London: To je eden najlepših in povsem brezplačnih razgledov na mesto

London pogosto povezujemo tudi z visokimi cenami. Naj vam zaupamo, da najboljše stvari niso nujno drage.

Tudi London ponuja kup reči, ki jih lahko počnete poceni ali celo povsem zastonj. Večji del odličnih muzejev namreč nima vstopnin. Nam sta na primer najbolj pri srcu (povsem brezplačna) Natural History Museum in British Museum. Oglejte si Trafalgar Square, Narodno galerijo in Piccadilly Circus in nadaljujte do Buckinghamske palače. Razbolele noge pa si nato spočijte na eni od klopc v bujnem Hyde parku.

Ne spreglejte še legendarnega dvižnega mostu Tower Bridge, od tod pa se sprehodite še do mogočne katedrale St. Paul’s Cathedral. Med obiskom mesta s seznama odklukajte še sprehod do Parlamenta z Big Benom na čelu. Od tod čez most pa se vrti ikonični London Eye. Tisti slavni vrtiljak, za kamor se navadno vije dolga čakalna vrsta, pa tudi cena ni nizka. A nič za to, mesto vseeno lahko vidite s ptičje perspektive. In to povsem brezplačno! Kako?

Sky Garden, razgled nad mesto iz rastlinjaka 155 metrov nad tlemi

V poslovnem predelu se nahajajo mogočne stolpnice kot so The Shard, The Gherkin in “Walkie-Talkie”. Prav na vrhu zadnjega, ki se ga je takšno ime prijelo zaradi njegove ukrivljene oblike, najdete Sky Garden, razgledno točko 155 metrov nad tlemi. Zgradba se uradno sicer imenuje 20 Fenchurch Street. Zastekljen rastlinjak nudi 360 stopinjski pogled nad mesto in zunanjo teraso. Obisk je brezplačen, je pa nujna rezervacija termina obiska. Ti se navadno hitro polnijo, zato to storite vsaj dva do tri tedne pred obiskom. Svoj enourni ogled lahko rezervirate TUKAJ.

Foto: Shutterstock

Iščete še več navdiha, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – tokrat po Sloveniji.

PREBERITE ŠE:

– Vandraj insider: Maša Boh, Ljubljančanka, ki je nov dom našla v Londonu

London in 11 dejstev, ki jih o njem še ne poznate

Letalska karta v London: Najboljše darilo, ki ga kupite kar sebi

 

6 napak, ki jih po mnenju lokalcev počnejo turisti v velemestih

Življenje v velikem mestu, sploh če je zanimivo tudi za turiste, pomeni, da imajo lokalni prebivalci z njimi pogosto več opravka, kot bi si morda želeli. Kaj si prebivalci velikih mest želijo, da bi turisti, ki prihajajo iz manjših mest, končno nehali početi?

Stanje na napačni strani tekočih stopnic

Tako kot na cestah po vsem svetu, v velikih mestih veljajo pravila tudi za uporabo tekočih stopnic. Če ne želite, da vam na čelu piše, da ste turisti, bodite pozorni na to, kje stojite. Ena stran je za tiste, ki na njih stojijo in čakajo, da jih pripeljejo na vrh/dno in druga stran za tiste, ki se jim še bolj mudi (ali skrbijo za kondicijo) in po tekočih stopnicah hodijo tudi sami. Običajno je stran, ki se ne premika, na desni strani, stran, ki mora biti prosta za prehod, pa na levi. Za vsak primer se o tem najlažje prepričate tako, da opazujete, kaj počne večina.

Vkrcavanje na javni prevoz, preden se drugi potniki izkrcajo

Preden se vkrcate na avtobus, metro, vlak ali drugo javno prevozno sredstvo, najprej pustite, da drugi potniki izstopijo. Če ni označeno drugače, na vstop čakate na levi in desni strani vrat, da potniki izstopajo po sredini.

Ustavljanje na sredi pločnika (ali drugih neprimernih mestih)

Raziskovanje novega, velikega mesta je za popotnika imenitna dogodivščina. Za lokalca, ki se mu po možnosti mudi na delo, po opravkih ali končno domov, pa nenadni zastoji turistov, ki se sredi hoje (ali vožnje, če govorimo o cestnem prometu) ustavijo za popolno fotografijo ali preverijo navigacijo, običajno niso prijetna popestritev dneva. Umik na rob prehodov morda res ni slaba ideja.

Uporaba taksija v prometni konici

V velikih mestih so prometni zamaški precej pogost pojav, sploh ob urah, ko velik del ljudi ravno začenja ali konča z delom. A imejte v mislih, da uporaba taksija ali sorodnih prevozov v prometni konici pogosto traja bistveno dlje in je posledično tudi dražja, kot če bi se do cilja podali peš ali z manj zamudnim javnim prevozom, ki vozi po tirih.

Velika mesta zahtevajo udobne čevlje

Hoja je za marsikoga najboljši način, kako raziskati veliko mesto. In ni redkost, da na klopi parka srečate kakšnega nesrečneža, ki je omagal zaradi žuljev in bolečih nog. Ne le, da je hoja pogosto najhitrejši način premikanja, je tudi najugodnejši. Najpomembneje pa je to, da na tak način pravzaprav največ vidite – in pogosto kaj imenitnega odkrijete kar ponesreči. Udobna obutev je prva stvar, ki jo za to potrebujete. Tudi lokalci gredo na delo pogosto v udobnih supergah, tam pa se nato preobujejo v poslu primernejšo opravo.

Hranjenje golobov

Hranjenje golobov je v velikih mestih postalo tako razširjeno, da je to početje marsikje prepovedano in kaznivo. Primer priljubljenega mesta, kjer vas lahko kaznujejo, če hranite golobe, so Benetke. Razlog ni le v tem, da človek s hranjenjem posega v naravno ravnovesje in vpliva na številčnost populacij, ampak tudi v tem, da je hranjenje golobov slabo tudi za ptice – saj jih turisti običajno pitajo s hrano, ki zanje sploh ni primerna.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Bi šli na brezplačen virtualen sprehod po slavnih muzejih kar z domače zofe?

Potovanja, znamenitosti, muzeji in svet so na čakanju. Zahvaljujoč tehnologiji pa lahko nekaj umetnosti za dušo na virtualen način vidite in doživite kar iz udobja domače karantene. Ste za virtualen sprehod po hramih kulture?

Te dni je virtualen sprehod naša najboljša izbira – poleg tistih v ednini ali dvojini po osamljenih kotičkih narave, seveda. Samoizolacije brez pomoči tehnologije si danes marsikdo ne zna niti predstavljati. Hkrati pa velja – če jo že imamo na dosegu roke, je seveda smiselno, da jo tudi pametno izkoristimo.

Ob razglasitvi pandemije so svoja vrata zaprli tudi muzeji po vsem svetu. Tisti, ki na potovanjih radi zavijete tudi v kulturne hrame, pa na svoj račun vsaj za prvi okus tokrat lahko pridete s pomočjo virtualnih muzejskih razstav.

Na platformi Google Arts & Culture najdete zbirko kar 2.500 muzejev in galerij po vsem svetu. Najdete jih TU. Kateri so najbolj pri srcu nam?

Louvre v Parizu

Louvre je narodni muzej Francije, stoji v središču Pariza, na desnem bregu reke Sene in velja za najbolj obiskan muzej na svetu. V njem je na 60.600 kvadratnih metrov površine razstavljenih 35.000 predmetov. Med njimi tudi slavna Mona Lisa Leonarda da Vincija.

Natural History Museum v Londonu

Prirodoslovni muzej v Londonu, ogled katerega vsakič znova priporočamo vsem, ki jih odnese v London, je eden takšnih, po katerem se lahko sprehodite virtualno. To je tisti muzej z mogočnimi stopnišči, ki očara že s samo arhitekturo, v glavni ladji pa ima razstavljeno tudi gigantsko okostje. Celotna zbirka obsega približno 70 milijonov predmetov, ki so razdeljeni na pet glavnih zbirk s področij botanike, entomologije, mineralogije, paleontologije in zoologije.

Galerija Uffizi v Firencah 

Ta muzej umetnosti najdete v središču Firenc ob reki Arno in ima eno najboljših zbirk italijanske umetnosti, vse od 13. do 18. stoletja. Tu najdete dela Leonarda da Vincija, Sandra Botticellija, Giambattista Pittonija, Michelangela Buonarrotija in drugih, z razlogom pa velja za eno najbolj obiskanih italijanskih galerij. Muzej obsega več kot 1800 razstavljenih slik v 45 sobah.

Guggenheim v New Yorku

Guggenheim je muzej moderne umetnosti na peti aveniji v Manhattnu v Velikem jabolku. Nekaj posebnega je že samo pročelje zgradbe arhitekta Franka Lloyda Wrighta, in spiralno stopnišče, v svojih zbirkah pa imajo vsa velika imena svetovnih umetnikov. Muzej ima sicer podružnice še v Berlinu, Bilbau in Benetkah.

Van Goghov muzej v Amsterdamu

Eden najbolj obiskanih muzejev v Amsterdamu ima v stalni zbirki okoli 200 slik in 550 risb. Poleg Van Goghovih del so v muzeju tudi njegovi sodobniki.

Virtualen sprehod tudi po slovenskih muzejih in galerijah

Poleg številnih tujih, sicer lahko virtualen obisk izvedete tudi v slovenskih muzejih – med drugim v Narodni galeriji, Slovenskem etnografskem muzeju, v Galeriji Jakopič, vsebine na spletu ponuja tudi Moderna galerija, pobudi pa se pridružuje vedno več kulturnih hiš.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Odlične novice: To je prizor iz Benetk, ki vrača upanje

London iz Ljubljane: povratni let že 64 evrov!

Kraljevi London je vedno dobra izbira! Iz Ljubljane ga ujamete z letalskih prevoznikom easyJet, ki ponuja ugodne povratne letalske povezave. Eno od njih smo našli na spodnjem gumbu!

POVRATNI LET: LJUBLJANA – LONDON (cene se spreminjajo, svoj termin poiščite TUKAJ)

Od Buckinghama do muzejev, ki vas ne dolgočasijo

London! Sprehodite se do kraljičine rezidence Buckinghamske palače. Ob posebnih priložnostih člani kraljeve družine stopijo na balkon in mahajo množici. Vsak dan ob 11.30 ste lahko tudi priča menjavi straže. Skočite še do legendarnega dvižnega mostu Tower Bridge, od tam pa še do mogočne katedrale St. Paul’s Cathedral. Za njo v daljavi vidite London Eye, na drugi strani pa se bohotijo mogočne stolpnice, med njimi tudi ikonične The Shard, “Walkie-Talkie” in The Gherkin. Ekipi Vandraj najljubša (in povsem brezplačna!) muzeja sta Naravoslovni muzej (Natural History Museum), kjer vidite tudi dinozavre in Britanski muzej (British Museum) s čudovito stekleno kupolo!

Šoping, galerije, Big Ben in London Eye

Nakupujete lahko na ulicah Oxford in Regent, nato se sprehodite južneje do Piccadilly Circusa, kjer se blešči od oglasnih panojev. Pot nadaljujte do Trafalgar Squareja, kjer stoji mogočna Narodna galerija (National Gallery), od tod pot nadaljujete do Parlamenta, kjer je tudi Big Ben. Le čez most od tu se vrti še ikonični London Eye.

NE ZAMUDITE:

– 11 dejstev o Londonu, ki jih (skoraj) zagotovo ne poznate

– London: To je eden najlepših in povsem brezplačnih razgledov na mesto

 

Portobello, Brick Lane in Camden Town

Noro fotogenične stvari, ki jih v Londonu ne smete zamuditi: Portobello Road v Notting Hillu slovi po antikah in drugih sladkorčkih iz druge roke, alternativna Brick Lane v vzhodnem Londonu in raj za hipsterje Camden Town. Tu najdete znamenite tržnice The Stables Market, Camden Lock ali Camden Lock Village.

Sprehod čez čudovite londonske parke

In ne pozabite na sprehod in obisk veveric v Hyde Parku, simpatični pa so tudi St. James Park, Regent’s Park in Greenwitch Park.

Foto: Unsplash

Preberite še:

Vandraj insider: Maša Boh, Ljubljančanka, ki je nov dom našla v Londonu

 

Sanja Grohar Kovič iskreno o selitvi, življenju, vzgoji otroka, (ne)prepoznavnosti in zaslužkih v Londonu

Sanja Grohar se je širši javnosti predstavila leta 2005, ko je postala Miss Slovenije. Poleg lepotnih tekmovanj in modnih brvi smo jo spoznali tudi kot pevko. A čez čas se je umaknila z odrov, se za nekaj časa preselila v Barcelono, danes pa z možem Matejem in sinom Nicolaiem živijo v Londonu.

Kljub selitvi in umiku ima Sanja še vedno močno podporo slovenskih in tudi tujih sledilcev, saj je danes uspešna blogerka in vplivnica, zgolj na Instagramu ji sledi skoraj 100 tisoč ljudi. O tem, kakšno je življenje v Londonu in kako je živeti od Instagrama, mi je Sanja Grohar, ki je po poroki dodala še priimek Kovič, zaupala v tokratnem Vandraj intervjuju.

Kako to, da je vaš dom postal London in kaj je bil sploh povod za selitev na Otok?

Da ne bo pomote, najino Slovenijo imava zelo rada. Vendar kot mlad par, ki si je želel ustvariti družino, nisva imela tam kaj iskati. Država mladim družinam ne pomaga dosti, kredit težko dobiš, karierno težko napreduješ. Zato sva odšla v London. Oba sva takoj dobila super službi in kupila sva si stanovanje.

Sama zdaj sicer živim od Instagrama, vendar sem imela do pred kratkim službo v oglaševalski agenciji, kjer sem bila vodja projektov. Prej sem delala oboje in služba je bila super. Super pozicija, ekipa, plača … A zdaj, ko imam otroka, se lahko osredotočam le nanj in blog.

Kako se je s tem spremenilo vaše življenje – od Sanje, nekoč Miss Slovenije, pevke, voditeljice in manekenke, do Sanje, dekleta, ki ga na ulicah Londona ljudje ne prepoznajo?

Zelo. Ne samo to, da sem sedaj bolj zrela in mi neka kvazi slava in trač naslovke ne pomenijo ničesar. Takrat sem bila mlada, neizkušena, ta svet šovbiznisa me je posesal vase in čez nekaj časa sem dojela, da mi v bistvu to ne paše. Umaknila sem se, preselila, začela pisati blog They Call Me Bambam, ki se je iz modnega razvil tudi v blog o potovanjih in o tem, da sem sedaj mami … To, da me v Londonu ne prepoznajo, je zame največji plus. Sem popolnoma sproščena.

Kaj vam je dal Otok, česar tu ne bi našli?

Svobodo in kariero.

Kariero ste si že v Sloveniji po svetu mode, lepote in glasbe začeli graditi v svetu družbenih omrežij in spletnega marketinga. Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o služenju z blogom in Instagramom?

Zmota je ta, da to ni služba. Kot sem zasledila, je bila pri nas pred kratkim strašna debata med Lepo Afno ter Jurasovo. Mar ni tako, da je vsako delo častno? Ni važno ali si čistilec, gradbenik, administrator, snemalec … Če pridno delaš in služiš svoj denar, kje je težava? Zame ne pomeni služba le to, da sediš nekje 8 ur.

Freelancerji imajo tudi službe. Bloganje je delo in to težko delo. To je one man band, tukaj si vse sam: snemalec, pisatelj, računovodja, prodajalec/oglaševalec … Za računalnikom presediš ure, ki jih v kakšni drugi službi nikoli ne bi, montiraš videe, pišeš blog, poleg vsega si fotograf in urednik, saj je treba fotke tudi obdelati.

Bolan ali na dopustu: delaš. Ker delaš zase, torej tukaj ni “ne morem”. Biti pevec ali pa nastopač – ali je to služba? Marsikdo bi se tudi ob to spotaknil, vendar jaz ne obsojam. Kaj kdo dela ni moja stvar. Zanimajo me moja družina in jaz. Vsak bi se moral bolj brigati zase in svet bi bil lepši (smeh).

Kdo so vaši sledilci in kakšne vsebine jih zanimajo? Verjetno se je z materinstvom nekoliko zamenjalo tudi vaše občinstvo? 

Moje občinstvo se je razširilo iz modnih navdušenk in ljudi, ki jih zanimajo potovanja, v bodoče mamice ter mamice na splošno. Jaz sem se od nosečnosti naprej bolj odprla. Prej mi je bilo vedno težko pokazati preveč svojega zasebnega življenja. Sedaj pa imam občutek, da sem z mnogimi sledilkami prijateljica in je prav super.

Vaše vsebine na blogu so dvojezične, torej v slovenščini in angleščini. Kako to, da še vedno “skrbite” za slovenske bralce? 

Res je. Na začetku sem govorila v angleščini, ker sem si mislila, da me bodo razumeli vsi. Tujci itak in seveda Slovenci, saj se učimo angleščino v šoli. Po nekem času sem ugotovila, da sledilkam paše, če govorim v materinem jeziku, ker sem bolj naravna, čuti se drugačna energija. Takrat spodaj pišem prevode v angleščini za tuje sledilce. Ah, saj ne vem, kaj je bolje. Še vedno je največ slovenskih sledilcev, saj vsakič, ko se tu piše o meni, pridejo novi. Medtem ko tuji prihajajo prek drugih kanalov.

Katera je najbolj brana objava vseh časov na vašem blogu?

Poroka ter rojstvo otroka (smeh).

Je biti v tem poslu lažje v deželi, kot je Anglija in kakšne omejitve ima za influencerje Slovenija?

Seveda. Tukaj je ogromno znamk in podjetij. Samo London ima okoli 10 milijonov prebivalcev. Zaslužki so zelo, zelo višji tukaj. Veliko znamk tudi zavrnem in zavračam tudi sodelovanja v zameno za kompenzacijo, razen, če bi si nekega izdelka zelo želela.

Pretekli dve leti sta vam torej prinesli kup pomembnih dogodkov. Od poroke do naraščaja. S kakšnimi izzivi sta se s partnerjem srečala pri vzgoji otroka v tujini, stran od širše družine?

Tudi, če bi živela v Sloveniji, Nicolaia ne bi puščala pri babicah vsak dan. Otroka si želim vzgajati sama. Težko je le takrat, ko bi babica prav prišla (smeh). No, ko pridemo na obisk, je vseeno luštno, ko ga za kakšno urico drži nekdo od naših.

Nicolai je v svojem prvem letu življenja videl že kar nekaj sveta.  Poleg Anglije, Slovenije in poletne Hrvaške je na primer dopustoval že v Mehiki in Španiji. Česa vaju je bilo ob potovanju z dojenčkom najbolj strah, kaj bi si želela, da bi vedela prej in kaj bi svetovala mladim družinicam, ki si želijo potovati?

Prvič je letel pri treh mesecih. Samo spančkal je in jedel. Tudi zdaj – pri 10 mescih v Mehiki je bil tako priden, da so sopotniki ob pristanku prišli do naju, kako ne morejo verjeti, da niti enkrat ni zajokal.

Na začetku pa nisva vedela, kaj pričakovati. Lahko sva le upala, da bo priden. Moj nasvet: bolj bodo sproščeni starši, bolj bo sproščen otrok.

Kateri so največji miti o življenju v tujini in potovanjih ter ljudeh, ki veliko potujejo?

Ni lahko, ampak ni pa grozno. Poznava par ljudi, ki so poskusili zaživeti v Londonu in jih je mesto pojedlo, zato so šli nazaj domov. Morda nama je bilo lažje, saj sva dva.

In potovanja? Kakor so na fotografijah videti “popolna”, so tudi naporna. S tem mislim tudi na obdobja, ko še nisva imela otročka. Hkrati pa, če je tvoje delo tudi na Instagramu, to pomeni tudi konstantno iskanje perfektne lokacije za fotografijo in zgodbo. Težko preklopiš iz službe v uživanje.

Katerih življenjskih lekcij so vas naučila potovanja in življenje v tujini?

Naučiš se biti samostojen. Najlepše pa je to, da naju je tujina še bolj zbližala, čeprav sva bila že tako en za drugega vedno prioriteta.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešate?

Slovenija bo vedno najin “dom”. Pogrešava družino, sicer pa mi je najbolj všeč, da je tako varna. V tujini vidiš marsikaj in lahko ste in smo srečni, da je Slovenija tako lepa in varna.

[O urbanih kotičkih Londona:] 

Najboljšo kavo potrežejo v: Helen’s Coffee Chingford

Najljubši kotiček za sprostitev: dom!

Najboljše kosilo najdete pri: nas doma – Matej je nor v kuhanju. Noro dober!

Tradicionalna jed, ki vas je navdušila: zelo rada imam falafel

Najboljši šoping je: Oxford Bicester Designer Village

Park, kjer najraje poležavate: Hyde Park

Najbolj precenjena turistična točka v mestu: London Eye

Najlepši razgled nad mesto najdemo: The Shard

Najboljša zabava: London Edition

Najljubši festival/dogodek: London Fashion Week

Top foto kadri, ki jih potrebujemo za Instagram: Peggy’s Porchen Cakes, Elan Cafe, Regent Street, Tower Bridge

HITRIH 6

Najljubša država: Slovenija

Najljubše mesto: Barcelona

Najljubša plaža: Maroma, Mehika

Najljubša kulinarika: Vse, kar ima morske sadeže

Naljubši način transporta: avto

Najljubši jezik: španski

Sanji, Nikolaiu in Mateju lahko sledite na njenem blogu They Call Me Bambam in na Instagramu @sanjagrohar.

Foto: Instagram / Sanja Grohar

PREBERITE ŠE: Stevardesa iz Slovenije, ki živi v Katarju in raziskuje ves svet

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Sanja Grohar Sanja Grohar Sanja Grohar

Letalska karta v London: Najboljše darilo, ki ga kupite kar sebi

London je zaradi ugodnih letalskih povezav z Ljubljano in bližnjimi letališči ena od bolj priljubljenih vikend destinacij med svetovnimi prestolnicami. Kaj vse tam lahko počnete?

London ponuja nekaj za vsakogar. Med obiskom mesta s seznama odklukajte pot do Parlamenta z Big Benom na čelu, od tod čez most pa se vrti ikonični London Eye. Oglejte si še Trafalgar Square, Narodno galerijo in Piccadilly Circus in nadaljujte do kraljičine rezidence – Buckinghamske palače.

Ogleda vredna sta tudi brezplačna Natural History Museum in British Museum. Razbolele noge si spočijte na eni od klopc v bujnem Hyde parku. Ne spreglejte še legendarnega dvižnega mostu Tower Bridge, od tod pa se sprehodite še do mogočne katedrale St. Paul’s Cathedral. V bližini se nahajajo še mogočne stolpnice kot so The Shard, “Walkie-Talkie” in The Gherkin.

Poleg številnih znamenitosti ima London tudi pestro nočno življenje, številne Slovence pa na Otok privabi tudi dober šoping! Kje so najboljši kotički za nakupovanje? 

Portobello Market

Ulica Portobello se vleče skozi srce Notting Hilla, trendovskega predela s čudovitimi pastelnimi hišami, kjer so posneli kar nekaj znanih filmov, na primer animirani film Paddington ali pa Notting Hill z Julio Roberts in Hughom Grantom v glavnih vlogah. Tri kilometre dolga ulica Portobello je najbolj znana po prodajalnah z antikami in spominki, na tržnici pa je tudi odprta kuhinja, kjer najdete dobrote z vsega sveta.

Camden Town

Camden Town je alternativni del mesta severno od strogega središča, ki vas bo navdušil s svojo barvitostjo in neskončno ponudbo trgovinic s kričečimi izložbami. Tu najdete znamenite tržnice The Stables Market, Camden Lock ali Camden Lock Village, kjer prodajajo oblačila in dodatke za vse okuse.

Tu se za nenavadnimi pročelji hiš vrstijo tudi studii, kjer si lahko omislite novo tetovažo ali piercing. Tu boste našli tudi veliko uličnih umetnikov in pa odlične ulične hrane z vseh koncev sveta, pa tudi prikupne hipsterske lokalčke in fotogenične kavarne. Ko vam je dovolj vrveža na tržnici, pa lahko posedite ob vodi.

Brick Lane

Tu boste na svoj račun prišli ljubitelji vintage mode in oblačil iz druge roke. Brick Lane se nahaja v vzhodnem Londonu in je polna grafitov, umetnikov in trgovinic, kjer lahko vintage oblačila kupite kar na kilogram!

Ulici Oxford in Regent

Glavni nakupovalni ulici v središču mesta sta zagotovo Oxford in Regent Street, kjer vas čaka več kilometrov trgovin ob trgovinah – od tistih, kjer nakupujejo le zapravljivci z debelimi denarnicami, do takšnih, ki so dostopne tudi navadnim smrtnikom. Prav tu boste našli priljubljene nizkocenovne verige ulične mode kot so Primark, Forever 21, River Island, Dorothy Pekins, New Look, TK Maxx in Toshop.

NE ZAMUDITE ŠE: Vandraj insider: Maša Boh, Ljubljančanka, ki je nov dom našla v Londonu

Foto: Maja Fister, Shuterstock

PREBERITE ŠE:

London: To je eden najlepših in povsem brezplačnih razgledov na mesto

Slovenka Ana, ki je ljubezen našla med Anglijo in Malezijo

Tokrat mi je svojo zgodbo zaupala Ana Aškerc, ki bo svojemu priimku kmalu dodala še partnerjevega. Njen trimesečni skok v London se je zavlekel v nekaj let, Otok pa je postal njen novi dom. Tam je našla tudi ljubezen, ta pa jo je pripeljala še v Malezijo, kamor skoči na obisk vsaj dvakrat na leto. Kdo je torej Ana?

Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Moje ime je Ana in že nekaj let živim v Veliki Britaniji – v Londonu. Uživam v spoznavanju novih kultur in ljudi, sem velika ljubiteljica živali, zanimam se za etično modo in cruelty-free življenski slog, ki je še posebej v Londonu zelo dostopen. V tem velemestu tudi uživam v odkrivanju novih restavracij in druženju s prijatelji. K sreči let do Slovenije traja manj kot 2 uri, zato pogosto obiščem družino in prijatelje doma.

Kje smo vas ujeli tokrat?

Trenutno sem v svojem stanovanju blizu Notting Hilla in nesrečno pogledujem skozi okno, ker imamo že nekaj dni pravo turobno londonsko vreme.

London je vaš dom že nekaj let. Kaj vas je odneslo tja in zaradi česa ste tam ostali?

Študij v Ljubljani mi ni ustrezal, zato sem se odločila, da si vzamem 3 mesece počitnic in odletim v Veliko Britanijo, da spoznam še drug svet in izboljšam svoje znanje angleščine. Ti trije meseci so se kmalu spremenili v nekaj let, saj, kljub temu, da sem zelo navezana na domače in prijatelje, nisem bila pripravljena na dokončen odhod domov – v Slovenijo. London ima takšno posebno energijo, ki kar vleče nazaj.

S čim se tam ukvarjate?

Trenutno se ukvarjam z marketingom, zelo rada se učim in izpopolnjujem v novih stvareh, tako da si karierno pot puščam še malo odprto.

Vaš partner je Malezijec in Britanec, ki je živel že po vsem svetu. Kako pogosto obiskujeta Malezijo?

V Malezijo potujem nekje dvakrat na leto, Jeff Ian potuje trikrat na leto. Oba sva zelo navezana na domače, tako, da rada skočiva na obiske.

Kaj vas je v tej državi najbolj navdušilo?

Hrana! Malezijci so zelo ponosni na svojo kulinariko. Okusi njihovih tradicionalnih jedi so izjemni! Imam veliko srečo, da je moja tašča odlična kuharica, ki nas rada razvaja za kosilo in večerjo.

Česa tam ne smemo spregledati?

V Penangu mi je najljubša hoja po Penang Hillu, kamor se odpelješ z neke vrste vzpenjačo. Zgoraj je malo bolj svež zrak in na voljo je precej aktivnosti, zanimivih tudi za turiste. Možen je tudi daljši sprehod skozi džunglo oziroma The Habitat, kjer je na voljo tudi zipline med džungelskimi drevesi.

Entopia je nekakšno zavetišče za redke vrste metuljev, kjer imaš občutek, da si zakorakal v pravljico. Ko vstopiš, se znajdeš v ogromnem prostoru, obdanem s tisoče metuljev. Ta del obožujem, ni pa mi všeč drugi del Entopie, saj spominja na živalski vrt za plazilce – sama sem proti zapiranju živali v majhne prostore in si želim, da ta del ne bi obstajal. Zelo zanimiv je tudi obisk starega dela mesta George Town, kjer so še vedno tradicionalne hiše. Seveda bi priporočala tudi Petronas Towers v Kuala Lumpurju in pa obisk zavetišča za slone, ki je nekaj ur vožnje z avtom stran od Kuala Lumpurja. In še bi lahko naštevala.

Kako je z načrtovanjem potovanja po Maleziji in kako kompliciran/enostaven je transport po državi?

Osebno nimam izkušenj z javnim prevozom. Po Maleziji se vedno vozim v avtu. Tam so vozniki precej agresivni, zato sama nikoli ne sedem za volan. Z veseljem potujem kot sopotnica in skrbim za glasbo – to je moja zadolžitev (smeh). Iz Penanga do centra Kuala Lumpurja je približno štiri ure z avtom in slaba ura z letalom. Na voljo so tudi hitri in počasnejši vlaki med Penangom, Kuala Lumpurjem in tudi Singapurjem. Seveda imajo tudi taksije in Uber.

Imate na potovanjih tudi kaj stikov z lokalci? Kje so vam najbolj prirasli k srcu?

V Maleziji sem ves čas z lokalnimi prebivalci. Jeffovi starši radi prirejajo zabave in večerje, tako da sem spoznala že ogromno novih ljudi, tako stalnih prebivalcev, kot tistih, ki so se kasneje preselili v Malezijo. Teh ni malo. Ne bi mogla izpostavit le enega predela, kjer so mi najbolj prirasli k srcu. Vsak človek je po svoje zanimiv in rada slišim o njihovih zgodbah, izkušnjah in pogledih na svet.

Glede na to, da vam je malezijska kultura blizu, katere stvari, ki so njim običajne, so za Slovence nenavadne in obratno?

Morda ne ravno nenavadno, mi je pa zelo všeč, kako uspešno se prepletajo različne kulture. V isti ulici so mošeja, katoliška cerkev, budistični tempelj, indijski tempelj, pa še kakšna vera se najde. Všeč mi je, kako strpni so eden do drugega. To je sicer bolj značilno za otok Penang, kot za celo državo, ki se po regijah precej razlikuje.

Malezijski otok Penang je priljubljena dopustniška točka tudi med številnimi Slovenci. Kaj moramo o njem vedeti pred obiskom?

Da je lahko zelo vroče! Sama čez dan najraje ostajam notri, pod klimo. Otok ima tudi lepe plaže, nekatere bolj skrite od drugih. Dobro se je izogniti deževnim sezonam, ki prinesejo hude padavine. Osebno imam zelo rada to obdobje, a če si v Penangu le kakšen teden ali dva, verjetno ni najbolj prijetno.

Kaj na otoku najraje počnete, ko pridete na obisk?

Družim se z lokalnimi prebivalci in Jeffovo družino, radi gremo peš do Botanical Gardens in Youth Parka, kjer so na voljo telovadne opreme na prostem. Radi tudi hodimo do bližnjega hriba, kjer se nam med hojo pogosto pridružijo tudi divji psi in opice pa še kakšen komar. Z Jeffom se rada voziva ob plažah z odprtimi okni in uživava ob glasbi in morskem zraku. On ima še vedno v Maleziji svoj vintage avtomobil iz 70ih let, s katerim se zgodaj vsako jutro zapelje po otoku, včasih se mu pridružim sama, včasih pa njegov oče. Najraje pa seveda tudi jem!

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenite drugim popotnikom? 

Spoznajte se z domačini, ki so večinoma zelo prijazni, uživajte v novi hrani in okusih in ne pozabite na kakšno tableto, ki bo prišla še kako prav, če pride do manjše zastruptive s hrano ali vodo. Nikoli ne veš …

Alfa Romeo 2000 GTV, letnik 1974, s katero se vozita po Penangu.

Top 3 jedi, ki ste jih spoznali po svetu?

Tempeh pripravljen na tradicionalen malezijski način s kurkumo in soljo, rahlo popečen v olju. Jackfruit tacos, ki jih rada jem v bližnji londonski restavraciji Farm Girl na Notting Hillu. Vsa hrana, ki sem jo poskusila v Singapurju. Že nekaj let sem veganka in v Singapurju sem hodila le po veganskih restavracijah. Ne vem, kaj tam dajejo v hrano, ampak vsak obrok je bil božanski! VeganBurg v Singapurju je tudi ena izmed najljubših restavracij Paula McCartneyja.

Pa tiste, ki jih moramo poskusiti v Maleziji?

Durian, sadež, ki tako smrdi, da je prepovedan v javnih prostorih, a je zanimiva izkušnja, ko ga poskusiš. Nekateri ga obožujejo, nekateri ga ne prenesejo. Sama spadam v drugo skupino. Kuih koci, putu mayam, cendol, kakršnokoli sladico, ki vsebuje pandan in še in še.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?

Pred nekaj leti sva z Jeffom na poti iz Botanical Gardens naletela na divjo psičko, ki ji je manjkal spodnji del prednje tačke. Rana je bila zelo sveža in videla se je kost. Skušala sva ji pomagati, a je nisva uspela ujeti. Poklicala sva bližnje zavetišče za pse, ki ga vodijo prostovoljci. Po nekaj dneh jim je končno uspelo uloviti psičko, ki so jo ves čas obdajali in varovali drugi divji psi. Odpeljana je bila k veterinarju, kjer so ji pomagali. Kasneje sva šla z Jeffom do zavetišča, kjer sva pomagala sprehajati tamkajšnje pse. Slaba izkušnja je imela lep konec, a me še danes stisne, ko se spomnim njene tačke.

Katerih življenjskih lekcij so vas naučila potovanja in življenje v tujini?

Ko sem bila mlajša, sem mislia, da po celem svetu živijo tako, kot v Sloveniji. Ko sem odšla v tujino, sem ugotovila, kako zelo različne so si kulture in načini življenja. Vsa ta leta v tujini so me naučila tudi, da sem lahko zelo hvaležna, da prihajam iz tako čudovite zelene dežele kot je Slovenija.

Imamo Slovenci kaj takšnega, kar po svetu pogrešate?

Tiste male skrite kotičke neokrnjene narave, ki jih jemljemo za samoumevne. Pa tudi vreme v Sloveniji mi je najbolj všeč.

Se boste kdaj vrnili v deželo pod Alpami?

Ja, čez nekaj let se defenitivno želim vrniti. Če ne v Slovenijo, pa vsaj v katero izmed okoliških držav.

HITRIH 6

Najljubša država: Povsod je lepo, a doma je najlepše: Slovenija! Predvsem v pomladanskem in zgodnjem poletnem času, ko se zunaj slišijo črički in se na nebu vidijo zvezde.

Najljubše mesto: London.

Najljubša plaža: Katerakoli s kristalno čisto vodo in senco v bližini.

Najljubša kulinarika: odvisno od dneva, nimam najljubše.

Naljubši način transporta: Avto.

Najljubši jezik: Angleščina.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!   

London in 11 dejstev, ki jih o njem še ne poznate

London je bil pred pandemijo zaradi neverjetno ugodnih letalskih povezav iz Ljubljane in okoliških letališč vedno bolj priljubljena prestolnica med Slovenci, ki ponuja nekaj za vsakogar. In čeprav ste morda eden tistih, ki je v to živahno mesto skočil že večkrat, smo prepričani, da o njem še ne veste vsega.

Zbrali smo 11 dejstev, ki jih o Londonu (skoraj) zagotovo še ne poznate!

  •  Zakon veleva, da je v Westminstrski palači, ki je sedež slovitega angleškega parlamenta (in del katere je sloviti Big Ben) prepovedano umreti.
  • Licenco za voznika taksija v Londonu lahko dobite le, če dokažete, da poznate VSAKO ulico in znamenitost mesta. Naboru vseh teh informacij pravijo The Knowledge (Znanje). Povprečen človek pa potrebuje od tri do štiri leta, da se vse to nauči na pamet.
  •  Leta 1700 naj bi v Londonu živelo le 20 % žensk, od tega naj bi bile vse prostitutke.
  •  Zemljo, na kateri stoji spomenik Georgea Washingtona na Trafalgar Squaru, naj bi uvozili iz Amerike. Zakaj? Ker je ta nekoč izjavil, da nikoli več ne bo stopil na angleška tla.
  • Leta 1251 je Henry III v dar od norveškega kralja dobil polarnega medveda. Nastanil ga je v Tower of London in ga privezal na dolgo verigo, da je lahko plaval po reki Temzi in lovil ribe.

  • Bolnišnica Bethlem Royal, znana tudi kot Bedlam asylum, je v 18. stoletju veljala za turistično atrakcijo. Obiskovalci so plačali, da so lahko bolščali v bolnike.
  • Med prvotnimi lastniki nekoč enega največjih panoramskih razglednih koles na svetu London Eye je bila tudi letalska družba British Airways. Ko so se ob dvigu 135 metrov visokega kolesa pojavili gradbeni zapleti, je Richard Branson, ustanovitelj družbe Virgin Group, nad gradbišče poslal cepelin z napisom “BA se ne dvigne.”
  • Pred olimpijskimi igrami v Londonu leta 2012 so organizatorji pisali menedžerju zasedbe The Who in ga vprašali, če ima Keith Moon čas za nastop na otvoritveni slovesnosti. Moon je umrl leta 1978.
  • Kraljeva mornarica, ki vstopa na Port of London, mora po zakonu upravljalcu še vedno prinesti zaboj ruma.
  • Na mostu Albert Bridge visijo znaki, ki vojake nagovarjajo, naj upočasnijo korak. Tresljaji, ki jih povzroča korakanje, bi namreč lahko poškodovali most.
  •  S spomenika žrtvam Velikega londonskega požara (Monument to the Great Fire of London) v bližini London Bridgea je skočilo (in padlo) več ljudi, kot je bilo žrtev v samem požaru. Veliki londonski požar je bil katastrofalen požar. Med nedeljo 2. septembra in sredo 5. septembra 1666 je divjal po srednjeveškem središču Londona. Mesto je požgal do tal, uničenih je bilo 70.000 domov od takratnih 80.000. Uradno število žrtev je zgolj šest. Nekateri zgodovinarji temu podatku sicer nasprotujejo, saj revni del prebivalstva najverjetneje ni bil popisan. Vseeno je v sodobnejšem času s spomenika naštetih 6 samomorov in dve nesreči, kar je več kot uradnih žrtev požara.

Foto: Unsplash

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: Slovenci in Slovenija skozi oči Japonke Kei #INTERVJU

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.