Praga: Do plesoče hiše, na trdelnik in h gigantskim dojenčkom

Praga, prestolnica ob reki Vltavi, slovi kot ena najlepših v Evropi. Z labirinti fotogeničnih uličic in slikovitimi zgradbami vas bo zagotovo navdušila!

Praga: Od Karlovega mostu do astronomske ure

Praga ima marsikaj. Česa ne smete spregledati? Svojega slovesa vreden je mogočen Karlov most, ki je ena najbolj obiskanih turističnih točk. Sprehodite se po njem in si oglejte mesto na obeh bregovih. Povzpnite se na Praški grad, ki je največji grad na svetu, prav v tem mestu, ki ga marsikdo primerja s povečano Ljubljano, pa najdete tudi številna Plečnikova dela.

Na velikem Staromestnem trgu opazujte ljudi in pisana pročelja hiš ter se ustavite pred Astronomsko uro. Ura je bila prvič nameščena leta 1410. Je tretja med najstarejšimi astronomskimi urami na svetu in najstarejša, ki še vedno deluje. Po lokalni legendi bo češki narod trpel, če bo ura zanemarjena in bo nehala delovati, lik okostnjaka, ki predstavlja Smrt, pa naj bi pokimal z glavo v potrditev tega. 

Morda vas prepriča muzej stranišč

Navdušili pa vas bodo tudi njihovi muzeji – tudi tiste, ki jih zgodovina in umetnost sicer ne privlačita. V Pragi namreč najdete tudi muzej komunizma ali nuklearnih bunkerjev, muzej stranišč, mučilnih instrumentov ali seks pripomočkov.

Leninov zid

Plesoča stavba, kraljica fotografij

Sprehodite se še mimo plesoče stavbe, ikonične nenavadne stavbe s plesočimi stenami, pa mimo Lenonovega zidu, prisluhnite pa tudi zgodbam Franza Kafke …

Gigantski dojenčki in druge kontroverzne skulpture Davida Černýja

Kaj pa, če bi šli na lov po mestu za precej nenavadnimi skulpturami? V Pragi boste srečali dela češkega umetnika Davida Černýja, ki so posejane po mestu in so tako nenavadne, da jih zagotovo ne boste spregledali. Češki umetnik David Černý je dal Pragi prav poseben hudomušen pečat, njegove skulpture pa so ene najbolj zabavnih v mestu. Vsako njegovo delo ni le izjemen primerek umetnosti, ampak nosi tudi globljo sliko, zgodbo, ki vam da misliti. Priporočamo pa tudi skok v čisto nov muzej njegovih del!

Gigantske Černyjeve dojenčke lahko najdete na dveh koncih. Ogromne skulpture, ki se plazijo po tleh, boste našli v Kampa Parku, na Mali Strani od Karlovega mostu na desno. Grozljivi gigantski dojenčki so simbol komunistične ere, ki je s totalitarizmom preprečevala, da bi kdajkoli zares odrasli. Drugi dojenčki pa plezajo po Žižkovem televizijskem stolpu.

METAMORFOZA, FRANZ KAFKA

11 metrov visoka glava Franza Kafke je tehnološko čudo izpod rok Černyja, saj se 42 prerezov panelov premika, dokler ne dobijo podobe Kafkovega obraza. Stoji pred nakupovalnim središčem Quadrio.

Eden najbolj obiskanih je zagotovo Proudy, delo, ki ga je postavil leta 2004. Dva bronasta moška, ki urinirata v plitek bazen, ki z obrisom označuje Češko. Na prvi pogled zgolj vulgaren primerek, je v bistvu precej umetniški. Kipa se v bokih premikata, z vodo, ki teče iz njunih genitalij, pa izpisujeta verze slavnih čeških literatov. A to še ni vse. Če želite, da v vodo izpišeta kaj drugega, pošljite sms z besedilom na +420 724 370 770 in izpisala bosta vaše besedilo. Najdete ju v Mali Strani, od Karlovega mostu na desno, tik pred muzejem Franza Kafke.

Hanging Man oziroma Černyjev obešenec visi nad običajnim vidnim poljem, zato je povsem verjetno, da se pod njem sprehodite, ne da bi sploh opazili, da je tam. Gre za skulpturo Sigmuna Freuda, ki se drži na kovinsko palico in binglja nad ulico, polno pešcev. Kip je Černyjev odgovor na vlogo intelektualcev v 20. stoletju. Freudu se ne piše dobro, saj je videti, kot da bo pravkar zgrmel v globino, kar kaže na Černyjev dvom, da bodo intelektualci v prihodnosti sploh preživeli. Najdete ga na Husovi, tik ob restavraciji Švejk. Podobnih skulptur po mestu najdete še veliko več, naj bo to del vašega raziskovanja novega kraja!

Na češko pivo in trdelnik

Trdelnik ali kurtoš je sladica iz testa, pečena na odprtem ognju in posuta s kristalnim sladkorjem in mešanico oreščkov. To je češka tradicionalna slaščica in ne bo je težko najti. V mestu so številne stojnice z njimi, še preden jih boste videli, pa jih boste zavohali. Imajo namreč res omamen vonj! Tisti, ki niste za sladko, pa lahko vedno uživate v hladnem češkem pivu!

Kje spati? Imamo kup ugodnih idej!

V Pragi boste našli nastanitve v vseh mogočih cenovnih rangih. TUKAJ lahko poiščete Megabonov izbor pestrih nastanitev.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: POTOPIS: Roadtrip z avtom iz Slovenije do Skandinavije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Citybreak v Pragi: Sprehod po enem najlepših mest na svetu

Praga – zgodovinski biser Evrope – je eno izmed najlepših mest na svetu. Knjiga arhitekturnih stilov z bogastvom spomenikov, mesto polno glasbe, romantike in nostalgije, je sedaj tudi moderno mesto, polno življenja. Pred kratkim jo je obiskala naša sledilka, ki je svojo izkušnjo nesebično podelila z nami! In vami. Ker je izkušnje in srečo potrebno deliti! Hvala! 

3 družine, 1 kombi in 1 super hotel

Med načrtovanjem kakšnega mini oddiha med prazniki se je pojavila ideja o obisku Prage. Beseda je nanesla besedo in tako smo se našle tri družine željne raziskovanja tega velikega evropskega mesta. Praga je čudovita!

Na pot smo se odpravili s kombijem in po nekaj postankih in približno 7 urah vožnje prispeli do hotela Clarion Congress Hotel Praga. Rezervacijo smo, po pregledu ponudbe na trgu, rezervirali preko Megabona. Z organizacijo potovanj preko njih smo imeli v preteklosti več dobrih izkušenj, zato smo, ko je padla odločitev za obisk Prage, ponudbo najprej preverili tam.

Ko smo izbrali ta hotel, smo seveda preverili cene še pri konkurenčnih ponudnikih iste namestitve, ampak je bila tukaj bistvena bolj ugodna cena. Dilema pri izbiri hotela se je pojavila le zato, ker hotel ni bil lociran v samem centru. Kar se je pa tekom našega bivanja izkazalo prej za pozitivno kot za slabost. Javni prevoz je odlično organiziran, nismo imeli težav s parkiranjem, saj je pod hotelom garaža, pa tudi cene so malo izven centra za gostinsko in ostalo ponudbo bistveno bolj denarnici prijazne.

Kljub obisku kar nekaj hotelov v preteklosti, smo že po vstopu v hotelsko avlo začutili, da nas obisk v tem hotelu ne bo razočaral. Hotel deluje nov, izjemno čist, opremljen je v modernih, čistih linijah. Sprejem je bil prijazen, ampak ker nas je bilo 9, je prijava v hotel kar malce trajala. Vendar si je večina lahko odpočila v prostorni avli na udobnih počivalnikih.

Naše sobe v Clarion Congress Hotel

Že kmalu po vstopu v dvigalo smo ugotovili, da je za varnost dobro poskrbljeno, saj brez hotelske kartice ni možno priti niti v nadstropje z sobami. Naneslo je tako, da smo preizkusili različne sobe. Klasično standardno sobo, standardno sobo z dodatnim ležiščem, ter dve standardni sobi povezani skupaj z notranjimi vrati v družinsko sobo. Največja soba je tista z dodatnim ležiščem, sobe so dovolj prostorne, v kopalnici je banja, potrebna kozmetika in brisače, postelje so udobne. Ne bi mogla reči, da še nismo bili v hotelu višjega ranga, ali da še nismo videli lepših sob. Z gotovostjo pa lahko trdim, da smo bili več kot zadovoljni z razmerjem cene in tega, kar smo dobili. Nismo pričakovali, da bo hotel tako lepo urejen v takšnem cenovnem razredu.

Sprehod po mestu, javni prevoz in skrito presenečenje

Popoldne smo načrtovali obisk centra mesta. Bili smo nemalo presenečeni, ko smo ugotovili, da je hotel le z vrati ločen od precej velikega nakupovalnega centra. Del katerega so bile tudi različne restavracije. Vse od kitajske, suši, picerije, restavracij s hitro prehrano, pekarn… Tudi, če bi izbirali restavracijo s hrano v sklopu hotela je poskrbljeno za vse okuse. Izbira namestitve z vključenim zajtrkom, tako ne predstavlja noben problem. Nam je bilo všeč, da nismo bili časovno omejeni z večerjo in imeli čim več časa za ostale aktivnosti. Cene hrane so primerljive s cenami pri nas oz. malo nižje.

Po krajšem sprehodu skozi nakupovalni center smo bili na vstopni postaji za podzemni vlak. V hotelu so nam povedali, da je javni prevoz blizu, ampak, da bo tako odlično lociran, dejansko v isti stavbi, pa si nismo predstavljali. Cene javnega prevoza so ugodne. Karte se kupijo na časovno obdobje in ne na vožnjo. Za 24 ur je bila karta nekaj manj kot 5 eur po osebi. Velja za neomejeno število voženj, na katerikoli relaciji bi izbrali. S podzemno smo bili v samem centru mesta nekje v 10. minutah.

Praga je eno najlepših mest na svetu

V centru mesta je res ogromno ljudi. Mesto je izjemno veliko, v njem prebiva ogromno ljudi, dodatno še turisti, zato je parkiranje na obrobju in uporaba javnega prometa, kjer vlaki vozijo vsakih nekaj minut, res praktična rešitev. Prideš pa tudi v sam center, kjer z avtom sploh ne bi mogel dostopati. Po mestu vozijo tudi tramvaji. Malo je sicer neprijetna uporaba tekočih stopnic do podzemne, ki gredo zelo globoko, za nas, ki ne maramo najbolj višine. Ampak se hitro privadiš. Določene postaje imajo tudi dvigala, mislim pa, da ne čisto vse. Tisti z otroškimi vozički preverite, kje je najbolje izstopiti. Vsa ta javna prevozna sredstva, ki jih mi tukaj v Sloveniji niti nismo navajeni so definitivno zanimiva otrokom in jim že sama vožnja z njimi predstavlja nepozaben del izleta.

Center mesta je arhitekturno prečudovit. Veliko je za videti, Praški grad, astronomska ura, stari mestni trg, Karlov most… Že sam sprehod po mestnih ulicah s toliko zgodovine, s tako lepimi stavbami je doživetje. Hitro ugotoviš, da bo dvodnevni obisk Prage premalo, da bi si lahko ogledal večino tega, kar te zanima.

Za vsakogar nekaj

Dan je bil dolg, zaključili smo ga ob prijetnem druženju v hotelskem baru in z načrti kaj videti v naslednjem dnevu. Ker nas je bilo več, ker vsega videti ni mogoče v tako kratkem času, smo se glede na interese in pričakovanja kaj videti razdelili v dve skupinici. Prva si je ogledala znameniti grad, Karlov most, katedralo svetega Vida… Druga si je ogledala Lego muzej, dvorano z metulji in nepozabno trgovino z igralnico Hamley’s na 6000m2. Doživetje, ki ga otroci tako majhni kot malo večji ne bodo pozabili. Ob sprehodu po ulicah ves čas diši in mami vonj po kurtoših, ki jih res najdeš na vsakem vogalu in smo jih seveda preizkusili tudi sami. Svetujem pa plačevanja s kartico, sploh v starem mestnem jedru je treba malo popaziti, da vam vrnejo pravo količino teh njihovih čeških kron.

Po prihodu v hotel smo preko spleta poiskali neko njihovo bolj tradicionalno gostilno s točenimi pivi. Želeli smo okusiti nekaj njihovega, pristnega domačega. Sicer so v samem centru mesta restavracije menda s precej napihnjenimi cenami, zato je bila odločitev za obisk restavracije bližje hotelu prava odločitev.

Ambient je bil kot nek pub, ponudba raznolika, velika večina hrane je podobna tej, ki jo jemo v Sloveniji. Imeli pa so tudi njihovo bolj tradicionalno ponudbo: divjačino, golaže, omake, kruhove cmoke, pečenice, zelje… Če si v Pragi, skoraj ne gre, da ne bi poskusil njihovega tradicionalnega točenega piva. Čehi so največji porabniki piva na svetu in ga spijejo kar 153,6 litra letno na prebivalca. Nam je pri izbiri hrane olajšalo, da smo pogledali njihov meni na spletu in si ga prevedli v slovenščino. Gostilna je bila praktično nekaj korakov stran iz hotela. Z izborom hrane smo bili zadovoljni, prav tako s cenami, s pijačo vred nas je stala večerja približno okrog 10 eur po osebi.

Razvajanje v hotelu

Preizkusiti je bilo potrebno še hotelsko wellness ponudbo, kar je bilo kot nalašč po napornem dnevu ogledov. V sklopu nakupovalnega centra, ki se drži hotela je tudi fitnes in wellness center. Gre za manjši bazen, jacuzzi in savne. Ponudbe je ravno dovolj za odlično sprostitev. Opozoriti pa moram, da je vstop v wellness z otroki mogoč le do 16.ure, kasneje le za odrasle.

V hotelu smo opazili tudi kar nekaj kužkov manjše rasti, ki so dovoljeni.

Zadnji sprehod po mestu

Edino slabost tega ogromnega hotela s 559 sobami smo opazili zadnji dan. Ko smo sami sicer že zaključevali z zajtrkom je zunaj nastala kar precejšna skupina teh, ki so čakali na zajtrk, da se je sprostil prostor. V izogib čakanju je tako bolje oditi na zajtrk nekje do 8.30 ure ali potem kasneje malo pred 10.uro. Mi te slabosti nismo doživeli na svoji koži je pa smiselno morda nameniti nekaj pozornosti temu in se izogniti slabi volji. Hrano ves čas dopolnjujejo, tako, da skrbi, da ne bi bili dobro postreženi ni.

Odjava v hotelu je do 12. ure, kar je že bolj redkost v hotelih in verjetno marsikoga razveseli. Mi smo to sicer opravili prej in odšli s podzemno še zadnjič do centra mesta na panoramsko vožnjo z ladjico po reki Vltavi. Izbrali smo novejšo ladjo z veliki steklenimi površinami in tako lepo videli nabrežje, Karlov most, vse te prelepe stavbe…Teh ladjic na nabrežju je ogromno, rezervacija naprej ni potrebna, cena pa je okrog 13 eur po osebi za slabo uro vožnje, ki ob kakšni kavici še prehitro mine.

Obiskali smo še nakupovalni center, nakupili nekaj darilc, nekaj zase in tako zaključili obisk Prage z željo, da se kmalu vrnemo in si ogledamo še kaj. Obstaja možnost nakupa kupona za 3 dnevno bivanje. V kolikor vam čas dopušča, vsekakor priporočam, da bivanje malo podaljšate.

Praga ostajaš nam v lepem spominu.

 

Fotografije: M. Pernat

Več o hotelu, razpoložljivost in cene najdete TUKAJ.

Če imate tudi sami izkušnjo z izletom, potovanjem, namestitvijo ali turistično/gostinsko storitvijo in bi jo podelili z nami, bomo zelo veseli! Pišite nam na anja@vandraj.si.

 

 

PREBERITE ŠE: 10 znamenitosti, ki jih ne smete zamuditi ob obisku Dunaja

 

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Praga, Praga, Praga

7 sanjskih destinacij, za katere boste porabili manj kot 40€ na dan

Katere države na svetu popotnikom nudijo največ za najmanj denarja?

Višina budgeta za potovanje močno vpliva na izbiro destinacije. Toktrat smo na kup zbrali tiste države, ki so do popotniškega žepa ekstremno prijazne. Nižja cena na dan pa ne pomeni slabše izkušnje. Nikakor ne! To so poceni destinacije, ki vam bodo pričarale nepozabne dogodivščine.

Kambodža (23€/dan)

Kambodža je ena najcenejših, a hkrati najbolj poznanih držav na svetu. Nočitve, hrana in pijača (tudi alkohol) so v Kambodži pregrešno poceni. Če se malo znajdete pri barantanju (na primer s šoferji tuk tuka), bo to eno najcenejših potovanj, kar jih lahko doživite.

Največji strošek v Kambodži predstavlja izlet do ruševin starodavnega mesta Angkor Wat. 3-dnevna vstopnica trenuto znese 60€. Ampak če to združite z dnevi, ko vam bo dovolj kolesarjenje med vasicami, s kosili pri lokalnih prebivalcih za 1€, potem za to potovanje še vedno lahko zapravite manj kot 40€ na dan.

Če si želite malce nadgranje, si lahko izberete nočitve v enem izmed novo odprtih butičnih hotelov. Seveda bo cena višja, ampak razkošna ponudba z bazenom nikjer drugje ni tako ugodna.

Obroki: 5 – 10€ / dan
Namestitev: 3 – 10€ / dan v hostlu
Javni prevozi: 6 – 15 € / najem motorja na dan

Romunija (30€/dan)

Romunija je idealna za vse, ki bi se radi izognili gneči. Če obožujete raziskovanje neprehojenih poti, je to idealna destinacija za vas. Romunija najbolj slovi po Drakuli, a to nikakor ni vse, kar ta država lahko ponudi kot popotniška destinacija.

Očarljiva romunska srednjeveška mesteca in veliki zeleni parki, bodo pričarali vse, kar imajo večja in bolj priljubljena evropska mesta, za veliko nižjo ceno. Izkoristite katerega od mnogih brezplačnih ogledov mesta z lokalnim vodičem, uživajte v odlični hrani in raziskujte številne zgodovinske točke.

Nasvet za prihranek: zajtrk pojejte v hostlu, privoščite si obilno kosilo, večerjo pa si pripravite kar sami. Na lokalni tržnici boste dobili veliko okusnih, svežih sestavin. Jedli boste odlično, prihranili pa še več.

Obroki: 10 – 15€ / dan
Namestitev: 10 – 10€ / dan v hostlu
Javni prevozi: 5 – 10€ / dnevna karta za avtobuse in vlake

Turčija (37€/dan)

Turčija je lahko ugodna ali draga, odvisno od tega, kako postopate skozi njo. Če si boste privoščili vožnjo z balonom, boste zanjo morali odšteti 250€. Lahko pa se odločite za številne cenejše, a prav nič manj neverjetne točke in doživetja. Če se dobro pripravite, lahko Turčijo brez večjega problema doživite izredno ugodno. (Naš plan po super ugodni ceni: TURČIJA: Nora ponudba za 8 dnevno raziskovanje Likije (že od samo 204€, let iz Ljubljane)).

Večina znamenitosti je lahko in ugodno dostopna, tudi za izvrstno turško hrano ne skrbite, če se boste držali domače lokalne kuhinje.

Nasvet za prihranek: Potujte z ugodnejšimi, nočnimi avtobusi.

Obroki: 10 – 15€ / dan
Namestitev: 5 – 15€ / dan v hostlu
Javni prevozi: 1-3€ / vožnjo s taksijem

Nikaragva (32€/ dan)

Nikaragva zaradi svoje priljubljenosti verjetno ne bo več dolgo ena izmed najcenejših srednjeameriških destinacij. Zaenkrat pa to še drži. Nikaragva je ugodna, zabavna in fascinantna. Izkoristite priložnost, preden ji zasujejo gore turistov.

Je odlična izbira za vse, ki obožujete naravo, vulkane, deskanje na vodi in potapljanje. Je tudi idealna za tiste, ki se raje sprehajate ob morju in uživate na lepih plažah. Hrana je ugodna, a zelo okusna. Ni pa zelo raznovrstna.

Preden odpotujete, se pozanimajte o stanju v državi, saj imajo včasih varnostne restrikcije.

Obroki: 6 – 9€ / dan
Namestitev: 5 – 15€ / dan v hostlu
Javni prevozi: 3 – 5 € / dnevna karta za avtobus

Češka (37€/ dan)

Češka, natančneje Praga, kljub priljubljenosti še vedno ostaja ena izmed cenejših evropskih prestolnic. Mesto, kjer je pivo cenejše od vode, je še ugodnješe, če bivaš v enem izmed sosednjih mestec Cesky Krumlov ali Telc. Češko kulturo boste tam v resnici doživeli še v polnejši luči.

Češka hrana je obilna, ne najbolj zdrava, a zagotovo bo zadostila vaši potrebi po sitosti in energiji. Javni prevoz je reden in zanesljiv.

Namig za prihranek: Če boste veliko raziskovali, za večji prihranek izberite večdnevne vstopnice.

Obroki: 10 – 15€ / dan
Namestitev: 12 – 20€ / dan v hostlu
Javni prevozi: 5 € / dnevna karta za tramvaj

Namibija (38€/ dan)

Da se je Namibija znašla na tem seznamu, bo morda koga presenetilo. Namibija je dežela svetovno znanih spektakularnih puščavskih kotičkov, pa tudi kanjonov, plaž in prvinskih plemen. Že samo potovanje od enih k drugim je lahko velik strošek. Znana je tudi po glamuroznih luksuznih namestitvah. A če se lotiš potovanja malo drugače, je lahko raziskovanje Namibije zelo ugodno.

Najpomembneje je, da namesto luksuzne namestitve izberete kamp. Kampiranje vas bo prišlo 8 – 18€ na noč. Tudi pri prevozu lahko prihranite, če skupaj z več popotniki najamete avto 4×4. Če boste izkoristili kuhinjo v kampu in si sami skuhali obroke, pa si boste sploh zagotovili dosegljivo ceno tega nepozabnega popotovanja.

Obroki: 12 – 15€ / dan
Namestitev: 8 – 15€ / dan
Najem avtomobila 4×4: 15 – 18€ / dan na osebo (izračunano za 4 osebe)

Indija (18€/dan)

Indija je najcenejša dežela za popotnike, ampak samo, če si upate in znate barantati. Hkrati se morate zavedati, da nočitev za 3€ pomeni tuširanje z vedri pogrete vode. Ugodneje boste potovali po jugu države, kjer vas čakajo čudovite plaže in ugodnejša klima.

Zagotovo boste največ prihranili, če boste Indijo raziskovali sami, brez agencij, sploh pa brez rezervacij iz Evrope. Preprosto na licu mesta povprašajte za nastanitev, hrano ali vodeni ogled, in zagotovo vam bodo vse to ponudili po polovični ceni v primerjavi z internetno.

Obroki: 3 – 6€ / dan
Namestitev: 4 – 8€ / dan
Javni prevozi: 1 – 3€ / dnevna karta za avtobuse in vlake

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: 5 najboljših in najbolj varnih mest za solo ženske popotnice

poceni destinacije, poceni destinacije, poceni destinacije 

Praga: Top 4 stvari, ki jih ne smete zamuditi v mestu ob Vltavi

Večina ljudi lahko reče, da je vsaj enkrat v življenju obiskala Prago. Mogoče je bila to destinacija vašega šolskega izleta ali mesto, kjer ste praznovali novo leto. To mesto ponuja veliko več kot le žur in pivo … Ugotovite, zakaj mora biti Praga ponovno na vašem seznamu za obisk.

Klementinum knjižnica

Ta lepa in veličastna knjižnica je pravzaprav eden največjih zgodovinskih stavb v Evropi. Nahaja se v središču Prage in zlahka jo boste našli. V njej najdete več kot 20 000 knjig, znana po svoji lepo urejeni baročni dvorani in astronomskem stolpu s čudovitim razgledom na celotno Prago. Čeprav je fotografiranje v znameniti baročni dvorani prepovedano, to lahko storite z astronomskega stolpa in ujamete čudovit razgled na celo Prago. Vodeni ogledi skozi knjižnico so na voljo vsak dan, trajajo nekje do 50 minut in stanejo 390 CZK (približno 15 €). Rezervirate jih lahko prek spleta.

Praga – najlepša arhitektura v mestu

Prepričani smo, da ste že slišali za “hišo, ki pleše”. Vendar morate poleg nje zagotovo obiskati še druge čudovite stavbe v Pragi. Ena od arhitekturnih lepot je tudi slavni praški grad, ki je eden najstarejših gradov na svetu. Druga baročna lokacija, palača Troja, je mesto, ki vas bo navdušilo. Ta bogato okrašena vila, zgrajena za grofa Sternberga, vas bo navdušila z notranjo opremo, plesno dvorano in najlepšimi stropi, ki ste jih kadarkoli videli. Nasvet: v bližini gradu je tudi živalski vrt, ki je odličen kraj za dodatni izlet.

Tradicionalna slaščica – trdelnik

Kaj je potovanje v Prago, če ne vključuje degustacije trdelnika? Če niste vedeli, trdelnik ali kurtoš kolač je kolač iz testa, pečen na odprtem ognju in posut s kristalnim sladkorjem in mešanico oreščkov. Najdete ga na stojnicah v središču mesta ali v enem od prijetnih bistrojev in slaščičarn, kot je na primer Bistro Creperie U Katejan, kjer ga lahko poskusite v različnih slanih ali sladkih kombinacijah.

Sprehod do najlepše razgledne točke v Pragi

Letna hill (hrib) je druga lokacija, ki ponuja čudovit pogled na reko Vltavo in mostove. V bližini se nahaja Letna park, skozi katerega se lahko sprehodite vse do Hanavsky paviljona, impresivne Art Noveau strukture, v kateri se trenutno nahaja luksuzna restavracija, kamor se lahko odpravite na romantično večerjo ali popoldansko sladico.

Nasvet – lokalni prevoz

Ena stvar, na katero morate biti pozorni, če pridete v Prago brez lastnega prevoza, so taksisti, ki za vožnjo zaračunavajo več, kot bi morali. Čeprav je to težava, s katero se vlada v Pragi že nekaj časa bori, vam predlagamo, da se s hotelom za taksi dogovorite predčasno. Če vseeno pridete v situacijo, ko ga morate izbrati sami, vztrajajte, da je taksimeter vedno vklopljen.

Praga – kje ugodno bivati

V Pragi vas čaka najboljša namestitev z do 65 % popusta, ki jo lahko najdete na strani Megabon (tukaj). Če vas zanimajo letalske vozovnice do Prage ali drugih evropskih prestolnic, kliknite tukaj.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Kontroverzne skulpture v Pragi, ki jih morate poiskati

Kontroverzne skulpture v Pragi, ki jih morate poiskati

Češki umetnik David Černý je dal Pragi prav poseben hudomušen pečat, njegove skulpture pa so ene najbolj zabavnih v mestu. Kje jih najdete?

Med praškimi mističnimi mostovi, gradovi in tlakovanimi uličicami leži tudi temna politična zgodovina, ki je ob ugodnih vrčkih češkega piva pogosto pozabljena. David Černý je eden tistih umetnikov, ki teh stvari ne bo pustil potoniti v pozabo kar tako. Njegova umetnost je zato precej kontroverzna, pa tudi zabavna.

Vsako njegovo delo ni le izjemen primerek umetnosti, ampak nosi tudi globljo sliko, zgodbo, ki vam da misliti. David Černý je češki sodobni umetnik, eden najbolj razvpitih. Na naslovnice je prvič prišel leta 1991, ko je sovietski tank v središču Prage prebarval na roza. S tem ga je hotel postaviti kot vojni spomenik, a so ga oblasti označile za huligana in ga aretirale. Vendar ga to ni ustavilo. Njegova provokativna dela danes najdete po vsej Pragi, iskanje njegovih del pa je lahko zelo zabaven turistični podvig. Vandraj jih je med obiskom ujel kar nekaj, poglejmo, katera.

PROUDY

Eden najbolj obiskanih je zagotovo Proudy, delo, ki ga je postavil leta 2004. Dva bronasta moška, ki urinirata v plitek bazen, ki z obrisom označuje Češko. Na prvi pogled zgolj vulgaren primerek, je v bistvu precej umetniški. Kipa se v bokih premikata, z vodo, ki teče iz njunih genitalij, pa izpisujeta verze slavnih čeških literatov. A to še ni vse. Če želite, da v vodo izpišeta kaj drugega, pošljite sms z besedilom na +420 724 370 770 in izpisala bosta vaše besedilo. Najdete ju v Mali Strani, od Karlovega mostu na desno, tik pred muzejem Franza Kafke.

DOJENČKI

Gigantske Černyjeve dojenčke lahko najdete na dveh koncih. Ogromne skulpture, ki se plazijo po tleh, boste našli v Kampa Parku, na Mali Strani od Karlovega mostu na desno. Grozljivi gigantski dojenčki so simbol komunistične ere, ki je s totalitarizmom preprečevala, da bi kdajkoli zares odrasli.

ŽIŽKOV TELEVIZIJSKI STOLP 

216 metrov visok stolp velja za najgršega na svetu – tako so ga vsaj krstili prebivalci. Po njem se namreč plazijo Černyjevi dojenčki in vse skupaj je videti precej grozljivo. Med našim obiskom so bili dojenčki ravno na popravilu, zato jih še nekaj mesecev ne bodo vrnili na stolp.

MRTEV KONJ

Svaty Vaclav, ta nenavaden prizor mrtvega konja, ki narobe obrnjen visi s stropa, medtem ko ga jezdi Saint Wenceslas, boste našli v pasaži Paláce Lucerna. To delo je menda parodija na kip Saint Wenceslasa, ki stoji na vrhu trga Wenceslas. Wenceslas naj bi po legendi Čehom prijahal na pomoč, kadarkoli bi se znašli v težavah. Ker ga do daneš še nihče ni videl, se je Černy očitno pošalil z izgovorom, da je morda kriv mrtev konj.

OBEŠENI SIGMUND FREUD

Hanging Man oziroma Černyjev obešenec visi nad običajnim vidnim poljem, zato je povsem verjetno, da se pod njem sprehodite, ne da bi sploh opazili, da je tam. Gre za skulpturo Sigmuna Freuda, ki se drži na kovinsko palico in binglja nad ulico, polno pešcev. Kip je Černyjev odgovor na vlogo intelektualcev v 20. stoletju. Freudu se ne piše dobro, saj je videti, kot da bo pravkar zgrmel v globino, kar kaže na Černyjev dvom, da bodo intelektualci v prihodnosti sploh preživeli. Najdete ga na Husovi, tik ob restavraciji Švejk.

EMBRIO

Sredi žleba na Anenské námesti je nameščena rožnata gmota, ki šele, ko bo bolje pogledate, razvije obliko embrija. Če jo obiščete ponoči, bo celo žarela v rdeči! Embrio je Černyjeva metafora na težavnost ustvarjanja umetnosti v tako miselno omejenem svetu.

AVTO Z NOGAMI

Da bi videli to delo, se boste morali prebiti skozi gozdiček, do zadnjega dela nemške ambasade, kjer vrt krasi to zanimivo Černyjevo delo. Le pazite, da se ne potikate preblizu ograje, saj vas bodo varnostniki hitro pregnali.

METAMORFOZA, FRANZ KAFKA

11 metrov visoka glava Franza Kafke je tehnološko čudo izpod rok Černyja, saj se 42 prerezov panelov premika, dokler ne dobijo podobe Kafkovega obraza. Stoji pred nakupovalnim središčem Quadrio.

 

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE:

Konec raziskovanja Prage s kolesi

 

Konec raziskovanja Prage s kolesi

Priljubljena češka prestolnica je prepovedala uporabo koles v določenih predelih strogega središča mesta med 10. in 17. uro, saj naj bi kolesarji ogrožali turiste. Določena območja, ki so navadno preplavljena s turisti – od Karlovega mostu do trga Náměstí Republiky, so zdaj označena s posebnimi tablami, ki prepovedujejo kolesarjenje.

S to prepovedjo želijo zaščititi pešce, ki v vrhuncu sezone množično derejo v središče Prage – samo lani jo je obiskalo rekordnih 7,6 milijona ljudi. V Pragi so leta 2016 v središču mesta že prepovedali električna vozila, kot so na primer Segwayji. Od takrat je veliko ponudnikov turističnih storitev začelo za mestne oglede uporabljati kolesa, a očitno se bodo morali spet prekvalificirati.

Lokalci so se nad prepovedjo že pritožili, opozarjajo pa, da so se v zadnjih desetih letih v središču mesta, kjer so zdaj kolesa prepovedana, med pešci in kolesarji zgodile le tri resnejše prometne nesreče, kar je skoraj 10-krat manj kot med kolesarji in avtomobili, med katere so zdaj primorani iti.

“Nismo proti kolesarjem, a težava je v prostoru. V conah za pešce se moramo posvetiti pešcem, ne kolesarjem. In prav med temi vsak dan pride do konfliktov, kar je jedro problema,” je izjavil župan Prage Oldřich Lomecký.

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:



Praga – osupljivo mesto ob reki Vltavi

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.