Dogodivščine družine, ki je po življenju v Keniji in Dubaju zdaj spet v Sloveniji #intervju

Od zadnjega intervjuja z Nino Puhek na Vandraj je minilo 7 let. Mogoče za bralca malo, a v Nininem življenju se je spremenilo vse. Prav vse. No, skoraj vse. Potovanja ostajajo njena velika ljubezen, le da spomine sedaj nabira v malce drugačni vlogi. 

Nam zaupate, kaj je novega od intervjuja pred 7. leti, ko smo se pogovarjali o vašem delu stevardese in življenju v Dubaju? 

Izpred sedmih let je veliko novega: dva sinčka, selitev v Kenijo in v Dubaj in nazaj v Slovenijo, ker sem rodila nedonošenčka. Povratek v Dubaj je bil potem malo prestavljen, ker je prišla korona in nam je življenje spet obrnila za 360 stopinj. Od takrat sva imela oba nove službene izzive, dva mala otroka, veliko kariernih in življenjskih preizkušenj, za katere sva vesela, da so mimo. In zdaj je spet čas za potovanja. Trenutno bolj po Evropi, planiramo pa tudi večja in daljša potovanja. Sedaj imamo novo mini omejitev, ker je Val že v šoli, in smo vezani tudi na njegove počitnice. V glavnem zelo, zelo pestro. 

V tem času ste torej spet živeli v Dubaju in tudi v Keniji. Oboje tokrat z družino. Kako je raziskovanje sveta sedaj drugače, ko imate otroke? Je težje, lažje, bolj zanimivo, bolj zapleteno?

Veliko več je prilagajanja in organizacije, ti pa potovanje z otroki zares veliko da. Ko vidiš, kako se jim očke svetijo, ko zagledajo letalo, ko vzletimo in nas stevardesa postreže. Ko z njimi odkrivaš kotičke sveta, se ti zgodi sto in ena dogodivščina, ki se je z veseljem spominjaš in otroci si zapomnijo nekaj čisto drugega kot bi pričakoval. Val je na primer že imel govorni nastop v šoli s predstavitvijo Kenije.

Bravo, Val! Otroka sta zaradi življenja drugje navajena različnih ljudi, jezikov, običajev… 

To se mi zdi ogromna prednost in če bi se vrnila v preteklost, bi vedno izbrala enako pot. V vrtcu so govorili angleško, peli francoske in kenijske pesmice, otroci so bili vseh ras in narodnosti in to je pustilo Valu ogromno. Še danes zna kakšno pesmico, imamo stike s kitajskimi prijatelji, ki živijo v Keniji, in res je bilo luštno spremljati odraščanje otrok, ko je bilo toliko novosti zanju. To je ostalo v njima, s tem bosta rastla in vem, da sva jima s tem dala veliko širino in krasno popotnico za naprej. Žal zaradi kovida nismo mogli te zgodbe nadaljevati v Dubaju, ampak je že tako moralo biti in se imamo v Sloveniji tudi izjemno lepo.

Potovanja so nekaj, življenje v popolnoma neznani državi pa povsem nekaj drugega. Sploh, če imaš družino. Kaj so bili nekateri največji izzivi pri selitvah?

Izzivov je veliko, ampak zanimive izkušnje pretehtajo. V Keniji sem imela mini misijo, da sem našla ustrezen vrtec. Vrtcev je milijon in nimajo neke zakonske ureditve, zato ga ima lahko skoraj vsak. Na koncu sem našla krasen vrtec, 8 km od hiše, kar je sicer pomenilo slabo uro vožnje do tja, ampak je bil čudovit, in s prekrasnimi vzgojiteljicami. Otroci so bili cele dneve zunaj, ne glede na vreme, obdani z živalmi, saj so imeli želvo in zajčke, včasih so jih tudi opice prišle obiskat. Res veliko so peli in plesali, se učili pesmic, imeli so tudi bazen in so se učili plavanja. Prirejali so veliko družinskih dni, tako smo imeli veliko noč skupaj in smo šli na lov za jajčka, za božič smo imeli nekakšne igrice in mini tekmovanje z otroki. Za njegov rojstni dan so priredili lov na zaklad, ker si je zaželel gusarske tematike. Val je iz te izkušnje odnesel res ogromno in vsi skupaj z vzgojiteljicami smo jokali, ko smo odhajali iz Kenije.

V zadnjem letu ste obiskali Mallorco, Valencio in Ciper. Kje je bilo najlepše? Zakaj? 

Meni osebno Mallorca, ker ima tako krasno energijo, plaže, krasna mala mesteca, odlično hrano in klimo. Z veseljem bi se preselila tja. Po drugi strani me je pa letos Ciper izjemno presenetil, s prijaznostjo ljudi, čistostjo obale in morja.

Zagotovo imate ogromno zanimivih spominov. Ker izzive jemljete tako zelo pozitivno.

Res je. Letos smo si na Cipru izposodili Buggy s 120 konji in smo šli na 5 urno turo, sami do Modre lagune. Naj bi bila družini prijazna tura. Pa se je pot začela zelo penzionistično, nakar se je strmo vzpenjala in smo šli res v hrib. Potem so okoli nas nastali sami prepadi in ni bilo več tako nedolžno. Lan je užival v pospeških avta, ker obožuje Monster trucke, Val pa v razgledih. Vozili smo se skoraj eno uro in cesta je bila res divje strma in nevarna, ampak glede na to, da zna moj mož voziti tudi oklepnik in je prevozil že marsikateri nevaren teren, sem bila mirna. Ko smo zagledali sinje modre barve morja kot bi bili v bazenu, pa je bilo vse poplačano. Res je bila nora adrenalinska izkušnja in imeli smo se odlično. Fantoma bo sigurno ostala v spominu še dolgo časa, nama pa tudi ko se spomneva kakšna zmešana starša sva. Da povem še to: v Buggy smo namontirali otroška stolčka iz rent-a-car-a, da sta bila fanta bolj varna in tudi višje in imela lep pregled.

Če bi morali pri vsaki od teh treh držav izpostaviti eno stvar, ki je nujna za videti/doživeti, kaj bi to bilo?

Mallorca: mestece Soler
Valencia: The Oceanogràfic de Valencia
Ciper: Vožnja z Buggijem do Blue lagoon

Kako izbirate destinacije za potovanja? 

Izbiram glede na naše želje, vreme in ceno letalskih kart.

Kaj nikoli ne sme manjkati na vaših potovanjih? 

Bi rekla morje, hehe. Res smo morski, vsi imamo radi morske destinacije in sonce. Na pot pa se nikoli ne podamo brez potovalne lekarne, lizik za fanta pri vzletanju in pristanku, knjige in polnilca za telefon. Nismo (še) ravno tip za muzeje, morata fanta še malo zrasti, da ju bo zanimalo, ne organizirava pa potovanja tako, da bo čist samo zanimivo zanju. Tudi ZOO-jev ne obiskujemo ravno. Tako da pri nas predvsem ne izpuščamo plaž, ker je to mini peskovnik za fanta.

Kje boste preživeli poletje? 

Gledala sem Sicilijo pa je začela Etna bruhati. Sardinija, Turčija, Bolgarija so tudi v izboru, če ne drugače, pa Hrvaška. Pa še nek citybreak si bomo omislili.

Nino Puhek lahko spremljate pod imenom Fluffy princess.
Zagotovo vas čaka veliko zanimivih vsebin.

Foto: Nina Puhek

PREBERITE ŠE: Najboljša služba na svetu: stevardesa pri svetovno znani letalski družbi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ciper in 6 krajev, ki jih morate videti na tem vročem otoku

Ciper je otoška država, ki se lahko pohvali s čistim morjem, številnimi plažami, bogato zgodovino in starodavnimi ostanki Grkov in Rimljanov.

Otok Ciper je razdeljen na dve samostojni državi, grški in turški del. Severni del otoka nosi ime Severni Ciper. Okupirala ga je Turčija in ga razglasila za samostojno državo, ki pa jo priznavajo le oni. Ta del otoka je torej izrazito turški, od kulture, jezika, valute (turška lira), hrane in arhitekture, medtem ko je južni del grški. Na grškem delu boste plačevali z evri in načeloma velja za dražjega od turškega.

Med bolj znanimi mesti je dvojna prestolnica – mejna Nikozija, ki je razdeljena na turški in grški del. Drugo največje mesto je Limassol, ki slovi po dolgih plažah z neštetimi verigami znanih lokalov (Starbucks, Pizza Hut, KFC, McDonalds, Burger King …), žurerskih lokalih in pristanišču. Tretje največje je Larnaka, kjer je tudi eno od letališč in prav tako pestro nočno (in dnevno) življenje. V Larnaki je tudi slano jezero, kjer v zimskih mesecih prezimijo plemenci! A poleti boste tam našli zgolj slano dno.

Most ljubezni blizu Agie Nape

Po otoku je razvejan avtobusni promet, a urniki niso ravno zanesljivi. Vozijo tudi taksiji, a najboljša izbira za raziskovanje otoka je najem avtomobila. Promet ni kaotičen in čeprav vozijo po levi, najem vozila nikakor ni misija nemogoče. Mi smo se tokrat potepali po južnem delu in to je najmanj 6 krajev, ki jih tam ne izpustite.

Ciper kot rojstni kraj boginje Afrodite: Afroditina skala (Petra tou Rominou)

Na južni obali Cipra blizu mesta Pafos (Paphos) stoji Afroditina skala, grško Petra tou Rominou. Bela skala na prodnati plaži s turkizno vodo naj bi bila kraj, kjer se je rodila boginja Afrodita. Legenda pravi, da je Kronos svojemu očetu Uranu odrezal testise, ki so padli v vodo ob obali Cipra. Iz valov in morske pene se je rodila Afrodita, boginja lepote, strasti, plodnosti in zaščitnica zaljubljencev.

Skala je priljubljena turistična točka. Še ena legenda pa obljublja večno mladost, lepoto in plodnost tistim, ki okoli skale preplavajo tri kroge. Če se boste tja podali z avtomobilom, ga parkirajte na velikem označenem parkirišču, čez cesto pa se spustite skozi prijetno hladen tunel na robu parkirišča pri trgovinici, ki vas bo popeljal direktno k skali. Na eno od skal lahko tudi splezate in ujamete prav poseben razgled, a za to vam priporočamo dobro obutev! Gneča ob skali je navadno precejšnja, a brez skrbi, plaža le nekaj deset metrov na levo ali desno od skale je prav tako čudovita, a občutno bolj prazna.

Afroditina skala

Pafos in arheološki park

Pafos je mesto, ki najbolj slovi po arheološkem parku. Za vstopnico boste odšteli 4,5 evra, ogromno območje pa obsega številne arheološke najdbe, med drugim tudi izjemno zbirko rimskih mozaikov pa tudi lepo ohranjen amfieteater. Priporočamo, da se tja v vročih poletnih mesecih raje odpravite zgodaj zjutraj ali pozno popoldne (zadnji vstop je ob 19h, park se zapre od 19:30).

Arheološki park Pafos

Razbitina ladje EDRO III

Blizu Pafosa boste naleteli na prav poseben – mogočen, a strašljiv prizor. Po prašni cesti, ki pelje mimo številnih nasadov banan, boste zagledali ogromno razbitino nasedle ladje. EDRO III je nasedla v neurju decembra 2011 na poti na Rodos. Vseh deset članov posadke so rešili s helikopterjem, a ladji ni bilo pomoči. Tik ob turkizni klifasti obali je nasedla na skale. Zaradi preveč kompliciranega projekta odstranitve so to idejo opustili. Zato bo ladja na tem mestu propadala še lep čas.

Razbitina ladje Edro III

Plaža Nissi

Plaža Nissi je eden od turkiznih biserov Agie Nape in verjetno najslavnejša plaža na otoku. Če jo boste obiskali v vrhuncu sezone (poletni meseci), na njej zagotovo ne boste sami. Pravzaprav bo gneča ogromna. A če boste Ciper obiskali v kakšnem mirnejšem, a zagotovo še vedno zelo toplem mesecu, boste imeli turkizno peščeno plažo z bližnjim otočkom, do katerega se lahko kar sprehodite po plitvini, bolj zase. Nissi je zagotovo vredna obiska, če želite več intime, pa boste okoli Agie Nape (pa tudi na zahodu ali vzhodu) našli veliko bolj osamljenih, a prav tako čistih in peščenih zalivov.

Plaža Nissi

Most ljubezni 

Le streljaj od plaže Nissi v smeri proti parku Cape Greco boste našli še en osupljiv prizor – tako imenovan most ljubezni (love bridge). Gre za naraven skalnat most, s katerega pogumni celo skačejo v morje.

Cape Greco in Protaras

 Polotok Cape Greco je poln klifov in pečin, pod katerimi turkizni valovi udarjajo v steno. Tu najdete številne morske jame, naravne skalnate mostičke in druge stvaritve narave, ki vas bodo očarale. Če boste že na tem koncu, priporočamo še skok v Protaras, kjer vas čakata lepi turkizni plaži Fig Tree in Vrisy.

Foto: Maja Fister, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Otok Tenerife: povratni let, 7 nočitev z zajtrkom in najem avtomobila

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.