Sevilja v 3 dneh: churrosi, flamenko in ikonične “gobe” z razgledom

Sevilja (Sevilla) je čudovita izbira za obisk skozi vse leto! Sevilja velja tudi za rojstno mesto flamenka! Flamenko predstave so stalnica v mestu, še posebej v četrti Triana. Kako v Sevilji preživeti 3 dni? Imamo nekaj idej!

Sevilja je glavno mesto španske pokrajine Andaluzija in eno najbolj kulturno bogatih in zgodovinsko pomembnih mest v Španiji. Je četrto največje špansko mesto in leži ob reki Guadalquivir. Med raziskovanjem zgodovinskih znamenitosti, kot so Alcázar, katedrala in ikonični trg Plaza de España, boste uživali v edinstvenem vzdušju, vsekakor pa obiščite tudi tržnice z lokalnimi dobrotami.

Dan 1: prvi okus mesta in ikonične stavbe

Začnimo na trgu Plaza de España, eni najbolj ikoničnih seviljskih znamenitosti. Sprehodite se po čudovitem trgu, občudujte keramične ploščice in se podajte na krajšo vožnjo s čolnom po kanalu. Nadaljujte proti katedrali Catedral de Sevilla, največji gotski katedrali na svetu. Ne zamudite vzpona na zvonik Giralda, kjer vas čaka čudovit razgled na mesto. Po kosilu raziskujte ulice ob katedrali, kjer boste našli lokalne izdelke in kaj za sladico. Nato se prepustite mestu in raziskujte njegove ulice vse do večera, ko pride čas za tapase!

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

Dan 2: Palače, flamenko in tapasi!

Obiščite Alcázar (Real Alcázar), čudovito kraljevo palačo z bogato mavrsko arhitekturo. Sprehodite se po čudovitih vrtovih in se prepustite edinstveni atmosferi tega UNESCO-ovega zaščitenega spomenika. Zapeljite se do četrti Triana, znane po svojih keramičnih delavnicah, tapasih in živahnem vzdušju. Večer pa naj bo čas za flamenko predstavo v eni od tradicionalnih seviljskih tablav. To je popolna priložnost, da se prepustite strastni španski glasbi in plesu.

Dan 3: Čudovit pogled na mesto iz Las Setas

Obiščite boemsko četrt La Macarena, kjer boste našli Baziliko Macarena, ki je posvečena zavetnici mesta. Sprehodite se po ulici Feria, ki je polna barvitih tržnic in lokalnih prodajaln, kjer lahko kupite posebna darila in okusne lokalne specialitete.

Po kosilu obiščite Metropol Parasol (znan tudi kot “Las Setas“), ki je fascinantna moderna lesena konstrukcija, od koder se odpira čudovit pogled na mesto. Las Setas velja za največjo leseno strukturo na svetu! Zaradi njene podobe ji v prevodu torej rečejo kar “gobe”. Zadnji večer si privoščite večerjo v restavraciji ob reki Guadalquivir, kjer boste uživali v zadnjem pogledu na razsvetljeno Sevillo in se še enkrat prepustili vzdušju.

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

Od tapasov do churrosov

Poskusite posebne dobrote, kot je polvorón (tradicionalni španski božični piškot) ali turrón (mandljeva slaščica). Tradicionalni tapasi so velik del njihove kulinarične izkušnje. Sevilja velja celo za rojstno mesto tapasov! Poskusite pa tudi značilne jedi, kot so salmorejo (hladna paradižnikova juha), gazpacho in tortilla de camarones (krompirjeva omleta s kozicami). Španski sušeni pršut, predvsem Jamón Ibérico de Bellota, je prava specialiteta. Churrosi so v Sevilli nekoliko daljši in tanjši kot v drugih delih Španije, pogosto pa jih prodajajo v zvitkih. Po navadi jih postrežejo sveže ocvrte, še vroče, zraven pa gostejšo čokolado, ki je bolj podobna pudingu. Mmm, dober tek!

Sevilja je prava zakladnica španske kulturne dediščine in nudi vpogled v stoletja zgodovine, ki sega od mavrskih korenin do sodobnih arhitekturnih dosežkov. Prepričani smo, da vas bo očarala!

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Alicante v 7 dneh: od peščenih plaž, gradu in tapasov

Alicante je slikovito mesto na jugovzhodni obali Španije in velja za eno bolj priljubljenih španskih turističnih središč. Leži ob Sredozemskem morju na obali Costa Blanca, ki je znana po svojih čudovitih peščenih plažah in kristalno čistem morju.

Alicante ima prijetno sredozemsko podnebje, z milimi zimami in vročimi, suhimi poletji, zaradi česar je priljubljena destinacija skozi vse leto. Zaradi zelo vročih poletij nam je skoraj še bolj pri srcu spomladi in jeseni, a tudi pozimi je vreden obiska. Kaj si ogledati v 7 dneh?

Dan 1: Explanada de España, Calle de las Setas in pristanišče

Prvi dan izkoristite za počasen uvod v mestni vrvež. Sprehodite se po Explanada de España, znani promenadi ob morju, okrašeni z mozaiki. Promenada je tlakovana z več kot 6,5 milijona marmornatih ploščic, ki tvorijo valovit vzorec v rdeči, beli in črni barvi. Ob njej je posajenih več vrst datljevih palm, ki so prav tako fotogenične. Promenado ste zagotovo že videli na kakšni fotografiji, saj je ikonična točka Alicanteja. Dolga je okoli pol kilometra, obkrožajo pa jo bari in kavarne ter stojnice s spominki.

Nekaj korakov od tod najdete tudi ulico z gobicami, ki je zelo priljubljena med najmlajšimi popotniki. Znana je kot Calle de las Setas (v prevodu Ulica gob), a uradno se imenuje Calle San Francisco. Ulica je pisana, na njej pa so kipi pravljičnih gobic in tobogani za najmlajše. Ker je zaprta za promet je še posebej prijazna družinam. Tu imajo tudi odličen sladoled in cimetove rolice.

Med sprehodom po promenadi lahko uživate v čudovitem razgledu na pristanišče Alicante, luksuzne jahte, ter v ozadju na goro Benacantil z znamenitim gradom Santa Bárbara. Tu najdete tudi lunapark, ki bo v veliko veselje popotnikom vseh starosti. Večer sklenite v enem od živahnih lokalov in preizkusite prave španske tapase.

Dan 2: Barrio Santa Cruz in grad Santa Bárbara

Danes vas čaka nekaj vzponov in stopnic, a krasen razgled! Barrio de Santa Cruz je slikovita in zgodovinska četrt Alicanteja, ki se nahaja ob vznožju gore Benacantil in gradu Santa Bárbara. To je eno najbolj očarljivih območij v mestu, znano po svojih ozkih ulicah, pisanih hišah in tradicionalnem španskem vzdušju. Pripravite se na to, da boste prehodili kar nekaj stopničk med pisanimi hišami, ki so pogosto okrašene z lonci cvetja, keramičnimi ploščicami in balkoni. A razgled na mesto je vreden sprehoda! V osrčju četrti se nahaja iglesia de Santa Cruz, majhna in očarljiva cerkev z zgodovinskim pomenom.

Bi šli v Alicante v lastni režiji, a potrebujete malo pomoči? TUKAJ vam lahko pomaga ekipa iz Megabon potovanj KLIK*

Barrio de Santa Cruz je odlično izhodišče za vzpon na grad Santa Bárbara, saj leži neposredno pod njim. Grad Santa Bárbara je ena najbolj ikoničnih znamenitosti Alicanteja in eden največjih srednjeveških gradov v Španiji. Nahaja se na vrhu gore Benacantil, ki dominira nad mestom in ponuja čudovit razgled na Alicante. Grad je razdeljen na tri glavne dele, ki predstavljajo različna obdobja gradnje. Če boste tu do večera, ne zamudite krasnega sončnega vzhoda! Mimogrede – če vam ni do hoje v hrib, vas do tja zapelje tudi taksi, lahko pa greste tudi na dvigalo, ki se dvigne iz plaže Postiguet.

Dan 3: Mercado Central in plaža Postiguet

Že takoj zjutraj se sprehodite po barviti in živahni osrednji mestni tržnici Mercado Central, kjer lahko kupite lokalne specialitete. Toplo priporočamo, da preizkusite španski mango in druge slastne sadeže. Poskusite tudi različne tapase, pršut ali si privoščite sveže stisnjen sok. Zdaj pa do morja!

Plaža Postiguet (Playa del Postiguet) se nahaja ob samem mestnem jedru Alicanteja, zato je enostavno dostopna peš, z javnim prevozom ali avtomobilom. Je ena najbolj priljubljenih in ikoničnih plaž v Alicanteju. Nahaja se ob vznožju gore Benacantil, ki jo krasi grad Santa Bárbara. Plaža je dolga približno 900 metrov in široka okoli 50 metrov, ima pa zlat in fin pesek.

Alicante, kot del regije Valencia in Sredozemlja, ponuja bogato in raznoliko kulinariko, ki združuje sveže lokalne sestavine, tradicijo in vplive sredozemske kuhinje. Zato si vsekakor privoščite slavno paello z morskimi sadeži, lignje na žaru, tapase, za sladico pa churrose s čokolado.

Dan 4: Izlet na otok Tabarca

Otok Tabarca (Isla de Tabarca) je majhen, naseljen otok, ki leži približno 15 kilometrov od obale Alicanteja. Je odlična ideja ideja za izlet s trajektom – vožnja traja okoli 45 minut. Otok ponuja čudovite peščene plaže in kristalno čisto morje, oglejte si še trdnjavo in svetilnik. Med najbolj priljubljenimi plažami sta Playa de Tabarca in Playa de la Cantera. Slikovito je tudi staro mestno jedro, ki je polno ozkih, tlakovanih ulic, tradicionalnih hiš in restavracij. Vsekakor naj bo za kosilo nekaj morskega!

Dan 5: Muzeji Alicanteja

Alicante ima kar nekaj zanimivih muzejev, ki ponujajo vpogled v zgodovino, umetnost in kulturo tega obmorskega mesta. Med njimi so Arheološki muzej Alicante (MARQ), Muzej umetnosti – Museo de Arte de Alicante (MACA), Muzej zgodovine Alicanteja (Museo de la Ciudad), Muzej čokolade (Museo del Chocolate Valor), Muzej španske podmorske flote (Museo de la Flota Submarina), Muzej svetilnikov (Museo de los Faros) in številni drugi.

Dan 6: Izlet v mesti Altea in Benidorm

V okolici Alicanteja je še veliko prijetnih krajev, ki so vredni obiska. Altea in Benidorm sta priljubljeni obmorski mesti, ki sta le nekaj deset kilometrov oddaljeni od Alicanteja. Umirjena Altea je znana po ozkih tlakovanih ulicah in beli arhitekturi s tipičnimi španskimi hišami. Sodoben in žurerski Benidorm pa je še bolj obljudeno in živahno turistično mesto, ki slovi po svojih visokih nebotičnikih in širokih peščenih plažah. Za izlet do tja lahko najamete avto, vozijo pa tudi avtobusi in vlaki.

Dan 7: Po nakupih in na še zadnje tapase

Zadnji dan v mestu izkoristite za nakupe spominkov, kulinaričnih dobrot in še zadnje tapase ter sangrio. Zdaj pa domov! Za pot iz središča mesta do letališča priporočamo kar avtobus. Avtobusna linija C-6 je najbolj priročna, zanesljiva in cenovno ugodna možnost, ki vozi kar 24 ur, vse dni v letu!

Bi šli v Alicante v lastni režiji, a potrebujete malo pomoči? TUKAJ vam lahko pomaga ekipa iz Megabon potovanj KLIK*

FOTO: Maja Fister, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Malta v 7 dneh: Popoln načrt za raziskovanje otoka skritih zakladov

Malta je majhna in gosto naseljena otoška država v Sredozemskem morju. Leži južno od Italije, le dobrih 90 kilometrov od Sicilije. Glavno mesto je Valletta, zgodovinsko in kulturno središče države, znano po utrdbah, katedralah in baročni arhitekturi.

Otoška država Malta je pravzaprav sestavljena iz 20 otokov in čeri. Stalno naseljena sta samo otoka Malta in Gozo. Otok Comino je naseljen samo občasno, vsekakor pa so obiska vredni vsi trije! Malta je bila vse do leta 1964 del Britanskega imperija, od leta 2004 pa kot svojo valuto uporablja evro, saj je članica Evropske unije. Uradna jezika sta malteščina in angleščina. Malteščina ima korenine v arabščini, ima pa tudi močne vplive italijanščine in angleščine.

Pisane ulice glavnega mesta Valetta

Po otoku z najetim avtomobilom – a po levi!

Malta ima učinkovit javni prevoz, ki z avtobusi doseže večino glavnih znamenitosti otoka, za obisk določenih plaž pa lahko izkoristite izlete z ladjicami. Vsekakor pa boste imeli največ svobode pri raziskovanju tako, da najamete avto. Otok je obvladljiv z avtomobilom, nekaj več pozornosti pa vsekakor namenite dejstvu, da tu vozijo po levi strani ceste.

Malta je čudovita destinacija, kjer lahko v enem tednu raziskuješ bogato zgodovino, čudovite plaže, starodavne templje in srednjeveška mesta. Mi pa smo sestavili predlog načrta za 7-dnevno malteško dogodivščino!

Dan #1: Valletta in Tri mesteca

Valletta, glavno mesto Malte, je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, saj je polno zgodovinskih in kulturnih znamenitosti. Med najpomembnejšimi je baročna Sostolnica svetega Janeza, ki slovi po čudoviti notranjosti in Caravaggievi mojstrovini “Obglavljenje Janeza Krstnika”. Valletta je obdana z mogočnimi obrambnimi zidovi, ki so jih zgradili vitezi malteškega reda. Sprehod po obzidju ponuja spektakularne poglede na mesto, zaliv in okolico.

Tudi Vrtovi Upper Barrakka ponujajo čudovit razgled na pristanišče in Tri mesteca – Vittoriosa, Senglea in Cospicua, ki so znana po svojih zgodovinskih utrdbah. Sprehod po glavni ulici Republike razkriva vrsto trgovin, kavarn in zgodovinskih stavb, kar dodaja še več čara temu slikovitemu mestu. Priporočamo, da večer preživite v eni od restavracij in preizkusite vse, kar ponuja malteška kuhinja.

Dan #2: Sliema in St. Julian’s

Sliema in St. Julian’s sta priljubljeni obalni mesti blizu Valette. Sliema je znana je po svoji dolgi obalni promenadi, ki ponuja čudovite razglede na Valletto. Poleg tega je priljubljena zaradi svojih luksuznih trgovin, kavarn, restavracij in hotelov. Mesto je tudi odlično izhodišče za trajektne prevoze do Vallette. Je bolj umirjena od St. Julian’s, a vseeno živahna in priljubljena pri turistih. St. Julian’s, ki je le nekaj minut stran od Slieme, je znan kot središče zabave na Malti. Tukaj se nahaja živahna četrt Paceville, ki je znana po nočnem življenju, s številnimi bari, klubi in restavracijami.

Dan #3: Marsaxlokk in St. Peter’s Pool

Marsaxlokk je slikovita ribiška vasica, znana po barvitih ribiških čolnih luzzu. Nedeljska tržnica je odlična priložnost za nakup svežih morskih sadežev. Blizu je tudi St. Peter’s Pool, naravni bazen, kjer lahko skočiš s klifa in se ohladiš v morju. Če so vam všeč trdnjave, se zapeljite še do Forta Rinella, zgodovinske trdnjave, ki se menda lahko pohvali z največjim topom na svetu.

Dan #4: Mdina, Rabat in Klifi Dingli

Mdina je starodavno obzidano mesto, ki ga pogosto imenujejo “Tiho mesto”. Gre za nekdanje glavno mesto Malte, ki ima več kot 4000-letno zgodovino. Mdina je ohranila srednjeveški značaj s svojimi ozkimi ulicami, ki vodijo do impresivnih zgradb, cerkva in palač. Ena izmed glavnih znamenitosti je Katedrala sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral). Nekoliko večji in živahnejši Rabat se nahaja tik ob Mdini in je znan predvsem po svoji bogati zgodovini, povezani z zgodnjim krščanstvom. Tukaj najdete Katakombe sv. Pavla (St. Paul’s Catacombs).

Popoldne se zapeljite še do klifov Dingli, ki se nahajajo na zahodni obali Malte in so najvišja točka otoka. Mogočno se dvigajo približno 250 metrov nad morjem in odpirajo dih jemajoče razglede na Sredozemsko morje. Ob klifih stoji tudi majhna kapela sv. Marije Magdalene, ki je še ena zanimivost tega območja.

PREBERITE ŠE: MALTA: nasveti za obisk skozi oči Slovenke, ki tam živi #INTERVJU

Dan #5: Otok Gozo

Najbolj pogost način potovanja na Gozo je s trajektom iz pristanišča Ċirkewwa na severu glavnega otoka Malte. Trajekti vozijo pogosto, vožnja traja približno 25 minut in vas pripelje v glavno pristanišče Goza – Mgarr.

Glavno mesto otoka, Victoria (znano tudi kot Rabat), je dom starodavne Citadele, utrdbe, ki ponuja neverjetne poglede na celoten otok. Znotraj obzidja si lahko ogledate zgodovinske cerkve, muzeje in sprehodite se po ozkih ulicah. Ogleda vredna je tudi Bazilika Ta’ Pinu, osupljiva cerkev blizu kraja Għarb, ki je tudi pomembno romarsko središče. Megalitski templji Ggantija so ena najstarejših prostostoječih struktur na svetu, starejša od egiptovskih piramid in Stonehengea. Nahajajo se v kraju Xagħra in so na seznamu Unescove svetovne dediščine.

Dwejra Bay je eno najbolj znanih naravnih območij na Gozu. Čeprav se je znamenita Azurna luknja leta 2017 zrušila, območje še vedno ponuja neverjetne geološke formacije, kot sta Inland Sea (notranje morje) in Fungus Rock. Krasna je tudi plaža Ramla Bay, ki je prepoznavna po svojem rdečkasto-oranžnem pesku. Tu je tudi jama Calypso, po legendi tista, kjer je Odiseja zadrževala nimfa Kalipso.

Dan #6: Popajeva vas in Mosta

Na glavnem otoku se lahko odpravite v Popajevo vas. Gre za tematski park, ki je bil prvotno zgrajen kot filmska kulisa za film “Popeye” iz leta 1980, v katerem je igral Robin Williams. Vas je danes priljubljena turistična atrakcija, kjer si lahko obiskovalci ogledajo ljubke lesene hiške, sodelujejo v različnih aktivnostih in si ogledajo predstave likov iz filma. Park ponuja tudi mini golf, otroške delavnice in ogled filma. Poleg tega ima vas osupljivo lokacijo ob zalivu Anchor Bay, kjer se lahko obiskovalci tudi kopajo – ne pozabite kopalk!

Zanimivo mestece je tudi Mosta. Mosta je najbolj znana po svoji ogromni rotundi, ki je arhitekturna in zgodovinska ikona Malte. Rotunda sv. Marije je ena največjih kupolastih cerkva na svetu. Kupola ima premer kar 37 metrov in je arhitekturni čudež. Cerkev je znana tudi po čudežnem dogodku med drugo svetovno vojno, ko je nemška bomba padla skozi kupolo med mašo, a se ni razstrelila, kar prebivalci še danes dojemajo kot božji čudež. To “čudežno bombo” lahko vidite razstavljeno v cerkvi. Mesto je polno kavarnic in ozkih ulic z malteškimi balkoni.

Dan #7: Otok Comino z Modro laguno

Comino je majhen otok brez prometa, kamor pridete s trajektom z Malte – Ċirkewwa ali Goza – Mgarr. Na otoček vozijo tudi čolni turističnih ponudnikov, ki izvajajo dnevne izlete. Otok leži med Malto in Gozom in meri le 3,5 kvadratnega kilometra. Slovi predvsem po Modri laguni (Blue Lagoon), beli peščeni plaži s kristalno čisto turkizno vodo. Tu lahko ves dan snorklate in uživate v morskih radostih. Vse to je Malta!

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Barcelona je takoj za Madridom drugo največje mesto v Španiji, sicer pa velja za prestolnico Katalonije. Leži ob sredozemski obali in je znana po svoji bogati zgodovini, kulturi, arhitekturi ter umetnosti. V mestu se zlahka izgubite za več dni, mi pa imamo nekaj namigov, kaj vse tam lahko počnete.

Barcelona, živahna prestolnica Katalonije, ponuja nekaj za vsakogar. Lepe plaže, odlično hrano, mogočne zgradbe, izjemne muzeje, veliko zabave in tudi marsikaj za ljubitelje nogometa. Sprehodite se po svetovno znani ulici La Rambla, ki je središče živahnega mestnega vrveža, nato pa do vseh pomembnih točk, ki jih bomo našteli v nadaljevanju.

Sagrada Família

Gaudijeve mojstrovine: od Sagrade Famílie do Parka Güell

Antoni Gaudí, slavni katalonski arhitekt, je v Barceloni ustvaril več mojstrovin, ki so danes ključne znamenitosti mesta. Eno njegovih najpomembnejših del je zagotovo Sagrada Família. To veličastno baziliko zaznamujejo osupljiva fasada, organski motivi in kompleksna simbolika, ki povezuje krščansko vero z naravo. Obiska vreden je tudi njegov čaroben Park Güell, ki se na mestnem hribu bohoti z unikatnimi mozaiki, vijugastimi klopmi in pravljičnimi strukturami. Park nudi tudi čudovit razgled na mesto in je eden najbolj priljubljenih turističnih krajev v Barceloni. Ikoničnih stavb z njegovim podpisom je v mestu še veliko, priporočamo še Caso Batlló in Caso Milà.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 ali 5 nočitev! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Park Güell

V muzeje: Od Picassa do Mirója

Barcelona je središče umetnosti in kulture, z bogato ponudbo muzejev, galerij, gledališč in festivalov. Med pomembnimi muzeji so Muzej Picassa, Fundació Joan Miró in Muzej sodobne umetnosti (MACBA).

Mestne plaže in pestro nočno življenje

Barcelona ima tudi krasne peščene plaže, med najbolj znanimi je Barceloneta, ki je priljubljeni tako med domačini kot turisti. Mesto je znano tudi po živahnem nočnem življenju, s številnimi bari in klubi, po vsem mestu pa odmeva glasba, ob kateri se vam bodo boki kar sami začeli zibati v ritmu.

Camp Nou za nogometne navdušence

Barcelona je tudi pomembno športno središče, najbolj znano po nogometnem klubu FC Barcelona, ki ima enega največjih stadionov na svetu – Camp Nou.

Enega od popoldnevov preživite na hribu Montjuïc, kjer so Magične fontane (Font Màgica) in čudovit pogled na mesto. Na Montjuïcu je tudi MNAC (Narodni muzej katalonske umetnosti) in Olimpijski stadion. Mesto je leta 1992 namreč gostilo poletne olimpijske igre, kar je pripomoglo k sodobni urbanistični prenovi Barcelone.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Hrana, hrana, hrana

Kot povsod drugod v Španiji, tudi tu zagotovo ne boste jedli slabo. Kulinarika v Barceloni je bogata in raznolika, saj združuje tradicionalne katalonske jedi s sodobnimi vplivi sredozemske kuhinje.

Glavna tržnica v Barceloni se imenuje La Boqueria (uradno Mercat de Sant Josep de la Boqueria). Nahaja se na znameniti ulici La Rambla in je ena najbolj znanih in obiskanih tržnic v Evropi. Za prvi okus kulinarike se vsekakor podajte tja! Vsak dan pa sedite tudi v kakšen tapas bar.

Barcelonska kulinarika nudi tudi vrsto svežih morskih sadežev, kot so gambas a la plancha (kozice na žaru) ali pulpo a la gallega (hobotnica v galicijskem slogu). Ljubitelji morskih sadežev bodo uživali v fideuà, jedi, podobni paelli, vendar narejeni z rezanci namesto riža in običajno pripravljeni z različnimi morskimi sadeži, kot so lignji in školjke.

Med sladkimi dobrotami izstopa crema catalana, kremasta sladica, ki spominja na crème brûlée, z značilno hrustljavo karamelizirano skorjo na vrhu. Eden najbolj priljubljenih prigrizkov je pa amb tomàquet, preprost opečen kruh, natrt s paradižnikom, olivnim oljem in soljo, ki se pogosto postreže kot spremljava k različnim narezkom ali sirom. Če želite okusiti nekaj resnično tradicionalnega, poskusite escudella i carn d’olla, bogato mesno enolončnico.

V najstarejši živalski vrt v Španiji

Živalski vrt v Barceloni se nahaja v središču mesta v parku Ciutadella. Odprli so ga leta 1892 in je eden najstarejših živalskih vrtov v Španiji. Ima več kot 2 tisoč živali, ki predstavljajo okoli 300 različnih vrst. Znan je po svojih prizadevanjih za ohranjanje ogroženih vrst ter po sodobnem pristopu do oskrbe živali.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Izjemne ženske na potovanjih: 10 popotnic, ki so pustile neizbrisen pečat

8. marec, dan žena, slavi enakopravnost žensk, ki ni bila (in ponekod še vedno ni) samoumevna. Kdo so svetovno znane ženske na potovanjih, ki so prekršile vsa pravila in se vpisale v zgodovino?

Potovanja so danes lahko dostopna, a ni bilo vedno tako. Poleg ekonomskih in tehnoloških omejitev, je pri potovanjih vlogo igral tudi spol oz. pričakovanja do njega. Generacije žensk, ki niso imele težav z lomljenjem pravil, so podirale meje “pričakovanega” in “spodobnega” ter dokazovale, da so tudi ženske sposobne poguma, moči in vzdržljivosti na svetovnih dogodivščinah. To so ženske na potovanjih, ki so spremenile svet.

Alma Karlin

Med 10 fantastičnih svetovnih popotnic zagotovo spada Slovenka Alma Karlin. Po prvi svetovni vojni je v osmih letih sama prepotovala dobršen del sveta in nedvomno sodi med največje popotnice vseh časov. Med popotovanjem je zbrala ogromno etnološkega gradiva, svoja doživetja je popisala v številnih knjigah, svoje znanje tujih jezikov pa je po povratku domov posredovala Celjanom. V Pokrajinskem muzeju Celje je postavljena stalna razstava, ki prikazuje njeno življenje in pot okoli sveta. Kip v naravni velikosti pa so v Celju postavili leta 2009.

Martha Gellhorn

Martha Gellhorn je že kot majhna deklica sanjarila o tem, da bi obiskala vse kraje na svetu, spoznala vse ljudi in pisala o njih. Pri 21. letih se je podala na pot dopisnice in zgradila neverjetno kariero. Njeno raznoliko delo je vključevalo vse od dela s prvo damo Eleanor Roosevelt do javljanja iz komaj osvobojenega Dachau-a in iz bolnišnice ob žrtvah napalma v Vietnamu.

Za svoje delo je marsikdaj morala prekršiti pravila. Enkrat se je na primer skrila v pralnici bolniške ladje, ki je plula v Normandijo, da je lahko iz prve roke poročala o “dnevu D”. Spet drugič jo je mimo vojakov pretihotapil mož Ernest Hemingway.

Ida Pfeiffer

Evropa v 19. stoletju ni bila najbolj naklonjena solo ženskim potovanjem. Še manj priljubljeno je bilo, da je ženska o teh potovanjih javno pisala. Na srečo to ni ustavilo Ide Pfeiffer, ene prvih ženskih svetovnih popotnic, ki je zaslovela ne samo s svojimi potovanji, ampak s svojimi izredno popularnimi popotniškimi knjigami, i so opisovale njene izkušnje.

Ida ni bila ne mlada, ne premožna, ko se je odpravila na potovanja. Prijateljem in družini je svoje prvo potovanje objasnila kot versko romanje do takratnega Konstatinopla. V resnici je potovanje iz Turčije nadaljevala v Palestino, Egipt, Črno morje in Italijo. Potovanje jo je tako navdihnilo, da je v naslednjem desetletju med drugim kar dvakrat obšla cel svet, vključno z oddaljenim južnim Pacifikom. Njena popotovanja so tlakovala pot celi generaciji ženskih popotnic.

Junko Tabei

Junko Tabei iz Fukušime se je že mlada zaljubila v gore. V obdobju, ko se je le malo Japonk zanimalo za šport, je ustanovila prvi ženski pohodniški klub, ki bi ženskam odprl pot do gora. Že pet let kasneje je v gore (na Annapurno III in na Mount Everest) uspešno odpeljala dve skupini žensk. Po tem je nadaljevala z vzponi na gore na vseh kontinentih in postala prva ženska, ki je osvojila “7 vrhov”.

O svojih podvigih in ljubezni do narave je obsežno pisala v esejih, kjer se je dotaknila tudi svoje materinske vloge. Eseji so bili šele pred kratkim prevedeni v angleščino in so sedaj na voljo širšemu občinstvu, ki lahhko prebere o vrhuncih njenega življenja.

Aimee Crocker

Aimee Crocker je bila ena bolj divjih popotnic, boemk, ki si je upala še več in podrla še več meja. Dedinja iz Kalifornije je brez težav šokirala visoko družbo z zapisi svojih uživanj, vizijah in dogodivščinah, ob katerih bi zardel še Indiana Jones.

Pisala je o svojih aferah z bikoborci, tetovažah, kraljevih družinah, kačah in vojskovodjah. Svoje zapise je kot zrela ženska nato objavila v knjigi z naslovom “In vse bi še enkrat ponovila”. Knjiga, ki opisuje njena potovanja v eksotične dežele, njene intimne, čutne izkušnje, njenih 5 zakonov in njene napredne misli.

Isabella Bird

Isabella bird je bila ena najbolj znanih popotnic svojega časa. Na hrbtu konja je prejahala Havaje in Skalno gorovje, obe destinaciji takrat še zelo nepoznani destinaciji za mnoge Američane. Na svojih popotovanjih po Ameriki se je borila s težkim terenom in hudimi vremenskimi pogoji. To je posebej navdušilo njene bralce.

Svoja popotovanja je nadaljevala po Kitajski, Tibetu, Indiji, Iranu, Turčiji, Koreji in Maroku.

Stephanie Elizondo Griest

Stephanie Elizondo Griest, rojena v Teksasu, je bila vzgojena z mislijo, da je komunizem velik sovražnik in, da je sramotno govoriti špansko, saj jo to lahko poveže z Mehiko. Podobno kot Martha Gellhorn, je tudi Stephanie želela postati svetovna dopisnica. Za nasvet je povprašala novinarja in ta ji je svetoval, da naj se nauči Ruščine.

To je vodilo v nepričakovano štiriletno popotovanje po Rusiji, Češki, Baltskih državah, Kitajski, Vietnamu, Mongoliji, Uzbekistanu, Kirgistanu, Vzhodni Nemčiji in Kubi. Popotovanje je opisala v knjigi, v kateri razlaga, kako je to potovanje popolnoma spremenilo njen pogled na politiko in njene mehiške korenine.

Freya Stark

Freya Stark je najbolj znana po svojih popotovanjih po Srednjem vzhodu med obema svetovnima vojnama. Smrt sestre in prostovoljstvo pri Rdečem Križu jo je vzpodbudilo, da je začela na življenje gledati drugače in živeti po načelu carpe diem.

V poznih dvajsetih letih prejšnjega stoletja se je podala na raziskovanje takrat zelo nemirnih predelov Bejruta, Sirije, Irana in južne Arabije. Med drugo svetovno vojno je potovala po Aziji, Srednjem vzhodu, Iraku in Egiptu.

Uschi Obermaier

Uschi Obermaier je odraščala v nemškem Munchnu, vedno pa si je želela, da bi odpotovala v večje mesto, kjer je več dogajanja.  Želja se ji je uresničila, ko so jo, med žuranjem v nekem klubu, odkrili in povabili k manekenstvu. Povabilo je z veseljem sprejela in vstopila v svet slavnih.

V poznih šestdesetih se je znašla v Zahodnem Berlinu, kjer se je pridužila mednarodni skupnosti aktivistov, imenovanih Kommune 1. Skupnost je bila znana predvsem po popolni spolni svobodi in uporabi droge. Ko je skupnost razpadla, je Uschi nadaljevala divje življenje in ljubimkala z rokerji kot so Jimi Hendrix, Keith Richards in Mick Jagger. Leta 1975 je Rolling Stones-e celo spremljala na turenji. Kasneje je skupaj z možem (lastnikom kluba, poročila sta se v Indiji) s kombijem 6 let potovala po svetu, predvsem po Aziji in Mehiki.

Danes Uschi živi umirjeno življenje oblikovalke nakita, njena slava pa je za ovekovečena v njeni biografiji, po kateri je bil posnet tudi film Eight Miles High. 

Maya Angelou

Kljub težavnemu odraščanju, je Maya Angelou že od majhnega podirala meje. Pri šestnajstih je začela delati kot plesalka in pevka, kar ji je omogočilo mednarodna potovanja.

V poznih petdesetih in zgodnjih šestdesetih je postala aktivna pripadnica gibanja za človekove pravice. Pri triintridesetih je obiskala Egipt in se preselila v Gano, od koder je poročala kor novinarka in dopisnica. Med svojim delom je spoznala tudi Malcolma X. Svoje izkušnje in razmišljanje o svoji vlogi ter vlogi temnopoltih žensk, je zapisala v knjigi Vsi božji otroci potrebujejo potujoče čevlje. 

 

Andaluzija: Od Malage, Ronde, Sevilje in vse do Gibraltarja

Andaluzija je ena najbolj fascinantnih regij v Španiji, znana po svoji bogati zgodovini, kulturni dediščini, prelepih pokrajinah in čudoviti obali. Tu lahko raziščete slavna španska mesta, kot so Sevilja, Granada, Malaga in Cordoba. Dodaten bonus raziskovanja Andaluzije pa je vsekakor tudi skok v Gibraltar!

Zbrali smo nekaj mest, ki jih toplo priporočamo za obisk. Za vse to predlagamo 10 dni, če boste kakšnega od večjih krajev izpustili, pa jih bo dovolj tudi 7. Če imate na voljo le vikend, priporočamo, da se osredotočite na Malago ali Seviljo, ki sta najpogostejši mesti, v kateri lahko letimo iz okoliških letališč. Tokrat bo naše izhodišče Malaga!

1. dan: Malaga: mesto, kjer se je rodil Picasso

Costa del Sol je najbolj znana andaluzijska obala, ki se razteza od Malage do Gibraltarske ožine. To je ena najbolj priljubljenih turističnih destinacij, kjer lahko uživate v sončnem vremenu in prelepih plažah. Eno najbolj znanih mest na tej obali je zagotovo Malaga. Iz letališča v središče mesta vas v dobrih 10 minutah priročno pripelje vlak. Kaj si ogledati v mestu?

V Malagi si oglejte Alcazabo, mogočno mavrsko trdnjavo iz 11. stoletja, in grad Gibralfaro, od koder se odpira čudovit panoramski pogled na mesto. Obiščite tudi katedralo La Manquita, znano po tem, da ima le en dokončan stolp. Skočite še v Picassov muzej, kjer lahko občudujete dela slavnega umetnika, rojenega v Malagi.

V morje lahko skočite na priljubljeni mestni plaži Malagueta, medtem ko lahko na živahni tržnici Mercado de Atarazanas poskusite sveže lokalne dobrote – priporočamo mango in kaj morskega! Sprehod po glavni nakupovalni ulici Calle Larios razkriva elegantno arhitekturo, trgovine in kavarne, medtem ko obmorska promenada Paseo Marítimo Pablo Ruiz Picasso ponuja čudovite razglede na morje, plaže in restavracije z morskimi specialitetami.

Raziskovanje Malage vsekakor lahko raztegnete na več dni, a če želite videti še več Andaluzije, najemite avto in gremo naprej!

POČITNICE V ANDALUZIJI: Vas vleče v Malago, a potrebujete nekaj pomoči pri organizaciji? Pomaga vam lahko ekipa Megabon potovanj – KLIK na ponudbo*

2. dan: Malaga – Marbella (potovanje: 1 uro)

Zjutraj se odpravite v Marbello, znano po luksuznih resortih in marini, prelepih plažah in idiličnem starem mestnem jedru. Nekoliko manjša (in cenejša) je sosednja Estepona, ki je prav tako čudovita. Zvečer si privoščite večerjo s tapasi v tipičnem andaluzijskem stilu. Vsekakor priporočamo obisk obeh mest, v enem od njih lahko prenočite, preden se podate naprej.

*Na poti iz Malage v Marbello je še nekaj krasnih krajev, kjer se lahko ustavite – Mijas je slikovita vasica v gorah, znana po ozkih ulicah, belih hišah in čudovitih razgledih na obalo.

*BONUS dan: Gibraltar*

Čeprav ni del Španije, ampak britanskega ozemlja, Gibraltar leži ob južni točki Andaluzije in ponuja edinstveno doživetje. Vsekakor predlagamo, da si enodnevni izlet rezervirate tudi za nekaj britanskega priokusa. Na vrhu Gibraltarskega klifa se nahajajo znameniti makaki, opice, ki jih je mogoče videti le tukaj. Poleg tega Gibraltar ponuja čudovite razglede na Afriko in je zanimiv kraj za raziskovanje. Predlagamo, da avto pustite na enem od številnih parkirišč tik pred mejo in se čez odpravite kar peš. Tako se izognete prometu in čakanju na mejnem prehodu. Če bi Gibraltar dodali v svoj načrt, predlagamo, da ga vključite v celodnevni izlet med 2. in 3. dan, med Marbello in Rondo. In pozor, ker na tej točki izstopite iz EU, v izogib visokemu računu, na telefonu ugasnite prenos podatkov!

3. dan: Marbella – Ronda (potovanje: 1,5 ure)

Zjutraj se odpravite proti Rondi, čudovitemu mestecu na vrhu pečine, znanem po svojem mostu Puente Nuevo. Raziskujte staro mestno jedro, obiščite Plaza de Toros (eno najstarejših aren v Španiji) in uživajte v razgledu na dolino. Tu lahko ostanete eno noč ali pa že takoj nadaljujete v Seviljo.

4. dan: Ronda – Sevilja (potovanje: 2,5 ure)

Na poti iz Ronde v Seviljo se ustavite še v enem izjemno slikovitem kraju. Setenil de las Bodegas je slikovito mestece, znano po hišah, ki so vklesane v granitne skale, in po svoji edinstveni arhitekturi, ki združuje naravo in človeško ustvarjalnost. Zdaj pa v Seviljo! Tu si oglejte kraljevo palačo Alcázar s čudovitimi vrtovi in mavrsko arhitekturo ter mogočno katedralo z zvonikom Giralda, kjer počiva Krištof Kolumb. Oglejte si osupljiv trg Plaza de España s polkrožnimi arkadami in vodnim kanalom. Nato se sprehodite po slikoviti četrti Barrio Santa Cruz in obiščite sodobni Metropol Parasol (Las Setas) za panoramski razgled. Vsekakor pa tu ujemite tudi kakšno strastno flamenco predstavo v eni od tradicionalnih tablao dvoran.

5. dan: Sevilja – Cordoba (potovanje: 1,5 ure) – Granada (potovanje 2 uri)

Glavna atrakcija v Cordobi je Mezquita, ogromna mošeja, ki je zdaj katedrala. Obiščte Juderio, judovsko četrt in si oglejte Alcazar de los Reyes Cristianos, kraljevo palačo. Sprehod po starem mestnem jedru vam bo omogočil vpogled v zgodovinsko in kulturno dediščino Cordobe. Popoldne se odpeljite v Granado, kjer prenočite in jo raziščete naslednji dan.

6. dan: Granada – Malaga (potovanje 2 uri)

V Granadi si oglejte Alhambro, veličastno mavrsko palačo z osupljivimi vrtovi. Ne pozabite vstopnic kupiti že vnaprej! Oglejte si tudi Katedralo v Granadi z renesančno arhitekturo, čarobno četrt Albaicín z ozkimi ulicami in čudovitim razgledom na Alhambro. Ne spreglejte Mirador de San Nicolás, ki ponuja najboljšo panoramo mesta, ter Royal Chapel, kjer sta pokopana kraljica Izabela in kralj Ferdinand. Zdaj pa nazaj v Malago, od koder se vrnete domov.

Mimogrede – če ste med adrenalinskimi pohodniki, in imate še kakšen prost dan – lahko v svoj načrt dodate tudi Caminito del Rey. To je znamenita pohodniška pot, ki se vzpenja ob strmih stenah sredi planin, nedaleč od Malage. Pot je idealna za avanturiste, saj ponuja dramatične poglede in edinstveno izkušnjo.

Vse, kar morate pojesti in popiti v Andaluziji

V Andaluziji je treba poskusiti številne okusne jedi. Tapas so majhne porcije hrane, ki jih pogosto delimo z drugimi, in vključujejo širok spekter jedi, kot so patatas bravas (ocvrti krompir s pekočo omako), tortilla española (španska omleta), chorizo al vino (klobasa kuhana v vinu), croquetas (kroglice iz različnih nadevov), boquerones en vinagre (marinirane sardele) … Ekipa Vandraj vedno naroči tudi gambas pil-pil, kozice, pripravljene v vroči oljčni omaki z česnom, čilijem in papriko.

Jamón ibérico je svetovno znan sušeni pršut, medtem ko je gazpacho osvežujoča hladna juha iz paradižnika in zelenjave, ki je odlična v poletnih mesecih. Salmorejo je gostejša različica gazpača, običajno postrežena z jajcem in pršutom. Tortilla de camarones je tanka omleta z majhnimi kozicami, značilna za obalo, medtem ko pescaíto frito vključuje ocvrte morske sadeže in ribe.

Za sladico so odlični churros con chocolate, dolgi ocvrtki, ki jih pomakaš v temno čokolado. Seveda ne pozabite na vino iz Jereza (Sherry), ki je značilno za to regijo, priljubljeni pijači pa sta tudi sangria, mešanica rdečega vina, sadja in žganja, ter cerveza (pivo). Uživajte!

POČITNICE V ANDALUZIJI: Vas vleče v Malago, a potrebujete nekaj pomoči pri organizaciji? Pomaga vam lahko ekipa Megabon potovanj – KLIK na ponudbo*

FOTO: Shutterstock, Unsplash, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Alicante v 7 dneh: od peščenih plaž, gradu in tapasov

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Sicilija je največji otok v Sredozemskem morju, ki je s skoraj 26 tisoč kvadratnimi kilometri celo nekoliko večji od Slovenije!

Sicilija je avtonomna regija Italije, njihov uradni jezik je italijanščina, vendar se na otoku govori tudi sicilijanščina, ki je avtohtoni jezik z močnimi vplivi grščine, arabščine, španščine in francoščine. Njeno glavno mesto je Palermo. Od celine – regija Kalabrija – jo s prsti italijanskega škornja loči Mesinski preliv, ki povezuje Tirensko morje z Jonskim morjem.

Kako do tja? Najhitrejši in najbolj priljubljen način za potovanje na Sicilijo je z letalom. Sicilija ima več mednarodnih letališč, najverjetneje boste pristali v Kataniji ali Palermu. Na Sicilijo lahko iz več pristanišč pridete tudi s svojim avtomobilom, ki ga na otok prepelje trajekt. Zanimiva možnost pa je tudi vlak, ki ga čez Mesinski preliv prav tako prepelje trajekt. Na tem trajektu so namreč železniški tiri, na katere premaknejo vagone.

Sicilija: od lepih plaž do vulkana

Sicilija je zelo razgiban otok. Ima veliko čudovitih plaž, rodovitne doline, a tudi bolj hribovito pokrajino. Na vzhodni obali otoka leži tudi najvišji aktivni vulkan v Evropi – Etna. Vulkan Etna je eden najaktivnejših vulkanov na svetu in kar pogosto izbruhne.

Etna je tako ne le pomembna znanstvena destinacija, ampak tudi turistična. Obisk Etne je namreč zelo priljubljena dejavnost med turisti, ki obiščejo Sicilijo. Ob tem je seveda pomembno upoštevati vse varnostne ukrepe in opozorila lokalnih oblasti. Etno lahko raziščete po različnih poteh, odvisno od vaše kondicije, vsekakor pa se primerno obujte in opremite. Do 2.500 metrov nadmorske višine vozi tudi žičnica, od tam pa lahko nadaljujete le še peš ali s terenskimi vozili.

Na pistacijev sladoled in cannole!

Sicilijanska kuhinja je, tako kot drugod po Italiji – božanska! Testenine na vse načine, na otoku pa vsekakor poskusite kakšno sladico s pistacijo – na primer kremen gelato. Pa tudi različne jedi iz morskih sadežev, arancine in cannole! Cannoli je sicilijansko pecivo, sestavljeno iz cevaste lupine iz ocvrtega testa, polnjenega s sladkim, kremastim nadevom iz rikote. Arancini pa so ocvrte riževe kroglice, polnjene z različnimi nadevi. V Kataniji jih pripravljajo tudi v stožčasti obliki. So ena izmed najbolj prepoznavnih in priljubljenih uličnih jedi na Siciliji, znane po svoji hrustljavi zunanjosti in okusnem, mehkem nadevu.

7-dnevni načrt za raziskovanje Sicilije z najetim avtomobilom

Ker Sicilija ni ravno majhen otok, si lahko zanj vzamete najmanj en teden. Seveda lahko za prvi okus na otoku preživite tudi manj časa, vsekakor pa vam ne bo dolgčas niti, če tam preživite kar ves mesec. Tokrat smo pripravili načrt poti za 7-dnevni oddih, ki ga vsekakor lahko raztegnete tudi na kakšen dan (ali teden!) več. Tokrat smo nekaj več pozornosti namenili jugu in vzhodu otoka. Največ in najhitreje boste videli kar z najetim avtomobilom, temu smo prilagodili tudi tokratno pot. Začnimo v Kataniji!

# 1. dan: Prihod v Katanijo

Katanija je drugo največje mesto na Siciliji, znano po svoji baročni arhitekturi in bližini vulkana Etna. Ima tudi mednarodno letališče, ki je zelo blizu mesta. Prvi dan avtomobila načeloma še ne potrebujete, saj iz letališča do mesta na 25 minut vozi avtobus. Najprej torej raziščimo Katanijo! Kaj si ogledati?

Piazza del Duomo je glavni mestni trg, kjer stojita znamenita katedrala sv. Agate in vodnjak s slonom Fontana dell’Elefante, ki velja za simbol mesta. Glavna ulica Katanije, kjer lahko nakupujete in občudujete baročne stavbe, je Via Etnea. V središču mesta je tudi Teatro Romano, ostanki rimskega gledališča v središču mesta.

Najbolj znana tržnica v Kataniji La Pescheria se nahaja tik ob znameniti Piazza del Duomo in Fontani dell’Elefante. Čeprav je osredotočena na ribe, je to veliko več kot le ribja tržnica. Najbolj živahna je v zgodnjih jutranjih urah, ko ribiči pripeljejo svež ulov.

# 2. dan: Vulkan Etna in Taormina

Zgodaj zjutraj se odpravite na izlet do Etne, najvišjega aktivnega vulkana v Evropi. Vožnja z žičnico in terenskimi vozili vas bo pripeljala blizu vrha, od koder boste uživali v čudovitih razgledih. Popoldne pa se zapeljite še do Taormine, enega najbolj očarljivih mest na Siciliji. Tu najdete Grški teater, starodavno gledališče z osupljivim pogledom na Etno in morje. Očarala vas bo tudi Isola Bella, majhen otoček in naravni rezervat, povezan z obalo z ozko peščeno plažo. Mimogrede, do Taormine iz Katanije vozi tudi vlak, kar je odlična alternativa iskanju parkirnega mesta v tem priljubljenem kraju.

# 3. dan: Sirakuze in Ortigia

Tretji dan namenite obisku mesta Sirakuze in njenega starega mestnega jedra Ortigia. Ortigia je majhen otok, povezan s preostalim delom Sirakuz z dvema mostovoma. Je srce mesta in najstarejši del Sirakuz. To mesto je bilo nekoč najmočnejše grško mesto na Siciliji. Na seznamu krajev za ogled je zagotovo čudovita katedrala Duomo di Siracusa, zgrajena na ostankih starodavnega grškega templja. Obiščite Arheološki park Neapolis, oglejte si grški teater, rimski amfiteater in slavno Dionizovo uho. Če vas zanimajo ostanki enega najstarejših grških templjev na Siciliji, obiščite še Apolonov tempelj. Za večerjo vam bo prijalo nekaj morskega!

*Če vam ostane kaj časa, so proti jugu še številna prikupna obmorska mesteca: Avola, Lido di Noto, Noto, naravni park Vendicari in plaža Calamosche ter San Lorenzo.

# 4. dan: Ragusa, Modica in Scicli

Ragusa, Modica in Scicli so tri čudovita mesta v jugovzhodnem delu Sicilije, znana po svoji baročni arhitekturi in bogati zgodovini. Skupaj s še nekaj drugimi mesti v dolini Val di Noto so vključena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Ragusa je eno najbolj slikovitih in zgodovinsko pomembnih mest na Siciliji. Po potresu leta 1693 so jo delno obnovili na novem mestu, kar je privedlo do obstoja dveh delov mesta: Ragusa Superiore (zgornji del) in Ragusa Ibla (spodnji, starejši del).

Modica je znana po svoji izjemni baročni arhitekturi in čokoladi, ki jo izdelujejo po starodavnem azteškem postopku, brez končnega temperiranja, kar ji daje značilno zrnavo teksturo. Čokolada je pogosto obogatena z okusi, kot so cimet, vanilja, pomarančna lupina ali čili.

Scicli je manjše, a zelo slikovito mesto, ki se ponaša z bogato zgodovino in čudovito arhitekturo. Čeprav je turistično manj obiskan kot Ragusa in Modica, tudi ta ponuja čudovite baročne palače in cerkve, na primer Chiesa di San Bartolomeo. Mestno jedro je polno zgodovinskih stavb, tlakovanih ulic in očarljivih trgov.

# 5. dan: Agrigento in Dolina templjev

Peti dan se odpravite na zahod proti Agrigentu, kjer vas čaka eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu – Dolina templjev. Tempelj Concordia je eden najbolje ohranjenih grških templjev. Tempelj Junone in Herkula pa so ostanki dveh velikih templjev, ki ponujajo vpogled v zgodovino antične Grčije. Popoldne se lahko sprostite na eni izmed izjemnih plaž v bližini. Priporočamo skok do Scale dei Turchi. To je očarljiv bel skalni klif, znan po svoji edinstveni beli barvi in osupljivih pogledih na morje. Dan zaključite s pistacijevim sladoledom!

# 6. dan: Palermo in Monreale

Vožnja proti severu vas bo pripeljala do sicilijanske prestolnice – Palerma! Palermo je mesto z bogato zgodovino in mešanico arhitekturnih stilov. Ne zamudite katedrale v Palermu, Normanskega palače in tržnice Ballarò. Obiščete lahko tudi Monreale, mesto na hribu nad Palermom, znano po svoji veličastni katedrali z mozaiki iz 12. stoletja.

# 7. dan: Cefalù in odhod

Zadnji dan se odpravite proti obalnemu mestecu Cefalù. To očarljivo mestece ima lepo plažo, normansko katedralo in srednjeveške ulice. Zadnji dan tako uživajte na plaži, nato pa se vrnite v Katanijo in odletite domov. Namig: na poti domov lahko že naredite načrt za vnovičen obisk Sicilije, v katerem se boste bolj posvetili predelu okoli Palerma in Eolskim otokom. Tako! Sicilija vas vsekakor ne bo pustila ravnodušnih ali lačnih, imenitnih razgledov pa vam tudi ne bo manjkalo! Uživajte!

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Cinque Terre: Romantičnih 5 italijanskih vasic ob morju, ki jih morate doživeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Valencija v 3 dneh: od paelle, peščenih plaž in plezanja po Gulliverju

Valencija je tretje največje mesto v Španiji in velja za rojstni kraj paelle! Ima pa tudi krasne plaže, več 2000 let dolgo zgodovino in toliko uličnih festivalov, da jih boste ujeli kar ponesreči.

Valencija je odlična destinacija za družinsko potovanje, saj ima nekaj za vsakogar. Španci so tudi sicer znani kot izjemni gostitelji, ki so zelo prijazni do otrok, ob vsakem drugem lokalu pa najdete krasno urejena igrišča. V Španiji ne bo niti nič nenavadno, če po 22. uri na ulicah še vedno vidite veliko majhnih otrok. Kaj početi v tem žuborečem mestu?

Valencia ima kilometre peščenih plaž, ki so popolne za sprostitev. Najbolj znana mestna plaža je Playa de la Malvarrosa. Obiščete lahko tudi nekoliko mirnejšo Playo de Patacona, prijetna pa je tudi plaža v bližini naravnega parka Albufera Playa del Saler.

Kako po mestu? Valencia ima odličen javni prevoz in veliko kolesarskih poti – zato vsekakor priporočamo najem koles, marsikaj pa lahko vidite kar peš. A lepo morje ni edino, kar nas vleče v Valencijo!

Vrtovi in parki enega najbolj zelenih mest v Španiji

Valencia je eno izmed najbolj zelenih mest v Španiji, saj ponuja številne parke in naravne znamenitosti. Vrtovi Turia so ogromen, kar 9 kilometrov dolg park v nekdanjem rečnem koritu in potekajo skozi celotno Valencijo. Tu so številne kolesarske poti, športna igrišča, botanični vrtovi, v njem pa je tudi Parque Gulliver. Gre za velik otroški park z ogromnim kipom Gulliverja, po katerem otroci lahko plezajo in se spuščajo po toboganih.

Na koncu parka se nahaja futurističen kompleks arhitekta Santiaga Calatrave, ki ste ga zagotovo že videli na kakšni fotografiji ali razglednici iz Valencije. Ta kompleks se imenuje Mesto umetnosti in znanosti (Ciudad de las Artes y las Ciencias) in velja za eno najpomembnejših arhitekturnih in kulturnih znamenitosti v mestu. Sestavljen je iz več nadrealističnih bazenov in stavb, katerih oblike spominjajo na naravne elemente, kot so morski organizmi, ptice ali kosti. Med njimi so Oceanografski muzej L’Oceanografic in največji akvarij v Evropi, velik planetarij in kino Hemisférico, znanstveni muzej Museo de las Ciencias Príncipe Felipe ter opera Palau de les Arts Reina Sofía.

V Valenciji imajo tudi napreden živalski vrt z odprtimi prostori Bioparc, ki je za živali v ujetništvu prijaznejši od sorodnih parkov. Obiščete lahko tudi čudovito laguno s tradicionalnimi ribiškimi vasmi – gre za naravni park Albufera.

Valencija, rojstni kraj omamne paelle

V Valenciji, če ne kar v Španiji na sploh, ne boste slabo jedli, prav nasprotno! Znani so po odlični hrani, predvsem po paelli, ki izvira prav od tukaj! Paella Valenciana je originalna receptura riža s piščancem, zajcem in fižolom. Všeč vam bo tudi Fideuà, ki je morska različica paelle s tankimi testeninami. Pripročamo pa tudi, da si vsak dan privoščite sveže iztisnjen pomarančni rok iz lokalnih agrumov.

Valencija: mesto festivalov in spektakularnih uličnih dogodkov

Valencia je mesto z bogato festivalsko tradicijo, kjer se skozi vse leto odvijajo edinstveni in spektakularni dogodki. Ko načrtujete potovanje, morda vnaprej poglejte koledar dogodkov. Pa tudi če ga ne, je verjetnost, da povsem ponesreči naletite na kakšnega od festivalov, velika.

Marca na primer slavijo Las Fallas, ko postavijo ogromne umetniške skulpture (fallas), ki jih zadnji dan festivala zažgejo. Maja lahko na Plazi de la Virgen ujamete cvetlično procesijo, julija pa veliko poletno veselico z ulično glasbo in plesom, ki se konča z bitko s cvetjem! Blizu Valencije pa na zadnjo sredo v avgustu poteka tudi Tomatina – velika bitka in obmetavanje s paradižniki!

Valencija z Megabon potovanji: 4 nočitve, povratni let in vstopnice v Oceanografski muzej – klik na ponudbo*

Valencija: 3-dnevni načrt raziskovanja za vsak okus

Kako si vse te kotičke mesta razporediti na 3 dni? Priporočamo naslednji načrt, ki ga vsekakor lahko raztegnete še na kakšen dodaten dan.

Dan #1: Raziskovanje Mesta umetnosti in znanosti ter Vrtovi Turia s postankom pri Gulliverju

Dopoldne preživite med raziskovanjem najpomembnejše arhitekturne in kulturne znamenitosti v Valenciji – Mesta umetnosti in znanosti (Ciudad de las Artes y las Ciencias). Tu lahko obiščete Oceanografski muzej in spoznate podvodni svet, pogledate 3D projekcijo v Hemisféricu ali se zgolj sprehajate ob ikoničnih stavbah med mostički in bazeni. Po kosilu skočite v sosednje Vrtove Turia, gigantski park v nekdanjem rečnem koritu. Prav tu najdete tudi velikanskega Gulliverja, po katerem lahko plezate.

Zvečer obiščite četrt El Carmen, ki vas bo očarala s svojimi ozkimi ulicami, uličnimi poslikavami in številnimi bari ter restavracijami.

Dan #2: Centralna tržnica, katedrala s Svetim gralom, bazilika in poležavanje na plaži

Jutro začnite na z obiskom Centralne tržnice (Mercado Central), ene največjih evropskih tržnic, kjer lahko okusite lokalne dobrote in občutite utrip mesta. Nato si oglejte Katedralo v Valenciji, kjer naj bi hranili Sveti gral. Sprehodite se še po Plazi de la Virgen in občudujte baziliko, vmes pa si privoščite prvi španski »šoping«.

Po poznem kosilu, ko sonce začne izgubljati svojo moč, skočite na mestno plažo. Priljubljena plaža Malvarrosa ima dolgo peščeno obrežje in lepo promenado. Skočite v morje in uživajte v brezdelju! Dan zaključite z obiskom enega od lokalnih tapas barov, kjer boste okusili pravo špansko kulinariko.

Dan #3: Naravni park Albufera in veliko tapasov

Dopoldne obiščite Naravni park Albufera, kjer lahko uživate v vožnji z ladjico po jezeru, opazujete ptice in spoznate lokalno floro in favno. Za kosilo si privoščite tapase in skočite še na kakšno ulično predstavo – če boste imeli srečo pa morda ujamete tudi kakšen festival. Podaljšate lahko še v Bioparc, malo drugačen živalski vrt. Zadnji večer ne pozabite še enkrat skočiti v morje in uživati v tradicionalni paelli v eni od restavracij ob vodi ali v srcu mestnega jedra.

Valencija z Megabon potovanji: 4 nočitve, povratni let in vstopnice v Oceanografski muzej – klik na ponudbo*

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Alicante v 7 dneh: od peščenih plaž, gradu in tapasov

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Imate kaj za prijaviti? Šli smo na Šverc turo ob slovensko-italijanski meji.

Imamo idejo za izlet, ki zahteva nekaj poguma in iznajdljivosti, hkrati pa nas nostalgično spomni na čase, ko smo čez sosednjo mejo tihotapili kavbojke, pralne praške in kavo. Šverc tura je turistično doživetje, ki obiskovalce popelje v čas tihotapljenja čez mejo med Novo Gorico in Gorico.

Nova Gorica in sosednja Gorica letos skupaj nosita naziv Evropske prestolnice kulture (EPK), kar predstavlja prvo čezmejno sodelovanje dveh mest iz različnih držav v zgodovini tega projekta. Poleg kulturnih dogodkov EPK 2025 spodbuja tudi turizem, kulinariko, šport in raziskovanje naravnih znamenitosti v obeh mestih in širši regiji. Imamo idejo za izlet! To je organizirana šverc tura!

Med slovenskim mestom Nova Gorica in italijanskim mestom Gorica se je skozi leta razvila edinstvena povezava. Temelji na skupni zgodovini, kulturi in vsakodnevnem življenju prebivalcev. Čeprav ju je po drugi svetovni vojni ločila meja, ki je fizično razdelila družine, ponekod pa celo prepolovila hiše, so ljudje na obeh straneh ohranili tesne stike, delili tradicije in sodelovali na različnih področjih.

Od kavbojk in kave do ljudi: tihotapljenje kot del lokalne folklore

V preteklosti so na območju med Novo Gorico in Gorico tihotapili masikaj. Tihotapljenje je bil pogosto edini način za pridobitev težko dostopnih ali dražjih dobrin, kar je sčasoma postalo del lokalne folklore.

Šverc tura se začne na Trgu Evrope in vodi do muzeja tihotapstva na Pristavi, pri čemer večkrat prečka mejo.

Kavo so iz italije tihotapili zato, ker je imela Jugoslavija strogo nadzorovan trg, pogost tihotapski artikel so bile tudi cigarete in alkohol, ki je bil v eni ali drugi državi dražji ali težje dostopen. V socialistični Jugoslaviji so bile modne zahodne tkanine redke, zato so bile zelo iskane. Kavbojke, najlonke in drug tekstil so tihotapci včasih skrili kar tako, da so šli čez mejo v starih oblačilih, ki so jih tam zavrgli in nova oblačila (pogosto v več slojih) preprosto oblekli ter se vrnili nazaj čez mejo. Tako so cariniki težko dokazali, da gre za tihotapljenje. Stvari so izredno kreativno skrivali tudi v dvojnih oblogah kovčkov, v votlih delih avtomobilov, v otroških vozičkih, v vzglavnikih in odejah …

Radijski sprejemniki, kasetofoni in kasneje celo videorekorderji so bili prav tako zaželena tihotapska roba. V času pomanjkanja so bile tudi zahodne sladkarije pravi luksuz. V času Jugoslavije so ljudje skrivaj menjavali devize in prenašali zlato, podobno je bilo tudi z nafto. Poleg blaga so tihotapili tudi ljudi, predvsem v obdobju po drugi svetovni vojni, ko so nekateri želeli pobegniti na Zahod.

Ideja za izlet v preteklost: Šverc tura

Mi smo se tokrat podali na organizirano turo, ki odlično prikaže, kako je bilo videti življenje takrat, ko čez mejo nismo enostavno zakorakali ali zapeljali, ne da bi nas kdo ošvrknil s pogledom.

Šverc tura se začne na Trgu Evrope pred železniško postajo Nova Gorica in vodi do muzeja tihotapstva na Pristavi, pri čemer večkrat prečka mejo. Udeleženci se prelevijo v vlogo tihotapcev in poskušajo prenesti različne izdelke čez mejo, tam pa jih ustavi tudi carinik. Na turi tako iz prve roke raziščete vse plati »švercanja«, se udeležite zabavnih izzivov ter obogatite svoje znanje.

Trg Evrope je edinstven trg, ki povezuje mesti Nova Gorica v Sloveniji in Gorica v Italiji. Ta simboličen prostor je bil zasnovan kot skupni trg na stičišču dveh držav in narodov, kar ponazarja sožitje in povezovanje med mestoma.

Priporočamo udobno obutev, saj na turi prehodite kakšna 2 kilometra, traja pa okoli 2 uri. Izkušeni vodniki turo izvajajo v slovenščini, italijanščini in angleščini. Švercarske odprave so majhne, da vas ne zasačijo. Zato na turi tihotapijo v skupinah od 4 – 10 odraslih oseb. Več o vstopnicah najdete TU*.

Od švercanja do piškotov in družabne igre

Šverc tura je eden od treh projektov Tovarne izkušenj, ki povezuje kulturno dediščino regije z inovativnimi priložnostmi za obiskovalce. Druga dva projekta so Biškotične – piškoti v obliki vrtnice ter družabna igra Plemenita potepanja. Zasnovana je kot edinstven turistični spominek, ki vabi k raziskovanju 12 izbranih grajskih znamenitosti – Goriškega gradu, Vile Vipolže, Gradu Kromberk, Dvorca Lanthieri, Gradu Štanjel in drugih. Biškotične in družabno igro najdete v TIC-ih na Goriškem in nekaj izbranih prodajalnah.

Obvezna oprema šverc ture je tudi prepustnica s kuponi za carinsko kontrolo blaga.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Štanjel: Idiličen kraj na griču, ki odpira kraške razglede

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ideja za izlet: Nepozabno grajsko doživetje in lov na zaklad v Podsredi

Na gradu Podsreda vas čaka kup dogodivščin! Sam grad, gozdna učna pot, lov na zaklad, muzej igrač in številne razstave vas bodo navdušile! Potopite se v zaklade srednjeveškega gradu Podsreda iz zgodnjega 12. stoletja, ki je prestal preizkušnjo časa in iz propadajočega stanja prerasel v središče kulturnih, izobraževalnih, družabnih in turističnih dejavnosti. Grad bo navdušil tudi otroke. 

Grad Podsreda, ki sodi med najpomembnejše objekte romanske arhitekture na Slovenskem, je bil v zadnjih 40 letih skrbno obnovljen, pri čemer je ohranil svoj prvotni srednjeveški značaj in čar, hkrati pa obiskovalcem nudi vse udobje moderne ponudbe. Je odlična ideja za izlet, primeren tudi za otroke.

Muzej igrač, netopirji in Lov na zaklad

Grad Podsreda se nahaja v osrčju Kozjanskega parka in ponuja edinstven vpogled v zgodovino tega območja. Obkrožen z gozdovi že na samem vhodu pričara vstop v zgodovino. A tu se dogodivščina šele začne. Ustavite se na recepciji hotela in zaprosite za Lov na zaklad in audio vodiče. Tako se boste prepričali, da nobena razstava, soba ali izkušnja ne ostane spregledana. Če jo spregledate, vam bo namreč precej žal, saj grad ponuja nepozabne razstave, od muzeja starih igrač do sobe, kjer bivajo netopirji.

Skozi Lov na zaklad boste raziskali grajske prostore in se naučili ogromno o gradu in okolici. Za raziskovanje gradu si vzemite približno 3 ure. Ne pozabite se ustaviti v grajski kavarni.

Sprehod do Podsrede skozi gozdno učno pot

Po ogledu gradu si lahko privoščite prijeten sprehod do vasi Podsreda, ki leži v bližini gradu. Od gradu do vasi vodi zanimiva gozdna učna pot, skozi katero boste spoznali življenje v gozdovih okoli gradu. Sprehodite se po ozkih ulicah vasi, občudujte tradicionalno arhitekturo in se ustavite v kakšni lokalni trgovini ali kavarni, kjer si lahko privoščite osvežitev ali okusite lokalne dobrote.

Kozjanski regijski park

Po sprehodu do Podsrede se lahko odpravite na raziskovanje Kozjanskega regijskega parka, ki ponuja številne dejavnosti na prostem. Lahko se odločite za pohod po eni od številnih pohodniških poti, kolesarjenje po urejenih kolesarskih stezah, ali pa se podate na raziskovanje bogate biotske raznovrstnosti tega območja. Prav tako si lahko ogledate tudi kmetijo ali ekološki vrt v parku ter spoznate tradicionalne načine življenja in dela na podeželju.

Z izletom v Grad Podsreda, sprehodom do vasi Podsreda in raziskovanjem Kozjanskega regijskega parka boste doživeli edinstveno kombinacijo zgodovine, kulture in narave tega čudovitega podeželskega območja.

 

PREBERITE ŠE: Skriti zakladi: Manj znani slovenski gradovi, ki jih morate obiskati

Foto: Shuttestock

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.