Poseben obesek bo začel piskati, vibrirati in utripati, če se bosta drsalca približala na manj kot dva metra. Drsališče bo vzpostavljeno na kar 8300 kvadratnih metrov površine na trgu pred mestno hišo in po ovinkastih ledenih stezicah skozi park. Dunajske ledene sanje bodo odprte od 24. decembra do 28. februarja, pojasnjujejo na predstavništvu mesta Dunaj v Ljubljani.
Vsak obiskovalec se bo moral pri vhodu prijaviti z imenom in telefonsko številko, pri tem pa bo dobil za dlan velik obesek, ki ga bo moral imeti pri sebi. Če med drsalci ne bo vsaj dveh metrov varnostne razdalje, bo začel utripati, vibrirati in piskati. To pa ne bo veljalo za družine ali skupine, npr. šolske razrede, ki jim medsebojne razdalje ne bo treba vzdrževati.
Naprava bo poleg tega tudi za 28 dni beležila vse tesnejše stike med drsalci, če bodo na prekratki razdalji več kot sedem minut in pol. Na ta način bodo zdravstvene oblasti lahko kasneje izsledile potencialno okužene z novim koronavirusom.
Na drsališču bodo poleg tega prepolovili tudi največje možno število obiskovalcev, in sicer z dosedanjih 2400 na 1200. Namesto stojnic s hrano in pijačo bodo drsalcem na voljo zgolj avtomati s toplimi in hladnimi napitki. Čelade in drsalke za izposojo bodo po vsaki uporabi temeljito razkužili. Maske pa na drsališču ne bodo obvezne, še pojasnjujejo na predstavništvu mesta Dunaj v Ljubljani.
Avstrija se sicer v soboto zaradi koronavirusa še dodatno zapira. Ljudje bodo morali naslednje tri tedne ostajati na svojih domovih. Zapustili jih bodo lahko le zaradi nujnih nakupov, odhoda na delo ali pa za rekreacijo. Družili se bodo lahko le s člani iste družine oziroma gospodinjstva.
Foto: Unsplash
Kot pravijo v Lonelyju, je Slovenija že zaradi svoje strateške geografske pozicije odlična destinacija in gastronomska regija za preizkušanje kulinaričnih dobrot. Članek opisuje pot do naziva Evropske gastronomske regije za leto 2021. Projekt EGR 2021 je usmerjen v povečevanje kakovosti življenja, vključuje priložnosti za izobraževanje na področju zdravega in sonaravnega bivanja ter trajnostnega razvoja gastronomije.
Sam projekt krepi nacionalno promocijo kulinarike in gastronomije ter ustvarja sinergijo z lokalnim okoljem oziroma kulturami. V članku je še posebej opisana barvita kultura in gastronomija ter nov koncept »Green Cuisine«. Pišejo o tem, kako blizu nam je princip prehranjevanja “z vrta na mizo”, ki za nas morda res velja za nekaj precej samoumevnega, a čez meje temu nikakor ni tako. Izpostavljena je tudi nova spletna stran, posvečena slovenski gastronomiji TasteSlovenia.si, kjer je moč zaslediti butične zgodbe ustvarjalcev slovenske gastronomije.
Članek lahko na Lonely Planetu v celoti ujamete tukaj.
Foto: Unsplash
Hoteli LifeClass v Portorožu ponujajo mediteranske hedonistične užitke. Ob šumenju morja imajo tudi obširno termalno, zdravstveno in wellness ponudbo, eno najboljših v Evropi. Gostom je na voljo sedem centrov – Shakti, Ayurveda center, Wai Thai center, Thalasso center, Beauty center, Sauna Park, Termalno rekreacijski center ter Center celovitega pomlajevanja in rehabilitacije.
Tu se lahko prepustite eleganci, razvajanju in prestižu, poskrbite za sprostitev in regeneracijo, preživite oddih aktivno in poskrbite za dobro počutje vašega telesa.
Eleganca in tradicija sta besedi, ki najbolje opisujeta Grand Hotel Portorož. S čim vas bo hotel navdušil? Zagotovo s svojo celovito termalno in kulinarično ponudbo, z elegantnimi in udobnimi sobami, s sodobnim kongresnim centrom, s čarobnim pogledom na Piranski zaliv, s slaščicami z okusom Mediterana ter z zasebno plažo in romantično Sončno teraso.
Edinstveno wellness doživetje vam ponuja Wellness Hotel Apollo. Uživajte v aktivnem oddihu, lokalna mediteranska zelišča pa naj poskrbijo za vašo energijo, regeneracijo in sprostitev. Bivali boste v sobah s toplimi peščenimi barvami, navduševale pa vas bodo slike zelišč.
Hotel Riviera predstavlja preplet Daljnega Vzhoda in Mediterana, nahaja pa se neposredno ob glavni portoroški promenadi. Zasebnost si lahko privoščite na ekskluzivni plaži Meduza.
Si želite biti aktivni na oddihu? Potem je Act-ION Hotel Neptun prava izbira. Hotel vas bo navdušil s tematsko opremljenimi nadstropji, vi si samo izberite svojo aktivnost, naj bo to supanje, joga in meditacija, kolesarjenje, tek, nordijska hoja ali pa plavanje.
Za popoln družinski oddih pa izberite Socializing Hotel Mirna, ki velja za najbolj družaben hotel. Naj se cela družina zabava z različnimi družabnimi aktivnostmi, je pa to tudi edinstvena priložnost, da spoznate veliko novih prijateljev. Prednost hotela je tudi lasten zunanji bazen ter pestra ponudba wellnessa za otroke.
Foto: LifeClass Portorož
Okrašena jelka, novoletno oziroma božično drevesce je simbol decembrskih praznikov in del božične tradicije. Je božič brez tega sploh božič? Tradicija okraševanja božičnega drevesa pa naj bi se začela ravno v Nemčiji in to že v 16. stoletju. Pri tem naj bi imel nekaj tudi Martin Luther, ki so ga jelke v gozdu tako očarale, da je eno posekal, prinesel domov in okrasil s svečami. Prvo pravo božično drevo pa so leta 1785 postavili v Berlinu, nekaj desetletij kasneje pa je prva jelka krasila tudi avstrijski Dunaj. Tradicija krašenja jelke se je leta 1841 preselila v Veliko Britanijo, kamor jo je ob poroki s kraljico Viktorijo ponesel nemški princ Albert. Podobne tradicije so sicer še prej poznali tudi v Estoniji in Latviji. Danes pa je okraševanje drevesc, pravih in umetnih, zelenih, belih in sodobnih preplavilo ves svet.
Termin hišica iz medenjakov se je prvič pojavil v Janku in Metki bratov Grimm. Tradicija izdelovanja hišic iz medenjakov s sladkornimi dekoracijami pa se je začela prav v Nemčiji, potem ko je izšla ta slavna knjiga.
Praznični sejmi, stojnice s punčom in kuhančki, pa medenjaki, klobasami, vsemi mogočimi dišečimi dobrotami in spominki ter ročnimi deli so prav tako prišli iz Nemčije.
Nemške družine so prve začele s polaganjem venčkov na mize že četrto nedeljo pred božičem. Vsako naslednjo pa so prižgale eno od štirih sveč na njem.
Hrestač ali Nutcracker je v osnovi terilec lešnikov in orehov, oblikovan kot lesena izrezljana figura vojaka, kralja ali viteza. Od prvotnega namena danes malce odstopa, saj je postal najprej spominek in zbirateljski predmet, šele potem terilec. V germanskih deželah so se podobe hrestačev uveljavile tudi kot tradicionalni božični okras. Danes je tradicionalni leseni izdelek in eden redkih komercialnih izdelkov te vrste, ki ima širok krog ljubiteljev in zbiralcev.
Stekleni okrogli okraski za na jelko izvirajo iz poznega 16. stoletja iz nemškega mesteca Lauscha. To je zaslovelo po tradiciji pihanja stekla. Iz tega mesta je namreč prišlo nekaj najbolj finih kosov steklovine v Evropi. A šele leta 1847 je Hans Greiner začel z izdelovanjem steklenih okraskov, ki so kasneje postali del božičnega dekorja.
Z adventnim koledarjem so začeli Luterani v začetku 19. stoletja. S prvim decembrom so namreč začeli odštevati dneve do božiča. Najpogosteje je to pomenilo, da so na vrata s kredo vsak dan zarisali eno črtico, drugi so na steno vsak dan obesili majhno sličico z religiozno vsebino ali prižigali sveče. Prvi adventni koledar naj bi natisnili okoli leta 1900 v Hamburgu, danes pa za okenci koledarja najdete vse mogoče, tudi čokoladice.
Pesem, ki jo za božič prepevajo zbori dolgo v noč, sicer ni nemška, je pa avstrijska, zato si prav tako zasluži omembo. Leta 1818 sta jo skomponirala duhovnik Joseph Mohr in njegov prijatelj Franz Gruber. Sveta noč je zelo priljubljena božična pesem, njeno besedilo pa je prevedeno v več kot 300 jezikov.
Foto: Shutterstock
Prepustite se čudovitemu razvajanju, ki vas pričakuje v Grand Hotel Sava Superior. Oddih pri njih je imenitna sprostitev, še posebej, če ga boste kombinirali z zdravilnimi dotiki maserjev, objemi termalne vode, gurmanskimi užitki in sladkimi dobrotami kavarne in slaščičarne Cappuccino ali Imperial.
Nepozabno doživetje lepot Rogaške Slatine odpira prav hotel v središču zdraviliškega parka. Hotel se posebej ponaša z novo odprtim luksuznim ROI SPA wellness centrom. V sklopu tega nudijo finsko savno, sanarium, parno savno, tepidarium (z ogrevalnimi stoli), solno savno, doživljajski tuš z efekti, ki traja 4-20 min, zunanji ohlajevalni bazen s temperaturo vode 22 – 26 stopinj, kopeli in še kaj.
Poleg wellnessa v hotelu najdete tudi fitness center, na svoj račun pa boste prišli tudi tisti, ki so vam všeč joga, jutranja gimnastika, aquaaerobika in pilates. Skočite lahko tudi na teniško igrišče, golf, trim stezo in izkoristite bogat animacijski program …
Pohodništvo, nordijska hoja, vodeni sprehodi, kolesarjenje in možnost izposoje koles lahko vaš oddih poleg hedonističnih trenutkov naredijo tudi aktiven. Od tod se lahko podate na spoznavanje raznolikih zgodb Rogaške Slatine, ki so nekdanje obrtniško mesto preoblikovale v današnjo sodobno lepotico.
Podajte se po skrbno izbranih tematskih poteh, ki vas bodo popeljale po skrivnostni legendi Pegaza in njegovem odkritju Rogaških vrelcev. Spoznajte tudi bogate okuse vinskih zakladov okoliških hribov ali odkrijte nekaj novega po neokrnjenih učnih poteh zaščitenega krajinskega parka Boč.
Foto: Megabon
Mind Hotel Slovenija 5* se nahaja na glavni portoroški promenadi, v neposredni bližini morja in med krošnjami borovcev. V njem najdete 144 prestižnih sob, svojim gostom pa omogočajo pobeg v popolno sprostitev, kjer osvežite glavo in telo.
Hotel je del sodobnega zimskega termalnega resorta, vključuje dostop do zasebne plaže Meduza Exclusive 5* in je neposredno povezan z novimi bazeni s termalnim Pramorjem in bazenskim kompleksom z ogrevano morsko vodo. Notranja povezava vodi tudi do 7 centrov z najcelovitejšo medical-wellness ponudbo v Evropi.
In ko zakruli v želodčku? Restavracija TreeTop vas bo očarala z zdravim, kreativnim in »Brain Food« konceptom. Istrian Tapas, najbolj sodobna istrska restavracija v Portorožu, pa bo v čudoviti atmosferi navdušila s sodobno istrsko kuhinjo v barvitih grižljajih.
Mind Hotel razkriva 800 let staro lokalno zgodbo kultivacije uma in čudovitih belih kristalov – soli. In ujeli smo odlično ponudbo za oddih, več podrobnosti o ceni in samem nakupu najdete na Megabonu (klik).
Hedonističen, dinamičen, sončen! To so 3 besede, ki nas asociirajo na Portorož. Katere pa vas? Doživite mesto tudi izven poletne sezone, saj ponuja veliko več kot le oddih na plaži. Kulinarično razvajanje, wellness oddih ob morju, kulturno raziskovanje, številne športne aktivnosti, lokalno gostoljubje in pestro dogajanje.
In kako preživeti dan v Piranu? Sprehodite se po Tartinijevem trgu in se povzpnite do cerkve sv. Jurija, ki se dviga nad mestom in gleda na kar 3 države. Vidite slovensko obalo, v lepem vremenu celo naše Alpe, pa tudi Hrvaško in Italijo. V cerkvi bodite pozorni na freske, saj se na njih skrivajo simboli mesta Piran. Pot nadaljujte do obzidja, kjer vas čakajo še lepši pogledi na mesto in morske valove. Nato se spustite nazaj v mestno jedro in vse do svetilnika ter si na promenadi privoščite odličen sladoled, kavo ali kozarec vina ter uživajte v ležernem duhu, takšnem, kot ga zna pričarati le morski zrak.
Blizu Reykjavika, glavnega mesta Islandije, smo našli imenitno zgradbo, kjer bi z veseljem preživeli naslednji oddih. Bi spali v stekleni hiški, od koder lahko iz postelje gledate v nebo? Hotel Panorama Glass Lodge je lično prenočišče, ki ga je postavilo tamkašnje podjetje ÖÖD house. Ukvarjajo se predvsem z izdelavo steklenih in lesenih luksuznih hišic, kjer je pozorno oblikovan vsak detajl.
Edinstvena hiška kovinske konstrukcije, oblečena v les in steklo ima zgolj 21 kvadratnih metrov, a ima zaradi premišljenega oblikovanja prav vse, kar potrebujete za oddih. Ta mini hotelski kompleks je postavljen na velikem posestvu, kjer boste našli le dve takšni hiški. Posestvo je namreč povsem osamljeno, mimo hišk lenobno teče reka, na nebu pa se – če imate srečo – ponoči svetlika severni sij.
Strop spalnice je namreč steklen, tako lahko kar iz postelje opazujete ples svetlobe na nebu. Ker gre za dizajn, ki prihaja s severa, so seveda računali tudi na ogrevanje. Strop v stekleni hiški je ogrevan, tako tudi v primeru snega ta zgolj zdrsne s strehe in pogled v nebo se odpre. Ob hiškah so – kot se za ta del sveta spodobi – postavljene tudi vrele masažne kadi, kjer lahko sprostite telo in se prepustite pravemu hedonizmu.
Foto: Panorama Glass Lodge
Odlična ponudba: flash akcija za nakup darilnega bona traja do 4. decembra 2020 do 10h, bon pa je unovčljiv od 10. januarja do 31. marca 2021 za bivanje od nedelje do četrtka. Več podrobnosti o ponudbi in nakupu darilnega bona najdete TUKAJ.
Wellness Hotel Sotelia vas bo zagotovo očaral. Že prvi pogled na edinstveno sožitje hotela in narave vam daje vedeti, da se boste tu res odpočili. Obdan je s pomirjujočimi zelenimi površinami in osvetljen s sončnimi žarki, ki sijejo izza gričev Obsotelja in Kozjanskega. Wellness hotel Sotelia vas bo očaral s svojimi potezami, živahno razgibanostjo in ekspresivno notranjostjo. Brezčasnost v sožitju z naravo.
Ko se boste udobno namestili, pa vas čaka nepozabno doživetje termalnih užitkov. Naj vas očara popolnoma nov del Wellness centra Termalija z nazivom Family Fun, ki ponuja atraktivne bazenske vsebine za družine, otrok in mladino. Uživajte na toboganu novih dimenzij in avantur, na plezalni steni nad bazenom s slapovi, doživite multidimenzionalno doživetje v 7D kinu …
Vaši malčki se lahko igrajo v bazenu z mivko ali uživajo na mirnih družinskih počivališčih. Ne pozabite na razgiban kompleks Wellness center Termalija, kjer se boste lahko na soncu, zraku in v vodi naužili narave. Tu bo vsak lahko našel nekaj zase – pričakujejo vas bazeni, hitra reka, gejzirji, whirlpooli, masaže in fitness. Prepustite se popolnem oddihu in sprostitvi, spočijte se, prepustite se telesni aktivnosti, premagajte stres, uživajte v zdravem okolju in prijetnem druženju. Vse to in še več vam zagotavlja Wellness center Termalija.
Številni kulinarični presežki kuharskih mojstrov vam bodo še dolgo po prihodu domov ostali v spominu. Ob vrhunski vitalni kuhinji in kozarcu odličnega vina domače vinoteke bo vaše telo predlo od zadovoljstva. Vse to bo le pika na i vašemu popolnemu oddihu v Termah Olimia.
FOTO: Megabon