Te dni je virtualen sprehod naša najboljša izbira – poleg tistih v ednini ali dvojini po osamljenih kotičkih narave, seveda. Samoizolacije brez pomoči tehnologije si danes marsikdo ne zna niti predstavljati. Hkrati pa velja – če jo že imamo na dosegu roke, je seveda smiselno, da jo tudi pametno izkoristimo.
Ob razglasitvi pandemije so svoja vrata zaprli tudi muzeji po vsem svetu. Tisti, ki na potovanjih radi zavijete tudi v kulturne hrame, pa na svoj račun vsaj za prvi okus tokrat lahko pridete s pomočjo virtualnih muzejskih razstav.
Na platformi Google Arts & Culture najdete zbirko kar 2.500 muzejev in galerij po vsem svetu. Najdete jih TU. Kateri so najbolj pri srcu nam?
Louvre je narodni muzej Francije, stoji v središču Pariza, na desnem bregu reke Sene in velja za najbolj obiskan muzej na svetu. V njem je na 60.600 kvadratnih metrov površine razstavljenih 35.000 predmetov. Med njimi tudi slavna Mona Lisa Leonarda da Vincija.
Prirodoslovni muzej v Londonu, ogled katerega vsakič znova priporočamo vsem, ki jih odnese v London, je eden takšnih, po katerem se lahko sprehodite virtualno. To je tisti muzej z mogočnimi stopnišči, ki očara že s samo arhitekturo, v glavni ladji pa ima razstavljeno tudi gigantsko okostje. Celotna zbirka obsega približno 70 milijonov predmetov, ki so razdeljeni na pet glavnih zbirk s področij botanike, entomologije, mineralogije, paleontologije in zoologije.
Ta muzej umetnosti najdete v središču Firenc ob reki Arno in ima eno najboljših zbirk italijanske umetnosti, vse od 13. do 18. stoletja. Tu najdete dela Leonarda da Vincija, Sandra Botticellija, Giambattista Pittonija, Michelangela Buonarrotija in drugih, z razlogom pa velja za eno najbolj obiskanih italijanskih galerij. Muzej obsega več kot 1800 razstavljenih slik v 45 sobah.
Guggenheim je muzej moderne umetnosti na peti aveniji v Manhattnu v Velikem jabolku. Nekaj posebnega je že samo pročelje zgradbe arhitekta Franka Lloyda Wrighta, in spiralno stopnišče, v svojih zbirkah pa imajo vsa velika imena svetovnih umetnikov. Muzej ima sicer podružnice še v Berlinu, Bilbau in Benetkah.
Eden najbolj obiskanih muzejev v Amsterdamu ima v stalni zbirki okoli 200 slik in 550 risb. Poleg Van Goghovih del so v muzeju tudi njegovi sodobniki.
Poleg številnih tujih, sicer lahko virtualen obisk izvedete tudi v slovenskih muzejih – med drugim v Narodni galeriji, Slovenskem etnografskem muzeju, v Galeriji Jakopič, vsebine na spletu ponuja tudi Moderna galerija, pobudi pa se pridružuje vedno več kulturnih hiš.
Foto: Unsplash
Priljubljene destinacije po Evropi so še posebej obremenjene v poletnih mesecih, ko je vreme najbolj ugodno, hkrati pa je to obdobje, ko večji del delavcev napove dopuste ali pa jih je celo primoran imeti zaradi kolektivnih oddihov. Evropska mesta zato uvajajo vedno strožje prepovedi, saj mase obiskovalcev načenjajo stoletja stare znamenitosti. Vsekakor pa ti prinašajo tudi velik del prihodka, zato ukrepi večinoma ne zahtevajo popolne prepovedi obiska. Zgolj prepovedi določenih aktivnosti. Kršitelji teh prepovedi pa s plačevanjem kazni nenazadnje prav tako polnijo državno blagajno.
V Italiji sta najbolj množično obiskani mesti Rim in Benetke. Rimske mestne oblasti se vsako sezono glasneje trudijo ohraniti vse lepote mesta. Nazadnje so tako sklenili prepoved sedenja na vseh zgodovinskih spomenikih, med njimi tudi na Španskih stopnicah in vodnjaku ob vznožju stopnic.
Načeloma boste te dni ob Španskih stopnicah srečali redarje in policiste, ki vas bodo dokaj prijazno opozorili, da tam ne smete sedeti. Sicer pa bolj vztrajne kršitelje, ki ne upoštevajo opozoril, čaka globa v višini do 400 evrov.
Poleg posedanja na spomenikih to velja tudi, če se po mestu sprehajajo zgoraj brez, se kopajo v vodnjakih ali za seboj po zgodovinskih stopnicah vlečejo kovčke.
Tudi Benetke so uvedle številne ukrepe proti nedostojnemu obnašanju turistov, ki predvidevajo globe do 500 evrov. V Benetkah je tako na javnih krajih prepovedano jesti ali piti sede na tleh, nesprejemljivo je tudi kopanje v kanalih, sprehajanje po središču mesta v kopalkah ter sedenje ali ležanje na stopnicah mostov, pred trgovinskimi izložbami in na vhodih zgodovinskih stavb. Benetke zdaj pobirajo tudi vstopnino za dnevne turiste, ki jo bodo namenili za vzdrževanje mesta.
Turisti vsako leto poplavijo tudi nizozemski Amsterdam. Mestne oblasti so zato uvedle več ukrepov. Med drugim so v zadnjem letu povečali denarno kazen, če ljudje na ulici uživajo alkohol ali urinirajo v javnosti. V mestu pa so omejili tudi gradnjo novih hotelov in odprtje trgovin s spominki.
Na Dunaju sicer pozdravljajo številne turiste, a se zavedajo, da bi bilo treba ukreniti nekaj za upravljanje množic. Razmišljajo predvsem o ukrepih za turiste, ki pridejo v mesto s turističnimi ladjicami, ter o omejitvi kratkoročnega najema stanovanj preko platforme Airbnb, ki v številnih mestih predstavlja veliko težavo. Zaradi njega so cene nepremičnin in najemnin še višje, kar pomeni, da so vedno bolj nedostopne za lokalce.
S prevelikim številom turistov se spopada tudi madžarska prestolnica Budimpešta. Domačine ob živce spravljata hrup in neprimerno obnašanje turistov. Čeprav ni uspel referendum, ki bi omejil odpiralne čase lokalov, pa so v središču Budimpešte prepovedali t. i. pivska kolesa. Ta so sicer še vedno dovoljena drugod.
V Kopenhagnu tok turistov omejujejo s t. i. tihimi območji za domačine. Prepovedali pa so tudi odpiranje novih lokalov na območjih, kjer so tovrstni ponudbi že zadostili.
Samo letos je Dubrovnik obiskalo okoli 20 odstotkov več ljudi kot lani, pa nismo še niti blizu koncu leta. Dubrovnik je že tradicionalno ena najbolj priljubljenih turističnih destinacij na Hrvaškem, njegovo priljubljenost pa je še okrepila serija Igra prestolov, ki so jo snemali tam. Mestne oblasti število turistov med drugim omejujejo s številom ladij za križarjenje, ki se lahko usidrajo v pristanišču. Njihovo število nameravajo prihodnje leto še zmanjšati.
Foto: Shutterstock
Tu se boste našli, če ljubite dizajn in modo, Amsterdam pa je tudi umetnikom prijazno mesto. Tu sta navdih iskala že kultna slikarja Vincent van Gogh in Rembrandt, prav tukaj pa je nekaj časa živela celo Anne Frank. Skočite v muzej in se prepustite kulturi!
Amsterdam, ki mu pravijo kar severne Benetke, je s svojo očarljivo arhitekturo in prijetnim duhom vedno dobra izbira. Za tiste, ki vam cvetoči tulipani vedno pričarajo nasmeh na obraz, pa je pomladni obisk tega pisanega mesta na vodi, logična poteza. Kolesa izposojajo na vsakem vogalu, mesto pa boste najbolj prijetno raziskali prav z vetrom v laseh, na kolesu!
New York: 11 popolnoma brezplačnih stvari, ki jih ne spreglejte