Kambodža: Konec turističnega jahanja slonov končno tudi za Angkor Wat

Jahanje slonov je v številnih azijskih deželah še vedno turistična atrakcija, kljub vedno glasnejšim javnim razpravam in pozivom k bojkotu tovrstnih ponudnikov pa ponudba in povpraševanje še vedno ostajata. Kot kaže, bo Kambodža med prvimi deželami v regiji, ki bo stvari poskušala obrniti na bolje.

Kambodža je dežela mnogoterih lepot, tako naravnih kot arhitekturnih presežkov. Eden takšnih so slavni templji Angkor, ki se nahajajo blizu mesta Siem Reap. Kompleks templjev v Kambodži je največji verski spomenik na svetu. V času Kmerskega imperija je bil proti koncu 12. stoletja zgrajen kot hindujski tempelj, a se je postopoma preoblikoval v budističnega.

Samo lani so templji Angkor privabili šest milijonov turistov

Angkor je vrhunec visokega klasičnega sloga kmerske arhitekture in velja za enega najbolj prepoznavnih simbolov Kambodže. Je glavna turistična atrakcija te azijske dežele, upodobljena pa je celo na njihovi zastavi. Samo lani je ta biser obiskalo šest milijonov turistov.

Vsako jutro, še pred sončnim vzhodom, se na ta kraj začnejo zlivati množice obiskovalcev. Ti se pripeljejo s tuk tuki, motorji, kolesi, taksiji, nekateri pa svoje raziskovanje templjev nadaljujejo kar na hrbtu ene najmogočnejših živali tega dela sveta – slonu. Kot kaže, bo Kambodža tovrstnemu izkoriščanju teh bitij vendarle naredila konec.

Delovne slone čaka upokojitev, a trpečih ni malo

Kambodža bo prepovedala jahanje slonov na območju slavnih templjev Angkor. Upravljalec parka bo tovrstno potovanje prepovedal z začetkom leta 2020.

“Izkoriščanje slonov za zaslužek ni več primerno,” so pojasnili upravljalci parka in dodali, da so nekatere živali že precej v letih. Organizacije za zaščito živali že leta opozarjajo na mučenje slonov med dresuro, saj je njihova koža polna ran, te mogočne živali pa so pogosto zaradi preobilice dela tudi izmučene.

Pet od štirinajstih delovnih slonov Angkorja naj bi že premestili v državni gozd približno 40 kilometrov stran od templjev. Kot so poudarili v parku, bodo tam “uživali naravno življenje”.

Povpraševanje dela ponudbo

Jahanje slonov je sicer velika atrakcija tudi pri sosedih Kambodže – na Tajskem, Vietnamu in Laosu. Kdaj bodo pristojne oblasti kaj za njihovo zaščito naredile tam, še ni znano. Jasno pa je eno, povpraševanje dela ponudbo. Če ne država, lahko korak v pravo smer naredimo mi, turisti – z zavračanjem takšne ponudbe zabave na račun živih bitij.

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Štiri divje zabave, po katerih slovi jugovzhodna Azija

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.