Piran in 5 stvari, ki jih o njem (še) ne veste

Piran je slikovito obmorsko mestno naselje v Slovenski Istri. Med turisti je izjemno priljubljen, vsekakor pa je vreden obiska tudi med Slovenci. Česa o njem morda še ne veste?

Piran je slikovito obalno mestece z bogato zgodovino, ozkimi starimi ulicami in s skoraj nič prometa. Avto pustite kar pred mestom, predlagamo garažno hišo Fornače, od koder imate lep sprehod do mestnega jedra ali pa skočite na brezplačen minibus, ki pelje vse do srca mesta.

Kaj si ogledati med obiskom? Zagotovo Tartinijev trg, od koder se povzpnete nad mesto do Cerkve sv. Jurija. Nato pot nadaljujte do mestnega obzidja, ki odpira še en imeniten panoramski razgled na mesto in Jadransko morje. Zanimiva sta tudi Akvarij Piran in Pomorski muzej Sergeja Mašere. Sprehodite se še do svetilnika na koncu Piranskega rta in ujemite čudovit sončni zahod, nato pa zavijte med ozke piranske ulice in slikovite kamnite hiše ter si privoščite nekaj morskega. Česa o mestu morda še ne veste?

Ognjeno ime?

Od kod Piranu ime? Obstaja več različnih razlag. Nekateri izvor imena pripisujejo svetilnikoma, ki sta z ognjem osvetljevala vhod v pristanišče. Pyros je grška beseda za ogenj. V starih listinah se naselje v začetku srednjega veka omenja v latinščini kot Pyrrhanum.

Slavni Pirančan Giuseppe Tartini

Veste, zakaj imamo v Piranu slikovit Tartinijev trg? V Piranu se je leta 1692 rodil Giuseppe Tartini, eden najpomembnejših violinistov in skladateljev 18. stoletja. Osrednji trg mesta je zato imenovan po njem – Tartinijev trg, ki ga krasi tudi njegov spomenik.

Tartinijev trg je bil nekoč pristanišče!

In ko smo že pri Tartinijevem trgu. Ste vedeli, da so na njegovem mestu nekoč plule ladje? Trg je bil nekoč mandrač, vendar so leta 1894 pristanišče zasuli z ostanki obzidja, ki je obdajalo mesto.

Kaj raste po obzidju? Kapre!

Ko se boste povzpeli na grič, kjer se bohoti cerkev sv. Jurija, bodite pozorni na kapre! To, kar raste po obzidju, je namreč priljubljena sredozemska začimba!

Piran ima Benečanko!

Piran je več stoletij spadal pod Beneško republiko (od 13. do 18. stoletja), kar je močno vplivalo na arhitekturo in kulturo mesta. Benečanski vplivi so še danes vidni v ozkih ulicah, zgradbah in javnih prostorih. Med najbolj znanimi in nastarejša na trgu je Benečanka, stavba iz 15. stoletja. Za lokalno gospodično, v katero se je zaljubil, jo je zgradil bogat beneški trgovec. Ima balkonček, na katerem je Pirančanka čakalal svojega Benečana. Na hiši boste našli ploščo z napisom »Lassa Pur Dir«, kar pomeni »Naj le govorijo«. Namenjena je bila opravljivcem, ki so imeli veliko povedati o njunem razmerju.

Ideja za nastanitev: Boutique Hotel PiranArt

Piran je vsekakor odlična destinacija za oddih, tudi večdnevni. Naš tokratni predlog je Boutique Hotel PiranArt. Butični hotel je obnovljena družinska hiša, kjer živi umetnost. Stoji v starem mestnem jedru Pirana, le 2 minuti hoje od piranske plaže na Punti in 5 minut do Tartinijevega trga.

Hiša je po 2. svetovni vojni služila kot počitniška hiša in večinoma so jo uporabljali poleti. S prenovo pa je dobila nov namen. Pri prenovi so uporabljali naravne materiale, obnovili lesene strope, vgradili lesena okna in vrata, na strehi pa so tradicionalni korci, ki so na vseh strehah piranskih hiš.

Ponujajo zdrav zajtrk in domačo večerjo. Šefinja kuhinje, gospa Jožica Rejec, je bila več let vodja kuhinje v eni najstarejših gostiln – Trzinski gostilni Narobe. Pri kuhanju uporablja bio sestavine, pridelke ekoloških kmetij in domače pridelke z lastnega vrta. Tako boste uživali v doma pečenem kruhu, domačih marmeladah, naravnih sokovih, sirih, sadju in zelenjavi … Če imate posebne želje ali zahteve (brezglutenska ali veganska prehrana, hrana brez sladkorja ali brez laktoze …) bodo poskrbeli tudi za to.

Boutique Hotel PiranArt ima 6 sob in 1 apartma s teraso in z razgledom na morje. Vsaka soba ima svojo kopalnico, tuš in stranišče. V njej je TV z več kot 100 programi in Wi-Fi internet. Sveža posteljnina, vonj eteričnih olj, naravna kozmetika in sladko presenečenje ob prihodu, vam bodo naredili bivanje prijetno in nepozabno. Uživajte!

Več o ponudbi za dve nočitvi s pol- ali polnim penzionom v Boutique Hotel PiranArt najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Blaguško jezero: bi prenočili v takšni glamping hiški ob vodi?

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Malta v 7 dneh: Popoln načrt za raziskovanje otoka skritih zakladov

Malta je majhna in gosto naseljena otoška država v Sredozemskem morju. Leži južno od Italije, le dobrih 90 kilometrov od Sicilije. Glavno mesto je Valletta, zgodovinsko in kulturno središče države, znano po utrdbah, katedralah in baročni arhitekturi.

Otoška država Malta je pravzaprav sestavljena iz 20 otokov in čeri. Stalno naseljena sta samo otoka Malta in Gozo. Otok Comino je naseljen samo občasno, vsekakor pa so obiska vredni vsi trije! Malta je bila vse do leta 1964 del Britanskega imperija, od leta 2004 pa kot svojo valuto uporablja evro, saj je članica Evropske unije. Uradna jezika sta malteščina in angleščina. Malteščina ima korenine v arabščini, ima pa tudi močne vplive italijanščine in angleščine.

Pisane ulice glavnega mesta Valetta

Po otoku z najetim avtomobilom – a po levi!

Malta ima učinkovit javni prevoz, ki z avtobusi doseže večino glavnih znamenitosti otoka, za obisk določenih plaž pa lahko izkoristite izlete z ladjicami. Vsekakor pa boste imeli največ svobode pri raziskovanju tako, da najamete avto. Otok je obvladljiv z avtomobilom, nekaj več pozornosti pa vsekakor namenite dejstvu, da tu vozijo po levi strani ceste.

Malta je čudovita destinacija, kjer lahko v enem tednu raziskuješ bogato zgodovino, čudovite plaže, starodavne templje in srednjeveška mesta. Mi pa smo sestavili predlog načrta za 7-dnevno malteško dogodivščino!

Megabon potovanja: Oddih na Malti – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Dan #1: Valletta in Tri mesteca

Valletta, glavno mesto Malte, je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, saj je polno zgodovinskih in kulturnih znamenitosti. Med najpomembnejšimi je baročna Sostolnica svetega Janeza, ki slovi po čudoviti notranjosti in Caravaggievi mojstrovini “Obglavljenje Janeza Krstnika”. Valletta je obdana z mogočnimi obrambnimi zidovi, ki so jih zgradili vitezi malteškega reda. Sprehod po obzidju ponuja spektakularne poglede na mesto, zaliv in okolico.

Tudi Vrtovi Upper Barrakka ponujajo čudovit razgled na pristanišče in Tri mesteca – Vittoriosa, Senglea in Cospicua, ki so znana po svojih zgodovinskih utrdbah. Sprehod po glavni ulici Republike razkriva vrsto trgovin, kavarn in zgodovinskih stavb, kar dodaja še več čara temu slikovitemu mestu. Priporočamo, da večer preživite v eni od restavracij in preizkusite vse, kar ponuja malteška kuhinja.

Dan #2: Sliema in St. Julian’s

Sliema in St. Julian’s sta priljubljeni obalni mesti blizu Valette. Sliema je znana je po svoji dolgi obalni promenadi, ki ponuja čudovite razglede na Valletto. Poleg tega je priljubljena zaradi svojih luksuznih trgovin, kavarn, restavracij in hotelov. Mesto je tudi odlično izhodišče za trajektne prevoze do Vallette. Je bolj umirjena od St. Julian’s, a vseeno živahna in priljubljena pri turistih. St. Julian’s, ki je le nekaj minut stran od Slieme, je znan kot središče zabave na Malti. Tukaj se nahaja živahna četrt Paceville, ki je znana po nočnem življenju, s številnimi bari, klubi in restavracijami.

Dan #3: Marsaxlokk in St. Peter’s Pool

Marsaxlokk je slikovita ribiška vasica, znana po barvitih ribiških čolnih luzzu. Nedeljska tržnica je odlična priložnost za nakup svežih morskih sadežev. Blizu je tudi St. Peter’s Pool, naravni bazen, kjer lahko skočiš s klifa in se ohladiš v morju. Če so vam všeč trdnjave, se zapeljite še do Forta Rinella, zgodovinske trdnjave, ki se menda lahko pohvali z največjim topom na svetu.

Dan #4: Mdina, Rabat in Klifi Dingli

Mdina je starodavno obzidano mesto, ki ga pogosto imenujejo “Tiho mesto”. Gre za nekdanje glavno mesto Malte, ki ima več kot 4000-letno zgodovino. Mdina je ohranila srednjeveški značaj s svojimi ozkimi ulicami, ki vodijo do impresivnih zgradb, cerkva in palač. Ena izmed glavnih znamenitosti je Katedrala sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral). Nekoliko večji in živahnejši Rabat se nahaja tik ob Mdini in je znan predvsem po svoji bogati zgodovini, povezani z zgodnjim krščanstvom. Tukaj najdete Katakombe sv. Pavla (St. Paul’s Catacombs).

Popoldne se zapeljite še do klifov Dingli, ki se nahajajo na zahodni obali Malte in so najvišja točka otoka. Mogočno se dvigajo približno 250 metrov nad morjem in odpirajo dih jemajoče razglede na Sredozemsko morje. Ob klifih stoji tudi majhna kapela sv. Marije Magdalene, ki je še ena zanimivost tega območja.

PREBERITE ŠE: MALTA: nasveti za obisk skozi oči Slovenke, ki tam živi #INTERVJU

Dan #5: Otok Gozo

Najbolj pogost način potovanja na Gozo je s trajektom iz pristanišča Ċirkewwa na severu glavnega otoka Malte. Trajekti vozijo pogosto, vožnja traja približno 25 minut in vas pripelje v glavno pristanišče Goza – Mgarr.

Glavno mesto otoka, Victoria (znano tudi kot Rabat), je dom starodavne Citadele, utrdbe, ki ponuja neverjetne poglede na celoten otok. Znotraj obzidja si lahko ogledate zgodovinske cerkve, muzeje in sprehodite se po ozkih ulicah. Ogleda vredna je tudi Bazilika Ta’ Pinu, osupljiva cerkev blizu kraja Għarb, ki je tudi pomembno romarsko središče. Megalitski templji Ggantija so ena najstarejših prostostoječih struktur na svetu, starejša od egiptovskih piramid in Stonehengea. Nahajajo se v kraju Xagħra in so na seznamu Unescove svetovne dediščine.

Dwejra Bay je eno najbolj znanih naravnih območij na Gozu. Čeprav se je znamenita Azurna luknja leta 2017 zrušila, območje še vedno ponuja neverjetne geološke formacije, kot sta Inland Sea (notranje morje) in Fungus Rock. Krasna je tudi plaža Ramla Bay, ki je prepoznavna po svojem rdečkasto-oranžnem pesku. Tu je tudi jama Calypso, po legendi tista, kjer je Odiseja zadrževala nimfa Kalipso.

Dan #6: Popajeva vas in Mosta

Na glavnem otoku se lahko odpravite v Popajevo vas. Gre za tematski park, ki je bil prvotno zgrajen kot filmska kulisa za film “Popeye” iz leta 1980, v katerem je igral Robin Williams. Vas je danes priljubljena turistična atrakcija, kjer si lahko obiskovalci ogledajo ljubke lesene hiške, sodelujejo v različnih aktivnostih in si ogledajo predstave likov iz filma. Park ponuja tudi mini golf, otroške delavnice in ogled filma. Poleg tega ima vas osupljivo lokacijo ob zalivu Anchor Bay, kjer se lahko obiskovalci tudi kopajo – ne pozabite kopalk!

Zanimivo mestece je tudi Mosta. Mosta je najbolj znana po svoji ogromni rotundi, ki je arhitekturna in zgodovinska ikona Malte. Rotunda sv. Marije je ena največjih kupolastih cerkva na svetu. Kupola ima premer kar 37 metrov in je arhitekturni čudež. Cerkev je znana tudi po čudežnem dogodku med drugo svetovno vojno, ko je nemška bomba padla skozi kupolo med mašo, a se ni razstrelila, kar prebivalci še danes dojemajo kot božji čudež. To “čudežno bombo” lahko vidite razstavljeno v cerkvi. Mesto je polno kavarnic in ozkih ulic z malteškimi balkoni.

Dan #7: Otok Comino z Modro laguno

Comino je majhen otok brez prometa, kamor pridete s trajektom z Malte – Ċirkewwa ali Goza – Mgarr. Na otoček vozijo tudi čolni turističnih ponudnikov, ki izvajajo dnevne izlete. Otok leži med Malto in Gozom in meri le 3,5 kvadratnega kilometra. Slovi predvsem po Modri laguni (Blue Lagoon), beli peščeni plaži s kristalno čisto turkizno vodo. Tu lahko ves dan snorklate in uživate v morskih radostih. Vse to je Malta!

Megabon potovanja: Oddih na Malti – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Popoln jesenski recept: Dišeča jabolčna pita s cimetom in vanilijevo omako

Ni jeseni brez odlične, dišeče, domače pite. Najbolj priljubljena je zagotovo jabolčna pita. Če ji dodaš še vanilijevo omako, bo izginila še hitreje kot ponavadi.

Sestavine

Za testo

2 skodelici moke
1/2 skodelice masla (hladnega, narezanega na kocke)
1/4 skodelice sladkorja
1/4 skodelice hladne vode
Ščepec soli

Za nadev

4 velika jabolka
1/2 skodelice sladkorja
1 žlička cimeta
Ščepec muškatnega oreščka

Za vanilijevo omako

1 skodelica mleka
1 skodelica sladke smetane
4 rumenjaki
1/2 skodelice sladkorja
2 žlički vanilijevega izvlečka

Navodila

Priprava testa

V skledi zmešajte moko, sladkor in sol.
Dodajte narezano maslo in s prsti ali nožem ga vmešajte v moko, dokler ne dobite drobnih drobtin.
Postopoma dodajajte mrzlo vodo in gnetite testo, dokler se ne oblikuje v kroglo.
Testo zavijte v plastično folijo in pustite počivati v hladilniku vsaj 30 minut.

Priprava nadeva

V večji skledi združite narezana jabolka, sladkor, cimet in muškatni orešček. Premešajte, da se sestavine enakomerno porazdelijo.
Jabolka lahko narežete na tanke rezine, jih grobo naribate ali narežete na manjše koščke.

Priprava vanilijeve omake

V posodi segrejte mleko in smetano, da zavreta, nato odstavite s štedilnika.
V drugi skledi stepite rumenjake in sladkor, dokler zmes ni svetla in kremasta.
Postopoma dodajajte vroče mleko in smetano v rumenjakovo zmes, neprestano mešajte.
Vrnite mešanico nazaj v posodo in kuhajte na nizki temperaturi, dokler se omaka ne zgosti.
Dodajte vanilijev izvleček in odstavite.

Sestavljanje pite

Ogrejte pečico na 180 stopinj Celzija.
Razvaljajte testo na pomokani površini in ga prestavite v pekač za pite. Tretjino testa prihranite.
Na spodnje testo naložite jabolčni nadev in s preostankom testa pokrijte. Lahko v celoti, s trakovi ali oblikami po izbiri.
Pito pecite v ogreti pečici približno 40-45 minut, ali dokler skorja ni zlato rjava.

Jabolčna pita je pripravljena. Pito postrezite toplo, narezano na kose, in jo prelijte z vanilijevo omako.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: RECEPT: Dišeča pečena jabolka, ki jih morate poizkusiti

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Veste, zakaj pilot in kopilot nikoli ne jesta istega kosila? #10DejstevOPotovanjih

Bliža se 27. september, mednarodni dan potovanj. Izbrskali smo nekaj zanimivih dejstev o potovanjih, svetu in destinacijah, ki ste jih že ali pa jih še boste nekoč obiskali.

1. Najdaljši komercialni let 30 ur, najkrajši 2 minuti

Letalska družba Qantas je med leti 1943 in 1945 izvajala lete med Avstralijo in Šrilanko, ki so jih imenovali kar “leti z dvojnim sončnim vzhodom”. Let je trajal več kot 30 ur, potniki pa so lahko med letom kar dvakrat občudovali sončni vzhod. Danes je najdaljši let dolg 17 ur in 50 minut. To je let med Singapurjem in New Yorkom. Najkrajši let pa traja približno minuto in pol, saj leti med škotskima otokoma Westray in Papa Westray, ki stojita le slabe 3 kilometre narazen. svet

2. 17 držav na svetu je popolnoma brez rek

Na svetu je 17 držav, ki nimajo nobene reke. Najbolj znana med njimi je Savdska Arabija.

V Savdski Arabiji ne boste našli nobene reke.

3. Kitajci upoštevajo isti čas na obeh koncih Kitajske

Čerpav se država razteza na petih geografskih časovnih pasovih, se od enega do drugega konca Kitajske uporablja le en čas.

4. Najdaljše uradno ime države na svetu nosi Velika Britanija

Velika Britanija je država, ki nosi najdaljše uradno ime na svetu. Uradno se namreč imenuje Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske. svet

5. Različna obroka za pilota in kopilota

Po standardni konvenciji morata pilot in kopilot za isti let pojesti različna obroka pred vzletom. To je zato, da ne bi pri obeh prišlo do zastrupitve s hrano. Če bi prišlo do težav pri enem, lahko tako drugi prevzame letalo.

Pilot in kopilot ne smeta zaužiti istega obroka pred letenjem.

6. Na Švedskem je popularna pizza z banano

Res je, na Švedskem na pizzi jejo banano! Pizza se imenuje Tropicana, na njej pa se poleg banane znajdejo paradižnikova omaka, sir, šunka, ananas in curry!

7. Kitajski zid v resnici ni viden iz vesolja

Kljub splošnemu prepričanju, Kitajski zid iz vesolja ni viden s prostim očesom. Je preozek, da bi bilo to možno. Je pa iz vesolja viden kompleks belih plastičnih rastlinjakov v španski Andaluziji. Razteza se na 260 km2 in je prostor, kjer pridelajo večino zelenjave in sadja zase in za izvoz. Zaradi bele barve in plastičnega materiala, mu ob pogledu iz vesolja rečejo tudi “plastično morje”:

Kitajski zid ni viden iz vesolja!

8. V Sudanu več piramid kot v Egiptu

V Sudanu je več antičnih piramid kot v Egiptu. V Egiptu jih je nekaj čez 100, v Sudanu pa kar 250. Piramide so nastale med leti 2500 pred. Kr. in 300 n.št.

9. Na otoku Yap kamni kot plačilno sredstvo

Na otoku Yap v Mikroneziji še vedno uporabljajo kamne kot plačilno sredstvo. Vrednost kamna sloni na njegovi velikost in poreklu. Kamne uporabljajo pri tradicionalnih ceremonijah, kot so poroke na primer, za vsakdanjo rabo pa so že začeli uporabljati ameriške dolarje. Na otroku za trgovanje uporabljajo tudi školjke.

10. Najsrečnejši jezik na svetu je španščina

Glede na raziskavo je španščina jezik, ki vsebuje največ pozitivnih, veselih besed. Sledijo ji portugalščina, angleščina, indonezijščina in francoščina.

 

Foto: Unsplash 

PREBERITE ŠE: 7 najbolj nenavadnih destinacij na svetu, ki jih morate obiskati

 

svet 

Ultimativni jesenski bucket list: 20 dogodivščin, ki jih lahko doživite v Sloveniji in bližini

Jeseni se Slovenija odene v zlatorjave barve, vse diši po jesenskih dobrotah, dogodki in festivali se kar vrstijo en za drugim in skrivnostni večeri destinacijam vdihnejo posebno dušo. Naj bo jesen v Sloveniji in njeni okolici nekaj posebnega! 

1. Potopite se v jesenske barve Arboretuma Volčji potok

Jeseni je obisk Arboretuma Volčji Potok, ki v tem letnem času navdušuje z mešanico cvetja in jesenskega pridiha, obvezen. V parku bodo nastale najlepše jesenske fotografije, obisk pa bo popestrilo jesensko dogajanje v obliki razstave buč, obiska čarovnic, dneva starih staršev, Migimigi dneva, različnih delavnic in rednih razstav cvetja.

2. Obiščite Noč čarovnic in festival GRADFEST v dvorcu Rakičan

Najboljše dogajanje za Noč čarovnic se odvije v Murski Soboti, v dvorcu Rakičan. Čarovniški ples spremljajo srednjeveški in čarovniški program, odlična animacija za otroke in odrasle, prekmurska kulinarika ter bogat glasbeni program. Več o programu preberite TUKAJ.

3. Okusite jesensko Kraško kuhinjo

Kras je vedno lep, ampak jeseni pa zasije v vsej svoji veličastnosti. Število kraških festivalov in dogodkov je tolikšno, da boste zagotovo našli idealnega zase. Od Festivala brkinske sadne ceste do Meseca kraške kuhinje, ki letos praznuje že 27 let, vas bodo kraški gostinci z izbranimi meniji in jedmi popeljali v svet jesenskih dobrot Krasa. Okusi v kombinaciji z razgledi in kamnitimi mesteci, vas bodo prepričali, da se boste vračali vsako jesen.

4. Prehodite Levstikovo pot od Litije do Čateža

Doživeto opisana pot Frana Levstika, od Litije do Čateža, je dolga dobrih dvajset kilometrov. S svojo slikovito pokrajino in številnimi zidanicami, okrog martinovega vsako leto privabi tisoče ljudi iz vse Slovenije in nekaterih evropskih držav. Dobro se obujte in oblecite, skočite na vlak in se podajte po najbolj znani slovenski literarni poti.

5. Sodelujte na trgatvi

Martinovo je krasen praznik, a še lepše je doživetje trgatve. Trgatve običajno potekajo od konca avgusta pa vse do prve polovice oktobra. Čas trgatve se razlikuje glede na področje vinogradov, glede na vremenske razmere, ter glede na sorto grozdja. Kam in kdaj lahko odidete na to čudovito izkušnjo trganja grozdja, druženja ob zvokih harmonike in dobrega počutja ob opravljenem delu, boste najlažje izvedeli na eni od vinogradniških turističnih kmetij.

6. Raziščite, kje se rodi Cerkniško jezero

Obisk Cerkniškega jezera jeseni vas bo očaral. Sprehodite se lahko ob našem največjem jezeru, ki je hkrati še presihajoče in tako še bolj skrivnostno. Podate se lahko po gozdni učni poti do opazovalnice ptic, obiščete okoliške kmetije in ponudnike domačih dobrot, lahko pa se podate na vodene sprehode ob in v okolici Cerkniškega jezera.

7. Potopite se v toplice

Jeseni se ne moremo upreti topli termalni vodi slovenskih toplic. Ali boste izbrali tiste na Dolenjskem, tiste v Pomurju, na spodnjem Štajerskem ali celo naravno toplico Klevevž. Vse šteje!

8. Preizkusite se na degustaciji piva ob reki Savinji v Laškem

Pivnica Savinja v Laškem je osrednji del dogajanja v mestu, znanem po Pivovarni Laško. Ko vam izkušeni laški pivovar predstavi skrivnosti, ki vplivajo na okus in aromo piva, lahko zares občutite razlike med pivi. Privoščite si pivo v dobri družbi, za še bolj zanimivo izkušnjo pa se preizkusite v sobi pobega Enigmarium Laško, kjer se boste s prijatelji poskušali iz sobe rešiti z razvozlanjem skrivnosti prvih varilcev piva.

9. Podajte se po poteh skrivnostnih mlinov v Beli krajini

Ste že raziskali Belo krajino? Priporočamo raziskovanje z zanimiv izdelkom Trip in the bag.  Gre za svojevrsten izlet, ki bo nedvomno začinil vaš dan. Je mešanica pravega izleta, lova na zaklad in sobe pobega. Izlet si boste časovno krojili sami, saj ni nikakršnih časovnih omejitev, prav tako ne potrebujete nobene predhodne rezervacije. Preprosto vzamete svoj Trip in the Bag in se podate na dogodivščino v Belo krajino, kjer boste spoznali poklic mlinarja, se predajali objemu čudovite Kolpe in spoznali prelepo naravo naj-južnejšega dela Slovenije.

10. Premagajte strah pred višino z Zipline Bovec

V vsakem letnem času premagamo enega od strahov, velja? Tokrat se podamo na adrnealinski zipline. Največji zipline park v Sloveniji je Zipline Bovec, ki je odprt celo leto. Jeseni lahko občudujete pisano obarvano pokrajino nad kanjonom reke Učje. Sestavljen je iz desetih jeklenic v dolžinah 250 – 600m, kar zagotavlja več kot dve uri zabave. Izkušeni vodniki, ki vas spremljajo ves čas izleta, vas bodo poučili tudi o zaščitenih živalskih in rastlinskih vrstah v dolini Učje in o njeni zgodovini. Gremo na Bovec Zipline!

11. Kupite knjigo na 40. Slovenskem knjižnem sejmu

Letos bo  med 26. novembrom in 1. decembrom na Gospodarskem razstavišču potekal Slovenski knjižni sejem. Že 40. po vrsti. Sejem, kjer knjige lahko kupujete po promocijskih cenah, spremlja bogat literarni program z gosti iz Slovenije in tujine. Veliko je tudi dogodkov za otroke. Ob jesenskih večerih ni lepšega kot udobno ležišče, topla deka in knjiga v rokah.

12. Skočite v naravno toplico: Klunove toplice

Ste vedeli, da imamo v Sloveniji kar 3 naravne toplice, v katere se lahko potopite? Najtoplejše od njih so Klunove toplice v v Bušeči vasi, nedaleč od Cerkelj ob Krki. Njihova posebnost je visoka temperatura, ki znaša kar 27 stopinj Celzija in je primerna tudi za jesenski vodni podvig. Vrelec vsebuje žveplo, ogljikovo in dušikovo kislino, karbonate in različne organske snovi. Izlet lahko nadaljujete do gotske cerkve Žalostne Matere božje v južnem delu Bušeče in do spomeniško zavarovane Kožarjeve hiše z gankom.

13. Obiščite drugi največji slovenski slap – Slap Rinka

Logarska dolina je čudovita že sama po sebi. Slap Rinka pa je njena glavna zvezda. Pada preko široke stene in je s svojimi 105 metri drugi najvišji slap v Sloveniji. Obisk ni zahteven, slap od parkirišča na koncu asfaltne ceste po enostavni označeni poti dosežemo v približno 15. minutah. Ideja za jesenski izlet, ki je ne smete izpustiti.

14. Okusite zdravo, lokalno in tradicionalno Radol’co

Kulinarična ponudba Radovljice in njene okolice od nekdaj velja za kakovostno in pristno. V zelenem okolju dobrav in dežele nastajajo zdravi proizvodi, ki jih spretni kuharji povežejo v izjemne jedi, ki jih navdihuje lokalna tradicija. Posebej okusno je meseca novembra, ko tam poteka festival Okusi Radol’ce. Okusi Radol’ce v svojih lokalih ponujajo lokalno pridelane surovine in iz njih ustvarjajo jedi, značilne za radolško okolje. Vključene gostilne prepoznate po napisu na vhodih, lokalne jedi pa so v jedilnih listih označene s stilizirano radolško čebelico.

15. Ugriznite v kostanj

Jesen je čas kostanja in ta preprosto ne sme manjkati na jesenski mizi. Lahko ga naberete sami, si ga skuhate ali spečete in pojeste doma. Lahko ga vzamete na eni od stojnic, kjer pečejo kostanje. Za posebno izkušnjo z več dogajanja in družbe pa si izberite enega od številnih kostanjevih piknikov.

16. Povzpnite se na najvišji vrh v slovenski Istri – Slavnik

1028 metrov visok hrib Slavnik je najvišji vrh v slovenski Istri in velja za priljubljeno izletniško točko. Vzpon ni zahteven, vrh pa nudi enega najlepših razgledov v regiji, saj lahko z vrha ob lepem vremenu občudujemo Jadransko morje, italijanske Dolomite, del Karnijskih in Julijskih Alp (med katerimi seveda izstopa Triglav), Karavanke, Kamniške in Savinjske Alpe. V bližini so vidni tudi Nanos, Vremščica, Snežnik in drugi hribi. Razgled bo še lepši prav jeseni, ko se pokrajina obarva v rdeče zlate odtenke.

17. Odločite se za sprehod kamorkoli

Na pisan jesenski sprehod se v Sloveniji lahko odpravite kamorkoli in povsod bo lepo. Gozdovi, parki, mesta in podeželje jeseni utripajo z ravnopravšnjo mero živahnosti in umirjenosti. Če na sprehodu naletite na jesenske plodove, ki jih ob povratku domov pripravite in dopolnite še s skodelico čaja, bo dan več kot popoln. Če želite mimogrede posneti še lepe fotografije, si preberite naše nasvete: Najlepši jesenski prizori v Sloveniji

18. Izkoristite dolge jesenske počitnice za nepozaben družinski oddih

Letos lahko z le tremi dneva dopusta dobite devet dela prostih dni. Izkoristite jih za nepozaben družinski oddih pri nas ali v bližini. Nekaj idej najdete TUKAJ.

19. Obiščite čaroben Hallstatt

Če razmišljate o romantičnem jesenskem izletu, je slikovito mestece Hallstatt v Avstriji destinacija, ki bo izpolnila vsa vaša pričakovanja. Več o izletu si preberite TUKAJ.

20. Odločite se za jesenski city break v eni od bližnjih prestolnic

Le nekaj ur vožnje od doma so nam Slovencem dostopne svetovno znane destinacije. Očarljiva mesta naših sosed nas kar vabijo, da jih obiščemo. Očarala vas bodo, ne glede na to, ali se odločite za izlet ali krajše počitnice. Katera mesta priporočamo, preberite TUKAJ.

Za nastanitve po različnih krajih, kjer bi svoj jesenski izlet podaljšali, preverite znižano ponudbo TUKAJ!

Foto: Unsplash, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Najlepši izleti: Barvita jesen v slikovitem Hallstatt-u

Nam že sledite na Instagramu? Vabljeni!

Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Barcelona je takoj za Madridom drugo največje mesto v Španiji, sicer pa velja za prestolnico Katalonije. Leži ob sredozemski obali in je znana po svoji bogati zgodovini, kulturi, arhitekturi ter umetnosti. V mestu se zlahka izgubite za več dni, mi pa imamo nekaj namigov, kaj vse tam lahko počnete.

Barcelona, živahna prestolnica Katalonije, ponuja nekaj za vsakogar. Lepe plaže, odlično hrano, mogočne zgradbe, izjemne muzeje, veliko zabave in tudi marsikaj za ljubitelje nogometa. Sprehodite se po svetovno znani ulici La Rambla, ki je središče živahnega mestnega vrveža, nato pa do vseh pomembnih točk, ki jih bomo našteli v nadaljevanju.

Sagrada Família

Gaudijeve mojstrovine: od Sagrade Famílie do Parka Güell

Antoni Gaudí, slavni katalonski arhitekt, je v Barceloni ustvaril več mojstrovin, ki so danes ključne znamenitosti mesta. Eno njegovih najpomembnejših del je zagotovo Sagrada Família. To veličastno baziliko zaznamujejo osupljiva fasada, organski motivi in kompleksna simbolika, ki povezuje krščansko vero z naravo. Obiska vreden je tudi njegov čaroben Park Güell, ki se na mestnem hribu bohoti z unikatnimi mozaiki, vijugastimi klopmi in pravljičnimi strukturami. Park nudi tudi čudovit razgled na mesto in je eden najbolj priljubljenih turističnih krajev v Barceloni. Ikoničnih stavb z njegovim podpisom je v mestu še veliko, priporočamo še Caso Batlló in Caso Milà.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Park Güell

V muzeje: Od Picassa do Mirója

Barcelona je središče umetnosti in kulture, z bogato ponudbo muzejev, galerij, gledališč in festivalov. Med pomembnimi muzeji so Muzej Picassa, Fundació Joan Miró in Muzej sodobne umetnosti (MACBA).

Mestne plaže in pestro nočno življenje

Barcelona ima tudi krasne peščene plaže, med najbolj znanimi je Barceloneta, ki je priljubljeni tako med domačini kot turisti. Mesto je znano tudi po živahnem nočnem življenju, s številnimi bari in klubi, po vsem mestu pa odmeva glasba, ob kateri se vam bodo boki kar sami začeli zibati v ritmu.

Camp Nou za nogometne navdušence

Barcelona je tudi pomembno športno središče, najbolj znano po nogometnem klubu FC Barcelona, ki ima enega največjih stadionov na svetu – Camp Nou.

Enega od popoldnevov preživite na hribu Montjuïc, kjer so Magične fontane (Font Màgica) in čudovit pogled na mesto. Na Montjuïcu je tudi MNAC (Narodni muzej katalonske umetnosti) in Olimpijski stadion. Mesto je leta 1992 namreč gostilo poletne olimpijske igre, kar je pripomoglo k sodobni urbanistični prenovi Barcelone.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Hrana, hrana, hrana

Kot povsod drugod v Španiji, tudi tu zagotovo ne boste jedli slabo. Kulinarika v Barceloni je bogata in raznolika, saj združuje tradicionalne katalonske jedi s sodobnimi vplivi sredozemske kuhinje.

Glavna tržnica v Barceloni se imenuje La Boqueria (uradno Mercat de Sant Josep de la Boqueria). Nahaja se na znameniti ulici La Rambla in je ena najbolj znanih in obiskanih tržnic v Evropi. Za prvi okus kulinarike se vsekakor podajte tja! Vsak dan pa sedite tudi v kakšen tapas bar.

Barcelonska kulinarika nudi tudi vrsto svežih morskih sadežev, kot so gambas a la plancha (kozice na žaru) ali pulpo a la gallega (hobotnica v galicijskem slogu). Ljubitelji morskih sadežev bodo uživali v fideuà, jedi, podobni paelli, vendar narejeni z rezanci namesto riža in običajno pripravljeni z različnimi morskimi sadeži, kot so lignji in školjke.

Med sladkimi dobrotami izstopa crema catalana, kremasta sladica, ki spominja na crème brûlée, z značilno hrustljavo karamelizirano skorjo na vrhu. Eden najbolj priljubljenih prigrizkov je pa amb tomàquet, preprost opečen kruh, natrt s paradižnikom, olivnim oljem in soljo, ki se pogosto postreže kot spremljava k različnim narezkom ali sirom. Če želite okusiti nekaj resnično tradicionalnega, poskusite escudella i carn d’olla, bogato mesno enolončnico.

V najstarejši živalski vrt v Španiji

Živalski vrt v Barceloni se nahaja v središču mesta v parku Ciutadella. Odprli so ga leta 1892 in je eden najstarejših živalskih vrtov v Španiji. Ima več kot 2 tisoč živali, ki predstavljajo okoli 300 različnih vrst. Znan je po svojih prizadevanjih za ohranjanje ogroženih vrst ter po sodobnem pristopu do oskrbe živali.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kalabrija: polotok na jugu Italije, ki mu pravijo kar evropski Karibi

Kalabrija je ena od dvajsetih dežel, ki sestavljajo Italijo. Leži na polotoku na jugu italijanskega škornja, ujeta pa je med dve morji. Na zahodu jo obdaja Tirensko morje, na vzhodu Jonsko, na jugu pa jo Mesinska ožina loči od Sicilije.

Kalabrija v enem stavku? Toplo podnebje, čudovito morje, skalne obale s peščenimi plažami, skrivnostna pogorja v notranjosti, bogata zgodovinska dediščina in tradicionalna kulinarika, ki navdušujejo na vsakem koraku.

V Kalabrijo z Megabonom: povratni let, najem avtomobila in nočitve z zajtrkom – klik na ponudbo.

Od lepih plaž, do pogorja in očarljivih starih mestnih jeder

Kalabrija je razgibana gričevnata dežela in ponuja razglede, ki vzamejo dih. Ima prostrane plaže, neokrnjeno naravo, očarljiva stara mesteca in izvirno kulinarično izkušnjo. Njeno dušo zaznamujeta gostoljubnost domačinov in bogata zgodovina, ki sega od antičnega Homerjevega Odiseja do enega najbolj znanih svetovnih modnih oblikovalcev, Giannija Versaceja.

Kaj si ogledati? Všeč vam bo srednjeveško mestece Tropea, ki leži na strmi pečini. Tu in v okolici mesta najdete tudi najlepše plaže Kalabrije. Ogledate si lahko tudi mesto duhov Pentedatillo, najstarejše zapuščeno mesto v Italiji. V Kalabriji boste čutili tudi močne vplive antične Grčije. Večina najbolj poznanih kulturnih znamenitosti leži v Area Grecanica. Glavno mesto Kalabrije je Catanzaro, največje pa Reggio Calabria. Ogleda vredni so še Gerace, Bova, Pizzo, Scilla, Chianalea … Vsekakor pa si poglejte tudi naravna bisera, nacionalna parka Sila in Aspromonte.

Kalabrija, evropski Karibi, kjer želve valijo jajca

Konici italijanskega škornja zaradi dolgih in divjih peščenih plaž, kjer je voda turkizna in pesek bel, pogosto rečejo kar evropski Karibi.

Obala Kalabrije vas bo navdušila tudi, če obožujete želve! Junija namreč tu začnejo jajca valiti želve kareta kareta, ogrožena in redka vrsta. Avgusta, ko se izvalijo, pa male želve prvič odplavajo v morje. Območje želv se razteza od Capo Bruzzano do Melito di Porto Salvo. Če jih želite videti, se lahko pridružite organiziranim ekološkim izletom, pri čemer pazite, da se obnašate odgovorno in ne motite njihovega naravnega vedenja ter jih ne ogrožate.

KALABRIJA: Odlična Megabon ponudba za oddih – klik*

FOTO: Shutterstock. Megabon

PREBERITE ŠE: Cinque Terre: Romantičnih 5 italijanskih vasic ob morju, ki jih morate doživeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

September v Ljubljani: Ne zamudite teh dogodkov in izkušenj!

Ravno pravšnje temperature, čudovite barve in veliko dogajanja septembra vabijo v Ljubljano.

Po prenovljeni poti na Ljubljanski grad na jazz koncert

Ob Lutkovnem gledališču, med gledališčem in tunelom, je zaživela nova pot na Ljubljanski grad. Lutkarska pot se prične s silhuetami posvečenimi lutkovnim umetnikom in nadaljuje s ptičjimi hišicami. Septembrski sprehod po grajskem pobočju bo obarvan v čarobne zlate jesenske odtenke in bo nudil prenekatero možnost za nastanek nepozabnih fotografij v Ljubljani. Večer bo popoln, če ga zaključite v grajskem Jazz clubu. Program si poglejte TUKAJ

Odkrijte legendarne zgodbe in skrivnosti proizvodnje ljubljanskega piva na Union experience

Pivovarna Union se je pred leti odprla za javnost v obliki svoje lastne pivnice, kjer ponujajo več vrst svojega piva, okusno hrano in četrtkove Pub kvize. Zanimiva pa je tudi izkušnja ogleda pivovarne oz. Union experience tour. Prijazen vodič vas bo popeljal skozi več kot 150 let slikovite zgodovine pivovarstva v Ljubljani in razvoja znamke Union, ekskluzivno si boste ogledali sodobno proizvodno linijo Pivovarne Union in ob degustaciji v stari gostilni doživeli pravo pivsko vzdušje. Več o dogajanju in turi v Ljubljani si preberite TUKAJ.

Na ljubljansko tržnico po slastne domače pridelke in na Odprto kuhno

Na glavni ljubljanski tržnici septembra vse diši po medenih figah, po sladkem grozdju in velikih oranžnih bučah. Sprehodite se med stojnicami, preizkusite sadne dobrote in napolnite svoje vreče s sezonskimi lokalnimi pridelki, ki vas bodo še dneve spominjali na obisk tržnice v Ljubljani. Vsak petek v septembru se na tržnico lahko odpravite tudi na kosilo ali večerjo, saj bo tam kraljevala Odprta kuhna.

Postavite svoje čute na preizkušnjo v Muzeju Iluzij

Muzej Iluzij na Kongresnem trgu je zanimiva dogodivščina za vse starosti. V Hiši iluzij vas pričakuje več kot 40 eksponatov, ki vas bodo popolnoma zmedli. Med drugim se slikajte v sobi, ki kljubuje zakonom gravitacije, za kosilo si privoščite glavo vašega prijatelja, sredi belega dne se zabavajte v neskončni disco sobi in samo za najbolj pogumne – sprehodite se skozi Vortex tunel. Na koncu pa preizkusite svoje sive celice in potrpljenje ob sestavljanju naših neverjetnih miselnih iger.

Še več zanimivih dogodkov najdete na TEJ POVEZAVI.

 

PREBERITE ŠE: Kam najraje letijo potniki iz ljubljanskega letališča in koliko jih je letos že letelo

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

 

 

 

 

Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Sicilija je največji otok v Sredozemskem morju, ki je s skoraj 26 tisoč kvadratnimi kilometri celo nekoliko večji od Slovenije!

Sicilija je avtonomna regija Italije, njihov uradni jezik je italijanščina, vendar se na otoku govori tudi sicilijanščina, ki je avtohtoni jezik z močnimi vplivi grščine, arabščine, španščine in francoščine. Njeno glavno mesto je Palermo. Od celine – regija Kalabrija – jo s prsti italijanskega škornja loči Mesinski preliv, ki povezuje Tirensko morje z Jonskim morjem.

Kako do tja? Najhitrejši in najbolj priljubljen način za potovanje na Sicilijo je z letalom. Sicilija ima več mednarodnih letališč, najverjetneje boste pristali v Kataniji ali Palermu. Na Sicilijo lahko iz več pristanišč pridete tudi s svojim avtomobilom, ki ga na otok prepelje trajekt. Zanimiva možnost pa je tudi vlak, ki ga čez Mesinski preliv prav tako prepelje trajekt. Na tem trajektu so namreč železniški tiri, na katere premaknejo vagone.

Sicilija: od lepih plaž do vulkana

Sicilija je zelo razgiban otok. Ima veliko čudovitih plaž, rodovitne doline, a tudi bolj hribovito pokrajino. Na vzhodni obali otoka leži tudi najvišji aktivni vulkan v Evropi – Etna. Vulkan Etna je eden najaktivnejših vulkanov na svetu in kar pogosto izbruhne.

Etna je tako ne le pomembna znanstvena destinacija, ampak tudi turistična. Obisk Etne je namreč zelo priljubljena dejavnost med turisti, ki obiščejo Sicilijo. Ob tem je seveda pomembno upoštevati vse varnostne ukrepe in opozorila lokalnih oblasti. Etno lahko raziščete po različnih poteh, odvisno od vaše kondicije, vsekakor pa se primerno obujte in opremite. Do 2.500 metrov nadmorske višine vozi tudi žičnica, od tam pa lahko nadaljujete le še peš ali s terenskimi vozili.

Na pistacijev sladoled in cannole!

Sicilijanska kuhinja je, tako kot drugod po Italiji – božanska! Testenine na vse načine, na otoku pa vsekakor poskusite kakšno sladico s pistacijo – na primer kremen gelato. Pa tudi različne jedi iz morskih sadežev, arancine in cannole! Cannoli je sicilijansko pecivo, sestavljeno iz cevaste lupine iz ocvrtega testa, polnjenega s sladkim, kremastim nadevom iz rikote. Arancini pa so ocvrte riževe kroglice, polnjene z različnimi nadevi. V Kataniji jih pripravljajo tudi v stožčasti obliki. So ena izmed najbolj prepoznavnih in priljubljenih uličnih jedi na Siciliji, znane po svojem hrustljavem zunanjosti in okusnem, mehkem nadevu.

7-dnevni načrt za raziskovanje Sicilije z najetim avtomobilom

Ker Sicilija ni ravno majhen otok, si lahko zanj vzamete najmanj en teden. Seveda lahko za prvi okus na otoku preživite tudi manj časa, vsekakor pa vam ne bo dolgčas niti, če tam preživite kar ves mesec. Tokrat smo pripravili načrt poti za 7-dnevni oddih, ki ga vsekakor lahko raztegnete tudi na kakšen dan (ali teden!) več. Tokrat smo nekaj več pozornosti namenili jugu in vzhodu otoka. Največ in najhitreje boste videli kar z najetim avtomobilom, temu smo prilagodili tudi tokratno pot. Začnimo v Kataniji!

# 1. dan: Prihod v Katanijo

Katanija je drugo največje mesto na Siciliji, znano po svoji baročni arhitekturi in bližini vulkana Etna. Ima tudi mednarodno letališče, ki je zelo blizu mesta. Prvi dan avtomobila načeloma še ne potrebujete, saj iz letališča do mesta na 25 minut vozi avtobus. Najprej torej raziščimo Katanijo! Kaj si ogledati?

Piazza del Duomo je glavni mestni trg, kjer stojita znamenita katedrala sv. Agate in vodnjak s slonom Fontana dell’Elefante, ki velja za simbol mesta. Glavna ulica Katanije, kjer lahko nakupujete in občudujete baročne stavbe, je Via Etnea. V središču mesta je tudi Teatro Romano, ostanki rimskega gledališča v središču mesta.

Najbolj znana tržnica v Kataniji La Pescheria se nahaja tik ob znameniti Piazza del Duomo in Fontani dell’Elefante. Čeprav je osredotočena na ribe, je to veliko več kot le ribja tržnica. Najbolj živahna v zgodnjih jutranjih urah, ko ribiči pripeljejo svež ulov.

# 2. dan: Vulkan Etna in Taormina

Zgodaj zjutraj se odpravite na izlet do Etne, najvišjega aktivnega vulkana v Evropi. Vožnja z žičnico in terenskimi vozili vas bo pripeljala blizu vrha, od koder boste uživali v čudovitih razgledih. Popoldne pa se zapeljite še do Taormine, enega najbolj očarljivih mest na Siciliji. Tu najdete Grški teater, starodavno gledališče z osupljivim pogledom na Etno in morje. Očarala vas bo tudi Isola Bella, majhen otoček in naravni rezervat, povezan z obalo z ozko peščeno plažo. Mimogrede, do Taormine iz Katanije vozi tudi vlak, kar je odlična alternativa iskanju parkirnega mesta v tem priljubljenem kraju.

Megabon potovanja: Jesenski oddih na Siciliji – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

# 3. dan: Sirakuze in Ortigia

Tretji dan namenite obisku mesta Sirakuze in njenega starega mestnega jedra Ortigia. Ortigia je majhen otok, povezan s preostalim delom Sirakuz z dvema mostovoma. Je srce mesta in najstarejši del Sirakuz. To mesto je bilo nekoč najmočnejše grško mesto na Siciliji. Na seznamu krajev za ogled je zagotovo čudovita katedrala Duomo di Siracusa, zgrajena na ostankih starodavnega grškega templja. Obiščite Arheološki park Neapolis, oglejte si grški teater, rimski amfiteater in slavno Dionizovo uho. Če vas zanimajo ostanki enega najstarejših grških templjev na Siciliji, obiščite še Apolonov tempelj. Za večerjo vam bo prijalo nekaj morskega!

*Če vam ostane kaj časa, so proti jugu še številna prikupna obmorska mesteca: Avola, Lido di Noto, Noto, naravni park Vendicari in plaža Calamosche ter San Lorenzo.

# 4. dan: Ragusa, Modica in Scicli

Ragusa, Modica in Scicli so tri čudovita mesta v jugovzhodnem delu Sicilije, znana po svoji baročni arhitekturi in bogati zgodovini. Skupaj s še nekaj drugimi mesti v dolini Val di Noto so vključena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Ragusa je eno najbolj slikovitih in zgodovinsko pomembnih mest na Siciliji. Po potresu leta 1693 so jo delno obnovili na novem mestu, kar je privedlo do obstoja dveh delov mesta: Ragusa Superiore (zgornji del) in Ragusa Ibla (spodnji, starejši del).

Modica je znana po svoji izjemni baročni arhitekturi in čokoladi, ki jo izdelujejo po starodavnem azteškem postopku, brez končnega temperiranja, kar ji daje značilno zrnavo teksturo. Čokolada je pogosto obogatena z okusi, kot so cimet, vanilja, pomarančna lupina ali čili.

Scicli je manjše, a zelo slikovito mesto, ki se ponaša z bogato zgodovino in čudovito arhitekturo. Čeprav je turistično manj obiskan kot Ragusa in Modica, tudi ta ponuja čudovite baročne palače in cerkve, na primer Chiesa di San Bartolomeo. Mestno jedro je polno zgodovinskih stavb, tlakovanih ulic in očarljivih trgov.

# 5. dan: Agrigento in Dolina templjev

Peti dan se odpravite na zahod proti Agrigentu, kjer vas čaka eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu – Dolina templjev. Tempelj Concordia je eden najbolje ohranjenih grških templjev. Tempelj Junone in Herkula pa so ostanki dveh velikih templjev, ki ponujajo vpogled v zgodovino antične Grčije. Popoldne se lahko sprostite na eni izmed izjemnih plaž v bližini. Priporočamo skok do Scale dei Turchi. To je očarljiv bel skalni klif, znan po svoji edinstveni beli barvi in osupljivih pogledih na morje. Dan zaključite s pistacijevim sladoledom!

# 6. dan: Palermo in Monreale

Vožnja proti severu vas bo pripeljala do sicilijanske prestolnice – Palerma! Palermo je mesto z bogato zgodovino in mešanico arhitekturnih stilov. Ne zamudite katedrale v Palermu, Normanskega palače in tržnice Ballarò. Obiščete lahko tudi Monreale, mesto na hribu nad Palermom, znano po svoji veličastni katedrali z mozaiki iz 12. stoletja.

# 7. dan: Cefalù in odhod

Zadnji dan se odpravite proti obalnemu mestecu Cefalù. To očarljivo mestece ima lepo plažo, normansko katedralo in srednjeveške ulice. Zadnji dan tako uživajte na plaži, nato pa se vrnite v Katanijo in odletite domov. Namig: na poti domov lahko že naredite načrt za vnovičen obisk Sicilije, v katerem se boste bolj posvetili predelu okoli Palerma in Eolskim otokom. Tako! Sicilija vas vsekakor ne bo pustila ravnodušnih ali lačnih, imenitnih razgledov pa vam tudi ne bo manjkalo! Uživajte!

Megabon potovanja: Jesenski oddih na Siciliji – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Cinque Terre: Romantičnih 5 italijanskih vasic ob morju, ki jih morate doživeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Zagreb: Top 5 nenavadnih muzejev, ki jih morate obiskati

Zagreb je odlična ideja za eno- ali večdnevni izlet. Ponuja utrip razgibanega mesta, ki združuje kulturno in zgodovinsko dediščino s sodobnim utripom.

Zagreb se deli na zgodovinski Gornji grad, ki je srce starega mesta, in moderni Donji grad, kjer se nahajajo številne trgovine, restavracije, kavarne in kulturne ustanove. Je mesto kontrastov, kjer se tradicija in modernost srečujeta na vsakem koraku.

Tokrat se sprehodimo po zagrebških muzejih, ki so nekaj povsem drugega od tega, na kar najprej pomislimo ob besedi muzej. Zagreb se namreč ponaša s številnimi edinstvenimi muzeji, ki so posvečeni nenavadnim vsebinam.

#1 Muzej prekinjenih ljubezenskih razmerij

Muzej prekinutih veza hrani prav posebne spomine. Je edinstven muzej, ki se posveča ljubezenskim zvezam, ki so se končale. Ponudi vam vpogled v intimne zgodbe ljudi z vsega sveta, ki se se razšli s svojimi partnerji. Tu namreč najdete različne predmete, ki so jih obiskovalci darovali, vsak pa ima svojo zgodbo, ki pojasnjuje njegov pomen v zvezi. Nekateri predmeti so ganljivi, drugi humorni, tretji celo bizarni. Od pisem in fotografij do bolj nenavadnih stvari, kot so sekire in umetni penis. Vsak predmet je opremljen z zgodbo, kako se je zveza končala.

Poleg stalne zbirke muzeja so pogosto na voljo tudi začasne razstave in posebni dogodki, povezani z ljubeznijo, odnosi in umetnostjo. Muzej prekinutih veza najdete v Gornjem gradu, kjer so tudi Zagrebška katedrala in cerkev sv. Marka, slikovite tlakovane ulice, starinske stavbe in čudovit pogled na mesto.

#2 Muzej selfijev

Če vedno iščete najbolj fotogenične scene, je ta interaktivni muzej pravi za vas. Ponuja številne barvite in kreativne prostore, v katerih lahko nastanejo popolni selfiji in nepozabne fotografije z vašimi najdražjimi. Vsaka soba je tematsko opremljena z različnimi vizualnimi učinki in okrasjem, ki navdušuje obiskovalce vseh starosti. Vse, kar morate narediti vi, je to, da se odločite, ali bi raje kraljevsko fotografijo v zlati kopalnici, v bazenu s pisanimi kroglicami ali selfie sredi ogromne šahovnice. Kaj pa če bi stopili v roza zapor? Odločitev je vaša!

#3 Muzej (alkoholnega) mačka 

Zakaj bi se zabava končala z mačkom, če se lahko nadaljuje z obiskom Muzeja mačka – po hrvaško Muzeja Mamurluka. Oglejte si edinstveno zabavno atrakcijo, posvečeno neprijetnim posledicam nočnih zabav. Nasmejte se ob pogledu na številne nenavadne predmete ter humorne zgodbe in anekdote, povezane z nepozabnimi in pogosto smešnimi nočnimi avanturami ter mačkom, ki jim je sledil. Potrebujete nasvete, kako mačka čim lažje preživeti in odgnati? Tu vam postrežejo tudi s tem.

#4 Ustvarjalni Muzej nedokončane umetnosti

Včasih uberejo stvari čisto svojo pot. Tako kot v Muzeju nedokončane umetnosti (Muzej nedovršene umjetnosti), kjer najdete umetniška dela, ki so ostala nedokončana, pa naj bo to zaradi umetnikovega ustvarjalnega procesa, življenjskih okoliščin ali zavestne odločitve. Tu lahko občudujete različne umetniške zvrsti, od slik in kipov do instalacij, ter zgodbe za temi nepopolnimi deli, hkrati pa se tudi sami prepustite kreativnemu navdihu.

#5 Muzej kravate

Tu lahko podrobneje spoznate svetovno znani modni dodatek, ki izvira iz Hrvaške. Vstopite v junija odprt, edinstven muzej na svetu in s pomočjo sodobne interaktivne razstave odkrivajte zgodovinske zanimivosti in dejstva o kravati – vse od njenih romantičnih začetkov do avantgardne prihodnosti. Svet kravate še ni bil nikoli tako zanimiv.

PREBERITE ŠE: Ula Furlan: “Zagreb zagotovo počasi postaja moj drugi dom” #VandrajInsider

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.