Zadnje čase v novicah vedno večkrat beremo o (precej umazanih) načinih, s katerimi se domačini borijo proti masovnemu turizmu, ki so ga siti do vratu. Množice turistov kvarijo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev in zato so nekatera mesta že sprejela tudi uradne ukrepe, ki bodo zmanjšali število obiskovalcev. Kje so tista mesta, kjer je najhuje? In so ti ukrepi dovolj dober razlog, da se jih ne obiščemo?
Amsterdam
Amsterdam turiste odganja s promocijsko kampanjo, v kateri izpostavlja omejitve, ki so jih sprejeli v mestu. Prepovedi se tičejo predvsem priljubljenih “pub crawl”-ov in uporabe kanabisa. S tem se želijo izogniti predvsem žurerjem, ki pod vplivom substanc razgrajajo dolgo v noč. V letu 2024 pa so oblasti dvignile tudi turistično takso, ki zdaj znaša kar 12.5% stroška nočitve.
Bali
Prenasičenost turistov na Baliju je pripeljala do uvedbe enkratnega turističnega plačila v višini malo manj kot 10 € za vse turiste, ki vstopijo na otok. Oblasti pa resno razmišljajo tudi o prepovedi izposoje motornih vozil za turiste.
Macchu Picchu
Ena izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih točk je, zaradi uničevanja svetovne dediščine, uvedla dnevno omejitev obiskovalcev, ki lahko do znamenitosti dostopajo v le določenih časovnih okvirjih. Poleg tega so sprejeli tudi omejitev, ki narekuje maksimalno 10 turistov na enega turističnega vodiča. Na sami lokaciji pa veljajo tudi posebna pravila glede fotografiranja in časa zadrževanja.
Rim in Benetke
Italija je ena najbolj obiskanih držav na svetu. Zaradi prekomerne gneče so v mestih kot sta Rim in Benetke že sprejeli vrsto omejitev za turiste. Začeli so zaračunavati vstopnine za cerkve, v Benetkah so prepovedali vstop velikim križarkam, uvedli so tudi enkratno plačilo, za vse, ki vstopajo v mesto, ki pa začne veljati šele leta 2025.
Barcelona
Barcelona se že več let bori s turistično preobremenjenostjo. Turistov ne odženejo niti pretirane cene in razne turistične pasti, zato so uvedli strožje ukrepe. Tudi v Barceloni so prepovedali velike križarke, uvedli višjo turistično takso, sprejeli pa so tudi omejitve za nove hotele in oddajanje apartmajev za kratek čas. Iz zemljevida so izbrisali nekatere avtobusne linije, da jih turisti ne bi našli in omejili velikost turističnih skupin.
Japonska, Tajska in Butan
Ukrepe, predvsem dnevne omejitve gostov in višje turistične takse so sprejeli tudi na nekaterih najbolj priljubljenih azijskih turističnih destinacijah. Na tajskem otoku Phi Phi so na primer prepovedali čolne, na Phuket-u se želijo znebiti množice backpackerjev in privabiti manj, predvsem premožnejših, gostov. Butan je uvedel turistično vstopnino, na Japonskem pa želijo goste premakniti iz obljudenih mest na manj obiskane pokrajine v zaledju.
Grčija, Hrvaška, Francija in Portugalska
S prekomernim turizmom se na nekaterih predelih srečujejo tudi evropske države Grčija, Francija in Portugalska. V Grčiji sta preobremenjena Atene in Santorini, v Franciji Pariz in Azurna obala, na Portugalskem pa Lizbona in Porto. Na Hrvaškem imajo največ težav v Dubrovniku, kjer so že sprejeli omejitev števila gostov in prepoved kovčkov s koleščki, ki jih morajo turisti sedaj pustiti v omaricah pred vhodom v mesto.
Foto: Shutterstock