TOP 9: Najboljša sladkovodna in morska naravna kopališča v Sloveniji

Poletje je v polnem razmahu in osvežitev je več kot nujno potrebna. To so najboljša sladkovodna in morska naravna kopališča v Sloveniji, kjer si lahko privoščite skok v vodo.

Zagotovo ima vsak Slovenec svoje priljubljeno bližnje kopališče za hitro osvežitev. V Sloveniji jih res ni malo. Od rek in jezer, vse do toplic in morja. Seznam pa smo pripravili z mislijo na dnevne izlete, kjer lahko na kopališču preživite cel dan. Naj vam naša naravna kopališča odlično služijo tudi to poletje.

Sladkovodna kopališča

Bohinjsko jezero

Bohinjsko jezero je največje naravno jezero v Sloveniji in leži v Triglavskem narodnem parku. Jezero ponuja kristalno čisto vodo, obdano z Alpami, kar ustvarja čudovito kuliso za kopanje, različne vodne športe, čolnarjenje in ribolov. V Bohinjskem jezeru se boste zagotovo dodobra osvežili. Če ne v samem jezeru, pa v zavetju mogočnega gozda. V okolici jezera je več restavracij, kjer boste lahko pogasili žejo in lakoto. Na voljo pa je tudi kar nekaj prenočišč in kampov.

Blejsko jezero

Blejsko jezero je eno najbolj prepoznavnih krajev v Sloveniji. Z značilnim otočkom sredi jezera in gradom na pečini, ponuja Blejsko jezero idilične pogoje za kopanje, veslanje in vožnjo s pletno. Bled ima več urejenih plaž, pa tudi hotelske bazene, več različnih restavracij in lokalov ter vso drugo turistično infrastrukturo.

Cerkniško jezero

Cerkniško jezero je presihajoče jezero, ki v poletnih mesecih pogosto ponuja dovolj vode za kopanje in druge vodne aktivnosti. Njegova posebnost je spreminjajoča se površina, kar ustvarja edinstveno izkušnjo ob vsakem obisku. Ob cerkniškem jezeru lahko hitro vsak najde svoj zaseben kotiček in plažico ter uživa ob petju ptic.

Kolpa

Reka Kolpa, ki teče ob slovensko-hrvaški meji, je priljubljena destinacija za kopanje, kanuizem, raftanje in SUPanje. Reka ponuja številne naravne plaže in mirne zalive, kjer se lahko obiskovalci sprostijo in uživajo v čisti vodi in bogatem zelenju.

Soča

Reka Soča je znana po svoji smaragdno zeleni barvi in je ena najlepših rek v Evropi. Poleg kopanja ponuja Soča tudi odlične pogoje za kajakaštvo, raftanje in ribolov. Kot dodatno idejo za osvežujoč izlet ob reki Soči, priporočamo: Ideja za osvežujoč poletni izlet: Smaragdna dolina reke Soče in slap Kozjak

Slana kopališča

Portorož

Portorož je eno najbolj priljubljenih morskih kopališč v Sloveniji. Ponuja peščene in kamnite plaže, kjer lahko obiskovalci uživajo v čistem morju, sončenju in različnih vodnih športih. Za obiskovalce so na voljo (plačljivi) ležalniki in senčniki, otroci lahko uživajo na mivki in igralih, dovolj je tudi možnosti za kosilo ali večerjo, za kavo ali koktajl. V Portorožu dogajanja zagotovo zlepa ne bo zmanjkalo.

Piran

Piran je slikovito obalno mesto, ki poleg kulturnih znamenitosti ponuja tudi čudovite plaže. Morska voda je čista, plaže (večinoma betonske) pa so primerne za kopanje in potapljanje. Priporočam tudi izlet do plaže v Fiesi.

Strunjan

Strunjanski naravni rezervat ponuja nekaj najlepših plaž na slovenski obali. Obiskovalci lahko uživajo v miru in tišini narave ter se kopajo v čistem morju. V Strunjanu je dovolj sence, zagotovo pa vas bo navdušil tudi sprehod po solinah in obisk pokopališča školjk.

Koper

Koper, največje obalno mesto v Sloveniji, ima več naravnih kopališč, kjer se lahko obiskovalci sprostijo in uživajo v morskih radostih. Prenovljena mestna plaža je primerna za družine in ponuja različne aktivnosti.

Izola

Izola je čudovito obalno mesto s številnimi naravnimi plažami, kjer se lahko obiskovalci kopajo v Jadranskem morju. Mesto ponuja tudi številne možnosti za vodne športe in raziskovanje obale.

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Jezera blizu Ljubljane, primerna za poletno osvežitev

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ideja za oddih: Hotel ob največjem termalnem jezeru na svetu

Madžarska, dežela bogate kulturne dediščine in naravne lepote, ponuja obiskovalcem nešteto možnosti za sprostitev in uživanje. Eden od najlepših krajev, ki jih Madžarska ponuja, je Heviz. Heviz je znan po svojem termalnem jezeru, ki je eno največjih naravnih toplih voda na svetu. V tem idiličnem kraju se nahaja tudi edinstveno zatočišče miru in razkošja – Naturmed Hotel Carbona.

Naturmed Hotel Carbona je pravi biser v srcu mesta Heviz, ki ga obdaja čudovita narava. Namenjen je vsem, ki iščejo popolno kombinacijo wellnessa, zdravja in razkošja. Ne glede na to, ali iščete oddih v dvoje, sproščujoče počitnice za družino ali potovanje za dušo, bo ta hotel izpolnil vse vaša pričakovanja.

Naravna zdravilna moč termalnega jezera Heviz

Glavna značilnost hotela Naturmed Carbona je njegova bližina termalnemu jezeru Heviz, ki je znano po svojih zdravilnih lastnostih. Gre za največje termalno jezero na svetu primerno za plavanje. Voda v jezeru je obogatena s številnimi minerali, ki so koristni za telo, zato je odlična izbira za tiste, ki iščejo naravno zdravljenje in sprostitev. Gostje hotela lahko enostavno dostopajo do jezera, saj je le nekaj korakov stran. Po razvajanju v termalnih vodah se lahko vrnete v udobje hotela.

Wellness in spa ponudba

Naturmed Hotel Carbona je znan po svojem wellness in spa centru, ki ponuja široko paleto storitev za sprostitev in nego telesa. Obiščite savno, jaccuzzi ali bazen s toplo termalno vodo in dovolite, da se vsakdanje skrbi stopijo stran.

Aktivnosti v okolici

Poleg uživanja v termalnem jezeru in wellness storitvah lahko v okolici hotela Naturmed Hotel Carbona raziskujete številne zanimivosti. Obiščite mestno središče Heviza, kjer boste našli trgovine, restavracije in kulturne znamenitosti. Za ljubitelje narave pa so na voljo čudovite sprehajalne poti in možnosti za kolesarjenje.

Sobo v hotelu lahko po ugodni ceni rezervirate TUKAJ

 

PREBERITE ŠE: Heviz in odličen družinski resort, kjer RES razumejo otroke

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Foto: Megabon

Blatno jezero in Budimpešta: poletje ob madžarskem “morju”

Blatno jezero se nahaja na Madžarskem, je največje v srednji Evropi in je ena bolj priljubljenih izletniških točk te dežele. Leži dobrih 80 kilometrov jugozahodno od Budimpešte in je odlična ideja za oddih tudi med Slovenci. Če ste že tu, pa predlagamo tudi skok v prestolnico madžarskih term in zdravilišč – Heviz in obisk Budimpešte!

Blatno jezero ali madžarsko morje? Ker naši sosedje nimajo morja, Blatnemu jezeru pogosto rečejo kar madžarsko morje. To je tudi priljubljena poletna destinacija za dopustnike, ki iščejo malo drugačen oddih. Imamo nekaj idej!

Skok v vodo, preizkušanje vodnih športov in razvajanje v termalnih vrelcih

Voda se poleti segreje na okoli 26 stopinj Celzija, zato je jezero tudi priljubljena točka za kopalce, jadralce in druge ljubitelje vodnih športov, kot je na primer SUP-anje – veslanje na deski. Jezero je privlačno tudi za ljubitelje ribolova, v bližini pa so še zdravilišča in termalni vrelci. S trajektom se lahko zapeljete tudi čez jezersko ožino iz slikovitega Tihanyja do Siofoka, enega večjih mest ob jezeru.

Na degustacijo vin in sprehod po slikovitih uličicah Tihanyja z razgledom

Predvsem na severni obali jezera slovijo tudi po vinogradništvu, zato je obisk vinske kleti in degustacija priznane madžarske žlahtne kapljice skoraj nujna točka na seznamu stvari, ki jih morate tam doživeti. Če vam zvečer ostane še kaj energije, pa priporočamo sprehod ob jezeru. Največjo mesto ob jezeru je Keszthely, dve večji kotanji jezera pa ločuje polotok Tihany. Celoten polotok je zgodovinsko okrožje, katerega središče je benediktinski samostan iz leta 1055. Za vasico Tihany pravijo, da je najlepši kraj na Madžarskem in je zelo priljubljena turistična točka. Vasica je idilično urejena, skoraj vsaka hiša ima trgovino s spominki. Tu stoji tudi etno muzej na prostem, s prekrasnim pogledom na Blatno jezero.

Heviz, najbolj priljubljeno termalno jezero na Madžarskem

Prestolnica madžarskih term in zdravilišč je Heviz. In samo tukaj se lahko tudi pozimi kopate v največjem naravnem biološko aktivnem termalnem jezeru na svetu. Heviz je najbolj priljubljeno termalno jezero na Madžarskem, ki zaseda površino 4,4 ha s kolonado, vrtovi in ​​drugimi spa atrakcijami. Jezero je nacionalni naravni spomenik. To je največje termalno jezero v Evropi, ki se ponaša z zdraviliško tradicijo od leta 1795. Med poletjem je njegova temperatura okrog 38 °C, a tudi pozimi nikoli ne pade pod 24°C. Voda, zelo bogata z minerali, prodira iz globine 38 metrov in se spreminja vsake tri dni. Posebna atrakcija na jezeru so vodne lilije s čudovitim rdečim cvetom. Več nastanitev v Hevizu najdete TU.

Ugoden večdnevni oddih

Pri Megabonu so zbrali šopek odličnih nastanitev ob Blatnem jezeru. Med njimi pobrskajte TUKAJ – klik.

Podaljšek izleta do Budimpešte

Če ste že na tem koncu, priporočamo tudi skok do madžarske prestolnice, ki se lahko pohvali z osupljivo arhitekturo, številnimi prikupnimi kavarnami in restavracijami z odlično kulinariko. Šopek odličnih nastanitev in ugodnih ponudb smo našli TUKAJ. V Budimpešti boste težko spregledali grajski hrib Budim, ki je že 30 let na seznamu UNESCOVE dediščine, v gradu pa najdete tudi Narodno galerijo in vinsko fontano, iz katere dejansko teče rdeče vino. Z Budima boste ujeli tudi osupljiv razgled čez reko Donavo in mogočne zgradbe, najveličastnejši je parlament s kupolo. Sprehodite se še čez Szechenyjev verižni most, ki velja za enega najlepših na Donavi in popeljal vas bo na drugo stran mesta, v Pešto.

Foto: Unsplash, Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Heviz: Zato morate vsaj enkrat v življenju doživeti terme na Madžarskem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

 

“Jezero namesto morja? Vsako leto!” #intervju

V času, ko se večina Slovencev množično odpravlja na poletni dopust ob bližnjo ali daljno morsko obalo, je družinico Ane Pečnik pot vodila v povsem drugo smer. Na avstrijsko Solnograško, deželo jezer in visokih gora.

Solnograška v poletnem času ob številnih naravnih in kulturnih lepotah ponuja zelo znosne dnevne temperature, čisto in razmeroma toplo jezersko vodo ter izjemen zrak tradicionalnih visokogorskih klimatskih zdravilišč, kamor so v nekdanjih, monarhičnih časih, skupaj s Habsburžani, zahajale evropske kronane glave in drugi veljaki. Wolfgangsee

Zgodovinsko in arhitekturno bogata je že pot do končne destinacije

“Iz Celja do naše končne destinacije, kraja St. Wolfgang ob Wolfgangseeju, enem največjih in najtoplejših jezer pokrajine Salzkammergut, ki sicer razprostira v treh avstrijskih zveznih deželah (Salzburg, Štajerska, Zgornja Avstrija), je 324 kilometrov. Pot poteka večinoma po Phynski avtocesti (Graz-Linz).

Odločili smo se, da zaradi dojenčka Luca in psička Bineta pot opravimo v dveh delih. Prvi dan smo šli do Admonta, zgodovinskega mesteca na zgornjem Štajerskem. Admont se ponaša s slovito benediktinsko opatijo, ki hrani eno največjih samostanskih knjižnic v Evropi, tam pa domuje tudi izjemna galerija sodobne umetnosti. V Admont smo prispeli po slabih treh urah vožnje z enim malce daljšim postankom. Sledila je namestitev v simpatičnem penziončku, sprehod po Admontu in pozno kosilo.”

“Drugi dan smo se po zajtrku po regionalni cesti odpravili najprej mimo Liezna do Stainacha. Vsa leta od kar hodimo v te konce, je tu obvezni postanek za kavo in nakup kruha. Tega smo opravili tudi tokrat. Potem smo se peljali mimo Kulma s slovito skakalnico, Bad Auseeja, Halstatta z rudnikom soli in slikovitim mestecem vzidanim na strmo jezersko obalo, Bad Goiserna – rojstnega kraja pohodnega čevlja »gojzarja«. Vsa mesta so odlična priložnost za vmesne postanke in oglede. Po dobri uri vožnje smo prispeli do Bad Ischla, nekdanje poletne prestolnice Avstro-Ogrske, kamor je konec junija (pa do konca poletja) migrirala celotna cesarska družina.”

V zdraviliško mesto Bad Ischl in okoli

Ana se z družino vsako leto vrne v zdraviliško mesto, zato ima kar nekaj povedati: “Tu sta se spoznala in zaročila slavna cesarica Sissi in Franz Jožef (v nekdanjem Hotelu Austria, kjer danes domuje mestni muzej). Zdraviliško mesto z nekaj več kot 20000 prebivalci se lahko pohvali s kar nekaj ogleda vrednimi točkami. Mednje nedvomno sodi poletna cesarska rezidenca Kaiservilla s čudovitim parkom, pa mestna promenada ob reki Ischl, ki se zaključuje v parku z zelo izvirnim otroškim igriščem.

Zelo lep je tudi sprehod na bližnji grič Siriuskogel od koder je krasen pogled na mesto. Čudovito možnost za oddih ponujajo tudi tamkajšnje terme s posebnim, otroškim delom. Ko bo Luc malo večji, bomo zagotovo obiskali tudi mestno gledališče Kongress & Theraterhaus, kjer se vsako poletje odvija Leharjev operetni festival. Franz Lehar, avstrijski operetni skladatelj, je bil eden od mnogih znanih umetniških prebivalcev Bad Ischla, ki je velik del življenja preživel v tem mestu in tu napisal svoje najslavnejše operete kot npr. Veselo vdovo, Deželo smehljajev …”

Končna destinacija: Wolfgangsee

“Po sprehodu, kratkem shoppingu, obisku prijateljev in kosilu, smo se odpravili naprej do naše končne destinacije. Po 20 minutah vožnje smo prispeli pred hotel Pri belem konjičku (Im Weissen Rössl). Gre za enega najbolj znanih avstrijskih hotelov, ki mu je do nesmrtne slave pomagala glasba, in sicer stoimenska opereta Ralpha Benatzkega, po kateri sta bila posneta tudi dva filma. Sem zahajamo že več kot desetletje in hotel opravičuje svoj moto – Hier war der Kaiser Gast, hier ist der Gast König (tu je bil gost cesar, tukaj je gost kralj, op. p.).

Ker smo letos prispeli v okrepljeni zasedbi z Lucom in psičkom Binetom smo se prvič odločili za bivanje v apartmaju. Hotel premore dve bližnji rezidenci s prostornimi in udobnimi apartmaji, neposrednim dostopom do jezerske obale in možnostjo koriščenja vseh hotelskih kapacitet, tudi fascinantnega bazenskega kompleksa in plaže na jezeru – t. i. Spa im See. Tako se je tudi uradno začel naš teden poletnega dopusta, ki je bil poln spremenljivega vremena (kot se za gore pač pritiče), a vseeno izjemno lep. Tu lahko sredi avgusta doživite tudi dneve, ko se izmenjavo prav vsi letni časi, lahko pa vas kak dan greje sonce tako močno, da se mu skrije vsaka morska obala. Ampak za prav vsako vreme se najde kakšna aktivnost, tudi sprehodi v dežju sodijo mednje.”

Ana, kaj početi ob jezeru Wolfgangsee?

Naša vsakodnevna rutina je jutranja kava v simpatični kavarnici Kaffeewerkstatt v središču kraja. Tam naredimo načrt za vsak dopustniški dan. Med naše aktivnosti ponavadi zaidejo naslednje: plovba po jezeru (z veliko jezersko ladjo in z manjšim električnim čolnom, ki ga lahko upravljate sami), kopanje v jezeru (izjemno doživetje je plavanje v kristalno čisti vodi v objemu dvatisočakov) in kopanje v hotelskih bazenih. Pa tudi sprehodi po obali jezera, vožnja z železnico na Schafberg, vzpon na planoto Zwölferhorn z gondolami in celodnevni izlet v Salzburg (slaba ura vožnje), Fuschl in St. Gilgen …

Prihodnje leto bomo za Lucijana pripravili en krožni izlet po ostalih jezerih (več kot 40 jih je v tem koncu Avstrije). Ko bo malce starejši, pa še kak dnevni izlet do Lienza (prav tako uro vožnje stran) in obisk enega od rudnikov soli v teh koncih. Da o slovitem Orlovem gnezdu nad Salzburgom niti ne govorimo.


Ani Pečnik lahko prav zdaj sledite na dogodivščinah ob jezeru Wolfgangsee! Na svojem Instagramu  se z zanimivostmi, razgledi in izkušnjami javlja vsak dan! Sledite ji TUKAJ!

 

Foto: Ana Pečnik (Wolfgangsee)

PREBERITE ŠE: Kako do vrhunskega BREZPLAČNEGA dopusta ob 10. obletnici Megabona?

 

Spa oddih v Bohinju: To je prvi ekološki hotel pri nas!

Bohinjsko jezero je vedno dobra ideja za aktiven oddih. Še toliko bolje, če je ta obarvan s trajnostno in ekološko noto.

Vsake toliko potrebujemo kratek pobeg v naravo, da se naše telo in um malce umirita, da se nadihamo svežega zraka in znebimo stresa. Na srečo imamo v Sloveniji številne možnosti za rekreacijo v čudoviti naravi. Bohinjsko jezero je gotovo ena izmed točk, ki je primerna za izlet skozi vse leto. Pa, če vam povemo še, da prav tam stoji še prvi ekološki hotel pri nas?

V Bohinju stoji prvi ekološki hotel pri nas

Ste vedeli, da se v Bohinju nahaja ekološki hotel? Prvi te vrste pri nas, Bohinj Eco Hotel, so odprli pred skoraj desetletjem. Njegove glavne prednosti so naravni materiali, lastna vodna črpalka, ekološki sistem ogrevanja vodnega parka, polnilne postaje za električne avtomobile ter ekološka kulinarika. Zdravje in dobro počutje sta tu postavljena na prvo mesto, hkrati pa je posebej pomembna tudi skrb za okolje.

Priznani hotel slovi po tem, da gre za prvi ekološki hotel v Sloveniji. V hotelski restavraciji vam postrežejo s slovensko in z mednarodno kulinariko ter s posebnimi vegetarijanskimi in nizkokaloričnimi jedmi, pripravljenimi iz ekoloških sestavin lokalnega izvora.

Odlično ponudbo za ECO hotel Bohinj najdete na Megabonu! 

Ekološki vodni park

Vodni park Bohinj, ki je ogrevan na poseben ekološki način, se ponaša z več kot 500m2 skupnih bazenskih površin! Bazeni so razgibano oblikovani in primerne globine za vse starosti. Bazenski prostor ima večji rekreacijski bazen, dva jacuzzija in otroški bazen z atrakcijami. V glavnem rekreacijskem bazenu se lahko razvajate v zvočni votlini ali pa se pocrkljate v votlini za zaljubljene.

Tisti bolj adrenalinskega tipa, pa se lahko preizkusite na bazenski plezalni steni ali se spustite po toboganu! Rekreacijski bazen je primeren tudi za animacijo starejših in mlajših! Bazenske atrakcije in efekti, kot so: masažne kadi, vodne šobe, divja reka, tropski slap vam bodo gotovo še v dodatno veselje.

Panoramski wellness z nepremagljivim razgledom

Panoramski hotelski welness je še ena ogromna prednost Eco hotela Bohinj. Zajema bazen, turško savno, finsko savno, masažni prostor, prostor za sprostitev in veliko teraso za sončenje.

Bohinjsko jezero je idealna destinacija za aktiven in sproščujoč oddih

V neposredni bližini hotela se lahko podate na plezanje, raftanje in pohodništvo ali pa obiščete bližnji adrenalinski park. Hotel nudi tudi shrambo za kolesa in možnost najema koles. Ogledate si lahko slap Savica, smučate na Voglu ali pa se podate na raziskovanje čudovite okolice jezera. Sprostite se v hotelu, kjer se zvečer lahko zabavate tudi na hotelskem bowlingu.

Odlično ponudbo za ECO hotel Bohinj najdete na Megabonu! 

Foto: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Popoln romantičen SPA oddih med vinogradi: Sibon wine & spa resort

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos

Tokrat smo se potepali po dolini Soče, kjer nas je očaral kraj, ki marsikoga zmede že s svojim imenom. Most na Soči je strjeno naselje na sotočju Soče in Idrijce, znano pa je predvsem po (sicer umetnem) jezeru, ki se lesketa v edinstveni barvi Soče.

Most na Soči je naselje, kjer kraljuje čudovito jezero, ki ponuja številne aktivnosti. Ob bregovih jezera so številne sprehajalne poti, priporočamo pa, da se zapeljete tudi po samem jezeru. Akumulacijsko jezero je nastalo leta 1938 za potrebe hidroelektrarne Doblar. Jezero je dolgo 7 kilometrov, največja globina znaša 32 metrov. Na najširšem delu, pri Mostu na Soči, doseže širino 600 metrov. Most na Soči pa je znan tudi po arheoloških ostalinah iz bronaste in železne dobe ter rimskega imperija.

Do kraja Most na Soči lahko pridemo iz več smeri. Iz Nove Gorice, Bovca in iz Idrije, pa tudi prek Podbrda ali Cerknega (klik za idejo za izlet v Cerkno in do bolnice Franja). Če ne po cesti, pa lahko do Mosta na Soči pridete tudi z vlakom – in to takšnim, na katerega gre tudi vaš avto! Iz Bohinjske Bistrice do železniške postaje Most na Soči namreč vozi tudi avtovlak (več TUKAJ), kar je prav posebno doživetje. In kaj vse lahko počnete, ko ste enkrat tu?

SUPanje po jezeru 

Najbolj idiličen razgled na Most na Soči boste ujeli prav z jezera. Po njem se lahko zapeljete s SUP-om, pa tudi s kajakom ali kanujem.

Po sprehajalnih tematskih poteh

Najbolj priljubljeni poti po Mostu na Soči sta kulturnozgodovinska pot “Čez most po modrost” in vodno-energijska pot “Na Most po krepkost”. Mimogrede, Most na Soči je poleg drugih pešpoti odlično izhodišče tudi za kolesarske poti v okolici.

Z ladjo Lucija do sotočja Tolminke in Soče 

Bi šli na plovbo po smaragdni reki Soči in prisluhnili zgodbam in legendam kapitana Deana? Ladja Lucija pluje v dveh smereh – proti elektrarni Doblar (smer jug) in do sotočja reke Tolminke in Soče (smer sever). Plovba v vsako smer traja eno uro. Vozovnica za odrasle stane 10 evrov, za otroke do desetega leta 5 evrov, če na ladji naročite kosilo, boste za ceno ene vozovnice pluli na oba dela jezera – skupaj okoli 2,5 ure. Na ladji je v običajnih razmerah prostora za 104 potnike. Točko, kjer se lahko vkrcate nanjo, najdete blizu parkirišča pod Modrejem. Med tednom rezervacija ni potrebna, priporočamo pa jo za soboto in nedeljo za plovbe ob 11.00 in 12.30 uri. Več podrobnosti najdete TU.

Ribolov

Jezero je tudi pravi raj za ribiče. Najznačilnejša riba je avtohtona soška postrv. V jezeru plavajo še lipani, potočne postrvi, križanci med soško in potočno postrvjo ter šarenke.

Kam na kosilo?

Najbolj idiličen razgled med srkanjem vina boste zagotovo našli v Penzionu Šterk, ki za goste skrbi že več kot tri desetletja. Priporočamo, na sedete na teraso, ki odpira pogled na sotočje Soče in Idrijce in uživate v enem lepših razgledov na turkizno vodo. Njihova specialiteta je – kakopak – postrv. Mimogrede – imajo tudi sobe in glamping hiški, vrt z bazenom in sprejemajo tudi turistične bone. V srcu mesta najdete še picerijo Jezero, kjer imajo poleg pic tudi odličen sladoled. Hladno pivo z imenitnim razgledom na jezero in vršace v ozadju pa najdete v Frnaži ob šotorišču Senca pred vasjo Modrejce.

Po razgled do cerkve nad mestom

Poleg razgledov s samega jezera se lahko iz središča mesta po stopnicah in klancu povzpnete skozi naselje do cerkve sv. Lucije. V njej najdete freske Toneta Kralja. Pot nato nadaljujete mimo osnovne šole, kjer je tudi arheološki muzej. V naslednjem križišču sledite tabli na levo do cerkve sv. Mavra, od koder se odpira krasen ragled na jezero. 

Ne spreglejte skulptur

V okviru prireditve Noč na jezeru poteka tradicionalna mednarodna slikarska kolonija v sodelovanju z Združenjem Slovenske izseljenske matice. Nekatera dela si lahko ogledate kar ob jezeru, saj krasijo urejene sprehajalne poti okoli njega.

Dogodki, ki jih je vredno ujeti 

Most na Soči je kljub majhnosti lahko prav živahno mesto. Vodna hiša se ob večerih prebudi v soju luči, tu pa se odvijajo različni koncerti, gledališke predstave, ko pade noč, pa se jezero pogosto prelevi tudi v kino na prostem! Vse aktualne dogodke najdete TUKAJ ali na Facebook strani Turističnega društva Most na Soči (tu).

Podaljšan oddih do Tolmina, Kobarida in Bovca

Če ste že v teh koncih, priporočamo, da kakšen dan raziskujete tudi bližnji Tolmin. Tu vas bo očaral sprehod po slikovitih Tolminskih koritih. Če pot nadaljujete do Kobarida, priporočamo gurmansko kosilo v Hiši Polonka in sprehod do slapu Kozjak. Na poti do tja pa še obvezna fotografija na Napoleonovem mostu čez sotesko reke Soče. Po njeni dolini pridete tudi do Bovca, kjer vas prav tako čaka kup adrenalinskih dogodivščin – priporočamo zipline ali spust po brzicah!

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Z avtovlakom iz Bohinjske Bistrice v Most na Soči

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Grajsko kopališče Bled je prvo v Sloveniji, ki je prejelo ta zeleni naziv

Zeleni shemi se je pridružilo prvo kopališče z znakom Slovenia Green Beach – Grajsko kopališče Bled, ki je znak pridobilo na podlagi mednarodnega certifikata Modra zastava, katerega nosi sicer že od leta 2002.

Grajsko kopališče Bled je postalo prvo kopališče v Sloveniji z znakom Slovenia Green Beach. Pridružitev kopališča Zeleni shemi slovenskega turizma je pomemben korak tudi za Bled, ki je s tem še poglobil svoja trajnostna prizadevanja, saj je tudi destinacija sama nosilka zlatega znaka Slovenia Green Destination.

Grajsko kopališče Bled, priljubljeno urejeno naravno kopališče

Grajsko kopališče Bled je naravno kopališče, ki na 260 metrih urejene skale obiskovalcem ponuja vse, kar potrebujejo. Ima dva tobogana, skakalno desko, splave na jezeru, ograjene bazene globine 50, 120 in 180 cm, gugalnico, igrala in peskovnik za otroke. Pa tudi kajake, masaže, namizni tenis, družabne igre, »knjige na počitnicah«, ležalnike, senčnike in bogato gostinsko ponudbo. Goste pričakujejo urejene kabine, garderobne omarice, toaletni prostori, več zunanjih prh, urejen dostop v vodo za starejše in invalide.

BI ŠLI NA BLED ZA VEČ DNI? TUKAJ (klik) NAJDETE NEKAJ UGODNIH NASTANITEV – TUDI NA TURISTIČNE BONE.

Mednarodni okoljski znak Modra zastava

Mednarodni okoljski znak Modra zastava dokazuje, da pri upravljanju kopališča spoštujejo zahtevna mednarodna merila okolju prijaznega poslovanja, varnosti, čistoče in ustrezne kakovosti vode. S kopališčem upravlja javno podjetje Infrastruktura Bled, več informacij pa je na voljo na tej povezavi.

Znak Modra zastava se podeljuje za vsako leto, prejemniki pa morajo izpolnjevati stroge kriterije na področjih kakovosti vode, okoljske vzgoje in informiranja, okoljskega upravljanja ter varnosti in storitev. Program Modra zastava si prizadeva za trajnostni razvoj naravnih kopališč in marin. Podrobne informacije o Modri zastavi so na voljo na spletni strani www.modrazastava.si.

BI ŠLI NA BLED ZA VEČ DNI? TUKAJ (klik) NAJDETE NEKAJ UGODNIH NASTANITEV – TUDI NA TURISTIČNE BONE.

Foto: Kopalisce-bled.si

PREBERITE ŠE: Top 5 nastanitev na turistične bone, ki so vas najbolj navdušile

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Fotogeničen izlet: Klopca nad Bledom, ki preplavlja Instagram

Klopca nad Bledom, ki se pohvali z enim od najbolj osupljivih razgledov, se nahaja na Ojstrici nad Bledom. Tu se razlega čudovit pogled na Blejsko jezero in otok z gradom v ozadju, Gorenjsko ravan, Kamniške Alpe in Karavanke.

Če ste vsaj povprečen uporabnik družbenih omrežij, ste zagotovo že naleteli na ta prizor. Klopca nad Bledom je postala ena najbolj ikoničnih fotografij tega slovenskega bisera. In tudi če niste najbolj navdušeni pohodniki, ga lahko brez večjih naporov doživite tudi v živo.

Ojstrica: Kratek vzpon, ki nagradi z razgledom

Ojstrica se se s 661 metri nadmorske višine dviga nad zahodno obalo Blejskega jezera. Avto lahko pustite na parkirišču pri avtokampu Zaka, do katerega pridete po cesti, ki iz Bleda pelje proti Bohinju, na križišču za Vilo Bled pa zavijete desno in poiščete primerno parkirno mesto.

Na južnem delu zaliva sledite pešpoti v gozd in sledite smerokazom. Vzpon od Zake do Ojstrice ni preveč zahteven in traja okoli 20 minut.

Podaljški še do Male in Velike Osojnice

Izlet od tu lahko podaljšate še na Malo in Veliko Osojnico, kjer vas prav tako pričaka razgled, ki mu ni para. Od Ojstrice do Male Osojnice je še 15 minut hoje, od tod pa spust nazaj do Zake traja še 25 minut. Kljub relativno nezahtevni poti, priporočamo udobno obutev z dobrim oprijemom in oporo.

Uživajte v razgledu, svoje fotografije na Instagramu pa ne pozabite opremiti z oznako #Vandraj ali nas označite s tagom @Vandraj!

Foto: Shutterstock, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Za hedoniste: romantična cesta med vinogradi v obliki srca

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ideja za izlet: Skok s pomola v Rudniško ali Kočevsko jezero

Kočevsko jezero z na novo urejeno plažo postaja vse bolj priljubljen kotiček za oddih v zeleni naravi. Ga že poznate?

Kočevsko jezero sicer poznamo tudi pod imenom Rudniško jezero. Nahaja se na Kočevskem polju, v severovzhodnem delu Kočevja. Nastalo je na dnu rudniške kotanje, v kateri so z dnevnim kopom izkoriščali rjavi premog – od tod tudi njegovo drugo ime. Jezero pa danes sodi med enega najčistejših v Sloveniji in ponuja nekaj za vsakogar.

Jezero je globoko do 70 metrov, obala pa meri okrog 3 kilometre. Okoli jezera je speljana naravoslovna učna pot. Jezero danes ponuja številne rekreacijske možnosti – od plavanja, SUP-anja in čolnarjenja, pozimi pa po njem tudi drsajo. Jezero je dobro znano tudi med ribiči, saj v njem živijo kleni, linji, krapi, somi, rdečeperke, ščuke, amurji in druge vrste rib. S Kočevskim jezerom upravlja Ribiška družina Kočevje, dovolilnice pa je možno kupiti v gostilni Ribič tik ob jezeru.

Prenovljena plaža, ki vabi obiskovalce

Kočevsko jezero je letos doživelo manjšo preobrazbo, s tem pa postalo še boljša destinacija za enodnevni sončen izlet. Čista voda prijetnih temperatur vabi obiskovalce skozi vso kopalno sezono, občina pa je letos uredila tudi obalo. Na novo so uredili pomole in del obale, kjer so postavili stopnice, oziroma lestve ter nasuli prod, da je dostop v vodo lepši in prijaznejši. Nad pomoli so uredili še več zelenice za posedanje, poležavanje in druženje ob vodi. 

Omejeno parkiranje ob obali

Podobno kot pri večini slovenskih jezer, podobo na zeleno naravo kazi vedno več jeklenih konjičkov, s katerimi se izletniki pripeljejo skoraj do cilja. Kočevsko jezero so tako nekoliko zaščitili s tem, da so omejili parkiranje ob obali. Ta namreč ni več namenjena za vozila, ampak ljudem. Ozelenili so več teras na glavni plaži jezera in tako povečali prostor za sončenje in druženje.

Sončenje ob jezeru in dobri knjigi

Ob plaži najdete tudi številne klopi za posedanje in omarico knjigobežnic. Ta je med obiskovalci plaže zelo priljubljena in že polna knjig, ki si jih lahko izposodite, zamenjate za kakšno, ki ste jo prebrali in jo listate ob jezeru.

Foto: Kočevje.si

PREBERITE ŠE: Piran: Čudovit hotel s pogledom na Tartinijev trg (tudi na turistične bone)

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Savna na skali sredi ledeniškega jezera, kjer ste povsem sami

Včasi malo osame prav dobro dene. Si predstavljate razvajanje v savni, ki leži na idilični lokaciji? Na primer v bujni naravi Kanade?

Whitecap Alpine je ime kotička za hedoniste, ki se skriva v kanadskem hribovju Chilcotin, severno od Whistlerja. Kot pravi Lars Andrews, lastnik njihove nove pridobitve – idilične kočice, logistika izgradnje savne na 1800 metrih nadmorske višine in sredi jezera ni bila najbolj enostaven podvig. A z nekaj iznajdljivosti je savna na skali sredi ledeniškega jezera postala resničnost in priljubljena točka za planince, ki jih zanese na ta del sveta.

Savna z razgledom in ohladitev v jezeru po tretmaju

Poleti ta del Kanade privablja pohodnike, pozimi pa smučarje in druge ljubitelje zimskih športov. Ti si lahko spa privoščijo kar na platformi sredi jezerca, po tretmaju v savni pa se ohladijo s skokom v hladno ledeniško jezero. Hišica je oblečena v les cedre, ki raste v bližnjih gozdovih, ker pa bo s časom pridobila patino, se bo toliko bolj vklopila v okolje. Ustvarjalci so namreč želeli postaviti objekt, ki se bo karseda skladal z okoljem in naravo. Savna na skali stoji na štirih temeljnih količkih, velika okna pa iz nje odpirajo imenitne razglede v naravo.

Foto: Ilanna Barkusky, Instagram

PREBERITE ŠE: “Tisti, ki radi raziskujemo kotičke Slovenije ali sveta, bomo to še naprej počeli”

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.