Netflix: 5 nanizank ali filmov za ljubitelje potovanj

Te dni so potovanja nekje na koncu lestvice prioritet, a to ne pomeni, da ne moremo videti sveta z domače zofe. Za take primere je tu Netflix.

Zaenkrat Netflix še ne omogoča nakupa letalskih kart, lahko pa si ogledate nanizansko ali film, ki vas bo v mislih popeljala v daljne kraje. Za vas smo na kup zbrali 5 predlogov.

#1 Eat, pray, love (film)

Eat Pray Love je zgodba o ženski po imenu Elizabeth Gilbert, ki je šla skozi bolečo ločitev in se odločila stopiti iz svoje cone udobja. Glavna junakinja se odpravi na enoletno potovanje. Svoje leto začne v Italiji, nadaljuje ga v Indiji in konča na sanjskem Baliju. Med pustolovskim potovanjem Elizabeth spozna prave užitke življenja. Priporočamo vam, da si film ogledate siti, saj so kadri v Italiji polni odlične hrane.

#2 I will have what Phil is having (nanizanka)

Če so lokalne specialitete prvo, na kar pomislite, ko potujete, potem je ta serija kot nalašč za vas. Glavni junak Phil Rosenthal potuje po svetu in raziskuje svetovno kulinariko. Nikoli se ne ustraši poskusiti regionalnih posebnosti, pri tem pa ga je užitek gledati. Potovanje od Hong Konga do Barcelone, spanje v majhnih kočah in hotelih s petimi zvezdicami. Vse to in še več vas čaka v tej navdihujoči seriji.

#3 The bucket list (film)

Potovalni hrošč lahko napade vsakogar ne glede na starost. The bucket list je zgodba dveh starejših moških, ki se odločita zapustiti bolnišnico, da bi ujela radost življena. Film, ki je na Netlixu pravi hit, vas zagotovo ne bo pustil ravnodušnih. Film vas bo opomnil, da je življenje prekratko, da ga ne bi uživali tukaj in zdaj. Glavna junaka pa vas bosta popeljala v svet in vas navdihnila, da ta mesta dodate tudi na svoj seznam krajev, ki jih še morate obiskati.

#4 Chef’s table (Netflix nanizanka)

Netflix stoji za nanizanko Chef’s Table. V vsaki epizodi, boste imeli možnost pokukati v življenje in kuhinje najbolj priznanih mednarodnih kuharskih mojstrov na svetu. Vsak posebej predstavi svoj edinstven pogled na življenje in kuhanje. Brez dvoma se vam bodo ob ogledu cedile sline. V njej se pojavi celo Slovenija, saj so ustvarjalci posneli epizodo o Hiši Franko in naši najboljši kuharici Ani Roš.

#5 Planet Earth (nanizanka)

Planet Earth je vrhunska dokumentarna nanizanka o naravi, ki nam daje možnost opazovanja našega planeta. Skozi tesna srečanja z živalmi boste spoznali njihov način življenja in navade. Odpeljani boste na virtualni ogled našega planeta in vsega kar ga dela edinstvenega. Za snemanje in realizacijo so ustvarjalci BBC-ja potrebovali skoraj pet let in je najdražji projekt kadarkoli posnet v tej katergoriji.

Foto: Unsplash

Preberite si še: Sabrina Savnik: Ljubiteljica morja in vetra, ki se seli na katamaran

NETFLIX

Bali: 7 razlogov zakaj tja odpotovati še letos (+ ugodna letalska karta)

Razlogov, zakaj se toliko ljudi zaljubil v Bali, je ogromno. Dovolj je že eksotično vreme, preprosto vzdušje vsakdana, okusna hrana, divja narava, pogled na riževa polja, poceni prenočišča in bogata kulturna dediščina prijaznih lokalcev. Vendar to ni vse. Na Baliju se boste vsekakor naužili tudi veliko sončne svetlobe in čudovitega modrega neba.

Preberi več

“Bali so rajske plaže, a tudi kupi smeti. Tega na Instagramu ne vidiš.”

Petra Ogrin in Grega Ilnikar sta kreativca, avanturista in hranoljuba, ki se rada za nekaj dni na leto izgubita v tujih krajih in drugih kulturah. Tokrat smo ju ujeli ob povratku iz Indonezije, še polna popotniških namigov in vtisov pa sta z nami delila najljubše kotičke te pisane azijske dežele in vedno slavnega otoka Bali, ki sta ga tokrat obiskala drugič.

Kolikšen del leta preživita na potovanjih in kako izbirata naslednjo destinacijo?

Letos sva imela kar srečo, saj sva bla v seštevku na potovanjih 32 dni. Sicer pa greva na pot navadno enkrat na leto – za tri tedne, saj nama služba drugačnega načrta ne omogoča. Destinacijo izbirava povsem naključno. Poskušava obiskati kraje, kjer še nisva bila, predvsem pa izbirava, kje je dobra hrana. Zato je Azija še vedno na vrhu najinega seznama.

Kje smo vaju ujeli tokrat?

Ravno sva iz službe (smeh).

Pravkar sta se vrnila iz Indonezije. Katere njene kotičke sta prečesala?

Že drugič sva obiskala Bali, bila sva na Lomboku in Nusi Lembongan, medtem ko sva bila prvič še na Floresu.

Kakšna pričakovanja sta imela za Bali, ko sta ga obiskala prvič in kaj (če sploh) je bilo povsem drugačnega od tistega, kar vidimo na razglednicah, blogih in Instagramu?

Za Bali imaš vedno v glavi rajske plaže, vendar šele, ko prideš tja, vidiš, da ni čisto tako. Smeti so praktično povsod. Ko rečem povsod, mislim tudi na to, da ko prideš iz vode, moraš spraviti iz sebe še vse smeti, ki so se ‘nalovile’ nate. No, tega na Instagramu ni.

Pa imata občutek, da lokalci to okoljsko problematiko nagovarjajo ali je osveščenost še vedno tako nizka kot pred leti?

Mogoče je malenkost bolje kot pred leti. Sedaj so recimo naredili neko ‘instant’ rešitev – bolj zato, da damo mir. Zdaj na primer v lokalu dobiš namesto plastičnih slamic kovinske. Ali pa iz bambusa. Ampak nimajo pa še nekega celostnega pristopa, saj so povsod ob cestah gore smeti. Kot bi se zavedali, da morajo nekaj narediti, ampak še ne vejo točno, kaj.

Kako menita, da lahko kot turisti pripomoremu k zmanjševanju svojih odtisov?

V prvi vrsti bi se morali vsi odpovedati potovanjem, saj ravno z letali povzročamo največjo škodo našemu planetu … Drugače pa tako, da bi za transport uporabljali večinoma javne prevoze ali se na ogled znamenitosti podali peš ali s kolesom.

S katerimi kotički vaju je Bali najbolj navdušil in česa ne smemo izpustiti ob obisku?

Ubud zaradi ‘duše’, ki jo ima, Ridge Walk zaradi idiličnih potk in gugalnic ob džungli in pa Batur zaradi noro lepega sončnega vzhoda. Zanj se splača vstati ob 2h zjutraj.

Kako sta se tokrat premikala po Baliju in koliko skoraj prometnih nesreč na skuterju imata za seboj?

Med večjimi premiki sva vedno kontaktirala guest house, kamor sva bila namenjena in so nama oni dodelili voznika, ki naju je prišel iskat. Dejansko na Baliju nisva najela skuterja, ker se nama je zdelo vse preveč kaotično. Sva ga pa na Lomboku, kjer je manj prometa in ja, imela sva eno manjšo in eno skoraj-katastrofalno nesrečo, ko sva se spozabila, da vozijo po levi. Ampak vse s srečnim koncem.

Bali marsikdo kombinira še s skokom na Flores, Komodo, Lombok ali tri majhne otoke Gili. Kako je s samimi premiki med temi otoki?

Iz Balija je super letalska povezava z Air Asio, tako, da letiš kakšno uro do Floresa in 40 minut do Lomboka. Je res najhitrejša in najudobnejša možnost. Potem pa so tukaj seveda še fast boati, s katerimi se premikaš iz Balija/Lomboka do Gilijev ter Nuse Penide in Lembongana. Dejansko je letalska povezava cenejša kot trajekt ali čoln in seveda hitrejša.

Kateri od obiskanih indonezijskih otokov se vam je najbolj zapisal v srce?

Nusa Lembongan. In koralni grebeni na Rinci (Komodo).

Imata na potovanjih tudi kaj stikov z lokalci? Kje so vama najbolj prirasli k srcu?

Trudiva se jih imeti čimveč, saj ti najbolje vedo, kje je dobra hrana (smeh). Najbolj nama je k srcu prirasel Tery, lokalni taksist iz Ubuda, s katerim smo se spoznali, ko sva prvič prišla na Bali, najela pa sva ga tudi v drugo. Imel je drugačen pristop od ostalih in med našimi večdnevnimi druženji smo zgradili lep prijateljski odnos, tako da smo redno v stikih.

Si predstavljata potovanje, na katerem ne naredita niti ene fotografije?

Ne. Predvsem, ker je Petra obsedena z obdelovanjem fotografij in gre ta njena poklicna deformacija vedno z nama na dopust.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom, ki se podajajo v Indonezijo?

  1. Pojdi s tokom – go with the flow.
  2. Ne rezerviraj si stvari vnaprej, ker se rado zgodi, da hočeš nekje ostati več dni kot si predvidel.
  3. Najboljše so tiste jedi, ki jih ne znaš izgovoriti.
  4. Ne vprašaj za ceno, ker se znajdeš v pogajalskem dvoboju, še preden se tega zaveš.

Katere so top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu?

Curry s papadamom, hanojski žar in balijski ražnjiči, pripravljeni in servirani na oglju.

Digitalizacija potovanj nam je olajšala marsikaj. Katere naprave najraje uporabljata na poti in brez katerih aplikacij bi se pogosteje izgubila?

Booking in Google Maps. No, Petra se izgubi tudi z Google Maps v domačem kraju. Skoraj (smeh).

Katero od preteklih potovanj vama je najbolj ostalo v spominu in je na vrhu lestvice najljubših?

Šrilanka, ker je bila najina prva “azijska”. Ne bi si mogla želeti boljše dobrodošlice v Azijo, kot sva jo dobila tam. Navdušena sva bila nad vsem; nad ljudmi, hrano in državo.

Pa najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

Ne bi rekla, da jo sploh imava. Mogoče, ko so naju opeharili, ko sva kupovala alkohol. Bil je nek lokalni ‘šnopc’, zanj sva dala kakšnih 20 evrov. Realno je bil vreden dva. Ampak tudi to je bilo na koncu vredno. Aja, pa ščurki. Ogromni. Veliko njih.

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanjih in popotnikih?

 Da te stranišče na letalu posrka ven ko potegneš vodo, pa da tvojo ženo zamenjajo za xy kamel. To se ne dogaja.

Katerih življenjskih lekcij so vaju naučila potovanja?

Potrpljenja. Iznajdljivosti. Samokontrole. Biti ekipa in se zanašati eden na drugega.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešata?

Govejo župo pa Modrijane. Šala! Imamo super pitno vodo in čist zrak.

HITRIH 6

Najljubša država: Šrilanka

Najljubše mesto: Hoi An (Vietnam)

Najljubša plaža: Anse Lazio (Sejšeli)

Najljubša kulinarika: azijski fusion

Naljubši način transporta: skuter

Najljubši jezik: slovenski, ker ni treba preveč mislit? 🙂

Foto: osebni arhiv/Petra Ogrin in Grega Ilnikar

Kaj Petra in Grega počneta sicer, lahko spremljate tudi na njunih Instagram profilih – @petraogrin IN @3.perspektiva.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

PREBERITE ŠE: Sabrina Savnik: Ljubiteljica morja in vetra, ki se seli na katamaran

9 tipov ljudi, ki jih srečate med počitnicami na Baliju

Bali s svojo svetovno prepoznavnostjo vsako leto pritegne več turistov in popotnikov z vseh vetrov. A na ta del Indonezije ne pridejo vsi z enakimi nameni, “to do” listami in “must see” seznami. Poglejmo, na kakšne vse boste naleteli.

Bali in iskalci zena

Takšne boste najpogosteje srečali v Ubudu, ki slovi po mirnih in urejenih kotičkih, joga studiih in kjer ni nobena redkost, da na ulicah srečate koga v pajkicah, z joga podlogo pod roko, ki ravno hiti na sproščujočo uro zena. Ubud (in Bali nasploh) je namreč tudi raj za ljubitelje veganske hrane in meditacije, kjer ne manjka niti resortov s pogledi na riževa polja, kjer najlažje najdete svoj zen.

Deskarji na vodi 

Surferska kultura na Baliju je močna in valovi privabljajo deskarje z vsega sveta. Surf v eni roki, rolka ali motor, surferji imajo svoj slog, prepoznate pa jih po porjaveli koži, s soncem poljubljenimi svetlimi prameni razmršenih las in modnim slogom, ki mu ni para. Selijo se po balijskih surferskih kotičkih, od Uluwatuja do Cangguja, kamor jih že neseta voda in veter.

Bali in njegovi digitalni nomadi 

Nekatere države jugovzhodne Azije so pravi raj za digitalne nomade, freelancerje, tiste, ki lahko s svojim laptopom delajo praktično od kjerkoli, kadarkoli. Pogosto jih ujamete v coworking kotičkih ali za osamljeno mizo v prikupnem lokalčku, kjer srkajo že tretjo kavo. Zahvaljujoč nizkim stroškom življenja, prijetni klimi, dobremu wi-fi-ju in drugim ugodnim pogojem za digitalne nomade, lahko pričakujete, da bodo tu kar nekaj časa.

Žurerji

Zaradi bližine in nizkih cen boste na Baliju srečali tudi ogromno Avstralcev, ki so poleg Angležev znani kot najbolj glasni in vandalski žurerji. Morje, sonce, poceni alkohol in pestra klubska scena privabljajo žurerje, ki jim je bolj od lepot otoka pomembna zabava. Te boste, ko pade noč, najpogosteje ujeli v Kuti, ki slovi po divjih zabavah, o čemer v zgodnjih jutranjih urah pričajo kupi smeti, praznih steklenic in kozarcev, ki ne ležijo le po ulicah, ampak na žalost pridejo tudi do plaže.

Adrenalinski odvisneži

Bali ponuja nekaj za vsakogar. Zagotovo tudi kup adrenalinskih aktivnosti. Od kanjoninga po slapovih, skakanja s klifov, plezanja in vseh mogočih akrobacij na vodi. Takšni popotniki pridejo na Bali z devetimi življenji in so odločeni, da porabijo vseh osem.

Umetniki 

Bali je precej umetniški otok, kjer boste našli veliko različnih izjemnih lokalnih izdelkov, od slik, do vseh mogočih dodatkov za dom, ki so tako edinstveni, da se boste vanje preprosto zaljubili. Narava, klima in kultura pa privabljata tudi številne tuje umetnike, ki tu najdejo svoj navdih in kreativo.

Tisti, na družbenih omrežjih

Bali s svojo slikovitostjo ponuja široko paleto osupljivih razgledov, kadrov in podob, ki so na Instagramu vedno videti čudovito. Zato se nikar ne čudite, če boste ujeli cel amaterski “fotoshooting”, saj je fotografiranje za na družbena omrežja postal zelo, zelo, zelo pomemben del naših potovanj.

Priseljenci na Bali

Če ste že kdaj potovali po podobnih destinacijah za več kot mesec dni, vas je zagotovo že kdaj spreletela ideja, da bi tam ostali za veliko dlje. Začne se s 30-dnevno vizo, njenim podaljševanje in pogosto konča tako, da prvotni turisti postanejo priseljenci. Pogosto se tudi zaljubijo v lokalca ali lokalko, ustvarijo družino in zaženejo posel, od bungalovov, do “evropsko-indonezijskih” kavarn, restavracij, surf šol ali česarkoli že. Takšni priseljenci navadno lepo sprejmejo kulturo države, v katero so prišli, se trudijo spoznavati njihov jezik, kulturo, kulinariko in tradicije.

Topli lokalci

Seveda pa ne moremo mimo domačinov. Če ste na Baliju, nikar ne zamudite priložnosti, da poklepetate s kakšnim od njih. Od prijaznega pozdrava gospe, ki pospravlja vašo sobo, do taksista ali prodajalca mangovih smutijev na ulici, pa tudi tistih, od katerih storitev ne koristite. Prisedite gospodu, ki na ulici kadi deseto cigareto. Poskusite jih spoznati. Povprašajte o njihovi življenjski poti in prepričani smo, da bodo to ena najbolj prijetnih poznanstev celotnega potovanja.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Trije otočki poleg Balija, ki jih morate obiskati

6 najboljših destinacij za ljubitelje joge

Joga postaja vedno bolj priljubljena oblika sproščanja, predvsem med ljudmi s stresnimi službami. Zato ni presenetljivo, da so vse bolj iskane tudi destinacije, ki ponujajo vodene ure joge.

Za vas smo na kup zbrali 6 najboljših destinacij po izboru Lonely planeta:

#1 Rishikesh, Indija

Mesto Rishikesh, ki se nahaja ob vznožju Himalaje in bregovih svete reke Ganges, je idealen kraj za duhovno sproščanje. Joga se je rodila v Indiji, Rishikesh pa je v starodavni umetnosti dobro znan, ker so v šestdesetih letih tam postavili enega od prvih ashramov. Izberite Parmarth Niketan, enega najbolj znanih centrov joge, ki nudi vadbe za vse stopnje fizične pripravljenosti.

#2 Ibiza, Španija

Čeprav Ibiza še vedno ponosno brani naslov ene najbolj znanih žurerskih destinacij, se zadnja leta vse bolj usmerja tudi k bolj umirjenim aktivnostim. Obdarjen s skrivnimi zalivi in zaščitenimi plažami, je ta Balearski otok prava izbira za iskanje notranjega miru in ravnovesja. Priporočamo Hidden yoga center, ki ponuja vadbe na čudovitih lokacijah v naravi.

#3 Sveta dolina, Peru

Sveta dolina oziroma Róo Urubamba je duhovno mesto z energijo Pachamame. Vsako leto privablja zagrete jogiste iz vseh koncev sveta. Naj gre za duhovnost ali pokrajino, Sveta dolina je pravi raj za prakticiranje joge. Nidra Wasi center ponuja dnevne andske in hatha joga tečaje – in daljše tečaje za usposabljanje učiteljev. Trenirali boste v prelepem studiu z okni od tal do stropa in spa centru.

#4 Tofo, Mozambik

Tofo se nahaja na grebenu bele peščene plaže in je majhno, a karizmatično mesto. Obalna skupnost mesta gleda na koralni greben, ki ga preplavijo mante, delfini in selitveni grbavci. Pravi raj tudi za potapljače in ljubitelje morja. Najboljša izbira je zagotovo Tilak Lodge, kjer boste potaplanje lahko združili z vadbo joge.

#5 Boulder, ZDA

Živahno mesto Boulder v Koloradu je velika atrakcija za ljubitelje ameriškega podeželja. Uokvirjen z dramatičnimi planinskimi gorami, razgibanimi potoki in prelepimi parki, je idealna izbira za joga počitnice. SUP Yoga se osredotoča na temeljno kontrolo dihanja. Za bolj tradicionalno joga vadbo pa priporočamo Iyengar Yoga Center v središču mesta.

#6 Bali, Indonezija

Vulkanske gore, bleščeča obala in tihi templji so sinonim za dobro počutje, ki ga boste brez dvoma našli na Baliju. Za ta otok je značilna božanska energija, ki se prepleta po njem. Bali je res svojevrsten in ta seznam bi bil težko popolen brez njega. Priporočamo vam obisk Taksu Spaja, ki leži v Ubudovem deževnem gozdu in ponuja več različnih vrst joge. Za daljša obdobja pa izberite Desa Seni v Cangguju, ki nudi osebno prilagojene programe.

Foto: Unsplash.com

Preberite še:

Barbara in Blaž: “Če še niste bili na skuterju, mogoče ni pametno, da se učite na Baliju” #intervju

I, Wanderlista: Pustila službo, prihranke za hišo pa namenila za potovanje po Aziji #intervju

Tokrat sem klepetala s Patricijo, Slovenko, ki že 10 let ne živi v Sloveniji, ampak na Švedskem – ter povsod vmes. Trenutno smo jo ujeli na Baliju. Poznamo jo tudi po njenem blogu z imenom I, Wanderlista. In to je njena zgodba.

Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Sem Patricija, Slovenka, ki se je od doma odselila pred skoraj 10 leti in prav te dni piham 30. svečko. Po 4 letih študija v Londonu me je pot zanesla v Göteborg na Švedsko, kjer sem se sedaj tudi ustalila. Rada fotografiram, potujem in pišem blog I, Wanderlista.

Kje smo vas ujeli tokrat in kolikšen del leta preživite med raziskovanjem novih krajev?

Trenutno sem na Baliju. S fantom sva začela najino 6-mesečno potovanje po Aziji. To je najino prvo tako dolgo potovanje. Pred tem sva potovala med dopustom in med vikendi, ko sva le imela priložnost.

Lansko jesen ste v redni službi na Švedskem naznanili, da dajete odpoved in odhajate v svet. Kakšna odločitev je to in koliko poguma zahteva?

Res je. Preden sem dala odpoved sem delala kot marketing manager in s službo nisem bila povsem zadovoljna. Namesto, da bi iskala novo zaposlitev in spet delala nekaj, kar me ne veseli, sem se odločila, da malo počakam s pisarno, in grem raje na plažo. Nekako se mi je zdelo, da je to tisti “zdaj ali nikoli” trenutek. Kupila sva enosmerne letalske vozovnice do Balija. Švedsko sva zapustila pred dvema tednoma.

Za leto 2019 sva imela sicer drugačne načrte. Načrtovala sva nakup hiše, vendar sva se odločila, da take stvari lahko malo počakajo. Mislim, da vsak, ki bi rad potoval, bo. Pogum pa že pride.

Vaša dogodivščina se torej začenja v jugovzhodni Aziji. Jo nameravate krojiti po trenutnem navdihu?

Načeloma sem prej vedno vse splanirala vnaprej in za vsako uro vedela, kaj bova počela. Sedaj pa bova obiskala toliko destinacij, da planirava večinoma 1 dan vnaprej, vsaj kar se tiče aktivnosti v državi, v kateri sva.

Omejuje naju dejstvo, da morava zaradi vize, vedno imeti letalsko karto tudi ven iz drzave, v katero vstopava. Zaenkrat imava po 2 mesecih Balija planirano Malezijo. Všeč nama je, da ne veva točno, kje bova. In da si s tem tudi dava priložnost rezervirat karte za kraje, ki nama jih npr. priporočajo popotniki, ki jih spoznava med potovanjem.

Nameravata svojo azijsko dogodivščino financirati predvsem iz prihrankov ali bosta delo poiskala tudi kje na poti?

Oboje. Najnini prihranki so bili prvotno namenjeni nakupu hiše, ampak sva se odločila, da jih nekaj porabiva za malo bolj zabavne stvari v življenju. Delo namerava tudi poiskati preko spleta, in zaenkrat je izbira v najinih strokah kar velika.

Kam (če sploh) se torej vračata po tem?

Nazaj na Švedsko. To je vsaj trenutni načrt.

Živeli ste tudi na Otoku – v Londonu in na Švedskem. Sta to kraja, kjer bi lahko ostali vse življenje?

V Londonu sem živela 4 leta in sem se z velikim veseljem iz mesta tudi odselila. Obožujem London, ko ga obiščem kot turist, za življenje in delo je pa Švedska veliko bolj prijazna. V Göteborgu sem sedaj že več kot 5 let in tam bom ostala najverjetnje vse življenje. Z malimi oddihi v  toplejše kraje, seveda.

Na katerem kontitentu se počutite najbolj domače? Zakaj?

V Evropi. Ker je, po mojem mnenju, kvaliteta življenja neprimerno boljša v Evropi kot kjerkoli drugje.

Si predstavljate potovanje, na katerem ne naredite niti ene fotografije?

Ne znam si predstavljati potovanja brez spominov v obliki fotk in videev, ker res zelo rada fotografiram. Raje potujem s praznim kovčkom, kot pa brez moje foto-opreme.

Kakšne motive najraje lovite v objektiv?

Najraje imam sončne zahode in fotografije posnete z dronom, top down. Vedno znova me fascinira svet s ptičje perspekitve.

Na Instagramu vam sledi prek 13 tisoč sledilcev. Kaj je ključ do grajenja takšne baze?

Vztrajnost in pa veliko dela. Jaz sem imela srečo, da so moje fotografije objavili v angleški reviji Grazia UK in na kar nekaj znanih IG računih. Veliko časa posvetim novim fotografijam, rednim objavam in odgovarjanju na sporočila in komentarje.

Z Instagramom tudi služite?

Trenutno ne. Moj račun je čisto premajhen za zaslužek. Rada sicer sodelujem z različnimi podjetji, dokler imajo v ponudbi nekaj, kar bi zanimalo mene in moje sledilce.

Ustvarjate tudi blog I, Wanderlista. Ciljate na to, da bo postal vaša prva služba?

Sem realist in bi rekla tako: rada imam “klasično službo”, rutine in zanesljiv dohodek. Bi pa z veseljem delala manj kot 40 ur na teden za nekoga drugega. Blog bi v idealnem scenariju zame predstavljal part-time job. Večinoma zato, ker je bloganje precej osamljeno delo, jaz pa rada delam tudi v timu.

Kakšen tip popotnika ste?

Vedno raje aktivno preživljam počitnice, nekako 80-20. Večji delež (80%) zame predstavlja hoja po mestih, obisk templjev, hoja v hribe, nakupi po lokalnih marketih, vožnje z motorjem v neznano in pa turistične aktivnosti. Tistih 20% pa ležim na plaži, se sončim in snorklam.

Kako izbirate naslednjo destinacijo in na kakšen način načrtujete svoja potovanja?

Poskušam se izogniti destinacijam z veliko turisti. Prav poseben užitek mi je najti skrite, neraziskane kotičke ali pa že znane lokacije predstaviti skozi drugačen/svoj pogled.

5 stvari, ki jih najprej spakirate?

Nahrbtnik s foto-opremo, kopalke, potni list, slamnik in telefon.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenite drugim popotnikom?

Vprašaj ljudi, če jih lahko fotografiraš in naj bo to uvod v pogovor. Rada spoznavam tuje kulture in z veseljem zapravim nekaj minut v pogovoru z domačini.

Top 3 jedi, ki ste jih spoznali po svetu?

Martabak (Bali), kottu roti (Šrilanka), tacos na švedski način. Extra: king coconuts na Šrilanki so moja najljubša pijača, sok iz teh kokosov je resnično okusen.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

Zaenkrat nisem še imela kakšne izrazito neprijetne izkušnje.

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanjih in popotnikih?

Potovanje, ko je destinacija v sezoni. Midva sva že tretjič v Aziji v deževni sezoni in ne samo, da so cene hotelov bolj ugodne, tudi veliko manj ljudi je – kar je zame ogromen bonus. Kljub temu kaj vremenoslovske aplikacije pravijo, dež skoraj vedno pada samo ponoči ali pa se močno ulije za 10 minut čez dan.

Katerih življenjskih lekcij so vas naučila potovanja?

Živeti na bolj trajnosten način. Zelo veliko lahko tudi turisti pripomoremu k temu, da okolja ne uničujemo, temveč stremimo k temu, da ga zapustimo lepšega kot smo ga ‘prejeli’.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešate?

Pogled na gore iz skoraj vsakega kotička Slovenije. In pa seveda, mojo družino. Po skoraj 10 letih od doma, si včasih res želim, da bi bil svet malo manjši.

HITRIH 6

Najljubša država: Šrilanka

Najljubše mesto: Ljubljana

Najljubša plaža: Fushifaru (Maldivi)

Najljubša kulinarika: Mehiška

Naljubši način transporta: Avto

Najljubši jezik: Švedščina

Foto: I, Wanderlista

Patriciji lahko sledite na njenem blogu I, Wanderlista in pa na Instagramu.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!  

PREBERITE ŠE:  

Barbara in Blaž: “Če še niste bili na skuterju, mogoče ni pametno, da se učite na Baliju” #intervju

Barbara in Blaž: “Če še niste bili na skuterju, mogoče ni pametno, da se učite na Baliju” #intervju

Našo pozornost sta tokrat pritegnila Barbara Bedene in Blaž Dobravec, popotniški par, ki se z dopusta na Baliju vrača z najboljšim spominkom – tistim v digitalni obliki.

V kratkem filmčku sta namreč povzela svojo indonezijsko dogodivščino in raziskovanje Balija, na Vandraj pa sta delila tudi nekaj trikov in idej, kaj tam početi in česa ne. Na primer učenje vožnje s skuterjem je na vrhu seznama stvari, ki jih raje počnite kje drugje. Kdo sta torej Barbara in Blaž? Za začetek si oglejte njun video, ki sta ga posnela na Baliju.

Kako bi se predstavila tistim, ki vaju še ne poznajo?

Sva noč in dan. Jutranji ptič in medvedka med zimo, družabna punca in samotar, skratka par, ki se po karakterju zelo razlikuje, a ima nekaj skupnega … Oba obožujeva potovanja. Kljub vsem razlikam v karakterju se dobro dopolnjujeva. Ko nisva na potovanjih, kjer sva fotograf, videograf in model, pa sva študenta fizioterapije in matematike.

Kakšne motive najraje lovita v objektiv?

Čeprav imava rada mesta in njihovo čarobno, včasih hektično vzdušje, oba obožujeva naravo in raziskovanje še neodkritih kotičkov sveta. Čeprav so tehnološki dosežki zanimivi, ima narava nek čaroben občutek svobode.

Si predstavljata potovanja, kjer ne naredita niti ene fotografije ali videa?

Uh, definitivno ne. Oba imava v sebi neko »dolžnost« beležiti spomine, predvsem za naju. Med pregledovanjem fotografij ali videa na nek način podoživiva trenutke, ki sva jih doživljala med potovanjem, vrnejo se spomini, dogodivščine, polomi, pokvarjeni in ukradeni skuterji, ljudje, ki sva jih spoznala, in še in še.

Že sama misel na to, da bi morala kamero/fotoaparat pustiti doma, je zastrašujoča (smeh).

Na podlagi česa izbirata svojo naslednjo destinacijo?

Sva študenta. Mogoče to že dovolj pove. A čisto zares – vsak od naju ima svoj seznam lokacij, ki ga seveda hitreje dopolnjujeva, kot črtava lokacije iz njega, nato pa primerjava lokacije iz obeh seznamov. Velikokrat se zgodi, da imava podobne želje, če ne, pa se na vsaki lokaciji najde nekaj za vsakega. Tako, da nama samo iskanje lokacij ne predstavlja težav.

Na Vandraj smo vaju ujeli zaradi vajinega filmčka, ki sta ga posnela na Baliju. Katera je najbolj zaznamujoča izkušnja, ki sta jo doživela na tem slavnem indonezijskem otoku?

Najbolj sta naju zaznamovali dve izkušnji, obe sta povezani s skuterjem. Prva se je zgodila dejansko 15 minut po tem, ko sva v hotelu najela najin prvi skuter. Odpeljala sva se do Tegallalang teras, ki so ena izmed najbolj znanih lokacij na Baliju, parkirala skuter, kamor nama je pokazal redar, za vsak slučaj naredila fotografijo registrske tablice in se odpravila raziskovat … Ko sva prišla nazaj, najinega skuterja ni bilo nikjer. Ob cesti sva ga iskala kakšno uro in ko sva že skoraj obupala in želela poklicati v hotel, da so nama ga ukradli, sva ga zagledala. Najin skuter je bil na sredi nekega velikega parkirišča, obdan s stotine drugih skuterjev. Očitno nama ga je nekdo prmaknil … To je bila »zabavna« prva izkušnja.

Druga pa se je zgodila na najbolj zahteven dan, ko nama je skuter na sredi ceste odpovedal. To je bilo na Nusi Penidi, na otočku blizu Balija, kjer ni bilo ne signala, ne avtomobilov, ne asfaltirane ceste. Skuter sva nato potiskala kak kilometer, dokler nisva prišla do majhne hiške, kjer nama ga je domačin popravil. Najbolj drzno pri tem pa je bilo, da sva se kjub temu odpravila naprej, ne vedoč, ali se bo skuter, ko ga bova ugasnila, sploh prižgal nazaj … Na srečo se je!

Bali je poln neobljudenih lepot, hkrati pa tiste najbolj slavne točke preplavljajo množice turistov, ki za najboljšo Insta fotko stojijo kar v vrsti. Imata kakšen trik, kako priti do najboljšega kadra?

Ja, na Baliju je toliko nasprotij, nekje ljudi kar mrgoli, drugje jih sploh ni. Zanimivo je včasih videti, ko prideš na neko znano lokacijo že ob 6-7 zjutraj, ker si prepričan, da bo takrat lokacija samo zate in bo tudi svetloba najboljša. Ampak ko prideš tja, niti ne najdeš prostora, da bi parkiral svoj skuterček. Kljub temu, pa zgodnje vstajanje vsaj do neke mere pomaga.

Za najboljši kader je potrebno biti iznajdljiv, najti kakšno drevo, splezati nanj in predvsem priti do kadra, ki ga na Instagramu ali kjerkoli drugje ne najdeš. Sama izbira lokacij in čas potovanja pa pri tem igrata veliko vlogo. Drugače pa je čakanje zelo dobra alternativa. Velikokrat je potrebno čakati na neki lokaciji, biti potrpežljiv, da se turisti ravno za nekaj sekund izmaknejo iz kadra. Na nekaterih zelo znanih lokacijah ti to včasih ne uspe, takrat pač poskusiš narediti najboljše iz dane situacije.

Vajinih top 5 kotičkov na Baliju?

Tegallalang – prečudovite riževe terase, ki ji moraš nujno videti in se tam izgubiti. Nahajajo se 10 kilometrov severno iz centra Ubuda.
Slap Kanto Lampo – stopničast slap, manj poznan, vendar definitivno eden lepših na Baliju. V njem se lahko kopaš.
Slap Taganungan – eden najbolj poznanih slapov na Baliju, zelo mogočen, vendar tam kar mrgoli turistov. Vseeno se ga definitivno splača pogledat.
Ubud – najbolj kulturno mesto na Baliju, ker se sprehajaš in izgubljaš med majhnimi in ozkimi ulicami, odkrivaš neverjetne restavracije in trgovinice, obenem pa se neprestano izmikaš mimo drvečim avtomobilom in skuterjem. Zanimivo kulturno doživetje. Čeprav je tudi tu turistov vedno več.
Monkey Forest – nahaja se v mestu Ubud, kjer te že pred vhodom pričakajo nagajive in prisrčne opice, seveda moraš paziti na osebene stvari, saj ti opica hitro izmakne kakšno stvar (očala, telefon, denarnico …), ki je vrjetno nikoli ne dobiš nazaj.

Kaj bi svetovala tistim, ki se odpravljajo na Bali?

Obiščite ga čim prej, saj bo kmalu popolnoma preplavljen s turisti. In pa seveda, pazite pri vožnji s skuterjem. Če niste bili vsaj nekajkrat prej na skuterju, mogoče ni pametno, da se učite tam. Nama se je uspelo enkrat prevrnit, ko sva bila na hribu. Na srečo ni bilo hujših posledic, videla pa sva veliko, veliko ljudi, ki jim je poškodba s skuterjem vrjetno zelo pokvarila ali pa vsaj otežila uživanje v počitnicah.

Čudovito je preživeti večer na eni izmed neštetih plaž Balija, kjer se ob surfanju, svežem kokosu, prijaznih domačinih in čudovitih barvah sončnega zahoda preprosto počutiš svobodno.

Foto in video: Blaž Dobravec (Instagram: @blazdobravec) in Barbara Bedene (Instagram: @barbarabedene)

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!  

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider: Slovenka, ki se je s Francozom ustalila na rajskih Karibih

Top 10 stvari, ki jih lahko počnete na rajskem otočku Gili Trawangan

Indonezija je veliko več kot le Bali. Le streljaj od tega slavnega otoka ležijo še trije, ki si prav tako zaslužijo mesto na vaši TO DO listi. Giliji!

Imenujejo se Gili Air, Gili Meno in Gili Trawangan. Po tem vrstem redu si ob boku sledijo vzhodno od Balija, tik ob zahodni obali večjega otoka Lombok. Do njih večkrat na dan vozijo ladje tako z Balija kot Lomboka.

Otočki so pravzaprav tako majhni, da jih po obali okrog in okrog prehodite v kakšni uri, med njimi pa se lahko s čolnom preselite v desetih minutah. Na otokih ni avtomobilov, ceste so prekrite z mivko, po njih se premikate peš, s kolesom ali pa skočite na voz, ki ga vlečejo konji – čeprav vas bo to ob pogledu na utrujene živali minilo in jo boste čez otok raje mahnili sami.

Po čem se otoki razlikujejo, smo pisali že TUKAJ, v nadaljevanju pa se bomo tokrat ustavili kar na največjem, otoku Gili Trawangan. Kaj vse tam lahko počnete?

Degustacija VSEGA na nočni tržnici

Gili Trawangan od manjših bratcev izstopa že s svojo nočno tržnico. Cvrčanje vokov, omamen vonj, ki prihaja z žara in razposajen vrvež lačnih obiskovalcev vas bodo navdušili ob prvem obisku. Naročite hladen Bintang in preizkusite vse. Od odlične morske hrane, skled riža, zelenjave in mesa, pa seveda odličnih sladic, izbira je velika, cene nizke, lačni pa zagotovo ne boste ostali.

Potapljanje

Giliji slovijo tudi kot odlične destinacije za potapljanje, kjer greste lahko na tečaj in pridobite potapljaško licenco, pod vodno gladino pa ujamete osupljive prizore.

Snorkljanje

Če je potapljanje za vas prevelik zalogaj, boste veliko videli že zgolj med snorkljanjem. Če niste spakirali svoje maske, brez skrbi, za okoli dva evra na dan jo lahko tudi najamete. Poleg pisanih ribic pa lahko z nekaj sreče ugledate tudi želve!

Skočite na kolo in ga raziščite do zadnjega kotička

Najboljši način, kako raziskati ves otok, je s kolesom! Tega lahko za drobiž za ves dan najamete kar na ulici. Prekolesarite ga lahko okrog in okrog po robu plaže ali pa ga presekate po sredini. Na poti vas čakajo čudoviti razgledi.

Ne spreglejte gugalnic v morju

Ene najbolj znanih fotografij z Gilijev so seveda tiste na gugalnicah. Začelo se je s kreativno idejo Hotela Ombak Sunset, ki je v morje postavil najbolj instagramabilne gugalnice na svetu. Ker so na Instagramu postale takšen hit, pa so jih hitro postavili še sosedje in gugalnice sredi morja so postale zaščitni znak Gilijev, brez fotografije katerih se ne vračajte domov.

Vsrkajte vsak sončni zahod

Sončni zahodi na Gilijih so čudoviti, rožnate barve ob turkiznem morju, beli plaži in palmah pač nikogar ne pustijo ravnodušnega.

Pojdite na malo drugačno jogo

Hipijevsko vzdušje Gilijev je odlična atmosfera za iskanje svoje duše in dihanje. Ne glede na to, ali jogo prakticirate že leta ali pa boste na podlago sedli prvič, Giliji so odlična iztočnica za kaj takšnega. Joga studii so na vsakem vogalu, če pa ste za nekaj res posebnega, preizkusite jogo v zraku ali na SUP-ih.

Masaža!

Če ste eni tistih, ki na dopustu mišic ne uporabljate najraje, je na otoku tudi malo morje masažnih salonov. Tam vas bodo razvajali kot kralje in kraljice, zato si le privoščite!

Zabavajte se, tudi če ni petek! 

Gili Trawangan je prvi od trojice, ki slovi po divjih zabavah, na katere ni treba čakati do petka. Čez del otoka, kjer pristanete, gre namreč glavna ulica, kjer najdete kup trgovin, restavracij in barov, ne manjka pa niti četica diskotek, ki so polne ves teden. A brez skrbi, če vam ni do žuranja, je drugi del otoka tih in miren tudi zvečer.

Skočite k sosedoma

Kot rečeno, so opevani Giliji trije. Poleg vedno živahnega Gili T-ja, kot mu skrajšano radi rečemo, sta tam še Gili Meno in Gili Air. Prvi je umirjen in manj oblegan, drugi pa je mešanica Mena in T-ja. Med otoki vsak dan vozijo ladjice, zato lahko med njimi preskakujete kot vam je volja.

Foto: Maja Fister

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.