“Ljudje si puščavo predstavljajo popolnoma napačno.” #INTERVJU

Včasih je intervjuje delati težko. Iz ljudi moraš vleči odgovore, postavljati dodatna vprašanja, se poskušati teme lotiti na drugačen način, da izluščiš za bralce kaj uporabnega. To ni tak intervju. Z Anžetom, navdušenim popotnikom po arabskem svetu, je beseda stekla, še preden se je intervju sploh dobro začel in precej mukoma sva se ob koncu ustavila. Ko nekdo o stvareh govori s takim žarom, ljubeznijo in strastjo, veš, da bo končni izdelek zanimiv. Pa ne samo zanimiv, poln navdiha, novih zornih kotov in motivacije, da se na pot podaš tudi sam. Že jutri, če se da!

Anže Petrič, kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Sem Anže Petrič, študiral sem turizem, zato se z njim ukvarjam tako poslovno kot ljubiteljsko. Obožujem potovanja in izlete. Navdušujejo me narava, zgodovina in arhitektura. Rad hodim v hribe, rad spoznavam preteklost in kulturo krajev, močno pa uživam tudi v vrvežu živahnih mest.

Glede na objave na vašem Instagram profilu, se posebej navdušujete nad arabskim svetom. Kako to?

V resnici ne vem, vse se je začelo, ko sem bil še otrok in sem izvedel za egipčanske piramide. Od takrat je bil obisk tega dela sveta moja želja. Na koncu Egipt ni bil ne moja prva arabska destinacija, niti ne najljubša, ampak je bil le dober povod, da sem odkril in raziskal ta čudoviti svet. Vse mi je všeč. Ljudje, narava, mesta, puščava. Tam sem doživel najlepše sončne vzhode in zahode. Vse mi je všeč.

Katere arabske države ste že razsikali?

Egipt, Tunizijo, Maroko, Jordanijo, Iran, Združene arabske emirate in Turčijo, če jo štejemo tukaj zraven.

Egipt pa vas torej ni prepričal?

Nikakor in v nobenem pogledu. Zelo me je razočaral. Je veliko lepših stvari za videti v arabskem svetu. Ljudje v Egiptu so katastrofalni. So agresivni, vsiljivi, moteči, vlečejo te na vse strani, da bi zaslužili. Ker so ljudje pomembna sestavina vsake destinacije, mi je žal v spominu ostalo predvsem to in zasenčilo vse ostalo. Odnosi z ljudmi, s prodajalko, turističnim vodičem, taksistom ali mimoidočim je tisto, kar pusti vtis neke dežele. Če odnosi niso pravi, to ubije lepo izkušnjo, žal.

Pa ni ta vsiljivost značilna za arabski svet?

Je, je. V večini. Razen v visoko razvitih državah, kot so Katar, Dubaj, Kuwajt. Ampak povsod te, ko enkrat ali drugič rečeš “ne”, pustijo pri miru. V Egiptu te ne. V Egiptu smo se nekajkrat pošteno prestrašili, ko so nas kar vlekli v neke trgovine, ne da bi mi sploh vedeli, kaj se dogaja. Nekdo nas je na primer peljal v neko sobo in na lepem ugasnil luč. Hotel nam je pokazati sliko, ki se sveti v temi, ampak, ko je ugasnil luč in ker ga  nismo razumeli, nam je bilo izredno neprijetno in smo se ustrašili, kaj se dogaja.

Se sicer v teh državah počutite varno?

Zelo. Počutim se varno. Včasih še bolj kot v Evropi. Verjetno, ker sem se navadil na njihov način življenja. Navadil sem se, da te na ulici kar ustavijo in začnejo pogovor. Vsakič ko zapustimo dom in se odpravimo v neko deželo, kjer imajo ljudje drugačne navade, se moramo zavedati, da zadeve tam potekajo drugače. Nismo več doma, ljudje se bodo do nas obnašali drugače kot smo vajeni in mi smo tisti, ki se moramo prilagoditi. Sprejeti moramo drugačnost, ki ne pomeni nujno nevarnosti. Jaz imam veliko več lepih izkušenj kot slabih. Veliko več. Zato se vedno znova vračam.

Ljudje imajo v zahodnem svetu kar velik predsodek pred potovanji v islamske države. Je predsodek upravičen?

Moja izkušnja je taka, da v vsaki veri obstajajo skrajneži. Skrajneži obstajajo v Evropi, v ZDA, kjer sem jih na primer videl na lastne oči, obstajajo povsod, ni pa jih veliko. Jaz na svojih potovanjih nikoli nisem imel slabe izkušnje. Menim, da je nujno upoštevati navodila pristojnih organov, ki odsvetujejo ali dajo zeleno luč na potovanja v določene države. Absolutno ne bi potoval v države, kjer grozi neka nevarnost. Ampak kar vse države pa niso že same po sebi nevarne. Sploh ne. Osamljeni primeri terorizma se pa danes žal lahko zgodijo kjerkoli.

Katera je najlepša izkušnja iz vaših popotovanj?

Najbolj me je prevzela izkušnja z Mrtvim morjem v Jordaniji. Mrtvo morje se nahaja v najgloblji depresiji na svetu in ko se od daleč bližaš temu pojavu, ti pogled na obzorje vzame dih. Izgleda kot da se bližaš koncu sveta. In ko prideš tja, se Zemlja še enkrat “vdre” in šele tam je Mrtvo morje. Res zanimiva izkušnja. Čudovite izkušnje imam tudi z gostoljubjem naključnih domačinov. Brez težav te povabijo domov, postrežejo, zelo so topli. Je pa res, da je včasih za prijaznostjo namera po zaslužku. To je težko ločiti.

Na svojih potovanjih greste radi pogledati tudi “za vogal”, na manj turistične predele. Je velika razlika?

Največji razkol je viden v Združenih arabskih emiratih. Na eni strani je Dubaj: razkošje, vse se blešči, visoke stavbe, trgovine, luksuz, popolne plaže, ponudba … Potem pa se pelješ v Fujariah, sosednji emirat, kjer smo želeli obiskati eno plažo, in naletiš tam na sicer lepo plažo, ki pa je polna smeti, alg, mrtvih živali, mehurčkov nafte, … Nekje se plačuje cena za blišč. Jaz rad najamem avto in države raziskujem sam. Ko se voziš in ustaviš kje izven mest, je občutek, kot da se vračaš kar nekaj deset let v preteklost.

Verjetno ste že zverzirani v barantanju?

Ja, sem. Skrivnost je, da poznaš cene. Vse se najde na internetu. Če poznaš cene, postavljaš pravo ceno in si lahko prepričan, da boš dosegel svoje. Vztrajaš, zagotovo bodo prišli za tabo in sprejeli.

Vaše zadnje popotovanje je bila študijska tura po Tuniziji. Fotografije iz ture bodo krasile tale intervju. Kako se študijske ture razlikujejo od samostojnega potovanja?

Zelo se razlikujejo. Cilj študijskih tur je, da se turistični delavci spoznamo z določeno destinacijo, da jo doživimo na lastne oči, da jo potem lažje priporočamo in svetujemo strankam, glede hotelov, izletov, cen in vsega ostalega. Te ture so zanimive, a zelo naporne in časovno skoncentirane tako, da v najkrajšem času vidimo čimveč. V Tuniziji smo bili 6 dni in videli okoli 40 hotelov in kar nekaj lepih izletov. Potovali smo s čarterjem iz Ljubljane. Vse, ki bodo potovali kot gostje, bodo imeli torej čarter, hotel, slovenskega predstavnika in organizirane izlete ob doplačilu.

Zdaj, ko ste Tunizijo spoznali, zakaj in komu bi jo priporočili kot odlično počitniško destinacijo?

Ljudje imamo o severni Afriki svojo predstavo. Predstavljamo si jo kot puščavo. Tunizija je tudi puščava, čudovita puščava, ampak je tudi zelo zelena! Veliko je polj. Poznani so po odličnem oljčnem olju, olivah, oljčnem lesu in po vinu. Preden sem jo obiskal, sem si jo predstavljal zelo podobno Egiptu, saj sta državi geografsko zelo blizu, pa ni bilo tako. Ljudje so veliko bolj obzirni, topli in prijazni, dežela je veliko bolj zelena, presenetila me je pa tudi zaradi zgodovine. V Tuniziji stoji eden večjih rimskih amfiteatrov na primer.

Torej Tunizija niso samo resorti?

Tunizija so tudi resorti, dražji in cenejši, kvalitetnejši in … manj kvalitetni. A je še veliko več! Resort je ponavadi izhodišče za izlete. Ponavadi stoji blizu plaže, ima na sredi velik bazen, iz hotela pa potekajo potem izleti naokoli. Tunizija je čudovita dežela. Polna lepe narave, mešanice kultur in bogate zgodovine. Pa seveda puščava in plaže!

Tunizija te preseneti. Obvezno obiščite Saharo, glavno mesto Tunis, rimski amfiteater v El Jemu, plažo in mesto Hammamet, Djerbo, Djerbahood, Sidi Bou Said, …

Ali je v resortih v Tuniziji dostopen alkohol?

Je. V Tuniziji imajo odlično vino, imajo tudi svojo znamko piva. Tako da ni omejitev na tem področju.

Kaj vas je v Tuniziji najbolj navdušilo?

Puščava. Vedno znova me navduši. Ljudje si puščavo zmotno predstavljajo kot zelo dolgočasno. Pa ni! Najprej, poznamo več vrst puščave. Lahko je peščena, lahko je kamena, je zelo raznolika. V puščavi doživiš čisti mir. To je posebna tišina. Obožujem sipine. Ni svetlobne onesnaženosti. Če v puščavi preživiš noč, so ti zvezde na dlani.

V Tuniziji smo obiskali tudi gorsko oazo in doživeli tako sončni vzhod kot zahod. Za sončni vzhod smo vstali zelo zgodaj zjutraj, ampak je bilo zelo vredno. Sončni vzhod je lepši kot sončni zahod. Sončni vzhod na slanem jezeru je moj najljubši spomin celotnega potovanja.

Bi Tunzijo priporočali kot poletno destinacijo?

Absolutno. Ne samo, da je čudovita, je tudi razmeroma blizu in zelo ugodna. Izleti so fantastični, dogajanja je ogromno. Čarter vozi iz Ljubljane, v resortih so slovenski predstavniki. Meni se zdi odlična destinacija za poletne počitnice. Puščava, morje, arhitektura, mestna središča, medine… to vse je res posebno doživetje.

Je Tunizija primerna za samostojno potovanje?

Poleg all inclusive resorta in agencijske organizacije si lahko potovanje po Tuniziji organizirate tudi sami. Je lepo potovanje. Vem, da leti redna linija iz Benetk, prepričan pa sem, da je še kakšna linija iz bližine. Obstajajo pa tudi zasebni hoteli, poleg resortov.

Obiskali ste tudi Djerbo. Kaj bi bolj priporočili Djerbo ali celino?

Djerba je bolj odmaknjena, čudovita, ampak na celini se mi zdi, da lahko doživiš in vidiš več. Djerba je primarno turistično naravnana in polna resortov.

HITRIH 5

Najljubša država: Jordanija

Najljubše mesto: Dubaj

Najljubši jezik: Slovenščina

Najljubša hrana: Špinačne palačinke

Najljubše prevozno sredstvo: Avto

Anže Petrič utrinke s svojih potovanj deli na svojem Instagram profilu. Sledite mu TUKAJ!

Bi Tunizijo obiskali tudi vi? Preverite ugodno ponudbo TUKAJ! 

Foto: Anže Petrič, Tunizija

PREBERITE ŠE: Slovenka, ki je kot prostovoljka skrbela za geparde v Afriki #INTERVJU

Top 3 ideje za sončen pobeg z letalom iz Ljubljane

Že komaj čakate, da se začne pravo poletje? Kam vas bo na dopust odneslo letos? Imamo top 3 destinacije, kamor lahko poletite kar iz Ljubljane.

Zbrali smo top 3 ideje, kje lahko dopustujete letos, tja pa greste kar s čarterskim letom iz Ljubljane.

Malta

Malta je priljubljena vroča destinacija Mediterana, ki leži južno od Italije. Uradna jezika v tej otoški državi sta angleščina in malteščina. Majhen, zgolj 27 km dolg in 9 km širok otok, je kot nalašč ustvarjen za raziskovanje.

Valetta, glavno mesto Malte, je očarljivo že zaradi starega dela mesta, ki je uvrščeno na seznam UNESCO kulturne dediščine. Tu najdete fotogenične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in ujamete pogled na živahno mediteransko pristanišče. Po otoku je posejanih kup prijetnih zalivov in plaž, kjer lahko ujamete prve sončne žarke, očarali pa vas bodo tudi številni klifi. Otok z nizkimi hribi, terasastimi polji in rajskimi plažami je priljubljena turistična destinacija.

Obiska vreden je tudi otok Gozo, kjer vas čaka narodni park Dwer in Plava luknja. Za vse filmoljube je tam tudi Dwejra, kjer so snemali Igre prestolov. Vsekakor vas bo Odisejev otok, kjer naj bi ga 7 let v ujetništvu zadrževala lepa Calypso, očaral. Skočite lahko še na otok Comino, ki je brez prometa in si ga lahko ogledate le peš. Pod pod noge do plavih lagun, turkizne vode in prizorišče snemanja filmov Troja in Grof Monte Cristo.

Odlične ponudbe za oddih na Malti z letom iz Ljubljane najdete TUKAJ.

Egipt

Na kaj najprej pomislite, ko slišite za Egipt? Na piramide, kamele, cenkanje, starodavne civilizacije in mumije, seveda. No, vsekakor pa velja omeniti tudi odlične all inclusive resorte, kjer se lahko razvajate ves dan.

Egipt je znan zaradi svoje antične civilizacije in mogočnih spomenikov, kot sta kompleks piramid pri Gizi in velika sfinga. V južnem mestu Luksor so številni starodavni spomeniki, kot sta Karnak in Dolina kraljev. Egipt pa ima tudi veliko lepih plaž ob Sredozemskem in Rdečem morju. Rdeče morje ima čisto vodo, barvne koralne grebene, redke ribe in lepe gore. Sharm El Sheikh, Hurgada, Luksor, Dahab, Ras Sidr, Marsa Alam, Safaga in severna obala Sredozemlja so večji turistični kraji za rekreativni turizem. Kaj boste izbrali?

Tokrat v Egipt? Megabon ponudbo za lete iz Ljubljane najdete TUKAJ.

Tunizija

Tunizija nudi za vsakogar nekaj – dolge plaže, peščene spine, neskončne nasade sadnega drevja, okusno hrano, tržnice s pestro izbiro avtohtonih izdelkov in še mnogo več. Ko pa boste siti poležavanja na plaži in uživanja na soncu – če je to sploh možno – pa si lahko ogledate katero od znamenitosti Tunizije.

Najbolj znan del Tunizije je zagotovo otok Djerba. Na Djerbi lahko vidite najdaljše peščene plaže, se podate na puščavsko pustolovščino ali pa obiščete Midoun – tradicionalno arabsko mestece, ki je obdano z nasadi dateljnov. Če imate radi zgodovino, ne spreglejte mesta Mahida, ki vas očara s tradicionalnimi arabskimi hišami in pa mesta Tozeur, kjer vas čakajo ogromni nasadi stoletnih oljk. Zagotovo vas bo očaralo tudi mestece Monastir, ki je narejeno kot kombinacija širokih ulic in palm. Idealno za vse, ki obožujejo utrip majhnega mesta.

V Tunizijo s čarterjem iz Ljubljane? TUKAJ preverite Megabon ponudbe!

FOTO: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Istrski glamping: to ponujajo mobilne hišice na Hrvaškem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ste že slišali za te izredno odročne destinacije, ki so vsekakor vredne obiska?

Če ste popotnik, ki ne mara gneče, vas bodo navdušile odročne destinacije, kamor stopi le redkokdo. Težka dostopnost namreč odvrne večino, kar pa ne pomeni, da te destinacije niso vredne obiska. Ravno nasprotno! Tam boste uživali v miru in naravnih lepotah kot le malo kje.

Vas navdušujejo odročne destinacije? Poiskali smo vse od tistih v bolj hladnih, severnih predelih, do tistih v bolj toplih, eksotičnih krajih.

Hebridi, Škotska

Najbolj dostopni med najbolj nedostopnimi destinacijami za Slovence so škotski otoki Hebridi. To je najbolj odročen del Združenega kraljestva, ki je dostopen zgolj s trajektom in nudi vse, kar se od odročnih destinacij pričakuje: neznansko moč narave – vetra, valov in razgiban teren. Hebridi zajemajo več kot 100 otokov, ki so večinoma neposeljeni. Večji otoki, kjer lahko prespite, so Barra, South Uist, Benbecula, North Uist, Harris in Lewis. Najbolj odročen otok, North Rona, je dostopen samo s helikopterjem.

Longyearbyen – Svalbard, Norveška

Tudi v Evropi, a vseeno izredno odročna, je najbolj severna naselbina na svetu. Da dosežete Longyearbyen – Svalbard, vas čaka 3 ure leta iz Osla. Življenje pod Severnim polom je zahtevno! 2400 prebivalcev, ki živijo v mestecu, naokoli hodi z orožjem, za primere, da bi se srečali s severnim medvedom. Mestece ima eno trgovino in celo svojo univerzo. Obisk je posebna izkušnja, sploh če ob svetlobni neonesnaženosti doživite tudi čudovit severni sij.

Oaza Siwa, Egipt

Ker zahteva kar 5 ur vožnje iz Egipta, se oaza Siwa redko znajde na poti turistov, a ima vse, kar bi od oaze pričakovali – visoke palme, kristalno čista jezerca in hiške iz gline. Pri življenju jo ohranja več kot 200 naravnih izvirov, ki skrbijo, da oljke in datljeve palme bogato rodijo. Prebivalci oaze so pod vplivom Egipta in nomadskih ljudstev razvili svoj jezik, svojo kulturo in tradicijo. Obiskovalci lahko prespijo v udobnih, ekološko navdihnjenih kočah. Poskrbljeno pa je tudi za ohladitev! Skok v slana jezera je zagotovilo za dodatno sprostitev v puščavi.

Velikonočni otok, Čile

Velikonočni otok najdete v jugovzhodnem Tihem oceanu. Pripada Čilu, a je od celinskega dela Čila oddaljen kar 3600 kilometrov! To pomeni, da je je eden najbolj izoliranih otokov na svetu. Otok slovi po velikanskih kamnitih kipih – moai. Na otoku in v muzejskih zbirkah je bilo popisanih skupno kar 887 monolitnih kamnitih kipov. Nekje med letoma 1100-1680 jih je najverjetneje ustvarilo ljudstvo Rapa Nui. Kipi naj bi predstavljali njihove pokojne vodje, ni pa zagotovo in je še vedno zavito skrivnost. Na otoku je malo rastlinskih vrst, zato oskrba s hrano prihaja iz Čila. Otok kljub njegovi oddaljenosti vsako leto obišče nekaj turistov, ki svojo izkušnjo opisujejo kot nepozabno.

Tibetanska planota, Tibet

S svojimi 4000 metri nadmorske višine je Tibetanska planota ne samo ena najbolj odročnih destinacij, ampak tudi najmanj prijazna do svojih nekaj prebivalcev. Ti se ves čas borijo s hladnim, neizprosnim vremenom, a hkrati uživajo neverjetne naravne lepote. Poleg čudovitih jezer lahko obiskovalci tukaj doživijo srečanja z vrsto redkimi živalmi, od snežnih leopardov do arktičnih lisic in jakov. Vasica Changtang, kjer prebiva nomadsko ljudstvo, že stoletja ostaja nespremenjena in nudi posebno doživetje za vse obiskovalce.

La Rinconada, Peru

Najvišje ležeča naselbina na svetu, La Rinconada, leži v Perujskih Andih. Življenje na 5100m nadmorske višine pomeni enkrat redkejši zrak (človek tam z vdihom vdihne polovico količine kisika kot na 0 nadmorske višine), izredno nizke temperature in izredno visoko izpostavljenost UV žarkom. Da bi vasico dosegli, se morate od najbližjega mesta peljati po zahtevni cesti še malo več kot 6 ur. Zato La Rinconada zagotovo spada med najbolj odročne destinacije na svetu.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Malta: povratni let iz Ljubljane in odličen izbor hotelov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Egipt in odlične ideje za all inclusive dopust z letom iz Ljubljane

Na kaj najprej pomislite, ko slišite za Egipt? Na piramide, kamele, cenkanje, starodavne civilizacije in mumije, seveda. No, vsekakor pa velja omeniti tudi odlične all inclusive resorte, kjer se lahko razvajate ves dan.

Egipt je znan zaradi svoje antične civilizacije in mogočnih spomenikov, kot sta kompleks piramid pri Gizi in velika sfinga. V južnem mestu Luksor so številni starodavni spomeniki, kot sta Karnak in Dolina kraljev. Egipt pa ima tudi veliko lepih plaž ob Sredozemskem in Rdečem morju. Rdeče morje ima čisto vodo, barvne koralne grebene, redke ribe in lepe gore. Sharm El Sheikh, Hurgada, Luksor, Dahab, Ras Sidr, Marsa Alam, Safaga in severna obala Sredozemlja so večji turistični kraji za rekreativni turizem. Pri Megabonu so zbrali štiri odlične destinacije za morski oddih v deželi faraonov! Preverite, kaj vse ponuja Egipt!

HOTEL SHARM PLAZA – Sharm El Sheikh

Turkizno morje, koralni grebeni, peščene plaže, raj za potapljanje in snorkljanje, zabava in hedonizem … to je Sharm El Sheikh. HOTEL SHARM PLAZA ima odlično lego ob koralnem grebenu Far Garden, neposredno pred lastno hotelsko plažo pa ima izhodišče za potapljanje in odkrivanje podvodnega sveta. Čas transferja od letališča je približno 30 minut. Do zaliva Naama Bay s številnimi možnostmi za nakupovanje in zabavo je približno 6 kilometrov.

Udoben hotel s sestrskim hotelom Sharm Resort tvori večji kompleks s skupno plažo, do katere vodi stopničasta pot. Zaradi koralnega grebena je dostop do morja možen le po plavajočem pomolu in ga priporočajo samo izkušenim plavalcem – priporočamo obutev za v vodo. V glavni zgradbi Hotela Sharm Plaza je sprejemnica z recepcijo v orientalskem slogu, glavna restavracija La Veranda, štiri à la carte restavracije, bari, diskoteka, majhna nakupovalna pasaža in kotiček z vodnimi pipami zraven restavracije C-View.

V čudovitem parku je 5 sladkovodnih bazenov (eden pozimi ogrevan), ležalniki, podloge in senčniki so ob bazenih in na plaži brezplačni. V all inclusive ponudbi so vključeni vsi obroki, samopostrežni zajtrk, kosilo in večerja ter vmesni prigrizki in lokalne brezalkoholne ali alkoholne pijače.

Izbor ponudb za oddihe v Hotelu Sharm Plaza poiščite TUKAJ.

GRAND WATERWORLD MAKADI – Hurgada

GRAND WATERWORLD MAKADI je edini hotel verige Red Sea Hotels z vodnim parkom. Široka peščena plaža in koralni greben vabita k brezskrbnemu potapljanju in snorklanju. Hotel meji na pasažo Makadi Mall z raznoliko ponudbo barov, trgovin in restavracij. Gostom je na voljo tudi brezplačen avtobusni prevoz do 30 kilometrov oddaljene Hurgade (s predhodno rezervacijo). Čas transferja od letališča pa je približno 35 minut.

V razkošnem hotelskem kompleksu, grajenem v orientalskem slogu, vas postrežejo tudi z raznovrstnimi specialitetami, ki jih lahko zaužijete v prelepem okolju pokritih in odkritih teras. Večerna zabava je organizirana v Show baru na obalni promenadi.

V raznolikem zunanjem predelu je veliki vodni park s tobogani s skupno dolžino 515 metrov (tobogani, slapovi, počasna reka, bazeni). Nekateri bazeni so pozimi ogrevani. Ležalniki, podloge in senčniki so brezplačno na voljo ob bazenih in na plaži.

Izbor ponudb za oddihe v Grand Waterworld Makadi poiščite TUKAJ.

THE GRAND HOTEL – Hurgada

THE GRAND HOTEL HURGHADA se nahaja tik ob zasebni plaži s promenado. Ljubitelji vrtov bodo navdušeni nad njegovim lepo urejenim parkom, uživali pa bodo tudi vsi, ki iščejo počitnice v miru in tišini. Središče mesta Hurgada je oddaljeno približno 10 kilometrov, dnevno pa je na voljo brezplačen avtobus.

Hotelski kompleks je sestavljen iz glavne stavbe in več sekundarnih večnadstropnih stavb s skupno 549 sobami. Glavna zgradba ima prostorno recepcijo, dve samopostrežni restavraciji, à la carte restavracijo, trgovino s spominki, fitnes, piano bar in lobby bar. Na zasebni plaži je Aqua Center, kjer se lahko vpišete v šolo potapljanja (Euro Divers) ali uživate v drugih dejavnostih, kot so namizni tenis, animacija ob bazenu in na plaži ter predstave. Hotel ponuja samopostrežni zajtrk, kosilo in večerjo; popoldanske prigrizke, sladice in peciva ob bazenu. Gostje morajo za koriščenje celotne hotelske ponudbe nositi all inclusive zapestnico.

Izbor ponudb za oddihe v The Grand Hotel Hurghada poiščite TUKAJ.

HOTEL SIVA GRAND BEACH – Hurgada

Tudi HOTEL SIVA GRAND BEACH se nahaja tik ob zasebni plaži. Središče mesta Hurgada je oddaljeno približno 8 kilometrov, dnevno pa je na voljo brezplačen avtobus. Čas transferja od letališča je približno 20 minut.

Udoben hotelski objekt nudi nastanitve v 550 sobah. V osrednji zgradbi se nahajajo prostorna sprejemnica z recepcijo, sedežnimi koti in dve glavni restavraciji. Ob bazenu so restavracija z žarom, kotiček s ponudbo pic ter različni bari.

Hotel Siva Grand Beach ima prekrasno, dolgo, počasi padajočo zasebno plažo. Je zelo primeren za družine in priljubljen pri številnih stalnih gostih. Aqua Center se nahaja neposredno na plaži in nudi možnost športnih aktivnosti (z doplačilom). Prostran sladkovodni bazen (pozimi ogrevan) s teraso za sončenje in ločenim otroškim bazenom je obdan z urejenim vrtom. Ob bazenu in na plaži so na voljo brezplačni senčniki, ležalniki in podloge. V sosednjo pasažo Siva Mall vabijo restavracije, bari in trgovinice (z doplačilom). Tukaj so tudi banka, internetna kavarna, lekarna, ambulanta in lepotni salon. Bungalov sobe (DZB/ EZB) in deluxe sobe (DZX/EZX) se nahajajo v levem in desnem krilu hotelskega naselja ter so porazdeljene v 19 enonadstropnih stranskih zgradbah, s pogledom na vrt. Deluxe sobe so nekoliko večje in v paviljonih bliže plaži.

Izbor ponudb za oddihe v Hotel Siva Grand Beach poiščite TUKAJ.

FOTO: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Egipt skozi oči Ljubljančanke, ki je tam živela tri leta

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Skrivnosti, dejstva in zanimivosti egipčanskih piramid v Gizi

Ste se kdaj spraševali, kaj vse se skriva v egipčanskih piramidah v Gizi? Misteriozni spomeniki že stoletja budijo zanimanje in so predmet številnih historičnih študij. Kaj vse se skriva v njih in zakaj so jih sploh zgradili? Pokukajmo malo globlje.

Piramide v Gizi stojijo blizu Kaira, glavnega mesta Egipta. Okoli njih kroži po svetu mnogo ugibanj, legend in zgodb. Težko je ločiti dejstva od mitov, dokaze od domišljije. Koliko v resnici zares vemo o njih?

Piramide so bile zgrajene pred več kot 4500 leti

V Gizi stojijo tri piramide, ampak samo ena spada med čudesa starega veka. To je največja in najstarejša od vseh – Keopsova piramida. Hkrati Keopsova oz. Velika piramida predstavlja tudi edino od čudes starega veka, ki je ostalo nedotaknjeno do danes, kljub temu, da je od vseh čudes najstarejša. Zgrajena je bila okoli leta 2600 pr.n.št., kar je več kot 4500 let nazaj!

Kako so piramide zgradili?

Še danes ni popolnoma znano, kako so v tistih časih zgradili tako ogromne strukture. Vemo, da so potrebovali več kot dva milijona ogromnih kamnitih opek in, da je vsaka tehtala med 2 in 15 tonami. Vemo, da so za izgradnjo potrebovali približno 27 let in približno 100.000 delavcev. Teorije o tem, kdo je piramide zgradil, si nasprotujejo. Nekateri menijo, da so jih zgradili sužnji, drugi, da so jih gradili plačani delavci. Ker so piramide zgrajene z veliko gradbeniškega in arhitekturnega znanja, je jasno, da so snovalci gradnjo obvladali in razumeli.

Zakaj so piramide sploh zgradili?

Piramide so definitivno povezane z egipčanskim verovanjem v posmrtno življenje. Egipčani so verjeli, da vsak od njih v sebi že nosi svoj drugi del, ki so ga imenovali ka. Ka naj bi bil del, ki nadaljuje pot v večno življenje po smrti telesa na Zemlji. Najbogatejši faraoni so si s piramidami želeli pripraviti popotnico v boljše posmrtno življenje. Piramide so bile njihove grobnice, vanje pa so poleg sarkofaga dodali tudi številne predmete, ki bi jim v posmrtnem življenju lahko prišli prav. Seveda so piramide delovale tudi kot statusni simbol.

Kaj se skriva v piramidah?

Najbolj zanimivo je, da je notranjost piramid v večini kamen. Le na dnu piramid se skrivajo hodniki, grobnice oz. sarkofagi in manjše sobe. Izjema je Keopsova piramida, saj v njej faraonov sarkofag leži na sredi piramide, dosegljiv po ozkem stopnišču. Sarkofag je izdolben iz enega samega kosa granita in je prevelik, da bi ga v piramido postavili po tem, ko je bila piramida zgrajena. Predvidevajo, da so piramido v resnici zgradili okoli sarkofaga.

Zanimivo je tudi, da piramide v Gizi niso okrašene s hieroglifi ali teksti in ne vsebujejo nobenih zakladov. Običaj okraševanja grobnic se je začel kasneje. Piramide v Gizi so tako precej prazne in skrivnostne. Jih pa ob obisku lahko raziskujete sami ali z vodičem.

Skrivnostna Sfinga

Sfinga iz Gize, mitološki simbol s telesom leva in glavo človeka, je še ena od misterioznih spomenikov stare egipčanske kulture. Zgrajena je bila kot zaščitnica piramid, ni pa čisto jasno, ali so jo zgradili hkrati s piramidami ali kasneje. Njeno telo predstavlja pogum in moč, njena glava pa znanje in inteligenco kraljev. Če obiščete Egipt, jo obvezno dodajte na seznam znamenitosti, ki jih ne smete izpustiti.

Vas zanima potovanje v Egipt? Preberite TOLE in poiščite idealno nastanitev zase. 

PREBERITE ŠE: Toskana in čudovite naravne terme, ki so povsem brezplačne

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kairo s povorko mumij slavnih egiptovskih vladarjev

Kairo v soboto čaka velik dogodek – povorka, v kateri bodo prenesli 22 mumij – 18 kraljev in štiri kraljice iz obdobja med 17. in 20. dinastijo.

Kairo se pripravlja na veliko povorko. V njej bodo mumije egiptovskih kraljev iz egiptovskega muzeja na trgu Tahrir v središču egiptovske prestolnice prenesli v Nacionalni muzej egiptovske civilizacije (NMEC) na jugovzhodnem obrobju.

Med njimi bodo prenesli tudi mumijo kralja Sekenenra, ki je začel vojno s Hiksi. Pa tudi znano mumijo kraljice Hačepsut, ki ji je posvečen pogrebni tempeljski kompleks v Deir el-Bahariju na zahodnem bregu Nila nasproti Luksorja. Prenesli bodo tudi mumijo egiptovskega kralja Ramzesa II. Parado bosta pospremila glasba in ognjemet.

Povorka pod strogimi ukrepi

V NMEC bodo mumije približno 15 dni obravnavali v restavratorskih delavnicah. Nato imajo zanje pripravljene nove vitrine v dvorani kraljevskih mumij. Povorka bo potekala pod strogimi varnostnimi in zaščitnimi ukrepi, mumije pa bodo prenesli v posebnih vitrinah.

NMEC so deloma odprli februarja 2017, v njem bo predstavljena zbirka približno 50.000 eksponatov, ki bo predstavila egiptovsko civilizacijo od prazgodovine do danes.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Mlada Slovenca, ki že dobro leto živita na Novi Zelandiji in nabirata kivije #intervju

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Egipt: novo imenitno odkritje 14 starodavnih sarkofagov

Na kaj najprej pomislite, ko slišite za Egipt? Na piramide, kamele, cenkanje, starodavne civilizacije in mumije, seveda.

Egipt je dolga leta veljal za zelo priljubljeno turistično destinacijo tudi med Slovenci, a se je navdušenje zadnja leta nekoliko umirilo. V Egiptu sicer upajo, da bodo z novimi najdbami oživeli turizem, ki je sicer tudi glavni vir nacionalnega dohodka. Vendar pa trenutne razmere, ki so turizem popolnoma ohromile, temu niso najbolj naklonjene. A novo odkritje zato ni nič manj imenitno!

Novo, okoli 2500 let težko odkritje za Egipt

V starodavni nekropoli Sakara jugozahodno od Kaira so arheologi odkrili 14 novih sarkofagov, starih okoli 2500 let, so sporočile egiptovske oblasti. Nove sarkofage so med arheološkimi izkopavanji odkrili prav te dni, potem ko so pred tednom dni na tem območju odkrili 13 lesenih sarkofagov.

Sarkofagi z lepo ohranjenimi hieroglifi

Na dobro ohranjenih sarkofagih je videti rjave in modre podobe ter številne hieroglife. Sakara je obširno starodavno pokopališče staroegipčanske prestolnice Memfis. V Sakari je veliko piramid, med njimi slavna Džoserjeva stopničasta piramida, zgrajena okoli 2700 let pred našim štetjem, ki velja za eno najstarejših povsem kamnitih zgradb na svetu.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Egipt skozi oči Ljubljančanke, ki je tam živela tri leta

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Novo leto: 5 odličnih idej, kje pričakati 2020

Že veste, kje se boste poslovili od starega in nazdravili v novo leto 2020? Imamo nekaj ponudb za vsak okus, ki so jih sestavili pri Megabonu.

Novo leto na smučišču

Nassfeld, oziroma Mokrine veljajo za enega najbolj priljubljenih avstrijskih smučišč med Slovenci. Zaradi ugodne lege in mikroklime imajo zagotovljen sneg skozi vso sezono, hkrati pa slovijo tudi po tem, da imajo največ sončnih dni v letu med vsemi okoliškimi smučišči. Kaj pa, če bi bili tam kar za novo leto? Preverite TO ponudbo apartmajev (za 5 oseb!). Regija koroških Alp namreč spada med najlepše v Avstriji. Okolica ponuja popolne zimske počitnice za vsakogar. Smučišče Nassfeld, jezeri Weissensee in Presseger See, na katerih lahko drsate ter prazničnih sejmi, so od omenjene nastanitve oddaljeni le nekaj minut vožnje. Če raje silvestrujete v paru, imajo tudi ponudbo za dve osebi (tu).

Novo leto v termah 

Kaj pa, če bi leto 2020 pričakali v termalni vodi? V Termah Čatež lahko preživite dan na bazenih ali pa se odpeljete do bližnjega gradu Brežice, kjer si ogledate 300 let staro vinsko klet in edinstveno viteško dvorano. Kostanjevica na Krki je slovensko mesto, katerega center je na otoku, nekateri ga imenujejo slovenske Benetke. Tu si lahko ogledate formo vivo, kostanjeviški grad, kostanjeviško jamo… Novoletni paket in ponudbo hotela Čateški dvorec najdete TUKAJ.

Silvestrovanje v Sarajevu

Sarajevo ostaja priljubljena novoletna destinacija med Slovenci in to z razlogom. Sarajevo, ena izmed priljubljenih balkanskih prestolnic je vabljiva za ljubitelje balkanskih specialitet, ležernega posedanja ob kavi, rakiji in vonju tobaka, starinskih bazarjev in vrveža v starem mestnem jedru, ki je prežeto z otožno zgodovino, ki počasi stopa iz svoje sence. Kaj vse početi v Sarajevu preverite TUKAJ, na TEM MESTU pa vas čaka odlična ponudba nočitev v mestu na silvestrovo. Če vam lasten prevoz ne diši, potem vas bo prepričala ugodna ponudba Megabona za novo leto v Sarajevu – avtobusni prevoz, dve nočitvi in organizacija izleta za odlično ceno – ponudbo preverite TUKAJ.

Za novo leto v Egipt

Kaj pa, če bi novo leto pričakali na toplem? Dežela faraonov je s središčem Hurgada od nekdaj priljubljena iztočnica za Slovence. Praznike lahko doživite na zasebni plaži ob Rdečem morju, se vpišete v šolo potapljanje in ujamete nekaj sončnih žarkov. Dežela kontrasta med reko Nil in puščavo ima skozi vse leto kopalno temperaturo morja, kar pomeni, da lahko tudi praznike preživite v vodi. Novoletno ponudbo Megabona preverite NA TEJ POVEZAVI.

Skok v 2020 v Zagrebu

Zagreb že nekaj sezon drži naziv najlepšega adventnega sejma v Evropi in privablja obiskovalce z vseh delov sveta. Zato bi bilo kar malo smešno, da ga kot sosedje ne bi preverili tudi sami. Zagreb je od Ljubljane oddaljen le uro in pol vožnje, to mesto ob reki Savi, ki leži v dolini Medvednice, pa svojo turistično ponudbo izboljšuje vsako leto. Kako ugodno do božične pravljice v Zagrebu preverite TUKAJ, na Megabonu pa smo našli tudi odlično nastanitev za novo leto v Zagrebu, ki se skriva TU.

Kamorkoli vas že zanese, želimo vam imeniten skok v novo poglavje. Mimogrede, 2020 bo prestopno leto, zato nas čaka kar 366 dni, ki si jih lahko naredimo še lepše kot lani!

VAS OD NAŠTETIH NIČ NE PREPRIČA? POGLEJTE ŠIRŠO PONUDBO SILVESTROVANJ!

Foto: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ideja za praznični izlet: advent v Gradcu

Egipt skozi oči Ljubljančanke, ki je tam živela tri leta

Anamaria Bagarić je za Vandraj obujala spomine na življenje v Egiptu. Na nore dogodivščine, kulturne šoke in lepote kraja, ki ga prehitro posplošimo na nekaj piramid, peska in kamel. To je Egipt skozi njene oči.

***

Moje prve tri misli ob odhodu v Egipt: piramide, faraonski templji in reka Nil. Izkustvo vseh treh je nepozabno, vendar Egipt ponudi mnogo več. Od ljudi in smešnih sadežev do komičnih pripetljajev pri sporazumevanju in kulturnih razlikah. Opisujem šopek egipčanskih krajev, ki so si tako drugačni, da človek ne more vrjeti, da je v isti državi. To so Kairo, Sinajski polotok s koralnimi grebeni Rdečega morja ter dve južni mesti, preplavljeni z zgodovinskimi ostanki, Luxor in Aswan.

Takoj, ko se ob prihodu na letališče v Kairu prebiješ skozi vstopne protokole in vdihneš zrak, začutiš, kje si. Občutek je tak, kot da z vsakim dihom vase potegneš košček puščave. Poetsko, ampak resnično – pesek se čuti v zraku. Prvo doživetje hektičnega prometa, prva vožnja čez Nil, ki traja in traja. Pa luči in neskončni reklamni napisi, sprehajalci na avtocesti in prvi vpogled v velikost tega velemesta.

“Ali si bila cela zakrita?”

To je eno izmed prvih vprašanj, ki sem jih deležna, ko povem, da sem delček svojega življenja preživela v Kairu. Kulturne razlike so tiste, ki so ob potovanjih zares zanimive, in zdi se mi pravilno, da se tistim, ki veljajo v kraju, ki ga obiskujemo, prilagodimo. Od tujcev nihče ničesar ne zahteva – tudi mladih Egipčank, ki se ne zakrivajo, je v resnici kar veliko. Smo pa postavljeni pred dejstvo, da smo na ulici opazni že tako ali tako, če se oblečemo po naši poletni modi pa iz množice izstopamo tako zelo, kot bi nase vrgli žaromete. Tako se naključnim vzklikom in neodobravajočim pogledom ne moremo izogniti, nikakor pa tega nihče ne prepoveduje.

Na vedno prepolnem mestnem metroju, v kupeju za ženske, so mi med vožnjo kavbojke zlezle malo prenizko, kot bi si to želele lokalne ženske. Pa je gospa sopotnica mirno pristopila k meni, mi jih potegnila navzgor, da so bile po njenih standardih. Nato se mi je nasmehnila, kot da mi je ravnokar naredila neskončno uslugo.

Takšnih interakcij je v Egiptu mnogo, med znanci in neznanci. Vsak nakup, ki ga opraviš, je pospremljen z “Amla eih, kolo tamam? (Kako si, je vse vredu?)” in prav velikokrat na dan tujec iz ceste zasliši vzklik “WELCOME TO EGYPT” ali pa mimoidočim odgovori na vprašanja od kod prihaja in kako mu je ime. Prvi osebni zaimek se v arabščini izgovori ANA, in ob mojem imenu je ob poiskusih pogovora nastajala popolna zmeda – na vprašanje “Kako ti je ime?” sem odgovorila z mojim imenom, Anamaria (ana Maria – sem Maria), v odgovor pa sem konstantno dobivala Hello Maria.

Po mestu najdemo ogromno turističnih znamenitosti, čudovitih mošej (v katere vstopimo s pokrivalom in brez čevljev!). Pa muzej Egipčanske zgodovine, kjer se poleg mnogotere zanimivosti nahaja tudi grobnica Tutenkamna. Tu je še stari Kairo, poln čudovite koptične arhitekture. In tržnice, z vsem, kar rabiš in vsem, česar ne rabiš, in seveda, piramide.

Skrivni kotički, kjer točijo pivo in se kulturne razlike povsem zabrišejo

Poleg teh znamenitosti obiskovalec doživi tudi veliko drugačnih prigod, kot naprimer prečkanje ceste, na katerih je zabrisana meja med tro in pet pasovnicami. Pešec mora vijugati med premikajočimi se avtomobili, motorji, osli s kočijami in tuk-tuki. Ena izmed ljubših večernih destinacij lokalnih prebivalcev pa je kar avtocesta. Natančneje eden izmed mostov, ki prečka Nil, in v večernih urah, ko se sonce skrije, ponudi vsaj malo vetriča. Tam na odstavnem pasu parkirajo avtomobile, se posedejo na plastične stole, kadijo šišo in pijejo čaj.

V Egiptu se piva ne pije javno na ulici, obstajajo pa zato bari, katerih okna so polepljena s časopisnim papirjem in ti ob vstopu dajo občutek, da si stopil v preteklost, kjer strežejo izključno samo – pivo. Eden izmed najbolj popularnih se imenuje Horeya (svoboda). Nahaja se v neposredni bljižini Trga Tahrir, glavnega trga v strogem centru mesta. Razdeljen je na dva dela, na levi strani je lokal, kot vsak drugi, z na stežaj odprtimi velikimi okni, ki gledajo na ulico. Na desni, kjer je vedno gneča, pa so okna zaprta, in ko sedeš za mizo, ti natakar že nosi pivo. Drugo pijačo na tej strani redko zasledimo. Tam se zabrišejo tudi kulturne razlike in mladi in stari, Egipčani in turisti, vsi komunicirajo brez razlikovanja.

SINAJ: Sharm El Sheikh, Dahab, Nuweiba

Sinajski polotok je nekaj popolnoma drugačnega. V Sharm El Sheiku lahko najdete hotele velikih imen in all-inclusive pakete, Dahab je hipijevsko mesto, z manj hoteli in več Bed and breakfast apartmaji, barčki, ki strežejo čaj in šiše eden zraven drugega po celotni obali, in nepozabne zabave.

Mene pa je odneslo še malo južneje proti Nuweibi, kjer bambusovo hišico do morja in koral loči le nekaj metrov peščene plaže. Nastanitve v tem delu polotoka večinoma vodijo beduini, vedno v belem, vedno z ruto na glavi in vedno z sladkim čajem v rokah. Tudi beduinske ženske so pokrite, vendar tu so vsa pravila zabrisana. Podnevi obstajajo vsa splošna morska opravila, nastavljanje soncu, tekanje po peščenih plažah, kopanjem v toplem morju podkrepljena pa so z možnostjo snorklanja in potapljanja po čudovitih koralnih grebenih.

Aswan, kjer se Nil pokaže v svoji slavi in imajo hišne krokodile

Reko Nil sem občudovala vse od zelene delte na severu do skrajnega juga Egipta, mesta Aswan, kjer se Nil pokaže v vsej svoji slavi. Kristalno čista voda, ki vodi mimo zelenih otočkov, ki spominjajo na oaze, mnogoterih malih in velikih templjev in puščave. Tukaj ponovno lahko izbiramo med otoki, na katerih stojijo hoteli s prestižnimi imeni, ali pa se nastanimo pri domačinih – Nubijcih – v barvastih hišicah in občasnim hišnim krokodilom.

Ker se v Egiptu vse da in mi je resnično godila tišina, za oddih od nikoli tihega Kaira, sem v Aswanu noči preživljala na fellucci – ladjici – in za dobro jutro odplula do znamenitosti in nato kosila.

Luxor je večje mesto, polno kočij, taksijev in hotelov, kot pomanjšan Kairo, kjer se obiskovalec naužije veličastnih templev in grobnic. Karnak in Luksor kot največja templja ter mnogo drugih na zahodnem bregu ponudijo vpogled v svet, ki je težko predstavljiv. Mešajo se mesto, zelene oaze in puščavnata področja posuta z mnogimi templji, katerih mogočnost je resnično težko opisljiva z besedami.

Nazaj v slovensko naravo

Po treh letih življenja v Kairu mi je priložnosti za raziskovanje ostalo še ogromno, vendar sem si zaželela preprostih domačih stvari, zelene narave in malček počasnejšega življenjskega tempa. Velemesta, kot je Kairo, ponudijo ogromno raznovrstnih stvari ob vsaki možni uri. In čeprav obstaja mnogo kotičkov, kjer se lahko napolniš in v tišini sprostiš, le redko čas ponudi to opcijo. Vsekakor je celoten Egipt kot muzej, ki se ga ne naveličaš kar tako.

Anamaria Bagarić

Foto: osebni arhiv avtorice

PREBERITE ŠE:

Egipt: Arheologi so odkrili 35 mumij

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.