Povsod po svetu, so nizkocenovni prevozniki v turizmu postali že nekaj vsakdanjega in samoumevnega. Marsikaterega potovanja, si brez njih več ne predstavljamo. Zdi se nam neumno plačevati visoke zneske ponudnikom polnih letalskih storitev, ko pa lahko isto relacijo preletimo le za nekaj evrov, navkljub manjšemu udobju.
Trendi kažejo, da je že skoraj polovica vseh letov v Zahodni Evropi in v ZDA pilotiranih s strani nizkocenovnih letalskih prevoznikov. Seveda imajo ti svoje prednosti ter prav tako svoje slabosti.
Do potovanja in leta pri letalskih družbah nizkih cen nas po navadi loči le klik na internetu in številka naše kreditne kartice. Seveda so cene muhaste, kot je muhasto aprilsko vreme, saj te ves čas variirajo. Velikokrat drži, da je cena sorazmeroma nižja s časom nakupa. Torej, prej kot kupiš, ceneje dobiš. Vendar tudi to ne drži vedno. Zato je potrebno biti na preži. Ampak, piškotek na tvojem računalniku in računalnikih tvoje družbe, ki se s tabo odpravlja na pot, vse beleži. Ker ve, kako zelo si želiš leteti prav na določen datum, vas lahko kaznuje, če ta datum znova in znova vnašate in cene namenoma ne spusti.
Letala nizkocenovnih družb so strukturirana tako, da so vsi sedeži enaki in po večini ni ločnice med ekonomskim in poslovnim delom. Lahko bi rekli, da obstaja vsem skupni potovalni del. Če želiš določen sedež, ga seveda doplačaš. Doplačaš tudi za prtljago, če v ročno ne spraviš dovolj svoje potovalne krame. To lahko vzameš kot izziv veščine pakiranja in premislek, ali na potovanju potrebuješ res vse kar misliš. Če ti na letu dela družbo le kos ročne prtljage, ti velikokrat sploh ni potrebno stati v vrsti za check-in. Le natisnjen list papirja v obliki vozovnice, te bo spravil čez kontrolo potnikov in že si na letalu in na poti do svojega cilja. Tudi, ko ti zakruli v želodcu, imaš dve možnosti. Ali vzameš hrano iz svojega nahrbtnika ali pa zanjo odšteješ dodatne cekine.
Velikokrat so cene letalskih kart nizkocenovnikov smešne, še posebej, če jih primerjamo s ceno vozovnic za vlak ali porabo goriva. Ampak, pri tem moramo velikokrat vzeti tudi v zakup, da ne pristajamo na glavnih letališčih, ampak na manjših, nekoliko oddaljenih letališčih našega glavnega cilja. Razlog za to, so seveda manjše letališke pristojbine in posledično temu tudi cenejša vozovnica. Vendar tudi to nenapisano pravilo se vže spreminja. Takšne novosti vedno bolj vpeljuje najbolj poznana nizkocenovna letalska družba Ryanair.
Kljub temu, da se naenkrat znajdemo v kupu doplačil in četudi se za njih odločimo, je cena velikokrat še vedno cenejša v primerjavi s tradicionalnimi prevozniki. Ti pa so zato še vedno primernejši v situacijah, ko nas do destinacije loči več letov in so ti medcelinski. Zato pa je lahko še kako priročna prav kombinacija obojih.
Kljub ceni letalskih vozovnic, ki so danes dostopne širši množici, pa je za varnost in vzdrževanje letal poskrbljeno enako kot pri drugih letalskih ponudnikih.
Naj ti še odkrijemo top 10 najbolj varnih low budget letalskih prevoznikov.
JetBlue – ZDA
Jetstar – Avstralija, Nova Zelandija, Fiji in Kitajska
TUIfly – Evropa, Severna Afrika, Bližnji Vzhod
Virgin America – ZDA (Kalifornija)
Volaris – Mehika in ZDA ( Los Angeles, Dallas, Chicago)
Thomas Cook – Gori, doli in na okoli po svetu
Aer Lingus – Evropa (Irska, Velika Britanija), Severna Amerika
WestJet – Kanada, ZDA, Karibi, Irska, Velika Britanija
Flybe – Evropa
HK Express – Azija
Nekoč so popotniki vložili veliko več truda, časa in denarja, da so lahko doživeli in videli kaj novega. Danes je odkrivanje sveta s ponudbami nizkocenovnih družb bližje, kot je bil kadarkoli prej. Mogoče pa tudi tebe zasrbijo prsti, da z miško pristaneš na našem iskalniku letalskih kart, ki te bodo z dostopnimi cenami popeljali v nove kraje.