Izlet po notranjosti Istre: Momjan, Grožnjan, Oprtalj, puščava in gurmanski postanki

Slovenci ob omembi Istre najprej pomislimo na obmorske turistične kraje kot so Umag, Novigrad, Rovinj, Poreč in Pula. A hrvaška Istra ni le zahodna obala. Tokrat pojdimo nekoliko stran od morja proti notranjosti, tik ob slovensko mejo. Spoznajmo Momjan, Grožnjan in Oprtalj. Če jih še ne poznate, naj bo to ideja za naslednji potep!

Momjan: od kaštela do konobe, kjer diši po boškarinu z rožmarinom

Momjan leži čisto blizu hrvaško-slovenske meje. Od Umaga in od Portoroža je oddaljen skoraj enako – okoli 17 kilometrov. Nad morje se dviga na 289 metrih, ima pa le okoli 200 stalnih prebivalcev. Ena od pomembnih točk Momjana je zagotovo Momjanski grad. Ruševine srednjeveškega gradu, ki datirajo v 13. stoletje, ponujajo čudovit razgled na okoliško pokrajino. Pred starodavnimi zidovi gradu z visečim mostom so še vidni ostanki obzidja, stolpov in portala z lokom ter dva veličastna kamnita polstebra. Obnova gradu je v načrtu, glede na pospešene renovacije hiš in gradenj v okolici, pa se bo kraj v naslednjih letih turistično šele zares razcvetel.

V Momjanu lahko skočite tudi v Hižo kaštela in se sprehodite skozi zgodovino ter si predstavljate življenje v srednjeveških gradovih. Obožujete lepe razglede? Dober kilometer od naselja na 326 m visokem griču stoji cerkev sv. Maura z lepim razgledom – na jugu preko Istre na Učko, proti severu pa na Piranski zaliv.

Momjan je znan tudi po svojih vinogradih in vinskih kleteh, zato ne preskočite kakšne dobre degustacije. Posebej znan je momjanski muškat. In kam na kosilo? Konoba Rino je ena tistih, ki vas bo k sebi povabila že z vonjavami, ki prihajajo iz kurišča sredi glavnega notranjega prostora. Na odprtem ognju cvrčijo zrezki boškarina, ki v družbi rožmarina omamno zadišijo še preden jih postavijo na mizo. Mimogrede, boškarin je priljubljeno ljudsko ime za istrsko govedo z velikimi rogovi, ki je avtohtona in zaščitena vrsta.

Grožnjan: mesto umetnikov in tlakovanic ulic, ki vas bo očaralo

Iz Momjana nato nadaljujemo v Grožnjan. Razdalja med njima je zanemarljiva – približno 7 kilometrov, kar je 10 minut vožnje z avtomobilom. Grožnjan leži na griču nad desnim bregom reke Mirne, zato ponuja čudovit razgled na okoliško pokrajino – od vinogradov, nasadov oljk in zelenih gričkov.

Grožnjan je še ena čudovita istrska vasica, znana po svoji umetniški in kulturni sceni ter starodavni arhitekturi. Sprehodite se po ozkih ulicah in raziskujte čudovito ohranjeno arhitekturo, vključno s starimi kamnitimi hišami, obrambnimi stolpi in mestnimi vrati.

Grožnjan je znan kot »mesto umetnikov«, zato tu ne manjka umetniških galerij, trgovinic in delavnic. Številne zapuščene hiše so preuredili v slikarske ateljeje, ki kraju dajejo dušo. Grožnjan slovi tudi po glasbenih festivalih, ki privabljajo glasbenike in ljubitelje jazz glasbe s celega sveta.

Istrska puščava: nenavadne sipine iz laporja, ki so videti kot iz drugega planeta

Ste vedeli, da se v hrvaški Istri blizu slovenske meje lahko sprehodite po puščavi? Kljub svojemu imenu Piski ni prava puščava kot je na primer Sahara, je pa vizualno prav tako imenitna. Istrska puščava je edinstven fenomen peščenih sipin iz laporja, ki so videti kot nekaj z drugega planeta. Iz enega na drug peščen griček lahko plezate in občudujete sedimentne kamnine, ki so v Istri sicer pogoste, edinstven pojav pa je, da so skoncentrirane na tako veliki površini, ki bi jo lahko primerjali z nekaj nogometnimi igrišči. Več o njej smo pisali že v TEM prispevku, vsekakor priporočamo obisk!

Oprtalj: na omamne tartufe in degustacijo olivnega olja!

Iz istrske puščave pa naprej do še enega slikovitega naselja na gričku nad reko Mirno, ki ima okoli 100 prebivalcev. Oprtalj je znan po številnih kulturno-zgodovinskih spomenikih, zaspano mestece pa nosi duh Istre, kot smo jo poznali nekoč. Oprtalj se ponaša s čudovito ohranjeno srednjeveško arhitekturo, ki vključuje kamnite hiše, ozke ulice, stare mestne zidove in stolpe. Na mestnem trgu v sredini vasi pa stoji tudi župnijska cerkev svetega Jurija.

Tako kot nekoliko slavnejši sosednji Motovun (do katerega pridemo v nadaljevanju) je tudi Oprtalj znan po omamnih tartufih, zlasti zaradi bližine tartufarskih območij, kot je Motovunski gozd. In če se po Motovunu turistov zadnja leta tre, je tu zgodba zaenkrat še malo drugačna. Če pa smo že pri omamno dišečih specialitetah – čas za malico! Streljaj od tod stoji Agroturizam Nežić, kotiček, kjer boste začutili domačnost, vsekakor pa zavohali tudi tartufe.

Nadja in Paolo bosta poskrbela za odlično kulinarično izkušnjo, z veseljem pa bosta z vami delila tudi kakšno skrivnost, ki bi jo morali poznati o tartufih in istrskih kulinariki. Mimogrede, imajo tudi nastanitve!

Poleg tartufov ta del Istre slovi tudi po vinogradih in odličnem vinu, v okolici pa so tudi številne oljarne, kjer pridelujejo kakovostno olivno olje. Zelo blizu stoji zaselek Ipši, kjer se piše še ena imenitna družinska zgodba. Tu so doma večkrat nagrajena in ekološko pridelana ekstra deviška oljčna olja in vina Ipša.

Družina Ipša z ustanoviteljem in gonilno silo podjetja Claudiom, njegovo ženo Iris in najmlajšo generacijo, ki sledi družinskemu poslu, slovi po svoji predanosti kakovosti in tradicionalnim metodam pridelave. Njihovo ekstra deviško oljčno olje je Izdelano iz lokalnih sort oljk, kot je istrska belica. Bili so tudi med prvimi v Istri, ki so videli potencial v degustacijah olivnega olja, ne zgolj vina. In toplo vam priporočamo, da jih (s predhodno najavo) obiščete na prav takšni degustaciji. Če ne le zaradi omamnih vonjev in okusov, pa že zgolj zaradi imenitnega razgleda na istrske griče – med drugim iz njihovega vrta lahko pomahate Motovunu, ki se bohoti na sosednjem griču.

Motovun: slikovito srednjeveško mesto kot iz razglednice

In če ga že omenjamo skozi celotno besedilo, za konec tokratne dogodivščine obiščimo še Motovun! To čudovito srednjeveško mestece na gričku osrednje Istre je zagotovo najbolj znano med zgoraj omenjenimi.

Tu je bil kar 25 let doma Motovunski filmski festival, ki je privabljal številne obiskovalce in ljubitelje filma, a letos ga tam ne boste več našli. Od 24. do 28. julija 2024 ga lahko v novi preobleki kot Cinehill ujamete v Gorskem kotarju, v objemu narave pri planinskem centru Petehovac nad mestom Delnice na 1000 metrih nadmorske višine.

Motovun vsekakor ostaja zanimiva turistična destinacija, o čemer priča tudi število obiskovalcev, ki ga ne moremo primerjati s tistim v zgoraj omenjenih istrskih biserih. Motovun slovi po bogati zgodovini in arhitekturi, tudi on pa ima čudovite razglede na okoliško istrsko pokrajino. Staro mestno jedro vas bo očaralo z ozkimi, tlakovanimi uličicami, kjer se vrstijo kamnite hiše. Mesto obdaja obzidje, seveda pa ima tudi obrambne stolpe in mestna vrata. Tudi tu ne pozabite na tartufe, vino in olivno olje! Se srečamo v Istri!

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ste vedeli, da se v hrvaški Istri blizu slovenske meje lahko sprehodite po puščavi?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.