S temi nasveti boste v 2025 potovali večkrat in bolje!

S temi nasveti bodo potovanja 2025 boljša kot kadarkoli prej!

Vzemite si čas za raziskovanje svojega domačega mesta

Ko nas zagrabi potovalna mrzlica, je rešitev lahko veliko bližje kot si mislimo. Ste se kdaj kot turist odpravili v svoje domače mesto? V muzej, gledališče, po ulicah, ki pričajo o tem ali onem zgodovinskem obdobju? Ste se fotografirali na najlepših točkah? Spili najboljšo kavo in opazovali mimoidoče? Poskusite! Navdušeni boste. Hkrati pa boste prihranili nekaj denarja in si lahko privoščili daljše potovanje v tujino. potovanja 2023

Ustvarite si potovalno tablo vizij

Tabla vizij ali “vision/mood board” je odličen način, kako splanirati naslednje potovanje in se ga dodatno veseliti. Ustvarite tablo s fotografijami in idejami, kaj boste videli, kaj jedli, obiskali, počeli… Tablo lahko naredite ali za vaše naslednje potovanje ali za potovanje, ki si ga želite v prihodnosti. V tem primeru vam tabla služi kot navdih in orodje za manifestacijo.

Potovanja vključite v svoj mesečni finančni plan

Se vam zdi, da nikakor ne zberete dovolj za svoje sanjsko potovanje ali za izlete, ki si jih želite? Planirajte vsak mesec! Naredite si finančni plan, poglejte, kje bi lahko prihranili in poskusite 5-10% svojih prihodkov postaviti na stran za svoje potovanje. Morda bo trajalo dlje časa, ampak vsekakor manj kot če se sploh ne lotite.

Poizkusite nekaj, česar še nikoli niste

Pravo zadovoljstvo se začne ko stopite izven svoje cone udobja. Poskusite nekaj povsem novega. Nekaj, česar se morda malce bojite ali pa nekaj, s čimer že nekaj časa oklevate. Pa naj bo to nova svetovna jed, izlet v neznano ali kaj večjega.

Naučite se skuhati tradicionalno jed države, ki jo želite obiskati

Hrana je velik del vsake kulture. Skoznjo spoznavamo ljudi in kraje. Poglejte svojo tablo vizij in si izberite jed, ki jo boste poskusili pripraviti kar doma. To bo še polepšalo vašo izkušnjo s potovanjem in vas zbližalo s kulturo, ki jo boste spoznavali! Pa dober tek!

Investirajte v dober potovalni kovček

Prtljaga je velik del vsakega potovanja. Kvaliteta kovčka pa je ključna za vašo izkušnjo tako na letališču kot na samem potovanju. Naj bo lahek, mobilen in z veliko predali. Naučite se tudi optimalno spakirati in svet vam bo ležal na dlani!

Naučite se osnov novega jezika

Danes se lahko osnov jezika naučite na spletu ali s pomočjo številnih (tudi brezplačnih) aplikacij. Naučite se osnov novega jezika. To ni samo praktično, je tudi odlično za vaše možgane in samopodobo.

Na družbenih omrežjih sledite profilom, ki vas navdihujejo

Naredite “čistko” na svojih družbenih omrežjih in si izberite le profile, ki vas navdihujejo, vas motivirajo in vam pomagajo s koristnimi informacijami. Ne pozabite slediti Vandraj.si 😉

 

 

PREBERITE ŠE: Novoletne zaobljube: Skrb zase in nega kože na potovanjih

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini?
TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Foto: Unsplash

potovanja 2025 potovanja 2025 potovanja 2025 potovanja 2025 potovanja 2025

Sardinija: 7-dni na smaragdnem italijanskem otoku

Sardinija je (takoj za Sicilijo) drugi največji otok v Sredozemskem morju in na ozemlju Italije ter je nekoliko večja od Slovenije. Leži le kakšnih 12 kilometrov južneje od Korzike, ki pa je francoski otok.

Sardinija ima izjemno dolgo obalo, ki meri približno 1.849 kilometrov in je zelo razgibana. Tu najdete vse od peščenih plaž, skalnatih klifov, osamljenih zalivov in kristalno čistih voda. Med najbolj znanimi plažami so La Pelosa (Stintino), Spiaggia del Principe (Costa Smeralda), Cala Luna (Golfo di Orosei) in Porto Giunco (VIllasimius).

Otok je najbolje raziskovati z avtomobilom, saj je zelo razgiban in boste tako videli največ. Pripročamo, da ga obiščete pomladi ali v zgodnji jeseni, ko je vreme še vedno zelo prijetno, gneče pa manjše.

Temperature na otoku so zelo ugodne, saj nikoli ne padejo pod 10 °C. Hkrati pa je zaradi nizkega zračnega tlaka otok precej vetroven. Zaradi maestrala je to tudi priljubljena destinacija za jadralce, deskarje in kajtarje. Mimogrede, ste vedeli, da je Sardinija tudi ena od svetovnih “modrih con«? Tu ljudje pogosto živijo več kot 100 let! To je povezano z zdravim načinom življenja, prehrano in tradicijami.

Bi raziskali Sardinijo, a potrebujete nekaj podpore pri organizaciji? Preverite Megabon potovanja TU in TU*

Kaj si ogledati v 7 dneh na Sardiniji?

Dan 1: Cagliari, glavno mesto Sardinije

Cagliari, glavno mesto Sardinije, je odličen uvod v raziskovanje tega vetrovnega otoka. Leži na južnem delu otoka in je politično, gospodarsko in kulturno središče. Ima rimske ruševine velike vrednosti, kot so amfiteater in mnoge pričevanja o neprecenljivi zgodovinski dediščini Cagliarija. Sprehodite se po zgodovinskem delu mesta Castello, občudujte gotsko-baročno katedralo Santa Maria in razgled z Bastione di Saint Remy – sploh ob sončnem zahodu! Oglejte si še srednjeveška obrambna stolpa z razgledi na mesto Torre dell’Elefante (Slonov stolp) ali Torre di San Pancrazio.

Vsekakor pa je to tudi prva priložnost za preiskušanje odlične kulinarike. Ta vključuje sveže morske sadeže, ovčji sir, meso (predvsem jagnjetino), sveže testenine in slastne sladice, kot so seadas (ocvrte sladke pogače z medom in sirom). Culurgiones so raviolom podobne testenine, polnjene z ovčjim sirom, krompirjem, meto in česnom. Tu boste jedli veliko fregole, ovčjega sira pecorina in dimljene rikote, znani pa so tudi po pečenem odojku (porceduu).

2. dan: Plaže južne Sardinije

Drugi dan izkoristite za raziskovanje plaž na jugu otoka! Blizu Cagliarija so številne čudovite plaže, kot so Poetto Beach, Spiaggia di Santa Gilla, Calamosca, Chia Beach, Cala Cipolla, Tuerredda Beach in Cala Domestica, ki ponujajo peščene obale, kristalno čisto vodo in mirne naravne okolice.

Dan 3: Nora in Tharros

Obiščite Noro, starodavno feničansko-rimsko naselbino z ohranjenimi mozaiki in amfiteatrom. Kasneje se odpravite na Tharros, arheološko najdišče pri polotoku Sinis, in raziskujte ruševine iz feničanskega in rimskega obdobja. Nekoliko bolj v notranjosti otoka je še Nurag Su Nuraxi (Barumini), Unescova dediščina in najpomembnejša nuragška utrdba na otoku. Zvečer lahko obiščete še Oristano.

Dan 4: Bosa, Alghero in Neptunova jama

Če imate radi slikovita pisana mesteca, ne zamudite Bose z gradom Malaspina. Alghero, čarobno obalno mesto, pa je znano po katalonski dediščini. Sprehodite se po ozkih ulicah starega mestnega jedra. Obiščite tudi Neptunovo jamo (Grotta di Nettuno), dostopno s čolnom ali po spektakularnih stopnicah Escala del Cabirol.

Dan 5: Sassari in Castelsardo

Raziščite mesto Sassari ali se ustavite na plaži La Pelosa v Stintinu, ki slovi kot ena najlepših plaž na otoku. Obiščite srednjeveško mestece Castelsardo z impresivnim gradom in ozkimi ulicami. Po poti raziščite naravni spomenik Roccia dell’Elefante.

Dan 6: Arhipelag La Maddalena

Pripročamo tudi izlet s čolnom po arhipelagu La Maddalena, kjer boste uživali v rajskih plažah in turkizni vodi. Raziščite tudi glavni otok La Maddalena in sosednji Caprera, povezan z Giuseppejem Garibaldijem.

Dan 7: Costa Smeralda in Olbia

Raziščite znamenito Costa Smeraldo, znano po luksuznih resortih, butičnih trgovinah in prelepih zalivih, kot sta Spiaggia del Principe in Liscia Ruja. Obiščite tudi Porto Cervo, prestižno središče z marinami in restavracijami.

Olbia je živahno mesto na severovzhodu Sardinije, ki služi kot glavno pristanišče in vhod na otok. Znana je po zgodovinski baziliki San Simplicio, arheološkem muzeju ter plažah, kot sta Spiaggia di Pittulongu in Porto Istana.

*Zgornji načrt poti je ambiciozen, a časovno izvedljiv z dobro organizacijo in precej energije. Če želite bolj sproščeno izkušnjo, priporočamo, da se osredotočite na manj regij in si vzamete več časa za uživanje v lokalnih posebnostih. Oziroma, da svoj dopust raztegnete na nekaj več dni. Sardinija je čudovit otok, ki si zasluži vašo pozornost brez hitenja. Uživajte!

PRVOMAJSKO POTOVANJE: Bi raziskali Sardinijo, a potrebujete nekaj podpore pri organizaciji? Preverite Megabon potovanja TU in TU*

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Sicilija je največji otok v Sredozemskem morju, ki je s skoraj 26 tisoč kvadratnimi kilometri celo nekoliko večji od Slovenije!

Sicilija je avtonomna regija Italije, njihov uradni jezik je italijanščina, vendar se na otoku govori tudi sicilijanščina, ki je avtohtoni jezik z močnimi vplivi grščine, arabščine, španščine in francoščine. Njeno glavno mesto je Palermo. Od celine – regija Kalabrija – jo s prsti italijanskega škornja loči Mesinski preliv, ki povezuje Tirensko morje z Jonskim morjem.

Kako do tja? Najhitrejši in najbolj priljubljen način za potovanje na Sicilijo je z letalom. Sicilija ima več mednarodnih letališč, najverjetneje boste pristali v Kataniji ali Palermu. Na Sicilijo lahko iz več pristanišč pridete tudi s svojim avtomobilom, ki ga na otok prepelje trajekt. Zanimiva možnost pa je tudi vlak, ki ga čez Mesinski preliv prav tako prepelje trajekt. Na tem trajektu so namreč železniški tiri, na katere premaknejo vagone.

Sicilija: od lepih plaž do vulkana

Sicilija je zelo razgiban otok. Ima veliko čudovitih plaž, rodovitne doline, a tudi bolj hribovito pokrajino. Na vzhodni obali otoka leži tudi najvišji aktivni vulkan v Evropi – Etna. Vulkan Etna je eden najaktivnejših vulkanov na svetu in kar pogosto izbruhne.

Etna je tako ne le pomembna znanstvena destinacija, ampak tudi turistična. Obisk Etne je namreč zelo priljubljena dejavnost med turisti, ki obiščejo Sicilijo. Ob tem je seveda pomembno upoštevati vse varnostne ukrepe in opozorila lokalnih oblasti. Etno lahko raziščete po različnih poteh, odvisno od vaše kondicije, vsekakor pa se primerno obujte in opremite. Do 2.500 metrov nadmorske višine vozi tudi žičnica, od tam pa lahko nadaljujete le še peš ali s terenskimi vozili.

Na pistacijev sladoled in cannole!

Sicilijanska kuhinja je, tako kot drugod po Italiji – božanska! Testenine na vse načine, na otoku pa vsekakor poskusite kakšno sladico s pistacijo – na primer kremen gelato. Pa tudi različne jedi iz morskih sadežev, arancine in cannole! Cannoli je sicilijansko pecivo, sestavljeno iz cevaste lupine iz ocvrtega testa, polnjenega s sladkim, kremastim nadevom iz rikote. Arancini pa so ocvrte riževe kroglice, polnjene z različnimi nadevi. V Kataniji jih pripravljajo tudi v stožčasti obliki. So ena izmed najbolj prepoznavnih in priljubljenih uličnih jedi na Siciliji, znane po svoji hrustljavi zunanjosti in okusnem, mehkem nadevu.

7-dnevni načrt za raziskovanje Sicilije z najetim avtomobilom

Ker Sicilija ni ravno majhen otok, si lahko zanj vzamete najmanj en teden. Seveda lahko za prvi okus na otoku preživite tudi manj časa, vsekakor pa vam ne bo dolgčas niti, če tam preživite kar ves mesec. Tokrat smo pripravili načrt poti za 7-dnevni oddih, ki ga vsekakor lahko raztegnete tudi na kakšen dan (ali teden!) več. Tokrat smo nekaj več pozornosti namenili jugu in vzhodu otoka. Največ in najhitreje boste videli kar z najetim avtomobilom, temu smo prilagodili tudi tokratno pot. Začnimo v Kataniji!

# 1. dan: Prihod v Katanijo

Katanija je drugo največje mesto na Siciliji, znano po svoji baročni arhitekturi in bližini vulkana Etna. Ima tudi mednarodno letališče, ki je zelo blizu mesta. Prvi dan avtomobila načeloma še ne potrebujete, saj iz letališča do mesta na 25 minut vozi avtobus. Najprej torej raziščimo Katanijo! Kaj si ogledati?

Piazza del Duomo je glavni mestni trg, kjer stojita znamenita katedrala sv. Agate in vodnjak s slonom Fontana dell’Elefante, ki velja za simbol mesta. Glavna ulica Katanije, kjer lahko nakupujete in občudujete baročne stavbe, je Via Etnea. V središču mesta je tudi Teatro Romano, ostanki rimskega gledališča v središču mesta.

Najbolj znana tržnica v Kataniji La Pescheria se nahaja tik ob znameniti Piazza del Duomo in Fontani dell’Elefante. Čeprav je osredotočena na ribe, je to veliko več kot le ribja tržnica. Najbolj živahna je v zgodnjih jutranjih urah, ko ribiči pripeljejo svež ulov.

# 2. dan: Vulkan Etna in Taormina

Zgodaj zjutraj se odpravite na izlet do Etne, najvišjega aktivnega vulkana v Evropi. Vožnja z žičnico in terenskimi vozili vas bo pripeljala blizu vrha, od koder boste uživali v čudovitih razgledih. Popoldne pa se zapeljite še do Taormine, enega najbolj očarljivih mest na Siciliji. Tu najdete Grški teater, starodavno gledališče z osupljivim pogledom na Etno in morje. Očarala vas bo tudi Isola Bella, majhen otoček in naravni rezervat, povezan z obalo z ozko peščeno plažo. Mimogrede, do Taormine iz Katanije vozi tudi vlak, kar je odlična alternativa iskanju parkirnega mesta v tem priljubljenem kraju.

# 3. dan: Sirakuze in Ortigia

Tretji dan namenite obisku mesta Sirakuze in njenega starega mestnega jedra Ortigia. Ortigia je majhen otok, povezan s preostalim delom Sirakuz z dvema mostovoma. Je srce mesta in najstarejši del Sirakuz. To mesto je bilo nekoč najmočnejše grško mesto na Siciliji. Na seznamu krajev za ogled je zagotovo čudovita katedrala Duomo di Siracusa, zgrajena na ostankih starodavnega grškega templja. Obiščite Arheološki park Neapolis, oglejte si grški teater, rimski amfiteater in slavno Dionizovo uho. Če vas zanimajo ostanki enega najstarejših grških templjev na Siciliji, obiščite še Apolonov tempelj. Za večerjo vam bo prijalo nekaj morskega!

*Če vam ostane kaj časa, so proti jugu še številna prikupna obmorska mesteca: Avola, Lido di Noto, Noto, naravni park Vendicari in plaža Calamosche ter San Lorenzo.

# 4. dan: Ragusa, Modica in Scicli

Ragusa, Modica in Scicli so tri čudovita mesta v jugovzhodnem delu Sicilije, znana po svoji baročni arhitekturi in bogati zgodovini. Skupaj s še nekaj drugimi mesti v dolini Val di Noto so vključena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Ragusa je eno najbolj slikovitih in zgodovinsko pomembnih mest na Siciliji. Po potresu leta 1693 so jo delno obnovili na novem mestu, kar je privedlo do obstoja dveh delov mesta: Ragusa Superiore (zgornji del) in Ragusa Ibla (spodnji, starejši del).

Modica je znana po svoji izjemni baročni arhitekturi in čokoladi, ki jo izdelujejo po starodavnem azteškem postopku, brez končnega temperiranja, kar ji daje značilno zrnavo teksturo. Čokolada je pogosto obogatena z okusi, kot so cimet, vanilja, pomarančna lupina ali čili.

Scicli je manjše, a zelo slikovito mesto, ki se ponaša z bogato zgodovino in čudovito arhitekturo. Čeprav je turistično manj obiskan kot Ragusa in Modica, tudi ta ponuja čudovite baročne palače in cerkve, na primer Chiesa di San Bartolomeo. Mestno jedro je polno zgodovinskih stavb, tlakovanih ulic in očarljivih trgov.

# 5. dan: Agrigento in Dolina templjev

Peti dan se odpravite na zahod proti Agrigentu, kjer vas čaka eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu – Dolina templjev. Tempelj Concordia je eden najbolje ohranjenih grških templjev. Tempelj Junone in Herkula pa so ostanki dveh velikih templjev, ki ponujajo vpogled v zgodovino antične Grčije. Popoldne se lahko sprostite na eni izmed izjemnih plaž v bližini. Priporočamo skok do Scale dei Turchi. To je očarljiv bel skalni klif, znan po svoji edinstveni beli barvi in osupljivih pogledih na morje. Dan zaključite s pistacijevim sladoledom!

# 6. dan: Palermo in Monreale

Vožnja proti severu vas bo pripeljala do sicilijanske prestolnice – Palerma! Palermo je mesto z bogato zgodovino in mešanico arhitekturnih stilov. Ne zamudite katedrale v Palermu, Normanskega palače in tržnice Ballarò. Obiščete lahko tudi Monreale, mesto na hribu nad Palermom, znano po svoji veličastni katedrali z mozaiki iz 12. stoletja.

# 7. dan: Cefalù in odhod

Zadnji dan se odpravite proti obalnemu mestecu Cefalù. To očarljivo mestece ima lepo plažo, normansko katedralo in srednjeveške ulice. Zadnji dan tako uživajte na plaži, nato pa se vrnite v Katanijo in odletite domov. Namig: na poti domov lahko že naredite načrt za vnovičen obisk Sicilije, v katerem se boste bolj posvetili predelu okoli Palerma in Eolskim otokom. Tako! Sicilija vas vsekakor ne bo pustila ravnodušnih ali lačnih, imenitnih razgledov pa vam tudi ne bo manjkalo! Uživajte!

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Cinque Terre: Romantičnih 5 italijanskih vasic ob morju, ki jih morate doživeti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

RECEPT: Hitro pripravljena dišeča pečena jabolka

Tole je recept, ki ga morate dodati v svojo knjigo z recepti.

Kaj diši bolje od pečenih jabolk?

Za pečena jabolka potrebujete:

4 srednje velika jabolka (najbolje sorta, kot je Granny Smith ali Honeycrisp)
2 žlici masla
1/4 skodelice rjavega sladkorja
1 čajna žlička cimeta
1/4 čajne žličke muškatnega oreščka
1/4 čajne žličke vanilijevega ekstrakta
Ščepec soli
1/4 skodelice ovsenih kosmičev
1/4 skodelice grobo nasekljanih orehov ali lešnikov (po želji)
1/4 skodelice rozin (po želji)

Navodila za pripravo:

Pečico segrejte na 180°C.

Jabolka operite in odstranite peclje ter sredico, tako da naredite majhno luknjo v vsakem jabolku.

V manjšem loncu na srednjem ognju stopite maslo. Dodajte rjavi sladkor, cimet, muškatni orešček, vanilijev ekstrakt in ščepec soli. Mešajte, dokler se sestavine dobro ne povežejo in sladkor stopi. Kuhamo približno 2-3 minute.

Nato vmešajte ovsene kosmiče in orehe (ali lešnike). Mešajte, dokler se sestavine enakomerno ne porazdelijo. Z žlico napolnite vsako jabolko. Po želji lahko dodate tudi rozine.

Jabolka postavite v pekač obložen s peki papirjem. V ogreti pečici pecite približno 25-30 minut.

Pečena jabolka postrezite topla, lahko jih okrasite s kepico vanilijevega sladoleda ali stepeno smetano.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Bučna poslastica, ki vam bo polepšala jesen #recept

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Novoletne zaobljube: Skrb zase in nega kože na potovanjih

Kolikokrat smo si že obljubili, da bomo v svoje potovalne navade dodali več zdravja in nege? Leto 2025 naj bo leto, ko te obljube končno izpolnimo!

To, da je nega kože na potovanjih pomembna ravno toliko kot dobra obutev, čivkajo že vrabci na strehi. Pripravili smo nekaj dobrih napotkov, ki vam bodo pomagali uresničiti plane o zdravi in sijoči koži tudi ko niste doma. Ne spreglejte koristnih namigov!

Nakupujte vsestransko in kompaktno!

Ko pakiramo kozmetiko za na pot, si vsi želimo vsestranskih in kompaktnih izdelkov tako za nego kot lepotičenje. Da porabimo čimmanj prostora, a imamo hkrati vse, kar potrebujemo, je potrebno upoštevati le nekaj profesionalnih namigov.

  1. Izdelke v velikih embalažah (kot so npr. čistilci kože) prelijte v manjše potovalne stekleničke. Tako boste zmanjšali tudi težo svoje prtljage.
  2. Kupite manjše – potovalne izdelke in multifunkcionalne sete.
  3. Izdelke v manjših embalažah lahko v prednovoletnem času dobite v številnih adventnih koledarjih.
  4. Izbirajte večfunkcionalne izdelke: vlažilna krema s SPF; vlažilni spreji, ki jih lahko uporabite tako kot tonik kot osvežilec tekom dneva.

Ne pozabite na čistilo!

Na potovanjih je zelo pomembno, da s seboj vzamete dobro čistilo za kožo, da odstrani vse nesnage iz okolja. Če ste omejeni s težo prtljage, za čiščenje izberite čistilne blazinice iz mikrofibre, za večkratno uporabo, ki za odstranjevanje nečistoč in make upa potrebujejo samo vodo ali čistilni žele.

Vlažilne in hranilne kreme

Predlagamo, da kožo obraza pripravite na vse spremembe že pred potovanjem; temeljito jo očistite, navlažite in nahranite. Vse produkte potem vzemite s seboj v mini embalažah. Odlična ideja pa je tudi priročen osvežilni sprej, ki ga lahko spravite v torbico in kožo osvežujete celo tekom dneva. Brez skrbi, sprej ne poškoduje make-upa.

Skozi vročino in mraz

Nepogrešljiva kombinacija za ohranjanje zdrave in sijoče kože na potovanjih sta SPF (zaščitni faktor) in vlažilni primer ali sprej. SPF in vlažilni primer ali sprej skupaj ščitita in negujeta kožo pred izsušitvijo, poškodbami ter vplivi okolja. Prav tako omogočata, da se počutite sveže in samozavestno, medtem ko raziskujete svet.

UV-žarki prodrejo skozi oblake ter poškodujejo kožo, ne glede na to, ali potujete v tropske kraje, na smučanje ali v mestne destinacije. Sončne opekline niso samo neprijetne, ampak lahko tudi pokvarijo celotno potovanje. SPF je vaša prva obrambna linija. Dolgi leti, klimatske naprave in suho okolje (npr. visoke nadmorske višine ali vroče puščave) pa kožo močno izsušijo. Vlažilni primerji ali spreji ji hitro povrnejo vlago in svežino. Namig: Vlažilni primer/sprej uporabite pred nanosom SPF, saj pomaga enakomerno porazdeliti izdelek in izboljša njegovo absorpcijo.

Poskrbite tudi za ustnice in roke

Ne pozabite na UV zaščito v obliki balzama za ustnice, ki preprečuje razpokane ustnice zaradi sonca, mraza in zunanjih aktivnosti. Roke pa boste ohranili mehke in negovane z negovalnimi olji. Namig: Negovalna olja lahko uporabite za vse dele telesa, in tudi za lasne konice.

Namig: Če ste na preventivno pozabili ali so bili zunanji dejavniki preprosto prehudi, pa vam bo na pomoč priskočila negovalna maska.

Še nekaj besed o ličilih – lahko in obstojno

Na potovanje lahko vzamemo cel kozmetični kovček, ampak nemalokrat je tak podvig preprosto predrag. Če ste omejeni s količino, ne skrbite, še vedno lahko imate s seboj vse, kar potrebujete, le malo več organizacije je potrebne. Na svoj potovalni seznam vključite nevtralna senčila. Izberite manjše paletke ali paletke, kjer imate v eni paleti poleg senčil še osvetljevalec, rdečilo in bronzer. Super so tudi mono senčila ali senčila v barvici, za nanos katerih potrebujete samo prste. Nikar ne pozabote na dober eyeliner in rdečo šminko.

Za trajnejše ličenje med dolgimi dnevi ogledov izberite BB ali CC kreme ali skin tinte, ki vašo kožo poenotijo s koktejlom hranilnih sestavin in kože ne obtežijo. Make up pa »zaklenite« s fiksirnim sprejem, ki vaše kože ne bo obtežil, zagotovil pa bo celodnevno obstojnost.

Kaj pa lasje?

Na potovanjih so številnim zunanjim dejavnikom, kot so sonce, veter, slana voda, klor, mraz ali suh zrak, izpostavljeni tudi naši lasje. Tukaj je nekaj nasvetov, kako lahko zaščitite lase in ohranite njihov zdrav videz, ne glede na destinacijo:

  1. Hidratacija od znotraj: Pijte dovolj vode, saj hidrirano telo vpliva tudi na zdravje las.
  2. Uporabite mehke elastike: Na potovanju nosite lase v rahlih pričeskah, da preprečite lomljenje. Izogibajte se tesnim gumicam, ki lase vlečejo ali poškodujejo.
  3. Čop za zaščito: Če so vaši lasje zelo dolgi, jih spnite v čop ali figo, da preprečite zapletanje in trenje.
  4. Uporabite lamelarne vodico, ki je edinstvena kombinacija maske za lase in balzama.

Upamo, da vam bodo naši nasveti pomagali pri potovanjih v 2025!

 

PREBERITE ŠE: Potovalna lekarna: Katerih 10 stvari ne smete pozabiti spakirati

Foto: Shutterstock

Bučna poslastica, ki vam bo polepšala jesen #slastenrecept

Kaj je jeseni lepšega od buč in peke sladic? Nič! Če oboje združimo, pa je še toliko lepše. Ta dišeča bučna rolada vam bo zagotovo še polepšala jesen.

Sestavine:

Za biskvit:

  • 200 g bučnega pireja (kuhana in pretlačena buča)
  • 4 jajca
  • 150 g sladkorja
  • 120 g moke
  • 1 čajna žlička pecilnega praška
  • 1/2 čajne žličke soli
  • 1/2 čajne žličke cimeta
  • 1/4 čajne žličke muškatnega oreščka

Za nadev:

  • 200 g kremnega sira
  • 50 g masla, sobne temperature
  • 100 g sladkorja v prahu
  • 1 čajna žlička vaniljevega ekstrakta

Navodila:

  1. Priprava biskvita:a. Najprej segrejte pečico na 180 stopinj Celzija. Pripravite pekač (velikosti približno 30 x 40 cm) in ga obložite s peki papirjem.
    b. V večji skledi zmešajte bučni pire, jajca in sladkor. Mešajte, dokler ni vse dobro zmešano.
    c. V drugi skledi presejte moko, pecilni prašek, sol, cimet in muškatni orešček. Nato postopoma dodajajte suhe sestavine v mokre in mešajte, dokler ne bo mešanica gladka.
    d. Testo vlijte v pripravljen pekač in ga enakomerno porazdelite po površini.
    e. Pecite v predhodno ogreti pečici približno 12-15 minut, oziroma dokler ne bo biskvit rahlo zlato rjave barve.
  2. Priprava nadeva: Medtem ko se biskvit peče, pripravite nadev. V srednje veliki skledi zmešajte kremni sir, maslo, sladkor v prahu in vaniljev ekstrakt. Mešajte, dokler ne bo nadev kremast in brez grudic.
  3. Sestavljanje rolade:a. Ko je biskvit pečen, ga takoj previdno obrnite na čisto kuhinjsko krpo, ki ste jo potresli s sladkorjem v prahu. Pustite, da se ohladi (približno 5 minut).
    b. Ko je biskvit še topel, odstranite peki papir in enakomerno razporedite nadev po njem.
    c. S pomočjo kuhinjske krpe previdno zvijte biskvit v rolado. Postavite rolado na pladenj za serviranje, z zvito stranjo navzdol.
  4. Končna priprava: a. Po želji lahko bučno rolado potresete s sladkorjem v prahu ali jo okrasite s stepeno smetano ali sesekljanimi orehi.
    b. Rolado postavite v hladilnik za vsaj 1 uro, da se nadev dobro ohladi in strdi.

Narežite na rezine in postrezite. Dober tek!

Slastna bučna rolada.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jesenski recept: tajska bučna juha in hruškova torta

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vas zebe? V teh petih najhladnejših mestih na svetu bi vas še znatno bolj!

V dolgih zimskih dneh se lahko tolažimo z načrtovanjem potovanja v tople kraje ali pa s tem, da je nekaterim še bistveno huje. To so najhladnejša mesta na svetu:

Harbin, Kitajska

Glavno mesto province Heilongjiang ima kar 10 milijonov prebivalcev in je znano kot “ledeno mesto”. Povprečna zimska temperatura je namreč kar -22°C. Mesto ta mraz dobro izkorišča v svoj prid in z ledenimi skulpturami vsako leto privablja množice turistov. Včasih je to, da spadaš med mesta z najnižjimi temperaturami na svetu lahko prednost.najhladnejša mesta na svetu

Dudinka, Rusija

Dudinka je mesto, ki leži tik nad severnim tečajnikom, ob reki Yenisei. Kljub temu, da temperature redno padajo pod -33°C, je tu doma kar 20.000 ljudi. To je mesto, ki se ga morda spomnite iz fotografij iz novic leta 2015, ko je zaradi počene cevi celo mesto prekril led. Domačini pravijo, da pozimi tvoj pljunek zaledeni še preden pade na tla.

Winnipeg, Kanada

Winnipeg je eno največjih mest v Severni Ameriki, ki doseže najnižje temperature. Ima 715,000 prebivalcev, ki zimo preživljajo v povprečju na -20°C. Večkrat pa se temperatura še dodatno spusti do -45°C. Dodaten problem povzroča hladen veter, ki prebivalcem onemogoča gibanje na prostem in jih življenjsko ogroža.

Yakutsk, Rusija

Yakutsk je še eno od mest, kjer bi zmrzovali. Ne samo, da je zima tu res huda, začne se že v začetku oktobra! Januarja, ko zima doseže vrhunec, se temperature gibljejo med -38°C in -42°C. A kljub temu v Yakutsku živi kar 282,400 ljudi.

Yellowknife, Kanada

Edino mesto v Severozahodnem teritoriju Kanade, Yellowknife, je dom 20.000 prebivalcem. Povprečna zimska temperatura tega mesta, ki spada v subarktično podnebje, je -34°C. A v Yellowknife-u nikakor ni turobno. Med novembrom in aprilom mesto pogosto okrasi severni sij.

 

Foto: Unsplash 

PREBERITE ŠE: To je 5 najlepših voženj z vlakom na svetu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

najhladnejša mesta na svetu, najhladnejša mesta na svetu,

Decembrska Sevilja v 3 dneh: churrosi in adventni sejmi brez puhovke

Sevilja (Sevilla) je čudovita izbira za obisk v adventnem času! V decembru prestolnica Andaluzije namreč zasije s prazničnimi lučmi, božičnimi trgi in prireditvami.

Sevilja je glavno mesto španske pokrajine Andaluzija in eno najbolj kulturno bogatih in zgodovinsko pomembnih mest v Španiji. Je četrto največje špansko mesto in leži ob reki Guadalquivir. Sevilja velja tudi za rojstno mesto flamenka! Flamenko predstave so stalnica v mestu, še posebej v četrti Triana. Kaj početi 3 dni v adventni Sevilji? Imamo nekaj idej!

Sevilja: prestolnica Andaluzije, ki v decembru zasije v adventnih lučeh

Ulice te slikovite španske prestolnice Andaluzije so v prazničnem času osvetljene z bleščečimi lučkami in okrašene s prazničnimi motivi. Med raziskovanjem zgodovinskih znamenitosti, kot so Alcázar, katedrala in ikonični trg Plaza de España, boste uživali v edinstvenem vzdušju, ki ga prinašajo praznični sejmi, tržnice z lokalnimi dobrotami in božični koncerti.

Za otroke bo posebno doživetje obisk tradicionalnih božičnih sejmov, kjer bodo lahko okusili domače sladice, kot so churrosi in turron, ter občudovali praznične jaslice in okrašena drevesa. Skupaj lahko uživate v vožnji s kočijo skozi praznično okrašen center mesta ali v čarobnem vzdušju na glavnih trgih, kjer se odvijajo praznični dogodki in nastopi.

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

Sevilja v adventnem času ponuja popolno kombinacijo kulture, zabave in prazničnega vzdušja, ki bo očarala vso družino. Če vam je organizacija takšne dogodivščine v lastni režiji prevelik zalogaj, se obrnite na ekipo Megabon potovanj, ki vam bo z veseljem pomagala s ponudbo – več o njej tukaj.

Dan 1: božični utrip mesta in okrašeni trgi

Začnimo na trgu Plaza de España, eni najbolj ikoničnih seviljskih znamenitosti. Sprehodite se po čudovitem trgu, občudujte keramične ploščice in se podajte na krajšo vožnjo s čolnom po kanalu. Nadaljujte proti katedrali Catedral de Sevilla, največji gotski katedrali na svetu. Ne zamudite vzpona na zvonik Giralda, kjer vas čaka čudovit razgled na mesto. Po kosilu raziskujte božični sejem ob katedrali, kjer boste našli lokalne izdelke, ročno izdelane jaslice in božične okraske. V bližini so tudi okrašene ulice, kot je Calle Sierpes, kjer boste našli čudovite razsvetljave in številne trgovine za praznično nakupovanje.

Dan 2: Palače, flamenko in tapasi!

Obiščite Alcázar (Real Alcázar), čudovito kraljevo palačo z bogato mavrsko arhitekturo. Sprehodite se po čudovitih vrtovih in se prepustite edinstveni atmosferi tega UNESCO-ovega zaščitenega spomenika. Zapeljite se do četrti Triana, znane po svojih keramičnih delavnicah, tapasih in živahnem vzdušju. Večer pa naj bo čas za flamenko predstavo v eni od tradicionalnih seviljskih tablav. To je popolna priložnost, da se prepustite strastni španski glasbi in plesu.

Dan 3: Čudovit pogled na mesto iz Las Setas

Obiščite boemsko četrt La Macarena, kjer boste našli Baziliko Macarena, ki je posvečena zavetnici mesta. Sprehodite se po ulici Feria, ki je polna barvitih tržnic in lokalnih prodajaln, kjer lahko kupite posebna darila in okusne lokalne specialitete.

Po kosilu obiščite Metropol Parasol (znan tudi kot “Las Setas“), ki je fascinantna moderna lesena konstrukcija, od koder se odpira čudovit pogled na mesto. Las Setas velja za največjo leseno strukturo na svetu! Na trgu pod njo so pogosto božični sejmi, kjer lahko kupite unikatna darila. Zadnji večer si privoščite večerjo v restavraciji ob reki Guadalquivir, kjer boste uživali v zadnjem pogledu na razsvetljeno Sevillo in se še enkrat prepustili prazničnemu vzdušju.

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

December v Sevilji na 18 stopinjah Celzija

Sevilja ima v decembru običajno milo vreme v primerjavi s severno Evropo, a so dnevi hladnejši kot v preostalih mesecih. Povprečne dnevne temperature so okoli 15–18 °C, nočne pa padejo na okoli 5–8 °C. December je lahko nekoliko bolj deževen, vendar dež ni pogost. Spakirajte večplastna oblačila, saj so jutra in večeri hladnejši, čez dan pa je lahko dovolj toplo za lažjo jakno ali pulover, odvisno od sonca.

Od tapasov do churrosov

Poskusite posebne božične dobrote, kot je polvorón (tradicionalni španski božični piškot) ali turrón (mandljeva slaščica). Tradicionalni tapasi so velik del njihove kulinarične izkušnje. Sevilja velja celo za rojstno mesto tapasov! Poskusite pa tudi značilne jedi, kot so salmorejo (hladna paradižnikova juha), gazpacho in tortilla de camarones (krompirjeva omleta s kozicami). Španski sušeni pršut, predvsem Jamón Ibérico de Bellota, je prava specialiteta. Churrosi so v Sevilli nekoliko daljši in tanjši kot v drugih delih Španije, pogosto pa jih prodajajo v zvitkih. Po navadi jih postrežejo sveže ocvrte, še vroče, zraven pa gostejšo čokolado, ki je bolj podobna pudingu. Mmm, dober tek!

Sevilja je prava zakladnica španske kulturne dediščine in nudi vpogled v stoletja zgodovine, ki sega od mavrskih korenin do sodobnih arhitekturnih dosežkov. Prepričani smo, da vas bo očarala!

Megabon potovanja: organizacija oddiha v Sevilji z nočitvami in letalsko vozovnico – več TUKAJ*

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ste že slišali za te 4 najbolj srhljive destinacije v Sloveniji?

Poznate izraz temačni turizem? Je posebna vrsta turizma, ki vsako leto pritegne več turistov. Zanimalo pa nas je, če lahko doživimo temačni turizem v Sloveniji.

Temačni turizem

Temačni turizem, včasih imenovan tudi “turizem spomina” ali “turizem tragedije,” je vrsta turizma, ki privablja obiskovalce k spoznavanju krajev in dogodkov, povezanih s tragičnimi ali temačnimi zgodovinskimi dogodki. To vključuje obisk krajev, kot so nekdanji koncentracijski tabori, vojna bojišča, grobišča, muzeji holokavsta in druge lokacije, povezane z naravnimi nesrečami ali zločini proti človeštvu. Temačni turizem lahko obiskovalcem omogoči, da se poglobijo v pretekle grozote in tragedije, s čimer se lahko izobrazijo o zgodovini ter prispevajo k ohranjanju spomina na te dogodke.

Vendar pa tovrstno potovanje pogosto prinaša tudi etična vprašanja in moralne dileme, saj se postavlja vprašanje, kako spoštovati in občutljivo obravnavati takšne kraje ter spoštovati čustva preživelih in prizadetih.

Kaj pa temačni turizem v Sloveniji?

Srhljivih destinacij v Sloveniji ne manjka, če si sam ustvariš dobro zgodbo. Veliko je temnih gozdov, ruševin in gradov, ki so polni zgodb. A prav na seznamu destinacij temačnega turizma smo pod državo Slovenija našli 4 temačne destinacije:

Koncentracijsko taborišče Ljubelj

Gre za spominski prostor, kjer je med drugo svetovno vojno stalo pomožno taborišče zloglasnega taborišča Mauthausen. Poleg temeljev, kjer so stale barake, lahko obiščete spominski muzej, kjer so razstavljeni predmeti in zgodbe, ki opisujejo kruto trpljenje ujetnikov.

Več o obisku si preberite TUKAJ.

Kobariški muzej

Najbolj obsežen muzej o dogajanju na Soški fronti.

2. avgust 1915

»Danes nadaljujem s pisanjem dnevnika. V štirih dneh, ki sem jih prebil na Batognici, to ni bilo možno. V teh dneh sem doživljal najbolj žalostne grozote neverjetno strašne vojne. deževati ni prenehalo niti za trenutek. Bilo je tako mrzlo, da je moralo iz celotnega bataljona kar petdeset mož sestopiti z gore s pomrznjenimi nogami. 29. sem bil 24 ur v strelskem jarku in ves čas čepel med trupli, našimi in sovražnikovimi. Smrad je bil neznosen, vrh vsega pa smo morali še zadržati besen sovražnikov napad, ki smo ga odbili. Veliko naših padlih je bilo zadetih v glavo, ko so se dvignili čez prsobrane, da bi streljali.

Menaža je pičla in vsebuje predvsem kruh, plehko in mrzlo kuhano meso ter kakšno konzervo. Vodo prinašajo v mehovih, malo jo je in smrdi. Jedel in pil nisem dva dni. Tisti smrad trupel, mraz, neužitna voda, pomanjkanje spanja zaradi nenehnih alarmov. Vse to me je spravilo v usmiljenje vredno stanje…«

(Virgilio Bonamore – iz neobjavljenega dnevnika bersaljerja; arhiv Kobariškega muzeja)

Muzej na prostem Kolovrat

Muzej, kjer se lahko sprehodite po istih poteh kot vojaki v tretji obrambni črti v času prve svetovne vojne. Krožna pot vodi mimo poveljniških in opazovalnih mest, mitraljeških in topniških položajev, kavern ter mreže strelskih in povezovalnih jarkov v več nivojih.

Ljubljana

Ljubljana se med srhljive destinacije umešča zaradi Muzeja novejše zgodovine, ki razstavlja o slovenskih žrtvah holokavsta, in Ljubljanskega gradu, kjer si lahko ogledate temačno grajsko ječo.

PREBERITE ŠE: 5 strašljivih krajev, ki jih nikar ne obiščite sami (noč čarovnic special)

Foto: Unsplash
Naslovna slika: Unsplash, Ivan Vranić

Noč čarovnic: 10 najsrhljivejših destinacij v Evropi

V duhu prihajajočega keltskega praznika smo zbrali 10 najsrhljivejših destinacij, ki jih lahko obiščete v Evropi. Bi jih obiskali?

Černobil, Ukrajina

Na prvo mesto med srhljive destinacije zagotovo spada Černobil. Prebivalci so mesto zapustili tako hitro, da so za njimi ostali vsi predmeti, igrače, nakupovalni centri, šole, restavracije,… Mesto, ki prazno stoji že 35 let, priča o tamkajšnih prebivalcih in o njihovemu vsakdanjemu življenju pred nepredstavljivo katastrofo. Pred vojno z Rusijo je bil Černobil priljubljena turistična točka tudi med slovenskimi turisti. Svoje izkušnje je z nami delila Nina Plantan v intervjuju Černobil in njegove sence.

Transilvanija, Romunija

Srhljiva zgodba grofa Drakule popelje temačne turiste v Romunijo. Natančneje v Transilvanijo, rojstno mesto vampirja vseh vampirjev. Sprehod po starih ulicah mesteca, starih gradovih, cerkvah in razgibanemu podeželju, je polna legend in pripovedk, ki naženejo strah v kosti. Prijazni domačini in njihova gostoljubnost pa poskrbijo za ravnotežje.

Spreepark, Berlin

Nekoč edini zabaviščini park v vzhodni Nemčiji, v katerega se je na leto zgrinjalo do 1,5 milijona ljudi, je leta 2001 razglasil bankrot in od takrat zapuščen stoji na 30 hektarjih. Danes je Spreepark s svojo precej žalostno sliko zarjavelih in okrušenih naprav, ki jih prerašča plevel, med njimi pa se podijo rakuni, zaščiten z ograjo in vabi navdušence nad zapuščenimi zabaviščnimi parki. 40 metrov visoko kolo domačine še spominja na čase pred padcem Berlinskega zidu, ki je zaradi sodobnejših zabaviščnih parkov na zahodu, močno vplival na pot do bankrota.

Corinaldo, Italija srhljive destinacije

Corinaldo ima dve plati; ena je podoba idiličnega italijanskega mesteca obkroženega z neverjetno naravo, druga pa je bolj srhljiva. Prebivalci Corinalda so ponosni potomci čarovnic. Čarovnice častijo še danes in so absolutna italijanska prestolnica Noči čarovnic. Če lahko Corinaldo obiščete konec oktobra, bodite pripravljeni na strašno zabavo, ki to mestece uvršča visoko med srhljive destinacije Evrope. Opozorilo: Za začetek vas bo prestrašil že strm vzpon do mesteca.


Bruges, Belgija

Bruges v Belgiji je še eno tistih mest, ki navzven daje vtis idile, a Bruges je, če verjamemo zgodbam o duhovih, v resnici prava nočna mora. V Bruges se zgrinjajo tisti, ki raziskujejo duhove. Posebej zanimivi za raziskovanje dejavnosti duhov sta zapuščeni stavbi Chateau Miranda in IM Cooling Tower. Najbolj znana brugijska duhova, ki vsak dan do polnoči strašita po ulicah mesta, sta duhovnik in njegova nesojena ljubezen. Duhovnik je nuno, v katero je bil na smrt zaljubljen, umoril in zakopal v skrivnem tunelu. Če se navdušujete nad duhovi, mora to biti prvo mesto v Evropi, kamor se odpravite.

Katakombe v Parizu, Rimu in Palermu

Katakombe kapucinov, pogrebne katakombe, se nahajajo na več mestih po Italiji in Franciji. Največje so v Parizu in Palermu, najstrašnejše v Rimu, a vse so si med seboj podobne. Sestavljene so iz človeških kosti, ki polnijo stene, strop in tla. Gre za elitna pokopališča duhovnikov kapucinskega reda, ki posmrtne ostanke umrlih razstavijo v razne oblike in vzorce. Sprehod po podzemnih grobnicah polnih kosti je posebno temačno doživetje in nuja za vsakega navdušenca nad srhljivimi destinacijami.

Auschwitz, Poljska

Zagotovo med srhljive destinacije spada zloglasno taborišče Auschwitz, ki priča o kruti usodi nemških ujetnikov. Več kot milijon jih je na tem prostoru izgubilo svoje življenje, v nehumanih razmerah je preživela le peščica. Kljub temu, da je sprehod skozi taborišče težko prenesti, saj so zgodbe nepredstavljivo grozljive, je obisk pomemben, da ne pozabimo, kaj se v človeški zgodovini nikoli več ne sme ponoviti.

Edinburg, Škotska srhljive destinacije

Edinburg, glavno mesto Škotske, kar prekipeva od skrivnostnih in temačnih zgodb. Ko boste mesto obiskali, morate nujno na nočno turo, ki vas popeljala mimo krajev, kjer straši, krajev zločina in neraziskanih pojavov. Vse od starega veka do zelo sodobnega časa, Edinburgu srhljivih zgodbic ne zmanjka zlepa. Za najpogumnejše priporočamo eno do številnih tur, ki vas bodo popeljale v edinburško podzemlje. Novo mesto so namreč zgradili kar nad starim, ki je še vedno dostopno za sprehod po starih ulicah in celo hišah.

Postaja ZOO, Berlin

Če ste brali ali gledali “Mi, otroci s postaje ZOO”, vam je jasno, zakaj smo med srhljive destinacije umestili tudi to. Postaja, kjer so se družili mladoletni otroci, se predajali drogam ter prostituciji, je tudi mesto, kjer so prenekatera mlada življenja ugasnila veliko prekmalu. Destinacija je spet aktualna tudi zaradi obuditve te resnične zgodbe in novih intervjujev z glavno protagonistko Christiane V. Felscherinow. V novih intervjujih jo sprašujejo, kako se je izvila iz vrtinca drog in kako se je v teh štirih desetletjih odvilo njeno življenje.

Upamo, da vas srhljive destinacije niso preveč prestrašile. 

PREBERITE ŠE: 7 najbolj nenavadnih destinacij na svetu, ki jih morate obiskati

Foto: Unsplash

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.