Ob reki Neretvi leži Mostar, mesto s slikovitim jedrom in Starim mostom, ki ste ga zagotovo že ujeli na kakšni lični razglednici. Mostar je dobil ime po stražnih stolpih tega slavnega mostu – čuvajih mostov oz “mostarih”.
Doživite Mostar in začutite čare mesta na Neretvi
Kaj ponuja Mostar? Največja znamenitost mesta na obalah reke Neretve je še danes prav Stari most, zgrajen v 16. stoletju. Most so leta 1993 med vojno porušili, danes pa je restavriran po starih načrtih. Most je celo pod UNESCO zaščito.
Poiščite tudi most Kriva čuprija, ki je zelo podoben Staremu mostu, le veliko manjši. Stoji le 200 metrov stran od velikega brata, nanj pa boste naleteli med sprehodom po tlakovanih ulicah stareha mestnega jedra.
Sprehodite se po slikovitem mestnem jedru, kjer boste ujeli pogled na džamije, cerkve, mostove, čaršije in začutili preplet orientalskih in mediteranskih vplivov. Priporočamo, da skočite še v hamam, tradicionalno kopališče. Ne zamudite tudi orientalskega dela Mostarja, kjer se sprehodite po kojundžiluku s številnimi kavarnami in rokodelskimi delavnicami.
Po tisto pravo bakreno džezvo in baklavo!
V mestu je kup prodajalnic s spominki, oblačili in sladicami – tu dobite tudi tisto pravo bakreno džezvo za kavo. Pravo bosansko kavo iz bakrene džezve postrežejo s kockami sladkorja ter lokumom – turškimi žele kockami. Ja, prava bosanska kava mora biti sladka!
Tudi njihove sladice so zelo sladke. Ena od takšnih je baklava! Poskusite tudi tulumbe (ocvrto testo s sladkornim sirupom), hurmašice (pecivo s sladkornim sirupom), tufahije (kuhano jabolko, polnjeno z orehovim nadevom) in halve.
Na čevapčiče s kajmakom in (mesni!) burek
Mostar vas zagotovo ne bo pustil domov lačnih. Najbolj znane bosansko-hercegovske mesne jedi z žara so čevapčiči in pleskavice iz jagnjetine in pikantne goveje klobase sudžuki. Postrežejo jih v lepinji podobemu kruhku, ki se imenuje somun. Ne pozabite na kajmak!
Ljubitelji mesa poskusite tudi meso ispod sača ali čufte – oziroma mesne kroglice. Če boste naročili burek, pa si zapomnite, da je burek vedno in izključno mesni! Vse ostale različice te jedi z drugimi nadevi so pite. Na primer sirnica (s sirom), zeljanica (s špinačo in sirom), krompiruša v Bosni oziroma krompirača v Hercegovini (s krompirjem).
Polnjene paprike, sarma in sataraš so jedi, ki jih dobro poznamo tudi pri nas, poskusite pa še, kaj so sogan-dolme (polnjena čebula), japrak (mleto meso in riž, zavito v liste trte), turšija (okisana mešana zelenjava) in kljukuša (pečen nariban krompir z moko in vodo). Če bi raje kaj na žlico, naročite bosanski lonac (enolončnica iz mesa in zelenjave), đuveč (zelenjavna enolončnica) ali buranijo (enolončnica iz zelenega fižola). Mmm, dober tek!
Kje prenočiti?
Pri Megabonu so pripravili odličen nabor ponudb za nočitve – več o njih preverite TUKAJ – klik!
Podaljšek v “Balkantrip”
V Mostarju vam ne bo nikoli dolgčas, saj ponuja številne zanimivosti. Od tod pa lahko delate izlete do krajev kot so slovito romarsko središče Međugorje, Kanjon Neretve, Počitelj ali izvir reke Bune v Blagaju … Lahko pa naredite daljšo turo Z avtom po Balkanu! Tu je 10-dnevni načrt potovanja – klik.
FOTO: Maja Fister, Shutterstock