V tokratnem Vandraj intervjuju sta nas na kos raja – kot so Maldivi – popeljala Manca Terčon in Danijel Lazar. Najraje potujeta v lastni izvedbi in brez agencij, tokrat pa sta na Maldivih poiskala pomoč Slovencev, ki tam živita, oddajata nastanitve in organizirata potepe.
Manca in Danijel sta z nami tokrat delila šopek uporabnih nasvetov, kako ugodneje obiskati rajsko destinacijo, kot so Maldivi, kaj tam početi in na kaj biti pozoren pri organizaciji poti.
Kako bi se predstavila tistim, ki vaju še ne poznajo?
Sva par, ki je »težko pri miru«. Po koncu vsakega potovanja Manca že brska po blogih, družbenih omrežjih in spletu nasploh, kam v bližnji prihodnosti. Obožujeva tudi raziskovanje Slovenije. Pri izbiri skritih kotičkov Slovenije in sveta nama je glavno vodilo raziskovati manj poznane, lahko bi rekli »manj instagramabilne destinacije«. Obožujeva kraje, ki niso pretirano natrpani s turisti, seveda pa to ne pomeni, da se turističnih krajev v celoti izogibava, saj so prav tako na najinem seznamu željenih videnih destinacij.
Pred kratkim sta se vrnila z oddiha na Maldivih. Kako so Maldivi pristali na seznamu krajev, ki jih želita ujeti še v tem življenju?
Saj veste, človek vse življenje sanja, eni o nakupu novega avta, drugi o hiši, tretji pa o »rajskih« potovanjih. Ker sem članica skupine Ugodno po svetu, precej redno spremljam objave v skupini, predvsem pa, ko se približuje prihodnje potovanje oz. hrepenenje po prihodnjem potovanju. Opazila sem precej objav o Maldivih, kako so lahko ti poceni, kako je vsak otok po svoje zanimiv in drugačen in najpomembneje, da Maldivi niso samo otoki z resorti.
Kako sta načrtovala potovanje?
V februarju 2019 sva pričela spremljati karte – first minute akcije. Zadala sva si, da bi rada letela iz Zagreba ali Ljubljane. Ko sva konec februarja zasledila First minute akcijo Turkish Airlines iz Ljubljane za 490 eurov, sva se odločila, da je to, to. Pred vsakim potovanjem si namreč zadava ceno, ki nama je sprejemljiva za nakup letalske karte prihodnje destinacije. V naslednjih dveh tednih sem ogromno pregooglala, prebrala bloge slovenskih in tujih popotnikov in prečesala objave v Facebook skupinah, ki se navezujejo na Maldive. Ker je otokov preko 1000, je bilo naslednje vprašanje, na kater otok.
Objave v skupini so naju prepričale, da obiščeva otok Vashafaru. Potujeva vedno sama, brez turističnih agencij, tokrat pa sva se na podlagi komentarjev odločila, da najin oddih vsaj delno prepustiva rokam dveh Slovencev, ki že nekaj let živita na Maldivih. Tako sem že spomladi kontaktirala Natašo Gobec Rajgelj, ki z možem Janezom oddajata sobe v guest housu na otoku Vashsfaru.
Manca Terčon in Danijel Lazar
Kaj si želita, da bi vedela že pred prihodom?
Rada imava takšna in drugačna presenečenja na potovanjih, ker je to navsezadnje njihov čar – da vedno pač ne gre vse po načrtu (smeh). Ne glede na vse, tokrat ni bilo nobenih slabih presenečenj.
Kako sta prišla do Maldivov in kako sta se premikala po otokih?
Najina pot se je pričela na letališču Jožeta Pučnika v Ljubljani s poletom do novega istanbulskega letališča, po nekajurnem postanku pa polet do letališča na Male, na Maldivih. Tja sva prišla v popoldanskem času, naslednji dan. Zvečer sva imela 40 minutni polet na otok Hanimaadhoo. Letela sva z maldivsko letalsko družbo Maldivian. S Hanimaadhoo so naju nato s hitrim gliserjem pripeljali do otoka Vashafaru. Pot z gliserjem je trajala približno dvajset minut.
Na izlete na sosednje otoke smo vedno odšli s hitrim gliserjem. Ker so bili to majhni lokalni otoki (z izjemo resort otoka), smo se po otokih premikali peš, saj na nobenem od lokalnih otokov niso bili prisotni avtomobili in res jih z lahkoto prehodiš. Vse izlete so organizirali v guest housu, kjer sva bivala teden dni.
Je rezervacija nastanitev vnaprej obvezen del načrtovanja poti?
Običajno na najinih potovanjih nastanitve rezervirava ob prihodu na samo destinacijo. Tokrat sva se odločila za bolj miren dopust, ker sva oba potrebovala počitek in sva nastanitev rezervirala že pred prihodom na Maldive.
Kakšna je razlika med bivanjem na lokalnem otoku, kot je Vashafaru in med resorti?
Razlik med bivanjem na lokalnem otoku in resort otoki je precej. Prva razlika je, da so lokalni otoki (vsaj ti, ki sva jih uspela obiskati) zelo neoblegani, neturistični. Ni lepšega kot to, da se ne rabiš boriti za svoj prostor pod palmo in v morju.
Naslednja pomembna razlika so cene. V resortu so vse cene vsaj 5x dražje kot v hotelu. Cena za liter vode v resortu je lahko hitro 7 dolarjev in več. Pivo v resortu je bilo 12 dolarjev, sveže iztisnjen sok pa 13 dolarjev.
Na lokalnih otokih ni hotelov, prisotni so guest housi, na Vashafaru sta trenutno samo dva, zato si lahko predstavljate, koliko je turistov. Pa seveda to, da na teh lokalnih otokih ni bilo avtomobilov, skuterjev … Res je super, ko se lahko brezskrbno sprehajaš sredi ceste.
Imata na potovanjih tudi kaj stikov z lokalci? Kje so vama najbolj prirasli k srcu?
Na vseh otokih smo imeli neposreden stik z lokalci. Zelo so prijazni, vljudni, pozitivni in nasmejani. Najbolj so nama ostali v spominu prav na otoku Vashafaru, in sicer vsakodnevna otroška razposajenost in medgeneracijsko druženje. Ko z njimi spregovoriš kakšen stavek, postanejo navihani še bolj.
Sta šla tudi na kakšne izlete? Kakšne aktivnosti vse ponujajo Maldivi?
V sklopu bivanja na otoku Vashafaru, sta Janez in Nataša poskrbela za pestro ponudbo izletov, snorklanje na različnih grebenih, skok do sandbanka, plavanje z mantami in želvami, obisk sosednjih otokov, raziskovanje kmetijskega otoka Maafahi in obisk otoka Utheemu, z možnostjo kopanja na urejenih bikini plažah, obisk float bara …
Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o potovanju na Maldive?
Definitivno je največja zmota to, da so Maldivi draga destinacija. Za približno 950 evrov po osebi dobiš v enem tednu res veliko. Midva sva za ta denar dobila 7 nočitev s polnim penzionom, izlet na dva sosednja otoka, celodnevni izlet na resort otok, plavanje z mantami, izlet na sand bank, izlet na float boat, snorklanje, povratno letalsko karto Male-Hanimaadhoo-Male s hitrim gliserjem.
Najdražji je bil izlet v resort. Vstopnina je 100 dolarjev. V to ceno je sicer vključeno kosilo, koriščenje bazenskega kompleksa in plaže, niso pa vključene pijače. Če v resort ne greste, tako prihranite dobrih 100 evrov po glavi. Nama se to ne zdi pretirana cena, sploh, če pomislimo, kaj dobiš na Hrvaškem ali v Grčiji za takšen denar.
Ena od zmot o Maldivih je tudi to, da tam ni ničesar za početi. Maldivi ponujajo 101 stvar, da čas še (pre)hitro mine. Naslednjič jo bova tja zato ucvrla vsaj za teden dni dlje, verjetno le na druge lokalne otoke.
Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom?
Kreditna kartica naj bo vaša zlata rezerva, vaše primarno sredstvo za plačevanje pa naj bo denar. Najbližji bankomat je lahko 300 km stran, ali pa je le-ta že več dni prazen, brez zaloge denarja.
Kako sicer izbirata naslednjo popotniško destinacijo?
Za destinacijo izven Evrope si vsak zase v glavi ustvariva seznam treh željenih destinacij, ki bi jih želela obiskati v prihodnjem letu. Nato sledi usklajevanje, kompromis. Večinoma se najmanj dve destinaciji na seznamu obeh ponovita. Naslednji korak je, da si zadava, koliko sva pripravljena odšteti za letalsko karto. Na koncu zmaga tista destinacija, ki se najbolj približa zadani ceni letalske karte, torej destinacija z najboljšo ponudbo letalske karte.
Katero od preteklih potovanj vama je najbolj pri srcu?
Uf … Vsako potovanje je bilo po svoje posebno in se ne more primerjati z ostalimi potovanji. Mogoče bi izpostavila road trip po zahodu ZDA in pa Andamanske otoke.
Kakšen tip popotnikov sta?
Avanturista, a to besedo vsak od naju razume po svoje. Moje avanture brez mobitela ne grejo, ker si z njim pomagam pri iskanju zanimivih točk na sami destinaciji, Danijel pa bi raje »taval« in se prepustil toku naključij. Vedno bi rad izkusil, kako se znajti v naravi.
Top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu?
Azijske jedi so za najine pojme the best!
- Chicken Tikka Massala – okusna indijska kremna piščančja jed v kari omaki, ki pa ne sme biti preveč pekoča (v bistvu so vse massale super) in pa zraven obvezno njihov kruh s sirom ali česnom; cheese oz. garlic naan
- Mas huni – maldivska jed, tipična jed za zajtrk, zmes tune, čebule in kokosa
- Kottu roshi – maldivska jed, narejena iz narezanih kočkov palačnik, tune, zelenjave in mešanice začimb
Si predstavljata potovanje, na katerem ne naredita niti ene fotografije?
Ne, to bi bil greh (smeh). Čar potovanj so sicer spomini v glavi, a definitivno tudi tisti, na fotografijah.
Tehnologija je postala zvesta spremljevalka popotnikov. Brez katerih naprav in aplikacij ne gresta na pot?
Če vprašate Danijela, raje vzame kakšno oblačilo manj, kot da bi se moral odpovedati kakšni tehnologiji oz. napravi. Tokrat so nama družbo delali dron, Go pro kamera in fotoaparat. Slednjega na koncu skoraj nisva uporabila, ker preprosto ni bilo časa. Po izkušnji v ZDA pa je Sygic zvesta aplikacija na najinih mobilnih napravah.
Najbolj neprijetna izkušnja s potovanj?
Zelo slaba pokritost mobilnega signala izven večjih mest na zahodu ZDA. Ko smo najeli avtomobil, so nam dali za GPS Huaweijov telefon, ki je bil vezan na mobilni signal. Izven večjih mest smo imeli vedno težavo, ker signala ni bilo in posledično Google maps ni deloval. Mobitel je imel sicer onemogočeno uporabo katerihkoli drugih aplikacij, sicer bi se posluževali Sygica, ki smo ga nato naložili na Danijelov telefon. Za vse ostalo zadostuje stric Google.
HITRIH 6
Najljubša država: Francija – pokrajina Dordonja (Danijel), Indija – še posebej Andamanski otoki (Manca)
Najljubše mesto: Matera (usklajeno v en glas)
Najljubša plaža: sandbank na Maldivih, sredi oceana, sredi ničesar
Najljubša kulinarika: indijska kulinarika
Naljubši način transporta: skuter
Najljubši jezik: nemščina (Danijel), špančina (Manca)
Foto: Manca Terčon in Danijel Lazar
Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!
Maldivi maldivi