TOP 5 IDEJ: Destinacije, kjer se poletje nikoli ne konča

Ljubite sonce in morje in vam je žal, da se poletje počasi zaključuje? Zbrali smo ideje za 5 top destinacij, kjer sonca in morja nikoli ne zmanjka in kjer se poletje nikoli ne konča.

Maldivi

Maldivi so sanjski zaradi svojih belih koralnih plaž, živahnega morskega življenja in svetlo zelenih palm. Spadajo med priljubljene poletne destinacije za poroke in medene tedne, čudoviti so tudi za obisk z otroki. Odkar so se odprli tudi za lokalni turizem, je obisk veliko cenejši in dostopnejši tudi tistim, ki jih ne mikajo luksuzni resorti.

Madeira

Madeira je zaradi svoje klime pravi plavajoči rajski vrt. Leži tisoč kilometrov od Lizbone, sredi oceana. Znana je po gostoljubnosti domačinov, živahnih mestecih in sladkem vinu. Idealna je za vse, ki ljubite lahkotno pohajkovanje, morski zrak, bogato in raznovrstno floro, živahne barve in sladke vonjave. Madeira spada med poletne destinacije, ki bodo zbudile vse vaše čute.

Sejšeli

Sejšeli niso samo letovišče s turkiznim morjem in belimi peščenimi plažami. Spadajo med poletne destinacije, ki so vredne obiska tudi zaradi znamenitosti in botaničnega vrta. Na otoku Mahe si lahko ogledate urni stolp, nekdanjo guvernerjevo palačo, ki je sedaj predsedniška rezidenca, Naravoslovni muzej, Državni zgodovinski muzej in botanični vrt. Na otoku Praslin obiščite narodni park Valle de Mai, ki je znan predvsem potem, da na njem raste unikatni morski kokos oziroma dvojni kokos, ki zori kar 30 let in ima obline ženskega telesa. Kako Sejšele doživite še ceneje, nam je zaupala Jasna Žaler Culiberg v intervjuju. 

Maroko (poletne destinacije)

Maroko je ena najbolj priljubljenih afriških destinacij med Slovenci, saj ponuja kup fotogeničnih znamenitosti in je v primerjavi z drugimi eksotičnimi destinacijami žepu še vedno precej prijazna. Stičišče kontrastov je mešanica arabske in berberske kulture, ki se prepleta z islamom. V Maroku boste ujeli vse od puščavske Sahare, vrhov Atlasa do obale Atlantika in Sredozemlja, ne manjka pa niti začimb in čaja, mošej in opečnatih kasb. Več o Maroku nam je zaupala Slovenka, ki je tam spoznala ljubezen svojega življenja, če ste ljubitelj Igre prestolov, pa si nujno preberite tole. 

Tulum, Mehika

Popotniki, ki želite namesto natrpanih plaž v Cancunu doživeti neokrnjeno mehiško lepoto, se morate pustiti do obale polotoka Yucatan do Tuluma. Ujet med Mehiko in karibskim morjem v sebi nosi ponosno zgodovino Majev, ki tam živijo še dandanes. V Tulumu boste lahko doživeli mehiško kulturo v vsej njeni polnosti in uživali v bogatih naravnih znamenitostih, od številnih čudovitih jam z globokimi bazeni do naravnih rezervatov za živali. Zanimiva je tudi za obisk z otroki. Res! Preberite Mehika z otroki: 12-dnevni potopis mamice Jasne s koristnimi nasveti.

 

Še dve dobri ideji sta Zanzibar in Kostarika. Seznam pa bi lahko podaljšali tudi
na Bali, Filipine in Tajsko!

 

Foto: Unsplash

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Katarina Benček: “Biti plačan, da potuješ, je sanjsko, niso pa to klasične počitnice.” #INTERVJU

Katarina Benček je prava energijska bombica, ki se z vsakim novim izzivom spopade z odločnostjo in širokim nasmehom. Potovanja so njena strast in njena služba. Njeno zadnje pa je bilo posebno. Iz vseh vidikov. S partnerjem sta se tokrat odločila za malce drugačno verzijo Maldivov. Njune objave pa so se zaključile z nepričakovano, čudovito novico. Klepetali sva o potovanju, odnosu in prihodnosti. Zaupala pa mi je tudi, kako lahko Maldivi postanejo vaš dom.

Od našega zadnjega intervjuja je minilo kar nekaj časa, zato še enkrat vprašamo: Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Najbolje me opišejo besede “svoboden duh s strastjo do življenja”. Sicer pa se dnevno ukvarjam z digitalnim marketingom ter kreiranjem digitalnih vsebin. No, pa še kakšen projekt zraven je vedno aktiven, tako, da vsekakor imam rada aktivno življenje. Katarina Benček

Potovanja so vaša strast, pa tudi vaše delo. Ko vas spremljamo, je vse skupaj videti preprosto. Je res tako? Je kdaj težko ločiti, kje se delo začne in kje konča?

Ne bom rekla, da je preprosto in lahko, ampak vseeno moram biti realna: ko prideš do točke, da potuješ praktično “zastonj” ali si celo za to “plačan” je na nek način sanjsko. Marko se pošali, da sva prelisičila sistem in sva plačana, da dopustujeva (smeh). Sigurno pa to niso klasične počitnice, kot si jih večina predstavlja, saj so zelo aktivne, polne iskanja lokacij, popolne svetlobe, momenta, zgodbe in še marsičesa. Vedno je vsebina v ospredju, saj sva zato tam, kjer sva. Priprave se začnejo že pred samim potovanjem. Potrebujeva okvirni plan, kaj bova posnela ter kako. Potem pa še na sami lokaciji ideje po večini same pridejo. Najtežje je, če hotel ali lokacija ni fotogenična in si totalno brez inspiracije. Potem se počutim ujeto in tesnobno. Moram pa poudariti še to, da vsi, ki smo v tem poklicu, smo na nek način vsak dan na testu – ali bo naša vsebina dobro sprejeta ali ne in če ti ni vseeno za rezultat, zna biti to kar izčrpujoče.

Kaj pa partnerski odnos? Kakšni so izzivi, ko z nekom živiš in delaš? Ostane sploh še kaj skrito?

Od nekdaj sem bila naučena, da v partnerstvu ni nekih skrivnosti. To sem gledala že doma in tako je tudi pri nama. Ne me narobe razumeti, kaj že zadržiš zase, kakšno “neumnost”, ampak nekaj velikega pa res ne. Vsekakor je pa vse še toliko bolj na pladnju, ko si 24 ur na dan skupaj. Pri nama se je vse odvilo tako hitro, da imam včasih občutek, da sva skupaj že 15 let. No, poznava se res že več kot toliko. Pa tudi sicer sva oba kar direktna. Pri nama ni “bomo prespali”, vse razčistiva takoj in zdaj.

Največji izziv je bil to, da je šlo vse skupaj iz hobija v delo. Še toliko bolj za Marka. Jaz sem začela s tem nekoliko prej, a ne v takem obsegu, kot to delava danes. Potem so se začela vprašanja, kako ovrednotiti delo enega in delo drugega. Kako razdeliti prihodke. Izziv je bil zame tudi ta, da sem jaz na 100 obratov in bi vse takoj in zdaj, če lahko pa že kar včeraj. Marko pa rabi čas, kavo, spanec, počutje, da lahko dela. Je bolj umetniški tip. Potrebovala sem kar nekaj časa, da to sprejmem in še danes se včasih učim vdihniti ter počakati. Vsak človek ima pač svoj tempo. Moram reči, da sva zdaj veliko bolj utečena ter lažje prideva do kompromisa, kot prvi dve leti. Uh, je bilo kar pestro.

Ravno sta se vrnila iz potovanja po Maldivih. To ni bil vajin prvi obisk Maldivov, sta pa se prvič podala na lokalni otok. Kako se lokalni otok razlikuje od resorta?

Res je, na Maldivih sva bila ravno v času korone, ko sva iskala luknje v sistemu ter države, kamor lahko odpotujeva. Sicer pa je bila želja že takrat obiskati lokalni otok, a ravno zaradi omenjene situacije ni bilo možno. Je razlika. Ta otok je za tujce odprt šele 8 let in se še vedno čuti ta tradicija ter na nek način surovost Maldivov. Ter islamska kultura. Na otoku ni zaželjeno, da hodiš prav preveč razgaljen. Tudi plaža je prav posebej označena, kjer se lahko kopaš v naših kopalkah. Temu predelu se reče “bikini beach”. Na plaži za domačine je zaželjeno, da si pokrit. V resortu je praktično nemogoče videti košček smeti, medtem ko na lokalnih vidiš kupe plastike ter drugih smeti ležati okoli. Mene je kar srce zabolelo. Tako lepa narava, pa umazana. A to so države tretjega sveta, nimajo še odnosa do zemlje in ekologije.

Vsekakor je doživetje na lokalnem otoku nekaj posebnega. Je bolj pristno. Dobiš res pravi vpogled v življenje Maldivčanov. Po drugi strani pa ne bom lagala, da ne paše po sedmih dneh “divjine” v resort. Voda in mivka sta že enaki, ampak hrana, postrežba, čistoča in še kaj bi se našlo, so pa na čisto drugem nivoju. Moram dodati, da so me šokirale cene resortov, saj so od časa korone praktično podvojile. Res si ne more vsak privoščiti spanja v hiškah nad vodo, zato sem po drugi strani vesela, da se lokalni otoki razvijajo in lahko skoraj vsak obišče ta raj na zemlji.

Kaj pa alkohol, zabava… se kaj dogaja na lokalnih otokih?

Alkohola na lokalnih otokih pač ni. To moraš vzeti v zakup. V tem ne vidim nič slabega, saj opažam, da je današnja družba preveč “obesedena” s tem, da za dobro počutje in zabavo rabi alkohol. Maldivi so meni osebno tako lepi in čarobni, da ne rabiš neke ekstra zabave v smislu ponočevanja. Tja se greš spočiti ter nagledati te neskončne modrine.

Kakšne so cene, hrana, pijača, namestitve?

Presenetilo me je, da lokalni otok sploh ni tako “poceni” kot bi si mislila. Naj povem, da sem slabo leto živela na Baliju, zato vem, kaj pomeni otoško življenje ter otoške cene. Bali je precej cenejši v tem pogledu, pa tudi hrana je 100x bolj okusna. Na lokalnem otoku se morajo res še malo kulinarično podučiti. Edina svetla točka tega otoka je restavracija Priani, ki jo vodi Slovenka. Mimogrede, ravno zdaj iščejo novo vodjo, če koga zanima življenje na Maldivih ter vodenje restavracije. Še dobro, da na plaži lahko kupiš domače pridelano sadje, saj je to reševalo moje “lačne momente”. Ne bom rekla, da sem bila na otoku lačna, ampak sem bila “lačna” res okusne hrane.

Po nekaj dneh na lokalnem otoku sta se za par noči odpravila še v luksuzen resort. Na obrazih je bilo videt, da je to čisto nekaj drugega. Kaj pomeni luksuzna hiška nad vodo na Maldivih? Kako se razlikuje od namestitve na lokalnem otoku?

predvsem je to, da se tu počutiš, kot bi bil na otoku sam. Na lokalnem otoku je bila plaža dokaj zasedena, predvsem v času sončnega zahoda, ko si morda želiš kakšen romantičen trenutek zase. V resortu imaš teh momentov, kolikor želiš. Mene osebno v resortu najbolj prepriča to, da ko odprem oči že slišim šelestenje morja in valove. Spiš pravzaprav sredi Indijskega oceana. Na lokalnem otoku ni čisto nobenih hišic oz. bungalov na plaži.

Bi priporočala kombinacijo lokalni otok in resort ali bi izbrala samo eno?

Kombinacija je top, sploh za tiste ljudi, ki radi vidijo resnico ter začutijo tisto pristnost. Potem, ko imaš malo dosti “divjine” greš pa še v resort na razvajanje.

To je bil v resnici vajin prvi babymoon. Čestitke! Planirate še kakšnega do prihoda dojenčka?

Haha pa res. Nekako res nisem obremenjena s tem “zadnje počitnice v dvoje”. Edina stalnica v življenju so spremembe. Bova pa zagotovo še kam šla, saj imava še kar nekaj časa, upam.

Katarina Benček trenutke iz svojega življenja deli na TEM Instagram profilu.
Sledite ji! (Klik)

 

Foto: Katarina Benček

PREBERITE TUDI: 15 top nasvetov slovenske popotnice o potovanjih in življenju

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na anja@vandraj.si!

Potovanja z otroki: Maldivi

Ko pomislimo na Maldive, pomislimo na bele plaže, toplo turkizno vodo in palme s kokosi. Najbolj priljubljena destinacija mladoporočencev se zdi sanjska za nepozaben miren oddih v paru. Redkokdo na Maldive pomisli s sliko razigranih otrok, ki v pesku tekmujejo z rakci, špricajo z vodo in se derejo: “Baby shark!” A ta ne ve, kaj zamuja. Maldivi z otroki so posebno doživetje.

Maldivi z otroki zahtevajo več organizacije pred odhodom

Ko potujemo z otroki, izgleda organizacija potovanja drugače kot tista, ko potujemo samo odrasli. Sploh, ko gre za destinacije kot so Maldivi. Maldivi so namreč sestavljeni iz več kot 1000 koralnih otočkov oz. atolov, ki so lažje ali težje dostopni iz glavnega letališča v Maleju. Nekateri so oddaljeni več ur z letalom, na druge lahko prideš s trajektom, tretji so dosegljivi s kombinacijo večih prevoznih sredstev. Medtem ko dva zaljubljenca take poti brez težav preživita, je pri potovanju z otroki potrebno izbirati praktično. Nihče si po dolgem letu ne želi še več letov ali ur na trajektu.

Bele peščene plaže, turkizna voda in kokosi. Foto: Anja Oman

Kako izbrati pravi otok, ko se na Maldive podamo z otroki?

Oddaljenost od glavnega letališča ni edina stvar, ki jo moramo pri organizaciji potovanja na Maldive z otroki upoštevati. Zelo pomembno je, da izberemo otok, kjer so otroci dobrodošli. Kar nekaj otokov je namreč namenjenih izključno odraslim gostom. Zaradi tiste sanjske slike, ki smo jo opisali v uvodu.

Pomembno je tudi, da razmislite, ali vam bolj ustreza cenovno dražji resort ali vas bo bolj navdušil lokalni otok. V resortih ne boste srečali domačinov, kar je zagotovo minus, hkrati pa boste na lokalnem otoku lahko uporabljali le dele plaže (zaradi stroge islamske vere).

Pri potovanju na Maldive z otroki bodite pozorni tudi na to, da ima otok svoj lasten koralni greben, kjer bodo otroci (in odrasli) uživali v spoznavanju pisanih ribic in malih morskih psov.

Pri izbiri otoka bodite torej pozorni na:

  • oddaljenost/dostopnost od glavnega letališča v Maleju
  • ali resort sprejema otroke
  • Resort ali lokalni otok
  • lasten koralni greben

Otok naj ima veliko sence in lasten koralni greben. Foto: Anja Oman

Izbira nastanitve in paketa v resortu sta ključnega pomena

Ko boste izbirali nastanitev na lokalnem otoku, preverite, kako oddaljena je “bikini beach”, plaža, kjer se lahko kopate v kopalkah. Če boste izbirali nastanitev v resortu, bodite pozorni, da je okoli veliko sence. Po naših izkušnjah resorti že sami od sebe družine nastanijo v določenih delih otoka, ki so zanje bolj primerni in otrokom prijazni.

Če se boste odločili za resort, upoštevajte, da je hrana na otokih zelo draga. Raje vzemite večji paket, s polnim penzionom, saj bodo otroci po celodnevnem raziskovanju težko zadovoljni s kosom kruha ukradenim od zajtrka. Trgovin v resortih ni, restavracije pa niso ugodne.

Pri nastanitvi bodite pozorni, da nudi veliko sence. Foto: Anja Oman

Maldivi z otroki so posebno doživetje

Ko Maldive obiščeš z otroki ni časa za idilično položevanje v viseči mreži in srkanje koktejlov iz kokosove lupine. Maldivi z otroki pomenijo vodno zabavo, vriskanje, raziskovanje, žareče oči, široke nasmehe in ogroooomno peska.

Najlepši peskovnik na svetu

Atoli so koralni otoki, ki jih sestavlja bel koralni pesek. To pomeni ure in ure in ure igre v najlepšem peskovniku na svetu.

Peseeeeek povsod. Foto: Anja Oman

Morsko kraljestvo živali

Otroci bodo navdušeni nad morskimi živalmi, ki bodo brez strahu prihajali v plitvino. Pisane ribice, ki se čisto nič ne bojijo niti, če se jih dotakneš. Navdušili jih bodo tudi električni skati, mali in veliki morski psi in velike leteče lisice, ki letajo od palme do palme.

Baby shark. Foto: Anja Oman

Električni skati in čaplje. Foto: Anja Oman

Opazovanje hranjenja večjih morskih psov. Foto: Anja Oman

Topla voda in prostor za raziskovanje otoka

Včasih kdo namigne, da na Maldivih lahko po nekaj dneh postane dolgčas. Z otroki že ne. Cel dan občudujejo rastline, živali in morje. Igrajo se v pesku in raziskujejo otok.

Nizka voda je idealna za male otroke. Foto: Anja Oman

Kotičkov za raziskovanje zlepa ne bo zmanjkalo. Foto: Anja Oman

Maldivi z otroki so posebno doživetje, vsekakor bolj živahno kot smo si morda predstavljali, ko smo o Maldivih le sanjarili. Maldivi z otroki so doživetje polno smeha, opazovanja in nabiranja neprecenljivih izkušenj. Destinacijo absolutno priporočamo.

Tudi vi obožujete potovanja z otroki? Ste obiskali kakšno zanimivo destinacijo in bi z nami delili izkušnjo? Pišite mi na anja@vandraj.si!

 

PREBERITE ŠE: 

“Zagotovo je največja zmota to, da so Maldivi draga destinacija” #intervju

 

 

Maldivi in 14 uporabnih stvari, ki jih morate vedeti pred obiskom

Rajski Maldivi so resnično sanjska destinacija. In vse tiste fotografije belega peska in turkiznega morja, ki si jih kot motivacijo nastavljamo za ozadja službenih računalnikov, so v veliki meri posnete prav tam.

Maldivi so brez dvoma čudoviti in čeprav marsikoga pred obiskom ustavijo bodisi proračun, dolžina potovanja do tja ali kaj tretjega, še vedno ostajajo visoko na vrhu seznama krajev, ki jih tudi Slovenci tako radi odkljukamo. Kaj morate torej o Maldivih vedeti, preden si kupite letalsko karto do tja?

Maldivi ležijo v Indijskem oceanu in so najmanjša azijska država. Sestavlja jih več kot 1200 otočkov, turističnih je kakšnih 100. Glavno mesto leži na otoku Male, mednarodno letališče pa se imenuje Velana.

Maldivi so strogo muslimanska država

Skoraj 99 odstotkov prebivalcev Maldivov je muslimanov. To torej pomeni, da alkohol, svinjina in razgaljenost na otoku niso dobrodošli. V državo torej ne smete prinašati mesnin in opojnih substnc – niti tistih iz duty freeja. A brez skrbi, če bi radi spili kakšno pivo ali koktajl, te lahko dobite v turističnih resortih, cene zanje pa niti niso tako zasoljene. Tudi v bikinkah ste lahko, le glejte, da bo to v resortih ali na plažah, ki so označene kot bikini beach, vsekakor pa pozabite na kopanje zgoraj brez.

Tja v vseh letnih časih, ampak …

Maldivi so v tropskem pasu, temperature skozi leto so okoli 30 stopinj Celzija. Visoka sezona na Maldivih je od decembra do aprila, ko je suha doba in manj padavin. Deževna doba naj bi bila od aprila do oktobra, kar pomeni, da boste morda malo mokri, saj je vreme nepredvidljivo, vendar vas zeblo prav dolgo ne bo. V deževni dobri se spustijo tudi cene.

Suvenirji iz morja naj ostanejo tam! 

Naj vam ne pade na misel, da bi si kot spominek domov odnesli kakšno koralo, želvji oklep ali školjko, saj je to strogo prepovedano.

Maldivi so najnižja država na svetu

Maldivi so s samo 2,5 metra najvišje kopenske točke najnižja država na svetu. Nekateri otočki zaradi dvigovanja morja pospešeno izginjajo, saj jih bo zalila voda.

Vsak otok je v bistvu svoj resort

Kateri turistični resort oziroma otok boste izbrali, je odvisno od vas (in globine žepa). Načeloma pa to pomeni, da je resort v resnici kar cel otok. Ko boste enkrat pristali na letališču, vaš cilj še ni dosežen. Do otočka, kjer ste nastanjeni, boste morali še na kakšno ladjico, trajekt, čoln ali mini letalo.

Ja, morate rezervirati vnaprej

Če ste iz svojih azijskih dogodivščin vajeni, da namestitve ni treba rezervirati vnaprej, saj jo boste našli kar na licu mesta, to za Maldive ne velja. Za vstop v državo potrebujete potni list in vizo, ki je sicer brezplačna in jo dobite ob prihodu. Na obrazec boste morali vpisati, na kateri otok se odpravljate in zapisati tudi naslov nastanitve.

Plavanje z morskimi psi …

Maldivi so tudi ena od rajskih destinacij, kjer lahko plavate med morskimi psi. In brez skrbi, nič slabega vam nočejo. 

… in mantami!

Bogat morski podvodni svet vas bo na Maldivih zagotovo navdušil. Plavate lahko tudi z nenevarnaimi mantami.

Snorklanje! 

Masko lahko spakirate od doma, brez težav pa jo lahko najamete tudi na otoku. Raziskujete lahko po svoje, lahko pa greste tudi na turo snorklanja, kjer vas vodič pelje na kotičke, kjer je razgled najlepši.

Sonce je močno tudi v deževni dobi! 

Naj vas odsotnost sonca, ko je dan oblačen, ne prelisiči. Vseeno vas lahko opeče! Zato ne pozabite na kremo z visokim zaščitnim faktorjem!

Pazite na skrite davke

Na Maldivih vam bodo zaračunali kup dodatnih davkov, ki jih niste imeli v načrtu.

Smeti jim predstavljajo resno grožnjo

Podobno kot na drugih azijskih rajskih destinacijah, so smeti velik problem. Prvi razlog je neosveščenost lokalcev, ki jim ekologija še ni tako blizu. Drugi pa dejstvo, da ni prav veliko prostora za odlaganje smeti. 

Maldivi so turizem spoznali šele 1972

Lokalci so do turistov zelo prijazni, saj jim nenazadnje prinašajo glavnino dohodkov. Prvi je s turizmom leta 1972 začel Kurumba sezort. Prvi gostje so bili bogati turisti iz Italije, Švedske in Nemčije. Leta 1981 so odprli mednarodno letališče, kar je povečalo prihode tujcev.

Poleg Maldivov še skok na Šrilanko ali v Indijo

Če ste že odpravljate tako daleč in vas je vedno vleklo še v Indijo in na Šrilanko, razmislite o podaljšanju dopust še tja. Kombinacija izletov v te tri kraje je pogosta, saj so zelo blizu.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Potovanja z otroki: Maldivi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Maldivi so najbolj iskana destinacija za potovanja po pandemiji

ESTA America je analizirala iskalne nize v zvezi s potovanji v mesecu juliju in objavila seznam desetih držav, ki so jih uporabniki, z namenom potovanja (leti in nastanitve), največkrat iskali na Googlu. Na prvem mestu so Maldivi, zanimivo pa je, da se je na drugem mestu znašla država, ki jo je Covid zadel posebej močno.

Pandemija je močno vplivala na svetovno turistično industrijo in vsi že komaj čakamo, da se tudi ta panoga spet postavi na noge in zaživi v svoji polnosti. Čeprav smo fizično omejeni z dostopi do nekaterih destinacij, naše misli že begajo v raznorazne kraje in še z večjim zanosom kot kdajkoli prej v brskalnikih iščemo informacije v zvezi z našimi sanjskimi destinacijami. ESTA America (avtorizacija potovanj ZDA) je analizirala globalne iskalne nize za mesec julij 2021 in objavila seznam najbolj priljubljenih držav za potovanje po pandemiji. Na prvem mestu so se znašli Maldivi.

Lestvica na spletu najbolj iskanih držav za potovanja v juliju 2021

Ker se svet (z različnimi pogoji) počasi spet odpira za globalna potovanja, so brskalniki ponovno polni iskalnih nizov, ki jih vtipkavajo navdušeni popotniki. Sanje o ponovnem potovanju se zdijo spet bližje. Na prvem mestu so se znašli Maldivi, le malo za njimi pa Indija. Na tretjem mestu je Grčija. Kar 4 države na seznamu so azijske.

Lestvica

  1. Maldivi
  2. Indija
  3. Grčija
  4. Turčija
  5. Kanada
  6. Mehika
  7. Španija
  8. Avstralija
  9. Tajska
  10. Japonska

(vir: ESTA America)

Najbolj pogosto sanjamo o Maldivih.

Na lestvici kraljuje Azija

To, da so Maldivi na prvem mestu, ni veliko presenečenje. Odkar je od leta 2009 turistična dejavnost omogočena tudi izven resortov, so bolj dostopni. Hkrati popotnike pritegnejo zaradi opozoril, da jih bo globalno segrevanje v nekaj letih popolnoma izbrisalo z obličja Zemlje.

Je pa presenetila Indija. Ena od držav, kjer je Covid udaril najmočneje, presenetljivo ostaja priljubljena destinacija. Na splošno Azija kraljuje na lestvici, s kar petimi državami (če štejemo tudi Turčijo). Na seznamu se je (pričakovano) znašla še Tajska. Olimpijske igre so na lestvico uvrstile Japonsko.

Iz lestvice izpadle nekatere priljubljene destinacije

Največje presenečenje v primerjavi z lansko lestvico je padec Italije iz prvega na šele trinajsto mesto. Prav tako na lestvici ni več Maroka in Združenih arabskih emiratov. V Evropi najbolj priljubljeni ostajata Španija in Grčija.

Ljudje hrepenijo po peščenih plažah, turkiznem morju in senci pod palmo.

Iščete ugodne lete za vašo sanjsko destinacijo? Preverite TUKAJ

 

PREBERITE ŠE: Potovanja z otroki: Maldivi

Foto: Unsplash

Popolno potovanje v 2020: Kam bi morali na dopust glede na vaše astrološko znamenje?

Ali v mislih že pakirate kovčke, pa še ne veste, kam bi šli? Morda pa je popolno potovanje za vas že zapisano v zvezdah. Malo za šalo in malo zares.  

Oven (21. marec–19. april): Popolno potovanje mora dvigniti utrip

Ovne je res težko dohajati, saj jih vodi ognjeno rdeč planet Mars. In zato tudi ovnom odgovarjajo destinacije, ki so fizično zahtevne, adrenalinske. Popolno potovanje za ovne je tako denimo Patagonija. Treking ob vznožju Andov, po deževnih gozdovih in gorah Čila in Argentine … In v objemu divje narave. Morda pa jih bo premamil Veliki kanjon, eden najbolj znanih narodnih parkov ZDA, ki ga je urezala reka Kolorado. Oven je pač neutruden in zato mora tudi na dopustu vedno nekaj početi. Četudi gre samo na morje, mora tam nekaj početi: plavati, deskati kolesariti, plezati … In tudi to bo zanj ok.

Bik (20. april–20. maj): V zelene dežele

Biki so zemeljsko znamenje, zato vedno iščejo stik z naravo. In ravno zato je popolno potovanje za bike Irska. Dežela, ki je vedno zelena. Dobra alternativa je tudi veliki francoski kanjon Verdon. To je največja soteska v Franciji, ob kateri leži čudovito modro jezero Lac de Sainte Croix. To je pravi raj za športne navdušence, za pohodništvo, kajak, rafting, windsurfing … Bik obožuje tudi Italijo, kjer uživa v njeni zgodovini, umetnosti in, kar je najpomembnejše, v dobrih kulinaričnih specialitetah. Super mu bo tudi kjerkoli na kampiranju. Ali pa na domačem terenu, na Pohorju.

Dvojčka (21. maj–20. junij): Samo da niso ves čas na enem mestu

Odločitve v zadnjem hipu in malce popotniške akcije gredo tudi z roko v roki z dvojčki. In včasih je na njihovih potovanjih zato tudi lepo, pa tudi malo manj popolno. Ampak to je povsem normalno za dualnost tega znamenja. Dvojčki obožujejspremembe, zato je za njih najboljši dopust tisti, ki je sestavljen iz več različnih lokacij. Ker ne komplicirajo preveč, si znajo povsod narediti tako, da se dobro počutijo, tudi če nastanitev ni ravno po njihovih merilih. In na potovanjih radi spoznavajo nove ljudi. Letos jih zvezde vodijo na Japonsko ali pa na raziskovanje zanimive Krete.

Rak (21. junij–22. julij): Popolno potovanje vključuje rajske plaže

Temu znamenju gospoduje luna, ki ga vodi k vodi – na morske dogodivščine. In ker bo letos sonce luna prekrila kar šestkrat, je to prav posebno leto za rake. Poslušajte notranji klic in se odpravite v vodo. Kličejo vas rajske plaže Filiponov, Polinezije, Bahamov, Havajev, Maldivov … Zelo zadovoljni pa bodo tudi v toplicah, ker imajo radi vlago in toploto. Pa morda kakšno nežno masašo, toplo kopel, kjer ni pretirane gneče …

Lev (23. julij–22. avgust): Na sonce in vročino

To znamenje je pod okriljem Sonca in zato levi vedno zažarijo, kjer koli so. Še raje pa imajo, da obiščejo žareče dežele. Bolj je toplo, boljše je! Več je sonca, več ima lev energije. Na dopustu ga ne motijo niti stopinje okrog 40. Morda jih bo letos premamila Kuba ali pa bližja Egipt in Tunizija. Kamorkoli že, samo da bo veliko sonca. Tega je veliko za leve tudi na vedno sončnem Hvaru.

Devica (23. avgust–22. september): Vse dobro preuči in načrtuje

Device so zelo orgnizirane in pozorne na detajle. In imajo rade tudi potovanje popolnoma načrtovano. Dobro se bodo počutile na agencijskem aranžmaju. So analitiki, ki proučijo možnosti in se šele nato odločijo, kaj je zanje popolno potovanje. Rade si vse zapišejo in prekalkulirajo. No, v veliko pomoč so jim lahko tudi mamljive in cenovno ugodne first minute ponudbe. In katera devica se ne bi branila dobro zorganiziranega potovanja na čudovite portugalske otoke, na Azore?

Tehtnica (23. sepember–22. oktober): V romantična in umetniška mesta

Tehtnice obožujejo vse, kar je lepo, saj je njihov vlada Venera. In kaj je lahko bolj primerno zanje, kot potovanje v Italijo, recimo v Benetke ali Rim. Ali čudovit Pariz. Tam bodo potešile svoje hrepenjenje po lepoti in ljubezni. Zelo jim bo všeč pa tudi centralna Azija, Hiva, Samarkand in Taškend v Uzbekistanu. Občudovale bodo impresivno arhitekturo, umetniška dela in čudovite bazarje. Ker imajo tehtnice rade tudi glasbo in družabne večere, bodo zelo zadovoljne z obiskom Dubrovniških letnih iger ali pa morda kakšnega koncerta v Puli in nato skoka do morje.

Škorpijon (23. oktober–21. november): V vulkansko deželo

Škorpijoni so eno bolj misterioznih in intenzivnih znamenj. Radi imajo adrenalin in situacije, ko se morajo znajti sami. Radi preizkušajo svoje meje. Obožujejo recimo izlete v divjino, pohode po novih poteh. Popolno potovanje za njih je Islandija. Ker jim vlada Pluton, planet ledu in skal, jih privlači njena prvinska in vulkanska pokrajina z gejzirji. Kot vodno znamenje pa uživajo tudi kjerkoli je voda.

Strelec (22. november–21. december): Na avanturo življenja

Vlada jim kralj vseh planetov, Jupiter. In tudi strelci imajo radi svet okoli pod sebe pod nadzorom. So rojeni vodje in tudi raziskovalci. Letos je zanje popolno potovanje divja avantura po divjini Mongolije. Jahanje konj s pogledi na gore in vulkane. Šotorjenje ob tabornem ognju v sibirski tajgi in puščavi. Obisk budističnih samostanov. Neskončne širne planjave Mongolije in safari na kamelah po sipinah puščave Gobi.

Kozorog (22. december–19. januar): V gore

Kam pa njih vodijo poti? Zelo radi gredo in zrejo v gore, saj imajo radi hladnejše podnebje. Morda bodo letos obiskali Dolomite ali Švico. Ali pa se odpravili kar na treking v Himalajo. Naravnost uživali bodo v Butanu, edini državi na svetu, ki svoje blagostanje meri s stopnjo sreče vseh ljudi. V deželi, kjer budizem pomeni način življenja. Morda samo na takšnem potovanju ne bodo ves čas razmišljali o delu in pomembnih stvareh.

Vodnar (20. januar–18. februar): Na samotni otok

Vodnarji so radi del skupine, še raje pa njen vodja. Tudi ko so na potovanju, bodo najbolj srečni, če bodo nekomu lahko pomagali. Morda bodo najbolj srečni, če bodo šli na kakšno prostovoljsko misijo na obalo Karibov. Njihova najljubša smer za dopust so turistično manj oblegani otoki. In tudi bolj divji kampi.

Ribi (19. februar – 20.marec): Popolno potovanje je mistično

Ribe so mistiki, najbolj duhovni in vizionarski med vsemi znamenji. Morje kjerkoli je ponavadi njihova najljubša izbira. Voda jim namreč daje moč in energijo. Ob večernih sprehodih na obali bodo najlažje sledili svoji intuiciji. Njihovo popolno potovanje jih bo letos vodilo v mistično Indijo. Do svete reke Ganges, ki simbolizira življenje, smrt in ponovno rojstvo. In obvezno obisk središča hinduizma v Varanasiju.

Svoj čas pa bodo morda poleg raziskovanja bogate indijske dediščine in utripa dežele nasprotij doživeli tudi v ašramu. Prvi obiskovalci Indije pa bodo najbolj uživali v Kerali, deželi bogov.

Foto: Pixabay

Preberite še: Top 20 popotniških destinacij za 2020 po izboru ekipe Vandraj

Vam še ni dovolj idej? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

“Zagotovo je največja zmota to, da so Maldivi draga destinacija” #intervju

V tokratnem Vandraj intervjuju sta nas na kos raja – kot so Maldivi – popeljala Manca Terčon in Danijel Lazar. Najraje potujeta v lastni izvedbi in brez agencij, tokrat pa sta na Maldivih poiskala pomoč Slovencev, ki tam živita, oddajata nastanitve in organizirata potepe.

Manca in Danijel sta z nami tokrat delila šopek uporabnih nasvetov, kako ugodneje obiskati rajsko destinacijo, kot so Maldivi, kaj tam početi in na kaj biti pozoren pri organizaciji poti.

Kako bi se predstavila tistim, ki vaju še ne poznajo?

Sva par, ki je »težko pri miru«. Po koncu vsakega potovanja Manca že brska po blogih, družbenih omrežjih in spletu nasploh, kam v bližnji prihodnosti. Obožujeva tudi raziskovanje Slovenije. Pri izbiri skritih kotičkov Slovenije in sveta nama je glavno vodilo raziskovati manj poznane, lahko bi rekli »manj instagramabilne destinacije«. Obožujeva kraje, ki niso pretirano natrpani s turisti, seveda pa to ne pomeni, da se turističnih krajev v celoti izogibava, saj so prav tako na najinem seznamu željenih videnih destinacij.

Pred kratkim sta se vrnila z oddiha na Maldivih. Kako so Maldivi pristali na seznamu krajev, ki jih želita ujeti še v tem življenju? 

Saj veste, človek vse življenje sanja, eni o nakupu novega avta, drugi o hiši, tretji pa o »rajskih« potovanjih. Ker sem članica skupine Ugodno po svetu, precej redno spremljam objave v skupini, predvsem pa, ko se približuje prihodnje potovanje oz. hrepenenje po prihodnjem potovanju. Opazila sem precej objav o Maldivih, kako so lahko ti poceni, kako je vsak otok po svoje zanimiv in drugačen in najpomembneje, da Maldivi niso samo otoki z resorti.

Kako sta načrtovala potovanje? 

V februarju 2019 sva pričela spremljati karte – first minute akcije. Zadala sva si, da bi rada letela iz Zagreba ali Ljubljane. Ko sva konec februarja zasledila First minute akcijo Turkish Airlines iz Ljubljane za 490 eurov, sva se odločila, da je to, to. Pred vsakim potovanjem si namreč zadava ceno, ki nama je sprejemljiva za nakup letalske karte prihodnje destinacije. V naslednjih dveh tednih sem ogromno pregooglala, prebrala bloge slovenskih in tujih popotnikov in prečesala objave v Facebook skupinah, ki se navezujejo na Maldive. Ker je otokov preko 1000, je bilo naslednje vprašanje, na kater otok.

Objave v skupini so naju prepričale, da obiščeva otok Vashafaru. Potujeva vedno sama, brez turističnih agencij, tokrat pa sva se na podlagi komentarjev odločila, da najin oddih vsaj delno prepustiva rokam dveh Slovencev, ki že nekaj let živita na Maldivih. Tako sem že spomladi kontaktirala Natašo Gobec Rajgelj, ki z možem Janezom oddajata sobe v guest housu na otoku Vashsfaru.

Manca Terčon in Danijel Lazar

Kaj si želita, da bi vedela že pred prihodom?

Rada imava takšna in drugačna presenečenja na potovanjih, ker je to navsezadnje njihov čar – da vedno pač ne gre vse po načrtu (smeh). Ne glede na vse, tokrat ni bilo nobenih slabih presenečenj.

Kako sta prišla do Maldivov in kako sta se premikala po otokih?

Najina pot se je pričela na letališču Jožeta Pučnika v Ljubljani s poletom do novega istanbulskega letališča, po nekajurnem postanku pa polet do letališča na Male, na Maldivih. Tja sva prišla v popoldanskem času, naslednji dan. Zvečer sva imela 40 minutni polet na otok Hanimaadhoo. Letela sva z maldivsko letalsko družbo Maldivian. S Hanimaadhoo so naju nato s hitrim gliserjem pripeljali do otoka Vashafaru. Pot z gliserjem je trajala približno dvajset minut.

Na izlete na sosednje otoke smo vedno odšli s hitrim gliserjem. Ker so bili to majhni lokalni otoki (z izjemo resort otoka), smo se po otokih premikali peš, saj na nobenem od lokalnih otokov niso bili prisotni avtomobili in res jih z lahkoto prehodiš. Vse izlete so organizirali v guest housu, kjer sva bivala teden dni.

Je rezervacija nastanitev vnaprej obvezen del načrtovanja poti? 

Običajno na najinih potovanjih nastanitve rezervirava ob prihodu na samo destinacijo. Tokrat sva se odločila za bolj miren dopust, ker sva oba potrebovala počitek in sva nastanitev rezervirala že pred prihodom na Maldive.

Kakšna je razlika med bivanjem na lokalnem otoku, kot je Vashafaru in med resorti?

Razlik med bivanjem na lokalnem otoku in resort otoki je precej. Prva razlika je, da so lokalni otoki (vsaj ti, ki sva jih uspela obiskati) zelo neoblegani, neturistični. Ni lepšega kot to, da se ne rabiš boriti za svoj prostor pod palmo in v morju.

Naslednja pomembna razlika so cene. V resortu so vse cene vsaj 5x dražje kot v hotelu. Cena za liter vode v resortu je lahko hitro 7 dolarjev in več. Pivo v resortu je bilo 12 dolarjev, sveže iztisnjen sok pa 13 dolarjev.

Na lokalnih otokih ni hotelov, prisotni so guest housi, na Vashafaru sta trenutno samo dva, zato si lahko predstavljate, koliko je turistov. Pa seveda to, da na teh lokalnih otokih ni bilo avtomobilov, skuterjev … Res je super, ko se lahko brezskrbno sprehajaš sredi ceste.

Imata na potovanjih tudi kaj stikov z lokalci? Kje so vama najbolj prirasli k srcu? 

Na vseh otokih smo imeli neposreden stik z lokalci. Zelo so prijazni, vljudni, pozitivni in nasmejani. Najbolj so nama ostali v spominu prav na otoku Vashafaru, in sicer vsakodnevna otroška razposajenost in medgeneracijsko druženje. Ko z njimi spregovoriš kakšen stavek, postanejo navihani še bolj.

Sta šla tudi na kakšne izlete? Kakšne aktivnosti vse ponujajo Maldivi?

V sklopu bivanja na otoku Vashafaru, sta Janez in Nataša poskrbela za pestro ponudbo izletov, snorklanje na različnih grebenih, skok do sandbanka, plavanje z mantami in želvami, obisk sosednjih otokov, raziskovanje kmetijskega otoka Maafahi in obisk otoka Utheemu, z možnostjo kopanja na urejenih bikini plažah, obisk float bara …

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanju na Maldive? 

Definitivno je največja zmota to, da so Maldivi draga destinacija. Za približno 950 evrov po osebi dobiš v enem tednu res veliko. Midva sva za ta denar dobila 7 nočitev s polnim penzionom, izlet na dva sosednja otoka, celodnevni izlet na resort otok, plavanje z mantami, izlet na sand bank, izlet na float boat, snorklanje, povratno letalsko karto Male-Hanimaadhoo-Male s hitrim gliserjem.

Najdražji je bil izlet v resort. Vstopnina je 100 dolarjev. V to ceno je sicer vključeno kosilo, koriščenje bazenskega kompleksa in plaže, niso pa vključene pijače. Če v resort ne greste, tako prihranite dobrih 100 evrov po glavi. Nama se to ne zdi pretirana cena, sploh, če pomislimo, kaj dobiš na Hrvaškem ali v Grčiji za takšen denar.

Ena od zmot o Maldivih je tudi to, da tam ni ničesar za početi. Maldivi ponujajo 101 stvar, da čas še (pre)hitro mine. Naslednjič jo bova tja zato ucvrla vsaj za teden dni dlje, verjetno le na druge lokalne otoke.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom? 

Kreditna kartica naj bo vaša zlata rezerva, vaše primarno sredstvo za plačevanje pa naj bo denar. Najbližji bankomat je lahko 300 km stran, ali pa je le-ta že več dni prazen, brez zaloge denarja.

Kako sicer izbirata naslednjo popotniško destinacijo? 

Za destinacijo izven Evrope si vsak zase v  glavi ustvariva seznam treh željenih destinacij, ki bi jih želela obiskati v prihodnjem letu. Nato sledi usklajevanje, kompromis. Večinoma se najmanj dve destinaciji na seznamu obeh ponovita. Naslednji korak je, da si zadava, koliko sva pripravljena odšteti za letalsko karto. Na koncu zmaga tista destinacija, ki se najbolj približa zadani ceni letalske karte, torej destinacija z najboljšo ponudbo letalske karte.

Katero od preteklih potovanj vama je najbolj pri srcu?

Uf … Vsako potovanje je bilo po svoje posebno in se ne more primerjati z ostalimi potovanji. Mogoče bi izpostavila road trip po zahodu ZDA in pa Andamanske otoke.

Kakšen tip popotnikov sta? 

Avanturista, a to besedo vsak od naju razume po svoje. Moje avanture brez mobitela ne grejo, ker si z njim pomagam pri iskanju zanimivih točk na sami destinaciji, Danijel pa bi raje »taval« in se prepustil toku naključij. Vedno bi rad izkusil, kako se znajti v naravi.

Top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu? 

Azijske jedi so za najine pojme the best!

  1. Chicken Tikka Massala – okusna indijska kremna piščančja jed v kari omaki, ki pa ne sme biti preveč pekoča (v bistvu so vse massale super) in pa zraven obvezno njihov kruh s sirom ali česnom; cheese oz. garlic naan
  2. Mas huni – maldivska jed, tipična jed za zajtrk, zmes tune, čebule in kokosa
  3. Kottu roshi – maldivska jed, narejena iz narezanih kočkov palačnik, tune, zelenjave in mešanice začimb

Si predstavljata potovanje, na katerem ne naredita niti ene fotografije?

Ne, to bi bil greh (smeh). Čar potovanj so sicer spomini v glavi, a definitivno tudi tisti, na fotografijah. 

Tehnologija je postala zvesta spremljevalka popotnikov. Brez katerih naprav in aplikacij ne gresta na pot?

Če vprašate Danijela, raje vzame kakšno oblačilo manj, kot da bi se moral odpovedati kakšni  tehnologiji oz. napravi. Tokrat so nama družbo delali dron, Go pro kamera in fotoaparat. Slednjega na koncu skoraj nisva uporabila, ker preprosto ni bilo časa. Po izkušnji v ZDA pa je Sygic zvesta aplikacija na najinih mobilnih napravah.

Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj? 

Zelo slaba pokritost mobilnega signala izven večjih mest na zahodu ZDA. Ko smo najeli avtomobil, so nam dali za GPS Huaweijov telefon, ki je bil vezan na mobilni signal. Izven večjih mest smo imeli vedno težavo, ker signala ni bilo in posledično Google maps ni deloval. Mobitel je imel sicer onemogočeno uporabo katerihkoli drugih aplikacij, sicer bi se posluževali Sygica, ki smo ga nato naložili na Danijelov telefon. Za vse ostalo zadostuje stric Google.

HITRIH 6 

Najljubša država: Francija – pokrajina Dordonja (Danijel), Indija – še posebej Andamanski otoki (Manca)

Najljubše mesto: Matera (usklajeno v en glas)

Najljubša plaža: sandbank na Maldivih, sredi oceana, sredi ničesar

Najljubša kulinarika: indijska kulinarika

Naljubši način transporta: skuter

Najljubši jezik: nemščina (Danijel), špančina (Manca)

Foto: Manca Terčon in Danijel Lazar

Njunim dogodivščinam lahko sledite tudi prek Mancinega Instagram profila – TU.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

PREBERITE ŠE: Slovenski par, ki je dal odpoved in se spontano preselil v Dubaj #intervju

Maldivi maldivi

Rebeka Dremelj: “Maldivi nikakor niso nedostopna destinacija, le potovanje je treba skrbno načrtovati.”

Maldivi že desetletja veljajo za eno najbolj vročih počitniških destinacij, a kljub temu se še vedno le redki lahko pohvalijo z njihovim obiskom. Sanjski otoki, ki jih povezujemo z rajskimi plažami in poročnimi potovanji pa so v resnici vsako leto bolj dostopni. Tja se zadnja leta zelo rada na dopust odpravi tudi Rebeka Dremelj s svojo družino. Zato smo jo povprašali po njenih izkušnjah.

Preberi več

Letalske karte: Na Tajsko ali Maldive?

Se odločate, kam na dopust? Med brskanjem po letalskih kartah smo ujeli ugodne povezave v Bangkok ali Male! S klikom na spodnje povezave v brskalniku pobrskajte za želenimi datumi vašega odhoda. Cene se spreminjajo tudi glede na to.

Pred skokom na Tajsko ne spreglejte spodnjih vsebin:

11 stvari, ki jih nikakor NE počnite na Tajskem

Zaščita pred turisti: Konec obiskov tajske idilične plaže iz filma The Beach

Sanjski otok na Tajskem, kjer lahko večerjate na drevesu

Štiri divje zabave, po katerih slovi jugovzhodna Azija

Preberite še:

Edinstven zasebni resort na Maldivih, ki živi od sonca

Otoki z najlepšimi plažami na svetu

8 nadvodnih bungalovov za uživače

 

Foto: Unsplash

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.