6 napak, ki jih po mnenju lokalcev počnejo turisti v velemestih

Življenje v velikem mestu, sploh če je zanimivo tudi za turiste, pomeni, da imajo lokalni prebivalci z njimi pogosto več opravka, kot bi si morda želeli. Kaj si prebivalci velikih mest želijo, da bi turisti, ki prihajajo iz manjših mest, končno nehali početi?

Stanje na napačni strani tekočih stopnic

Tako kot na cestah po vsem svetu, v velikih mestih veljajo pravila tudi za uporabo tekočih stopnic. Če ne želite, da vam na čelu piše, da ste turisti, bodite pozorni na to, kje stojite. Ena stran je za tiste, ki na njih stojijo in čakajo, da jih pripeljejo na vrh/dno in druga stran za tiste, ki se jim še bolj mudi (ali skrbijo za kondicijo) in po tekočih stopnicah hodijo tudi sami. Običajno je stran, ki se ne premika, na desni strani, stran, ki mora biti prosta za prehod, pa na levi. Za vsak primer se o tem najlažje prepričate tako, da opazujete, kaj počne večina.

Vkrcavanje na javni prevoz, preden se drugi potniki izkrcajo

Preden se vkrcate na avtobus, metro, vlak ali drugo javno prevozno sredstvo, najprej pustite, da drugi potniki izstopijo. Če ni označeno drugače, na vstop čakate na levi in desni strani vrat, da potniki izstopajo po sredini.

Ustavljanje na sredi pločnika (ali drugih neprimernih mestih)

Raziskovanje novega, velikega mesta je za popotnika imenitna dogodivščina. Za lokalca, ki se mu po možnosti mudi na delo, po opravkih ali končno domov, pa nenadni zastoji turistov, ki se sredi hoje (ali vožnje, če govorimo o cestnem prometu) ustavijo za popolno fotografijo ali preverijo navigacijo, običajno niso prijetna popestritev dneva. Umik na rob prehodov morda res ni slaba ideja.

Uporaba taksija v prometni konici

V velikih mestih so prometni zamaški precej pogost pojav, sploh ob urah, ko velik del ljudi ravno začenja ali konča z delom. A imejte v mislih, da uporaba taksija ali sorodnih prevozov v prometni konici pogosto traja bistveno dlje in je posledično tudi dražja, kot če bi se do cilja podali peš ali z manj zamudnim javnim prevozom, ki vozi po tirih.

Velika mesta zahtevajo udobne čevlje

Hoja je za marsikoga najboljši način, kako raziskati veliko mesto. In ni redkost, da na klopi parka srečate kakšnega nesrečneža, ki je omagal zaradi žuljev in bolečih nog. Ne le, da je hoja pogosto najhitrejši način premikanja, je tudi najugodnejši. Najpomembneje pa je to, da na tak način pravzaprav največ vidite – in pogosto kaj imenitnega odkrijete kar ponesreči. Udobna obutev je prva stvar, ki jo za to potrebujete. Tudi lokalci gredo na delo pogosto v udobnih supergah, tam pa se nato preobujejo v poslu primernejšo opravo.

Hranjenje golobov

Hranjenje golobov je v velikih mestih postalo tako razširjeno, da je to početje marsikje prepovedano in kaznivo. Primer priljubljenega mesta, kjer vas lahko kaznujejo, če hranite golobe, so Benetke. Razlog ni le v tem, da človek s hranjenjem posega v naravno ravnovesje in vpliva na številčnost populacij, ampak tudi v tem, da je hranjenje golobov slabo tudi za ptice – saj jih turisti običajno pitajo s hrano, ki zanje sploh ni primerna.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Na mejnem prehodu Checkpoint Charlie v Berlinu nič več lažnih vojakov

Berlin je eno tistih mest, kjer lahko ponekod še vedno živo začutite vojni duh. Ena od danes turističnih točk je tudi nekdanji mejni prehod Checkpoint Charlie.

Checkpoint Charlie je nekdanji mejni prehod v Kreuzbergu v Berlinu. Povezoval je ameriški in sovjetski sektor in je bil slovito prizorišče pobegov iz vzhodnega Berlina. Tu so si konec oktobra 1961 mučnih 16 ur nasproti stali sovražni tanki, svet pa je trepetal pred novo vojno. To je tudi eden najbolj znanih mejnih prehodov v času razdeljenega Berlina med letoma 1945 in 1990.

Danes je prehod rekonstruiran in ena izmed priljubljenih turističnih točk v Berlinu. V njegovi bližini je tudi ohranjen del originalnega Berlinskega zidu. Znani prehod je mešanica zgodovine in turizma, ki služi na račun zgodovine, kar pa pogosto sproža val kritik.

Vojaki, ki na Checkpoint Charlie zaračunavajo za fotografije, morajo stran

Checkpoint Charlie je namreč poleg svoje podobe tudi kraj, kjer srečate igralce, ki so oblečeni v ameriške vojake. Ti turistom zaračunavajo za “selfieje” pred kontrolno barako in jim prodajajo simbolične vizume z lažnimi pečati. Za fotografiranje računajo po štiri evre, dnevno pa naj bi igralci služili med 1500 in 5000 evri. Ker naj bi bili ob tem do turistov precej vsiljivi in nadležni, celo žaljivi do tistih, ki jih zavrnejo, pristojne berlinske oblasti pogosto prejemajo pritožbe turistov, pa tudi domačinov.

Oblasti so se zato odločile, da bodo temu naredile konec. Lažne ameriške vojake bodo odslej preganjale, zaračunavanja in nastopanja v tej vlogi pa jim ne bodo več dovolile.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Berlin: 15 stvari, ki ste jih doživeli le, če ste pravi poznavalci mesta

Jesenski Berlin: Povratni let le 23 evrov!

Berlin je mesto, kamor se lahko vrnete desetkrat, pa bo vaša tamkajšnja izkušnja vedno malo drugačna. Ste ga že videli v jesenskih barvah?

POVRATNI LET V BERLIN: že 23 evrov (klik za svoj termin, cene se spreminjajo)

Mesto, ki mu nikoli ne zmanjka asov v rokavu

V nemški prestolnici živi tudi več tisoč Slovencev, ki so tam našli svoj drugi, če ne prvi dom, mesto, ki slovi po mešanju kultur, zgodovin, okusov in slogov, pa vedno prihrani še kakšno skrivnost. Berlin ponuja nekaj za vsakogar in četudi ga obiščete že desetič, boste tam vedno znova odkrili nekaj, česar do sedaj še niste doživeli.

Berlin: 15 stvari, ki ste jih doživeli le, če ste pravi poznavalci mesta

Berlinski zid in Brandenburška vrata, ena glavnih simbolov mesta

Med številnimi znamenitostmi Berlina ne moremo spregledati Brandenburških vrat. Ta veljajo za enega glavnih simbolov mesta. Mogočna konstrukcija je sestavljena iz dvanajstih stebrov, nad vrati pa je kvadriga z boginjo miru v kočiji. V bližini najdete tudi spomenik žrtvam holokavsta. Sestavlja ga 2.711 betonskih blokov, stoji med Brandenburškimi vrati in Potsdamskim trgom, na površini 19 tisoč kvadratnih metrov in skoraj na vrhu berlinskega bunkerja, v katerem je 30. aprila 1945 Adolf Hitler naredil samomor. Med mrežo betonskih blokov različnih višin se lahko tudi sprehodite.

Med slavnejšimi simboli mesta je seveda tudi zid. Ta, več kot 150 kilometrov dolga betonska prepreka, je mesto več kot 28 let delila na vzhodni in zahodni del. A od nje ni ostalo več veliko. Najbolj znan ostanek v Berlinu, znan kot East Side Gallery, je dolg 1,3 kilometra in so ga imenovali za državni spomenik.

Od parlamenta do muzejskega otoka

Blizu vrat najdete še Parlament Reichstag, sedež nemškega parlamenta. Krasi ga velikanska steklena kupola, ki jo z rezervacijo prek spleta lahko tudi obiščete. Če vas vsaj malo navdihuje umetnost, pa ne smete izpustiti Muzejskega otoka (Museum Insel) reke Spree. Tu se nahaja večina berlinskih muzejev. Skočite še na Alexandrov trg, ki je bil nekoč središče Vzhodnega Berlina. Tam – 368 metrov v nebo – stoji tudi znameniti televizijski razgledni stolp (Fernsehturm). Še ena od točk, ki jih ne spreglejte, je Checkpoint Charlie, nekdaj najbolj znan prehod med razdeljenim Berlinom.

Seveda pa ne pozabite spiti kakšnega lepo ohlajenega piva, v Mauerparku peti karaok, pomalicati currywursta in v Kreizbergu žurati do zore, ali kar ves konec tedna skupaj.

Foto: Unsplash, Shutterstock

POVRATNI LET V BERLIN (izberite svoj termin KLIK)

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider, Anja Jeke: Odločitev za selitev v Berlin je prišla nenadoma in je ena boljših v tem življenju

 

City break: v katerih evropskih mestih lahko spite za manj kot 30 € na noč?

Jesen je pravi čas za city break! Toplo vreme, ugodni leti, super destinacije in nove dogodivščine! Cene letalskih prevozov in nastanitev v evropskih mestih so tako ugodne, da bi bil skoraj greh, da jih ne obiščete! Zakaj ne bi poklicali svoje boljše polovice, prijatelja, sestre ali osebe, ki res mora doživeti avanturo, in rekli: ”Spakiraj, čas je za nekaj novega!”

Preberi več

V berlinskem živalskem vrtu sta se skotila prva dvojčka orjaške pande

V berlinskem živalskem vrtu sta se v soboto po številnih neuspelih poskusih skotila dva mladička orjaške pande.

V Berlinu so pozdravili dva mladička orjaške pande, kar je precej redek dogodek. “Mama panda Meng Meng je skotila dvojčka, skotitev je potekala brez zapletov in vsi so zdravi,” je sporočil direktor živalskega vrta Andreas Knieriem.

Mladiča sta se skotila v razmaku ene ure. Mama panda pa ju je sprejela ljubeče in ju ogrela. “Mladička je nežno položila na trebuh in ju začela ljubeče greti z velikimi šapami, toplim dihom in mehkim krznom,” je sporočil direktor živalskega vrta.

Redek pojav, ki pa ne bo ostal v Nemčiji

To je tudi prvi primer kotitve te čudovite ogrožene vrste v Nemčiji. Mladiča orjaške pande, ki sta se skotila v berlinskem živalskem vrtu, sta na svet prišla po številnih prejšnjih neuspešnih poskusih z drugimi pari.

Meng Meng, ki ima šest let, in devetletni oče mladičev Jiao Qing, živita v berlinskem živalskem vrtu od poletja 2017. Oba je živalskemu vrtu posodila Kitajska in prihajata iz rezervata v Chengduju. Živalski vrst je za 15-letno pogodbo Kitajski plačal 15 milijonov dolarjev. Večina denarja gre v raziskovalne programe za ohranitev pand na Kitajskem.

Mladička pa ne bosta za vedno ostala v Nemčiji. V štirih letih ju morajo vrniti na Kitajsko. Na Kitajskem v divjini živi še 1,864 pand, medtem ko jih v živalskih vrtovih po vsem svetu v sklopu podobnih pogodb s Pekingom živi še 400.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

– Destinacije, kjer se lahko družiš z živalmi

To so najboljše plaže za pse v Istri in Kvarnerju

Berlin: 15 stvari, ki ste jih doživeli le, če ste pravi poznavalci mesta

Berlin je mesto, kamor se lahko vrnete desetkrat, pa bo vaša tamkajšnja izkušnja vedno malo drugačna. V nemški prestolnici živi tudi več tisoč Slovencev, ki so tam našli svoj drugi, če ne prvi dom, mesto, ki slovi po mešanju kultur, zgodovin, okusov in slogov, pa vedno prihrani še kakšno skrivnost.

Berlin. Tisti, ki mesto poznajo dobro, a priznavajo, da bi bilo naduto reči, da ga poznajo do potankosti, so zbrali 15 stvari, dogodivščin in izkušenj, ki jih morate doživeti, preden se okličete za poznavalca tega imenitnega mesta.

Niso vas spustili v Berghain 

Če smo iskreni, se to vsaj enkrat zgodi vsakomur, ki se s prevelikim navdušenjem poda v ta sloviti berlinski klub. Ne glede na to, kako kul, pomembni in slavni ste, NE pri varnostniku, ki mu tisti trenutek niste všeč, pomeni NE in nič ni bolj bolečega za ego kot zavrnitev vstopa v klub kot je Berghain. Sploh, ko se morate poklapani sprehoditi mimo dolge vrste tistih, ki še čakajo na potrditev velikega šefa.

Ob berlinskem zidu ste se sprehodili sredi noči

Med Kreuzbergom in Friedrichshainom leži najdaljši ostanek berlinskega zidu, znan kot East Side Gallery. Odprta galerija se razteza na 1,316 metra dolžine, zid pa je porisan s številnimi ikoničnimi in političnimi grafiti ter podobami. Sprehod ob tem simbolu berlinske zgodovine je nekaj posebnega že podnevi, a svojo moč ima tudi ponoči, ko se turisti porazgubijo in ga imate samo zase.

Izgubili ste se v spomeniku umorjenih Judov, a po njem niste skakali in delali selfiejev! 

Za tri nogometna igrišča velik spomenik na medvojni holokavst, spomenik žrtvam nacističnega nasilja v Berlinu sestavlja 2.711 betonskih blokov in stoji med Brandenburškimi vrati in Potsdamskim trgom, skoraj na vrhu berlinskega bunkerja, v katerem je 30. aprila 1945 Adolf Hitler naredil samomor. Stvaritev ameriškega arhitekta Petra Eisenmana se razprostira na 19.000 kvadratnih metrih in vsebuje imena 3,5 milijona dokumentiranih žrtev holokavsta. Med betonskimi bloki se lahko sprehodite, izgubite in vpijate njegovo močno sporočilo. Glede na to, kaj bloki predstavljajo, pravi poznavalci dobro vedo, da se nikakor ne spodobi po blokih skakati, z njimi delati selfiejev, na njih popivati in se kakorkoli neprimerno in nespoštljivo obnašati.

Skrivnostni Berlin: raziskovali ste enega od zapuščenih kotičkov

Berlin še vedno skriva kup ostankov in zapuščenih krajev, ki pričajo o zgodovinskih dejstvih. Urbani raziskovalci prisegajo na raziskovanje takšnih krajev, nekateri med njimi so celo prepovedani za obiskovalce, a z nekaj skoki čez ograje in bežanjem pred varnostniki, je izkušnja še boljša. Ena od priljubljenih destinacij za berlinske navdušence je na primer Teufelsberg, berlinska vzpetina z nekdanjo prisluškovalno postajo.

Na pivo ste šli pred späti  

Star pregovor pravi, da je v Nemčiji pivo cenejše od vode, je tudi eden od razlogov, da je pivo vedno prva izbira osvežitve Berlinčanov. Na srečo ga lahko po ugodni ceni najdete v vsakem vogalnem spätiju, tako imenovanih trgovinicah, ki so odprte pozno v noč. Pivo s prijatelji na klopi v parku, streljaj od spätija, je nekaj, kar počnejo pravi Berlinčani.

Noreli ste na majskih open airih 

Če je prvi maj v Sloveniji eno samo kresovanje, je prvi maj v Berlinu tedenska zabava, kjer si vsi dajo duška. Prvi maj v Berlinu je prav posebna izkušnja, saj se množice zberejo v parkih, pečejo na žaru, pijejo in plešejo, mesto pa je polno open air festivalov, kjer se zabava vleče še 3 dni.

Ves dan ste preživeli na muzejskem otoku 

Berlinski Muzejski otok je dom petih imenitnih muzejev, kjer najdete svetovno znane umetnine. Ljubitelji umetnosti in kulture, pa tudi tisti, ki vas zgolj osupne magična arhitektura, boste tu našli svoj raj.

Za skupinski selfie se vas je več, kot je priporočljivo, stisnilo v fotoavtomat

Fotoavtomati so precej priljubljena reč berlinskih klubov (enega na primer najdete v slovitem klubu Sisyphos), najdete pa jih tudi na ulicah in na drugih nepričakovanih lokacijah. Kako deluje? Vstavite kovančke, odprete vrata, se nagnetete v mini prostor, ko se vam prižge glasba, divje plešete in pozirate, medtem ko avtomat fotografira vaše radostne obraze. Stara analogna šola pri Berlinčanih še vedno vžge.

Udeležili ste se čudaške umetniške predstave 

Umetnost diha z Berlinom in povsem možno je, da se znajdete na kakšnem čudnem performansu z globokim sporočilom, morda celo globljim od vaših zmožnosti razumevanja. Brez skrbi, ne boste edini, ki se delate, da razumete.

Poglobili ste se v zgodovino 

Berlin nosi težko zgodovino in čeprav morda niste ljubitelji preteklosti, vas bo njegova potegnila vase.

Žurali ste do zore. Ali kar tri dni skupaj. 

Zabave v Berlinu trajajo tri dni. Berlinčani čez teden trdo delajo, od petka do nedelje zvečer pa se bodo spremenili v nespeče žurerje, ki se bodo domov prišli zgolj stuširati. Ali pa še to ne. V večjih klubih namreč najdete celo tuše, kavče za počitek in mini kuhinje, kjer se okrepčate z juho in greste nazaj na plesišče.

V Mauerparku ste peli karaoke

Parki v Berlinu so polni življenja, karaoke v amfiteatru Mauerparka pa so nekaj res posebnega. Spakirajte pivo, hrano, vzemite odejo in dan preživite v parku. 

Posladkali ste se s currywurstom

Pravi greh je, če ste v Berlinu in ne poskusite te lokalne specialitete. Kombinacija klobase, curryja in kečapa je še bolj okusna, če si jo privoščite v majhnem lokalnem kiosku, si obližete prste ter upate, da kaj ni pristalo na beli majici.

Za večerjo ste jedli kebab

Berlinčani imajo radi kebab, prodajalne z njimi pa najdete posejane še bolj na gosto kot v bližini ljubljanske železniške postaje. Najboljšega boste našli na okrožjih z močnimi turškimi vplivi, na primer v Neuköllnu ali Kreuzbergu. In vegani? Skupaj z vegetarijanci niso na slabšem niti oni – in teh je v Berlinu veliko. Ti namesto kebaba raje posežejo po falaflu ali halloumi kebabu.

Na oddih ste šli na enega od berlinskih jezer 

Poletje v Berlinu zna biti peklensko vroče in Berlinčani dobro vedo, kako se ohladiti. Divje kopanje! Mesto je obdano s tisoči jezer, od zelo priljubljenih do manj obljudenih, takšnih, ki so hitro dostopni in malo bolj oddaljenih. Pravega poletja v Berlinu niste izkusili, če niste skočili v jezero!

Foto: Maja Fister, Unsplash

PREBERITE ŠE: Vandraj insider, Anja Jeke: Odločitev za selitev v Berlin je prišla nenadoma in je ena boljših v tem življenju

Kje v Evropi vas na skiroju lahko doleti kazen?

Električni skiroji so zadnjih nekaj let postali prava uspešnica med sodobnimi prevoznimi sredstvi. Celo do te mere, da so s pločnikov začeli izrinjati pešce. V Barceloni so jih že prepovedali, prepoved električnih skirojev na pločnikih pa bodo od septembra naprej uvedli še v Franciji.

Globa za vožnjo po pločniku: 135 evrov 

Po oceni francoskega ministrstva so električni skiroji preplavili območja za pešce, ki jih je treba sedaj zaščititi. Ministrica za transport Elisabeth Borne je za Le Parisien v dejala, da bo od septembra vsakomur, ki se bo po pločniku vozil z električnim skirojem in drugimi podobnimi električnimi prevoznimi sredstvi, grozila kazen v višini 135 evrov.

Namesto pločnika bodo morali uporabljati cesto ali kolesarske poti, tako da pešci ne bodo več potisnjeni ob stene, je dodala. Glede na ocene je Parizu trenutno na voljo za izposojo okoli 15 tisoč električnih skirojev. Glede na trend pa naj bi jih bilo do konca leta 40 tisoč.

Kazni tudi za neprimerno parkiranje skirojev

Pariška županja Anne Hidalgo je že predstavila ukrepe, s katerimi bi zaščitili pešce pred električnimi skiroji. Med drugim nameravajo uvesti kazni za neprimerno parkiranje skirojev. Da bi omili ta problem pa bodo zgradili tudi parkirna mesta.

S kaznimi sledi tudi Berlin

Strožja pravila za električne skiroje nameravajo uvesti tudi v Berlinu, v turistični Barceloni pa so izposojo tovrstnih skirojev popolnoma prepovedali.

Foto: Shutterstock

Vandraj insider, Anja Jeke: Odločitev za selitev v Berlin je prišla nenadoma in je ena boljših v tem življenju

Tokrat smo v družbi Anje Jeke, Slovenke, ki tam tudi živi in dela, raziskovali nemško prestolnico – Berlin. Tam je ostala po študiju, si našla službo v mednarodnem podjetju, ki se ukvarja s finančnimi storitvami in se naravnost zaljubila v mesto priložnosti, kot opiše Berlin. V tokratnem Vandraj insiderju smo se v Anjini družbi sprehodili po mestu in odkrivali njene najljubše kotičke. 

Kako bi se opisali tistim, ki vas še niso spoznali?

Nisem ekstroverterana, a vseeno komunikativna, rada pomagam in se trudim, da se ljudje ob meni počutijo prijetno. Moja vrlina je predvsem predanost, bodisi delu, družini, prijateljem in slabost, da sem tudi izredno kritična predvsem do sebe. Obožuem svoj dom, naravo, svojo pasjo ljubezen, sprehode z njim, kavico na svojem balkonu in moje vsakodnevne navade, ki me osrečujejo. Prav tako sem močno navezana tudi na svojo družino in prijatelje. Še pred leti sem bila oseba, za katero si nihče (predvsem jaz) ne bi mislil, da se bom premaknila iz svoje cone udobja in šla v tujino. Odločitev je prišla nenadoma in je bila ena izmed boljših, ki sem jih naredila v svojem življenju.

Kaj in kdaj vas je odneslo v Berlin?

Glavna odločitev je bila predvsem zaradi študija in pa seveda želja po spremembi in mednarodni izkušnji. Prav tako pa sem si želela izboljšati jezikovne spretnosti.

S čim se tam ukvarjate/preživljate?

Na začetku sem samo študirala, zdaj pa delam v multinacionalnem podjetju, ki se ukvarja s finančnimi storitvami v IT oddelku.

Torej je to vaš drugi dom?

Absolutno! Jaz mu rečem kar prvi, ker še nikoli do zdaj nisem sama živela.

Imamo v Sloveniji kaj takšnega, kar tam pogrešate? 

Čeprav ne hodim pogosto v hribe, jih tukaj res pogrešam, saj ni niti malo višjega hribčka, ki bi bil blizu.

Kaj je najboljše, kar ste odnesli od življenja prek meje?

Samostojnost, samozavest in boljše se soočam z nepričakovanimi situacijami.

Vas kdaj ujame domotožje? 

Domotožje niti ne, ampak pogrešam družino, kužka in prijatelje. Predvsem, kadar kdo pride na obisk, imam po odhodu pardnevno depresijo (smeh).

[O mestu:]

Kako bi opisali Berlin? 

Mesto priložnosti. Zdi se mi, da je v Berlinu mogoče prav vse in da se za vsakogar najde nekaj, kar bi mu bilo všeč.

Pa tamkajšnje ljudi?

V mestu je mnogo tujcev/priseljencev. Na obrobjih jih je malenkost manj. Slednji so izredno odprti zgovorni in dostopni. Berlinčani pa so po mojih izkušnjah malenkost bolj zadržani in težje sprejmejo ljudi v svoj krog, ravno zato, ker je toliko priseljencev. V splošnem pa se mi zdi, da so vsi zelo sproščeni in sprejemljivi. Prav taka se mi zdi tudi njihova moda.

Katera je najbolja nadležna stvar mesta?

Velikost. Kamorkoli se odpraviš traja eno uro. Ampak se s časom tudi na to navadiš.

Mesto je najlepše …

… v avgustu in septembru, ker se odvija ogromno dogodkov, mesto je zelo živo.

Katere pa so stvari, zaradi katerih je tam vredno živeti?

Nikoli ti ne more biti dolgčas, vedno se najde nekaj, kar je vredno ogleda. Berlin je res celoten paket.

[O urbanih kotičkih kraja:]

Najljubši kotiček za sprostitev: Lokal ob reki Spree.

Najboljšo kavo potrežejo v: The Barn – Cafe Kranzler, Zoologisher Garten.

Najboljše kosilo najdete pri: Toliko je izbire, da res težko izberem le enega, ampak bi pa priporočila super mehiško restavracijo Cancun na Alexanderplatzu, normalne cene, dostopna in okusna hrana.

Tradicionalna jed, ki vas je navdušila: Veganski Curry Wurst.

Najboljši šoping je: Kurfürsterdam/Ku’damm.

Muzej ali galerija, kamor vas rado zanese: Prav pogosto me ne zanese, sem pa si jih ob prihodu ogledala mnogo. Najlbolj mi je bila všeč Alte Nationalgalerie. Je pa cel Museuminsel vreden ogleda.

Park, kjer najraje poležavate: Mauerpark, Volkspark Fredrichein, obrežje reke Spree.

Najbolj podcenjena atrakcija v mestu: Berliner Mauer.

Najbolj precenjena turistična točka v mestu: Brandenburška vrata, pa ne da niso vredna ogleda, le ne zdijo se mi nekaj posebnega.

Najlepši razgled nad mesto najdemo: TV tower, PanoramaPunkt in Monkey Bar, Klunkerkranich, Reichtag Dom.

Najboljša zabava: Zame so najboljše restavracije, ki se zvečer spremenijo v klube, ampak v Berlinu res ne manjka zabave. Take in drugačne.

Najljubši festival/dogodek: Lollapalooza, preverjeno.

Top foto kadri, ki jih potrebujemo za Instagram: House of Small Wonder, East Side Galery, PanoramaPunkt, Botanični vrt, Berliner Dom, Wannsee …

[Uporabno:]

Kateri je najugodnejši prevoz po mestu? 

Javni prevoz je relativno ugoden in z njim prideš prav povsod. Imajo izredno dobre povezave in z eno karto lahko uporabljaš vse vrste prevoza znotraj con Berlina.

Po centru mesta vozi javni avtobus številka 100, ki pelje mimo vseh glavnih znamenitosti. Če imaš srečo, naletiš še na dvonandstropni avtobus, ki je super za ogled ali le transport z ene točke do druge. To je tudi veliko ceneje kot turistični avtobusi. Imajo pa tudi veliko možnosti izposoje različnih prevoznih sredstev. Taksiji so relativno dragi.

Pa najugodnejša pot iz Slovenije do tja?

EasyJet ima ugodne direktne lete v Berlin.

[Plus in minus:]

Katere so prednosti in slabosti v primerjavi z življenjem v Sloveniji? 

Prednost je dostopnost vsega – hrane, aplikacij, koncertov, potovanj (iz Berlina je mogoče najti res ugodne lete), zabav, dela, študija …

Slabost pa mogoče to, da ni občutka domačnosti, ker je tako veliko mesto. In tudi narava, kot jo imamo v Sloveniji, je tu daleč stran.

Kaj pa prednosti in slabosti dela v tujini?

Res odvisno od tega, kje delaš, ampak po večini se dela veliko. Ima pa na koncu meseca to vsaj neko vrednost – plača je definitivno prednost in pa organizacija, pravila, način dela.

[Na hitro:]

Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 = najtežje): 7

Stopnja težavnosti iskanja službe od 1 do 10: Ogromno je priložnosti, predvsem, če znaš nemško, je pa seveda možno tudi brez znanja jezika, odvisno od poklica: 5

Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: Zdi se mi težje, ker je mesto res ogromno. S tujci je lažje, v nemški krog pa je kar težje priti: 8

Občutek varnosti od 1 do 10 (10 = najbolj varno): Vedno je dobro biti previden, a jaz se počutim varno. Odvisno pa je tudi od naselja: 8

Foto: arhiv Anje Jeke

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!   

PREBERITE ŠE: Slovenka, ki je kot prostovoljka v revnih delih Peruja otroke učila angleščino #intervju

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.