“Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Zadnje čase v novicah vedno večkrat beremo o (precej umazanih) načinih, s katerimi se domačini borijo proti masovnemu turizmu, ki so ga siti do vratu. Množice turistov kvarijo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev in zato so nekatera mesta že sprejela tudi uradne ukrepe, ki bodo zmanjšali število obiskovalcev. Kje so tista mesta, kjer je najhuje? In so ti ukrepi dovolj dober razlog, da se jih ne obiščemo?

Amsterdam

Amsterdam turiste odganja s promocijsko kampanjo, v kateri izpostavlja omejitve, ki so jih sprejeli v mestu. Prepovedi se tičejo predvsem priljubljenih “pub crawl”-ov in uporabe kanabisa. S tem se želijo izogniti predvsem žurerjem, ki pod vplivom substanc razgrajajo dolgo v noč. V letu 2024 pa so oblasti dvignile tudi turistično takso, ki zdaj znaša kar 12.5% stroška nočitve.

Bali

Prenasičenost turistov na Baliju je pripeljala do uvedbe enkratnega turističnega plačila v višini malo manj kot 10 € za vse turiste, ki vstopijo na otok. Oblasti pa resno razmišljajo tudi o prepovedi izposoje motornih vozil za turiste.

Macchu Picchu

Ena izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih točk je, zaradi uničevanja svetovne dediščine, uvedla dnevno omejitev obiskovalcev, ki lahko do znamenitosti dostopajo v le določenih časovnih okvirjih. Poleg tega so sprejeli tudi omejitev, ki narekuje maksimalno 10 turistov na enega turističnega vodiča. Na sami lokaciji pa veljajo tudi posebna pravila glede fotografiranja in časa zadrževanja.

Rim in Benetke

Italija je ena najbolj obiskanih držav na svetu. Zaradi prekomerne gneče so v mestih kot sta Rim in Benetke že sprejeli vrsto omejitev za turiste. Začeli so zaračunavati vstopnine za cerkve, v Benetkah so prepovedali vstop velikim križarkam, uvedli so tudi enkratno plačilo, za vse, ki vstopajo v mesto, ki pa začne veljati šele leta 2025.

Barcelona

Barcelona se že več let bori s turistično preobremenjenostjo. Turistov ne odženejo niti pretirane cene in razne turistične pasti, zato so uvedli strožje ukrepe. Tudi v Barceloni so prepovedali velike križarke, uvedli višjo turistično takso, sprejeli pa so tudi omejitve za nove hotele in oddajanje apartmajev za kratek čas. Iz zemljevida so izbrisali nekatere avtobusne linije, da jih turisti ne bi našli in omejili velikost turističnih skupin.

Japonska, Tajska in Butan

Ukrepe, predvsem dnevne omejitve gostov in višje turistične takse so sprejeli tudi na nekaterih najbolj priljubljenih azijskih turističnih destinacijah. Na tajskem otoku Phi Phi so na primer prepovedali čolne, na Phuket-u se želijo znebiti množice backpackerjev in privabiti manj, predvsem premožnejših, gostov. Butan je uvedel turistično vstopnino, na Japonskem pa želijo goste premakniti iz obljudenih mest na manj obiskane pokrajine v zaledju.

Grčija, Hrvaška, Francija in Portugalska

S prekomernim turizmom se na nekaterih predelih srečujejo tudi evropske države Grčija, Francija in Portugalska. V Grčiji sta preobremenjena Atene in Santorini, v Franciji Pariz in Azurna obala, na Portugalskem pa Lizbona in Porto. Na Hrvaškem imajo največ težav v Dubrovniku, kjer so že sprejeli omejitev števila gostov in prepoved kovčkov s koleščki, ki jih morajo turisti sedaj pustiti v omaricah pred vhodom v mesto.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Par, ki že 3 leta živi v avtodomu: Svet ni tako črn, kot ga nekateri predstavljajo #INTERVJU

Nastja Rajar, Rok Tomšič in Šnofka od oktobra 2020 živijo v Potujočem brlogu, avtodomu, s katerim raziskujejo svet. V tem času so prečesali velik del Evrope, zdaj pa jih pot na štirih kolesih nese še v Afriko.

Nastja in Rok sta svojo pot načrtovala in zanjo varčevala več let, tik preden bi se morala nanjo odpraviti, pa ju je skoraj ustavila pandemija. Čez mejo sta šla tik pred njenim zaprtjem in v avtodomu sta še danes, tri leta kasneje. Kako je videti življenje na štirih kolesih, kako se je nanj navadila njuna psička Šnofka in zakaj je manj – več. Preverite v tokratnem Vandraj intervjuju!

Kdo ste in kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Živjo! Smo Rok, Nastja in psička Šnofka. Ker zelo radi preživljamo čas v naravi, smo se že v »normalnem« življenju vsako popoldne in vsak konec tedna potepali po hribih, gozdovih ali pa ob morju. Prav zato nam je bilo potovanje v avtodomu vedno všeč, saj si veliko zunaj, poleg tega pa nisi od nikogar odvisen. Čeprav se radi družimo s podobno mislečimi popotniki, pa smo večino časa najraje sami, nekje daleč od norega, skomercializiranega sveta.

Od oktobra 2020 živite v avtodomu, ki ste mu nadeli ime Potujoči brlog. Čeprav je bil načrt, da boste šli na pot za kakšne pol leta, morda leto, ste zdaj po svetu že bistveno dlje. Nimate še nobenega domotožja?

Res je, več let sva planirala, da bova po končanem študiju odšla na nekaj mesečno potovanje. Prav zares pa si nisva predstavljala, da bo to postala nekajletna odisejada. Ne, domotožja nimamo, saj smo živeli v stanovanju v Ljubljani, kjer smo se počutili malce utesnjeno. Nekako smo vsak prosti trenutek izkoristili za pobeg v naravo, zato hitrega tempa življenja ne pogrešamo. Z moderno tehnologijo si lahko ves čas v stiku z domačimi, nekajkrat pa smo tudi že dobili obiske. Bolj kot samo Ljubljano oz. Slovenijo pogrešamo sneg. Naš brlog ni najbolj primeren za zimska potepanja, zato zime vedno preživimo nekje na jugu Evrope, kjer so temperature višje. Ko se enkrat vrnemo, bomo zagotovo takoj izkoristili nekaj dni na snegu. Če se seveda ne vrnemo sredi poletja (smeh).

Kako strogo – če sploh – je zarisana vaša pot? Kako izbirata naslednjo destinacijo?

Naša pot ni zarisana. Ideje, kam bi šli, dobivava spotoma, pri tem pa upoštevava 2 dejavnika. Prvi je Šnofka, ki vročine ne prenaša najbolje. Zato poletja vedno preživimo nekje, kjer je malce hladneje. Prvo leto na Norveškem, drugo v Gruziji v Kavkazu, letos pa v francoskih Alpah. V toplejše kraje se premaknemo šele jeseni, ko temperature padejo. Drug kriterij pa je tehnični pregled. Slovenija ima žal takšno zakonodajo, da ga moramo opraviti vsako leto, kar je precej zoprno. Zaradi tega se nam sicer ni potrebno vračati v Slovenijo, ker ga je mogoče narediti skoraj v vseh evropskih državah, a se vseeno od Evrope ne moremo preveč oddaljiti.

Tako se ponavadi pozimi odločiva, kje bi radi preživeli poletje ali naslednjo zimo, nato pa sklenemo neko logično pot. Načrtovanje nama sicer ne gre dobro od rok, saj se nama redno dogaja, da začneva razmišljati, kaj si ogledati, šele po prihodu v določeno državo. Ko si doma in načrtuješ poletni dopust, je čisto drugače, ker se potovanja veseliš in med planiranjem že malce virtualno potuješ. V avtodomu tega občutka ni, ker si že ves čas na poti.

Kje smo vas ujeli tokrat in katere države ste do sedaj že prevozili?

Trenutno smo v okolici Chamonix-a v francoskih Alpah, kjer intenzivno pohajkujemo. Do sedaj smo obiskali 32 držav – Avstrijo, Italijo, Francijo, Monako, Španijo, Andoro, Nizozemsko, Belgijo, Nemčijo, Dansko, Švedsko, Norveško, Finsko, Estonijo, Latvijo, Litvo, Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo, Grčijo, Turčijo, Gruzijo, Armenijo, Albanijo, Makedonijo, Kosovo, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Hrvaško. V zadnjih tednih smo teoretično obiskali tudi Švico, saj smo na enem izmed pohodov prečkali francosko – švicarsko mejo.

Kako težko je spakirati svoje življenje na nekaj kvadratnih metrov in kaj sta naredila z vsem, kar sta pustila za sabo?

Kot že omenjeno, sva to potovanje načrtovala kar nekaj let, a se prav veliko nisva pripravljala. Avtodom je bil že pri hiši, zato sva ga pred odhodom le malo modernizirala. Zamenjala sva blazine, položila nova tla in spremenila oz. dodala nekaj malenkosti. Vse skupaj bi potekalo zelo gladko in brezskrbno, če ne bi ravno takrat svet zaustavila pandemija covida-19. Celo poletje sva upala, da bo do oktobra, ko naj bi zaključila s študijem, vse skupaj že minilo, a se je situacija le zaostrovala. Ko sva v ponedeljek zjutraj na TV slišala, da se bodo začele zapirati državne meje, sva v trenutku sklenila, da moramo čimprej “pobegniti”. Tako sva v torek zjutraj, en teden po mojem zagovoru magisterija, vse potrebno spakirala v avtodom in se popoldne vsa živčna odpeljala proti Avstriji. Ker smo prečkali regijske meje, ki so bile takrat zaprte, nisva vedela ali bomo sploh uspeli priti iz Slovenije. Ko sva prišla čez avstrijsko mejo, sva si tako oddahnila, da sva takoj nazdravila s kozarcem vina in se vsa izmučena, a z nasmeškom na obrazu, odpravila spat.

Če je težko spakirati svoje življenje na nekaj kvadratnih metrov tako težko odgovoriva, ker časa za premišljevanje in premlevanje, kaj vzeti s seboj in česa ne, nisva imela. Seveda se je to tudi poznalo, saj sva vzela kar nekaj stvari, ki jih ne bi potrebovala, pozabila pa sva npr. pohodniške čevlje, ki jih redno uporabljava. Imela sva sicer to srečo, da sva lahko vse pustila doma, marsikatero malenkost pa so nama starši kasneje poslali po pošti. 

Kako so se na vajino odločitev za selitev v avtodom in pot okoli sveta odzvali vajini domači in prijatelji?

Prav vsi so naju podprli in nama zaželeli srečo. Res je sicer, da se je to dogajalo sredi pandemije, zato so bili, tako kot midva, prepričani, da se bomo vrnili čez nekaj mesecev, če ne celo tednov. Takrat se ni nikomur sanjalo, da bo avtodom postal naš večletni dom.

Pravita, da še nikoli nista plačala za nočitev. Na kaj moramo biti pozorni, ko iščemo kotičke pod soncem, kjer lahko legalno prespimo v bivalnem vozilu?

Izven Slovenije in hrvaške obale je to zelo enostavno, saj je parkiranje povsod dovoljeno. V večini držav pa tudi s kampiranjem ni nobenih težav. V avtodomu z lastno kopalnico – wc-jem in tušem ter kuhinjo imaš to prednost, da lahko parkiraš kjerkoli v naravi ali na kakšnem parkirišču, s tem pa ne motiš domačinov in okolice. Midva po Evropi prostore večinoma najdeva na aplikaciji Park4Night, kjer lahko tudi prebereš komentarje popotnikov, ki so tam že bili. Tako dobiš občutek ali je nek kotiček varen in ali si med domačini zaželjen.

Izven Evrope omenjena aplikacija ni preveč uporabna. Zato v takšnih krajih kotičke najdeva kar preko satelitske slike. Takšen način iskanja prenočišč je sicer bolj naporen, saj ne veš točno ali bo prostor sploh primeren in ali bo mobilni signal (midva ga potrebujeva za delo), a nama je vseeno ljubši. Če prenočišče poiščeš sam, je zelo verjetno, da boš parkiran sam. Medtem ko prostori, objavljeni na aplikaciji Park4Night, privabijo množice kamperjev. To predstavlja velik problem, saj nemalokrat zmanjka parkirnih prostorov za domačine, poleg tega pa marsikdo v naravi opravi svoje potrebe ali pa odvrže smeti. To vodi v vedno več prepovedi in nejevolje s strani lokalnih skupnosti.

Kje sta se počutila najbolj domače in sprejeto ter kje sta se morda poslovila prej, kot sta načrtovala?

Najbolj sprejeto sva se počutila na severu in na vzhodu Turčije. Šele tam sva dobila občutek, da sva prišla na »tuj teritorij«, saj v Evropi neke bistvene raznolikosti nisva začutila. Turčija pa je kot muslimanska država v nerazvitih delih še tako pristna, da turistov niso (še) vajeni. Tako so nama povsod mahali, vsakič, ko sva se ustavila, pa so naju ogovorili in naju včasih celo povabili na čaj. Ko smo se na severovzhodu Turčije pripeljali na neko gorsko planoto, smo se domačinom zdeli tako nenavadni, da so nam na vrata potrkali policaji in nas z zanimanjem spraševali o našem potovanju. Nekaj začudenja smo bili deležni tudi v Gruziji in Armeniji, kjer se jim je seveda avtodom zdel povsem neverjetno vozilo. Na neki bencinski črpalki na zahodu Gruzije so celo vprašali, če si ga lahko ogledajo od znotraj, saj si niso niti približno predstavljali, kako vse skupaj izgleda.

Nikjer se nisva počutila nezaželeno, tako da nobene države nisva predčasno zapustila. Sva pa bila zelo razočarana nad Brusljem, kamor dvomim, da se bova še kdaj vrnila. Nekako sva si predstavljala, da bo to lepo, pretižno mesto, v resnici pa se utaplja v smeteh.

Na pot sta se odpravila po koncu študija, načrtovala pa sta jo več let in v ta namen tudi varčevala. So prihranki že pošli in kako financirata nomadsko življenje, delata na daljavo?

Na začetku sva potovala s prihranki, saj sva za potovanje več let varčevala. Šele na severu Evrope, ko sva resno razmišljala, da bi zimo preživela na Lofotih, sva začela iskati delo na daljavo. Vedela sva, da prihrankov za celo zimo v tako dragi državi nimava dovolj. A nama vrnitev domov vseeno še ni preveč dišala. Na koncu sicer nisva ostala na Lofotih, temveč smo odpotovali v Grčijo, a sva vseeno oba našla svojo zaposlitev, ki nama prinaša dovolj dohodka, da lahko potujemo še naprej. Čeprav nama je tak način življenja zelo všeč, pa je kombinacija potovanja in dela včasih zelo naporna.

Na družbenih omrežjih se zdi, da le uživamo, čeprav je to daleč od resnice. Ker čisto vsako popoldne, tudi med vikendi, delava, imava le dopoldneve za oglede, vožnjo, hojo v hribe, polnjenje vode in praznjenje odpadne vode ter vsega ostalega kar spada pod življenje v avtodomu. Stalno sva pozorna na uro, saj morava priti do prostora, kjer bomo prespali že v zgodnjih popoldanskih urah, da preveriva ali je na mestu dovolj močen mobilni signal. To naju včasih kar utruja, a se lahko vseeno v zameno zbujamo na prekrasnih mestih in raziskujemo dele držav, ki jih na krajšem potovanju ne bi.

Kako je življenje na kolesih všeč Šnofki?

Šnofka je verjetno najsrečnejši pes na svetu. Ves čas smo skupaj in ves čas se ji nekaj dogaja. Če ne hodimo po hribih ali plažah, sedi na vozniškem sedežu in opazuje okolico. Včasih se ji kar smejiva, saj ima večina psov med spanjem glavo naslonjeno na topli blazini, ona pa na trdem volanu. Naš brlog je res dojela za svoj dom, zato jo z lahkoto pustiva tudi kdaj samo. To se sicer zgodi redko, a se nama zdi vseeno zelo pomembno, da lahko mirno počaka, ko greva v trgovino ali kam, kamor pes ne sme.

Ima potovanje s kužkom kakšne omejitve?

Na splošno naju obiskovanje raznih muzejev in česa podobnega ne veseli, zato s tem večinoma nimamo težav. Omejitve so predvsem kar se tiče vročine, saj moramo poletne mesece preživeti v hladnejših krajih. Poleg tega pa je, če je vroče, ne moreva pustiti same v avtodomu. Tako mora npr. v trgovino le eden, drugi pa počaka z njo. Z drugimi omejitvami se do pred kratkim nismo srečali, a nas je Francija precej negativno presenetila. V večini narodnih parkov je hoja s psom prepovedana, tudi na povodcu! Zato smo se morali kar nekaj lepim pohodom odpovedati. To se nama zdi povsem nesmiselno, ker ne veva, s čim naj bi privezan pes škodoval naravi. A žal prav veliko ne moremo storiti.

Sta imela na poti tudi kakšno nenavadno izkušnjo?

Največ nenavadnih izkušenj smo imeli v Turčiji. Še nikoli se nama recimo ni zgodilo, da bi nam carinik med pregledom dokumentov v avtodom prinesel čaj. Že s tem naju je država povsem navdušila. Še bolj presenečena pa sva bila naslednje jutro, ko sva se ob jezeru sredi ničesar, zapletla v pogovor z nekim domačinom. Čeprav ni znal praktično nič angleško, nama je povedal, da je policaj in da živi nekje v bližini. Po končanem pogovoru se je odpeljal, midva pa sva se tudi pripravljala, da odrinemo naprej. Ravno, ko sva prižgala avtodom, da bomo odšli, se je policaj pripeljal nazaj, nama čez okno porinil vrečko domačih jajc, se usedel v avto in odpeljal naprej. Vse se je zgodilo tako hitro, da se mu nisva uspela niti lepo zahvaliti. Takšnega gostoljubja v Evropi žal ne poznamo (več).

Vlomi v avtodome niso redkost, poleg odtujitev lastnine pa preglavice povzroča tudi škoda na vozilu. Se vama je kaj takšnega že kdaj zgodilo? Kako se zaščitita pred tovrstnimi morebitnimi nevšečnostmi?

Zaenkrat z vlomi še nisva imela težav, trkava na les. V San Sebastianu se nama je sicer zgodilo, da so vlomili v sosednji kamper, a so našega na srečo pustili pri miru. Neke 100 % zaščite ni, sta pa zagotovo k naši varnosti pripomogli 2 stvari. Šnofka, ki je pravi čuvaj, in dejstvo, da je brlog star preko 20 let. Na splošno je najino prepričanje ravno nasprotno od večine, saj meniva, da si najbolj varen nekje sredi narave, kjer si parkiran sam. Z mnenjem mnogih, da je bolj varno na raznih parkiriščih za avtodome, kjer je parkiranih na desetine kamperjev, se ne strinjava. Zdi se nama, da se bodo tatovi prej odpravili tja, kot pa te iskali po gozdnih poteh. V vsakem primeru bi morebitni vlomilec iz našega kamperja odšel zelo nejevoljen, saj vse vredne stvari vedno vzameva s seboj in ničesar ne puščava brez nadzora.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom?

V medijih slišimo ogromno stvari, ki se marsikdaj izkažejo za precej neresnične. Mi smo npr. med pandemijo uspeli prepotovati celo Evropo, čeprav je imela večina občutek, da je prehanje mej nemogoče. Na vzhodu Turčije smo se npr. počutili zelo varno in sprejeto, čeprav mediji predstavljajo, da je to območje zaradi Kurdov zelo nevarno. Seveda je potrebno potovati previdno, a ne verjeti prav vsaki novici. Svet ni tako črn, kot ga nekateri predstavljajo, zato je strah, da se vam bodo na potovanju zgodile vse grde stvari tega sveta, odveč.

Top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu?

Prva je zagotovo »kačapuri«, ki sva ga jedla v Gruziji. To je v bistvu neke vrste gruzijska pica, čeprav se od nje precej razlikuje. Obstaja več vrst, a najbolj tradicionalen je podolgovate oblike v obliki ladjice, v sredici pa se skriva ogromno sira, masla in jajce.

Drugo sva prav tako jedla v Gruziji. »Khinkhali« so kot neki ogromni ravioli, ki so v obliki mošnjička. Napolnjeni so lahko z mletim mesom, sirom ali s čim drugim. Nama so bili sirovi najboljši.

Tretja pa je bila »guvec«, ki sva jo jedla v Turčiji. Najboljša primerjava te jedi bi bila s peko, ki jo delajo na Balkanu. V bistvu je to v glineni posodi pečena zelenjava in goveje meso, ki postane božansko mehko.

Kmalu vas bo odneslo tudi v Afriko! Kako nameravate prečkati do tega kontinenta in katere države nameravate obiskati?

Res je! Ker smo v Španiji že preživeli 6 mesecev, sva se odločila v Maroko oditi kar s trajektom iz Genove. Najina želja je prepotovati Maroko, Zahodno Saharo, Mavretanijo, Senegal in morda celo Gambijo, a je vse odvisno od stanja cest itd. Ne rada se »hvaliva« s stvarmi, ki jih še nisva dosegla, zato je naš cilj najprej Maroko, nato pa lepo počasi naprej.

Katerih življenjskih lekcij so vaju naučila potovanja?

Da v življenju ne potrebuješ veliko. Med življenjem v avtodomu sva nekako odmaknjena od potrošništva, kateremu smo izpostavljeni v vsakdanjem življenju, kar nama zelo ustreza. Ljudje bi se morali zavedati, da so vsi kuhinjski in tehnološki pripomočki, ki jih najdemo v vseh domovih, pravzaprav povsem nepotrebni. Namesto, da porabljamo čas in denar za materialne stvari v življenju, ki nas v resnici ne osrečujejo, se raje družimo in počnimo stvari, ki nas veselijo. Če bi zvečer namesto gledanja negativnih novic in neskončnih reklam kartali, se pogovarjali, nekaj skuhali in, ko je priložnost, zakurili ogenj, bi bili na splošno bistveno bolj povezani. Tekom potovanja po Turčiji, Gruziji in Armeniji sva opazila, da so domačini v revnejših vasicah veliko srečnejši od tistih, ki se vozijo v najprestižnejših avtomobilih. Bolj znajo uživati v majhnih stvareh. Prav zato se Afrike že tako veseliva, saj se nama zdi, da je moderen, skomercializiran, kapitalističen svet usmerjen le v ustvarjanje bogastva, ki pa ga na koncu življenja marsikdo nima priložnosti izkoristiti.

In vprašanje, ki vam ga verjetno pogosto zastavijo domači – kdaj vaju bo pot spet pripeljala na domači prag?

Iskreno lahko rečeva, da nimava niti približne ideje. Ko smo zapustili Norveško, sva si rekla: »Čez zimo v Grčijo, potem pa domov.« Po koncu zime sva bila mnenja: »Čez poletje v Gruzijo, potem pa domov.« Kasneje pa je padla odločitev še o Afriki. Kaj bo sledilo, se nama zaenkrat še ne sanja.

HITRIH 6 

Najljubša država: Gruzija
Najljubše mesto: Amasra (Turčija)
Najljubša plaža: Vik (Norveška)
Najljubša kulinarika: grška
Naljubši način transporta: avtodom!
Najljubši jezik: norveščina

Nastji, Roku in Šnofki na njihovih dogodivščinah v Potujočem brlogu lahko sledite na Patreonu (KLIK), Instagramu in Facebooku ali pa skočite na Youtube!

FOTO: Osebni arhiv

PREBERITE ŠE: Slovensko-ameriška družina, ki se je iz sončne Kalifornije preselila na dolenjsko podeželje #INTERVJU

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Citybreak v Pragi: Sprehod po enem najlepših mest na svetu

Praga – zgodovinski biser Evrope – je eno izmed najlepših mest na svetu. Knjiga arhitekturnih stilov z bogastvom spomenikov, mesto polno glasbe, romantike in nostalgije, je sedaj tudi moderno mesto, polno življenja. Pred kratkim jo je obiskala naša sledilka, ki je svojo izkušnjo nesebično podelila z nami! In vami. Ker je izkušnje in srečo potrebno deliti! Hvala! 

3 družine, 1 kombi in 1 super hotel

Med načrtovanjem kakšnega mini oddiha med prazniki se je pojavila ideja o obisku Prage. Beseda je nanesla besedo in tako smo se našle tri družine željne raziskovanja tega velikega evropskega mesta. Praga je čudovita!

Na pot smo se odpravili s kombijem in po nekaj postankih in približno 7 urah vožnje prispeli do hotela Clarion Congress Hotel Praga. Rezervacijo smo, po pregledu ponudbe na trgu, rezervirali preko Megabona. Z organizacijo potovanj preko njih smo imeli v preteklosti več dobrih izkušenj, zato smo, ko je padla odločitev za obisk Prage, ponudbo najprej preverili tam.

Ko smo izbrali ta hotel, smo seveda preverili cene še pri konkurenčnih ponudnikih iste namestitve, ampak je bila tukaj bistvena bolj ugodna cena. Dilema pri izbiri hotela se je pojavila le zato, ker hotel ni bil lociran v samem centru. Kar se je pa tekom našega bivanja izkazalo prej za pozitivno kot za slabost. Javni prevoz je odlično organiziran, nismo imeli težav s parkiranjem, saj je pod hotelom garaža, pa tudi cene so malo izven centra za gostinsko in ostalo ponudbo bistveno bolj denarnici prijazne.

Kljub obisku kar nekaj hotelov v preteklosti, smo že po vstopu v hotelsko avlo začutili, da nas obisk v tem hotelu ne bo razočaral. Hotel deluje nov, izjemno čist, opremljen je v modernih, čistih linijah. Sprejem je bil prijazen, ampak ker nas je bilo 9, je prijava v hotel kar malce trajala. Vendar si je večina lahko odpočila v prostorni avli na udobnih počivalnikih.

Naše sobe v Clarion Congress Hotel

Že kmalu po vstopu v dvigalo smo ugotovili, da je za varnost dobro poskrbljeno, saj brez hotelske kartice ni možno priti niti v nadstropje z sobami. Naneslo je tako, da smo preizkusili različne sobe. Klasično standardno sobo, standardno sobo z dodatnim ležiščem, ter dve standardni sobi povezani skupaj z notranjimi vrati v družinsko sobo. Največja soba je tista z dodatnim ležiščem, sobe so dovolj prostorne, v kopalnici je banja, potrebna kozmetika in brisače, postelje so udobne. Ne bi mogla reči, da še nismo bili v hotelu višjega ranga, ali da še nismo videli lepših sob. Z gotovostjo pa lahko trdim, da smo bili več kot zadovoljni z razmerjem cene in tega, kar smo dobili. Nismo pričakovali, da bo hotel tako lepo urejen v takšnem cenovnem razredu.

Sprehod po mestu, javni prevoz in skrito presenečenje

Popoldne smo načrtovali obisk centra mesta. Bili smo nemalo presenečeni, ko smo ugotovili, da je hotel le z vrati ločen od precej velikega nakupovalnega centra. Del katerega so bile tudi različne restavracije. Vse od kitajske, suši, picerije, restavracij s hitro prehrano, pekarn… Tudi, če bi izbirali restavracijo s hrano v sklopu hotela je poskrbljeno za vse okuse. Izbira namestitve z vključenim zajtrkom, tako ne predstavlja noben problem. Nam je bilo všeč, da nismo bili časovno omejeni z večerjo in imeli čim več časa za ostale aktivnosti. Cene hrane so primerljive s cenami pri nas oz. malo nižje.

Po krajšem sprehodu skozi nakupovalni center smo bili na vstopni postaji za podzemni vlak. V hotelu so nam povedali, da je javni prevoz blizu, ampak, da bo tako odlično lociran, dejansko v isti stavbi, pa si nismo predstavljali. Cene javnega prevoza so ugodne. Karte se kupijo na časovno obdobje in ne na vožnjo. Za 24 ur je bila karta nekaj manj kot 5 eur po osebi. Velja za neomejeno število voženj, na katerikoli relaciji bi izbrali. S podzemno smo bili v samem centru mesta nekje v 10. minutah.

Praga je eno najlepših mest na svetu

V centru mesta je res ogromno ljudi. Mesto je izjemno veliko, v njem prebiva ogromno ljudi, dodatno še turisti, zato je parkiranje na obrobju in uporaba javnega prometa, kjer vlaki vozijo vsakih nekaj minut, res praktična rešitev. Prideš pa tudi v sam center, kjer z avtom sploh ne bi mogel dostopati. Po mestu vozijo tudi tramvaji. Malo je sicer neprijetna uporaba tekočih stopnic do podzemne, ki gredo zelo globoko, za nas, ki ne maramo najbolj višine. Ampak se hitro privadiš. Določene postaje imajo tudi dvigala, mislim pa, da ne čisto vse. Tisti z otroškimi vozički preverite, kje je najbolje izstopiti. Vsa ta javna prevozna sredstva, ki jih mi tukaj v Sloveniji niti nismo navajeni so definitivno zanimiva otrokom in jim že sama vožnja z njimi predstavlja nepozaben del izleta.

Center mesta je arhitekturno prečudovit. Veliko je za videti, Praški grad, astronomska ura, stari mestni trg, Karlov most… Že sam sprehod po mestnih ulicah s toliko zgodovine, s tako lepimi stavbami je doživetje. Hitro ugotoviš, da bo dvodnevni obisk Prage premalo, da bi si lahko ogledal večino tega, kar te zanima.

Za vsakogar nekaj

Dan je bil dolg, zaključili smo ga ob prijetnem druženju v hotelskem baru in z načrti kaj videti v naslednjem dnevu. Ker nas je bilo več, ker vsega videti ni mogoče v tako kratkem času, smo se glede na interese in pričakovanja kaj videti razdelili v dve skupinici. Prva si je ogledala znameniti grad, Karlov most, katedralo svetega Vida… Druga si je ogledala Lego muzej, dvorano z metulji in nepozabno trgovino z igralnico Hamley’s na 6000m2. Doživetje, ki ga otroci tako majhni kot malo večji ne bodo pozabili. Ob sprehodu po ulicah ves čas diši in mami vonj po kurtoših, ki jih res najdeš na vsakem vogalu in smo jih seveda preizkusili tudi sami. Svetujem pa plačevanja s kartico, sploh v starem mestnem jedru je treba malo popaziti, da vam vrnejo pravo količino teh njihovih čeških kron.

Po prihodu v hotel smo preko spleta poiskali neko njihovo bolj tradicionalno gostilno s točenimi pivi. Želeli smo okusiti nekaj njihovega, pristnega domačega. Sicer so v samem centru mesta restavracije menda s precej napihnjenimi cenami, zato je bila odločitev za obisk restavracije bližje hotelu prava odločitev.

Ambient je bil kot nek pub, ponudba raznolika, velika večina hrane je podobna tej, ki jo jemo v Sloveniji. Imeli pa so tudi njihovo bolj tradicionalno ponudbo: divjačino, golaže, omake, kruhove cmoke, pečenice, zelje… Če si v Pragi, skoraj ne gre, da ne bi poskusil njihovega tradicionalnega točenega piva. Čehi so največji porabniki piva na svetu in ga spijejo kar 153,6 litra letno na prebivalca. Nam je pri izbiri hrane olajšalo, da smo pogledali njihov meni na spletu in si ga prevedli v slovenščino. Gostilna je bila praktično nekaj korakov stran iz hotela. Z izborom hrane smo bili zadovoljni, prav tako s cenami, s pijačo vred nas je stala večerja približno okrog 10 eur po osebi.

Razvajanje v hotelu

Preizkusiti je bilo potrebno še hotelsko wellness ponudbo, kar je bilo kot nalašč po napornem dnevu ogledov. V sklopu nakupovalnega centra, ki se drži hotela je tudi fitnes in wellness center. Gre za manjši bazen, jacuzzi in savne. Ponudbe je ravno dovolj za odlično sprostitev. Opozoriti pa moram, da je vstop v wellness z otroki mogoč le do 16.ure, kasneje le za odrasle.

V hotelu smo opazili tudi kar nekaj kužkov manjše rasti, ki so dovoljeni.

Zadnji sprehod po mestu

Edino slabost tega ogromnega hotela s 559 sobami smo opazili zadnji dan. Ko smo sami sicer že zaključevali z zajtrkom je zunaj nastala kar precejšna skupina teh, ki so čakali na zajtrk, da se je sprostil prostor. V izogib čakanju je tako bolje oditi na zajtrk nekje do 8.30 ure ali potem kasneje malo pred 10.uro. Mi te slabosti nismo doživeli na svoji koži je pa smiselno morda nameniti nekaj pozornosti temu in se izogniti slabi volji. Hrano ves čas dopolnjujejo, tako, da skrbi, da ne bi bili dobro postreženi ni.

Odjava v hotelu je do 12. ure, kar je že bolj redkost v hotelih in verjetno marsikoga razveseli. Mi smo to sicer opravili prej in odšli s podzemno še zadnjič do centra mesta na panoramsko vožnjo z ladjico po reki Vltavi. Izbrali smo novejšo ladjo z veliki steklenimi površinami in tako lepo videli nabrežje, Karlov most, vse te prelepe stavbe…Teh ladjic na nabrežju je ogromno, rezervacija naprej ni potrebna, cena pa je okrog 13 eur po osebi za slabo uro vožnje, ki ob kakšni kavici še prehitro mine.

Obiskali smo še nakupovalni center, nakupili nekaj darilc, nekaj zase in tako zaključili obisk Prage z željo, da se kmalu vrnemo in si ogledamo še kaj. Obstaja možnost nakupa kupona za 3 dnevno bivanje. V kolikor vam čas dopušča, vsekakor priporočam, da bivanje malo podaljšate.

Praga ostajaš nam v lepem spominu.

 

Fotografije: M. Pernat

Več o hotelu, razpoložljivost in cene najdete TUKAJ.

Če imate tudi sami izkušnjo z izletom, potovanjem, namestitvijo ali turistično/gostinsko storitvijo in bi jo podelili z nami, bomo zelo veseli! Pišite nam na anja@vandraj.si.

 

 

PREBERITE ŠE: 10 znamenitosti, ki jih ne smete zamuditi ob obisku Dunaja

 

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Praga, Praga, Praga

Prvič v 15. letih: Zahodnoevropska mesta cenejša od vzhodnoevropskih!

Jesen je idealen čas, da obiščete katero izmed evropskih prestolnic. Če ste velik del svojega budgeta za potovanja že porabili za poletni dopust, vas gotovo zanima, kam se odpraviti, ne da bi popolnoma osušili svoj bančni račun.

Tudi letos je Post Office Travel Money City Costs Barometer objavil seznam držav, ki jih je najceneje obiskati to jesen. Poleg nastanitve so v reportu pod drobnogled vzeli tudi cene enajstih dobrin, ki si jih največkrat privoščimo na potovanjih. V 20 državah so tako preverili cene kozarca vina, skodelice kave in trihodnega menija v restavraciji. Zraven spada še vstopnina v najbolj znano galerijo v mestu in cena vstopnice za turistični avtobus, s katerega si lahko ogledate atrakcije.

Zahodne prestolnice prvič cenejše od vzhodnih!

Prvič v 15. letih odkar merijo cene prestolnic, se je zgodilo, da je zahodna prestolnica cenejša od vzhodnih! Na prvem mestu so pristale grške Atene, na drugem pa Lizbona. Cene v Atenah so na barometru padle za -15%, medtem ko so se v Lizboni povišale za 21% v primerjavi z lanskim letom, a je to vseeno ceneje od ostalih mest na seznamu.

Prvič na seznamu: Madrid, Berlin in Rim

Poleg zmagovalk, so se dobro odrezala še mesta Praga, Madrid, Berlin, Dubrovnik in Rim. Za Madrid, Rim in Berlin je to prva uvrstitev med 10 najcenejših.

Najdražja Amsterdam in Benetke

Na lestvico najcenejših se letos niso uvrstila mesta Barcelona, Bruselj, Firence, Dunaj, Stockholm, Pariz, Dublin, Kopenhagen, Benetke in Amsterdam. Amsterdam je pristal na samem dnu lestvice, takoj za njim pa Barcelona. Na obe mesti je vplivalo pomanjkanje postelj za turiste, kar se je izrazilo v visokih cenah nočitev.

Seznam 10. najcenejših evropskih mest za obisk:

  1. Atene
  2. Lizbona
  3. Krakov
  4. Riga
  5. Budimpešta
  6. Praga
  7. Madrid
  8. Berlin
  9. Dubrovnik
  10. Rim

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: To so 4 svetovno znana mesta naših sosed, ki vas bodo očarala še to jesen

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Top 20 popotniških destinacij za 2020 po izboru ekipe Vandraj

Ste že sestavili svoj seznam krajev po svetu, ki si jih želite ogledati v 2020? Za nekaj navdiha smo zbrali top 20 popotniških destinacij, ki so v zadnjih letih prepričale tudi nas.

Maroko, pisana dežela med Atlantikom, Saharo in Atlasom

Maroko je ena najbolj priljubljenih afriških destinacij med Slovenci, ki ponuja kup fotogeničnih znamenitosti in je v primerjavi z drugimi eksotičnimi destinacijami žepu še vedno precej prijazna. Zato bi bilo čudno, če je ne bi uvrstili tudi med top 20 popotniških destinacij, ki so prepričale našo ekipo.

Kaj ponuja? Stičišče kontrastov je mešanice arabske in berberske kulture, ki se prepleta z islamom, tu pa ujamete vse od puščavske Sahare, vrhov Atlasa do obale Atlantika in Sredozemlja, ne manjka pa niti začimb in čaja, mošej ter opečnatih kasb. TU vas čaka 14 fotogeničnih kulis, ki vas popeljejo v Maroko.

Sintra, plemiški biser Portugalske

Na zahodnem delu Evrope, nedaleč stran od pisane Lizbone leži portugalski biser – Sintra. Slikovito mestece na hribu zaradi plemiške preteklosti navdušuje z barvastimi trdnjavami in gradovi ter ljubkim mestnim jedrom, ki se izmenjujejo z bogatimi gozdovi ter peščenimi plažami.

Sintra je priljubljena enodnevna postojanka turistov, ki obiščejo Lizbono, redkeje pa igra vlogo glavne atrakcije večdnevnih dopustov. V vsakem primeru je več kot vredna ogleda, zato je bila uvrščena tudi na seznam UNESCO dediščine.

Če v 2020 načrtujete potovanje po Portugalskem, vam priporočamo, da si za Sintro rezervirate vsaj dva do tri dni, za najboljšo raziskovalsko izkušnjo pa bo najbolj zabavna rešitev najem skuterja. Več uporabnih nasvetov za obisk najdete TU.

Oman, bogat arabski biser, ki ni le puščava

Oman je dežela s strateško lokacijo na skrajnem jugovzhodu Arabskega polotoka, ki zagotovo ni zgolj ena sama puščava. Šopek odličnih nasvetov iz prve roke, kako raziskati Oman s šotorom in najetim terencem najdete TUKAJ.

Oman velja za eno najbogatejših držav na Arabskem polotoku. Velja še za nekako neodkrit biser, ki še ni preplavljen z množičnim turizmom. Ponuja vse od naravnih lepot, drugačne kulture, prostranih plaž do mogočnih gora, vse od puščave do zelenih wadijev, luksuznih letovišč in dovoljenega divjega kampiranja, off-road poti… Oman velja tudi za zelo varno državo. Domačini so izjemno prijazni, ustrežljivi in vedno pripravljeni pomagati. Dajo ti občutek, da si pri njih dobrodošel. Vedno so nama radi priskočili na pomoč ali naju povabili na klepet ob kavi in datljih – sta nam v intervjuju zaupala popotnika Lucija in Klemen.

Jordanija: Eno od sedmih novih čudes sveta – rožnato mesto Petra in najnižja točka suhe zemlje na Mrtvem morju

Jordanija je arabska država, ki nudi številna presenečenja in nekaj za vsak okus. V njej boste našli eno od sedmih novih čudes sveta, rožnato mesto Petra, pa tudi najnižjo točko suhe zemlje na Mrtvem morju. Jordanija je polna brezčasnih spomenikov, arheoloških znamenitosti in naravnih rezervatov. Aman je cvetoča prestolnica Jordanije in že sama po sebi velika atrakcija. Glavno mesto se hitro razvija, predvsem kar zadeva tehnologijo, pa tudi življenjski slog.

TU vas čakajo nasveti pred prvim potovanjem.

Islandija: dežela tisočerih naravnih čudes in čudovite pokrajine 

Islandija je dežela tisočerih naravnih čudes in čudovite pokrajine, katero težko srečamo kje drugje po svetu. Ravno zaradi svoje unikatnosti in edinstvenega načina življenja prebivalcev je v zadnjih letih postala ena izmed najbolj zaželenih destinacij. V najvarnejšo državo na svetu se seveda ne odpravimo po sončne žarke in topel oddih, zato pa ta čudovit otok ponuja marsikaj, česar ni moč najti nikjer drugje.

10 glavnih razlogov za obisk čudovite dežele najdete tukaj.

Rajski Zanzibar s turkiznim morjem in belim peskom

Zanzibar je afriški otok ob obali Tanzanije in je mešanica arabske, indijske in afriške kulture. Na njem boste imeli brez dvoma tudi stik z lokalci, ki vam bodo v pozdrav vzklikali “Jambo!”

Zanzibar je na prvi pogled res rajski otok, a hkrati skriva kruto zgodovino trgovine s sužnji. Ostanki suženjskih časov so vidni še danes in toplo vam priporočamo, da se med hedonističnimi dnevi na plaži ozrete tudi na ta del otoške zgodovine. Zanzibar sicer sestavljata dva glavna otoka – otok Unguja oz Zanzibar (kjer je tudi istoimensko glavno mesto) ter otok Pemba in kup manjših otočkov.

TUKAJ najdete 10 razlogov, zakaj ljubimo Zanzibar.

TU pa najdete nekaj idej, kako lahko obisk Zanzibarja kombinirate še s skokom do celinske Tanzanije in vzponom na Kilimandžaro.

Kuba, nostalgičen otok sredi Karibskega morja

Oh, Kuba. Verjetno ste jo spoznali skozi filme, v njo pa se zaljubili zaradi strastnega plesa, karizmatičnih prebivalcev in divje nostalgičnosti.

Kuba je polna skritih kotičkov, ki jih morate raziskati. Na otoku se namreč nahaja kar 200 zalivov in 250 plaž, zaradi česar bi jo zlahka označili za enega najbolj sanjskih karibskih otokov. Več zanimivosti najdete TU.

Maldivi, najmanjša azijska država

Rajski Maldivi so resnično sanjska destinacija. In vse tiste fotografije belega peska in turkiznega morja, ki si jih kot motivacijo nastavljamo za ozadja službenih računalnikov, so v veliki meri posnete prav tam.

Maldivi ležijo v Indijskem oceanu in so najmanjša azijska država. Sestavlja jih več kot 1200 otočkov, turističnih je kakšnih 100. Glavno mesto leži na otoku Male, mednarodno letališče pa se imenuje Velana.

Maldivi so brez dvoma čudoviti in čeprav marsikoga pred obiskom ustavijo bodisi proračun, dolžina potovanja do tja ali kaj tretjega, še vedno ostajajo visoko na vrhu seznama krajev, ki jih tudi Slovenci tako radi odkljukamo. Kaj morate torej o Maldivih vedeti, preden si kupite letalsko karto do tja? Preberite tukaj. 

Otoki Gili: Trije otočki poleg Balija, ki jih morate obiskati

Indonezija je polna rajskih kotičkov, le o redkih pa slišimo toliko, kot o Baliju. Če vas v kratkem zanese prav tja, je le streljaj od Balija še trojica otokov, ki jih morate videti.

Imenujejo se Gili Air, Gili Meno in Gili Trawangan. Po tem vrstem redu si ob boku sledijo vzhodno od Balija, tik ob zahodni obali večjega otoka Lombok. Do njih večkrat na dan vozijo ladje tako z Balija kot Lomboka.

Otočki so pravzaprav tako majhni, da jih po obali okrog in okrog prehodite v kakšni uri, med njimi pa se lahko s čolnom preselite v desetih minutah. Na otokih ni avtomobilov, ceste so prekrite z mivko, po njih se premikate peš, s kolesom ali pa skočite na voz, ki ga vlečejo konji.

Katerega izbrati? Prav na vseh boste našli peščeno plažo s pisanim morskim svetom, idilične bungalove pod palmami in odlično hrano, res pa je, da vsak od njih privablja nekoliko drugačne množice. Več o njih preberite TUKAJ.

Tajska: lepe plaže, bujna narava in odlična hrana

Tajska in njeni otoki ne potrebujejo posebne predstavitve, saj so njihove plaže na “bucket listi” številnih popotnikov. Koh Phi Phi seveda ni več tako tih in ugoden, kot je bil pred 20 leti in Koh Phangan je ob polni luni poln opitih žurerjev. Na Phuketu je vsako leto več bogatih Zahodnjakov, ki iščejo žene – ali zgolj popestritev, a še vedno obstaja kup kotičkov, ki so še vedno rajski. Tajski otočki vedno skrivajo kakšno malce bolj oddaljeno peščeno plažo, kjer ne srečate nikogar, s palme vam padajo kokosi in nekje med vejami se gugajo opice. Na Koh Lanti, na primer, boste ujeli kup takšnih, Koh Tao pa še vedno ne razočara ljubiteljev tihih zalivčkov in potapljačev.

Medtem ko se ob misli na Tajsko marsikomu pred očmi prikažejo rajske plaže, pa nikar ne pozabite na sever države. Med riževe terase, preproste domorodce, nepregledne gozdove, na hladnejšo klimo. Od Bangkoka na sever zato le skočite vsaj do mest kot so Chiang Mai, hipijevski Pai in Chiang Rai. Ne bo vam žal, saj marsikdo pravi, da se prava Tajska začne šele na severu.

Tu najdete še 13 odličnih razlogov, zakaj jo tako obožujemo.

 Laos: Dežela, ki vam bo umirila um

Jugovzhodna Azija je vedno dobra ideja za oddih, daljši kot je, bolj težko se vam bo vrniti na zahod. Če vas kdaj zanese v Laos, slikovito deželo, ki na severozahodu meji na Mjanmar in Kitajsko, na vzhodu na Vietnam, na jugu na Kambodžo, ter na zahodu na Tajsko, pa se boste med drugim zaljubili tudi v tamkajšnje lokalce. Zakaj?

Laošani so nasmejani in prijetni gostitelji, ki vas bodo vedno prijazno pozdravili s toplim Sabaidee!, vam pomahali ali se kratko priklonili, medtem ko bodo dlani stisnili skupaj pred prsmi. TUKAJ smo zbrali še 10 razlogov, zakaj se boste zaljubili v prebivalce Laosa.

Vietnam: Od Hanoia do Ho Chi Minha

Vietnam – to dolgo in ozko državo boste najverjetneje raziskovali od severa na jug ali obratno. V vsakem primeru pa vam priporočamo obisk naslednjih krajev, ki si sledijo po zaporedju: Hanoi, Sapa, Halong Bay, Cat Ba, Hue, Hoi An, Dalat, Mui Ne, Ho Chi Minh (Saigon), Mekong Delta in otok Phu Quoc. 

Vietnam je ena bolj priljubljenih destinacij jugovzhodne Azije, ki vas bo očarala s svojo pisano ranolikostjo, zelenimi gozdovi, hribovito pokrajino, neverjetnimi zalivi z apnenčastimi otoki, pa revnimi četrtmi, po katerih tekajo bosi otroci in posedajo brezzobi starci, do rajskih plaž, kjer vam postrežejo s svežim kokosom, ki je ravnokar padel z neba. Cene hrane, prenočišč, transporta in ročno ukrojenih oblačil iz prestižnih materialov so ugodne, lokalci ustrežljivi – dokler ste do njih spoštljivi, transport po državi hektičen, a tekoč in hrana fina.

Tu je še 10 uporabnih nasvetov pred obiskom Vietnama.  

Japonska, dežela vzhajajočega sonca

Japonska je otoška država na Daljnem vzhodu, njeno ime pa pomeni “izvor sonca”, zato ji tudi pogosto rečemo kar dežela vzhajajočega sonca.

Japonska ima bogato kulturo, slovi tudi po tehnološki ravitosti in visoko izobraženi delovni sili, njeno prebivalstvo pa dosega eno najvišjih pričakovanih življenjskih dob. Letos bodo tam potekale tudi zimske olimpijske igre.

Japonska je ena najvarnejših držav na svetu! Kriminala praktično ne poznajo, varno se boste počutili tudi v ogromnem Tokiu. Pa čeprav je Tokio največje metropolitansko območje na svetu – v njem živi že skoraj 40 milijonov ljudi, število pa vsako leto narašča že zadnjih 20 let.

TUKAJ najdete še 8 zanimivosti, ki jih morda o Japonski še ne poznate.

Rovaniemi: Na Severni pol k jelenom in Božičku v naročje

Kakšna se vam zdi ideja, da bi se konec leta 2020 podali na Severni pol, na Finsko, v mesto Rovaniemi, kjer s svojimi škrati in jeleni prebiva Božiček?

Če si v zimskem času želite doživeti božično vzdušje v pravem pomenu besede, se odpravite na Severni pol. Sever Evrope, kjer boste v tem letnem času deležni le dobrih štirih ur dnevne svetlobe, pa sploh ni tako temačen, kot bi si lahko sprva mislili. Božične lučke se namreč svetijo povsod, kamor seže vaše oko, prav tako pa mesto razsvetljuje aurora borealis, severni sij, ki v zelenih, modrih in vijoličnih odtenkih pleše po nočnem nebu.

Potopis po Rovaniemiju najdete TUKAJ.

Kapadokija: Slikovit (k)raj v Turčiji, ki vas bo očaral

Je to Luna? Ne, Kapadokija. Kraj v Turčiji, ki je videti kot prizor iz pravljice.

Kapadokija, zgodovinska regija v centralni Anatoliji je priljubljena destinacija za oddih. Zakaj? Zaradi svojih geoloških, zgodovinskih in kulturnih značilnosti. Iz Slovenije do tja se lahko podate z letalom – s prestopom v Istanbulu, od koder imajo dobro urejeno letalsko in železniško povezavo.

Kapadokija slovi po poletih z baloni, ki jo tudi delajo tako fotogenično, saj je kulisa neba, posutega z baloni, nekaj res posebnega. Najzanimivejši in najpogosteje obiskani kraji so Ürgüp, dolina Ihlara, Selime, Güzelyurt, Uçhisar, Avanos, Zelve in Göreme, ki je tudi središče balonarstva. Pokrajina je zanimiva tudi zaradi tal, ki so sestavljena iz vulkanskih kamnin. Erozija pa je poskrbela za nešteto minaretom podobnih nenavadnih stožcev in stolpov. Zanimive so tudi luknje v skalah, ki so služile kot domovanja domačinov. Več o tem čudovitem kraju lahko preberete TU.

Gibraltar, najbolj južna točka Evrope s pogledom na afriško celino

Gibraltar je najbolj južna točka Evrope s pogledom na afriško celino, vsem (že iz srednješolske geografije) znana Gibraltarska vrata pa so vhod na Mediteran. Čeprav leži na le 6,7 kvadratnih kilometrih, ima Gibraltar tudi svoje letališče, čez njegovo pisto pa je speljana cesta. Seveda, s tako malim, a dragocenim kosom zemlje je treba ravnati ekonomično in to Britanci znajo.

Mesto je namreč posejano s stanovanjskimi stolpnicami, v katerih živi več kot 30000 Gibraltarcev. Nad njimi se dviga 426 metrov visoka skala, ki jo imenujejo The Rock, njeni večinski prebivalci pa so makaki opice, ki kraljujejo narodnemu parku. Gibraltar ima bogato zgodovino, saj pod Združeno Kraljestvo spada dlje, kot so ZDA samostojne. Ko se boste potikali po jugu Španije, si obvezno vzemite dan ali dva in raziščite ta čuden košček Evrope, katerega je obiskala celo sama Kraljica. Potopis po Gibraltarju preverite tukaj.

Ciper, rojstni kraj boginje Afrodite

Ciper je otoška država, ki se lahko pohvali s čistim morjem, številnimi plažami, bogato zgodovino in starodavnimi ostanki Grkov in Rimljanov.

Otok Ciper je razdeljen na dve samostojni državi, grški in turški del. Severni del otoka nosi ime Severni Ciper. Okupirala ga je Turčija in ga razglasila za samostojno državo, ki pa jo priznavajo le oni. Ta del otoka je torej izrazito turški, od kulture, jezika, valute (turška lira), hrane in arhitekture, medtem ko je južni del grški. Na grškem delu boste plačevali z evri in načeloma velja za dražjega od turškega.

TUKAJ smo zbrali 6 krajev, ki jih morate videti na tem vročem otoku.

Toskana in njeni griči s kamnitimi hiškami

 Zakaj je Toskana na vrhu seznama želja številnih popotnikov in hedonistov? Ker Italijani pač znajo. Njihova kulinarika navdušuje gurmane prav po vsem svetu, dela njihovih umetnikov so občudovale generacije stoletja pred nami in jih bodo še dolgo potem, italijanski temperament pa ostaja eden najbolj vročih, kar jih boste srečali.

Toskanski griči s kamnitimi hiškami na vrhu so ena najbolj slikovitih podob te pravljične regije. Spomladi so zeleni, poleti se pšenična polja obarvajo v zlato, v vseh letnih časih pa privabljajo pohodnike ali zgolj tiste, ki z gričev radi opazujejo sončne zahode.

Prestolnica Toskane so Firence, kjer hranijo številne svetovno znane umetnine, vključno z Michelangelovim ikoničnim kipom Davida, tu pa je tudi Palazzo degli Uffizi, ena najslavnejših galerij na svetu. Ne pozabite se sprehoditi po znamenitem mostu Ponte Vecchio in povzpeti na mogočno katedralo Duomo, mesto pa boste imeli na dlani s florentinske razgledne ploščadi Piazzale Michelangelo.

Poleg Firenc lahko odkljukate tudi poševni stolp v Pisi, ki kljubuje gravitaciji. Po dolgih letih obnove se nanj spet lahko povzpnete – ima osem nadstropij, visok je 58,4 m, tehta 14.500 ton, nanj pa boste prišli po 269 polžastih stopnicah. Skočite še v Lucco, Arezzo, kamniti San Gimignano in srednjeveško Sieno.

Več popotniških nasvetov in vsebin o Toskani najdete TUKAJ.

Cinque Terre: mediteranski oddih med pisanimi fasadami

Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza in Monterosso. To so imena čudovitih petih vasic italijanskega nacionalnega parka Cinque Terre. Prav vsaka izmed njih pa je posebna, drugačna in lepa.

Cinque Terre so uvrščene na seznam UNESCO dediščine. Domačini in lokalne oblasti se ves čas trudijo ohraniti prvotno obliko in videz mesta, kar jim odlično uspeva. V zadnjem desetletju so slikovita mesteca postala neverjetno turistično priljubljena. Več o oddihu na tem delu Italije najdete TUKAJ.

Kreta: Raj za ljubitelje narave, morja, visokih gora in čarobnih sotesk

Oh, Kreta. Ob misli na največji in najbolj gorat grški otok, večina ne pomisli, da bi se nanj odpravili s pohodniškimi čevlji in načrtom za pohodniške dni. Zakaj le, ko pa otok nudi sanjske plaže, kulinarična razvajanja in zraven vsega še zgodovinski časovni stroj z Minotavrom v glavni vlogi. 

Če gre verjeti statističnim lestvicam, pa je vedno več takšnih, ki zraven časa na plaži, okušanja lokalnih dobrot in lova za zgodovinskim zakladom, želimo tudi aktivnih dni. Če ste med njimi tudi vi, potem se danes z nami odpravite na zahodni del Krete. Ta navdušuje ljubitelje pohodništva, gora, naravnih lepot in aktivnega počitnikovanja. Kreta vas bo navdušila. Več o pohodniški turi na Kreto preberite TUKAJ.

Poleg naštetih idej za oddihe po vsem svetu pa lahko TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Foto: Unsplash, Shutterstock

Imate kakšnega prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo popotniško izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

#Hoscars: To so najboljši hostli na svetu za leto 2020

Če v tem letu načrtujete potovanje in bi radi prihranili kakšen evro, vam bo ta seznam prišel še kako prav. Znani so namreč najboljši hostli na svetu.

Nagrade Hoscars

Seznam, kjer so napisani vsi najboljši hostli po svetu, ki se imenuje Hoscars, temelji na milijon pregledanih komentarjih in ocenah s strani popotnikov. Vsako leto ga podeljuje spletna platforma za iskanje namestitev – Hostelworld. Upoštevajo merila kot so splošno zadovoljstvo, varnost, lokacija, atmosfera, osebje, čistoča … Naknadno so hostle razdelili po celinah, državah in mestih.

Najboljši hostli v Evropi

Oceno za najboljšo atmosfero od evropskih hostlov si je prislužil hostel ‘5 Terre Backpackers’ v Italiji. Nahaja se v bližini nacionalnega parka Cinque Terre in je odličen kraj za sprostitev, pohodništvo in druženje. Gostje lahko uživajo v panoramskem razgledu na gore, medtem ko se družijo s popotniškimi prijatelji. Sobe z več ležišči najdete od 21,14 evra na noč.

Najboljši hostel za popotnike med 25-30 let je ‘Yes! Lisbon hostel’. Slovi kot odlično mesto za spoznavanje popotnikov, ki si delijo podobna razmišljanja in ne bi žurali pozno v noč. Ima prijeten prostor, kjer si deževni dan lahko popestrite tudi z igranjem PS4 in bar. Hostel ponuja tudi brezplačne ture po mestu. Sobe dobite od 14,45 evra na noč.

Ženske solo popotnice, se boste preverjeno najbolj varno počutile v ‘Hostel one Prague’, ki je bil izglasovan kot najboljša izbira za vse pripadnice nežnejšega spola, ki potujete same. V hostlu boste našli bar, ki je kot nalašč za spoznavanje novih prijateljev in velik prostor za druženje. Nočitve se začnejo pri 18 evrih na noč.

Če vas zanima celoten seznam si ga lahko pogledate tukaj.

Foto: Unsplash

Preberite še: Nina Štajner o življenju med Slovenijo in Kitajsko

 

Evropa: Top destinacije za študentski žep

Evropa je res pestra. To so top evropske destinacije, ki obetajo obilo dogodivščin in so študentskemu žepu prijazne. Septembra je konec in študijsko leto se začenja, študentje pa že razmišljamo o naslednjih počitnicah. V študentskih letih so potovanja kar velik finančni zalogaj. Kljub temu se jim ne bi smeli odpovedati, saj je med študijem čas za odkrivanje sveta najprimernejši.

Preberi več

Slovenija med najbolj varnimi državami na svetu

Global Peace Index je na lestvici najbolj varnih držav v Evropi in po vsem svetu Slovenijo v Evropi umestila na visoko peto, na globalni ravni pa osmo mesto.  

Slovenija ni priljubljena destinacija zgolj zaradi njenih lepot in razgibane pokrajine. Obiskovalcem je všeč tudi na račun varnosti. Odlična umestitev na omenjeni lestvici ponovno potrjuje, da je Slovenija ena najbolj varnih turističnih destinacij na svetu.

Peti najvarnejši v Evropi in osmi najvarnejši na svetu

Letošnja raziskava Global Peace Index (GPI) je zajela 163 držav. Med njimi pa se je Slovenija znašla na odličnem 8. mestu. V Evropi se uvrščamo na 5. mesto najbolj varnih držav.

Najvarnejša je Islandija

Najboljše rezultate dosegajo evropske države z Islandijo na čelu, ki ostaja najvarnejša država na svetu. Slovenija je od lani izboljšala uvrstitev na lestvici in se uvrstila na 8. mesto.

Od sosednjih držav je višje le Avstrija, ki se nahaja na 4. mestu. Madžarska se nahaja na 21. mestu, Hrvaška na 28. mestu in Italija na 39. mestu.

Raziskava GPI ocenjuje miroljubnost oziroma varnost držav na podlagi meril, ki se nanašajo na izvoz orožja, število zapornikov, delovanje državnih organov in kriminaliteto. Več si lahko preberete tukaj.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ptuj in Ljubljana: Mesti, ki gresta Britancem težko z jezika

Izpolnjujete pogoje za brezplačno vozovnico po Evropi?

Evropska unija bo mladim v sklopu projekta #DiscoverEU (#OdkrijEU) to poletje namenila 15.000 brezplačnih vozovnic Interrail, s katerimi bodo lahko odkrivali evropske kotičke. Glavni pogoj? Morate biti stari točno 18 let!

Potovanje bo večinoma potekalo z vlaki, v nekaterih neizbežnih primerih pa tudi z avtobusi, trajekti in letali. Med Slovenci, ki ustrezajo pogojem, bodo razdelili 60 takšnih vozovnic!

Kakšni so pogoji za prijavo?

V izbor za sanjsko vozovnico se lahko prijavite, če izpolnjujete VSE spodnje pogoje:

– ste rojeni med 2. julijem 1999 in 1. julijem 2000, torej stari točno 18 let

– ste državljani ene od članic EU

– pot lahko začnete v eni od 28 članic EU

– z vozovnico lahko potujete med 9. julijem in 30. septembrom 2018

– boste na poti vsaj en dan in največ 30 dni

– boste obiskali najmanj eno in največ štiri države EU

– ste pripravljeni postati ambasador gibanja DiscoverEU

Če izpolnjujete vse zgornje kriterije, se lahko prijavite prek spleta – kot posameznik ali skupina največ petih oseb. Nato morate odgovoriti na kviz petih vprašanj, ki bo preveril vaše znanje o tem delu sveta in držati pesti, da vam uspe. Prijave so že odprte in jih zbirajo do 26. junija. Izbor komisije bo potekal 27. junija, nagrajenci pa bodo obveščeni po elektronski pošti.

Več o akciji preberite TUKAJ, prijavite pa se TUKAJ. Srečno!

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE:

8 pametnih trikov, kako ravnati z denarjem med potovanjem

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.