Kapadokija: Slikovit (k)raj v Turčiji, ki vas bo očaral

Je to Luna? Ne, Kapadokija. Kraj v Turčiji, ki je videti kot prizor iz pravljice.

Kapadokija, zgodovinska regija v centralni Anatoliji, je priljubljena destinacija za oddih. Zakaj? Zaradi svojih geoloških, zgodovinskih in kulturnih značilnosti. Vsekakor vas bo osupnila z razgledi, kot jih še niste videli.

Kapadokija: Impresiven razgled tako z balona kot s tal

Kapadokija slovi po poletih z baloni, ki jo tudi delajo tako fotogenično, saj je kulisa neba, posutega z baloni, nekaj res posebnega. Najzanimivejši in najpogosteje obiskani kraji so Ürgüp, dolina Ihlara, Selime, Güzelyurt, Uçhisar, Avanos, Zelve in Göreme, ki je tudi središče balonarstva.

Stožci in stolpi iz drugega planeta: Kapadokija ali Luna?

Pokrajina je zanimiva tudi zaradi tal, ki so sestavljena iz vulkanskih kamnin. Erozija pa je poskrbela za nešteto minaretom podobnih nenavadnih stožcev in stolpov. Zanimive so tudi luknje v skalah, ki so služile kot domovanja domačinov. Prebivalci Kapadokije so v preteklosti v sklade mehkih ognjeniških kamnin vklesali hiše, cerkve in samostane, njena podzemna mesta in jamske vasice pa nam dajo občutek, kot da smo pristali na Luni.

Podrobno ponudbo za turško dogodviščino najdete na Megabonu – TUKAJ.

Bi šli na organizirano potovanje: Pravljična Kapadokija – Konya, Paşabağı in Zelve?

Bi Kapadokijo in druge lepote Turčije radi videli v živo? Tokrat lahko na Megabonu ujamete organizirano 7-dnevno potovanje po odlični ceni. TUKAJ najdete ponudbo, spodaj pa preverite, kakšen je njihov program potovanja.

1. dan | polet proti Antalyi

Zbor potnikov na letališču Ljubljana ali bližnjem letališču (z vključenim transferjem iz Ljubljane do bližnjega letališča) dve uri pred letom in let proti Antalyi. Pri izhodu z letališča vas pozdravi vaš spremljevalec na potovanju. Sledi prevoz do hotela ter nastanitev. Nočitev in večerja na območju Antalye.

2. dan | Antalya – Konya – Kapadokija

Zajtrk. Vožnja do Konye, ki je bila v zgodnjem srednjem veku prestolnica Turkov Seldžukov in njihovih sultanov ter je danes romarski kraj za številne Turke. Ogledali si boste znameniti samostan Mevlana od koder izhaja red vrtečih se dervišev. Danes je samostan muzej muslimanske in zakladnica turške umetnosti. Nato nadaljujete pot proti Kapadokiji. Namestitev in večerja v hotelu na območju Kapadokije.

3. dan | Paşabağı in Zelve

Zajtrk. Po zajtrku se odpravimo na raziskovanje Kapadokije. Najprej obiščemo Paşabağı, znano tudi kot dolina menihov, kjer vas pričaka očarljiv pogled na visoke pravljične dimnike. Te edinstvene formacije, ki jih oblikujejo sile vetra in vode, so videti kot mistična bitja, ki se dvigajo iz zemlje. Sprehodite se po tej čarobni deželi in opazujte zapletene podrobnosti, ki jih je v skale vklesala umetniška roka narave.

Le streljaj stran leži zgodovinska vasica Zelve. Ta muzej na prostem predstavlja izjemen vpogled v preteklost. Krasijo ga jamska bivališča, cerkve in samostani, ki so jih vklesali v mehko kamnino vulkanskega tufa. Raziščite labirint hodnikov, čudite se zapletenim, v skalo vrezanim dizajnom in si predstavljajte zgodbe ljudi, ki so nekoč temu kraju rekli dom.

Obiskali bomo še lokalno tkalnico preprog. S svojimi živahnimi barvami, zapletenim dizajnom in raznolikimi vzorci je vsaka preproga edinstvena in je dokaz zgodovine ter neverjetnih veščin njenih izdelovalcev. Z raziskovanjem teh fascinantnih preprog, obiskovalci ne pridobijo le globljega razumevanja turške kulture, ampak prispevajo tudi k ohranjanju te neprecenljive tradicije. Povratek v hotel in večerja.

4. dan | Pravljični dimniki in veličastne doline

Zajtrk. Kapadokija je fascinantna regija, katere ena največjih znamenitosti so očarljivi pravljični dimniki. Ta neverjetna pokrajina se ponaša tudi z veličastnimi dolinami, ki jih je vredno obiskati. Sprehod po dolini Derventa, znani tudi kot Dolina domišljije, je kot bi stopil v sanjski svet, kjer neverjetna domišljija oživi. Druga izjemna dolina je dolina Üç Güzeller oz. tri lepotice, poimenovana po treh osupljivih skalnih formacijah, ki prevladujejo nad pokrajino. Poleg tega je Kapadokija dom doline Güvercinlik ali Doline golobov, ki je dobila ime po tisočih luknjah za golobe, ki so vklesane v skale. Te luknje so uporabljali za namestitev golobov, saj so bili njihovi iztrebki za domačine dragocen vir gnojila. Popoldan možna udeležba na fakultativnem izletu (doplačilo). Večerja.

5. dan | Kapadokija – Antalya

Zajtrk. Zapustili bomo Kapadokijo ter se zapeljali do postajališča za karavane Sultanhani iz časa Seldžukov. Nato nadaljujemo pot skozi čudovito gorovje Taurus proti območju Antalye, kjer boste preživeli zadnje tri dni. Namestitev v hotelu, večerja in nočitev.

6. dan | Antalya – slap Karpuzkaldiran

Zajtrk. Ogled Antalye, enega najlepših mest turške riviere z bogato vegetacijo in prekrasno kuliso gorovja Taurus v ozadju. Med drugim boste lahko občudovali mestno znamenitost, minaret Yivli Minare in stolp z uro na Kalekapisi, stari mestni trdnjavi ter romantični stari del mesta s pristaniščem. Tukaj boste imeli tudi možnost ugodnega nakupa nakita in usnjenih izdelkov. Obiskali bomo zlatarno in doživeli umetnost izdelave nakita ter uživali v čudoviti modni reviji z usnjenimi oblačili. Za zaključek dneva si bomo privoščili ogled znamenitega slapa Karpuzkaldiran. Povratek v hotel, večerja in nočitev.

7. dan | prosto ali udeležba na fakultativnem izletu

Zajtrk. Zadnji dan v Turčiji si lahko organizirate po svoje ali se udeležite fakultativnega izleta (doplačilo). Po izletu sledi povratek v hotel, večerja in nočitev.

8. dan | povratek domov

Po zajtrku sledi transfer do letališča Antalya in let do Ljubljane oz. bližnjega letališča z vključenim transferjem do Ljubljane.

Podrobno ponudbo za turško dogodviščino najdete na Megabonu – TUKAJ.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Blaguško jezero: bi prenočili v takšni glamping hiški ob vodi?

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

5 zanimivih instagramerjev na poti ta hip

Na našem Instagram profilu se trudimo ujeti čim več slovenskih popotnikov, ki raziskujejo svet in utrinke nesebično delijo z nami na Instagramu.

1. Bit Sever raziskuje Grčijo

Bit Sever, popotniški vloger, katerega vloge lahko gledamo tudi na RTV Slovenija, je postal priljubljen zaradi svoje spontanosti, preprostosti in simpatičnosti. Odlična kvaliteta fotografij in videov, ki jih ustvarja sam ali z bratom, pa seveda tudi pomagata. Tokrat raziskuje Grčijo. Čeprav ni na zidu še nobene fotografije iz destinacije, se utrinki iz njegove najnovejše avanture že vrstijo v Instagramovih zgodbah oz. storyjih.

2. Tomas Florjanič raziskuje Balkan

Tomas Florjanič oz. Tomas potuje navdušuje s svojim raziskovanjem Balkana. Trenutno se nahaja v okolici Bihaća in s svojimi sledilci deli fotografije narave, arhitekture, hrane in vseh podob, ki se mu zdijo zanimive na poti. Tomas je prava zakladnica znanje in idej za vse, ki si želite bolje spoznati Balkan in njegove skrivnosti ter lepote.

3. Andreja Počkaj in potovanje po Peruju

Andreja se je sicer s svojega novega popotovanja ravno vrnila, ampak na svojem Instagramu še vedno deli svoje sveže vtise. Andreja navdušuje s svojimi samostojnimi potovanji in podira tabuje o solo popotnicah. Njene izkušnje so drugačne. Poda se do najbolj priljubljenih znamenitosti, hkrati pa razkriva kotičke, ki jih povprečen popotniški instagramovec raje izpusti. Slika destinacije, kot jo pričara Andreja, je bolj celovita, barvita in realistična.

4. Luko Zevnika do končanja zahtevne Apalaški poti loči le še nekaj dni

O Luki Zevniku, ki se je šele kot tretji Slovenec podal na najzahtevnejšo pot na svetu, smo pisali v intervjuju TUKAJ. Do konca te nore avanture ga loči le še nekaj težkih dni. Pot polno razgibanih fotografij in notranjih bojev je bilo zelo zanimivo spremljati in sedaj držimo pesti še za zadnje korake!

5. Mami blogerke odhajajo na novo Naj družinsko destinacijo 2022, ki bo tokrat v Rovinju!

Mami blogerke nam vsak mesec predstavijo novo destinacijo, ki je idealna za družinski dopust. Ta vikend, 14. do 16. oktobra, odhajajo v priljubljen družinski hotel Amarin oz. Family Hotel Amarin. Čudovit hotel pri Rovinju je že osma destinacija, ki jo bodo mamice predstavile. Še več! Spet bodo nekoga od sledilcev na to isto destinacijo odpeljale brezplačno! Se veselimo spremljanja!

 

Veseli bomo, če nas boste na Instagramu označili na fotkah, videih, v storijih, … Z veseljem razširimo vašo dogodivščino naprej! 

Spremljajte nas TUKAJ

 

PREBERITE ŠE: Z bivalnikom in psičkom po Evropi: “Naučila sva se še bolj ceniti vse, kar imava” #INTERVJU

 

Kje se v začetku poletja potepajo naši Instagramerji?

Poletje se je zares začelo in družbene medije so preplavile fotografije in videii zagorelih teles, vodne zabave, mestne arhitekture in osvežujočih pijač. Kje se potepajo naši slovenski instagramerji?

Adrijana Dimec v Stockholmu v podporo možu

Adrijana Dimec nam je na Instagramu postregla z utrinki mesta Stockholm, kamor je odpotovala z možem Žigo Dimcem, ki je s košarkaško reprezentanco poskrbel za še eno zmago v kvalifikacijah za Evropsko prvenstvo. Ni šlo ravno za dopust, Adrijana je med drugim mesto izkoristila za predstavitev svoje poletne kolekcije oblačil.

David Amaro se med koncerti hladi v Tolminskih koritih

David Amaro trenutno koncertuje po Sloveniji in naših sosedih. Ko najde kakšen trenutek prostega časa, pa se takole potopi v osvežujočo hladno vodo.

Maja Novak se v okolici Zagreba preizkuša v vlogi kavbojke

Maja Novak rada predstavlja manj poznane kotičke. Tokrat je obiskala Western Ranch Cowboy v okolici Zagreba, ki je bil prava pesem za njeno dušo.

Klavdija Kostanjevec raziskuje Turčijo

Klavdija Kostanjevec se je odpravila na raziskovanje Turčije, od koder je postregla s čudovitimi fotografijami različnih delov države.

 

Nina Puhek odkriva lepote slovenskega Jeruzalema

Nina Puhek je navdušila vse, ki še ne poznajo lepot severnovzhodne Slovenije. “Slovenska Toskana” je očarala njo in vse, ki ji sledijo.

Petra Novak se potepa po Antaliji

Petra Novak je za svoje potovanje tudi izbrala Turčijo. Raziskuje pa jo skupaj s svojo družino.

Uroš Bitenc je za osvežitev poskrbel kar doma

Da za osvežitev ni treba daleč, je s svojo fotografijo domačega bazena povedal Uroš Bitenc. Samo da imamo sonce in vodo, pa je poletje popolno. (Če je še družba dobra, pa sploh ;)).

Nam že sledite na Instagramu? Sledite nam tukaj! 

 

Preberite še: Jezera blizu Ljubljane, primerna za poletno osvežitev

1000 ur zunaj: Gozdarka iz Bohinja z najboljšimi idejami, kaj početi v naravi #intervju

Lucija Odar je mama, partnerka in gozdarka iz Bohinja, ki je zaljubljena v hribe. Navdušila nas je s projektom 1000 ur zunaj, ki ima prav poseben namen. 

Lucija Odar je velika ljubiteljica narave in stoji za projektom 1000 ur zunaj. Ustvarila je ilustracijo drevesa s 1000 listi, ki si jo lahko natisnete in nato za vsako uro, ki jo preživite zunaj, pobarvate en listek. Cilj je, da v enem letu pobarvate celo krošnjo. Odličen izziv, kako k uživanju trenutkov na svežem zraku spodbuditi vso družino, kajne?

Z Lucijo smo v tokratnem VANDRAJ INTERVJUJU klepetali o projektu 1000 ur zunaj in njenem istoimenskem profilu na Instagramu, kjer ji sledi že več kot 10 tisoč ljudi. Tam objavlja imenitne ideje, kaj vse lahko ustvarjamo v naravi, ki pokajo od kreativnosti in pisane domišljije …

Začelo se je s krasnim projektom 1000 ur zunaj in drevesu, ki mu za vsako uro na zraku pobarvamo en list … Povejte nam več o njem.

Že celo življenje si zastavljam kratkoročne cilje, ki so bili zadnjih 10 let povezani predvsem s hribi in višinskimi metri. Ko sem leta 2020 rodila, sem morala cilj prilagoditi moji dojenčici. Takrat sem zasledila idejo o beleženju ur, preživetih zunaj in si ustvarila svoj sledilnik v obliki drevesa s 1000 listi. Moje drevo in cilj sem pokazala prijateljem in ker so bili navdušeni, sem ustvarila Instagram profil, preko katerega drevo delim vsem, ki se želijo pridružiti izzivu 1000 ur zunaj.

Sicer ste magistrica gozdarstva. Po kakšni karierni poti stopate in kako vam je pisana na kožo?

Zaposlena sem kot gozdarka načrtovalka na Zavodu za gozdove Slovenije in služba mi veliko pomeni. V gozdarstvu sem se znašla po spletu naklučij ob zaključevanju srednje šole, vendar sem res vesela, da sem pristala tu kamor spadam.

Je vaša glavna pisarna – pisarna med štirimi stenami ali gozd? Kako je običajno videti vaš delovni dan?

Hladnejšo polovico leta sem večinoma v pisarni, kjer digitaliziramo podatke, pridobljene na terenu, podatke obdelujemo in iz rezultatov napišemo desetletne gozdnogospodarske načrte. Ko je načrt napisan, se prične lepša polovica leta, ko delam na terenu. Običajen dan je videti tako, da si pripravim karto območja, kamor grem, se pripeljem v gozd in tam prehodim približno 50 ha gozda, si narišem sestojno karto in vnesem podatke, ki jih potrebujemo.

Vaš profil na Instagramu, kjer objavljate poučne vsebine o naravi in ideje za ustvarjanje na zraku, spremlja že prek 10 tisoč ljudi. Se vam je ob odprtju profila sanjalo, da boste zgradili in navdihnili takšno skupnost?

Ne, nikakor. Še danes sem presenečena nad tem, hkrati pa me veseli, ker vem, da vsebine, ki jih pripravljam, niso zavržen čas.

Zanimivo je, da prav s pomočjo tehnologije, ki nas je v zadnjih dveh desetletjih iz narave potegnila pred ekrane – sledilce na inovativen način spet vračate k naravi. Koliko časa pa vam za promocijo svežega zraka ukrade tehnologija?

Veliko. Občasno preveč. Vsaj eno uro na dan. Ampak skoraj vsak dan zunaj naletim na kaj zanimivega, za kar mislim, da bi koga zanimalo in potem fotografiram, posnamem, napišem kakšno dodatno razlago in objavim. Odzivi sledilcev pa me motivirajo, da naslednji dan, ko naletim na nekaj drugega, naredim enako. Si pa približno 1x na teden vzamem dan, ko na telefonu opravljam le najbolj nujne stvari.

Na svojem profilu delite imenitne ideje, kako ustvarjati v naravi, ne da bi ji hkrati tudi škodili, pa tudi poučne vsebine, na primer o strupenih in užitnih rastlinah … Od kod črpate vse te ideje in kaj je njihovo glavno vodilo?

Kar se tiče ustvarjalnih vsebin, je mešanica mojih idej, ki mi padejo na misel, ko vidim kakšne plodove, liste, kamne in drug zanimiv material v naravi, ter idej, ki jih sem in tja zasledim na internetu. Kar pa se tiče poučnih vsebin o naravi, vse nastanejo spontano med mojimi obiski narave. Namen mojih objav je sledilcem vliti ljubezen in spoštljiv odnos do narave.

Pravite, da je narava najboljša učilnica. Katere so vaše najljubše aktivnosti v naravi na lep pomladni dan? In katere najbolj navdušijo otroke?

Sama najraje hodim v hribe, ne glede na letni čas. Z družino pa spomladi veliko časa preživimo ob Savi ali jezeru, kjer si malčica sama najde zaposlitev – ustvarja hiške za škrate, sestavlja stolpe iz kamnov, spušča ladjice in podobno. Otrokom je dovolj to, da jih peljemo v naravo in jim damo čas in prosto pot.

V gozdu najdemu tudi kup užitnih dobrot. Kaj moramo vedeti, preden iz gozda prinesemo polno košaro gob, borovnic ali česa, za kar niti nismo prepričani, če je užitno ali morda celo zaščiteno? In kje takšne stvari lahko preverimo?

Prvo pravilo je, da nabiramo le rastline, ki jih poznamo. Prepoznavanje rastlin ni nekaj, kar bi se lahko človek na hitro naučil. Jaz sem se veliko naučila na predavanjih iz botanike in fiticenologije na fakulteti, pa še vseeno večkrat določam rastlino po knjigi Mala flora Slovenije. Na svojem Instagram profilu pa objavljam tiste bolj pogoste užitne in tudi strupene rastline ter povem, kako jih jaz prepoznan.

V gozdu smo gostje, pogosto pa pozabimo, da smo hkrati tudi v domu številnih živali. Kako se lahko najbolj učinkovito zaščitimo pred klopi in kakšna je najbolj ustrezna reakcija, če pot presekamo medvedu?

Iz lastnih izkušenj sem se naučila, da noben repelent ne zaščiti pred klopi 100 %. Največ naredimo, če se po obisku gozda stuširamo, pregledamo in preoblečemo v druga oblačila. Kar pa se tiče medvedov, se moramo zavedati, da medvedi nimajo želje po napadih na ljudi. Kadar pa so v stiski in prestrašeni, lahko storijo tudi kaj, česar si ne želijo ne oni in ne mi. Zato je ob srečanju z medvedom najbolje, da mirno odidemo v drugo smer.

Če govorimo o fobijah, so tudi bližnja srečanja s kačami precej na vrhu seznama številnih ljudi. V Sloveniji živi 11 vrst kač, od katerih so strupeni modras, laški in navadni gad. Kakšna je sploh verjetnost, da jih srečamo in kako upravičen je strah pred njimi?

Na to vprašanje ne morem dati objektivnega odgovora, ker se kač bojim tudi sama. Srečam jih večkrat letno, nobena pa mi ni še nič naredila.

Skoraj 60 odstotkov Slovenije prekriva gozd. Katere so najpogostejše zmote, ki jih imamo o slovenskih gozdovih in česa si kot gozdarka želite, da bi se ljudje, ki jih obiskujejo, vendarle že enkrat naučili?

Slovenci premalo cenimo to, da imamo prost dostop v gozd, da lahko brezplačno nabiramo gobe, borovnice, kostanj… To je po svetu (tudi pri naših sosedih) bolj izjema kot pravilo!

Bi rekli, da sta nam zadnji dve leti, odkar se je svet obrnil na glavo, kaj spremenili pogled na gozdove, ki nas obdajajo?

Predvsem se mi zdi, da je več ljudi začelo redno obiskovati gozd in upam, da ga zato tudi bolj cenijo.

Kako uvidevni obiskovalci narave smo sicer Slovenci?

Težko je zapisati nekaj, kar bi držalo za vse, ker v gozdu naletim na zelo različne ljudi.

Kam po Sloveniji jo najraje mahnete na izlet?

Doma sem iz Bohinja, ki mi je zelo ljub. Tu imamo vse – hribe, reke, jezero, plezališča, gozd ipd., zato tudi večino prostega časa preživimo v Bohinju. Všeč mi je tudi Zgornjesavska dolina in Posočje.

Katera je najboljša lekcija za življenje, ki vam jo je prišepnilo šumenje listja?

Vse se zgodi z razlogom.

FOTO: osebni arhiv / 1000 ur zunaj

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

PREBERITE ŠE: H(r)ana: Slovenski par, v družbi katerega ne boste slabo jedli #intervju

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kje se te dni potepajo naše Instagramerke?

Po ideje za potovanja danes hodimo na portale, bloge, podcaste, forume, You tube in seveda Instagram. Sploh slednji je s čudovitimi fotografijami in osebnimi izkušnjami tisti, ki nas vedno pritegne na poseben način. Pokukali smo, kje se te dni potepajo naše simpatične Instagramerke.

Ivjana Banić spet na Karibih

Ivjanin profil je vedno zabaven, poln smeha in volje do življenja. Vse to pa se še potencira, ko se preseli na Karibe. Ivjanine utrinke s tropov smo z navdušenjem spremljali že prejšnje runde, ko je živela na Barbadosu in potem na Havajih, saj na preprost, realen in zabaven način pokaže, kako izgleda življenje ob morju na drugem koncu sveta. Če vse skupaj gledaš iz drugega konca sveta, kjer se vse pripravlja na sneg, pa je opazovanje vročih plaž in Ivjaninih karibskih sončnih zahodov v družbi koktejla, toliko bolj dobrodošlo. Instagramerke 

Nina Plantan ravno nazaj iz Afrike

Od zadnjega intervjuja za Vandraj, ki ga lahko preberete tukaj, je Nina obiskala kar nekaj novih destinacij. Najbolj sveži so vtisi iz Afrike, kjer je raziskovala Namibijo. Na njenem profilu smo med drugim izvedeli, kako se umivajo ženske iz starodavnega plemena Himba, kako se oblačijo in kako si urejajo lase. Ninini zapisi te kar sami odnesejo na konce sveta, ki jih raziskuje.

Katarina Benček in Petra Parovel v Rogaški Slatini

Katarinine fotografije so nekaj posebnega, saj ji vedno znova uspe vanje ujeti pravi čar destinacije. Če je ona uživala v mirnem trenutku, s kozarcem vina v roki, pa je Petra Parovel izvrstno zajela živahen družinski trenutek ob odhodu na bazen. Dve čudoviti plati iste slovenske destinacije.

Lara Koren z družino v Dubaj

Lara je spakirala kovčke in skupaj z možem in tremi otroki poletela v Dubaj. Dubaj skozi njene oči je odkril malce drugačen zorni kot, kot smo ga vajeni. Dubaj s tremi malčki pač ni enak Dubaju v paru ali s prijateljicami. In kaj smo ugotovili? Destinacija je v resnici idealna za družinski oddih.

Jasna Žaler Culiberg po Afriki

V intervjuju z Jasno, ki smo ga objavili to poletje (preberite tukaj), smo spoznali Jasnino veliko družino in njihove dosedanje poti po različnih destinacijah. Tokrat pa je dolgo družinsko potovanje po Afriki združila z dobrodelnostjo. Njen Instagram je poln zanimivih fotografij, zapisov in videov iz te izjemne popotovalne izkušnje s petimi otroki.

Vanesa Rola s hčerko v čaroben Disneyland v Parizu

Obstaja otrok (ali odrasel), ki si ne želi v Disneyland? Kratko, a zelo sladko je Vanesa Rola predstavila družinski izlet, ki jih je vodil v Pariz. Lepe fotografije so se prepletale z zanimivim opazovanjem male popotnice, ki je brez težav prespala check-in in svoje utrujene nogice spočila v vozičku.

Nam že sledite na Instagramu? Sledite nam tukaj! 

 

instagramerke 

Sanjska služba: milijonar išče osebnega fotografa za Instagram

Kaj pravite na brezplačna potovanja po svetu, kjer je vaša edina naloga narediti popolne fotografije za na Instagram? Če se vam zdi, da takšna sanjska služba ne obstaja, vam bo ta članek polepšal dan.

Sanjska služba

Matthew Lepre, milijonar iz avstralskega mesta Sydney, išče osebnega fotografa, ki bi z njim potoval po svetu in ovekovečil najbolj zanimive insta trenutke. Na mesec bi zaslužili približno 4500 evrov, za vse stroške potovanja pa bi bilo seveda poskrbljeno. Vaša naloga bi bila posneti fotografije, ki bi miljonarju ustvarile brezhibni Instagram profil. Ni to sanjska služba?

Služba, ki ne zahteva veliko

Izkušenje niso potrebne, vse, kar od vas zahteva, pa je dobro rokovanje s pametnim telefonom in oko za detajle. Če vas mika in verjamete, da imate to, kar Matthew išče, se lahko prijavite. Vse kar se morate storiti je, da sledite njegovemu računu na Instagramu in mu z ne več kot 300 besedami opišete, zakaj ste ravno vi pravi za opravljanje te službe. Priporočamo, da ne odlašate preveč, saj je do danes objavo za delo komentiralo že več kot 36.000 ljudi.

Čeprav bo konkurence ogromno, pa zagotovo veliko odtehta dejstvo, da boste najmanj za eno leto živeli sanje vsakega avanturista. Z letnim honorarjem, ki znaša približno 50.000 evrov in kritjem vseh potovalnih stroškov kot tudi nastanitev, je skušnjava za prijavo kar velika.

Tukaj se lahko na sanjsko službo prijavite, izbranec ali izbranka pa bo znana 31. maja 2020.

Pa vso srečo!

Foto: Unsplash

Preberite še: Černobil in njegove sence skozi oči Nine Plantan #intervju

Čudoviti kotički: Ne boste verjeli, da je vse to fotografirano pri naših sosedih!


Danes je v obdobju družbenih omrežij, ko vsak deli fotografije s potovanj na Instagramu, idej za izlet na pretek. Sprehodili smo se že po Sloveniji in si ogledali njene idilične destinacije, ki preplavljajo Instagram (TUKAJ). Tokrat pa vam bomo postregli z lokacijami, ki se skrivajo pri naših južnih sosedih. Na Hrvaškem je kar nekaj destinacij, ki jih lahko preverite s klikom na spletu ali jih obiščete v živo in se na lastne oči prepričate, kako čudovite so.

Pokopališče Mirogoj v Zagrebu

Četudi zveni malce nenavadno, pokopališča pritegnejo številne turiste. Sicer nas asociirajo na žalost in smrt. A so to kraji, kjer lahko občutite popolno tišino in mir, si pogledate čudovito arhitekturo in se sprehodite skozi prelepe parke. Eno od takšnih mest, ki krasi Zagreb (KLIK) je pokopališče Mirogoj. Impresivna gotska arhitektura, dolge arkade in dih jemajoče skulpture, ki jih je oblikoval Hermann Bollé, so samo nekateri od razlogov, zakaj obiskati to čudovito mesto pri naših sosedih.


Dioklecijanova palača v Splitu

Ta palača je eno od najbolje ohranjenih spomenikov rimske arhitekture, ki krasi Split (KLIK). Zgrajena je za rimskega cesarja Dioklecijana. Najprej je imela vlogo luksuzne vile, nato poletne počitniške hišice in rimskega vojaškega kampa. Četudi se je z leti njen videz precej spremenil, so sledi zgodovine še vedno vidni. Danes si jo lahko ogledate v središču Splita, in sicer brez dodatnih stroškov. Če vas zanimajo podzemna nahajališča, kjer se je v palačo vstopalo z morske strani, boste za ogled morali kupiti vstopnico.


Stari grad v Dubrovniku

Če želite obiskati Dubrovnik zaradi njegovih zgodovinskih lepot, čudovitega morja ali Igre prestolov, vas to najbolj južno mesto na Hrvaškem ne bo razočaralo. Vsaka lokacija v Dubrovniku je vredna fotografiranja za Instagram, a ena je daleč najbolj priljubljena. Če se odpravite proti severu mesta in vstopite v žičnico, vas bo na vrhu pričakal eden od najlepših razgledov v Dubrovniku. Povratna vozovnica znaša 170 kun.

Stopnice do raja na Hvaru

Poleg kristalnega morja, odlične hrane in mogoče kakšna znana osebnost, vas bo tu pričakalo nešteto možnosti za fotografiranje. A tudi tu se nahaja eno od mest, ki ga lahko najdete na skoraj vsakem Instagram profilu. Govorimo o stopnicah do raja (ali Stairway to Heaven), kjer lahko spijete dobro kavo in uživate v trenutku.

Moro plaža Stupe blizu Korčule

Ena od letošnjih najbolj fotografiranih plaž je gotovo Moro plaža Stupe. Nahaja se na majhnem otoku Stupe, nedaleč od Korčule. To mesto je pravzaprav na novo odprta restavracija ob plaži, kjer lahko uživate v kosilu ali večerji. Ne pozabite se nastaviti sončnim žarkom in posneti fotografijo na znanih gugalnicah ali s plavim okvirom.

View this post on Instagram

Swinging in the sea breeze ?

A post shared by Emilyhancock (@_emilyhancock) on

Atelier Charm v Rovinju

Pred to šarmantno trgovino, nedaleč od središča Rovinja, boste našli mesto, ki je največkrat fotografirano mesto v Rovinju. Govorimo o ulici, ki se nahaja med starimi stavbami, in vodi do samega morja. Na koncu ulice vas pričakujejo romantično okrašeni stoli in mize. Na vsakem Instagram profilu bodo videti čarobno.

Ulica dežnikov v Novigradu

Še eno mesto, kjer lahko posnamete čudovito fotografijo za svoj Instagram profil, nam ponuja Istra (KLIK). To, nekoč ribiško, mesto je postalo idealna poletna destinacija za turiste iz celega sveta. Zaradi svoje bližine slovensko-hrvaški meji pa je zelo privlačen za slovenske turiste. Ravno zdaj je pravi čas, da obiščete Rovinj in objavite čudovito fotografijo z ulice dežnikov.

Foto: Instagram, Unsplash

PREBERITE ŠE: Najbolj idilične destinacije v Sloveniji, ki preplavljajo Instagram

Najbolj idilične destinacije v Sloveniji, ki preplavljajo Instagram

Instagram ni zgolj socialno omrežje, ampak za mnoge tudi prostor izražanja. Skozi fotografijo uporabniki kažejo lepoto sveta skozi svoje oči. Za najbolj idilično fotografijo pa ni treba rezervirati letalske karte za Bali ali Grčijo. To so najbolj idilične destinacije v Sloveniji, ki preplavljajo Instagram. Na Vandraj vam zaupamo, katere!

Ojstrica nad Bledom

Med najbolj idilične destinacije v Sloveniji zagotovo spada tudi ta. Za tisto čudovito Instagram fotografijo, ki bo osupnila vaše sledilce, se povzpnite 611 m visoko na Ojstrico. Ojstrica nad Bledom se dviga visoko nad blejskim jezerom. Vzpon nanjo je najlažji iz Velike Zake. Z vrha se ponuja razgled na okoliške lepote. Na nasprotni strani je lepo viden grad, na sredini jezera pa idilični otok s cerkvijo.

VEČ O TEM PA: Klopca nad Bledom, ki je preplavila Instagram 

Blejski vintgar

Reka Radovna si je skozi stoletja izklesala 1,6km sotesko na Gorenjskem. Na koncu soteske preko praga pada slap Vindgarski šum. Opremljena je z mostovi in galerijami. Odpravite se na sprehod in uživajte v mogočni naravi. Obvezna oprema so udobni čevlji in dober fotoaparat. Mimogrede, v bližini Bleda najdete kup ugodnih nastanitev in spa oddihov – več o ponudbi TUKAJ.

Jelenov greben

V Olimijah, na grebenu pod Rudnico, se skriva čisto posebno doživetje. Nič čudnega, da se tam veliko parov odloči za vstop v skupno življenje. Ob prihodu najprej opazite jelene. Ti se prosto gibajo po okoli 8 hektarjev velikem ograjenem dvorišču. Vaši sledilci bodo nad fotografijo z ljubkim jelenom navdušeni!

VEČ TUKAJ: Podčetrtek: so Terme Olimia edini razlog za obisk Kozjanskega? 

Srce med vinogradi Špičnik

V brezoviških vinogradih se nahaja ena izmed najbolj romantičnih slovenskih lokacij. Znamenito srce v vinogradu je med najbolj idiličnimi destinacijami, po svoji lepoti pa je znan po celi Evropi. Pogled na srce je mističen in skoraj čaroben, lokacija pa čudovita v vseh letnih časih.

PREBERITE VEČ TUKAJ: Izlet na Martinovo: cesta med vinogradi v obliki srca 

Velika planina

Nobena skrivnost ni, da se slovenska pokrajina ponaša z naravnimi čudeži, ki jim ni para. Med drugim so to naše alpe. Velika planina je visokogorska planota v Kamniško – Savinjskih alpah. Lokacija za aktivno preživljanje prostega časa, športne aktivnosti in enodnevne izlete. Obiskovalce med drugim tja privablja tradicionalna pastirska vasica. Ta vasica je med redkimi še delujočimi na svetu in največja v Evropi.

Velika planina je lahko enodnevni izlet, lahko pa ga tudi podaljšate za noč ali dve. TUKAJ najdete kup ugodnih nočitev na Veliki planini, ki vas bodo očarale.

Logarska dolina

Logarska dolina je med najlepšimi alpskimi ledeniškimi dolinami v Evropi. Prekrasen in produktiven izlet v vseh letnih časih. Obiščite krajinski park ali pa se sprostite na svežem zraku v mnogih aktivnostih, ki jih ima dolina pripravljene za vas. Greste raje s kolesom ali na konjskem hrbtu? Dih jemajoči razgledi bodo osupnili vsakega.

https://www.instagram.com/p/Br0n_ISgJs5/

Tri lučke na Sremiču

Na Sremiču v Krškem se nahaja prenovljen hotel in restavracija Tri lučke. Restavracija se ponaša z naravno, okusno in kreativno hrano, ki bo presenetila še tako izkušenega ljubitelja dobre hrane. Dobra hrana pa je le ena izmed njihovih mogih kvalitet. Hotel se nahaja na vrhu Sremiča in ponuja razgled na celotno krško kotlino. Tri lučke so priljubljena lokacija za poroke in romantične oddihe. Uživajte ob razgledu, lokalnem vinu in odlično pripravljeni hrani. Ob takšnih fotografijah se bodo vašim sledilcem cedile sline.

Foto: Shutterstock, Instagram

PREBERITE ŠE: Raj za milenijce: Slovenija na seznamu najbolj instagramabilnih destinacij

Iščete še več navdiha, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – tokrat po Sloveniji.

Čudovito turkizno jezero, ki je očaralo Instagramerje, je v resnici odlagališče

Rajsko turkizno jezero v Rusiji, ki je postalo priljubljena točka za lovljenje fotografij za na Instagram, v resnici ni prav nič rajsko.

Umetno jezero v mestu Novosibirsk v Rusiji s svojo turkizno modro barvo privablja poglede in kar kliče k fotografiranju. Zaradi svojega videza se ga je prijelo celo ime sibirski Maldivi. Jezeru je nekdo celo ustvaril profil na Instagramu pod imenom @maldives_nsk.

A videz vara.

Jezero namreč leži blizu premogovnika in služi kot odlagališče odpadnega pepela. Prav odpadne snovi v njem so razlog za privlačno barvo. Vsekakor pa prav zaradi tega kopanje v jezeru odsvetujejo.

Jezero po obratu nosi ime ТEC-5 in že to namiguje, da gre za zajetje človeškega nastanka, ki ni namenjeno turizmu in plavanju. Izjavo, kjer opozarjajo, da naj v tej vodi nikar ne plavajo, so podali tudi pri podjetju, ki upravlja z bližnjim obratom. V izjavi so sicer povedali, da voda ni strupena. Ima pa visok pH, poleg tega je dno prekrito z lepljivim blatom, zato je plezanje iz jezera precej nemogoče. A Instagramerji se na opozorila kot kaže požvižgajo. Vse za dobro fotko!

Spodaj se lahko sprehodite čez šopek Insta trenutkov poziranja ob jezeru, ki je vse prej kot rajsko. Med drugim se je eno od pogumnih deklet vanj podalo na napihljivem flamingu, nekdo je po jezeru zaveslal na SUP-u, s turkiznim ozadjem pa se je nek par celo fotografiral v poročni obleki.

Foto: Shutterstock, Instagram/maldives_nsk

https://www.instagram.com/p/BzfIhjynbZv/

https://www.instagram.com/p/BzhWREkHGIy/

https://www.instagram.com/p/BzvgZb0n4KR/

https://www.instagram.com/p/BzW_-PsnjP4/

https://www.instagram.com/p/Bzv2hBoHA45/

https://www.instagram.com/p/BzvIerVHXuN/

https://www.instagram.com/p/BzvHVStnbj-/

https://www.instagram.com/p/BzrtaXWHBq3/

https://www.instagram.com/p/BzpKTEFHJwN/

https://www.instagram.com/p/BzpJIEpnm8-/

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.