Jajca benedikt ali kako postati kralj(ica) bruncha #RECEPT

Jajca benedikt (angleško eggs benedict) so priljubljena jed, običajno postrežena za zajtrk ali brunch (pozen zajtrk/zgodnje kosilo – skovanka angleških besed breakfast in lunch = brunch).

Jajca benedikt, jajca po benediktinsko, oziroma eggs benedict naj bi izvirala iz New Yorka, običajno pa jih postrežejo za zajtrk ali brunch. Jed je sestavljena iz angleškega mafina, poširanega jajca, slanine (ali kuhanega pršuta/šunke, nekatere izpeljanke imajo rezino dimljenega lososa) in prelita s holandsko omako. Kako jih pripraviti doma?

Poširano jajce ali zakrknjeno jajce velja za eno težjih kuharskih tehnik, a brez strahu, prepričani smo, da zmorete! 🙂 Pravilno poširano jajce ima lepo zakrknjen beljak, rumenjak v notranjosti pa je še tekoč in se ob stiku z nožem ali vilico lepo zlije po kruhku. Poširanje jajc ima več tehnik, klasično in pa tiste, kjer si pomagamo s kakšnim trikom.

Angleški mafin je ena od sestavin za jajca benedikt, ki jo načeloma lahko nadomestimo z drugim kruhom. A če se želite držati pravega recepta, lahko spečete svoje! Angleški mafin je kvašen kruhek, ki ga najprej spečemo v ponvi, nato pa proces pečenja dokončamo v pečici. Čeprav sicer pod imenom mafini poznamo sladice, je ta kruhek slan. In še ena zanimivost: prihajajo iz Amerike, ves svet jim reče angleški mafini, razen Angležev, ki jim rečejo zgolj mafini.

Holandska omaka je kremna omaka iz rumenjakov, masla in kisa ali limoninega soka. Podobno kot številne gurmanske uspešnice na osnovi masla – izvira iz Francije, čeprav njeno ime namiguje drugače.

Zdaj pa se lotimo priprave! Imamo recept!

SESTAVINE (za 3 osebe)

– 6 jajc
– 3 žlice belega vinskega kisa
– kuhan pršut/slanina/šunka
– drobnjak
– sol in poper
Za holandsko omako:
– 3 rumenjaki
– 2 žlički limoninega soka
– 1 žlička belega vinskega kisa
– 100g masla
– mleta paprika, sol in poper
Za angleški mafin (6x):
– 300g pšenične moke
– 7g suhega kvasa
– 180g toplega mleka
– 15g masla
– ščep soli
– ščep sladkorja 

POSTOPKI

Angleški mafin

Zmešajte sestavine za testo in dobro pregnetite, da dobite voljno in elastično zmes. Prestavite v posodo, ki jo pokrijete s krpo ali živiljsko folijo in testo pustite vzhajati dobro uro, da se velikost podvoji. Vzhajano testo nato položite na delovno površino in ga razdelite na 6 enakih kroglic. Testo v kroglicah nato še enkrat pustite vzhajati za dobro uro.

Pečico segrejte na 180 stopinj, vmes pa pripravite veliko ponev in prižgite srednji ogenj. Kroglice nato položite na ponev, brez dodatne maščobe pecite 5 minut, nato jih obrnite še na drugo stran in pecite še 5 minut. Na pečenih delih se bodo sploščile in dobile pravo obliko. Nato še vroče prestavite na pekač in še za 10 minut pecite v pečici. Načeloma lahko kruhke v celoti spečete na ponvi, brez pečice, le da to traja dlje in morate biti bolj pozorni, da se zunaj ne zažgejo preveč ali v notranjosti ne ostanejo surovi.

Poširano jajce

Klasičen postopek poširanja jajc: v liter vode, ki komaj opazno vre, dodamo 3 žlice belega vinskega kisa, ki pomaga, da se beljak ne razleze preveč. Vsako jajce posebej ubijemo v manjšo skledico. V vodi z žlico s krožnimi gibi ustvarimo rahel vrtinec, nato pa jajce iz skodelice počasi prelijemo v vrtinec vode. Ta pomaga, da se beljak lepo ovije okoli rumenjaka in zakrkne. Postopek ponovimo z vsakim jajcem posebej. Jajca kuhamo 3-4 minute (če so jajca zelo velika, minuto dlje), nato pa jih s penovko previdno dvignemo iz vode in osušimo.

Bi šli raje po bližnjici? Eden od trikov, kako zagotovo uspešno poširati jajce, je na primer uporaba prozorne živiljske folije, ki jo namastite z oljem ali maslom, nato vanjo ubijete jajce in folijo zavežete v mošnjiček. Jajce boste v folijo nalažje namestili tako, da si to predhodno z manjšo jamico namestite čez kozarec in vanjo ubijete jajce. Jajce v mošnjičku nato prav tako kuhate 3-4 minute, ga odvijete iz folije in servirate!

Holandska omaka

Potrebujete kozico, v kateri zavrete vodo in stekleno posodo, ki se prilega vrhu kozice za vodno kopel. V stekleno posodo vlijete limonin sok in bel vinski kis ter rumenjaka. Z metlico penasto mešate, dokler se volumen ne podvoji. Nato stekleno posodo postavite na kozico z vrelo vodo in z metlico nenehno mešate, da se zmes zgosti, pri tem pa pazite, da rumenjak ne zakrkne. Med mešanjem dodajte še koščke masla, po okusu začinite s soljo, poprom in rdečo papriko.

Komplicirano? Tudi pri pripravi holandske omake poznamo nekaj trikov, ki uberejo bližnjico ob tradicionalnih tehnikah. Potrebujete palični mešalnik in malo drugačen vrstni red. Najprej posebej stopite maslo. Nato s paličnim mešalnikom stepete rumenjaka, kis in limonin sok. Zdaj zmesi med mešanjem počasi in postopoma dodajte še vroče stopljeno maslo, ki bo poskrbelo za termično obdelavo jajca. Začinite po okusu.

SERVIRANJE

Jajca benedikt nato na krožnik zložimo v sledečem vrstnem redu. Na krožnik položimo obe polovici angleškega mafina (prerezana stran kruhka gleda navzgor). Na kruhek najprej položimo kuhan pršut (ali šunko, slanino, rezino prekajenega lososa), na to pa poširano jajce. Čez polijemo radodarno žlico holandske omake. Po okusu popramo/solimo in posujemo z nasekljanim drobnjakom.

Dober tek!

PREBERITE ŠE: Obnorele vas bodo puhaste japonske souflle palačinke #RECEPT

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini?
TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Recept: Tako si pripravite popoln nedeljski brunch

Je kaj lepšega od poznega nedeljskega zajtrka? Ko si po daljšem spancu privoščiš kraljevsko pojedino, polno barv, in počasi uživaš v vsakem slanem in sladkem grižljaju?

Kaj je brunch?

Brunch je vedno bolj poznana navada tudi v Sloveniji. Izpeljanka iz angleških besed za zajtrk (breakfast) in kosilo (lunch), predstavlja pisan in bogat pozno-jutranji obrok, ki vsebuje lastnosti tako zajtrka kot kosila. Poleg slanih in sladkih sestavin, je pri brunchu zelo pomemben videz. Brunch mora vsebovati barve, teksture, lično postavitev in eksotične sestavine.

Beseda ter njen pomen sta se prvič pojavila v Angliji leta 1895, ko je Guy Beringer v članku za Hunter’s Weekly predstavil brunch kot bolj zdravo alternativo obilnemu poznemu zajtrku po nedeljski maši. Navada se je v tridesetih letih prejšnjega stoletja prenesla v ZDA in se od tam počasi razširila po celem zahodnem svetu.

V Sloveniji si brunch večinoma privoščimo kar zunaj. V Ljubljani (in drugih večjih mestih) je že malo morje restavracij, ki med seboj strastno tekmujejo za pozornost predvsem instagramerjev, ki s fotografijami lepih krožnikov razširijo dober glas. In ga. Tako dobro, da je za brunch včasih zelo težko dobiti mizo.

Najbolj popularne ljubljanske restavracije za brunch ta hip so: EK BISTRO, Kavarna Rog, Norma23, Brunch, Le petit cafe, Bazilika, TINK superfood cafe, Zvezda in Linda bistro.

Kaj mora vsebovati popoln brunch

Brunch je primeren za prijateljsko druženje ali poslovni sestanek. Najbolj pa paše prav takrat, za kadar je bil prvotno namenjen: v nedeljo.

Brunch mora vsebovati več sestavin, prepletati slano in sadko in biti dopolnjen z dodatki, ki ustvarijo očem privlačne krožnike. Največkrat je sestavljen iz:

  • kruha
  •  jajc (različnih oblik – na oko, poširana, trdo kuhana, benedict…)
  • avokada (avokado namaz, avokado na kruhu z jajci, kot dodatek…)
  • sladke skodelice (žitarice z jogurtom, sadjem, oreščki, semeni…)
  • palačink (z različnimi slanimi ali sladkimi nadevi)
  • vafljev
  • obilice zelenjave in sadja
  • soka
  • kave

Recept: Ideja za popoln brunch

Poširana jajčka na toastu z avokadom

Najbolj enostaven a hkrati najbolj zadoščujoč brunch vsebuje popečen kruhek, avokado in jajca. Kruh lahko izberete sami, naš nasvet pa je, da se odločite za polnozrnat kruh, ki ima več okusa in se bolje zlije z okusi. Na popečen kruh namažete namaz iz avokada, na to pa položite poširano jajce. Okrasite s češnjevim paradižnikom in baziliko.

Namaz iz avokada

Potrebujete:
– zrel avokado
– pest češnjevih paradižnikov (za malce intenzivnejši okus lahko uporabite sušene paradižnike)
– sok pol limone
– žličko olivnega olja
– sol in poper

Vse sestavine zmiksajte v namaz in debelo namažite na popečen kruh.

Poširana jajčka

  1. V globoki posodici segrejemo vodo, ki ji dodamo 2 žlici belega kisa (ta pomaga, da se beljak ne bo razlezel). Vodo s kisom segrejemo tik pod vrelišče.
  2. Jajce ubijemo v manjšo, plitko posodico. Pazimo, da ne razlijemo rumenjaka.
  3. POMEMBNO! Če želimo pripraviti več jajc, poširamo vsakega posebej!
  4. Vodo, ki je tik pred vretjem, z metlico rahlo premešamo in s krožnimi gibi ustvarimo vrtinec.
  5. Skodelico z jajcem približamo vodni površini in pustimo, da jajce zdrsne v vrtinec.
  6. Jajce kuhamo 3 do 4 minute, pri tem pa je pomembno, da voda v kozici komaj opazno vre.
  7. Poširano jajce položimo v toplo ali hladno vodo.
  8. Obrišemo jajce in ga poloćimo na kruh z avokadom.
  9. Solimo, popramo in po želji potresemo z drobnjakom.

Dober tek!

 

Foto: Unsplash 

PREBERITE ŠE: Recept: piščanec po indijsko in slovensko

Barcelona: Top 3 lokali, kamor morate na brunch

Španija je sinonim za dobro hrano in predvsem v Barcelono je treba z visokimi pričakovanji (in praznimi želodčki). Na kratko, Barcelona je odlično mesto za raziskovanje novih lokacij za brunch – saj veste, tisto vmes med zajtrkom in kosilom. Brunch je mešanica angleških besed breakfast in lunch – brunch. Torej pozen zajtrk, zgodnje kosilo.

Podaljšan vikend v Barceloni, dolg seznam jedi, ki bi si jih želeli poskusiti in omamne vonjave iz vsakeg druge restavracije. Da ne boste preživeli večine časa na Tripadvisorju, smo za vas izbrali preverjene tri lokale, ki ponujajo odlične lokalne, kot tudi mednarodne specialitete. Naj ne pozabimo omeniti – vsi trije so zelo instagramabilni.

#1 The Federal Café 

 Brez dvoma vas bo prepričalo prijetno vzdušje in skandinavski dizajn. Lokal je zasnovan tako, da večina ljudi sedi in jé za isto mizo. Takšne postavitve postajajo vse bolj priljubljene tudi v drugih večjih mestih, ker spodbujajo ljudi k druženju.

Priporočamo, da poskusite avokado s poširanim jajčkom ali šakšuko.

#2 Satans coffee corner

 Naj vas ime ne zmede, kava ima nebeški okus. Prav tako sveže pečeni vaflji in sendviči. Majhen lokal, ki se nahaja v gotskem predelu Barcelone, ima poseben čar in vanj radi zahajajo tudi lokalni umetniki. Solo popotniki se boste hitro zaklepetali z lastnikom, ki rad govori o svojih dogodivščinah in čas bo še prehitro minil.

https://www.instagram.com/p/Bq9dRQsHSwc/?utm_source=ig_web_copy_link

#3 La Esquina

Če si zjutraj radi vzamete čas za dober brunch, ki mu ne sme manjkati dobra kava, je La Esquina pravi naslov. Na meniju ne manjkajo brunch klasike, kot so: eggs benedict in angleški zajtrk, hkrati pa ne manjka niti španskih poslastic. Za piko na i pa lahko poskusite tudi domačega dimljenega lososa.

Brunch za vsak okus

Barcelona je mesto, v katerem lahko vsak najde nekaj po svojem okusu. Naš nasvet je, da poskusite čim več lokalnih jedi, zvečer pa nazdravite s Sangrijo in se podkrepite s tapasi.

Foto: Unsplash

Preberite še:

Barcelona: Vse, kar morate doživeti v tem čudovitem mestu

Jajca z vsega sveta

Nedelja je in predvidevamo, da ste danes vstali malce pozneje kot ponavadi. Čas je za zajtrk in kaj je bolj priročnega kot jajca. Toda kakšna, bi omleto, na oko ali morda kuhana? Za težke dileme je danes še prezgodaj in da bo odločitev lažja, smo se pozanimali, kako jajca pripravljajo drugje po svetu. Kako jih boste pripravili vi, pa prepuščamo vam.

#1 VELIKA BRITANIJA – Scotch egg

Ta priljubljena britanska jed je stalnica tako pri zajtrkih kot piknik pojedinah. Sestavljena je iz kuhanega jajca, ovitega v meso mlete klobase  in panirana v drobtine. Pravzaprav je jed še najbolj podobna stefani pečenki, kot jo poznamo pri nas, le da je postrežena v manjših porcijah.

POTREBUJEŠ: jajca, klobaso, peteršilj, muškatni orešček, gorčico, drobnjak, sol, poper in drobtine.

jajca_1_shutterstock_199309874

#2 TUNIZIJA – Shakshuka

Okusna jed iz ponve z začinjenimi jajci na oko in feta sirom.

POTREBUJEŠ: jajca, čebulo, rdečo papriko, paradižnik, feta sir in začimbe po želji.

jajca_2_shutterstock_401693344

#3 MEHIKA – Huevos divorciados

Tradicionalni del mehiškega zajtrka dobesedno pomeni »ločena jajca«.

POTREBUJEŠ: jajca, pasiran mehiški fižol, pšenične tortilje, rdečo in zeleno salso.

jajca_3_shutterstock_294460409

#4 KITAJSKA – jajčna juha

Na kitajskem jo jedo za zajtrk, kosilo ali večerjo. Čeprav pri nas ni v navadi, da bi juho jedli zgodaj zjutraj, je ta krepčilen obrok vredno poskusiti.

POTREBUJEŠ: jajca, čebulo, sojino omako, paradižnik, jušno osnovo, grah, gobe in riževo vino.

jajca_4_shutterstock_121158499

#5 JAPONSKA – Tamagoyaki

Japonci stvari radi naredijo po svoje in ti jajčni zvitki niso izjema.

POTREBUJEŠ: jajca, sojino omako, mirin omako, sladkor in sol.

jajca_5shutterstock_433204354

#6 FILIPINI – Balut

Morda te jedi ne boš poskusil ravno za zajtrk, saj jo celo Filipinci raje pojedo ob kozarcu piva. Pa naj bo bolj kot zanimivost. Sestavljajo jo kuhana in soljena račja zorjena jajca (zarodek je pravzaprav že podoben pravi ptici), ki jih z žlico pojedo kar iz lupine.

POTREBUJEŠ: račja jajca in sol.

jajca_6_shutterstock_430742257

#7 INDIJA – jajčni curry

Curry je stalnica indijske kuhinje, a jajčna različica je v vsaki pokrajini malce drugačna.

POTREBUJEŠ: jajca, paradižnik, čebulo, ingver, gorčična semena, sladkor, čili, indijsko mešanico začimb.

jajca_7_shutterstock_358356515

#8 ŠRILANKA – Egg hopper

Ta šrilanški zajtrk je pravzaprav hrustljava palačinka, spečena v obliki posodice, v kateri je postreženo jajce na oko.

POTREBUJEŠ: kokosovo vodo, kvas, sladkor, kokosovo mleko, riževo moko, mineralno vodo, sol, olje in jajca.

jajca_8_shutterstock_446312779

#9 ZDA – benediktinska jajca

Tradicionalni ameriški zajtrk ali pa brunch vsebuje poširana jajca s slanino in mlado špinačo, vse skupaj položeno na topel angleški slani muffin, ki ga lahko nadomesti tudi bel kruh ali mehka kajzarica.

POTREBUJEŠ: Muffin, jajca, slanino, mlado špinačo, maslo, gorčico in kis.

jajca_9_shutterstock_324426677

#10 ITALIJA – Deviled eggs

Italijani jed radi postrežejo kot kanapeje ali prilogo, sestavljena pa je iz prepolovljenih trdokuhanih jajc, obloženih z začinjeno majonezo.

POTREBUJEŠ: jajca, majonezo, maslo, kis, drobnjak, sol, poper in gorčico.

jajca_010_shutterstock_256419517

Katerokoli izmed zgornjih jedi, ki bo postala vaš današnji zajtrk, lahko priredite po svojem okusu. Uporabite domišljijo!

Pa dober tek!

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.