7 grehov, s katerimi drugim uničujete potovanje že na letališču

Med potovanji se nam pogosto zgodi, da najbolj nadležen del srečanj s svojo neuvidevnostjo na poti predstavljajo prav drugi popotniki. In to že na letališču, preden se dogodivščina sploh zares prične. Ste kdaj zakrivili spodnjih sedem popotniških grehov, ki parajo živce ljudem okoli vas ali pa ste zgolj na tisti strani, ki ob njih vsakič znova zmajuje z glavo in upa na boljše čase?

Nepripravljeni na letališki varnostni pregled

Dolga čakalna vrsta za varnostni pregled, prepozen prihod na letališče in med sprehodom skozi rentgen se vam prižgejo vsi mogoči alarmi. Kako se temu izogniti? Preprosto! Vse, razen ključnih kosov oblačil, osebnega dokumenta in letalske vozovnice zložite na pladenj, ki ga trak posrka skozi skener. VSE! Snemite uro, težak kovinski pas, denarnico s kovanci, mobilnik, če imate obute težke čevlje z neti, bodo verjetno prav tako piskali, zato se pripravite na to, da jih boste verjetno morali sezuti. In na vse to se lahko pripravite že med samim čakanjem v vrsti.

Upoštevajte tudi navodila pakiranja tekočin in prepovedi vnetljivih snovi ali ostrih predmetov pri ročni prtljagi. Kozmetika in tekočine, ki so dovoljene (embalaže do 100 mililitrov, ki v seštevku ne smejo presegati enega litra), naj bodo pospravljeni v prozorno ziplock vrečko, ta pa naj bo na vrhu prtljage, da jo lahko zlahka dosežete, ne da bi morali premetati ves kovček ali torbo.

Neupoštevanje procesa vkrcavanja 

Mini raziskava, ki so jo opravili pri Hipmunku kaže, da se kar 6 odstotkov potnikov poskuša vkrcati, še preden je njihov čas vkrcavanja sploh naznanjen. Glede na to, da z enakega gatea pred vašim verjetno odhaja že kakšno drugo letalo, to lahko povzroči nemalo zmede. Uro začetka vkrcavanja imate napisano na letalski karti, če slučajno pride do zamuje, pa je na vseh letališčih tudi kup ekranov s časi odhodov in urami do odprtja gatov, poleg tega jih naznanjajo tudi po zvočnikih. Ob tem pa pazite tudi na drugo skrajnost, na zamujanje, saj se gate zapre že nekaj minut pred samim odhodom letala, zato ura odhoda ni enaka uri zaprtju gatea, do katere se morate vkrcati. 

Pospravljanje ročne prtljage, kot da ste na letalu sami

Če letite z nizkocenovnim letalskim prevoznikom, so mere vaše ročne prtljage strogo določene. V primerih nerazprodanega letala, se sicer res lahko zgodi, da velikosti vašega kovčka ne bo preverjal nihče, a na to ne računajte. Upoštevajte pravila! Pri pospravljanju ročne prtljage v omarice na krovu, pa upoštevajte tudi dejstvo, da na letalu niste sami in da bodo morali svojo prtljago v omejen prostor nad glavami potnikov spraviti tudi drugi. Če na krovu za prtljago zato zmanjka prostora, se lahko zgodi, da ostanek pošljejo v spodnji del k oddani prtljagi, česar pa si nihče zares ne želi. Poleg tega se bo tudi čas odhoda zaradi dodatnih komplikacij najverjetneje zamaknil, kar prav tako ni fino.

Neupoštevanje sedežnega reda

Številka vašega sedeža na letalu je določena na letalski karti, vsi sedeži pa so označeni, zato izgovora, da svojega niste našli, ni.

Neuvidevno premikanje letalskega stola v ležeč položaj 

Letalski sedeži se lahko med letom pomaknejo v malo bolj ležeč in udoben položaj, a pri tem bodite uvidevni in imejte v mislih dejstvo, da s tem, ko nekaj več prostora namenite sebi, tega odvzamete potniku za vami. Preden stol pomaknete nazaj, zato vsaj preverite, če sopotnik za vami morda ravno ne srka vroče kave, uporablja zložljive mizice ipd. V vsakem primeru ne bo ravno zadovoljen z vašim premikom, vsekakor pa bo manj jezen, če ga na to prej opozorite.

Neupoštevanje procesa izkrcavanja

Tudi ta navodila nam letalsko osebje ponovi vsakič pred pristankom, a še vedno se najdejo potniki, ki se jim grozno mudi, zato se odpenjajo še preden se kolesje letala dotakne piste in svoj kovček nad vašo glavo iz police vlečejo še preden dobijo znak, da to smejo. Vrata se v nobenem primeru ne bodo odprla prej, zato nekaj potrpežljivosti prihranite še za konec.

Prerivanje na prevzemu prtljage

Ob pristanku na cilj si seveda vsi želimo čim prej zapustiti letališče. Pri prevzemanju oddane prtljage na tekočem traku se ob njem pogosto naredi velika gneča, zaradi katere ne dosežete svojega kovčka že v prvem krogu. Če bi vsi stopili korak nazaj in k traku pristopili šele, ko zagledajo svoj kovček, bi bil svet potovanj kanček lepši.

 

Foto: Unsplash

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.