Mostar: raziščite fotogenično mesto na reki Neretvi

Ob reki Neretvi leži Mostar, mesto s slikovitim jedrom in Starim mostom, ki ste ga zagotovo že ujeli na kakšni lični razglednici. Mostar je dobil ime po stražnih stolpih tega slavnega mostu – čuvajih mostov oz “mostarih”.

Doživite Mostar in začutite čare mesta na Neretvi

Kaj ponuja Mostar? Največja znamenitost mesta na obalah reke Neretve je še danes prav Stari most, zgrajen v 16. stoletju. Most so leta 1993 med vojno porušili, danes pa je restavriran po starih načrtih. Most je celo pod UNESCO zaščito.

Poiščite tudi most Kriva čuprija, ki je zelo podoben Staremu mostu, le veliko manjši. Stoji le 200 metrov stran od velikega brata, nanj pa boste naleteli med sprehodom po tlakovanih ulicah stareha mestnega jedra.

Sprehodite se po slikovitem mestnem jedru, kjer boste ujeli pogled na džamije, cerkve, mostove, čaršije in začutili preplet orientalskih in mediteranskih vplivov. Priporočamo, da skočite še v hamam, tradicionalno kopališče. Ne zamudite tudi orientalskega dela Mostarja, kjer se sprehodite po kojundžiluku s številnimi kavarnami in rokodelskimi delavnicami.

Po tisto pravo bakreno džezvo in baklavo! 

V mestu je kup prodajalnic s spominki, oblačili in sladicami – tu dobite tudi tisto pravo bakreno džezvo za kavo. Pravo bosansko kavo iz bakrene džezve postrežejo s kockami sladkorja ter lokumom – turškimi žele kockami. Ja, prava bosanska kava mora biti sladka!

Tudi njihove sladice so zelo sladke. Ena od takšnih je baklava! Poskusite tudi tulumbe (ocvrto testo s sladkornim sirupom), hurmašice (pecivo s sladkornim sirupom), tufahije (kuhano jabolko, polnjeno z orehovim nadevom) in halve.

Na čevapčiče s kajmakom in (mesni!) burek

Mostar vas zagotovo ne bo pustil domov lačnih. Najbolj znane bosansko-hercegovske mesne jedi z žara so čevapčiči in pleskavice iz jagnjetine in pikantne goveje klobase sudžuki. Postrežejo jih v lepinji podobemu kruhku, ki se imenuje somun. Ne pozabite na kajmak!

Ljubitelji mesa poskusite tudi meso ispod sača ali čufte – oziroma mesne kroglice. Če boste naročili burek, pa si zapomnite, da je burek vedno in izključno mesni! Vse ostale različice te jedi z drugimi nadevi so pite. Na primer sirnica (s sirom), zeljanica (s špinačo in sirom), krompiruša v Bosni oziroma krompirača v Hercegovini (s krompirjem).

Polnjene paprike, sarma in sataraš so jedi, ki jih dobro poznamo tudi pri nas, poskusite pa še, kaj so sogan-dolme (polnjena čebula), japrak (mleto meso in riž, zavito v liste trte), turšija (okisana mešana zelenjava) in kljukuša (pečen nariban krompir z moko in vodo). Če bi raje kaj na žlico, naročite bosanski lonac (enolončnica iz mesa in zelenjave), đuveč (zelenjavna enolončnica) ali buranijo (enolončnica iz zelenega fižola). Mmm, dober tek!

Kje prenočiti?

Pri Megabonu so pripravili odličen nabor ponudb za nočitve – več o njih preverite TUKAJ – klik!

Podaljšek v “Balkantrip”

V Mostarju vam ne bo nikoli dolgčas, saj ponuja številne zanimivosti. Od tod pa lahko delate izlete do krajev kot so slovito romarsko središče Međugorje, Kanjon Neretve, Počitelj ali izvir reke Bune v Blagaju … Lahko pa naredite daljšo turo Z avtom po Balkanu! Tu je 10-dnevni načrt potovanja – klik.

FOTO: Maja Fister, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Bosna na dlani: Lepote BiH, ki vas bodo navdušile in osupnile

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Z avtom po Balkanu: 10-dnevni plan potovanja

Ste že raziskali Balkan? Tako blizu je, da se lahko odpravite kar z avtom, doživite pa ravno toliko ali še več, kot če bi odleteli nekam daleč stran.

S slikovitimi pokrajinami, bogato zgodovino in številnimi kulturnimi zakladi ponuja Balkan nepozabno izkušnjo. Kombinacija raziskovanja naravnih in kulturnih znamenitosti, s postanki na čudovitih plažah, bo obogatila vaš dopust na najlepši možen način. Od Hrvaške do Severne Makedonije in nazaj.

Balkan z avtom: 10-dnevni načrt potovanja

Dan 1 – 2: Zagreb, Plitvička jezera, Dalmacija, Hrvaška

  • Začnite svoje potovanje v glavnem mestu Hrvaške, Zagrebu. Sprehodite se po slikovitih ulicah starega mestnega jedra, obiščite Zagrebško katedralo in mimoidoče trge.
  • Pot nadaljujte proti morju.
  • Priporočen ogled: Nacionalni park Plitvička jezera.
  • Prespite v Zadru, Šibeniku, Biogradu na moru ali kje vmes.
  • Spijte kavico ob morju, se okopajte, morda obiščete otok Brač, Hvar ali Korčulo.
  • Po dnevu ob morju se odpravite proti Mostarju. Ideje za nastanitev najdete TUKAJ.

Dan 3 – 4: Mostar in Sarajevo, Bosna in Hercegovina

  • S svojim slavnim Starim mostom in slikovito reko Neretvo, je Mostar eno najlepših mest na Balkanu. Obiščite staro mestno jedro, kjer lahko okusite lokalno kulinariko in se sprehodite po tlakovanih ulicah. Obvezno spijte kavo in pojejte kaj dobrega.
  • Nadaljujte svojo pot proti Sarajevu, glavnemu mestu Bosne in Hercegovine.
  • Pustite se očarati edinstveni mešanici vzhoda in zahoda v Sarajevu. Odkrijte zgodovinske spomenike, kot je Baščaršija, poskusite tradicionalno bosansko kulinariko in se naužijte edinstvenega vzdušja tega mesta.
  • Prespite v Sarajevu. Ideje za nastanitve najdete TUKAJ.

Dan 5 – 6: Dubrovnik, Kotor, Budva, Bar, Črna gora

  • Nadaljujte svoje potovanje v enem najbolj priljubljenih mest na Balkanu. Odkrijte očarljivo srednjeveško mestno jedro, se sprehodite po obzidju in uživajte v čudovitih razgledih na Jadransko morje. Dubrovnik vas bo očaral.
  • Potujte naprej ob obali do čudovitega zaliva Boka Kotorska in obiščite slikovito mesto Kotor. Sprehodite se po ozkih ulicah starega mestnega jedra, obiščite starodavne cerkve in uživajte v čudovitih razgledih na obalo in gore. Prespite v bližini.
  • Naslednje jutro priporočamo ogled Budve in kopanje na plaži Svetega Štefana.
  • Za še več plaž in nastanitev v krajih Črne gore, obiščite TO POVEZAVO, kjer najdete ideje za nastanitev.

Dan 7 – 8: Albanija, Ohrid, Severna Makedonija

  • Nadaljujte svojo pot proti Ohridskemu jezeru, enemu najlepših jezer v Evropi. Peljali se boste skozi Albanijo, zato vam priporočamo postanek v obmorskem mestu Drač in v Tirani.
  • Ohridsko jezero velja za enega najstarejših in najglobljih jezer v Evropi. Odkrijte čarobno mesto Ohrid s svojimi cerkvami, trgom in prelepimi razgledi na jezero.
  • Priporočen ogled: Nacionalni park Galičiča.
  • Če imate več kot 10 dni časa, lahko pot nadaljujete še proti Grčiji ali Bolgariji.

Če raje potujete z agencijo, vam za pot do Ohrida priporočamo TA IZLET. Ne glede na to, ali boste potovali sami ali v skupini, pa smo prepričani, da vas bo Balkan navdušil! 

Foto: Shuttestock

PREBERITE ŠE: Drugačne počitnice na Jadranu: 9 dni in 6 balkanskih držav

 

 

Kje pričakati leto 2024? Beograd kliče!

Beograd je mesto, ki mu ni para. Priporočamo, da si zanj vzamete čas in se ga dobro naužijete. Tja se lahko na vikend izlet odpravite kar s svojim avtom, ugodne povezave pa najdete tudi pri Air Serbia, ki v belo mesto leti iz Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana.

Beograd je živahno mesto, kjer boste našli nekaj za vsak okus. Od sodobnih kavarnic, kjer se zbira mladina, do tradicionalnih gostilnic, kjer še živi duša prejšnjih desetletij balkanskega duha. In še kup drugih znamenitosti!

Mesto, ki ponuja marsikaj

Kaj vse ima Beograd? Z ogledom »belega« mesta začnete na sotočju Save v Donavo, kjer vas pričaka trdnjava Kalemegdan. V parku Kalemegdan stoji tudi kip Pobednika (Zmagovalca), ki ima status simbola mesta. Sprehodite se po glavni beograjski promenadi – ulici Kneza Mihajla, kjer je veliko lepih trgovin, galerij in knjigarn. Ulico so zadnjič obnovili leta 1987 in takrat je postala skoraj en kilometer dolg raj za pešce.

Poglejte še saborno cerkev, ki je znana tudi kot beograjska stolnica, »konak knjeginje Ljubice« in največjo pravoslavno cerkev sv. Save na Vračarju. Zapeljite se še mimo stadiona Crvene Zvezde Marakana in Dedinj, kjer so rezidence najpomembnejših beograjskih politikov. V Hiši cvetja pa se nahaja mavzolej nekdanjega predsednika Jugoslavije – Josipa Broza Tita. Mimogrede, v Beograd je samo zaradi Hiše cvetja v treh desetletjih zavilo že več kot 20 milijonov ljudi. Lahko greste tudi na sprehod po beograjski tržnici Zeleni Venac ali skočite v kakšen muzej – na primer muzej Nikole Tesle.

Na večerjo v boemsko Skadarlijo

Morda vas zanese na večerjo ob starogradskih pesmih v boemskem delu Beograda – na Skadarlijo. Če bi tam radi tudi silvestrovali, vsekakor vnaprej rezervirajte mizo. Ta manj kot 400 metrov dolga ulica je uspela obdržati vintage duh s starimi tlakovci in fasadami ter kupom gostiln z dušo in zgodovino, ki prav na tem mestu tradicijo vzdržujejo že več kot 150 let. V najbolj slavnih lokalih kot so Tri šešira, Dva jelena, Zlatni bokal, Dva bela goluba, Velika Skadarlija in Ima dana so se zabavali že številni eminentni gostje.

Mimogrede, Skadarlija zna biti še bolj vesela, če vas bo v Beograd zaneslo 13. januarja, na pravoslavno novo leto.

Na praznovanje na prostem, na splave ali v klube

Ena glavnih značilnosti, ki bogatijo Beograd, so tudi splavi na Savi in Donavi. Na njih potekajo največje zabave skozi vse leto, v vseh letnih časih. Pestro je seveda tudi na Silvestrovo. Če raje silvestrujete na prostem, boste veliko dogajanja ujeli na več lokacijah po mestu, na primer na Savski promenadi ali na glavnem odru pred Narodno skupščino. Če bi šli raje v klub, tudi teh ne manjka! Savamala je nekdanja industrijska četrt, danes center urbane kulture, kjer boste zagotovo našli kakšen klub po svojem okusu. O več dogodkih na Silvestrovo si preberite TU.

Kje prenočiti?

Imamo idejo! Megabon ima v ponudbi kup nastanitev v Beogradu. Med njimi je tudi nov mestni hotel Falkensteiner Hotel Belgrade, ki se nahaja v središču beograjske poslovne in trgovske cone, v neposredni bližini središča mesta. Je odlično prometno povezan z letališčem, zanj pa so značilni sodoben in dinamičen dizajn, maksimalno udobje in odlične storitve. Ponudba velja za nočitve med 29. decembrom 2023 in 3. januarjem 2024, torej prav za silvestrovanje!

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Praznična večerja z vsaj tremi hodi: RECEPTI, ki bodo navdušili omizje

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

ČRNA GORA – Počitnice z najboljšim razmerjem med ceno in kakovostjo leta 2023

Na letošnji oddih vabi Črna gora! Direktno z Brnika na letališče Tivat lahko z Air Montenegro poletite vsak ponedeljek, sredo, petek in nedeljo. Največji izbor preverjenih hotelov in apartmajev ter daleč najugodnejše cene najdete pri turistični agenciji Intelekta, kjer ponujajo možnost 4, 5, 7, 10, 11 in 14-dnevnih počitnic.

Črna gora je destinacija, kjer boste letos doživeli svoje najljubše počitnice do zdaj. Medtem ko so cene poletnih počitnic po koncu obdobja covida v vseh sredozemskih turističnih deželah – še posebej na Hrvaškem, v Turčiji, Grčiji in Španiji – v letošnjem letu poletele v nebo, so zaradi izpada ruskih turistov v zadnjih letih hotelirji v Črni gori pustili cene bolj ali manj nespremenjene.

Črna gora, hit poletja 2023!

Tako je Črna gora, slikovita državica ob južnem delu Jadranskega morja, ki s svojo bogato zgodovino in naravnimi lepotami navduši prav vsakega obiskovalca, čez noč postala hit poletja 2023.

Apartmaji Langust, Sveti Stefan

Ta dežela ponuja mediteransko podnebje, izjemne naravne, kulturne in zgodovinske znamenitosti. Pa tudi nepozabne izlete, bogato in pristno kulinariko, predvsem pa prijazne in gostoljubne domačine, ki imajo iskreno radi slovenskega turista. Mirna in romantična stara mesta, poživljajoč vonj po morju in toplina ribiških vasic, lepe peščene plaže in hribovite gorske pokrajine v zaledju vas vabijo, da jih obiščete in raziskujete.

Slovenska plaža, Budva

Črnogorski ikoni: Sveti Stefan in Budva

Vsak, ki rad počitnikuje ob morju, je prav gotovo že slišal za Sveti Stefan, otoček neobičajnega videza. Obdan je z visokimi kamnitimi zidovi, z obalo pa je povezan z ozkim kopnim pasom. Vse zgradbe na otočku so del luksuznega hotelskega letovišča.

Sveti Stefan

Zagotovo poznate tudi Budvo, eno najstarejših mediteranskih mest z bogatim nočnim življenjem in popularno slovensko plažo z istoimenskim hotelom – Hotel Slovenska plaža. Verjetno ste slišali tudi za Bečiće, črnogorsko letovišče, ki se ponaša z največjim številom modernih hotelov različnih svetovnih verig. To so na primer odlični Hotel Iberostar Bellvue, Hotel Mediteran in Hotel Montenegrina.

Hotel Iberostar Bellevue, Bečići

Hotel Mediteran, Bečići

Hotel Montenegrina, Bečići

Manjši biseri za umik v hedonistično idilo

Seveda pa ob črnogorski jadranski obali obstajajo tudi številni manj znani kraji oz. letovišča, ki so za marsikoga še lepši in prijetnejši za preživljanje poletnih počitnic. Eden izmed takih je Petrovac na Moru. Kraj je ravno dovolj velik, da v njem najdemo tako par odličnih hotelov – Hotel Villa Oliva, Hotel Palas in Hotel Castellastva, kot tudi dovolj manjših ugodnih nastanitev – Hotel WGrand, Hotel Danica in Apartmaji Holiday. Obenem pa kraj ohranja še idiličnost majhnega obmorskega mesteca s številnimi ličnimi trgovinicami, restavracijami, bari in prikupno ter živahno promenado.

Zanimiv je tudi Čanj, ki se ponaša z dvema v zadnjih letih popolnoma obnovljenima hoteloma. To sta Hotel Pearl Beach in Hotel Monte Mare, ki nudita trenutno daleč najugodnejše razmerje med ceno in kakovostjo v segmentu all inclusive počitnic. Poleg tega pa se iz obeh da priti peš še do čudovite Kraljičine plaže.

Hotel Pearl Beach, Čanj

Črna gora so tudi vrhovi in jezera

Sicer pa Črna gora nima samo 300 km jadranske obale. Ima tudi do 2500 m visoke gore in 5 nacionalnih parkov s številnimi jezeri ter drugimi naravnimi znamenitostmi. Žabljak je najvišje ležeče mesto na Balkanu, Skadarsko jezero je največje jezero na Balkanu, kanjon reke Tare pa je najgloblji kanjon v Evropi. V tako majhni državi tako lahko najdemo toliko zanimivega in lepega. Gremo!

Ponudbe za oddih v Črni gori omogoča Intelekta – Najpametnejša izbira za vaše počitnice, že od leta 1989.

FOTO: Arhiv Intelekta

Slovenski par, ki potuje okoli sveta, dela na poti in je zaradi Tik Toka zaslovel v Savdski Arabiji #INTERVJU

Amadej Petan in Tara Sergeja Kadunc sta mlad par, digitalna nomada in študenta, ki sta se odpravila na pot okoli sveta. Delata na daljavo, brez oklevanja pa poprimeta za delo tudi na samih destinacijah. Med drugim sta delala na turško-sirski meji in v ribji tovarni na severu Danske. Pravita, da je od vsega najtežje prijateljem in staršem razložiti, kam in zakaj gresta in kje trenutno sploh sta.

Amadej Petan

Kako bi se predstavila tistim, ki vaju še ne poznajo?

Sva Amadej Petan in Tara Sergeja Kadunc, študenta mednarodnih odnosov in velika avanturista. Rada imava neodkrite kraje in unikatne izkušnje, vendar pa to tudi rada kombinirava z udobjem, dobro hrano in umirjenimi trenutki.

Kako sta prišla do ideje za pot okoli sveta? Kaj je bila tista odločilna točka? 

V bistvu sva si to želela že precej dolgo, odločitev pa je prišla zelo spontano – oba sva namreč bolj za hec kot za res iskala dela preko spleta. Ko sva oba dobila takšno priložnost, pa sva si rekla, da jo morava izkoristiti! 

Kje sta trenutno? Kje sta že bila, kam sta še vse namenjena? 

Do sedaj sva bila najprej 3 mesece na Balkanu (Srbija, Makedonija, Albanija, Bosna, Hrvaška), potem sva bila v Turčiji več kot pol leta, kjer sva delala prakso na turško-sirski meji pri nevladni organizaciji in veliko potovala po neodkriti vzhodni Turčiji. Potem sva bila 2 meseca na Tajskem, delala na severu Danske v ribji tovarni 1 mesec, pa poleti na vasi v Grčiji pri sorodnikih. Avgusta sva iz Nemčije začela, potem potovala po severni in vzhodni Turčiji, pa z avtobusom v Irak, kjer sva bila 3 tedne. Trenutno sva na Šrilanki, kamor sva priletela iz Savdske Arabije.

Na Šrilanki sva precej nezadovoljna – sem sva prišla praktično samo zato, da bi si odpočila od šestih tednov štopanja, Couchsurfinga in avantur po Savdski Arabiji. Vendar pa sva doživela ravno nasprotno. Za 14 dni sva namreč rezervirala resort in ga plačala vnaprej, nato pa so pred check-inom zahtevali več kot trojni znesek, ali pa naju ne sprejmejo. Tako sva v vrhuncu sezone zelo izčrpana ostala brez željene namestitve ob plaži in trenutno bivava v centru otoka. Tudi ponudba hrane je precej slaba, veliko je ljudi na ulicah, ki se poskušajo okoristiti s prevarami, pa tudi Tara je imela več neprijetnih izkušenj nadlegovanja s strani moških.

Zato sedaj torej intenzivno iščeva načine, kako čimprej oditi na novo destinacijo, kar pa je zaradi visokih cen med božično-novoletno sezono zelo oteženo. Na seznamu destinacij, ki jih želiva obiskati, so trenutno najvišje Indija, Pakistan, Koreja, Japonska in Tajvan. 

Od kje vama finance za tako pot? 

Pot financirava predvsem s sprotnim delo preko spleta, imava pa za nujne primere tudi nekaj prihrankov na zalogi. Velik del teh sva pridelala z enomesečnim sezonskim delom v ribji tovarni na Danskem, s katerim bova tudi letos končala najino 10-mesečno pot okoli sveta. Prav tako sva letošnje potovanje začela z UNESCO potovalno štipendijo, ki nama je pokrila vsaj del prvih dveh mesecev popotovanja.

Kako je videti delo s poti? Kaj točno počneta? 

Amadej dela kot Junior Project Manager pri slovensko-angleškem IT podjetju, Tara pa ureja in piše vsebino za spletni portal slovenske turistične agencije.

Delati na poti je zelo pestro. Prva in najpomembnejša stvar je, da imava napolnjene prenosnike in dobro internetno povezavo, kar si ponavadi zagotavljava z lokalnimi SIM karticami. Druga zelo pomembna stvar pa je usklajevanje časovnih razlik, saj se npr. med sestankom hitro zarečeš, in organiziraš klic po lokalnem, namesto po slovenskem času. Glede prostorov, kjer delava, nisva izbirčna. Včasih je to kavarna, včasih hotelska soba, knjižnica, letališče… Odvisno je tudi od vsake države posamično – npr. v Turčiji imajo hoteli ponavadi zelo dober internet, tako, da sva delala v sobah. V Savdski Arabiji sva couchsurfala, in sva delala pri gostiteljih doma, v Iraku pa je bil internet povsod počasen in sva najraje delala preko mobilnega omrežja v prijetnih kavarnah. Zelo neplanirano se neprestano znajdeva tudi v krajih, kjer so večkratni izpadi elektrike del vsakdana, kar je prav poseben in nepričakovan izziv.

Kaj je najtežje, ko se odločiš za tako pot, stran od doma?

Najtežje je staršem in prijateljem razložiti, kam in zakaj sploh greš. Pogosto namreč tako hitro menjavava lokacije, da ljudje niti ne vejo a sva doma, v kateri državi ali v katerem mestu. Zato se trudiva čimbolj redno vzdrževati stik z domačimi preko vseh možnih socialnih omrežij. Včasih nama seveda tudi spodleti in dobiva odzive staršev kot so: ”Že v tej državi sta? In to že cel teden?!”.

Katera država vaju je najbolj pozitivno presenetila? 

Definitivno Savdska Arabija. To je država, ki je v medijih pogosto zelo negativno predstavljena, a ko si enkrat tam, te konstantno preseneča. Ima bogato zgodovino in kulturo, a je še popolnoma neodkrita. V njej se nahajata najsvetejši mesti Islama, Meka in Medina, ki vsako leto privabita na milijone muslimanskih romarjev. V Medino pa po novem lahko gredo (sicer neuradno) tudi ne-muslimanski turisti. Savdska Arabija ima številne zanimive zgodovinske in kulturne znamenitosti, kot so arheološko najdišče Al-Ula, oaza Al-Hasa, ter zgodovinska mesta Rijal, Najran in Džida. Tudi naravnih lepot je na pretek; gore na jugu, plaže ob rdečem morju, pa vulkanski kraterji, oaze in neskončne puščave v osredju.

V tej ogromni državi sva bila več kot 6 tednov. Najbolj nama je bila definitivno zanimiva južna regija, ob meji z Jemnom (Layla, Najran, Dhahran, Abha, Rijal Alma). Črna gorska pokrajina kot na Marsu, peščena, kamnita in blatna arhitektura, izredno gostoljubni ljudje in zelo dobra hrana. Je pa res, da se je precej težko premikat od kraja do kraja, če nimaš avta, tako da sva midva večinoma kar štopala, saj te ljudje zelo radi poberejo. Pa še zanimive kraje ob poti z veseljem razkažejo . 

Savdska gostoljubnost je za nas nepojemljiva, saj ti praktično vsak lokalec, ki ga spoznaš, hoče kupiti kosilo, kavo, te peljati domov etc., in to ne glede na družbeni sloj – spoznala sva tako bogataše, kot normalne delavce ter Azijske priseljence, in sva res dodobra izkusila njihovo kulturo.

TARA

Kje spita in jesta?

Najina prenočišča in hrana se močno razlikujejo od države do države ter tega, kaj je na voljo in kaj je za naju dostopno. Ker imava neprestano na voljo enaka sredstva za dnevno porabo, lahko to v eni državi pomeni dovolj za luksuzno namestitev, v drugi pa spanje na kavčih prijaznih domačinov. V zadnjih nekaj mesecih po Bližnjem Vzhodu sva predvsem uporabljala aplikacijo Couchsurfing, kjer se lahko povežeš z domačini, ki te v zameno za družbo in spoznavanje različnih kultur gostijo pri sebi doma. Sedaj, ko sva se premaknila bolj vzhodno, v Azijo, pa izbirava predvsem hotele, guesthous-e in t.i. homestay-e (plačljiva prenočišča pri lokalcih), saj je v bolj turističnih ter individualističnih družbah težje najti gostitelja na Couchsurfing-u. 

Glede hrane imava ponavadi pravilo, da jeva, kjer jejo lokalci, saj sva se naučila, da je tam najbolj sveža ter okusna hrana. Finih in zahodnjaških stvari ne jeva, najraje imava t.i. luknje v zidu, priljubljene med delavci in lokalnimi sladokusci. Oba sva namreč velika gurmana in je hrana vedno tudi ena od glavnih prioritet pri potovanju, zato imava vsakokrat izdelan izčrpen seznam jedi, ki jih morava nujno probati, preden odideva. Tara je glede tega še posebej brezkompromisna.

 

Imata pot točno načrtovano ali sta si pustila svobodo? 

Poskušava nekako kombinirati oboje. Med prvotnim planiranjem sva se odločila, da si grobo pot organizirava za vsake 3 mesece vnaprej, kar pomeni rezervacija letalskih kart in približne premike ter lokacije, bolj podrobno (rezervacija namestitev) pa na kakšna dva tedna, zato da si potovanje lahko prilagajava glede na sprotne želje, preference in občutke, ko vidiva kaj nama kje odgovarja. To je seveda po idealnem scenariju, kar pomeni, da zelo pogosto rezervirava namestitve za isti večer ali pa lete za prihodnji teden.

Kaj si obetata od take poti? 

Predvsem boljše razumevanje interesov držav in boljši vpogled v kulture ter družbe držav o katerih veva premalo. Želiva si tudi čim več novih zanimivih poznanstev in, če bova imela srečo, tudi dolgotrajnih prijateljstev. Pa seveda veliko okusne hrane in nepozabnih spominov.

Vaju je na poti kaj presenetilo, česa nista pričakovala? 

Že nekaj časa premlevava, na kakšen način bi lahko bolje zabeležila svoje spomine in jih delila s kolegi. Za domače prijatelje to počneva preko Instagrama med potovanjem pa sva ugotovila, da ta ni najbolj priljubljen, zato sva se odločila, da si za hec narediva Tik Tok in objaviva nekaj zabavnih prigod. Na začetku sva dobila približno 500 ogledov na video, nato pa je najih 7. video “eksplodiral” med Savdijci in ima trenutno več kot 2 miljona ogledov. Gre se za zelo preprost posnetek na katerem se hecava glede najinega hotela, ki je bil sredi noči popolnoma prazen (tudi brez receptorja) in zato izgledal malce strašno. Na neki točki je bil tako popularen, da je moralo savdsko Ministrstvo za turizem na Twitterju podati izjavo za javnost, da ta hotel ni namenjen za turiste, saj se je toliko ljudi pritoževalo glede izgleda hotela, ki pravzaprav ni bil niti tako slab (vsaj za najine standarde). Njihovo izjavo za javnost so nato delili tudi največji savdski mediji.

Vse skupaj naju je najprej malce prestrašilo, nato spodbudilo, da še naprej precej redno objavljava videoposnetke. V Savdski Arabiji sva celo postala precej prepoznavna in naju je vsake toliko tudi kdo prepoznal na ulici, prav tako pa sva se s pomočjo Tik Toka srečala z lokalnimi influencerji, food bloggerji in umetniki.

Kaj najbolj pogrešata od doma in kaj najmanj? 

Najbolj nedvomno pogrešava najini družini ter prijatelje, saj se pogovori preko telefona ali Zooma ne morejo primerjati z druženji v živo. Pa seveda specialitete najinih babic in kakšno dobro suho salamo.

 Kako vpliva pot na vajin odnos? Je kdaj težko? 

Že odkar sva se spoznala – potujeva. V najinih dveh letih razmerja sva bila na poti 17 mesecev, tako da se nama zdi, da najino razmerje pravzaprav nekako temelji na potovanju, raziskovanju in ustvarjanju skupnih dogodivščin. Seveda lahko včasih postane naporno, saj neprestano premikanje pomeni, da drug drugemu predstavljava edin stabilen in trajen odnos (če odmislimo telefone), ampak noben od naju ne bi izbral drugačnega načina življenja ali drugega potovalnega partnerja. 

Smešno je, da so ljudje, ki jih spoznava na poti, ponavadi navdušeni nad najinim odnosom in načinom življenja, znanci doma pa so skoraj vedno sprva zaskrbljeni, če je z najinim odnosom vse v redu, glede na to, da skoraj ves svoj čas preživiva skupaj. Očitno gre za drugačno mentaliteto ter perspektivo na uspešnost odnosa. 

Dejstvo je, da se vsaj vsakih nekaj dni vprašava, kako imava lahko tako srečo, da s precej malo truda in dela živiva sanjsko življenje in doživljava neprimerljive stvari. Če ne bi naslednje leto začenjala magisterija na eni od najprestižnejših univerzitet v Parizu, se najverjetneje ne bi mogla odreči nadaljevanju takšnega življenja, kot ga trenutno uživava.

Kaj bi svetovala tistim, ki samo sanjajo o taki poti? 

Dejansko je možno potovati tudi z malo denarja, izkušenj ali znanja. Na spletu lahko dandanes najdemo res že skoraj vse potrebne informacije, prav tako ugodne možnost in celo brezplačne priložnosti za potovanje. Zato je še edino, kar večini manjka, pogum! Seveda lahko za nasvete ali informacije zainteresirani pišejo tudi nama na Instagram, e-mail ali Tik Tok in vse kar pričakujeva v zameno so fotografije iz potovanja!

Amadeju in Tari lahko slediš na Tik Tok-u TUKAJ

 

Foto: Amadej Petan, Tara Sergeja Kadunc

PREBERITE ŠE: Z bivalnikom in psičkom po Evropi: “Naučila sva se še bolj ceniti vse, kar imava” #INTERVJU

 

Amadej Petan, Amadej Petan, Amadej Petan, Amadej Petan, Amadej Petan

Najboljši predlogi za ugoden road trip

Dobra stran potovanja z avtom je možnost popolne spontanosti. Nobenih predhodnih rezervacij, check-inov in podobnih sitnosti. Vse kar potrebujete, so potni list, sončna očala in preprosta odločitev. Na sever, jug, vzhod ali zahod? Za potovanje se lahko odločite praktično z danes na jutri. Treba pa je vedeti, koliko ur ste za svojo destinacijo pripravljeni preživeti na avtomobilskem sedežu. Skrčena kolena na dolge proge namreč niso mačji kašelj, zato za prvič predlagamo nekaj razmeroma kratkih potovanj z avtom, ki pa bodo zagotovo zadostile potrebo po pravi road trip izkušnji.

Preberi več

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.