Mostar: raziščite fotogenično mesto na reki Neretvi

Ob reki Neretvi leži Mostar, mesto s slikovitim jedrom in Starim mostom, ki ste ga zagotovo že ujeli na kakšni lični razglednici. Mostar je dobil ime po stražnih stolpih tega slavnega mostu – čuvajih mostov oz “mostarih”.

Doživite Mostar in začutite čare mesta na Neretvi

Kaj ponuja Mostar? Največja znamenitost mesta na obalah reke Neretve je še danes prav Stari most, zgrajen v 16. stoletju. Most so leta 1993 med vojno porušili, danes pa je restavriran po starih načrtih. Most je celo pod UNESCO zaščito.

Poiščite tudi most Kriva čuprija, ki je zelo podoben Staremu mostu, le veliko manjši. Stoji le 200 metrov stran od velikega brata, nanj pa boste naleteli med sprehodom po tlakovanih ulicah stareha mestnega jedra.

Sprehodite se po slikovitem mestnem jedru, kjer boste ujeli pogled na džamije, cerkve, mostove, čaršije in začutili preplet orientalskih in mediteranskih vplivov. Priporočamo, da skočite še v hamam, tradicionalno kopališče. Ne zamudite tudi orientalskega dela Mostarja, kjer se sprehodite po kojundžiluku s številnimi kavarnami in rokodelskimi delavnicami.

Po tisto pravo bakreno džezvo in baklavo! 

V mestu je kup prodajalnic s spominki, oblačili in sladicami – tu dobite tudi tisto pravo bakreno džezvo za kavo. Pravo bosansko kavo iz bakrene džezve postrežejo s kockami sladkorja ter lokumom – turškimi žele kockami. Ja, prava bosanska kava mora biti sladka!

Tudi njihove sladice so zelo sladke. Ena od takšnih je baklava! Poskusite tudi tulumbe (ocvrto testo s sladkornim sirupom), hurmašice (pecivo s sladkornim sirupom), tufahije (kuhano jabolko, polnjeno z orehovim nadevom) in halve.

Na čevapčiče s kajmakom in (mesni!) burek

Mostar vas zagotovo ne bo pustil domov lačnih. Najbolj znane bosansko-hercegovske mesne jedi z žara so čevapčiči in pleskavice iz jagnjetine in pikantne goveje klobase sudžuki. Postrežejo jih v lepinji podobemu kruhku, ki se imenuje somun. Ne pozabite na kajmak!

Ljubitelji mesa poskusite tudi meso ispod sača ali čufte – oziroma mesne kroglice. Če boste naročili burek, pa si zapomnite, da je burek vedno in izključno mesni! Vse ostale različice te jedi z drugimi nadevi so pite. Na primer sirnica (s sirom), zeljanica (s špinačo in sirom), krompiruša v Bosni oziroma krompirača v Hercegovini (s krompirjem).

Polnjene paprike, sarma in sataraš so jedi, ki jih dobro poznamo tudi pri nas, poskusite pa še, kaj so sogan-dolme (polnjena čebula), japrak (mleto meso in riž, zavito v liste trte), turšija (okisana mešana zelenjava) in kljukuša (pečen nariban krompir z moko in vodo). Če bi raje kaj na žlico, naročite bosanski lonac (enolončnica iz mesa in zelenjave), đuveč (zelenjavna enolončnica) ali buranijo (enolončnica iz zelenega fižola). Mmm, dober tek!

Kje prenočiti?

Pri Megabonu so pripravili odličen nabor ponudb za nočitve – več o njih preverite TUKAJ – klik!

Podaljšek v “Balkantrip”

V Mostarju vam ne bo nikoli dolgčas, saj ponuja številne zanimivosti. Od tod pa lahko delate izlete do krajev kot so slovito romarsko središče Međugorje, Kanjon Neretve, Počitelj ali izvir reke Bune v Blagaju … Lahko pa naredite daljšo turo Z avtom po Balkanu! Tu je 10-dnevni načrt potovanja – klik.

FOTO: Maja Fister, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Bosna na dlani: Lepote BiH, ki vas bodo navdušile in osupnile

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Je to najbolj podcenjena evropska turistična destinacija?

Bosna in Hercegovina je država z bogato zgodovino, slikovito naravo in izjemno kulturno raznolikostjo. Kot nalašč je za popotnike, ki iščejo edinstveno in nepozabno izkušnjo. Je podcenjena kot turistična destinacija?

Bosna in Hercegovina, ta balkanska lepotica, ponuja obiskovalcem raznolikost doživetij, ki zadovoljijo vse okuse, ne glede na to, ali ste ljubitelj zgodovine, narave ali kulinarike.

Kulturna dediščina, naravne lepote in kulinarika

Sprehodite se po ozkih ulicah starodavnih mest, kot so Sarajevo, Mostar in Jajce, ter se poglobite v zgodovino, ki sega tisoče let nazaj. Mostar je znan po svojem ikoničnem mostu Stari Most, ki se dviga nad kristalno čisto reko Neretvo, medtem ko je Sarajevo znano po svoji mešanici vzhodnjaških in evropskih vplivov, ki jih lahko opazite v arhitekturi, hrani in kulturi.

Naravne lepote Bosne so enako impresivne. Raziskujte osupljive gore Dinaridi, kristalno čiste reke in čudovita jezera. Pohodništvo, kolesarjenje, rafting in jahanje so samo nekatere aktivnosti, ki jih lahko uživate v tej prelepi pokrajini.

In kaj bi bila potovanja brez odlične hrane? Bosna je pravi raj za ljubitelje gastronomije. Ne pozabite poskusiti tradicionalnih jedi, kot so čevapi, pita, burek, baklava in različne vrste mesnih in zelenjavnih jedi, ki bodo navdušile vaše brbončice.

7 znamenitosti, ki jih ne smete izpustiti

Bosna in Hercegovina je destinacija, ki bo vaše srce osvojila s svojo lepoto, bogato kulturo in gostoljubnostjo njenih ljudi. Ne glede na to, ali ste avanturist, ljubitelj kulture ali preprosto iščete mir in tišino narave, vas bo Bosna zagotovo navdušila in vas pustila s spomini, ki jih boste cenili za vedno.

Narodni park Una

Ta narodni park je dom nekaterim najlepšim naravnim lepotam v Bosni. Reka Una je znana po svojih kristalno čistih vodah in slikovitih slapovih, med katerimi izstopa slap Štrbački buk, ki je visok kar 24 metrov.

Travnik

Travnik je mesto, ki se nahaja ob reki Lašvi. S svojo bogato zgodovino in čudovito arhitekturo, vključno z gradučem Travnik, ki je bil nekoč rezidenca osmanskih guvernerjev, je Travnik prava zakladnica kulturne dediščine.

Srebrenica

Čeprav je Srebrenica znana po tragičnih dogodkih med vojno v Bosni in Hercegovini v devetdesetih letih, je obisk spominskega kompleksa in grobišča Potocari pomemben del razumevanja sodobne zgodovine Bosne in Hercegovine ter prizadevanja za spravo.

Kravica

Te čudovite kaskade vodopadov se nahajajo blizu kraja Ljubuški v Hercegovini. Znani so po svojih turkiznih bazenih in obkrožajočih travnikih, ki ustvarjajo slikovito okolje za sproščanje in uživanje v naravi.

Jama Vjetrenica

Jama Vjetrenica je ena najbolj znanih kraških jam v Bosni in Hercegovini. Poleg svoje naravne lepote je tudi dom redkih jamskih živali, kot so netopirji in slepiči. Ogled te jame je resnično doživetje.

Sarajevo

Sarajevo, prestolnica Bosne in Hercegovine, je mesto s bogato zgodovino in izjemno kulturno dediščino. Kot eno najbolj raznolikih in živahnih mest na Balkanu ponuja obiskovalcem edinstveno kombinacijo vzhodnjaškega in evropskega vpliva. Ena izmed najbolj prepoznavnih znamenitosti v Sarajevu je Stari Grad (Starač), ki se nahaja v središču mesta. To območje je ohranilo svoj srednjeveški videz s kamnitimi ulicami, starimi trgovinami in zgodovinskimi zgradbami, med katerimi izstopa Gazi Husrev-begova džamija, ki je ena najpomembnejših verskih zgradb v mestu.

Sarajevo je tudi znano po svoji večetnični in večverski sestavi. V mestu najdemo številne cerkve, sinagoge, mošeje in druge verske objekte, ki pričajo o bogati verski tradiciji in strpnosti med različnimi skupnostmi. Poleg tega je Sarajevo znano po svoji živahni kavarniški kulturi. Številne kavarne in restavracije ponujajo priložnost, da se sprostite ob skodelici tradicionalne bosanske kave ali uživate v okusnih lokalnih specialitetah, kot so čevapi, burek ali baklava.

Mostar

Mostar, znan po svojem ikoničnem Starem mostu, je eno najlepših mest v Bosni in Hercegovini. Poleg obiska Starega mostu, ki je uvrščen na seznam UNESCO-ve svetovne dediščine, lahko obiskovalci raziskujejo ozke ulice starega mestnega jedra, občudujejo starodavne mošeje in turške hiše ter uživajo v tradicionalni bosanski kuhinji v lokalnih restavracijah. Mostar je znan tudi po svojih skokih s Starega mostu v reko Neretvo, ki predstavljajo nepozabno doživetje za pogumne obiskovalce.

Kaj pravite, je Bosna in Hercegovina podcenjena kot turistična destinacija?

Vas mika? Za ugodne oddihe med raziskovanjem Bosne in Hercegovine,
obiščite TO POVEZAVO

 

 

PREBERITE ŠE: Z avtom po Balkanu: 10-dnevni plan potovanja

Foto: Shutterstock

 

Prvomajska Banjaluka: na izlet, v šoping, na pravi burek in baklavo

Banjaluka je drugo največje mesto v Bosni Hercegovini in odlična destinacija za ugoden vikend pobeg. Kaj tam početi?

Banjaluka je od Ljubljane oddaljena dobrih 300 kilometrov, oziroma tri ure vožnje z avtom. Za oddih si rezervirajte dva do tri dni, še pred odhodom pa si v nadaljevanju preberite, česa ne smete zamuditi v drugem največjem mestu v Bosni in Hercegovini. Kje lahko prenočite? Pri Megabonu smo našli odlično ponudbo za nočitvi s polpenzionom, kjer lahko po dolgem dnevu na nogah skočite še v sproščujoč wellness (več o ponudbi TUKAJ).

Banjaluka: raj za “šoping” in pohajkovanje po mestni promenadi

Banjaluka velja za eno najsodobnejših mest Bosne in Hercegovine, pa tudi za ugodno destinacijo za nakupovanje. Tu domujejo poslovalnice številnih zvenečih imen modne industrije in marsikaj boste našli po presenetljivo znižanih cenah. Zavijte na ulico Kralja Petra I Karađorđevića ter po znani Gospodski ulici (najdete jo tudi pod imenom ulica Veselina Masleše) in se izgubite med številnimi butiki in lokali, skočite še na tržnico in se vmes posladkajte z baklavo.

Od dvorca do katedrale

Ko vam bo dovolj nakupovanja, se odpravite do dvorca Kastel Fortress. Glavna arhitekturna zvezda Banjaluke pa je pravoslavna katedrala Svete trojice, ki je bila zgrajena leta 1920 ter se ponaša s svojo mogočnostjo in mnogimi zlatimi detajli. Čez dan so vrata odprta za obiskovalce, zato priporočamo, da vstopite. Enakega leta kot cerkev je v Banjaluki zrasel tudi Banski Dvor. Tudi kadar tam na sporedu ni dogodkov, si notranjost veličastne stavbe lahko brezplačno ogledate.

Oglasite se še v Muzeju Republike Srpske, kjer se boste lahko po bližje spoznali s tamkajšnjo trenutno etnično situacijo ter njeno zgodovino. Skozi mesto teče reka Vrbas, oba bregova pa sta prijetno posejana z raznolikimi zgradbami. Ob vodi lahko uživate v lepih pogledih na mesto ter popijete odlično kavo v eni izmed številnih kavarn. Malce iz mesta pa se nahajajo tudi fotogenični slapovi Krupa. 

Burek je lahko le mesni!

Njihova kulinarika vas zagotovo ne bo pustila ravnodušnih. Najbolj znane bosansko-hercegovske mesne jedi z žara so čevapčiči, pleskavice in sudžuki (pikantne goveje klobase). Čevapčiče in pleskavice običajno pripravljajo iz jagnjetine in jih postrežejo v lepinji podobemu kruhku, ki se imenuje somun. Ne pozabite na kajmak!

Ljubitelji mesa poskusite tudi meso ispod sača ali čufte – oziroma mesne kroglice. Če boste naročili burek, pa si zapomnite, da je burek vedno in izključno mesni! Vse ostale različice te jedi z drugimi nadevi pa so pite. Na primer sirnica (s sirom), zeljanica (s špinačo in sirom), krompiruša v Bosni oziroma krompirača v Hercegovini (s krompirjem).

Če bi raje kaj na žlico, naročite bosanski lonac (enolončnica iz mesa in zelenjave), begovo čorbo (enolončnica iz običajno piščančjega mesa in zelenjave), bamijo (enolončnica iz okre in teletine), đuveč (zelenjavna enolončnica), buranijo (enolončnica iz zelenega fižola) ali grašak (grahova enolončnica).

Polnjene paprike, sarma in sataraš so jedi, ki jih dobro poznamo tudi pri nas, poskusite pa še, kaj so sogan-dolme (polnjena čebula), japrak (mleto meso in riž, zavito v liste trte), turšija (okisana mešana zelenjava) in kljukuša (pečen nariban krompir z moko in vodo). Mmm, dober tek!

Kava in sladice morajo biti RES sladke

Bosansko-hercegovske sladice so zelo sladke. Ena od takšnih je baklava! Poskusite tudi tulumbe (ocvrto testo s sladkornim sirupom), hurmašice (pecivo s sladkornim sirupom), tufahije (kuhano jabolko, polnjeno z orehovim nadevom) in halve. Seveda pa spijte tudi kakšno pravo bosansko kavo, ki jo skuhajo v bakrenih džezvah in postrežejo s kockami sladkorja ter lokumom – turškimi žele kockami. Ja, prava bosanska kava mora biti sladka!

Ideja za nastanitev: Hotel Jelena

Kje spati? Hotel Jelena (KLIK) je kraj, kjer se srečujejo poslovneži, turisti, rekreativci in vsi, ki si privoščijo najboljšo hotelsko storitev. Hotel Jelena se nahaja le nekaj minut hoje od središča Banjaluke in nudi vse udobje za sprejem gostov, vrhunsko ponudbo lokalnih in mednarodnih jedi ter bogato vinsko karto.

S 54 sobami in sobo, prilagojeno osebam s posebnimi potrebami, tremi vrhunsko opremljenimi apartmaji, wellness centrom, restavracijo in kavarno z letnim vrtom, je odlična izbira za vikend oddih! Hotel ima tudi lastno parkirišče, ki je brezplačno za vse goste hotela in je opremljeno z videonadzorom. Je del nakupovalnega središča Emporium, kjer lahko na več kot 12.000 m2 najdete različne izdelke in bogato ponudbo.

Več o Megabon ponudbi v Hotelu Jelena najdete TU.

FOTO: Megabon, Shutterstock, Unsplash

PREBERITE ŠE: Camino Krk: “Marsikdo po opravljeni poti pove, da so to počitnice, za kakršne ni vedel, da jih je potreboval.” #INTERVJU

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Planina Vlašić in ugodno smučanje v Bosni in Hercegovini

Sezona zimskih športov je pred vrati! Kaj pravite na smučanje v BiH? Odlična destinacija za družine, katerih najmlajši člani se z belimi strminami šele dobro spoznavajo, je na primer planina Vlašić.

Zakaj bi morali vsaj enkrat v življenju preizkusiti smučanje v BiH? Ta priljubljeni del Balkana je znan po gostoljubnosti in odlični kulinariki, mestih z bogato zgodovino in tudi ugodnih smučiščih! TUKAJ pa smo našli tudi odlične nastanitve na planini Vlašić (klik)!

Leta 1984 je Bosna in Hercegovina gostila zimske olimpijske igre. V Sarajevu so se izvajala tekmovanja v hokeju in umetnostnem drsanju. Alpsko smučanje in športno sankanje pa sta se odvijala na Bjelašnici, Jahorini, Igmanu in Trebeviću. Smučanje v BiH pa je še danes priljubljeno med številnimi Slovenci, predvsem tudi zaradi nižje cene smučarskih vozovnic, prenočišč in odlične hrane. Kam nas vleče tokrat? Že poznate planino Vlašić?

Ne spreglejte: Megabonov seznam odličnih nastanitev na planini Vlašić – KLIK. 

Planina Vlašić: bele strmine v osrčju BiH

Planina Vlašić leži v osrčju Bosne in Hercegovine. Njen najvišji vrh je Paljenik z nadmorsko višino 1943 metrov. Planina je znana po pašnikih, siru, pohodništvu, zimskih športih, pa tudi razvajanju …

Planina Vlašić se dviga nad krajem Travnik. Tu najdete tudi zimski športni center Babanovac, ki se razprostira na nadmorski višini od 1260 – 1570 metrov. Smučišče je namenjeno rekreativnim smučarjem in ima 5 vlečnic, ki lahko v uri prepeljejo do 3000 smučarjev. To je tudi odlična izbira za družine z mlajšimi smučarji, ki se z belimi strminami šele spoznavajo. Ponujajo pa tudi nočno smučanje. Vlašić zavzema pomembno mesto v turistični industriji regije zaradi svojih gozdov, travnikov in številnih izvirov, ki so odlična izletniška točka v vseh letnih časih.

Če vas zanese na te konce, a bi radi del dneva izkoristili tudi za počitek in razvajanje, ne le za aktivna doživetja, imamo idejo, kje se lahko razvajate tudi v odličnih spa kotičkih, ki jih najdete v sklopu nastanitev. Ponudbo ugodnih in kakovostnih nastanitev najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Top 10 organiziranih adventnih izletov, ki jih ne zamudite v veselem decembru

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Oddih po ceni, ki ji ni para: resort s petimi zvezdicami blizu Sarajeva

Cene petzvezdičnih hotelov so v zadnjih dve sezonah poletele v nebo, a z nekaj prav imenitnimi izjemami. Odkrijte Tarčin Forest Resort & Spa, sanjski kraj za oddih v bližini Sarajeva.

V bližini Sarajeva (38 kilometrov stran) in prečudovite Bjelašnice (43 kilometrov stran) stoji butičen hotel z osebnostjo. Tarčin Forest Resort & Spa je del luksuzne Sofitel skupine in je odlična ideja za oddih, medtem ko raziskujete mesta po Bosni in Hercegovini. Občutite moč nadmorske višine in narave. Pozabite na stres, občutite sproščenost, razvajajte svoja čutila ali pa izberite dan pustolovščin.

Wellness center s pogledom na gorske vršace 

Tarčin Forest Resort & Spa ponuja sprostitev in razvajanje v wellness centru. Tu se odpira razkošen prostor, namenjen celoviti negi gostov, s prostori za tretmaje, savnami, turškimi kopeli, fitnesom in bazenom, ki ponuja pogled na vrhove gora.

V nastanitvi so tudi poslovni prostori, trgovina s spominki in otroško igrišče. Najamete lahko tudi kolesa, okolica pa je priljubljena za kolesarjenje, pohodništvo in jahanje konj.

Panoramski pogledi v naravo

Prijetne in prostorne sobe so z velikimi okni in balkoni povezane z naravo, okrašene so z naravnim lesom, volno in dotiki tradicionalnih vzorcev.

Hotelska restavracija ima spektakularen panoramski pogled na gore in ponuja svežo, lokalno hrano z orientalskimi in evropskimi jedmi, vključno s tradicionalno bosansko kuhinjo in izborom vegetarijanskih specialitet.

ODLIČNA PONUDBA: Nočitev z zajtrkom za 2 osebi v Tarčin Forest Resort & Spa v septembru že za 86 evrov!

Obisk pol ure oddaljenega Sarajeva

Sarajevo je ob težki zgodovini vedno bolj pestra destinacija za turiste, ki jih v bosansko prestolnico privabi vonj po slavnih čevapčičih, mastnem in tolažilnem bureku, pitah in baklavah. Pa vonj po tobaku in šiši ter oster duh prave rakije, žganja, ki razkuži praktično vse. Mimogrede, če imate radi pravo dišečo bosansko kavo, si v eni od uličnih trgovinic kupite bakreno džezvico – ker so suvenirji lahko tudi uporabni!

Sprehodite se po znameniti Baščaršiji in zavijte v starinski bazar ter trgovinice. Na sredini mestnega trga stoji vodnjak Sebilj. V preteklosti je tu stal mož, ki je iz njega zajemal vodo ter jo brez plačila nudil žejnim mimoidočim. Danes se ideali vodnjaka ohranjajo pri življenju tako, da lahko kdorkoli pije iz njegovih pip. Sprehodite se še do Svrzine kuće ter Principovega mostu, ogleda vredni pa so tudi mošeja Gazi Husrev-bega iz 16. stoletja, Careva džamija z medreso in arkadnim dvoriščem ter kupolasto streho, stara pravoslavno cerkev in Univerzitetna knjižnica. Čudovit razgled nad mesto boste našli, če se povzpnete na ostanke trdnjave nad mestom – če počakate na večer, ko pade mrak, bo mesto zaživelo v osvetljenih uličicah. Izlet lahko podaljšate še do Mostarja, navdušenci nad zimskimi športi pa zavijte še na Jahorino!

ODLIČNA PONUDBA: Nočitev z zajtrkom za 2 osebi v Tarčin Forest Resort & Spa v septembru že za 86 evrov!

FOTO: Megabon, Tarčin Forest Resort & Spa

PREBERITE ŠE: Razvajanje po odlični ceni na slikoviti planini Vlašič v osrčju BiH

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Citybreak: Edinstvena glamping izkušnja v Sarajevu

Sarajevo ni mesto, za katerega se ne morete odločiti ali vam je všeč ali ne. V trenutku, ko prestopite prag mestnega jedra, vas živahna bosanska prestolnica navduši s svojo atmosfero. Vrvež Baščaršije, sledi otmanskega cesarstva in preprosta, a tako okusna hrana. Vse to so razlogi, ki navdušujejo popotnike z vsega sveta. Tokrat pa so presenetili še z eno novostjo.

Sarajevo je mesto, ki ga morate enkrat obiskati. Tokrat imate priložnost, da to storite na edinstven način in z mestom dihate vsak trenutek vašega izleta. Čaka vas namreč inovativna glamping kupola z očarljivim pogledom na mesto Sarajevo in jacuzzijem!


Glamping kupola se nahaja na odlični lokaciji le 600 metrov od Latinskega mostu in le 700 m od fontane Sebilj, kar je le 10 minut hoje do centra mesta. Glamping kupola ima strešne zavese, ki se odpirajo in zapirajo na daljinsko upravljanje. Ima mini hladilnik, grelnik vode, osnovni jedilni pribor, velur kopalni plašč, talno gretje in klimatsko napravo, ki greje in hladi. S kupolo lahko uživate v pogledu na mesto Sarajevo, zvezdnato nebo in se sprostite v zasebnem jacuzziju!

Bi prespali v kupoli in doživeli edinstven pogled na Sarajevo? Preverite ponudbo tukaj! 

Ko boste v Sarajevu, nujno obiščite naslednje znamenitosti

Ulični vogal, ki je zaznamoval 20. stoletje

Morda se iz šolskih klopi še spominjate zgodbe o začetku 2. svetovne vojne. Njenemu začetku je botroval prav dogodek iz Sarajeva. Atentat na Franza Ferdinanda je bil izveden priložnostno, parada, katere del pa sta bila z ženo Sophie v okviru takratnega obiska, je med povratkom domov namreč narobe zavila ter tako omogočila atentatorju Gavrilu Principu možnost za strel. Dobrih sto let kasneje lahko obiščete kraj, ki je ključno zaznamoval zgodovino in s tem svet, kot ga poznamo danes.

Tunel življenja

V 90ih letih prejšnjega stoletja je bilo Sarajevo oblegano v skoraj 4 leta trajajoči bitki. Obkoljeno s srbskimi silami je mesto vzdržalo zahvaljujoč skrivnemu 800-metrskemu tunelu življenja, ki je bil skopan pod letališčem, nadzorovanim s strani sil OZN. Tunel je tako povezoval oblegani del mesta s svobodnim območjem ter omogočil prenos nujno potrebnih dobrin. Kopanje je potekalo iz obeh smeri hkrati, na eni strani iz vrta pogumne družine, ki je prostovoljno darovala svojo zemljo. Danes je njihova hiša spremenjena v muzej, na ogled pa je 25m ozkega tunela, ki služi kot opomnik na trdnost Sarajevskega duha.

Baščaršija

Sarajevo se ponaša z enim najlepših starih mestnih jeder daleč naokrog. Na sredini mestnega trga najdete vodnjak Sebilj, ki je v preteklosti služil kot starodavna dobrodelna ustanova. Nekoč je tu stal mož, ki je iz njega zajemal vodo ter jo brez plačila nudil žejnim mimoidočim. Danes se ideali vodnjaka ohranjajo pri življenju tako, da lahko kdorkoli pije iz njegovih pip. Ljudje tukaj še vedno živijo v dobrem duhu in so vedno pripravljeni priskočiti na pomoč z nasvetom. Poleg vodnjaka najdete še en simbol starega Sarajevskega mestnege jedra; golobe. Te so tako zelo navajeni ljudi, da jih je praktično nemogoče preplašiti.

Sončni zahod na Rumeni trdnjavi

Umeščena na vrhu hriba, je Rumena trdnjava odličen kraj za občudovanje Sarajeva z višine ter uživanje v sončnem zahodu. Med svetim mesecem Ramadan se mnogi odpravijo k trdnjavi ter seboj nesejo hrano, saj na trdnjavi top namreč oznani konec dneva, ter s tem prenehanje posta za tisti dan. Lepota Sarajeva se skriva tudi v mirnem sobivanju različnih religij na majhnem območju, zato se ne ozirajoč na svojo odpravi na vrh hriba za nepozaben razgled, malico ali oboje.

Mestna hiša ter Inat kuća

Sarajevska mestna hiša je eden najbolj impresivnih arhitekturnih dosežkov Avstroogrske monarhije, ki je na mestu pustila velik pečat. Domačini se pogosto šalijo, da so v 50 letih Avstroogrske vladavine ti na mestu pustili močnejši vtis kot Otomansko cesarstvo v 500 letih.

Predvsem ima Sarajevo zelo domače vzdušje, saj je tempo nekoliko počasnejši, kot pri nas. Prebivalci vam bodo z veseljem razkazali svoje najljubše dele mesta, zaupajte pa jim tudi pri hrani in pijači. Ne zavrnite njihovih tradicionalnih jedi, saj boljšega bureka oz. pite, ki jo najdete pod različnimi imeni (zeljanica, krompiruša itd.), odvisno od polnila, pa ne boste dobili nikjer drugje na svetu kot v Sarajevu!

Ste za edinstven glamping v Sarajevu?
Odlična ponudba na tej povezavi! 

Foto: Unsplash, Megabon

PREBERITE ŠE: 5 top idej za first minute poletje na Hrvaškem (letos rezervirajte pravočasno!)

Največja etno vas na Balkanu, ki vas popelje v preteklost

V Bijeljini, kraju na severozahodu Bosne in Hercegovine, se nahaja Etno Vas Stanišići, kotiček sveta, kjer se čas obrne v preteklost, k naravi in preprostosti nekdanjega načina življenja.

Etno vas je leta 2003 zasnoval Boris Stanišić, ki je sredi ravnine zgradil pristno gorsko vasico. Napolnil jo je s spomini na konec 19. in začetek 20. stoletja in tako ujel avtentičen pogled na kulturo življenja v tistih časih.

Vasica je razdeljena na dva dela. Enega sestavljajo lesene hiške, ki jih povezuje tlakovana kamnita pot, med njimi teče potok, razkriva pa se vam tudi pogled na jezeri. Nekatere hiške so urejene v prave bivalne prostore, kjer lahko v skoraj pozabljenem slogu tudi prenočite.

VANDRAJ priporoča // Etno vas Stanšići: 2 nočitvi za 2 osebi že za 92 evrov!

V vasi poleg avtentičnih hišk s prikupnim pohištvom najdete še mlin, vodnjak, sirarno, kovačnico in skedenj. Tu lahko spoznate tudi različna orodja, ki jih danes le še malokdo uporablja v vsakdanjem življenju, si ogledate narodno nošo in se nadihate svežega zraka.

Drugi del vasice predstavlja srednjeveško kamnito arhitekturo, ki je pravzaprav zbirka replik z bogato zgodovino. To je prostor za duhovno sprostitev. Obe strani povezuje kamnit most s lepim razgledom, kjer nastanejo tudi ene lepših fotografij. Most je pravzaprav replika sarajevskega mostu Kozja čuprija. V bližini samostanske hiše na jezeru se nahaja še amfiteater s 380 sedeži, ki je namenjen za kulturne prireditve pod milim nebom.

V vasici lahko torej tudi prenočite, če vam lesene hiške niso dovolj, oziroma si zaželite povratka v sodobni svet, pa sta v naselju tudi dva hotela. Poleg etno muzeja, restavracij in športnih terenov, v vasici stoji tudi wellness in SPA center, kjer najdete bazen, savne, parne kopeli in kozmetični ter masažni salon.

Foto: Etno selo Stanišići/Facebook

Mesto razbitih src

V mesto prispemo zvečer, dovolj zgodaj, da še vidimo obrise okoliških zelenih hribov, in ravno prav pozno, da ti že žarijo v soju več tisoč uličnih svetilk, ki dajejo vtis kresničk. V zraku je poznan vonj po pečenem mesu ter vlagi, ulice je ravnokar opral dež. Dnevni vrvež se umika večernemu šepetu, a daleč od tega, da se mesto odpravlja spat. Avantura se šele začenja!

Sarajevo se spreminja. Nič več ne pojejo glasno mujezini, njihova pesem je tiha, da jo slišijo le sosedje blizu džamije. Stavbe počasi dobivajo novo preobleko, brez okruškov in razbitin. A ne vse naenkrat, med posameznimi sodobnimi bleščečimi pročelji se stiskajo utrujene in prašne hiše, njih prebivalci pa živijo tako, kot so od nekdaj živeli. Počasi, skromno in pazljivo, saj nikdar ne veš, komu lahko zares zaupaš. Včasih so bili to sosedje, po koncu vojne nič več. Psi, ki so v tolpah nadzorovali ulice, se pojavljajo le še na obrobju mestnega središča, edino najbolj pogumni zaidejo med turistični vrvež. Iz oči jim sije nezaupljivost, vajeni so preganjanja in boja za preživetje. Mladeniči, vsi postriženi na enake pričeske, ki spominjajo na irokeze, podobno previdno in ponosno stopajo po cestah ter pločnikih. Čeprav je ozračje mirno, se lahko vsak čas vname konflikt. Grafiti na fasadah jasno sporočajo, da v tej državi sobiva veliko nasprotij, četudi ta tlijo pod površjem, jih je nemogoče spregledati. Preteklost še vedno preveč boli, revščina tudi. Pokopališča, raztresena po vsem mestu, nekaj jih je celo v parkih, so vidna manifestacija smrti, ki mesta nikoli ni zapustila. Nasilje ostane, ne glede na to, kako ljudem uspeva živeti naprej.

img_7056

Nasprotja

Ljubezen in boj se praviloma vnameta med silami, ki se dojemajo kot nekaj nasprotnega, čeprav to drži le na videz. V Sarajevu nasprotja ležijo vsepovsod, na cesti, v ljudeh, zgodovini. Nemalo je svetlečih se vozil dragih blagovnih znamk, parkiranih zraven rjavečih ostankov drugega časa, druge skupne države. Novejši center mesta polnijo restavracije in lokali, opremljeni po najnovejših smernicah interjerja, ter trgovine zahodnih blagovnih znamk, ki napolnjujejo vsa evropska mesta. Zahod je čisto blizu, a podroben pogled razkrije, da se v pore družbenega življenja še ni dodobra vpil. Kavarne, po njihovo »kafane«, so polne moških vseh starosti. Pijejo, se pomenkujejo in igrajo namizne igre, pretresajo dogajanje mimobežnih dni in oprezajo za vsiljivci. Žensk ni na spregled, te se zadržujejo v novejšem delu mesta in stanovanjskih soseskah, zanje veljajo druga pravila. Dom in družina za tiste, ki sledijo tradiciji, in kozmetični saloni za mlajše generacije, katerih glavni cilj je videz lutke. Lutke so v tem delu sveta daleč najbolj iskano blago. Tihe lepotice, ki iz ozadja podpirajo svoje alfa samce.

PREBERI še // Ko si v Sarajevu, obvezno v čajdžinico

Padec na testu zgodovine

V sodobnejšem centru mesta, kjer ulice z novejšimi kavarnami spominjajo na Ljubljano, se v kotu stiska prva spominska galerija v BiH. Z ulice je opazen le velik črn napis, ki pogumne vabi v prvo nadstropje. Tam se skriva drug svet, prostor občutkov, vtisov in solz. Napis v dvigalu, Ti si moja priča, opominja na tisto, kar bi ljudje najraje pozabili. Ampak ne morejo, vsaj Bošnjaki ne. Pobudnik projekta Galerija 11/07/95 je Tarik Samarah, priznani bosanski dokumentarni fotograf, njegove so tudi fotografije, ki sestavljajo stalno razstavo v galeriji. Širok spekter multimedijskih vsebin, kot so Zemljevid genocida, šestnajstmetrski Zid smrti z imeni vseh pokopanih ter portreti žrtev, različni posnetki in fotografije, ohranjajo spomin na 8372 ljudi, ki so v poletnem mesecu leta 1995 izgubili življenje. Zato, ker so bili drugačni od tistih, ki so ubijali. Ker so verjeli, da bodo politični vrhovi znali razmere rešiti prej, preden bo prepozno. Galerijski prostor poleg stalne razstave za krajši čas polnijo različni avtorji, kot so Ron Haviv, Narciso Contreras in Paul Lowe, ter drugi tuji in domači ustvarjalci. Namen galerijskega muzeja ni obtoževanje, temveč opozarjanje na problematiko nasilja po vsem svetu: »Srebrenica je simbol, ne le vojne v BiH, temveč simbol trpljenja vseh nedolžnih ljudi in brezbrižnosti drugih, ki bi lahko pomagali.« Teh je danes vsak dan več, a tudi simboli, kot je Srebrenica, ne pripomorejo k višji zavesti tistih, ki vztrajno gledajo stran. Ali celo kažejo s prstom na neke druge tujce, ki so znova preveč drugačni, da bi jih lahko sprejeli medse.

Starejši del mesta, kjer so ohranjene tradicionalno grajene stanovanjske stavbe.

Starejši del mesta, kjer so ohranjene tradicionalno grajene stanovanjske stavbe.

Mrtve knjige

Arhitekturno in estetsko najbolj zanimiva stavba v Sarajevu je gotovo Vijećnica, mestna hiša s knjižnico, ki je obnovljena vrata obiskovalcem odprla v letu 2014. Stavbo s trikotnim tlorisom krasijo psevdomavrski dekorativni elementi, izvirajoč iz islamske umetnosti Španije in Severne Afrike, čeprav velja za simbol avstro-ogrske vladavine v BiH. Eklektika elementov in namenov je očitna, arhitekt Alexandar Wittek je po navdih potoval celo v Kairo, kjer si je za model izbral džamijo Kemala II. Med obleganjem Sarajeva, med letoma 1992 in 1995, so Vijećnico večkrat zadele granate jugoslovanske in srbske vojske, vrhunec vojnega terorja je doživela v noči 25. avgusta 1992, ko je je velik del pogorel. Ogenj je odnesel večino zbirke Nacionalne in univerzitetne knjižnice BiH, kar 80 odstotkov dokumentov, ki so pričali o zgodovini države. Danes se opomnik kulturocida, tako ji pravijo domačini, znova bohoti, stisnjena med Baščaršijo, ceste in reke, da jo človek v pravem sijaju uzre šele iz daljave. Obnova gole konstrukcije je zahtevala dve fazi, prva je trajala dve leti, druga še enkrat dlje, nato so še slabo desetletje obnavljali notranjost. Uspešno, kot znajo le Bosanci (s tujo pomočjo), je danes Vijećnica enako mikavna, kot znajo biti mikavne mlade gospodične. A knjig, zgorelih v ognju, ne bo nihče znova napisal.

PREBERI še // Obišči Sarajevo!

Srečanja

Znamenita Baščaršija je pravi raj za vse tiste, ki imajo balkansko posedanje ob kavi, rakiji in tobaku v krvi. V sončnem sobotnem jutru je starinski bazar, zgrajen v 15. stoletju, poln turistov in domačinov. Ti se izgubljajo v labirintu tesnih uličic, polnih trgovin, zlatarjev, filigranov, kovačev in drugih mojstrov, z obveznimi slastnimi prekinitvami v obliki čevapdžinic, burekdžinic in prodajaln baklav. Vsi vedo, da je tradicionalne čevapčiče pri Hodžiču 2 težko preseči, to uspe le simpatičnemu Sarajevčanu dve ulici stran, ki ne prodaja le čevapčičev, ampak toplino in nalezljiv nasmeh. Všeč mu je Slovenija, pravi, v njej se večkrat ustavi na svoji letni poti v Avstrijo, kjer si nekaj mesecev na leto služi kruh. V Bosni in Hercegovini je težko preživeti, povprečna plača dobrih 400 evrov pokrije nujne življenjske potrebščine in nič več, bog ne daj, da imate večjo hišo. Zato so hiše pogosto majhne in nedokončane, neredke polne brazgotin, ki še zmeraj kažejo znake vojne. A tudi s tem se da živeti, če ceniš tisto, kar imaš. Družino in prijatelje, dišeč obrok in poživljajočo tekočino. Zato so srečanja glasna, ljubeča in iskrena, med ljudmi ni severnjakom znane žalostne odmaknjenosti, ki nastane v glavah in srcih tistih, ki se raje pretvarjajo, kot da bi zares živeli. Pa čeprav to pomeni trpeti, se pobrati in vse ponoviti znova. To Sarajevo do popolnosti obvlada, kako pobirati razbite koščke nekega časa, jih z ljubeznijo in bolečino znova skrpati skupaj, vmes pa živeti, živeti. S sevdalinkami v ušesih!

Baščaršije se ne izogibajo niti domačini.

Baščaršije se ne izogibajo niti domačini.

Osrednje mestne prometne povezave pripadajo starinskim tramvajem.

Osrednje mestne prometne povezave pripadajo starinskim tramvajem.

Različne igre so priljubljeno kratkočasje sarajevskih mož.

Različne igre so priljubljeno kratkočasje sarajevskih mož.

Stolpnice polnijo stanovanjske soseske, prebivalci hiš so umaknjeni na mesto obkrožajoče hribovje.

Stolpnice polnijo stanovanjske soseske, prebivalci hiš so umaknjeni na mesto obkrožajoče hribovje.

Besedilo in fotografije: Petra Godeša, novinarka priloge One in revije Onaplus

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.