Najlepši izleti: Barvita jesen v slikovitem Hallstatt-u

Če razmišljate o romantičnem jesenskem izletu, je slikovito mestece Hallstatt v Avstriji destinacija, ki bo izpolnila vsa vaša pričakovanja.

Z idilično lego ob jezeru Hallstättersee in s slikovitimi gorami Dachstein, je mestece Hallstatt v Avstriji prava oaza miru in naravne lepote. Pravljične hišice ob jezeru, naravna lepota gorskega sveta, zanimive kulturne znamenitosti in kulinarični užitki bodo pomenili nepozaben izlet, poln čudovitih fotografij.

Hallstatt in naravne lepote

Hallstatt zagotovo slovi po izjemni lepoti, ki vas bo pričakala tako v naravi kot v samem mestecu. Vzemite si svoj čas in užijte ga v celoti. Nikakor pa ne izpustite naslednjih treh točk:

Jezero Hallstättersee: tega boste v Hallstattu težko zgrešili. Jesen se v vsej svoji veličini odrazi na jezeru Hallstättersee, ki se obarva v tople odtenke rdeče, oranžne in rumene barve. Sprehodite se ob jezeru in opazujte okolico.

Razgledna točka Hallstatt Skywalk: Po vzponu na razgledno točko Skywalk vas bo osupnil panoramski pogled na mesto, jezero in okoliške gore.

Narodni park Dachstein: Odpravite se na izlet v narodni park Dachstein, ki ponuja številne pohodniške poti, primerne za raziskovanje jesenskega gozda.

Kulturno doživetje in kulinarično razvajanje

Ko boste v Hallstatt-u ne smete zamuditi še dveh zanimivih točk:

Muzej solnega rudarstva v Hallstattu: Spoznajte zgodovino rudarjenja, ki je močno zaznamovala to območje. Muzej ponuja zanimive eksponate in prikaze, kako so nekoč izkopavali sol v teh predelih.

Kostno pokopališče v Hallstattu: Poleg jezera in najstarejšega rudnika soli na svetu, je ena največjih znamenitosti mesteca tudi izrazito nenavadno pokopališče. Zbirka lobanj z napisanim imenom pokojnika, poklicem in datumom smrti je na ogled v tamkajšnji kapeli.

Nikar pa domov ne odidite ne da bi preizkusili avstrijske kulinarične dobrote!

Številne restavracije in lokalne gostilne: Nekaj najbolj priznanih: Zum Salzbaron, Rudolfsturm, Pizzeria Kegelbahn, Braugasthof am Hallstattersee in Marktbeisl Zur Ruth.

Kavarna in pekarna Konditorei: Poskusite avstrijske sladice, kot je štrudelj, in si privoščite toplo kavo v prijetnem ambientu.

 

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ideja za jesenski izlet med vinogradi: Prečudoviti Jeruzalem

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ideja za (organiziran) izlet: Slapovi Krimml, panoramska cesta Gerlos in Gorski zdravnik

Mogočni Krimmlski slapovi (nemško Krimmler Wasserfälle) veljajo za najvišje slapove v Avstriji, saj padajo kar 385 metrov. Ležijo v Narodnem parku Visoke ture, na robu vasi Krimml, blizu meje z Italijo.

Ledeniški Krimmlski slapovi so ena najlepših pravljic na svetu, ki jo pripoveduje narava. Osvežujoče rošenje slapov Krimml sredi čudovite pokrajine Narodnega parka Visoke Ture navduši vsakega obiskovalca, s panoramske ceste pa si jih lahko ogledate še z drugih zornih kotov. Bi od blizu doživeli neustavljivo moč vode ob dih jemajočih slapovih? Imamo idejo za organiziran izlet!

Program organiziranega izleta: LJUBLJANA – KRIMML – GERLOS – KITZBŰHL – ELLMAU – LJUBLJANA (klik na ponudbo)

Avtobus ob 5. uri odpelje z obračališča mestnega prometa na Dolgem mostu v Ljubljani. Sledi vožnja mimo Lienza po slikoviti tirolski cesti skozi predor Felbertauern proti Krimmlu.

V Krimmlu sledi prosti čas za sprehod do spodnjega slapu in uživanje v naravi ob enem najveličastnejših slapov na svetu. Ob doplačilu lahko skočite tudi v center za obiskovalce in vodni svet ter si privoščite okrepčilo.

Nato sledi vožnja po slikoviti alpski gorski cesti Gerlos, ki doseže vrh na prelazu v osrčju Visokih Tur na višini 1.507 m n.v. Tukaj lahko srečate številne starodobnike in kabriolete, saj serpentinasta cesta prelepih razgledov ponuja razkošje poletnih doživetij, harmonično vtkanih v gorsko pokrajino.

Krimmlske slapove lahko vidite še z razgledišč ob cesti. Sledi vožnja mimo Kitzbühla v eno najlepših tirolskih dolin pod gorovjem Wilder Kaiser, v Ellmau, kjer ima prakso slavni Gorski zdravnik dr. Gruber. Po sprehodu po vasici pa nazaj na avtobus, mimo Bischofshofna proti Ljubljani, kamor prispete v poznih večernih urah.

Več o organiziranem izletu do Krimmlskih slapov najdete v Megabon ponudbi – TUKAJ.

FOTO: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Goričko: Bi spali v slikoviti konopljini iži?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

4 top ideje za nepozaben enodnevni izlet do svetovno znanih destinacij

Sploh veste, kakšno srečo imamo? Usedemo se v avto in čez nekaj ur smo na svetovno znani destinaciji. Katero boste izbrali za naslednji enodnevni izlet?

Slovenci imamo imenitno izhodišče za zgolj enodnevne izlete do destinacij, po katerih hrepenijo mnogi svetovni popotniki. Le nekaj ur nas loči do avstrijskih alpskih vasic, romantičnih italijanskih trgov in dih jemajočih slapov, cest, gradov ter mest. Izbrali smo 4 ideje za izjemno dostopen enodnevni izlet, ki vas bo navdušil.

Romantični Salzkammergut in očarljiva prestolnica kulture

Očarljiva Avstrija, ki vso svojo lepoto izrazi poleti. Salzkammergut je slikovito območje alpskih jezer, globoko vrezanih dolin, gričev in razgibanih gorovij, ki se dvigajo visoko na skoraj 3000 metrov. Čeprav je pokrajina zelo obiskano turistično območje, tukaj še vedno lahko najdemo odmaknjeno divjino, in osamele kotičke, kjer se vode kristalno bleščijo in vabijo k čolnarjenju, plavanju, ribolovu ali pa samo k posedanju ob jezerski gladini. Obiščite tudi Bad Ischl, letošnjo evropska prestolnica kulture!

Če imate raje organiziran izlet, si lahko pot še olajšate: Odlična ponudba TUKAJ.

Najvišji evropski slapovi Krimml in panoramska cesta Gerlos

Od blizu doživite neustavljivo moč vode ob dih jemajočih, najvišjih evropskih slapovih. Ledeniški, Krimmlski slapovi so s 380 m padca ena od najlepših pravljic na svetu, ki jo pripoveduje narava. Osvežujoče rošenje slapov Krimml sredi čudovite pokrajine Narodnega parka Visoke Ture navdušuje staro in mlado, s panoramske ceste pa si jih lahko ogledate še z drugih zornih kotov.

Če imate raje organiziran izlet, si lahko pot še olajšate: Odlična ponudba TUKAJ.

Nepremagljiva romantika v Italiji

Italija je sinonim za umetnost in dobro hrano. Odpeljite se do čudovitega polotoka Sirmione, štrlečega z južne obale Gardskega jezera, ki je slikovit odsev benečanske zgodovine, mile jezerske klime in številnih znanih osebnosti, ki so že nekdaj rade prihajale semkaj na oddih in po inspiracijo. Obiščite ga v kombinaciji z romantično Verono, ki vas bo navdala s svojim večno romantičnim objemom; nesmrtna ljubezen mladega Romea in Julije, labirinti ulic, trgov ter velikan med spomeniki; amfiteater iz 1. stoletja.

Če imate raje organiziran izlet, si lahko pot še olajšate: Odlična ponudba TUKAJ.

Alpska gorska cesta Grossglockner

Brez dvoma je alpska cesta Grossglockner / Veliki Klek ena najbolj slikovitih evropskih panoramskih cest. Vodi v osrčje narodnega parka Visoke Ture. Na  48 km dolgi cesti, ki se vije po naravnem gorskem terenu boste na številnih zavojih čez drn in strn doživeli čudovito visokogorsko pokrajino naravoslovnih in panoramskih poti z edinstvenimi razstavami, informacijskimi točkami in spektakularnimi razgledi. Morda vas pozdravijo celo navihani svizci …

Če imate raje organiziran izlet, si lahko pot še olajšate: Odlična ponudba TUKAJ.

 

PREBERITE ŠE: 20 nepozabnih dogodivščin, ki jih morate to poletje doživeti v Sloveniji (ultimativni bucket list)

Foto: Megabon

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

FOTOZGODBA: Kužkom prijazen dnevni izlet v Gradec: kam na kosilo, kavo in razgled

Fotogeničen izlet v Gradec z nasveti za najboljšo kavo, brunch ali večerjo v tokratni fotozgodbi z nami delijo Tea, Luka in Figa – jazbečarka, ki nam je ukradla srce.

Gradec leži ob reki Muri, le 60 kilometrov iz Maribora, oziroma okoli 200 kilometrov iz Ljubljane. Kar pomeni, da ste s svojim avtomobilom iz Ljubljane tam v dveh urah. Gradec velja za drugo največje avstrijsko mesto, da je njegovo zgodovinsko mestno jedro res nekaj posebnega, pa priča tudi UNESCOv seznam svetovne kulturne dediščine, kamor je uvrščen od leta 1999.

Gradec je tako odlična destinacija za dnevni izlet, svoje najljubše kotičke, kamor z veseljem sprejemajo tudi kužke, pa nam je tokrat zaupala Tea Lovrec, ki popotniške utrinke (in Figo!) z nami deli tudi na Instagram profilu @teichyweichy.

Razgled na staro mesto jedro Gradca z Grajskega hriba (Schlossberg)

FOTOZGODBA: hedonističen izlet v Gradec in top ideje za kosilo

Parkiramo vedno na isti izhodiščni točki – na ulici Erzherzog Johann Allee, tik ob Das Promenade, najlepšem kotičku med krošnjami v mestnem parku, kjer dan začnemo z brunchem. Kužki so v Das Promenade dovoljeni in hrana je odlična. Pravzaprav je Gradec nasplošno zelo prijazen psom, ljudje jih obožujejo.

Pot nato nadaljujemo peš na Grajski hrib (Schlossberg) do urnega stolpa (Uhrturm), ki velja za stari simbol mesta. Nazaj v središče mesta se nato spustimo po stopnicah, nato pa na kavo, pivo ali drug prigrizek v enega od nam priljubljenih kotičkov.

Oba sva kavoljuba, najin favorit za kavo in rogljič je Martin Auer. Imajo lepe prostore in verigo prodajaln, zato jih boste našli na več delih mesta. Pri srcu nama je tudi ulica v središču mesta Kaiserfeldgasse, kjer se nahaja Tribeka, še ena kavarna z odlično kavo.

Dopoldne se hitro prevesi v popoldne, zato naj naštejem še nekaj nasvetov za dobro kosilo ali večerjo. Gösser Bräu je pivski vrt z odlično tradicionalno avstrijsko hrano. V Swing Kitchen boste jedli zelo dobro vegansko hrano, dobra izbira za brunch, kosilo ali večerjo pa je tudi Kunsthauscafe v Kunsthaus Graz, stavbi, ki bo s kontemporarno arhitekturo že sama po sebi pritegnila vašo pozornost. Še ena sila fotogenična postojanka za hrano s čudovitim ambientom je tudi nov lokal Salaettl. Med sprehodom po mestu boste čez reko zagledali tudi zanimivo jekleno konstrukcijo Otok na Muri (Murinsel). Nato pa polni novih vtisov nazaj k avtu. Do prihodnjič!

Tokrat vam Gradec razkazuje restasta jazbečarka Figa.

… in njena sopotnika Tea in Luka.

 FOTO: Tea Lovrec/osebni arhiv

PREBERITE ŠE: Vandraj insider: München skozi oči Slovenke in Maročana, ki tam živita

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Celovec skozi oči Slovenke, ki je tam našla boljše življenje #insajder

Ano Režek je želja po boljšem življenju vodila v Avstrijo. Zaupala nam je, kakšen je Celovec, kakšno je tam življenje, kaj moramo tam doživeti in kje jesti, ko smo na obisku.

Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo? 

Moje ime je Ana Režek. Odraščala sem med Ljubljančani, danes pa z družino živim na drugi strani Alp. Naš dom je Celovec. V prvi vrsti sem ženska, ki v natrpanih vsakdanjikih išče in tudi najde čas zase. Vzeti si čas zase, se mi zdi ključnega pomena za osebni razvoj, dobro počutje, zdravje in medsebojne odnose. V prostem času se zelo rada izgubim v čudoviti naravi, obožujem dolge sprehode med zelenimi krošnjami (pa tudi po starih meščanskih ulicah). Dan najraje začnem s treningom v fitnesu, še rajši pa z dolgim tekom na svežem zraku. Zelo rada berem dolge romane, brskam po novem znanju in čvekam ure in ure po telefonu s sestro. Sem mama treh otrok, sinu in enojajčnima dvojčicama. Srečno sem poročena že 9 let in menim, da mi je odnos med mano in možem dal največjo osebno šolo, za kar sem neizmerno hvaležna. Po poklicu sem diplomirana medicinska sestra, zaposlena v domu starejših. S starostniki delam že kar nekaj let in prav delo z njimi mi postaja vedno bolj srčno. 

Kako to, da ste se preselili v Celovec? 

Ne vem točno, kakšna je trenutna situacija z zdravstvenimi delavci v Sloveniji, ampak leta 2015, ko sva se preselila v Avstrijo, je bilo stanje kar precej zastrašujoče. Oba z možem sva zdravstvenika in pred letom 2015 so bili v Sloveniji za medicinsko sestro slabi plačilni pogoji. Napredovanja so bila zamrznjena, za težko troizmensko delo smo prejemali minimalno osnovno plačo, regres je bil v višini vikend izleta, božičnica sir in med, mesečno smo oddelali vrtoglave številke nadur, ki niso bile nikoli izplačane itd. Vse to je seveda privedlo do nezmožnosti nakupa stanovanja in ostalih sredstev za neko normalno povprečno življenje v Sloveniji. Po moji diplomi, aprila 2015, sva dobila možnost za zaposlitev v Avstriji in to priložnost sva zagrabila. Najina odskočna deska je bil Dom starejših v Schladmingu. Nekje leto kasneje pa sva se preselila bližje v Celovec, kjer bivamo še danes.

Kako se življenje v Avstriji razlikuje od življenja v Sloveniji? 

Če bi na kratko odgovorila lahko rečem, da je življenje tukaj povsem drugačno, kot življenje v Sloveniji. Že jezik, ki ga govorimo je povsem drugačen, pa vendar je v Celovcu življenje, v primerjavi s Schladmingom, bližje življenju v Sloveniji. Kljub temu so številne razlike, seveda. 

Avstrijski narod ravna oz. se zelo drži zakonskih predpisov, velikokrat povedo, da je tako po zakonu in drugega ni za storiti. Tudi šolanje tukaj je povsem drugače. Če vzamem za primer leta izobraževanja npr. Slovenija ima 9-letno osnovno šolo, Avstrija ima 4-letno osnovno šolo, nato 4-letno nižjo gimnazijo in potem čisto različno število let za nadaljna izobraževanja, poklicne srednje šole nimajo. V Avstriji je za vse moške in ženske obvezno 6-mesečno vojaško ali civilno služenje. Kot zanimivost, Avstrija nima srednjih medicinskih sester, ima le program bolničar negovalec in diplomirana medicinska sestra. Za diplomirano medicinsko sestro pa ne potrebuješ predhodnje gimnazijske ali pa poklicne mature. 

Kaj najbolj pogrešate in kaj najmanj?

V Celovcu seveda najbolj pogrešam svojo družino in prijatelje. A sem vesela, da smo oddaljeni le dobro uro vožnje in da živimo v informativni dobi, tako, da smo praktično vsak dan v kontaktu. Pogrešam babico in dedka za kakšno varstvo otrok, a z leti sem ujela svoj (najin) ritem in moram reči, da nama, kar gre. Pogrešam slovensko hrano, čeprav sem se skozi leta dobro izurila v iskanju alternativnih živil. Kar najmanj pogrešam je občutek, ali bom lahko prišla finančno čez mesec, ali bomo lahko odšli za vikend na morje, ali bom imela še dovolj denarja za to in ono.

Celovec privablja vedno več mladih družin, tudi iz Slovenije.

V Avstriji je za mlade družine in zdravstvene delavce zelo dobro poskrbljeno in to je glavni razlog, da smo tukaj še danes, če odmislim to, da imamo sedaj tukaj urejeno življenje, tako midva, kot najini otroci. Seveda, v Celovcu je ogromno Slovencev in tudi mnogo koroških Slovencev. Tudi v službi imam kar nekaj sodelavk Slovenk, prav tako pa je redkost če kateri od stanovalcev v službi ne zna slovenskega jezika. Celovec ima kar nekaj dvojezičnih vrtcev in tudi šol, slovensko knjižnico in nekatere urade. Veliko je tudi slovenskih zdravnikov, ki govorijo oba jezika. V Celovcu si zelo prizadevajo za ohranjanje dvojezničnosti in slovenske kulture. 

Kako je opazovati domovino z druge perspektive? 

Slovenija bo vedno moj dom. V Sloveniji imam družino, prijatelje, korenine, spomine, ki me vežejo na mojo mladost. V Slovenijo se vedno rada vračam in prav tako moji otroci. Slovenija bo vedno moje toplo zavetje.

Kako je selitev vplivala na vas? 

Ne vem, kakšna oseba bi bila, če bi ostala v Sloveniji, vem pa, da sem (oz. postajam) takšna oseba, kot si želim biti. Selitev v tujino je v prvem letu bila kar stresna, predvsem zato, ker nisem poznala nemškega jezika in občutek nezmožnosti izražanja samega sebe, svojega mnenja in znanja res ni prijeten. Prav zaradi neznanja jezika si dolgo nisem upala, kot diplomirana sestra delovati v bolnišničnem okolju, čeprav je bila to moja želja še iz srednješolskih časov. Danes sem zaposlena v domu štarejših, kjer delujem brez prisotnosti zdravnika, sprejemam težke odločitve in nosim ogromno odgovornosti. Delo s starejšimi me iskreno ni nikoli veselilo, danes pa menim, da mi delo s starostniki zelo odgovarja, saj sem ob njih v njihovem zadnjem življenjskem obdobju in imam to moč, da jim ga naredim čim bolj prijetnega, mirnega in predvsem ter popolnoma po njihovih željah.  

Celovec TOP 10 ali Kaj moramo v Celovcu pogledati, če pridemo na izlet?

Iskreno priporočam kar nekaj izletnih točk in sicer:

  • Minimundus
  • Pyramidkogel
  • Celovška katedrala
  • Vrbsko jezero
  • Vožnja z ladjo po Vrbskem jezeru in ogled večjih mest ob jezeru
  • GTI Treffen v mesecu maju v Reifnitzu
  • Velden
  • Meerauge v Bodentalu
  • Sprehod ob Landkanalu
  • Staro mestno jedro in zmajev vodnjak
  • Grad Hochosterwitz (2o km iz Celovca)

Kje bomo v Celovcu dobro jedli?

Priporočam slednje:

  •  čisto ob Vrbsem jezeru je najbolj znana restavracija Villa Lido
  • kitajska restavracija Babaru, ki se nahaja tudi v bližini Vrbskega jezera
  • restavracija Cafe Del Sol, kjer imajo mehiško hrano, pice, katere režeš s škarjami in različne brunche
  • Schnitzelwelt – bolj fast food dunajski zreki
  • Frankie’s restavracija, znana bo burgerjih in hitri hrani, nahaja se poleg hokejske dvorane KAC
  • Sladolednica Tuti-fruti z najboljšim Gelatom iz Italije (odprto le v sezoni)
  • v Celovcu pa se nahajajo tudi trije McDonaldsi za vse ljubitelje ultra hitre hrane, Burgerking itd.

Kam naj v Celovcu peljemo otroke? 

  • Europapark poleg Vrbskega jezera, ogromno otroško igrišče
  • Strandbad – kopališče ob Vrbskem jezeru
  • Minimundus
  • Reptilien zoo – živalski vrt s kuščarji, plazilci in dinozavri
  • Rosseg – odprti živalski vrt z gozdnimi živalmi (27 km iz Celovca)
  • Affenberg – gora opic (32 km iz Celovca)

Kakšen je vaš življenjski moto? 

Imam jih kar nekaj, haha, ker zakaj pa ne? In to je moj najlubši življenski moto. Če sem včasih bolj hodila po poti »kaj pa če«, hodim sedaj, kar pogumno po poti »zakaj pa ne«. Smisel življenja ni v tem, kako dolgo si živel, temveč v tem, koliko življenja je v letih. Predvsem pa, življenja ne jemati preveč resno.

Ana Režek ustvarja zanimive vsebine na svojem Instagram profilu

Foto: Ana Režek

 

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na anja@vandraj.si!

PREBERITE ŠE: “Japonci obožujejo postavljanje v vrste.” #intervju

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

10 znamenitosti, ki jih ne smete zamuditi ob obisku Dunaja

Dunaj je eno najlepših evropskih mest. Zaradi bogate zgodovine, kulture in arhitekture, je obisk Dunaja kot potovanje skozi čas, ki ponuja številne znamenitosti in doživetja. Prihajajoči prazniki so kot nalašč za citybreak v avstrijski prestolnici.

Ko boste obiskali Dunaj, nikar ne odidite domov, ne da bi videli naslednjih 10 znamenitosti:

Palača Schönbrunn

Ne zamudite priložnosti, da si ogledate eno najlepših palač na svetu, ki je bila nekoč poletna rezidenca Habsburške dinastije.

Muzej zgodovine

Dunajski muzej zgodovine ima eno najbolj obsežnih zbirk predmetov in umetnin iz avstrijske zgodovine.

Muzeja Albertina in Belvedere

V teh dveh muzejih si boste lahko ogledali eno najboljših zbirk umetnin na svetu, ki zajemajo različne umetniške stile, od baroka do moderne umetnosti.

Bi na Dunaju ostali več dni? Poglejte TO ponudbo (klik).
2 otroka bivata brezplačno!

Stolnica sv. Štefana

Impresivna stolnica je ena največjih in najbolj znanih zgradb v Avstriji. Znana je po svojem zvoniku in vitražih.

Mestna arhitektura

Dunaj je znan po svoji lepi arhitekturi, zato si vzemite čas in se sprehodite po mestu, da si ogledate nekatere najlepše stavbe, kot so Opera, Rathaus in dvorana Musikverein.

Okusite dunajsko kavo in sladice

Dunaj je znan po izvrstni kavi in sladicah, predvsem po Sacher torti in jabolčnih zavitkih.

Dunajski živalski vrt

Dunajski živalski vrt je eden najbolj znanih in najboljših na svetu. Vzemite si čas za ogled.

Spust po reki Donavi

Popeljite se po reki Donavi s čolnom ali ladjico. Ta izkušnja vam bo omogočila, da si ogledate mesto iz druge perspektive in uživate v lepoti reke Donave.

Prater

Prater je največji zabaviščni park v Avstriji, kjer lahko uživate v številnih vožnjah in atrakcijah ter se sprostite na prostem.

Predstava v dunajski operi

Dunajska opera predstavlja enega najbolj znanih opernih odrov na svetu. Prepustite se glasbi in uživajte v nepozabni izkušnji.

Bi na Dunaju ostali več dni? Poglejte TO ponudbo (klik).
2 otroka bivata brezplačno!

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: 3 super ideje za ugoden pomladni vikend oddih pri nas in naših sosedih

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Družinske avanture: Najboljše destinacije za nepozabne počitnice v letu 2024

Se sprašujete, kam na naslednje družinsko potovanje? Ne glede na to, ali želite raziskati naravo, se potopiti v kulturo ali se preprosto sprostiti na plaži, obstaja cilj, ki bo zadovoljil vse člane družine. Tukaj je nekaj najboljših destinacij za družinske počitnice v letu 2024:

Kostarika: Pustolovščina v deževnem gozdu

Kostarika je pravi raj za družinske pustolovce. Z bujno džunglo, vulkani, čudovitimi plažami in raznoliko divjino ponuja številne aktivnosti, kot so pohodništvo, opazovanje divjih živali, zip-lining in deskanje na vodi. Družine se lahko potopijo v naravo, spoznavajo nove kulture in ustvarjajo nepozabne spomine. To bo družinsko potovanje polno nepozabnih trenutkov.

Italija: Okušanje italijanske kulture in obale

Italija je bogata s kulturno dediščino, čudovitimi obalnimi mesteci in vrhunsko kulinariko, kar jo dela privlačno destinacijo za družinske počitnice. Otroci se lahko potopijo v zgodovino ob obisku starodavnih rimskih znamenitosti ali uživajo v raziskovanju obalnih mestec ob jadranski obali. Starši lahko uživajo v odlični hrani, vrhunskih vinih in prečudoviti pokrajini. Poleg tega je Italija enostavno dostopna iz Slovenije, kar olajša potovanje z družino.

Islandija: Odkrivanje čudežev narave

Islandija je znana po svojih impresivnih ledenikih, gejzirjih, slapovih in severnem siju. Otroci bodo navdušeni nad možnostjo ogleda vulkanov, raziskovanjem jam in opazovanjem morskih ptic, medtem ko bodo starši občudovali čudovito pokrajino.

Japonska: Sprehod skozi zgodovino in kulturo

Japonska ponuja edinstveno mešanico starodavne tradicije in sodobne tehnologije, ki bo zagotovo očarala družine. Od živahnih mestnih ulic Tokia do mirnih templjev Kjota, na Japonskem možnosti za raziskovanje in učenje ne zmanjka zlepa. Družine lahko uživajo v tradicionalnih japonskih jedeh, se udeležijo festivalov in si ogledajo znamenitosti kot sta Hirošima in Fuji.

Avstrija: Družinsko uživanje v Alpah

Avstrija ponuja neprimerljivo lepoto alpske pokrajine, ki je kot nalašč za družinske počitnice v vsakem letnem času. Pozimi lahko družine uživajo v smučanju in deskarskih dogodivščinah, poleti pa v kolesarjenju in pohodništvu po slikovitih gorskih poteh. Avstrija ponuja tudi številne družinam prijazne atrakcije, kot so živalski vrtovi, muzeji in zabaviščni parki.

Ne glede na to, katero destinacijo izberete, so družinske počitnice idealna priložnost za ustvarjanje nepozabnih spominov in krepitev vezi med družinskimi člani.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Česa ne pozabite spakirati, če se odpravljate na počitnice z otroki

 

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ideja za izlet: Gradec, vse to skriva mesto ob reki Muri

Gradec je drugo največje avstrijsko mesto, ki leži ob reki Muri. Njegovo zgodovinsko staro mestno jedro je od leta 1999 uvrščeno na UNESCO seznam svetovne kulturne dediščine, všeč pa vam bo sožitje arhitekturnih slogov iz različnih obdobij.

Gradec je prestolnica avstrijske Štajerske in je od Maribora oddaljen le 60 kilometrov. Številni Slovenci so v njegovo smer podajajo zaradi nakupovalnega središča Shopping City Seiersberg, kjer je več kot 200 trgovin. Pa vendar je poleg dnevnih izletov po nakupih gotovo primeren tudi za vikend izlet, v katerem lahko to prikupno staro mestno središče dodobra raziščete, se izgubite med uličicami, dobro jeste in obiščete kup zanimivih kotičkov.

Na Grajski hrib in do hiše umetnosti

Povzpnite se na Grajski hrib (Schlossberg) in si oglejte urni stolp, ki velja za stari simbol mesta. Eden od zanimivih, a precej mlajših simbolov mesta, ki vam bo zagotovo padel v oči zaradi svoje drugačnosti, je Kunsthaus ali hiša umetnosti. Tam stoji od leta 2003, njegova kontemporarna arhitektura pa zagotovo izstopa od vsega, kar mu stoji blizu. Med sprehodom po mestu boste čez reko zagledali tudi Otok na Muri (Murinsel). Ta je bil sprva mišljen kot začasni projekt evropske kulturne prestolnice 2003. A to zanimivo jekleno konstrukcijo lahko tam vidite še danes.

Gradec goji ljubezen do zgodovine 

Sprehajanje po starem mestnem jedru Gradca je prijetno predvsem po zaslugi dejstva, da so znamenitosti večinoma le lučaj oddaljene druga od druge. Krožni sprehod boste doživeli kot sproščujoče potovanje skozi pretekla stoletja. Gradec se za svoj pridih sproščenega juga lahko zahvali predvsem izvrstnim arhitektom tistega časa.

Priporočamo za ogled: ulica Herrengasse, Landhaus (Deželna hiša) z renesančnim notranjim dvoriščem, Gemaltes Haus (poslikana fasada palače), katedrala, mavzolej, spiralasto stopnišče, mestni park, dvorec Eggenberg.

V Gradec za en dan ali več

V Gradcu imate tudi pestro izbiro nastanitev. Nekaj ugodnih lahko najdete tudi v Megabon ponudbah – klik.

Ljubezen do umetnosti in kulture  

Kultura je zapisana tako rekoč v genih mesta Gradec. Že od nekdaj, predvsem pa od leta 2003, mesto zavzeto in z močno voljo opozarja nase.

Ljubezen do uživanja življenja

Gradec je prestolnica užitkov. Prebivalci Gradca imajo že prirojeno ljubezen do uživanja življenja: v najstarejši kuharski knjigi mesta Gradec – prvi tiskani kuharici avtorice Katharine Prato – je bilo že leta 1858 zapisanih veliko odličnih receptov.

Foto: Graztourismus.at

PREBERITE ŠE: Blatno jezero in Budimpešta: poletje ob madžarskem “morju”

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ideja za smučarski oddih: Snežna wellness pravljica nad Salzburgom

Na 1.700 m nadmorske višine vas pričakujeta najdebelejša snežna odeja v Avstriji in kar 100 km smučarskih stez za vsak okus.

Obertauern je smučišče, ki slovi po najdebelejši snežni odeji v Avstriji in ponudbi zimskih športnih vsebin, nad katerimi so navdušeni tako majhni kot veliki, smučarji in nesmučarji, začetniki in napredni športniki.

Najdebelejša snežna odeja v Avstriji

Najvišji prelaz v pokrajini Salzburg Obertauern slovi kot smučišče z največ snega in najdaljšo smučarsko sezono v Avstriji. Poleg urejenih stez v skupni dolžini 100 km in najboljše ponudbe après ski  zagotavlja veliko izbiro vsebin za vsak okus v objemu osupljive planinske narave.

Poleg alpskih panoram, ki jemljejo sapo, vas tu pričakuje več kot 100 kilometrov urejenih stez, kjer so smučali tudi legendarni Beatlesi. Najatraktivnejši alpski smučarski krog Tauernrunde vam omogoča preprost prehod iz enega spusta na drugi in vrnitev v središče smučišča, kadarkoli si zaželite.

Valamar Obertauern Hotel za vse vrste smučarjev

Valamar Obertauern Hotel je od smučišča oddaljen le nekaj korakov in vam omogoča premik na smučeh takoj, ko stopite iz hotela ter lažjo in preprostejšo vrnitev iz smučarske proge. Vso opremo lahko pustite v shrambi za smuči v hotelu, na punktu Valamar Experience Concierge prejmete vse informacije o smučišču in šoli smučanja ter si zagotovite popust pri najemu opreme. Smučarska karta je vaša vstopnica v svet zabave na smučišču Obertauern. Ne glede na to, ali želite smučati le dve uri ali 14 dni, lahko glede na svoje potrebe kupite smučarsko karto.

Po dnevu, polnem aktivnosti kot so smučanje in smučarske ture, se boste najbolje sprostili s poskušanjem vrhunskih vin ali koktajlov v hotelskem wine baru. Le nekaj minut stran od hotela, a tudi na samem smučišču, boste našli številne lokale, pube in restavracije v avtentičnem alpskem slogu.

Wellness center in nov ogrevan notranji bazen

Po dnevu preživetem na snegu vas v hotelu Valamar Obertauern pričakuje topla oaza wellness centra s savnami, sobami za sproščanje, notranjim-zunanjim bazenom in pestrim izborom masaž.

Slecite debela zimska oblačila in odprite vrata savn, ki vam bodo ponudila nežno sproščanje, razstrupitev in obnovljeno energijo. Poskusite finsko, turško ali infrardečo savno, v premorih med tretmaji pa se spočijte v sobi za sproščanje. Preizkusite enega izmed tretmajev obraza ali se sprostite ob enem izmed tretmajev Signature Balance ali ritualih, po katerih se boste počutili kot prenovljeni.

Iz povezave sredozemske dediščine in lepote lokalne kulture izhaja Balance Mediterranean Spa by Valamar, zatočišče za obnovitev duha in telesa, pomlajevanje in sprostitev.

Za odlično ponudbo za hotel Valamar Obertauern kliknite TUKAJ. 

 

 

Foto: Megabon

PREBERITE ŠE: Ideja za družinski oddih: V Terme Čatež na vodno zabavo v vseh letnih časih

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Obertauern: 10 smučarskih razlogov za skok v zibelko ski opening zabav

Ste že nabrusili smuči? Smučarska sezona je tu! Na med Slovenci zelo priljubljenem smučišču Obertauern so že odprli zimsko sezono 2023/24, ki bo trajala vse do 1. maja 2024. Zakaj na bele strmine prav tja?

#1 Ker ima Obertauern zagotovo dovolj snega, ki drži pol leta!

Obertauern je najvišje ležeče smučišče dežele Salzburg. Je pa tudi eno od smučišč v Alpah, kjer je sneg zagotovljen. Pogosto sneg zapade že oktobra in zdrži do maja, torej skoraj sedem mesecev! Da gre uradno za smučišče z najvišjo snežno odejo v Avstriji, dokazuje študija iz leta 2016, ki prikazuje pregled padavin zadnjih 30 let. Rezultati kažejo, da noben drug kraj v Avstriji nima toliko snega kot prav Obertauern. Torej, če tu ne bi bilo snega, ga ne bi našli niti nikjer drugje v Avstriji.

Imajo okrog 100 km urejenih smučarskih prog in veliko terenov za prosto smučanje. Od tega je 61 km lahkih (modre proge), 35 km srednjih (rdeče proge) in 4 km težavnih smučarskih prog (črne proge). Super Seven (S7) je oznaka za 7 najvišjih točk smučišča Obertauern. To so Seekareckbahn, Panoramabahn, Hundskogelbahn, Plattenkarbahn, Schaidbergbahn, Gamsleitenbahn 2 in Zehnerkarbahn.

#2 Ker ni daleč!

Obertauern je odlično smučišče, ki je Slovencem precej enostavno dostopno. Iz Ljubljane do tja vas loči 200 kilometrov, kar je dobri 2 uri vožnje, večina poti pa vodi po avtocesti. Obertauern leži 90 km južno od Salzburga v središču Visokih Tur. Statistično je med slovenskimi gosti velik del enodnevnih izletnikov in tistih, ki pridejo za eno ali dve noči – pogosto med tednom, da se izognejo povečanemu obisku ob koncih tedna.

Iz južne strani do tja pridete po avtocesti A10 (Beljak-Salzburg) iz smeri Beljak do cestninske postaje St. Michael Exit 104, od tam po magistralni cesti B99 v smeri Mauterndorf-Obertauern do mesta Radstadt, nato sledite oznakam do Obertauerna (20 km).

Nekaj odličnih ponudb za nočitev v Obertauernu najdete TUKAJ.

#3 Ker nas krožna tura žičnic vedno pripelje nazaj na izhodišče

Iz središča kraja, ki leži na nadmorski višini 1.740 m, se po gorskih pobočjih kot pajkova mreža razprostirajo proge, vse do nadmorske višine 2.313 m. Kraj obkroža 26 žičnic in vlečnic. Tauernrunde – rdeča krožna tura poteka v smeri urinega kazalca, zelena pa v nasprotni smeri. Izpopolnjen sistem ponuja možnost, da štartate pri eni od žičniških naprav, presmučate celotno krožno turo in se vrnete na izhodišče. Avtomobila v tem času ne potrebujete. Vsi obiskovalci Obertauerna se lahko brezplačno peljejo z avtobusom od Untertauerna do Twenga. Velika prednost kraja je tudi to, da do žičnic pridete s smučkami neposredno iz hotelov. Za prečkanje ceste so zgradili smučarske mostove. Z žičnicami Grünwaldkopfbahn, Plattenkarbahn in Zehnerkarbahn se lahko peljejo tudi osebe brez smučarske opreme, ki gredo na vrh zgolj po razgled in na okrepčilo v eno od restavracij s sončno teraso.

Proge, na katerih merijo čas so: Sonnenlift 3, Schönalmbahn, Schrotteralmlift in Kirchbühellift.
Proge, na katerih merijo hitrost pa so:
Zentralbahn z napravo za slikanje in Grünwaldkopfbahn.

Kaj pa nočno smučanje? Vsak ponedeljek in četrtek med 19. in 22. uro nočno smuko ponuja žičnica Edelweißbahn. Proga je dolga 1,5 km.

#4 Ker imajo First track: kar pomeni sveža snežna “rebrca” za zgodnje ptice

Le petkrat v sezoni (prva možnost bo 28. decembra 2023!) lahko izkoristite posebno ponudbo First track – in ste čisto prvi na smučišču! S takšno vozovnico ste lahko na progi že 7:30 in zarežete čez prva zasnežena “rebrca”, kot v smučarskem jeziku rečemo sveže ratrakirani progi. Vozovnice so omejene, poleg zgodnje smuke pa vključujejo tudi družbo lokalnih smučarskih vodnikov, pravih “insiderjev”, darilno vrečko presenečenja in brunch za okrepčilo po jutranji rekreaciji! Več o First track zgodbi najdete TU.

Sicer pa vsako sredo naslednje žičnice obratujejo že od 8:30: 6-sedežnica na progi Gamsleiten I, Achenrainbahn in Zehnerkarbahn.

#5 Ker imajo eno najbolj strmih grbinastih prog v Evropi

Obertauern ima tudi eno najbolj strmih grbinastih prog v Evropi, ki velja za črno progo in predstavlja zahteven izziv za izkušene smučarje in deskarje. To je ‘Gamsova’ proga »Gamsleiten 2«, čez katero gre ratrak le delno in v nerednih razmakih. Kdor si drzne spustiti se po tej progi, ga brez dvoma čaka nepozabna pustolovščina, ki jemlje sapo.

Sicer pa se deskarji in smučarji prostega sloga najraje srečujejo v snežnem parku ‘The Spot’. V Obertauernu je med drugim nastala tudi skupnost kajtarjev na snegu (t.i. snowkiter).

#6 Ker je dobro poskrbljeno za najmlajše

Smučanje za otroke do 5 let je v spremstvu staršev brezplačno, na smučišču pa je na voljo tudi več smučarskih šol. V Bobbyjevem parku, ki so ga odprli leta 2019, lahko najmlajši občudujejo zabavne figure in rešujejo uganke, večjim otrokom pa je namenjena proga z valovi in poligon. Urejen je tudi prostor za ogrevanje in sprostitev, za najmlajše pa otroški iglu. Pri »Bobbyjevem slalomu« lahko mali smučarski navdušenci vadijo svoje plužne zavoje. Imajo pa tudi smučarsko progo duhov v pravljičnem parku ob žičnici Schaidbergbahn, kjer je srhljiva in temna votlina, skozi katero se lahko peljete na smučkah.

Imate dojenčka, pa v avtu ob smučarski opremi ni prostora za voziček? V partnerskih obratih si lahko gostje brezplačno izposodijo otroške vozičke CYBEX z ustrezno opremo za sneg in jih preizkusijo na zimskih pohodniških poteh v Obertauernu.

#7 Ker slovijo po après-ski zabavah in legendarnih otvoritvah sezone

Ste vedeli, da naj bi prav na Obertauernu iznašli zabave ob otvoritvi – ski opening? Vsako leto sezono začnejo z velikim koncertom, kamor pridejo znani obrazi, ki privabijo tudi tiste, ki jim smučanje sploh ni blizu. Obertauern slovi tudi po dobrih après-ski zabavah (dobeseden prevod iz francoščine bi pomenil zabave “po smučanju”). Po dnevu na smučeh to torej pomeni, da zabobni glasba iz številnih lokalov in koč, smučarji pa kar v pancerjih plešejo še dolgo zatem, ko se žičnice ustavijo.

Obvezna sladica: Germknödel, sladek kvašeni cmok

#8 Ker kuhanca spijete na najvišje ležeči adventni tržnici v deželi Salzburg

Če ne na divji après-ski zabavi, pa lahko kuhano vino spijete na pravljičnem najvišje ležečem božičnem sejmu v deželi Salzburg. Adventne stojnice bodo odprte od 24. novembra do 17. decembra 2023; ob petkih in sobotah od 16. do 21. ure, ob nedeljah od 15. do 20. ure.

#9 Ker so se tu zabavali tudi Beatli

Marca 1965 so se obiskovalci in domačini čudili, ko je najslavnejša skupina sveta v Obertauernu snemala Help. Ker nihče od njih ni znal smučati, so imeli za te prizore dvojnike – domačine, ki še danes živijo tu! Na te dneve spominjata kip Beatlov ob žičnici Kirchbühel in replika klavirja. Oba sta priljubljen motiv počitniških fotografij. 

INSTA FOTOKOTIČKI:  

Poleg uveljavljenih fototočk z Beatli (klavir in kip) ter okvirjem za slikanje #loveobertauern pri koči Schaidberg se bo letošnja sezona začela s še dvema fototočkama. To sta najvišje ležeča gugalnica z razgledom v regiji Salzburger Land pri koči Schaidberg in razgledna ploščad 360° z daljnogledom na vrhu Hundskogel.

#10 Ker imajo nastanitve za vsak okus

V Obertauernu je okoli 150 hotelov, penzionov, mladinskih hostlov, apartmajev, ponudnikov privatnih sob in koč vseh cenovnih razredov. Nekaj nočitev vrhunskih ponudnikov najdete TUKAJ.

*Posebni dogodki v sezoni 2023/2024:

• ZAČETEK SEZONE: predvidoma 24. novembra 2023
• ODPRTJE SEZONE: od 1. do 3. decembra 2023, koncert Pizzera in Jaus, 2. december
• ADVENT NA TURAH: najvišje ležeči božični sejem v deželi Salzburg, od 24. novembra do 17. decembra 2023; odprto ob petkih in sobotah od 16. do 21. ure, ob nedeljah od 15. do 20. ure
• X-MAS.TRACK: 28. december 2023
• POWDER.TRACK: 11. januar 2024
• VALENTINE.TRACK: 14. februar 2024
• FAMILY.TRACK: 14. marec 2024
• SPRING.TRACK: 4. april 2024
• SMUČARSKI DAN ZA DAME #SHESKIS: 6. april 2024
• GAMSLEITEN KRITERIUM »DAS ORIGINAL« – največji avstrijski lov za zakladom v snegu: od 12. do 14. aprila 2024

FOTO: Obertauern.com, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Top 10 organiziranih adventnih izletov, ki jih ne zamudite v veselem decembru

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.