Top 10 idiličnih izletov za zimske dni

Gremo na sneeeeeeg! Za vas smo na kup zbrali nekaj najljubših zimskih izletov v naši bližini, ki ponujajo nešteto imenitnih razgledov.

#1 Nočno sankanje na Veliki planini

Nočno sankanje na Veliki planini bo v sezoni 2024 organizirano ob petkih in sobotah. V ceno vozovnice za nočno sankanje je vključena tako povratna vožnja z nihalko kot tudi neomejeno število voženj s sedežnico, ki obratuje do 19:45. Nihalka obratuje do 21.00, prav tako sta odprta tudi gostišče Zeleni rob ter okrepčevalnica Skodla. Proga je dolga 2,5 kilometra, je razsvetljena, označena ter zaščitena. V času nočnega sankanja je na sankališču prisoten tudi nadzornik ter reševalec.  Če svojih sani nimate, si jih lahko izposodite na Veliki planini z vnaprejšnjo rezervacijo na booking@velikaplanina.si. Več podrobnosti TU. 

#2 Drsanje v Ljubljani in okolici

Prednost izletov na pokrita drsališča je, da so izvedljivi v vsakem vremenu. TUKAJ smo zbrali nekaj trenutno odprtih drsališč v Ljubljani in njeni bližnji okolici.

#3 Kranjska Gora

Kranjska Gora se pozimi spremeni v pravo alpsko vasico, ki vam na vsakem koraku odkrije kaj novega. Če se tja odpravite na vikend izlet, si lahko privoščite smučanje ali sankanje, za enodnevne izlete pa priporočamo obisk Jezera Jasna in Zelencev. Če boste šli za več dni, kakšnega od njih izkoristite tudi za izlet v Tamar – ne pozabite na sani za pot nazaj! Več o obisku Kranjske gore si lahko preberete TUKAJ.

#4 Slap Peričnik

Izlet na Slap Peričnik je prav posebno doživetje, saj se pozimi spremeni v ledeno skulpturo (če so le prave temperature). Našli ga boste v alpski dolini Vrata, ki je tudi odlična izhodiščna točka za Očaka. Ob pogledu na zaledenel slap se boste zagotovo še bolj zavedali, kako lepa je Slovenija! Več si lahko preberete TUKAJ.

#5 Mojstrana

Mojstrana se vsako leto lahko pohvali s čisto pravim ledenim kraljestvom. Ledene atrakcije so prava izbira za celo družino, saj bo vsak našel nekaj zase. Več si lahko preberete TUKAJ.

#6 Belopeška jezera

Laghi di Fusine ali Belopeška jezera poznamo tudi kot Mangartska, Fužinska ali Klanška jezera. Priljubljena točka za obisk sta predvsem dve veliki jezeri, ki odpirata imenitno kuliso. Nad zelenomodrimi jezeri se dvigajo mogočni vrhovi, med njimi Mangart in Ponce. Najdete jih nedaleč od Rateč in tromeje, kmalu zatem ko iz smeri Kranjske Gore zapustite Slovenijo in prečkate mejo z Italijo. Več o tem izletu preberite TUKAJ.

#7 Klevevž

Klevevž se nahaja na Dolenjskem in je čisto pravi naravni topli vrelec. Je kot nalašč za vse avanturiste in ljubitelje narave. Pozimi boste lahko zelo jasno videli kako se iz vrelca dviguje para, zaradi temperaturne razlike. Termalna voda Klevevške toplice ima na površju nekje 24 stopinj Celzija, zato ne pozabite na kopalke! Ker pa v okolici ni urejenega kopališča, vam priporočamo, da topla oblačila prinesete s seboj. Več o tem skrivnem vrelcu si lahko preberete TUKAJ.

#8 Pot med Krošnjami

Na Pohorju leži Pot med krošnjami, kjer boste iz 35 metrov visokega stolpa lahko občudovali okolico. Prvi del poti nad krošnjami je dolg približno pol kilometra in visok do 20 metrov. Na koncu pridete do 35 metrov visokega stolpa, ki nudi dihjemajoče razglede. Pot med krošnjami je primerna za vse generacije, kot tudi za invalide na vozičkih, saj ni stopnic. Več o pohorski razgledni poti si lahko preberete TUKAJ.

#9 Sankališča po Sloveniji

Sankanje je odlična zimska aktivnost za družine. Od majhnih hribčkov v naselju do organiziranih večjih sankališč. Tukaj (klik) najdete seznam petih destinacij za sankanje z otroki v Sloveniji.

#10 BONUS – velja le ta konec tedna! Snežni gradovi kralja Matjaža v Črni na Koroškem

Konec januarja se vrača tradicionalna prireditev Gradovi kralja Matjaža, tekmovanje ekip v gradnji snežnih gradov in snežnih skulptur. Gradovi kralja Matjaža, že 32. prireditev njegovemu visočanstvu v čast, bo potekala v med 26. in 28. januarjem 2024 v Črni na Koroškem. Pestro zimsko dogajanje zadnji vikend v januarju se bo odvilo na Matevžavih travnikih pod stadionom v centru Črne na Koroškem. Več podrobnosti o dogodku najdete TU. 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: Ledeno kraljestvo v Mojstrani in magični slap Peričnik

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Hiška Sončni hrib: Od podedovane zidanice do nepozabne pustolovščine #INTERVJU

Veste, ko pravijo, da znajo nekateri ljudje iz vsega ustvariti zlato? No, Hiška Sončni hrib je tak primer. Sandra in Aleš sta preprosto dolenjsko zidanico spremenila v pravi raj za družine in pare. Sredi narave, z domačim pridihom in nepozabno pustolovščino. Kako, kje, zakaj? Preberite v intervjuju.

Kako bi se predstavili vsem, ki vas še ne poznajo?

Smo tričlanska družina, ki imamo tako kot vsi v teh časih veliko premalo časa za vse, kar radi počnemo, vendar si vseeno radi vzamemo nekaj časa, ravno za to. Ker si predstavljamo, da je za vse tako, je nastala Hiška sončni hrib. Očka je ljubitelj narave, vrtov, sadja… Vse, kar posadiš, oskrbiš, poješ in tudi deliš z drugimi, mu je v velik užitek. Mamica ima rada mir, dobro hrano, sedenje na terasi s pogledom na dolino in sončni zahod. In še najmlajši član družine, mešanica otroške igrivosti, skrivnosti, odločnosti. Lovec za največjo in najslajšo malino, ki jo najdemo pod našo hiško.

Od kod je prišla ideja za Hiško Sončni hrib?

Že nekaj časa je bila to želja. Ko pa smo prevzeli, »posest Perše«, smo se odločili, da lahko ta idiličen kraj pokažemo tudi drugim. Tako bi bil hiška živa, uporabljena. In verjamemo, da bi si lahko marsikdo ustvaril zelo lepe spomine. 

Kaj vse je potrebno urediti, da lahko začneš z oddajanjem takega objekta?

Da oddajaš sobo, hiško je seveda treba obrniti kar nekaj papirjev. Vendar nič ni težko, če je želja. V resnici nas je presenetilo, kako zelo hitro se je vse uredilo.

Kdo je opremil Hiško, kaj ste imeli v mislih pri opremljanju?

Za opremljanje je poskrbela mamica. Skica je bila v glavi. Potrebovali smo samo še hitro dostavo pošiljk na dom in nekaj obiskov trgovin, ena, dve, tri…. Želja je bila, da se v Hiški gostje počutijo kot doma. Tako, da ne manjka detajlov, ki so namenjeni temu. Posebnost je gugalnica, ki zelo lepo poveže dnevni prostor.

Kakšne goste pričakujete? Komu je Hiška namenjena?

Hiška je primerna za 2 odrasli osebi in dva otroka. Spodnji prostor vsebuje kuhinjo, veliko jedilnico in kotiček s kaminom. V zgornjem prostoru se nahajajo predprostor, kopalnica, dnevna soba s kuhinjsko nišo in spalnica (delno pregrajen prostor). Hiška pa ima tudi balkon, na katerem je mizica z dvema stoloma.

Kaj se lahko počne v Hiški in kaj v njeni okolici?

V okolici hiške je zelo lepa narava. Sprehod ali daljši pohod po gričih Vinjega Vrha vas bo zagotovo očaral. Vinogradi na vseh straneh in čudovit pogled na dolino, po kateri se vije reka Krka. Zelo blizu, 4 min z avtomobilom, so Terme Šmarješke Toplice, naravne toplice Klevevž, grad Otočec. V hiški je tudi nekaj družinskih iger. In seveda gugalnica za male in velike otroke.

Ob katerem letnem času bi  najbolj priporočali obisk?

Obisk hiške je primeren v vseh letnih časih. Poleti kopanje v zunanjih bazenih Term Šmarješke Toplice, kolesarjenje, pohodi. Pomladi in jeseni sprehodi po čudoviti naravi. Tudi v zimskih dneh je bivanje pri nas lahko zelo prijetno. V Klevevžu je izvir dovolj topel, da se lahko ljudje okopajo tudi pozimi. Kar nekaj zidanic pa ima tudi dneve odprtih vrat, kje lahko poskusite odlična vina pridelana na Dolenjskem.

Poskrbeli ste tudi za družine (lov za zakladom). Lahko malce opišete to izkušnjo?

Lahko priznamo, da smo tu imeli veliko pomoč. Lahko povemo, da to ni bila naša ideja. Prijateljici, ki ji možgani delajo zelo hitro, ter super ideje letijo iz ust, je prišla na misel tudi ta. Lov za zakladom za družine in pare. Namen je raziskati našo okolico in preživeti lepe trenutke v družbi najdražjih. Druženje, zabava, gibanje in nagrada na koncu, celodnevno kopanje v Termah Šmarješke Toplice.  

Katere restavracije in znamenitosti priporočate vsem, ki bodo obiskali Hiško?

Za dobro hrano priporočamo: Picerija Amerikanec, Bar Simba, Dvorec Gregorčič, Gostišče pri Dediju. Za znamenitosti: Grad Otočec, naravne toplice Klevevž, Terme Šmarješke Toplice, Vinska fontana Izvir cvička v Šmarjeti.

Kaj pa izleti? Kaj je za videti v okolici?

Veliko. Če moramo izbirati, bi izpostavili: Izlet v center Novega mesta, Kostanjevico na Krki, pohod do cerkve na Vinjem Vrhu, izlet na najvišji vrh na dolenjskem – Trdinov vrh in kolesarjenje po urejenih kolesarskih poteh.

Odlično ponudbo za Hiško Sončni hrib najdete TUKAJ.

Do 22.12. pa lahko tudi sodelujete v nagradni igri, v kateri družinski paket v Hiški Sončni hrib POKLANJAMO brezplačno.

 

Foto: Hiška Sončni hrib

Dolenjski izlet: naravni vrelec Klevevž in izvir cvička v Šmarjeti

Tokrat nas je zaneslo na Dolenjsko, v pokrajino, ki slovi po zidanicah, cvičku, termalnih zdraviliščih, bogati naravni in kulturni dediščini in še kaj bi se našlo. Vsekakor se kmalu vrnemo, saj je na tem koncu naše dežele še veliko obiska vrednih kotičkov. Tokrat smo skočili v naravni vrelec Klevevž in k fontani Izvir cvička v Šmarjeti.

Dolenjsko prestolnico Novo mesto, ki velja za gospodarsko in kulturno središče, smo tokrat izjemoma preskočili in izlet nadaljevali v občino Šmarješke Toplice. Gre za eno mlajših in manjših občin, saj je svojo samostojno pot začela leta 2007 z odcepitvijo od Mestne občine Novo mesto. Šmarješke Toplice v zavetju zelenih gozdov in travnikov skrivajo znano slovensko termalno zdravilišče. Pa tudi Klevevž, fotogenično uspešnico na Instagramu!

Šmarješke Toplice, zdravilišče, ki skriva nekaj sladkorčkov

Posebnost Šmarjeških Toplic sta stari leseni bazen iz 18. st., ki leži nad izvirom termalne vode in v katerem lahko še vedno zaplavate, ter jezerce sredi zdraviliškega parka z rastiščem dragocenega indijskega lotosa, ki je za naše kraje precej nenavadna in redka rastlina. Šmarješke Toplice so sicer znane kot center za preventivo in zdravljenje bolezni srca in ožilja, sprostitvi in rekreaciji so namenjeni termalni bazeni s savnami in kopelmi, zelena narava z vinorodnimi griči pa vabi ljubitelje nordijske hoje, pohodništva in kolesarjenja.

V bližini Šmarjeških Toplic vabi slikovit zatrep doline Radulje v Klevevžu, Bela Cerkev pa izstopa zaradi številnih arheoloških najdb iz železne dobe. Bogat razgled na dolino reke Krke se ponuja z vinorodnega Vinjega vrha. Kam torej na izlet? Imamo nekaj idej!

Naravni vrelec Klevevž, fotogenična upešnica z Instagrama

Klevevška toplica v Šmarjeških Toplicah je eden tistih krajev, ki je še nedavno veljal za skriti biser. A danes fotografije tega slikovitega kotička preplavljajo splet, zaradi povečanega zanimanja pa se širi tudi turistična ponudba. Če se tja podajate po dolenjski avtocesti, to zapustite na izvozu Kronovo, nato pa zavijete proti Šmarjeti. Po lokalni cesti nadaljujete proti vasi Grič pri Klevevžu in tam boste kmalu opazili tablo z napotki do Klevevškega gradu in toplega vrelca.

Na griču vas čaka urejeno parkirišče (ki je med konci tedna plačljivo). Od tod se odpira grajski park nekdanjega gradu Klevevž. Tu lahko vidite ruševine gradu Klevevž iz 13. stoletja, nekaj ohranjenih gospodarskih poslopij in del nekdanjega grajskega vrta s posameznimi okrasnimi drevesi. Tu se lahko ob koncih tedna tudi posladkate s kakšnim jabolčnim zavitkom, kavo ali kozarcem vina. Mimogrede, ste vedeli, da je Dolenjska pokrajina z največ gradovi na slovenskem prostoru? Njene bregove in griče ob reki Krki krasijo premnogi gradovi. In kje je toplica?

Klevevška toplica na prostem, kjer se lahko kopate tudi pozimi

Z grajskega vrta se do nje lahko podate navzdol po urejeni poti. Ko pridete do mostu pri mlinu (ki je v zasebni lasti, zato verjetno ni treba posebej poudarjati, da to zasebnost tudi spoštujmo), se na desni čez mostiček sprehodite na drug breg in sledite potki. Pri končnem delu soteske je ob desnem bregu Radulje krajši pritok, katerega izvir privre na dan pod večjo skalo in je zajet v manjšem bazenu. To je hipotermalni izvir, imenovan Klevevška toplica, s temperaturo od 21 do 25°C in je nastal ob istem prelomu kot izvir v Šmarjeških Toplicah. Klevevška toplica je primerna za kopanje – zaradi precej stalne temperature tudi pozimi!

Klevevž je eden najpomembnejših prepletov naravne in kulturne dediščine na Dolenjskem. Naravne danosti zaznamujejo soteska potoka Radulje, naravni termalni izviri ter jamski sistem Klevevških jam, z edinimi jamskimi toplicami v Sloveniji. Kaj še čakate, skočite v vodo!

Šmarjeta: Fontana Izvir cvička, poklon dolenjskemu posebnežu, letalo na strehi dvorca in razgled z zvonika

Šmarjeta se na prvi pogled zdi tih in zaspan kraj, a ponuja kar nekaj zanimivih dogodivščin. Tudi tu na primer ne boste pozabili, da je najslavnejše dolenjsko vino brez dvoma cviček. Na Karlovškovem trgu v jedru vasi, tik ob cerkvi, stoji fontana cvička. Na Izviru tečejo vina z okoliških vinorodnih goric, poleg cvička se boste srečali s tremi glavnimi sestavinami tega dolenjskega posebneža – modro frankinjo, žametno črnino/kraljevino in dolenjskim belim. Za degustacijo štirih vin iz cvičkove fontane boste odšteli 9 evrov, spominski kozarec pa ostane v vaši lasti in ga ob doplačilu lahko ponovno uporabite na fontani.

Mimogrede, če pogled s trga dvignete gor, boste na vrhu sosednjega Dvorca Gregorčič zagledali letalo! Prenovljen dvorec je sicer rojstna hiša slovenskega ornamentalista Jožeta Karlovška, poklon njemu pa so tudi kulinarične dobrote, ki jih najdete v njihovi restavraciji. Imajo tudi sobe, poleg klasičnega hotelskega dela pa lahko v letalu, ki so ga postavili na vrh hiše, tudi prespite. Kako je videti notranjost letala, preverite na spodnji objavi z Instagrama, mi bi v njem vsekakor z veseljem preživeli noč!

V Šmarjeti se lahko povpnete tudi na sosednji zvonik cerkve sv. Marije. Na višini 24 metrov nad tlemi ima vgrajen razgledni balkon, kar je posebnost v našem prostoru. Do razglednega balkona vodi 127 stopnic, od tam pa se odpre čudovit pogled na šmarješko dolino in seže vse do Gorjancev, Trške Gore in okolice. Vstopnice (odrasli: 4 evre, otroci do 7. leta brezplačno) lahko kupite ob vstopu v razgledni stolp ali pri Vinski fontani Izvir cvička. Ogledi so možni od četrtka do nedelje med 12. in 16. uro.

Škratova luknja za pridih ljudskega izročila

V bližini vasi Bela Cerkev se nahaja tudi manjši kraški rov, ki so ga domačini poimenovali Škratova luknja. Ime naj bi dobila po nekdanjih majhnih in mističnih prebivalcih, ki so nekdaj prebivali v njenem zavetju. V davnih časih je pod vasjo potekal dolg rov, v katerem so bivali prijazni škratje, ki so pomagali ljudem. Zaradi nadutega mladeniča so bili primorani domovanje zapustiti in se umakniti na bližnji Vinji vrh. Vaščanom je pomagal le en škrat, po katerem je rov dobil svoje ime.

Bonus: Še skok do Novega mesta in gradu Otočec

Tako, to je nekaj idej, kaj početi v tej mladi občini. Sicer pa tudi v sosednji najdete še ogromno zanimivih krajev. Ker sta zelo blizu Šmarjeških Toplic, vsekakor priporočamo tudi sprehod po očarljivem starem jedru Novega mesta in pa ogled gradu Otočec. Ta je razglašen kot kulturni spomenik in je edini vodni grad v Sloveniji. Stoji na enem od otokov reke Krke nedaleč od Novega mesta.

Danes je grad urejen v luksuzni hotel, prenovljen v duhu gotike in renesanse, kjer najdete tudi grajsko restavracijo. A tudi če tja ne greste zaradi kulinarike ali razvajanja, se lahko po sprehajalnih stezah na otočku sredi Krke vsaj sprehodite in opazujete labode ter račke in njihov prikupen naraščaj.

FOTO: Maja Fister

Uživajte v razgledu, svoje fotografije na Instagramu pa ne pozabite opremiti z oznako #Vandraj ali nas označite na @Vandraj.si!

PREBERITE ŠE: Golica: na izlet do cvetoče planine in na izbor Miss narcis

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Tri odlične postojanke, ki jih ne izpustite na poti v Terme Čatež

Vsi vemo, kako zabavne so Terme Čatež. Od Termalne riviere do Indijanske vasi in raznih savn – zabava je zagotovljena. Vsi, ki želite doživeti Posavje na drugačen način, spoznajte mesta, ki niso tako znana. A vas bodo tako navdušila, da boste ostali brez besed. Dolenjske naravne “terme”.

Kje se torej lahko oglasite na poti v Terme Čatež? Ste že slišali za naravne toplice Klevevž? V bližini Šmarjeških Toplic, med vinogradi najdete potok Radulja, levi pritok reke Krke. Na enem delu tega pritoka se nahaja hipotermalni izvir, ki ga vsi poznajo pod imenom Klevevška toplica. Čeprav je majhen, je ta naraven in kamnit ”bazen” idealen za zimski ali poletni pobeg v naravo. S svojimi od 21 do 25 stopinjami Celzija je primeren za kopanje in tako odlična ideja za enodnevni izlet. Te naravne terme (klik) so vsekakor nekaj, česar ne boste videli povsod. Zato se jih izplača pogledati.

“Dolenjska Provansa” na poti v Terme Čatež

Na poti v Terme Čatež od naravnih toplic Klevevž se nahaja Kostanjevica na Krki. Znana je po kopališču na Krki, poleti zaživi v pravem pomenu besede. No, tu se nahaja tudi zanimivost, ki bi si jo vsak od nas želel videti. Nad Kostanjevico na Krki se nahaja posest družine Jarkovič, ki je polna nasadov sivke. Polje sivke je balzam za oči, zato se čudovito kaže tudi na fotografijah. Posebej ob sončnem zahodu, ko sonce boža čudovito pokrajino, v ozadju pa se odpira čudovit pogled na dolino. Tistim, ki si želijo obiskati in doživeti francosko Provanso, priporočamo ogled slovenske. Ostali boste brez besed, gotovo pa boste doživeli čudovito zgodbo za pripovedovanje iz svojega izleta v terme (klik za ponudbo term na Megabonu).

Brežice

Neposredno ob Termah Čatež se nahaja mesto, ki ga je vredno obiskati. Govorimo o Brežicah. ”Mesto krožišč”, kot mu domačini radi rečejo, je znano po vodnem stolpu, gradu ter vsakoletnem mednarodno znanem festivalu ”Brežice moje mesto”. Za češnjo na torti vam priporočamo restavracijo Splavar, ki se nahaja v središču Brežic in ponuja domače sladolede (priporočamo sladoled z okusom sivke).

Pozor, domači so tudi korneti. K oddihu od kopanja in zabave bo gotovo pripomogla ta sladica, ki bo tudi tistim najbolj utrujenim vrnila energijo. Na zabaven enodnevni ali vikend izlet se odpravite v Terme Čatež (klik), a prej preverite ponudbe, ki jih najdete tukaj.

Foto: Megabon

PREBERITE ŠE: Vandraj izlet: Obiščite Klevevž in skočite v naravni topli vrelec

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.