Kam najraje letijo potniki iz ljubljanskega letališča in koliko jih je letos že letelo

V začetku septembra so se na Letališču Ljubljana razveselili milijontega potnika v letu 2024. Ta mejnik so ob močno okrepljeni mreži letov v poletnem voznem redu dosegli kar en mesec prej kot v lanskem letu.

Kljub nekaterim izgubam, ki so posledica pandemije, se ljubljansko letališče hitro postavlja na noge. V letošnjem letu je iz ljubljanskega letališča odletelo že več kot milijon potnikov. Kar pomeni, da bo do konca leta iz Ljubljane odletelo okoli 1,4 milijona potnikov. Odličen promet je posledica širjenja ponudbe in povečanje frekvence letov. V vrhuncu sezone je kar 22 letalskih družb letalo na 25 destinacij.

Katere destinacije dosegljive iz Ljubljane so najbolj priljubljene?

Potniki Letališča Ljubljana so v letošnjem letu do konca avgusta največkrat pripotovali iz oz. leteli v Istanbul, London, Frankfurt, Zürich in Pariz. Najbolj priljubljene čarterske destinacije pa so bile Hurgada, Antalya, Rodos, Monastir in Karpatos.

Promet ponekod že boljši kot pred obdobjem pandemije

V obdobju od januarja do konca avgusta letos so sicer v Fraportu Slovenija zabeležili več kot 979.500 potnikov. To predstavlja 18-odstotno rast v primerjavi z enakim obdobjem lani. Predviden potniški promet za leto 2024 je približno 1,4 milijona. Tako bodo dosegli 92-odstotno obnovitev prometa izpred pandemije. Kljub temu, da so leta 2019 trajno izgubili funkcijo balkanskega vozlišča, saj so se na teh trgih v vmesnem času že vzpostavile neposredne povezave. V letu 2019 je to predstavljalo 200.000 transfernih potnikov, ki pa nikoli niso stopili na slovenska tla. Spodbuden je tudi podatek, da povezave v Istanbul, Zürich, Bruselj, Varšavo, Beograd in Skopje že presegajo ravni prometa, ki so jih beležili pred obdobjem pandemije. Blizu sta tudi Frankfurt in Pariz.

Večja frekvenca letov v München in Zürich

Trenutne napovedi za zimski vozni red obetajo dve okrepitvi glede na lansko zimsko sezono. Ta bo v veljavi od konca oktobra 2024 do konca marca 2025. Prevoznik Lufthansa bo ponudil večjo tedensko frekvenco letov v München, ta se bo povečala s 7 na 10. Prevoznik Swiss bo pogosteje letel v Zürich, kjer bo tedensko povečanje frekvence z 11 na 14. Okrepljena povezava v Zürich prinaša tudi priročnejše dnevne jutranje lete, ki bodo koristili potnikom z zagotavljanjem bolj prilagodljivih in učinkovitih potovalnih povezav.

 

Foto: Shuttestock

PREBERITE ŠE: Najlepši izleti: Barvita jesen v slikovitem Hallstatt-u

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Petek, 13. – dan, ki se ga boji več milijonov ljudi (in vse, česar o njem ne veste)

Petek, 13. je datum, ki bi ga marsikdo najraje kar prespal, preskočil ali izbrisal s koledarja. Zakaj se ga drži takšna smola in od kod prihaja? Za nesrečen dan velja že več kot 700 let, a točen izvor tega vraževerja ni znan.

Petek, 13. velja za nesrečni dan poleg Slovenije še v Avstriji, Nemčiji, Estoniji, Finskem, Nizozemskem, Belgiji, Irskem, Poljskem, Bolgariji, Danskem, Islandiji, Litvi, Makedoniji, Švedskem, Norveškem, Češkem, Slovaškem, Madžarskem, Filipinih in ZDA. Izvor fobije ni povsem jasen, a obstaja nekaj teorij. Ena od njih je tudi biblijska. Na zadnji večerji je bilo na primer 13 ljudi, skupaj z Jezusom, ki so ga naslednji dan, v petek, križali.

Letos bomo takšno “smolo” doživeli dvakrat

V gregorjanskem koledarju je trinajsti v mesecu najbolj pogosto ravno petek. V enem letu so najmanj en in največ trije petki, 13. V letu 2024 bomo to doživeli dvakrat – septembra in decembra.

Fobija, ki ima celo svoje ime

Strah pred petkom trinajstim se imenuje paraskavedekatriafobija, ki je posebna oblika triskaedekafobije – strahom pred številom trinajst. Samo v ZDA za fobijo pred tem datumom trpi več kot 17 milijonov ljudi, po svetu pa ocenjujejo, da celo okoli 60 milijonov ljudi. Strah pred številko 13 naj bi imela celo nekdanji ameriški predsednik Roosevelt in cesar Napoleon.

Za sosednje Italijane je ta nesrečen dan na drug datum

Podobna praznoverja obstajajo tudi v drugih kulturah. V Italiji je to petek sedemnajstega. V grško, romunsko in špansko govorečem svetu imajo na primer torek trinajstega za nesrečni dan.

Dan, ki je slab za posel

Pa ne zato, ker bi bil za posel slab sam po sebi. Na petek, 13., naj bi v poslovnem svetu obstali milijoni, ki jih ljudje na ta dan zaradi vraževerja ne želijo zapraviti. Na primer – na ta dan številni ne kupujejo letalskih vozovnic, niti sedejo na letalo, ne podpisujejo pomembnih pogodb in ne sklepajo poslov. Vandraj namig za tiste, ki se na vraževerje požvižgate – preverite cene popotniških aranžmajev prav na ta datum, morda bodo zaradi upada povpraševanja ugodnejše!

Dan, na katerega so se rodila (ali umrla) velika imena

Na petek, 13. so se rodili veliki režiser grozljivk Alfred Hitchcock (1899), Kubanec Fidel Castro (1926) in železna lady Margaret Thatcher (1925). Na nesrečni petek pa je septembra 1996 umrl ameriški raper Tupac Shakur.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: Kdaj na potovanje v 2023, da boste porabili čim manj dopusta

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Samovozeča letala: Bomo na njih leteli že v bližnji prihodnosti?

So samovozeča letala realnost v bližnji prihodnosti ali le pobožna, neizvedljiva želja?

Letalska industrija obljublja, da bodo prva samovozeča komercialna letala vzletela že prihodnje leto.

Delno samovozeča že sedaj

No, po eni strani taka letala v v določeni meri že obstajajo. Večina komercialnih letal ima namreč avtopilotni sistem, ki lahko samodejno nadzira določene dele leta. Nekatera letala imajo že vgrajen sistem za samodejno pristajanje. Več težav pa so imeli pri avtomatizaciji vzleta, ki je trenutno še vedno popolnoma v rokah pilota.

Še vzlet in smo!

Proizvajalec letal Embraer je na mednarodnem letalskem sejmu Farnborough v Združenem kraljestvu pred dnevi predstavil sistem Embraer Enhanced Takeoff System (E2TS). Gre za prvi avtomatiziran vzletni sistem v komercialni letalski industriji. Programska oprema, ki je zasnovana za letala družine E2, naj bi bila predstavljena že konec leta 2025.

Kako deluje vzletni sistem E2TS? Na kratko, izračuna in izvede najbolj natančno in učinkovito rotacijo – to je trenutek, ko se nos letala dvigne z vzletno-pristajalne steze. S tem bodo letala Embraer z E2TS lahko optimizirala vzlete, saj bodo skrajšala dolžino prevožene vzletne steze in zmanjšala obremenitev pilota med vzletom.

Še vedno ne brez pilota

Piloti pa bodo še vedno morali biti za krmilom skozi celoten postopek. Tako kot morajo biti pri avtopilotu in samodejnem pristajanju. Medtem ko bo E2TS skrbel za rotacijo, bo moral pilot začeti vzletno vožnjo, po potrebi ročno popraviti smer in držati roke na krmilu, v primeru, da bi moral kadarkoli izklopiti avtopilota.

Zaenkrat je E2TS omejen na letala družine E2 Embraer. Čeprav nobena ameriška letalska družba trenutno nima letal E2 v svoji floti, pa ta letala uporabljajo mednarodne letalske družbe. Te so na primer KLM Cityhopper s sedežem na Nizozemskem, Azul Brazilian Airlines s sedežem v Braziliji in Porter Airlines s sedežem v Kanadi.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Blejsko jezero: to so pravila, ki veljajo za SUP-e, kajake in kanuje

Blejsko jezero je poleti priljubljeno med kopalci, saj se voda na površini ogreje na prijetnih 25 stopinj Celzija. Jezero ima nekaj točk, ki so primerne za skok v vodo, priljubljeno pa je tudi za rekreacijo s športnimi plovili z vesli, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Kakšna so torej pravila obnašanja na jezeru?

Bled je zagotovo ena najslavnejših slovenskih turističnih destinacij, ki pa smo se je zaradi izjemnega porasta tujih turistov domači gostje v zadnjih letih začeli kar malo izogibati. Kljub temu Blejsko jezero in okolica ponujajo kup zabavnih aktivnosti. V namen zaščite tega bisera pa ob obisku velja upoštevati nekaj pravil.

Po Blejskem jezeru s športnimi plovili z vesli, na Blejski otok pa zgolj s tradicionalno pletno ali čolnom

Na Blejskem jezeru je še vedno možna rekreacija s športnimi veslaškimi čolni oziroma drugimi plovili na vesla, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. Uporabniki plovil na lasten pogon lahko v jezero vstopijo in izstopijo na dveh točkah – v Mali in Veliki Zaki.

Ko pomislimo na Bled, ne moremo mimo slavnega otočka s cerkvijo, ki je tudi edini naravni jezerski otok v Sloveniji. Ob tem velja opomniti, da Blejski otok lahko obiskovalci obiščejo zgolj s hidrobusom, lesenimi čolni z vesli in tradicionalno pletno. Privez oziroma pristajanje na Blejskem otoku za SUP-e, kajake in kanuje ni dovoljeno.

Za uporabo na jezeru so izrecno prepovedana plovila na električni pogon. To vključuje električne in motorne deske, saj zaradi velikih hitrosti predstavljajo nevarnost za kopalce.

Blejski otok meri pičlih 8 tisoč kvadratnih metrov

Na Blejskem otoku, ki meri zgolj 8 tisoč kvadratnih metrov, je omejeno število pomolov in privezov. Ti so na voljo za pletne, lesene čolne z vesli, hidrobusa in plovila, ki oskrbujejo Blejski otok. Izkrcavanje potnikov je na voljo zgolj na za ta namen predvidenih mestih. Le naštetim plovilom je na otoku omogočen privez in pristajanje. V skladu z občinskim prostorskim načrtom (OPN) pristajanje drugih plovil namreč nikoli ni bilo predvideno oziroma dovoljeno.

Obiskovalce, ki bodo otok obiskali s plovili, za katera privez ni na voljo, ozaveščajo in preusmerjajo zaposleni na otoku ter redarji Medobčinskega inšpektorata in redarstva občine Bled, Bohinj in Železniki.

Za obiskovalce bogoslužja v cerkvi Marijinega vnebovzetja na otoku za brezplačen prevoz poskrbi Župnija Bled. Ta potnike z ladjico Sinaj na Blejski otok popelje iz pristanišča pod Vilo Bled. Odhod na otok je pol ure pred bogoslužjem.

Namen sprejetih ukrepov ob izjemnem porastu drugih plovil

Od leta 2016 dalje je bila s spremembo odloka o plovbnem režimu omogočena plovba drugih, ne tradicionalnih, plovil po Blejskem jezeru, kot so SUP-i, kajaki in kanuji. V tem času je število omenjenih plovil izjemno naraslo. Pritisk obiskovalcev z raznovrstnimi plovili na otok predstavlja težavo z erozijo, saj na privezih za omenjena plovila ni prostora, zato se obiskovalci izkrcajo na različnih mestih na otoku in pri tem čez korenine in prst na obalo izvlečejo čolne in SUPe, kar se kaže v trajnih poškodbah dreves in obale. V skladu z občinskim prostorskim načrtom pristajanje športnih veslaških čolnov na otoku ni bilo nikoli predvideno oziroma dovoljeno.

FOTO: Unsplash, Maja Fister

PREBERITE ŠE: BLED in top 10 idej za malo drugačno dogodivščino

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Služba med oblaki: letalska družba Emirates v Sloveniji išče okrepitve (in to so njihovi pogoji)

Letalska družba Emirates išče nove obraze. Nove člane kabinskega osebja bodo vnovič iskali tudi v Ljubljani! Ste iz pravega testa, da se potegujete za službo med oblaki?

Letalska družba Emirates bo razgovore za nove člane kabinskega osebja opravljala 30. junija 2024 ob 9. uri. Zaposlitveni intervjuji bodo potekali v ljubljanskem hotelu InterContinental.

Letalska družba Emirates velja za enega izmed najkakovostnejših in najvarnejših prestižnih letalskih prevoznikov na svetu, njihove stevardese pa si zagotovo zapomnite po ličnih rdečih čepicah, popolnem make-upu in širokem nasmehu. Letijo v več kot 150 mest po 85 državah, v floti pa imajo mogočna letala tipa Boeing 777 in Airbus A380.

Kabinsko osebje velik del svoje službe preživi v zraku, na letališčih in na različnih delih sveta, poleg tega pa družba velja tudi za korektnega zaposlovalca. Kako torej videti svet in to kar med delovnim časom? Morda pa je to sanjska služba za vas!

Življenje v Dubaju in neobdavčena plača

Vsi člani kabinskega osebja pri prevozniku Emirates živijo v Dubaju, kar pomeni, da so njihove plače neobdavčene. Podjetje poskrbi tudi za njihovo nastanitev, zanje pa dela več kot 20 tisoč ljudi z vsega sveta.

Emirati novim zaposlenim ponujajo okoli 2,700 evrov začetne mesečne plače (kar vključuje povprečno 80-100 ur v zraku na mesec), 30 dni letnega dopusta, brezplačno bivanje v Dubaju, brezplačno kemično čiščenje uniform, vsakodnevni prevoz na delovno mesto in domov ter let v domovino za čas letnega dopusta. In seveda, možnost, da vidite ves svet.

Kakšni so pogoji za pridružitev kabinskemu osebju letalske družbe Emirates?

Kakšne ljudi iščejo? Če se najdete v spodnjih alinejah, je to morda služba za vas!

  1. Tekoče govorite in pišete angleško. Če govorite še kakšen dodaten jezik, toliko bolje.
  2. Ste timski igralec in radi delate z ljudmi.
  3. Visoki ste najmanj 160 centimetrov, ko stojite na prstih, pa z rokami dosežete vsaj 212 centimetrov visoko.
  4. Izpolnjujete pogoje za delo in vstop v Združene Arabske Emirate.
  5. Imate vsaj leto izkušenj z delom v strežbi, hotelirstvu ali na oddelku za pomoč strankam.
  6.  Imate vsaj srednješolsko izobrazbo.
  7.  Ko oblečete uniformo, nimate vidnih tetovaž.
  8. Ste stari najmanj 21 let.

Na razgovor morate priti primerno urejeni, saj je videz pomemben del uniformirane zaposlitve. Ženske morajo na razgovoru nositi tesno speto pričesko, ki ne zakriva obraza, ta pa mora biti naličen. Oblačila morajo biti poslovno-elegantna, obuti pa morajo visoke pete. Moški morajo prav tako nositi obleko, elegantne čevlje, urejeno pričesko in imeti na sveže obrito brado.

Izbrane kandidate nato v Dubaju čaka sedem tednov in pol intenzivnih priprav in izobraževanj, nato pa lahko poletijo!

Več o razgovorih in sami zaposlitvi preverite TUKAJ.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Slovenki Evi se je uresničila srednješolska želja, ko je postala stevardesa

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vandraj podarja: Vikend paket v Budimpešti za 2

Budimpešta je zadnja leta prestolnica, ki se vedno večkrat znajde na seznamu najlepših evropskih mest. Turiste prepriča s svojo čudovito arhitekturo, modro Donavo in trendi znamenitostmi. In Vandraj vam podarja vikend oddih za 2, da jo lahko izkusite iz prve roke!

Radi bi se vam zahvalili za zvesto branje in spremljanje naših popotniških vsebin. Nekomu od vas z veseljem podarjamo vikend oddih za 2 v madžarski prestolnici, ki vas bo zagotovo navdušila!

NAGRADA

2 x nočitev v Budapest Hotelu Mediterran za 2 osebi vključuje še:
2x bogat samopostrežni zajtrk za 2 osebi
Brezplačno koriščenje hotelske savne
1 otrok do 12 let biva brezplačno
Pozno odjavo do 13h
Brezplačen WiFi
Brezplačno parkiranje v garaži hotela (glede na razpoložljivost)
V obdobju od 29. marca do 28. oktobra je nujno doplačilo 20€
Turistično takso krije nagrajenec sam:  HUF 500 (= približno EUR 1.70)/oseba/noč

Izpolnite obrazec in se potegujte za Vikend oddih za 2 v Budimpešti:

Foto: Shuttestock

PREBERITE ŠE: 5 super idej za ugoden pomladni vikend oddih pri nas in naših sosedih

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Z Brnika bo to dopustniško sezono letelo 22 letalskih prevoznikov

Letite z Brnika? Mrežo letov z ljubljanskega letališča bo to poletno sezono zagotavljalo 22 rednih letalskih prevoznikov, kar je največ doslej.

Potniki z Brnika se bodo lahko razveselili treh novosti: letov airBaltica v Rigo, Norwegiana v Kopenhagen in Iberie v Madrid. Bogata bo tudi ponudba čarterskih letov. Poleteti bo mogoče na 57 počitniških destinacij. Ob razmahu turističnih potovanj ljubljansko letališče beleži močno rast prometa – za kar tretjino več.

Poletni vozni red z Brnika je nastopil 31. marca in bo ostal v veljavi do 26. oktobra

Na ljubljanskem letališču je sezonskost prometa izrazita, spomladi število potnikov začne strmo naraščati in doseže vrhunec v poletnih mesecih, ko jih z letališča potuje vsaj še enkrat toliko kot pozimi. Poletna sezona bo ponudila pestrejši nabor letov, po številu destinacij in pogostosti letov. 22 rednih prevoznikov bo v višku sezone ponujalo več kot 150 letov na teden na 25 destinacij.

Že v prvih dneh poletnega voznega reda se na Brnik po zimskem premoru vračajo povezave Finnaira v Helsinke (1. aprila), Aegean Airlines v Atene (5. aprila) in Transavie na pariški Orly (5. aprila). Nekaj prevoznikov bo to poletno sezono v primerjavi z lansko letenje okrepilo. Lufthansa bo z majem začela zagotavljati dva dnevna leta v München. Air Montenegro bo v Podgorico letel tudi čez poletne mesece (prej se je povezava izmenjevala z leti v Tivat). Pogostejši bodo leti Air Serbie v Beograd in Transavie France v Pariz, Orly. British Airways bo dnevno letel na London Heathrow, prav tako bodo dnevni leti prevoznika Brussels Airlines v Bruselj. Lani uvedena povezava Wizz Aira v Skopje bo okrepljena z dodatnim tedenskim letom.

Novo z Brnika: Riga, Kopenhagen in Madrid

Potniki se bodo kmalu lahko razveselili novih povezav z ljubljanskega letališča. Najprej bo 25. aprila lete v Rigo vzpostavil prevoznik airBaltic, ki bo Slovenijo z Latvijo povezoval dvakrat na teden, vsak četrtek in nedeljo. Nova povezava prevoznika Norwegian v Kopenhagen bo zaživela 29. aprila. Potnikom bodo leti na Dansko na voljo dvakrat na teden, sprva ob ponedeljkih in petkih, v vrhuncu poletne sezone pa ob torkih in sobotah. Prevoznik bo ponudil tudi dobre možnosti nadaljevanja poti prek bogatega nabora povezav letališča Kopenhagen, največjega severnoevropskega letalskega vozlišča. V nizu novih povezav se bo zvrstila še Iberijina v Madrid, ki bo vzpostavljena 29. julija z dvema letoma na teden čez avgust.

Povezave z Brnika, ki bodo na voljo v poletnem voznem redu 2024

  • Aegean Airlines dvakrat tedensko v Atene,
  • airBaltic dvakrat tedensko v Rigo,
  • Air Montenegro trikrat tedensko v Podgorico in trikrat tedensko v Tivat,
  • Air France do desetkrat tedensko v Pariz,
  • Air Serbia šestnajstkrat tedensko v Beograd in dvakrat tedensko v Niš,
  • British Airways dnevno na London Heathrow,
  • Brussels Airlines dnevno v Bruselj,
  • easyJet šestkrat tedensko v London, Gatwick,
  • flydubai štirikrat tedensko v Dubaj,
  • Finnair štirikrat tedensko v Helsinke,
  • GP Aviation dvakrat tedensko v Prištino,
  • Iberia dvakrat tedensko v Madrid,
  • Israir trikrat tedensko v Tel Aviv,
  • LOT Polish Airlines devetkrat tedensko v Varšavo,
  • Lufthansa trikrat dnevno v Frankfurt in dvakrat dnevno v München,
  • Luxair dvakrat tedensko v Luksemburg,
  • Norwegian dvakrat tedensko v Kopenhagen,
  • SWISS Airlines enajstkrat tedensko v Zürich,
  • Transavia štirikrat tedensko v Amsterdam,
  • Transavia France štirikrat tedensko v Pariz, Orly,
  • Turkish Airlines dvakrat dnevno v Istanbul in
  • Wizz Air trikrat tedensko v Skopje.

Turistične agencije napovedujejo čarterske polete na skupaj kar 57 destinacij

Napovedi letenja na počitniške destinacije kažejo tudi na pestro ponudbo čarterskih letov. Med njimi bodo najbolj priljubljene destinacije na grških otokih, v Egiptu, Tuniziji, Turčiji, Španiji in Franciji ter druge privlačne poletne lokacije.

Čarterji z Brnika bodo leteli v:

  • Grčijo (Heraklion, Karpatos, Kefalonija, Kos, Lezbos, Patras, Lefkada, Rodos, Samos, Santorini, Thessaloniki, Zakintos, Chania, Araxos),
  • Španijo (Albacete, Asturija, Barcelona, Bilbao, Kanarski otoki, La Rioja, Madrid, Menorca, Murcia, Palma de Mallorca, Pamplona, Santiago de Compostela, Valencija , Valladolid, Vitoria, Zaragoza, Girona),
  • Francijo (Bergerac, Bordeaux, Brest, Châteauroux, Deauville, Le Havre, Limoges, Nantes, Toulouse),
  • Turčijo (Antalija),
  • Tunizijo (Djerba, Monastir),
  • Egipt (Hurghada, Šarm el Šejk),
  • Italijo (Bari, Olbia),
  • Nizozemsko (Rotterdam),
  • Portugalsko (Madeira, Porto, Lizbona, Azori),
  • Malto,
  • Islandijo (Rejkjavik),
  • Zelenortske otoke (Sal),
  • Finsko (Rovaniemi) in
  • Makedonijo (Skopje).

V teku velik projekt izgradnje na manevrskih površinah

Na Brniku ni pestro le na področju potniškega prometa. V polnem teku je eden največjih investicijskih projektov na manevrskih površinah letališča v obdobju zadnjih 10 let, vreden 6,2 milijonov evrov. Fraport Slovenija bo popolnoma obnovil obstoječi del vozne steze A in zgradil nov, dodatni del vozne steze J. Z novo vozno stezo bo v skladu s sodobnimi standardi na zahodnem pragu vzletno-pristajalne steze zagotovljeno ustrezno obračališče za največja letala. Gradbeno inštalacijska dela se bodo zaključila predvidoma do konca junija, nato bo steklo programiranje razsvetljave. Nova vozna steza J s pridobljenim obratovalnim dovoljenjem bo polno operativna do konca leta.

VIR in FOTO: Fraport

PREBERITE ŠE: Cinque Terre: Romantičnih 5 italijanskih vasic ob morju, ki jih morate doživeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Prava bosanska pita: Sirnica #RECEPT

Sirnica. Sirov burek po naše. Vsi jo poznamo. Ali jo znamo tudi pripraviti? Ali se bomo raje zanašali na lokalni “štant”?

Sestavine

500 g polnozrnatega listnatega testa (lahko kupite pripravljeno v trgovini ali ga pripravite sami)
500 g sira (lahko uporabite mešanico sira, kot je feta, mladi sir in sir za pico)
2 jajci
100 ml jogurta
2 žlici kisle smetane
2 žlici moke
Sol po okusu
Črni poper po okusu
2 žlici stopljenega masla za premaz

Navodila

Najprej pripravite nadev. V skledi zmešajte sir, jajca, jogurt, kislo smetano, moko, sol in poper, dokler ne dobite homogene mase. Razvaljajte listnato testo na pomokani površini, da dobite pravokotnik debeline približno 3-4 mm. Na enem koncu testa nanesite tanko plast nadeva, pustite malo prostora ob robovih. Nato testo prekrijte z drugim koncem, da dobite dolg zvitek.

Zvitek zložite v obliko polža, tako da nadev postane vidna spirala. Položite polža v naoljen pekač in ponovite postopek z ostalim testom in nadevom. Ko ste napolnili pekač, s stopljenim maslom premažite vrh vsakega polža. Pečico segrejte na 180°C in pecite sirnico približno 30-40 minut, ali dokler ne postane lepo zapečena in zlato rjava.

Ko je sirnica pečena, jo vzemite iz pečice in pustite, da se nekaj minut ohladi, nato pa jo razrežite na porcije in postrezite.

Sirnica je odlična kot glavna jed ali prigrizek. Postrežete jo lahko toplo ali hladno.

Uživajte v okusih tradicionalne bosanske kuhinje!

 

PREBERITE ŠE: Pomladna regratova solata s kremnim sirom in cvetovi #recept

Foto: Shutterstock

Bi se v Bosno kar odpravili? Za ugodne oddihe med raziskovanjem Bosne in Hercegovine, obiščite TO POVEZAVO

Gregorjevo 2024: Kam na spust osvetljenih ladjic – gregorčkov

Gregorjevo je praznik, ki ga obeležujemo 12. marca, na god sv. Gregorja. Po starem koledarju se je na ta dan praznovalo prvi spomladanski dan, ko se je podaljšal svetel del dneva. Na gregorjevo naj bi čevljarji, kovači in drugi rokodelci, predvsem v krajih na Gorenjskem, prenehali delati ob umetni svetlobi, saj je bil dan že dovolj svetel.

Gregorjevo pa je imenovano tudi za dan, ko se ptički začnejo ženiti in zato velja kot praznik zaljubljencev. Na ta dan poznamo običaj, ob katerem po rekah, potokih ali drugih vodah pošljemo luči, danes v obliki doma izdelanih plovil, na katerih so prižgane svečke. Rečemo jim kar – gregorčki! Tradicija je živa predvsem na Gorenjskem – v Tržiču, Kropi in Železnikih pa tudi v Ljubljani in okolici. Da ne bi onesnaževali okolja, gregorčke po spuščanju ulovijo v mrežo in jih poberejo iz reke.

Zbrali smo nekaj idej, kam se lahko konec tedna podate na ta krasen obred!

Ljubljana – gregorčki na Eipprovi ulici ob izlivu Gradaščice v Ljubljanico

Na predvečer svetega Gregorja, 11. marca med 13. in 20. uro, bodo otroci s starši na Eipprovi ulici v Trnovem po Gradaščici spustili različno oblikovane ladjice s svečkami, poimenovane barčice svetega Gregorja ali gregorčki. Še pred dogodkom poteka čiščenje struge in bregov Gradaščice, po prireditvi pa organizator plavajoče ladjice pred izlivom Gradaščice v Ljubljanico tudi polovi in jih odloži v za to namenjene zabojnike. S kratkim programom bodo nastopili učenci Glasbene šole Konservatorija za glasbo in balet. Prireditev bosta zaokrožili akrobatska predstava Inana in Mojce in glasbena predstava znanega Ribiča Pepeta, ki bosta poskrbeli za veselje najmlajših. Gregorčke lahko iz okolju prijaznih materialov ustvarite že doma, ali pa se udeležite kakšne organizirane delavnice – ena bo prav na Eipprovi ulici. Če bi jih radi ustvarili nekaj dni prej, pa to lahko storite že 8. 3. v Slovenskem etnografskem muzeju.

Tržič – staro mestno jedro in spust gregorčkov po Tržiški Bistrici

»Vuč u vodo« je večstoletni tržiški običaj na gregorjevo, ki je v preteklosti živel med domačimi čevljarji, ki so na ta dan v svojih delavnicah prenehali z delom pri luči. Čevljarski vajenci so svoje mojstre prosili za dovoljenje izdelati hišice med “šihtom”. Vsak vajenec je zgrabil najbližji “camboh” (pehar ali košaro), ga napolnil z oblanci, vse skupaj pomešal z močnim lepilom, zažgal in pehar spustil po vodi. Ker čevljarskih vajencev v Tržiču ni več, to šego obujajo otroci tržiških vrtcev in šol. Na predvečer gregorjevega se zberejo in spustijo hišice po Tržiški Bistrici. Program popestri večdnevna razstava gregorčkov tržiških otrok in številni spremljevalni dogodki.

Tržiška šega nedvomno spada med najlepše in najtežje pričakovane dogodke v koledarskem letu. Šego bodo tudi letos obudili 11. marca, na predvečer sv. Gregorja. Več o programu najdete TUKAJ.

Preberite še: Ideja za izlet: Slikovita Dovžanova soteska in zmajevo mesto Tržič

Kranj – gregorčki v kanjonu reke Kokre, pod kokrškim mostom 

Tudi v Kranju lahko na 11. marca spustite gregorčke. Še prej se ob 16. uri lahko udeležite delavnic izdelave gregorčkov za otroke v Kovačnici. Pri izdelavi gregorčkov uporabljajo le naravi prijazne materiale. Gregorčke bodo nato ob 18. uri spustili po reki Kokri. Več o dogodku najdete tukaj.

Otroško veselje v Kropi in Kamni Gorici

Tudi Bajer v Kropi in potok v Kamni Gorici na predvečer sv. Gregorja razsvetlijo lučke malih otroških umetnin. V Kropi otroci spuščajo barčice na Bajerju nekdanje spodnje fužine. V Kamni Gorici jih spuščajo po enem od številnih vodnih kanalov v središču vasi. Barčice, ki jih vržejo v vodo, so hišice, cerkvice, fužinice, kozolci in tudi prave umetniške stvaritve iz papirja, kartona, lesa. Vsem je skupno, da jih razsvetljujejo sveče. V Kropi in Kamni Gorici so poznane kot barčice, v drugih krajih kot gregorčki.

Vrhnika – spust gregorčkov po potoku Bela

Na Vrhniki bodo gregorčke spuščali 16. marca ob 17h ob potoku Bela. Še prej pa boste gregorčke lahko izdelali v Starem malnu. Za pogostitev bodo poskrbele predstavnice Društva kmečkih in podeželskih žena, ki bodo na stojnici ponudile raznovrstne domače dobrote. Obiskala jih bosta sv. Gregor in najbolj znan Vrhničan Ivan Cankar v družbi učiteljice iz njegovih časov.Več o dogodku preverite TU.

Stična – spust gregorčkov po Stiškem potoku

Tudi v Stični – v Muzeju krščanstva na Slovenskem – prirejajo spust gregorčkov po Stiškem potoku. 11 marca ob 18.30 uri bo zbor pri zgornjem mostičku (oziroma pri kapelici), v neposredni bližini muzeja. Nato sledi sprehod do zavarovanega mesta ob nabrežju potoka, od koder bodo otroci spustili svojo ladjico v potok. Tisti bolj tekmovalne narave, bodo lahko ladjice spustili tudi večkrat. Gregorčke boste lahko uro pred spustom ustvarjali v pedagoški sobi Muzeja krščanstva na Slovenskem.

Na gregorjevo bodo luči spuščali še v nekaj drugih krajih po Sloveniji. Če poznate še kakšnega, ki bi ga morali omeniti, se nam oglasite na info@vandraj.si in z veseljem ga dodamo na seznam.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: Top 5 idej za izlet po Sloveniji za ljubitelje tropskih rastlin (od Prekmurja do morja)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Pomladna regratova solata s kremnim sirom in cvetovi #recept

Je že čas za regrat?

Regrat je zelišče, ki je bogato s hranili in ponuja številne koristi za naše zdravje. Je bogat vir vitaminov in mineralov, čisti jetra, pomaga pri prebavi in podpira zdravje srca. Zato vam priporočamo, da se regratova solata kmalu znajde na vašem jedilniku.

Recept za odlično pomladno regratovo solato

Sestavine:

300 g regrata
200 g belušev
Pest druge zelene solate, koprive (blanširane) ali divjega češnja
Nežni cvetovi (npr. vijolice, bezeg, trobentice)
100 g kremnega solatnega sira ali fete

Oljčno olje
Limonin sok
Sol
Poper
Suha figa (po želji)

Navodila:

Pripravite beluše: odrežite trde konce in jih olupite. Nato jih narežite na krajše kose.

V veliki posodi zavrite vodo in kuhajte beluše 2-3 minute, da postanejo nežni, nato jih odcedite in ohladite pod hladno vodo.

Operite regrat in ostalo solato ter ju dobro osušite s papirnato brisačo. Nato ju razrežite na manjše kose.

V večji skledi združite regrat, beluše, solato, koprive in cvetove. Dodajte nekaj žlic oljčnega olja, limoninega soka ter začinite s soljo in poprom po okusu. Nežno premešajte, da se sestavine enakomerno prepojijo z oljem in limoninim sokom.

Na koncu dodajte solatni sir (ali feto) v majhnih koščkih in še enkrat nežno premešajte. Po želji lahko dodate še nekaj koščkov suhe fige.

Uživajte v tej okusni in zdravi jedi.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jajca benedikt ali kako postati kralj(ica) bruncha #RECEPT

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.