Ta hip na drugem koncu sveta: Festival sonca Inti Raymi

Prav ta hip se na drugem koncu sveta praznuje! Konec junija ljudstva v južni Ameriki praznujejo festival Inti Raymi. Gre za starodavni inški festival v čast Soncu.  

Praznovanje Inti Raymi nudi vpogled v starodavna verovanja Inkov. Če boste v tem času obiskali Peru ali Ekvador, vas čaka nepozabno, barvito, spektakularno, tradicionalno in zgodovinsko doživetje.  

Foto: Shutterstock

Kaj je Inti Raymi? 

Podobno kot mnoge starodavne civilizacije, so tudi Inki veliko pomembnost pripisovali gibanju Sonca, Lune in ostalih vesoljnih teles. Festival Inti Raymi na predelih Južne Amerike praznujejo že več kot 500 let. Praznovanje je namenjeno Inkovskemu novemu letu, ki slavi boga Sonca. Bog Inti je po inkovskem verovanju zaslužen za svetlobo, toploto, rodovitnost Zemlje in cvetenje civilizacije.  

V času praznovanja se tisoči ljudi zberejo v mestecu Cuzco (inkovsko glavno mesto), da bi prisostvovali pri svetem dogodku. Obred spremljajo ples, duhovni rituali in žrtvovanje živali. Turisti in obiskovalci se lahko praznovanju pridružijo in doživijo spektakel barvitih oblačil, tradicionalnih ritualov in neverjetnih nastopov.  

Foto: Unsplash

Foto: Unsplash

Praznovanje v Peruju  

24. Junija se ljudje zberejo na enodnevnem praznovanju v inkovskem templju Qorikancha. Praznovanje se vrti okoli ponazoritve zgodbe kralja Sonca in njegove žene. Temu sledi parada in (lažno) žrtvovanje lame. Praznovanje se zaključi s kresom .

Praznovanje v Ekvadorju 

Če bi radi doživeli praznovanje visoko v Andih, se odpravite v vas Otalavo. Tu se praznovanje začne ob polnoči ob slapu Peguche. Glasba, ples in nastopi trajajo celo noč in še naslednji dan. Tu se praznovanje odvija v čast materi naravi.  

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jezera blizu Ljubljane, primerna za poletno osvežitev

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Največji pomladni festivali, ki jih morate vsaj enkrat doživeti

Marca se na severni polobli odvijejo mnogi pomladni festivali, ki na najrazličnejše načine praznujejo začetek pomladi. Eden od njih se odvije v naši neposredni bližini.

Pomlad oznanjuje začetek novega življenja, prebujenje po dolgi zimi, prihod luči, brstenje narave, mladostno energijo, igrivost in optimizem. Različni narodi po svetu ta pozitiven čas praznujejo na različne načine. Tudi v Sloveniji poznamo Pust, ki odganja zimo, na primer. Raziskali smo, kateri so tisti najbolj živahni pomladni festivali po svetu.

Festival cvetočih češenj na Japonskem – Hanami

Festival cvetočih češenj, Hanami, je japonska tradicija pozdravljanja pomladi in občudovanja lepot sakure (japonski izraz za cvetoče češnje). Češnja je na Japonskem simbol pomladi in obnovitve. Festival poteka po celi Japonski, se pa čas razlikuje glede na regijo in čas cvetenja češenj (v povprečju nekje med aprilom in majem).

Ljudje se v namen praznovanja pomladi zberejo pod cvetočimi drevesi, s seboj prinesejo hrano, pijalo in glasbo in se družijo z znanci in novimi prijatelji. Festival se ne neha, ko pade tema, saj takrat drevesa zaživijo s posebno razsvetljavo. Ta večerna osvetlitev pričara pravljično romantiko in poskrbi, da se praznovanja nadaljujejo v noč.

Festival luči v Zagrebu

Zagrebčani komaj čakajo prve znake pomladi in zmago luči nad temo, da se lahko vrnejo na svoje najljubše mesto za druženje – na ulice. V ta namen še vedno kratkim dnem pomagajo z raznoraznimi razsvetlitvami, ki podaljšajo dan in omogočijo daljša druženja.

Osvetlitve več delov mesta, z raznimi barvami in pestrim spremljevalnim programom poskrbijo za pravo pomlad v mestu. Več info najdete TUKAJ. 

Festival barv v Indiji – Holi

Hindujska tradicija Holi oz. festival barv, s katero se ljudje veselijo konca zime, se praznuje v Indiji in Nepalu. Praznovanje je tako pomembno, da se pričakuje, da bodo v času praznovanja zaprte tudi trgovine in lokalna podjetja.

Na prvo marčevsko polno luno v mestih zagorijo kresi, ki nakazujejo zmago dobrega nad zlim. Pepel iz kresov si ljudje namažejo na čelo, da bi se zaščitili pred zlobnimi duhovi. Naslednje jutro se začne Holi. Ljudje se zberejo in se špricajo in obmetavajo z obarvano vodo in barvnim prahom.

Las Fallas v Španiji

Valencija pomlad praznuje v čast Sv. Jožefu. Praznovanje se začne 1. marca, z velikim ognjemetom, ki se ponovi vsak dan do 19. marca. Vsak dan ulice zavzamejo tradicionalno oblečeni domačini, povsod odmeva glasba, zabava pa normalno traja do sončnega vzhoda.

Pred festivalom se vsaka soseščina mesece pripravlja nanj tako da skreira posebne ogromne, pisane kipe, ki jih med festivalom razkaže ostalim. Kipi satirično prikazujejo politiko in družbene navade. Zadnji večer, med zadnjim ognjemetom fesoivala, zakurijo tudi te kipe (fallas), ki morajo pogoreti do tal.

Festival tulipanov v Kanadi

Festival tulipanov v Kanadi izvira iz dogodka leta 1945, ko je nizozemska princesa Juliana Kanadi podarila 100.000 čebulic tulipanov. S tem je izrazila hvaležnost Kanadi, ki je med drugo svetovno vojno nudila zatočišče nizozemski kraljevi družini. Tradicija podarjevanja tulipanov se je nadaljevala vsako leto in tako v maju v Kanadi zacvetijo tulipani, ki privabijo 500.000 gostov letno. To je največji festival tulipanov na svetu.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Prvomajske počitnice in top 4 ideje za oddih

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ko našo prestolnico preplavi ljubezen: LUV fest 2024

LUV fest, festival ljubezni, umetnosti in vandranja, ki v Ljubljani poteka od 8. februarja do 12. marca, se počasi preveša v drugo polovico. Ljubezen je povsod okrog! Poleg številnih koncertov, razstav in predstav prinaša številna zanimiva vodstva na temo ljubezni. Katerih se lahko še udeležite? 

Ljubezen je preplavila Ljubljano. LUV fest je festival Ljubezni, Umetnosti in Vandranja, ki se v Ljubljani odvija od 8. februarja, ko se spominjamo Franceta Prešerna, največjega slovenskega pesnika, pa vse do 12. marca, ko se ženijo ptički.

Dogajanje v mesecu ljubezni v Ljubljani

V času festivala si boste lahko:

  • spočili oči na svetlobnih instalacijah, ki bodo spremljale vaše sprehode po Ljubljani,
  • privoščili malce kulturnega razvajanja na koncertih, razstavah in performansih,
  • na ustvarjalnih delavnicah naredili čudovit izdelek,
  • ustvarili nepozabne spomine s fotografiranjem na foto točkah po mestu,
  • privoščili kulinaričen zalogajček, vezan na temo festivala.

S festivalom LUV fest slavimo ljubezen do naše kulture, do naše dediščine, do slovenske besede. Pod skupno krovno temo ljubezni potekajo številni kulturni dogodki v mestu, pa tudi zanimiv spremljevalni program. Gre za festival vseh žanrov za vse generacije. Ljubljana v času festivala postane prostor odkrivanja, spoznavanja, srečevanja in sobivanja najrazličnejših kultur.

Tematsko vodenje po Ljubljani

Ljubljanske zgodbe o ljubezni, vodenje po Ljubljani

Ste se kdaj vprašali, kakšne ljubezenske zgodbe so se odvijale v starem mestnem jedru Ljubljane? Ali zakaj je gregorjevo povezano z zaljubljenci? Pridružite se nam na vodenju in izvedeli boste vse to in še veliko več ter se posladkali s sladkim presenečenjem.

TIC, vsak torek, petek in soboto ob 16.30

Vodstvo mladi Ivan Tavčar in lepa Emilija Terpinc

Spoznajte zgodbo mladega Ivana Tavčarja, ki je hrepenel po Emiliji Trpinc in prizadevanjih njenega očeta, da mlademu snubcu zagreni življenje.

Muzej za arhitekturo in oblikovanje, 2. 3. ob 11.00

Vodstvo izbrana poglavja iz zgodovine ljubezni 20. stoletja

Kaj priča o ljubezenskih zgodbah, ki bi se morda spisale, če jih ne bi prehitro prekinila 1. svetovna vojna? Ali ste vedeli, da je bil Bled izbran kot lokacija za kraljevske medene tedne? Pridružite se nam na sprehodu po izbranih poglavjih iz zgodovine ljubezni in spoznajte nekaj ljubezenskih vinjet.

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, 3. 3. ob 11.00

Vodena tura z mladimi po LGBTIQ+ Ljubljani

Sprehodite se po mestu z LGBTIQ+ mladimi iz Društva Parada ponosa in v duhu LUV festa 2024 spoznajte drobce zgodovine LGBTIQ+ skupnosti in gibanja pri nas, obiščite ikonične lokacije, ki so krojile zgodovino, in spoznajte aktualno stanje LGBTIQ+ aktivizma v Ljubljani.

Mestna hiša, 5. 3. ob 16.00

Vodstvo o ljubezni na razstavi človek in čas: prvih 100

Na vodenem ogledu po novi stalni razstavi Slovenskega etnografskega muzeja bodo izpostavljeni predmeti na temo ljubezni, ki pripovedujejo vsak svojo neponovljivo zgodbo.

Slovenski etnografski muzej, 7. 3. ob 18.00

Delavnica ljubezen in šport

Ste že slišali za zimske olimpijske igre, ki so leta 1984 potekale v Sarajevu? Vam je šport ljub? Pridružite se nam na družinskem raziskovalnem ogledu naše občasne razstave in spoznajte športne uspehe in zgodbe olimpijskih medalj. Ter na ustvarjalni delavnici izdelajte čisto svojega Vučka.

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije, 9. 3. ob 11.00

Vodstvo usodni pogledi

Ob umetninah Narodne galerije se boste poglobili v antične ljubezenske zgodbe, ki so v svoji silovitosti, neposrednosti in nenavadnosti odmevale v slikarstvu od renesanse naprej.

Narodna galerija, 10. 3. ob 11.00

Vodstvo mojstrstvo Plečnikovih mojstrov

Jože Plečnik je bil perfekcionist, najprej do sebe, nato pa do vseh, ki so z njim sodelovali. Sodeloval je z množico različnih obrtnikov, mojstre je seznanjal z novimi tehnološkimi postopki in jih izučil, da so bili sposobni izvesti njegove zamisli do najmanjše podrobnosti.

Plečnikova hiša, 12. 3. ob 17.00

Kaj vse se v okviru LUV Fest še odvija v Ljubljani, si lahko pogledate TUKAJ

 

Foto: Marko Delbello Ocepek

Prihaja Festival bralne kulture, ki pravi: Fikcija je vse!

Festival bralne kulture Prepišno uredništvo v organizaciji LUD Literatura se po dveh letih vrača na novo uredništvo! Podnaslovili smo ga Fikcija je vse, potekal pa bo med 24. in 27. oktobrom v novih prostorih uredništva na Trubarjevi 51. Osrednja tema festivala je avtofikcija oziroma pisanje onkraj domišljenega in dejanskega.

Festival, ki se je razvil iz razvpitih dni odprtih vrat uredništva LUD Literatura, praznuje že 10. obletnico. Zato bo letošnji festival bralne kulture, ki sovpada z otvoritvijo novih prostorov uredništva, slavnostno obarvan. Vstop na festival je prost. Število sedežev je omejeno. Med festivalom so knjige LUD Literatura na voljo po akcijskih cenah.

Letos tudi delavnica za pisanje avtofikcije, pripovedovalski večer in predstavitve knjig

Ob priljubljenih sklopih, kot so t. i. nakratki – tematska mikropredavanja –, bo letošnje dogajanje vključevalo tudi delavnico za pisanje avtofikcije, pripovedovalski večer, predstavitve knjig, pogovore, zaključni recital in obisk zabavljaškega duha preteklih Prepišnih uredništev.

PROGRAM

Ponedeljek, 24. 10. 
19.00 Pisanje nima nobene zveze z nevihto (pogovor): Dijana Matković, Katja Kobolt, Iva Kosmos
20.00 10 prepišnih Prišlekov za 10 prepišnih let (branje): Primož Čučnik, Katja Gorečan, Sara Fabjan, Jernej Županič, Aljaž Primožič, Davorin Lenko, Primož Mlačnik, Jure Jakob, Ajda Bračič, Franci Novak

Torek, 25. 10. 
16.30 Kako (ne) pisati o sebi (srečanje in delavnica o pisanju avtofikcije s Katjo Gorečan) *Obvezne prijave.
19.00 Nakratki 1: Dejan Koban, Jaka Železnikar, Vuk Ćosić
19.45 Nakratki 2: Matjaž Ivanišin, Tomaž Grom, Izar Lunaček

Sreda, 26. 10. 
16.30 Kako (ne) pisati o sebi (srečanje in delavnica o pisanju avtofikcije s Katjo Gorečan) *Obvezne prijave.
19.00 Nakratki 3: Ana Schnabl, Jedrt Maležič, Selma Skenderović
20.00 En stavek ne pove ničesar (pripovedovalski večer): Katarina Nahtigal, Maša Budič

Četrtek, 27. 10. 
16.30 Kako (ne) pisati o sebi (srečanje in delavnica o pisanju avtofikcije s Katjo Gorečan) *Obvezne prijave.
19.00 Kamišibaj (predstavitev delavnice)
19.30 Onkraj zgodovinjenja. Ob 10. obletnici Prepišnega uredništva (pogovor): Andrej Hočevar, Dražen Dragojević
20.00 Večnost je premajhna za žlico (recital): Matter

FOTO: Unsplash, Vasja Cenčič

PREBERITE ŠE: 6 jesenskih slovenskih festivalov, ki jih ne smete zamuditi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Prihaja 14. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri

14. ljubljanski festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri bo otroke in mlade marca in aprila razveseljeval s kulturnimi prireditvami.

Že štirinajsto leto zapored bo v Ljubljani potekal festival kulturno-umetnostne vzgoje Bobri. Lanski jesenski izdaji bo torej letos (znova) sledila pomladna.

Program Bobrov se bo kot vedno vil okoli izbrane teme; to bosta letos pripovedovanje in ilustracija, ki se bosta med seboj prepletala in dopolnjevala. Občinstvu ne bomo predstavili le novih, inovativnih umetniških oblik upovedovanja in upodabljanja resničnega in domišljijskega sveta, lastnih misli, čustev in idej, temveč bomo spodbujali tudi aktivno poslušanje in opazovanje okolice.

Program bodo tudi tokrat sestavljale gledališke, filmske, glasbene in plesne predstave, vodeni ogledi razstav, delavnice in druge dejavnosti za otroke in mlade v produkciji in organizaciji številnih vladnih in nevladnih ustanov ter posameznikov, ki na področju kulturno-umetnostne vzgoje delujejo v Ljubljani in širše. Bobri se bodo odpravili tudi na potep, tokrat zopet v Domžale in Sežano.

Odprtje in zaključek festivala

Festival se bo 26. marca odprl v Slovenskem mladinskem gledališču, in sicer s premierno izvedbo gledališko-pripovedovalske predstave Razcufane zgodbe po besedilu Petra Svetine v koprodukciji Slovenskega mladinskega gledališča in Zavoda Divja misel – Vodnikove domačije Šiška. Festival se bo končal v Centru urbane kulture Kino Šiška s filmsko-glasbeno predstavo Mišja glasbena hiša v produkciji Slovenskega mladinskega gledališča, Invide, d. o. o., in Zavoda Dagiba. Na predstavi bomo izvedeli (in si tudi ogledali), kako nastaja glasba za animirani film. Glasbeniki bodo animirana filma Timona Lederja (Mišja hiša in Podlasica) spremljali v živo. Tako uvodni kot zaključni prireditvi bodo sledile delavnice, ki jih bodo vodili mentorji iz Javnega zavoda Mala ulica in Zavoda Dagiba. 

Na letošnjem festivalu bo dvainštirideset producentov pripravilo sto dvajset dogodkov, ki se jih bo lahko udeležilo več tisoč obiskovalcev. Odvijali se bodo na petintridesetih prizoriščih.

Program je sestavljen tako iz prireditev, ki si jih je že moč ogledati na rednem programu gledališč oziroma kinodvoran, kakor tudi iz številnih novosti. Kar nekaj od teh je bilo pripravljenih prav za festival. Poleg otvoritvene in zaključne predstave, ki smo ju že omenili, bodo premiero na Bobrih doživeli na primer film Moj oče klobasa, interaktivni koncert Um & Kuna Freestyle Show in literarni dogodek Pravljično potovanje Hansa Christiana Andersena. Prav tako so bile prav z mislijo na festival in njegovi temi zasnovane številne delavnice in vodstva po razstavah v knjižnicah MKL. 

Gostovanja iz tujine

Program bodo tudi tudi tokrat obogatile stvaritve gostov z drugih držav, tokrat iz Avstrije, Hrvaške in Madžarske. V Plesnem Teatru Ljubljana bo moč videti interaktivno plesno-gledališko predstavo Ocean, ki prihaja z Dunaja (gostovanje je podprl Avstrijski kulturni forum Ljubljana); tam si bo moč ogledati tudi hrvaško gibalno predstavo za dojenčke Ninabu (gostovanje so podprli številni hrvaški producenti). V Centru kulture Španski borci bo gostovala cirkuško-plesna predstava iz Madžarske Ramazuri (gostovanje je podprl Lisztov inštitut – Madžarski kulturni center Ljubljana). Po zaslugi Francoskega inštituta v Sloveniji pa si bomo lahko ogledali animirani film Hiša pravljic, ki bo prikazan v Slovenski kinoteki.

Pester filmski program z odličnimi igranimi in animiranimi filmi za otroke in mlade si bo moč ogledati v Kinodvoru. V muzejih, galerijah in ostalih kulturnih kotičkih po Ljubljani bodo potekale številne delavnice in vodstva.

Program

Program, ki si ga lahko v celoti o gledate v e-katalogu (TUKAJ) bodo tudi letos obogatili številni spremljevalni dogodki. Nekaj se jih bo začelo že pred sobotno otvoritvijo festivala.

Brezplačne vstopnice

Prevzem brezplačnih vstopnic bo potekal v soboto, 19. marca, od 11. do 14. ure v Klubu Slovenskega mladinskega gledališča, na Vilharjevi 11, v Ljubljani. Vsak odrasel obiskovalec bo lahko prevzel vstopnice za tri prireditve, in sicer ne več kot pet za eno.

 

Foto: Bobri, arhiv

PREBERITE ŠE: 10 fantastičnih svetovnih popotnic, ki so pogumno prekršile vsa pravila

EXIT je prvi večji evropski festival, ki je zopet odprl svoja vrata in že prvi dan gostil 42.000 obiskovalcev

8. julija je svoja vrata spet odprl EXIT, glasbeni poletni festival v Novem sadu. Festival EXIT, večkratni dobitnik naziva “Najboljši večji evropski festival”, letos praznuje svojo 20. obletnico. Že prvi dan se je na festivalu zbralo več kot 42.000 oboževalcev iz več kot 70 držav, ki so dokazali, da je festivalna glasbena industrija še vedno močna, da je udeležba lahko varna in spet postane del naših življenj.

Za srbski festival EXIT to ni bil prvi težji izziv, saj je pred dvema desetletjema v težki situaciji potekal kot vodilni znanilec miru in svobode na Balkanu. Zahvaljujoč močni državni kampanji za cepljenje, je festival v četrtek lahko varno sprejel obiskovalce in zaživel v svoji polnosti.

4 dnevi glasbe na 20 odrih

Festival, ki je v svoji 20 letni zgodovini gostil velike glasbene zvezde, bo potekal do nedelje, na 20 odrih pa bodo med drugimi nastopili David Guetta, DJ Snake, Sabaton, Charlotte de Witte, Paul Kalkbrenner, Solomon, Amelie Lens, Maceo Plex, Robin Schulz, Asaf Avidan, Satori, Boris Brejcha, Honey Dijon, Hot Since 82, Meduza, Paul van Dyk, DJ Topic, Artbat, Sheck Wes in mnogi drugi.

Prvi dan je na odru stala tudi Slovenka

Letošnji program EXITa se je pričel z nastopi domačih in tujih glasbenih gostov. Na glavnem odru je nastopil Francoz DJ Snake, ki je med svojim nastopom simbolično zavpil: “Nazaj smo!”. Za odlično ogrevanje množice pa so poskrbeli hrvaški Hladno Pivo in Slovenka Senidah.

Festival popolnoma razprodan teden pred začetkom

Kako zelo pogrešamo festivale in koncerte je dokazala množica, ki je že en teden pred začetkom festivala pokupila vse karte. Štiridnevni festival bo trajal do nedelje. Najlepši so prizori, v katerih lahko spet začutimo, da življenje teče naprej, da so druženja spet del življenja. Festival poteka tudi na spletu, na njihovem FB in Youtube kanalu.

 

Foto: EXIT festival 

PREBERI ŠE: Jezera blizu Ljubljane, primerna za poletno osvežitev

Slabe novice za ljubitelje piva: Oktoberfest že drugo leto na čakanju

Za nemško Bavarsko in za ljubitelje piva drugod po svetu letošnja jesen že drugo leto zapored ne bo takšna, kot bi si je želeli. Tudi letos sloviti Oktoberfest ne bo dočakal luči sveta.

Čeprav naj bi druga polovica leta po zaslugi cepljenja ljudem prinesla malo več svobode in “normalnosti”, so organizatorji enega največjih festivalov – Oktoberfest – sporočili, da ga tudi letos ne bo. Kot sta pojasnila bavarski ministrski predsednik Markus Söder in münchenski župan Dieter Reiter, so namreč epidemiološke razmere še preveč nepredvidljive. 

Varna izvedba z maskami in razdaljo ni realistična

Varna izvedba ob spoštovanju vseh higienskih ukrepov, kot so nošnja mask, ohranjanje razdalje in razkuževanje rok, po besedah Söderja preprosto ni realistična. Če bi še čakali in nato prireditev odpovedali kasneje, pa bi bila gospodarska škoda še večja. Poleg tega bi to škodilo ugledu samega Oktoberfesta.

Oktoberfest lani odpovedan prvi po več kot 70 letih

Lani so Oktoberfest odpovedali prvič po več kot 70 letih. Doslej je bil več kot enkrat odpovedan le v času obeh svetovnih vojn. V letih 1946 in 1948 pa so ga pripravili v manjši izvedbi. Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je bil v kar 211-letni zgodovini sicer odpovedan skupno 26-krat, med drugim že tudi zaradi epidemije, in sicer epidemije kolere v letih 1854 in 1873.

Ena najbolj priljubljenih prireditev v Nemčiji sicer z okoli šestimi milijoni obiskovalcev

18-dnevni festival piva sicer poteka vsako leto od konca septembra do začetka oktobra v Münchnu. Letos bi moral potekati med 18. septembrom in 3. oktobrom. Z okoli šestimi milijoni obiskovalcev je ena najbolj priljubljenih prireditev v Nemčiji in eden največjih festivalov na svetu. Predstavlja pa tudi pomemben del bavarske kulture. Lokalno gospodarstvo z njim letno zasluži okoli 1,2 milijarde evrov, zato so razstavljavci in gostinci ob ponovni odpovedi razumljivo razočarani.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Velika planina, ko jo prekrije vijoličasta odeja žafranov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Burning Man: fotoutrinki festivala v puščavi, ki mu ni para

Letošnji festival Burning Man v puščavi Black Rock na severu Nevade je tudi tokrat končal v plamenih.

Burning Man je puščavski umetniški festival z 80 tisoč obiskovalci, ki ima korenine še v letu 1986. Od takrat se je povečal do nepredstavljivih razsežnosti. V nevadski puščavi so se pretekli teden obiskovalci začasno naselili v Mesto črne skale in bili priča še eni sezoni festivala, ki je videti kot vse drugo, kar ste kdaj doživeli.

Festival vsako leto v puščavo za nekaj dni pritegne posebneže, kreativce, alternativce, umetnike, žurerje, hipije, intelektualce, smetano iz elitnih krogov, od zvezdnikov, poslovnežev do pomembnežev iz Silicijeve doline. Med drugim sta se Burning Man plemenu pridružila že Googlova Sergey Bring in Larry Page, Amazonov Jeff Bezos in Facebookov Mark Zuckerberg. Letos je na Burning manu glasbo vrtel celo najuspešnejši slovenski didžej – Umek, ki se mu je na festivalu leta pridružila tudi žena Senka.

Burning man je videti kot hibrid med Pobesnelim Maxom in Woodstockom, čeprav ni nič od tega, prizori, ki jih tam posnamejo obiskovalci, pa vas bodo osupnili. Od številnih delavnic, interaktivnih umetniških skulptur, templjev, celo Ted talkov, do glasbe, izražanja in iskanja samega sebe … Oprave obiskovalcev so vse prej kot običajne, od nenavadnih kostumov do tistih, ki imajo najraje goloto. V boju proti puščavskem prahu so priročne tudi maske, ki prekrivajo oči in usta.

Burning man je festival, kamor prineseš vse, kar potrebuješ za preživetje in ob odhodu za seboj ne pustiš sledi

Obiskovalci festivala v puščavi postavijo kamp, avtodome in druge oblike bivališč pa parkirajo v obliki črke C. V puščavi ustvarijo pravo samooskrbno mesto. V Mestu črne skale ne boste našli trgovin, zato morate vse – od velikih količin vode, ki jo v puščavi prekleto potrbujete, do hrane in zaščite pred soncem ter komarji, prinesti s seboj. Denar na festivalu Burning man nima veljave, saj tam lahko kupite zgolj kavo in led. Obisk festivala tako zahteva precej logističnih premislekov in načrtovanja. Nenazadnje pa so samooskrba in visoke cene vstopnic, pa tudi najem avtodoma in drugi stroški transporta, dostopni le tistim z malo globljim žepom.

Ena glavnih tradicij dogodka je zažig umetniških del in osupljivih instalacij, ki krasijo prireditveni prostor. Burning man je ime dobil po ogromni skulpturi, ki posnema silhueto človeka in kot simbol festivala zgori ob slovesu. Ko karavana zapusti festival, tam ne ostane prav nič, le pepel, ki ga puščava pogoltne vase.

View this post on Instagram

#burningman #burningman2019 #artcar

A post shared by Bilyana Yankulova (@bilyana68) on

https://www.instagram.com/p/B19dIvrH4vu/

https://www.instagram.com/p/B19d8QMHNPl/

https://www.instagram.com/p/B19ib2fAStd/

 

Glasbeni festivali 2019: Kaj vas čaka to poletje?

Obožujete sožitje najljubših glasbenih ritmov in poletja? Potem so poletni glasbeni festivali prava izbira za vas! Vsako leto jih je na področju Slovenije vedno več, nekateri pa so že postali tradicionalni. Preverite kdaj, kje in kaj!

Pivo in cvetje

Že vrsto let zelo priljubljen festival vas tudi letos vabi v Laško, kjer bodo postregli s paleto nastopajočih za vse okuse! Letos od 11. do 13. julija. Čakajo vas priljubljeni izvajalci – Magnifico, Alice Francis, Tabu, Šank Rock, Opća opasnost, Big Foor Mama, Alex Volasko, Goran Karan, Jan Plestenjak in številni drugi. Namestitev lahko v tem času poiščete v priljubljenem hotelu Thermana Park Laško Superior 4*. Za ponudbe kliknite tukaj.

MetalDays

Od 21. do 27. julija vas v Tolminu zabava festival z visoko mednarodno udeležbo in zvenečimi imeni, kot so Akercocke, Bullet, Kvelertak, Neurosis, Tarja in številni drugi. Popolno sprostitev med ali po festivalu pa si lahko privoščite v bližnjem hotelu Cerkno, ki vas pričakuje na čudoviti lokaciji in s kar 36% popusta. Preverite tukaj.

Castle Kolpa Music Festival

Festival se bo odvijal od 31. julija do 3. avgusta, zabavali pa vas bodo številni izvajalci. Društvo mrtvih pesnikov, Tabu, DJ Vintazh, Soulfly, Parni valjak, Elvis Jackson, … Ob tem bo poskrbljeno tudi za številne aktivnosti, kto so joga, kino na prostem, nogomet, razne delavnice, … Udobno namestitev lahko poiščete v bližnji Osilnici, v priljubljenem hotelu Kovač, kjer se lahko osvežite tudi v bazenu (KLIK).

Overjam International Reggae Festival

V času od 15. do 18. avgusta se bo na tolminskem sotočju odvijal priljubljeni festival s številnimi nastopajočimi, med katerimi bodo tudi Ziggi Mastah, Jahbar I, Jamcoast Crew, Junior Kelly, Queen Ifrica, …

Seveda to še zdaleč niso vsi festivali, ki bodo nadgradili doživetja letošnjega poletja, tako da bo zagotovo vsakdo našel kakšnega, ki mu odgovarja! Pestri glasbeni ritmi vam lahko delajo družbo tudi med dopustom na hrvaški obali, ki je že več let znana kot gostiteljica najbolj norih festivalov in odličnih izvajalcev! Še nimate nastanitve? Brez skrbi, za to poskrbi Megabon (KLIK).

Foto: Shutterstock

V Ljubljano junija prihaja Brina, festival džina (in recept za odličen džin koktajl)

Brina, ljubljanski festival džina, bo živahen pomladni utrip Ljubljane po novem obogatil 1. junija. Kje? V Križankah!

Brina, festival džina bo potekal od 12. do 24. ure, vstop na dogodek bo brezplačen, vsak obiskovalec pa bo prejel tudi ekskluzivni festivalski kozarec Polaris. Oblikovali in izdelali so ga v Steklarni Hrastnik za lastno blagovno znamko Hrastnik1860. Festival bo na enem mestu združil slovenske destilarje džina, vrhunske kuharske mojstre, strokovnjake s področja destiliranja in mešanja pijač, kulinarike in steklarstva ter seveda vse ljubitelje in poznavalce, ki vedo, da se pravi užitek skriva v majhni količini res dobrih stvari.

“Brina bo dogodek svetovljanskega značaja in bo predstavljala nov korak v razvoju kulinarične scene v Ljubljani in Sloveniji. Pri nas imamo enega najboljših brinov na svetu, imamo bogato tradicijo žganjekuhe, ki jo z vrhunskimi izdelki nadaljuje nova, kreativna generacija mladih destilarjev in tega potenciala ne smemo spregledati. Zato si Ljubljana zasluži takšen dogodek, ki naše mesto postavlja ob bok svetovnim prestolnicam in ki bo našim destilarjem nudil platfomo za predstavitev domači in tuji javnosti,” je ob pripravah na festival povedala Alma Kochavy, soustanoviteljica festivala.

Kakšen okus ima ljubljanski džin koktejl Brina?

Najava Brine, ki jo pripravlja izkušena ekipa Odprte kuhne ter Pivo & Burger Festa v partnerstvu s Turizmom Ljubljana z blagovno znamko Gourmet Ljubljana, je sprožila val navdušenja na družbenih medijih. Da bo čas do težko pričakovanega festivala hitreje minil, bo v izbranih ljubljanskih lokalih (As Aperitivo, EK Bistro, eVino, Fétiche Bar, Lepa Žoga, Magda, Pivnica Lajbah, Pop’s Place, TaBar, Tozd, Veganika in Vinoteka Movia) ves maj na voljo ljubljanski džin koktejl Brina. Tega je v čast Ljubljani zasnoval sommelier Gašper Čarman, direktor eVina.

“Navdih za Brina koktejl je kar naša lepa Ljubljana, ki ima pestro zgodovino in bogato izročilo, zato imajo lokalni in tradicionalni okusi pomembno vlogo v mešanici. Osnova je slovenski džin, ki ima močneje izražen okus brina. V receptu pa so tudi jabolka, tipična sestavina tradicionalne slovenske kuhinje. Očarljive ljubljanske ulice pripovedujejo starodavne zgodbe, a mesto nikakor ni zaspano – Ljubljana je mladostna in sveža, zato sta za svežino in kanček eksotike koktejlu Brina dodana limona in ingver, dozo mladostne nagajivosti pa mešanici doda rožnati FeverTree Aromatic tonik,” je koktejl Brina opisal Lior Kochavy, soustanovitelj festivala. In dodal, da si lahko koktejl Brina z ekskluzivnim festivalskim tonikom Fever-Tree lahko pripravite tudi doma.

Sestavine za ljubljanski džin koktajl Brina

30 ml slovenskega džina

30 ml ohlajenega ingverjevega čaja (v 1l vode pokuhajte 100 g ingverja, odcedite in ohladite)

30 ml jabolčnega soka

10 ml limoninega soka

80 ml Fever-Tree Aromatic tonika

zvita rezina limonine lupine

rezina rdečega jabolka

led

Priprava

– V mešalcu za koktejle dobro pretresite džin, ingverjev čaj ter jabolčni in limonin sok.

– Mešanico prelijte v kozarec, poln ledu.

– V kozarec dolijte Fever-Tree Aromatic tonik in dodajte rezino limone.

– Okrasite z rezino rdečega jabolka.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.