Obmorski hotel Kempinski Palace Portorož je zaradi svoje veličastne zgradbe že od nekdaj privabljal poglede mimoidočih. Hotel portoroško obalo krasi že od davnega leta 1910, ko se je skupaj s hoteli Opatije in Grada uvrščal med bisere takratne riviere Avstro-Ogrskega imperija. Leta 1983 je bil razglašen kot spomenik kulturne dediščine.
Sprostite se lahko v Rose Spa wellness centru, kjer imajo povezan ogrevani notranji in zunanji bazen, polnjen s slano vodo, whirlpool ter ločeno območje savn. To vključuje finsko savno, parno kopel – turško savno ter bio-solno savno. Imajo tudi cono za počitek in sprostitev z ogrevanimi kamni ter ležalniki.
Sodoben vrhunski hotel, obdan s čari tradicionalnega sveta, nudi svojim gostom dovršeno kulinariko v gourmet restavraciji Sophia, restavraciji Fleur de Sel, slaščičarni Forma Viva ter Kristalni dvorani s samopostrežnimi zajtrki do 11. ure. Ravno prav za tiste, ki na oddihu radi malo dlje spite. Za sproščene pogovore in večerne zabave pa hotel ponuja tudi več barov.
Hotel je tudi odlično izhodišče za izlete po istrski pokrajini. Čeprav glede na ponudbo hotela nismo prepričani, da boste sploh želeli iz njega. A vendar. Sprehodite se lahko med neštetimi oljkami, obiščete bližnja Umag in Trst ali pa si ogledate romantični Grožnjan, ki je s svojo lepoto prevzel celo filmskega igralca Anthonyja Hopkinsa, ki si je tam zgradil počitniško vilo.
Foto: Hotel Kempinski Palace Portorož / Megabon
Praznična Budimpešta se lahko pohvali z uvrstitvijo na sam vrh najlepših adventnih sejmov v Evropi! Na spletni strani European Best Destinations so tudi tokrat sestavili seznam najlepših božičnih sejmov v letu 2023. Lestvica je bila izdelana na podlagi več deset tisoč glasov, ki so jih oddali popotniki. Zadnja leta je od nam najbljižjih prestolnic na vrhu kraljeval Zagreb, tokrat pa je ta čast spet pripadla madžarski prestolnici!
Letos se je Budimpešta uradno ovila v praznične barve že novembra, pisane lučke pa bodo gorele vse do 1. januarja 2024. Iz Ljubljane do Budimpešte se boste vozili kakšne 4 ure, zato toplo priporočamo, da izlet podaljšate vsaj za eno, če ne dve noči, saj mesto ponuja obilo zanimivosti. Odličen izbor nastanitev v Budimpešti najdete na Megabonu – TUKAJ.
Budimpešta se je na seznam najlepših adventov uvrstila s sejmom, ki ga najdete pri baziliki Sv. Štefana. Na njeni fasadi lahko, ko pade mrak, opazujete čudovite svetlobne freske, osvetljeno pa je tudi celotno mesto z vsemi sedmimi mostovi. Lahko si obujete drsalke in se zimskim radostim predate na drsališču. Ali pa se navzamete prazničnega vzdušja ob kuhanem vinu, kurtoših in drugih dobrotah s stojnic ter prisluhnete kakšnemu koncertu. Poskusite tudi madžarski golaž, piščančji paprikaš ali druge mesne jedi.
Praznično okrašena Budimpešta ima vsekakor poseben čar, če jo opazujete z malo drugačne perspektive. Priporočamo, da se podate na vožnjo s panoramsko ladjico po Donavi! Poleg mogočnih mostov vas bo očaral tudi pogled na imenitno stavbo parlamenta, ki leži na peštanski obali. Parlament je okrašen s številnimi stolpiči in kipi, na vrhu pa se bohoti 96 metrov visoka kupola.
Od bazilike Sv. Štefana, kjer je kot pomebna relikvija ohranjena desna roka prvega madžarskega kralja, se sprehodite čez Trg svobode. Nato pa po prazničnih nakupih zavijte na znamenito promenado Vaci utca, ki velja za najbolj priljubljeno sprehajališče v Budimpešti in ki je v predbožičnem času čudovito okrašena.
Veste, kako je sestavljeno ime mesta Budimpešta? Budim stoji na desnem in Pešta na levem bregu Donave. Na desnem bregu Donave boste videli znamenito Matjaževo cerkev in Ribiško bastijo, enega največjih simbolov mesta in kraljevi grad. Priporočamo vzpon na Gerhardov hrib, ki se dviga nad grajskim kompleksom. Na vrhu stojjo Spomenik svobodi, trdnjava iz 19. stoletja in Citadela. Od tod je čudovit pogled na peštanski del mesta: novogotski parlament, Verižni most, cerkev Sv. Štefana in mogočno reko. In kot zanimivost – mesto ima poleg Rima in Pariza največ Unesco zaščitenih kulturnih spomenikov v Evropi.
Budimpešta od nekdaj slovi tudi po termalnih kopališčih. Med najbolj znanimi so Király, Rudas, Gellért, Lukács in Széchenyi.
FOTO: Shutterstock
Opatija je slikovito turistično mesto s pristaniščem v Kvarnerskem zalivu. Nahaja se pod Učko in kar kipi od življenja – ne le poleti, ampak skozi vse leto! Je dom festivalov, kulture in umetnosti, a tudi zabave in gastronomije. In prav kmalu se bo odela v praznične barve! Še čisto malo in dočakali bomo pravljični advent v Opatiji! Mmm, mi že lahko vohamo miške in kuhano vino!
Kdo pravi, da je morje zanimiva destinacija zgolj poleti? V Opatijo prihaja čas adventnih sejmov! Tu lahko od 1. decembra pa vse do 7. januarja ujamete božično pravljico, številne koncerte vrhunskih glasbenikov in bogato gastronomsko ponudbo. In skoraj že lahko vonjamo sveže pečene piškote in miške, cimetove kolačke, kuhano vino in dišeč čaj z rumom. Opatija se iz poletne destinacije prelevi v sanjsko okrašeno Božičkovo deželo, ki jo obkrožajo adventne stojnice, ledeno gledališče, drsališče in hišice vilincev, kjer zaživi čarovnija.
Mimogrede – advent v Opatiji so opazili tudi pri vplivni turistični organizaciji European Best Destinations, ki ga je v prazničnem času uvrstila med najlepša evropska mesta, poleg svetovnih mest, kot so London, Monte Carlo, Madrid, Nica in Praga.
In kje lahko prenočite? Našli smo odlično ponudbo (KLIK)! Hotel Palace Bellevue 4* je zgodovinska stavba z impresivno arhitekturo in interierjem. Je eden najstarejših, a povsem obnovljenih hotelov in velja za lokalno znamenitost.
Hotel Palace Bellevue 4* je monumentalna stavba v zgodovinskem središču Opatije. Njena cesarska arhitektura je zgrajena v stilu neobaroka in secesije ter izžareva atmosfero avstroogrske riviere s konca 19. stoletja. Že sam pogled na zunanjost tega hotela je dovolj zgovoren o njegovi vlogi nekoč in danes. Stoji le 50 metrov od morja, na idealni lokaciji ob glavni ulici. Kaj ponuja?
Hotel Palace Bellevue se lahko pohvali s prenovljenim Wellness & Spa centrom. Tu se lahko namakate v velikem notranjem bazenu z ogrevano morsko vodo ali pa svoj mir najdete v oazi za sproščanje. Izkoristite lahko tudi blagodejne učinke finske ali turške savne in spoznate pisano paleto vrhunskih masaž ter lepotnih tretmajev. Gostom hotela je na voljo tudi prenovljen fitnes center.
Hotel nudi tudi raznolike zabavne vsebine. Priporočamo, da v njihove koktajl baru naročite čudežni napoj. In tudi odlično romantično večerjo boste dobili prav tu, v hotelski restavraciji. Za zajtrk pa vas pričaka bogat samopostrežni bife, kjer boste dan resnično začeli plemiško.
Ste že slišali za obalno promenado Lungomare? Ob slikoviti obali se lahko sprehodite po 12 kilometrov dolgem sprehajališču pod cipresami, hrasti in palmami, ki povezuje kraje od Lovrana do Voloskega. Vsekakor priporočamo, da ga prehodite v celoti! Kaj si še lahko ogledate v Opatiji? Njen najbolj prepoznaven simbol – spomenik Dekle z galebom, Villo Angiolina in park Angiolina z muzejem turizma, cerkev in park sv. Jakoba, Švicarsko hišo, se sprehodite po opatijski tržnici in pa po hrvaški ulici slavnih … Obljubimo, da bo vaš advent v Opatiji prav imeniten!
FOTO: Megabon/Hotel Palace Bellevue
Sicilija je destinacija, kjer se zgodovina sreča z lepoto narave, kjer kulturna dediščina plete svojo zgodbo skozi ozke ulice mest in kjer se okusi tradicije stopijo v vsakem grižljaju. Neodkrite skrivnosti, prijazni domačini in očarljiva pokrajina so dovoljšen razlog, da ne odlašate in odkrijete čare tega izjemnega italijanskega otoka.
Začnite svoje odkrivanje Sicilije s potepanjem po njenih zgodovinskih utrdbah. Obiščite antična grška gledališča, kot je gledališče Taormina, kjer boste doživeli edinstveno kombinacijo arhitekture in panoramskih razgledov. Ne pozabite obiskati tudi Valle dei Templi v Agrigentu, ki ponuja eno najlepših arheoloških najdišč na svetu.
Sicilijo krasita dva veličastna vulkana, a najbolj impresiven je zagotovo Etna. Vzpon na ognjenik ponuja neverjetne poglede na okoliške kraje in morje. Če niste ljubitelj pohodništva, se lahko odpravite na organiziran izlet ali vožnjo z žičnico in uživate v spektakularnih razgledih z vrha.
Sicilija slovi po svojih barvitih mestih, kot sta Palermo in Sirakuze, kjer se prepletata zgodovina in sodobnost. Očarani boste nad slikovitimi ulicami, živahnimi trgi in prijaznimi domačini, ki bodo z vami z veseljem delili zgodbe o svoji kulturi. Ne spreglejte lokalnih tržnic, kjer boste okušali sveže pridelke in tradicionalne sicilijanske dobrote.
Sicilija je obdana z osupljivimi plažami z zlato obarvanim peskom in kristalno čistim morjem. San Vito Lo Capo, Mondello in Cefalù so le nekateri dragulji ob obali, kjer se lahko sprostite ob zvoku valov in uživate v sončnem zahodu ob obzorju.
Sicilijanska kuhinja je pravo doživetje za vaše brbončice. Poskusite lokalne specialitete, kot so arancini, pašta s sardelami in slastne sladice, kot so kanoli. Ne pozabite poskusiti tudi sicilijanskega vina in oljčnega olja, ki sta pridelana na teh rodovitnih tleh.
V kolikor bis e na pot želeli odpraviti v lastni režiji, a potrebujete nekaj pomoči pri letalskih kartah in hotelih, vam priporočamo TO ponudbo. Za 5 dni na Siciliji, z letalom, boste odšteli le 298€!
Foto: Shutterstock
Večerni sprehod med lučkami, ki je postal že pravo tradicionalno in edinstveno doživetje za vsakogar, bo vnovič prinesel prijetno praznično vzdušje. Sprehod med lučkami je tudi letos zasnovan kot enosmerna pot, ki vabi iz enega prizora v drugega. Osvetlitve, odsevi, krajinska in reliefna raznolikost so zagotovilo, da bo večerni sprehod edinstveno doživetje za vse.
Letošnja najsvetlejša novost je največji svetlobni ekran v Evropi, ki v dolžino meri kar 60 metrov in bo pozornost obiskovalcev pritegnil s spreminjajočimi se prizori.
Ob sprehodu vas bo pričakalo več tematskih sklopov, med njimi kristalni tuneli, osvetljena sončna ura, reka luči v rozariju, mogočen slap nad Velikim jezerom, Božiček z jelenčki, slikoviti vodni odsevi na treh jezerih, osvetljena silhueta francoskega vrta, čarobni gozd …
Čaka vas čudovit sprehod in kup lepih fotografij. Arboretum je sploh letos idealen za sprehod, saj tam ni gneče kot je v mestih.
Za otroke so tudi letos uredili belo pravljično deželo z Božičkom, jelenčki, medvedi in škrati.
Trgovinico pri vhodu v park so praznično okrasili. V pestri ponudbi imajo spominke, izdelke slovenskih oblikovalcev, knjige, naravno kozmetiko, skodelice z različnimi motivi, izdelke za v kuhinjo, dežnike, igrače, nakit …
Večerni sprehod med lučkami je mogoč vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, med 18. 11. 2022 in 7. 1. 2024, od 15.00 do 21.00. Park bo razsvetljen od 16.00 dalje.
Vstopnice za večerni sprehod lahko kupite pri blagajni parka ali prek spleta. Vstopnice prek spleta lahko kupite z 10 % popustom. Tudi letos velja 30 % popust na obisk Večernega sprehoda med lučkami po 19. uri. Vstopnice s 30 % popustom lahko izkoristite izključno v terminu večernega sprehoda od 19. do 21. ure, kupite jih lahko preko spleta ali pri blagajni parka. Cenik najdete TUKAJ.
Najboljša svetloba za nočno fotografijo je tik pred temo. Če boste fotografirali v času, ko bo padal mrak, se boste izognili popolni temi, v kateri bodo luči videti kot nekakšne lebdeče pike. Tako si vzemite čas ter si mesto za fotografiranje izberite že nekoliko prej, da boste ujeli kratek čas mračne svetlobe, ki vam bo v veliko pomoč pri fotografiranju.
Postavite se na oddaljeno in po možnosti višjo točko. Takih točk Arboretum ponuja dovolj. In uživajte v fotografiranju!
Foto: Arboretum Volčji Potok
Božična bajka bo zaživela v soboto, 2.12.2023, na ogled pa bo vse do 7.1.2024. Obisk je možen vsak dan med 16.00-20.00. Pravljica vas bo odela v čudovito toplo barvitost kar 1.8 milijona božičnih lučk, oblikovanih v atraktivne oblike. Poleg tega se letos obeta posebna čarobnost v začaranem vrtu.
Za vstopnico boste odrasli odšteli 9€, upokojenci, študenti in dijaki 7€, otroci 7-15 let 5€, otroci 3-6 let pa 3€.
Letos bodo program pripravili tako, da bodo na svoj račun prišli tudi najmlajši. V določenih dneh boste med 17. in 19. uro lahko srečali sv. Miklavža ali Božička. Kdaj točno, bo javljeno TUKAJ.
Mozirski gaj je bil slovesno odprt 27. aprila 1978, ko je Mozirje gostilo republiško prireditev Hortikultura 78. Množice obiskovalcev so občudovale delo slovenskih vrtnarjev in domačinov. Gaj, ki si ga je tega leta ogledalo kar 80 tisoč obiskovalcev, je postal vzoren primer človekove omike. Da bi kar v največji meri poudarili njegovo regionalno oziroma državno pomembnost, so tvorci gaja njegovo prvotno ime še pred uradno otvoritvijo spremenili v Savinjski gaj, ki je bilo v uporabi do leta 1998. Zaradi lažje prepoznavnosti so takrat Savinjski gaj preimenovali nazaj v Mozirski gaj in tako že z njegovim imenom določili njegovo lokacijo, kar je v poplavi informacij sodobnega časa pomembna prednost.
Foto: Mozirski gaj
V Šibeniku se poznan družinski hotel že nekaj let zaporedoma posebej potrudi za decembrsko božično pravljico za otroke in odrasle. Od druženja z Božičkom in palčki, do ustvarjalnih in kulinaričnih delavnic, božičnega disca, mini golfa, drsanja, … zabave nikoli ne zmanjka!
December v Hotelu Amadria Park Kids Andrija s čarobnim program skrbi za nepozabno pravljico. Poleg redne jutranje joge in maskote medveda ob zajtrku in večerji, v decembru v hotelu poteka poseben adventni program. Poleg drsališča in božičnega mini kluba z delavnicami, ki poteka vsak dan med 10. in 18. uro, je tam možno tudi druženje z Božičkom in palčki, kulinarične delavnice in izdelava prazničnih voščilnic. Zvečer pa je čas za Xmas Mini Disco in filmske večere z božičnimi filmi ob kokicah in soku.
Medtem ko je za otroke več kot dobro poskrbljeno, se starša lahko sproščata v bazenih in savnah Wellnessa Mediterranean Garden.
Amadria Park Kids Hotel Andrija je hotel specializiran za zabavo otrok. Njihov bogat animacijski program, ogrevan bazen z morsko vodo in odlična lokacija tik ob vodi, privabljajo družine iz celotne regije. Čeprav je zabava tam vedno vrhunska, decembra pripravljajo še posebej bogat božični program, ki mu težko najdemo primerljivega.
Hotel Amadria Park Kids Andrija se nahaja v Šibeniku, le 50 m od 4 km dolge plaže. Hotel je idealna izbira za družinske počitnice, saj nudi obilo zabavnih vsebin in aktivnosti! V sklopu hotela najdete restavracijo, igralnico za otroke, zunanji bazen in teniško igrišče.
V hotelski restavraciji lahko uživate v okusnih dalmatinskih in sredozemskih jedeh. Restavracija ponuja tudi varovan otroški kotiček z mini samopostrežnim bifejem in otroški meni. Notranjost in zunanjost hotela sta zasnovani v podvodni tematiki z motivi, kot so morske deklice, delfini in morske želve. Hotelska recepcija ima predel za otroke, kjer se lahko mladi gostje zabavajo, medtem ko se prijavljate in odjavljate.
Plaža z otroškim igriščem je oddaljena le nekaj korakov, lahko pa se zapeljete tudi do čudovitega Šibenika.
Foto: Megabon
Slovenci imamo z odlično geografsko lego to srečo, da nam za popoln adventni izlet ni treba potovati prav daleč. Kup imenitnih prazničnih sejmov imamo sicer tudi v naših krajih, če pa za praznični december radi pobegnete čez mejo in spoznate utrip kakšnega novega mesta, berite naprej!
Trst je med Slovenci izjemno priljubljeno mesto za kratek izlet. Po nakupih, na kapučino, aperol spritz ali kar tako, na sprehod med mogočnimi stavbami. Tokrat se tja podajamo v veselem decembru, ko mesto zaživi v prav posebnih odtenkih!
Najprej si ogledate imeniten grad Miramare, ki ga je svoji ženi princesi Charlotte zgradil nadvojvoda Maximilijan Habsburški. Stoji na pečini nad morjem in je spremenjen v zanimiv muzej. Nato se zapeljete v Trst, mesto, ki je bilo nekoč glavno pristanišče avstro-ogrskega cesarstva. Njegovi najpomembnejši spomeniki se zato nanašajo prav na to zlato obdobje. Nato se podate na raziskovanje znamenitosti v središču mesta, kjer boste lahko doživeli praznični utrip. Lahko nakupite darilca, poskusite raznovrstne slaščice in ostale italijanske dobrote, prisluhnete uličnemu koncertu in se sprehodite po praznično okrašenih ulicah tik ob morju.
Advent v Zagrebu se je več let zapored okitil z naslovom najlepšega božičnega sejma v Evropi in to povsem upravičeno, res je čudovit! Vožnja proti prestolnici sosednje Hrvaške za Slovence ni pretiran zalogaj, vsekakor pa je mesto vredno obiska, sploh konec leta, ko se ovije v čarobne barve.
Kako torej preživeti dan v božično obarvanem Zagrebu? Po prihodu si najprej ogledate nekaj najpomembnejših znamenitosti mesta. Cerkev sv. Marka, katedralo, Donji in Gornji grad z vzpenjačo, čarobno okrašen trg Bana Jelačiča, Sabor, Banske dvore in Kamnita vrata. Nato pa se izgubite v božično okrašenem mestu in njegovih trgih. Tu se lahko posladkate s tradicionalnimi medenjaki v obliki srca, popijete nekaj toplega in dišečega, nakupite darilca ali obujete drsalke in se zavrtite na mestnem drsališču.
Po prihodu v italijansko prestolnico kar za uvod skočite v znamenito papeško državo Vatikan. Tu si ogledate trg sv. Petra, ki ga v adventnem času krasi veličastno božično drevo. Nato stopite v baziliko sv. Petra in zagledate Michelangelov kip Pietà ter druge mojstrovine italijanskih umetnikov. Lahko se celo povzpnete na kupolo cerkve, od koder je krasen razgled na Vatikan z vrtovi ter na panoramo Rima.
Pot nato nadaljujete z ogledi kulturnozgodovinskih znamenitosti Večnega mesta, se sprehodite mimo Angelskega gradu in si malo več časa vzamete na trgu Navona z vodnjakom Štirih rek. Tu najdete najlepši božični sejem v Rimu, se sprehodite med pisanimi stojnicami, občudujete praznično okrašene fontane enega najlepših evropskih trgov, prisluhnete glasbi pouličnih muzikantov, nakupite darila in se okrepčate z dobrotami. Nato se sprehodite še do Panteona, ki slovi po največji prosto stoječi kupoli na svetu ter dalje do najbolj romantičnega vodnjaka Trevi. Ne pozabite vanj vreči kovanca za srečo, nato pa se zavijte v dišeče hotelske rjuhe, saj vas čaka nov dan!
Po zajtrku na drugi rimski dan skočite do mogočnega Koloseja, na razgledni grič Kapitol, od koder je najlepši možen pogled na Forum Romanum, politično, versko in komercialno središče starega Rima, pa tudi cesarske forume Trajana, Avgusta in Cezarja. Sprehodite se še do Španskega trga in znamenitih Španskih stopnic s cerkvijo Trinita dei Monti. Po večerji še malo pohajkujte po okrašenem mestu, nato pa si spet spočijte telo, saj je pred vami še tretji dan!
Zjutraj vzemite čas za ogled katakomb, starokrščanskih podzemnih grobišč. Skočite še do znamenitosti v modernem delu Rima, nato pa se v smeri doma ustavite še v kraju Orvieto. Z vzpenjačo se povzpnete do visoko ležečega in slikovitega srednjeveškega mesteca, znanega po stolnici z znamenitim renesančnim pročeljem in po belem vinu. Sploh lahko bolje zaključite izlet?
Nakup božičnih daril, čudoviti razgledi na mestno središče, ogled ledenih jaslic in občudovanje praznične okrasitve … Doživite predbožični Gradec! Izlet začnete v nakupovalnem centru Shopping City Seiersberg, kjer nakupite vsa božična darila in se izognete brezglavim nakupom v zadnjem trenutku. Po nakupovalnem postanku pa končno skočite do mestnega jedra, kjer se sprehodite preko otoka na Muri pod grajski hrib.
Na grajski grič se lahko (z doplačilom) povzpnete tudi z vzpenjačo, kjer vas na vrhu čaka znameniti graški stolp z uro. Z griča je čudovit razgled na mestno središče, ki je bilo zaradi svoje arhitekture uvrščeno na Unescovo listo svetovne dediščine.
Nato se sprehodite po mestnem trgu, mimo mestne hiše, najstarejše pekarne v Gradcu, dvorca Habsburžanov do deželnega dvorca, kjer si ogledate zanimive ledene jaslice. Nato pa se podate po praznično okrašenem mestu, na kuhano vino ali vročo čokolado in dan zaključite z rdečimi lici in nasmeškom na ustih.
Kako je videti adventna pravljica na Koroškem? Prvi postanek naredite v Beljaku, v srcu Koroške. Ogledate si znamenitosti mesta ob reki Dravi in se sprehodite po starem mestnem jedru, mimo župnijske cerkve Sv. Jakoba do Glavnega trga, kjer vas čaka tradicionalni božični sejem. Pot nato nadaljujete proti Celovcu in izkoristite postanek ob Vrbskem jezeru v kraju Vrba. Tu spijete kavo in občudujete ogromen, z mnogimi lučkami razsvetljen plavajoči adventni venec. V Celovcu si nato ogledate staro mestno jedro in Knežji kamen, simbol slovenske državnosti. Nato pa je spet čas za razkošen božični sejem, nakupe daril, kuhano vino in prepuščanje prazničnemu vzdušju.
Dunaj je že od nekdaj navduševal številne skladatelje, pisatelje in pesnike. Še danes je mesto, ki v sebi skriva najboljše in najelitnejše glasbene akademije in izpolnjuje sanje marsikaterega umetnika. Vsekakor si morate vzeti čas za ogled palače Schönbrunn, veličastne letne rezidence Habsburžanov, kjer je tudi manjši vsakoletni tradicionalni božični sejem. Načudite se lepotam v Muzeju lepih umetnosti, obiščite Mozartovo hišo in Hišo glasbe, pa tudi Dunajsko filharmonijo in katedralo Svetega Štefana. Tu najdete tudi razkošno palačo Belvedere in eksotične zunanje parke ter rastlinjake Botaničnega vrta. Dunaj pa skriva tudi številne arhitekturne bisere – cerkev svetega Karla (Karlshirche), svetovno znano mestno hišo ter parlament avstrijske vlade …
Prestolnico Solnograške in Mozartovo mesto boste v predbožičnem času doživeli v prav posebnem vzdušju. Sprehodite se po okrašenem in slikovitem starem mestnem jedru, ki ga zaznamujejo dvorci in palače, potepanje pa zaključite na stojnicah božičnega sejma.
Med sprehodom po starem mestnem jedru spoznate Rotovž, Mozartovo rojstno hišo in se sprehodite mimo Festivalne dvorane, kolegijske cerkve, benediktinske opatije ter Kapiteljskega trga s stolnico. Z dvigalom se lahko povzpnete tudi na grajsko utrdbo, od koder je čudovit razgled na mesto in okolico. Na adventnih stojnicah pravljično okrašenega mesta se obvezno posladkajte z Mozartovo kroglico in se pogrejte s kuhanim vinom in vročo čokolado. Priporočamo tudi ogled razgledne trdnjave Festung, od koder je v lepem vremenu čudovit pogled na mesto, Mozartovo rojstno hišo in Hišo narave.
Praznična Budimpešta se tudi letos lahko pohvali z uvrstitvijo na sam vrh najlepših adventnih sejmov v Evropi! Na spletni strani European Best Destinations so tudi tokrat sestavili seznam najlepših božičnih sejmov in na prvem mestu je (spet!) prav Budimpešta! Letos se bo uradno ovila v praznične barve že 24. novembra, pisane lučke pa bodo gorele vse do 31. decembra 2023.
Že veste, kje boste silvestrovali? Kaj pa, če bi v novo leto vstopili v Budimpešti? Potem ko prečkate slovensko-madžarsko mejo, se najprej zapeljete ob južni obali Blatnega jezera, mimo znanega letovišča Siofok in naprej do Budimpešte. Po prihodu v madžarsko prestolnico najprej naredite krožni ogled mesta ter vzpon na Gerhardov hrib, ki se dviga nad grajskim kompleksom. Na vrhu hriba stoji Spomenik svobodi, ki je eden od pomembnih simbolov mesta, poleg pa sta trdnjava iz 19. stol. in Citadela, od koder je čudovit pogled na mesto. Nato se spustite v Pešto in si ogledate nekaj mestnih znamenitosti: Trg herojev z osrednjim 36 metrov visokim stebrom s kipom nadangela Gabrijela, Državno opero, ki sodi med najlepše v Evropi, mogočno neogotsko zgradbo Parlamenta ter baziliko sv. Štefana, Matijevo cerkev in še kaj … Po ogledih pa se pridružite novoletnemu praznovanju na mestnih trgih, kjer z veselo množico skočite v leto 2024.
Milano, mesto mode in nogometa je prestolnica Lombardije, kjer si bogata preteklost in vznemirljiva sedanjost podajata roki. Mesto je tudi finančna in gospodarska prestolnica severne Italije. V adventnem času pa se ovije v prav posebne barve!
Ogled pričnete na veličastnem trgu Piazza Duomo z istoimensko stolnico, ki je največja gotska mojstrovina v Italiji in tretja največja cerkev v Evropi. Po ogledu se sprehodite pod arkadami galerije Vittorio Emanuele, kjer se vrstijo najlepše modne trgovine. Tukaj boste našli svetovno znane blagovne znamke, ki so prava paša za oči. Nato skočite v eno pravih kavarn, saj brez kapučina v Milanu ne gre. Sprehodite se še do slovite milanske operne hiše – Teatro alla Scala. Nato pa se sprehodite med stojnicami božičnega sejma na trgu Piazza Duomo in uživate v dišečih dobrotah ter nakupih darilc za najbližje.
Beograd je mesto, ki mu ni para. Priporočamo, da si zanj vzamete čas in se ga dobro naužijete. Z ogledom »belega« mesta začnete na sotočju Save v Donavo, kjer vas pričaka trdnjava Kalemegdan. Sprehodite se po glavni beograjski promenadi – ulici Kneza Mihajla, kjer je veliko lepih trgovin, galerij in knjigarn. Poglejte še saborno cerkev (beograjska stolnica), »konak knjeginje Ljubice« in največjo pravoslavno cerkev sv. Save na Vračarju. Zapeljite se še mimo stadiona Crvene Zvezde Marakana, Dedinj, kjer so rezidence najpomembnejših beograjskih politikov, in Hiše cvetja s Titovim grobom. Po kratkem odmoru v hotelu priporočamo, da se odpravite še na večerjo ob starogradskih pesmih v boemskem delu Beograda, na Skadarliji.
Predlagamo tudi izlet na Avalo in ogled Meštrovićevega spomenika neznanemu junaku iz prve svetovne vojne. Povzpnete se lahko na obnovljen telekomunikacijski stolp. Ali pa ostanete v mestu in greste na sprehod po beograjski tržnici Zeleni Venac, se sprehodite po okrašenem mestu, skočite v kakšen muzej – na primer muzej Nikole Tesle ali pa se zapeljete po Savi in Donavi.
FOTO: Shutterstock, Megabon
V Krškem namreč najdete še marsikaj drugega! Ena zanimivost je vsekakor tudi to, da ime mesta izhaja iz bližnje reke Krke. Vendar pa ob starem mestnem jedru šumi Sava, najdaljša slovenska reka. Krško je sestavljeno iz dveh nekdanjih samostojnih naselij – Krškega na desnem bregu Save in Vidma ob Savi na levem bregu reke.
Mesto ima tudi pestro zgodovino, del je lahko vidimo že, če se sprehodimo po njegovih ulicah, kjer je kup zgodovinsko zanimivih zgradb. Krško je imelo veliko vlogo tudi med protestantsko reformacijo. Tukaj sta živela in delovala protestantska pridigarja Adam Bohorič in Jurij Dalmatin, ki sta oba povezana z utemeljitvijo slovenske kulture.
Predlagamo, da jo po mestnem jedru mahnete peš ali pa s Krčanom, mestnim kolesom, ki si ga lahko brezplačno izposodite na treh lokacijah v mestu. Obiščete lahko tudi Valvasorjevo knjižnico, kjer so leta 2010 po večletnih prizadevanjih in iskanjih, uspešno pridobili in v svojo domoznansko knjižno zbirko umestili originalni izvod Dalmatinove Biblije. Natisnjena je v bohoričici v Wittenbergu leta 1583, z letnico 1584.
Krško pa skriva tudi nekaj, kar bo vsekakor navdušilo otroško domišljijo in je še posebej zanimivo za otroke od 6. do 12. leta. V Krškem živi prav posebna gozdna dogodivščina za vso družino, ki je del Pravljično-doživljajske transverzale po Sloveniji. Tokrat na temo čaranja in čarodejev. V Krškem, kjer so nekoč živeli veliki učenjaki (Bohorič, Dalmatin, Valvasor…), tako najdemo Krškočaro – najbolj čarovniško šolo v naravi.
Krškočara je izviren produkt družinskega turizma, ki družine popelje na doživljajsko spoznavanje čarovništva, pa tudi znamenitih osebnosti Krškega in njegovih naravnih posebnosti. Gre za pravljično-doživljajsko pot, ki se prične v atriju Mestnega muzeja Krško, v Kavarni Krškočara. Tam otroci dobijo Čarobukvico, knjižico za strukturiran obisk doživetja, in seveda čarovniško palico, brez katere se ni mogoče naučiti čaranja.
Na trasi, ki je dolga nekaj več kot 4 kilometre, je umeščenih 9 doživljajskih točk, od katerih vsaka predstavlja en čarovniški razred. Da bodo doživetja res atraktivna in intenzivna, poskrbi kar 22 različnih lesenih elementov, naselje petih čarovniških hišic, 5 spretnostnih elementov ter pravo robinzonsko otroško igrišče, 11 unikatnih klopi, 6 kamnitih skulptur in še in še… Otroci tako v Krškočari spoznavajo čarovniške spretnosti in na koncu prejmejo Spričarovalo za uspešno opravljeno čarovniško šolo.
Na pot spoznavanja čarovništva v Krškočari se lahko odpravite samostojno, saj je trasa dobro označena, Čarobukvica pa vam razkrije vsa doživetja. Lahko pa se priključite enemu od vodenih čarovniških pohodov, vsaj enkrat mesečno jih organizira Zavod Škrateljc, kjer v družbi lokalnih interpretativnih vodnic zagotovo uspešno zaključite čarovniško osnovno šolo.
Priporočljivo je, da otroci pred obiskom Krškočare preberejo izvirno zgodbo v slikanici ČAROVNIŠKA ŠOLA KRŠKOČARA, ki jo je napisal Uroš Grilc, ilustriral pa Jure Engelsberger. Po slikanici je nastala tudi istoimenska glasbena pravljica, ki jo izvajajo pripovedovalka Nina Peče Grilc in glasbenika Ana Kravanja in Samo Kutin.
V atriju Mestnega muzeja Krško, v čudovitem Valavasorjevem kompleksu, je tudi prva čarovniška kavarna v Sloveniji – Kavarna Krškočara. Kavarna je izhodišče in zaključek družinskega doživetja Krškočara, imajo pa tudi napoje in zvarke ter kaj za pod zob.
Imajo tudi kotiček za najmlajše – čarovniški brlog, svojo trgovinico s čarovniškimi pripomočki pa tudi sladke izdelke lokalnih čarodejk in čarodejev.
Če ste že na tem delu Slovenije, vsekakor priporočamo tudi obisk Gradu Rajhenburg. Ta iz šestdeset metrov visokega skalnega pomola nad sotočjem potoka Brestanica in reke Save že stoletja nadzoruje okoliški prostor. Grajsko stavbo je dal med letoma 1131 in 1147 pozidati mogočni lastnik posesti, salzburški nadškof Konrad, o čemer priča najstarejši, romanski del objekta.
Stavbo in pripadajoče posestvo so stoletja upravljali ministeriali, ki so dobili ime po gradu – Rajhenburški. To je bila vplivna družina, ki je v 15. stoletju dosegla viteški naziv. Po izumrtju so njihovi nasledniki stavbi dodajali sodobnejše elemente in ji postopoma dali podobo, kakršno občudujemo danes. Leta 1881 so Rajhenburg kupili menihi trapisti in ga preuredili v samostan, ki je deloval do okupacije aprila 1941, ko je nemška okupacijska oblast v gradu in pripadajočih gospodarskih poslopjih vzpostavila taborišče za izgon Slovencev. Leta 1947 je bil red trapistov razpuščen, grad pa nacionaliziran. Leto kasneje, je bil junija odprt Kazensko poboljševalni dom za ženske in pozneje še druge kazenske ustanove. Od leta 1968, ko je bila v njem odprta razstava o slovenskih izgnancih, pa je namenjen predvsem muzejski in prireditveni dejavnosti. Poleg gradu imajo tudi odlično vinoteko!
Kam na krškopoljskega pujsa? V Gostilno Kunst. te boste našli celo na stropu jedilnice – v umetniški različici, seveda. Gostilna je bila nekoč diskoteka, danes pa tam strežejo odlično hrano – jasno, med njimi tudi krškopoljca.
FOTO: Maja Fister, Zavod Škrateljc