Malta v 7 dneh: Popoln načrt za raziskovanje otoka skritih zakladov

Malta je majhna in gosto naseljena otoška država v Sredozemskem morju. Leži južno od Italije, le dobrih 90 kilometrov od Sicilije. Glavno mesto je Valletta, zgodovinsko in kulturno središče države, znano po utrdbah, katedralah in baročni arhitekturi.

Otoška država Malta je pravzaprav sestavljena iz 20 otokov in čeri. Stalno naseljena sta samo otoka Malta in Gozo. Otok Comino je naseljen samo občasno, vsekakor pa so obiska vredni vsi trije! Malta je bila vse do leta 1964 del Britanskega imperija, od leta 2004 pa kot svojo valuto uporablja evro, saj je članica Evropske unije. Uradna jezika sta malteščina in angleščina. Malteščina ima korenine v arabščini, ima pa tudi močne vplive italijanščine in angleščine.

Pisane ulice glavnega mesta Valetta

Po otoku z najetim avtomobilom – a po levi!

Malta ima učinkovit javni prevoz, ki z avtobusi doseže večino glavnih znamenitosti otoka, za obisk določenih plaž pa lahko izkoristite izlete z ladjicami. Vsekakor pa boste imeli največ svobode pri raziskovanju tako, da najamete avto. Otok je obvladljiv z avtomobilom, nekaj več pozornosti pa vsekakor namenite dejstvu, da tu vozijo po levi strani ceste.

Malta je čudovita destinacija, kjer lahko v enem tednu raziskuješ bogato zgodovino, čudovite plaže, starodavne templje in srednjeveška mesta. Mi pa smo sestavili predlog načrta za 7-dnevno malteško dogodivščino!

Megabon potovanja: Oddih na Malti – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Dan #1: Valletta in Tri mesteca

Valletta, glavno mesto Malte, je na Unescovem seznamu svetovne dediščine, saj je polno zgodovinskih in kulturnih znamenitosti. Med najpomembnejšimi je baročna Sostolnica svetega Janeza, ki slovi po čudoviti notranjosti in Caravaggievi mojstrovini “Obglavljenje Janeza Krstnika”. Valletta je obdana z mogočnimi obrambnimi zidovi, ki so jih zgradili vitezi malteškega reda. Sprehod po obzidju ponuja spektakularne poglede na mesto, zaliv in okolico.

Tudi Vrtovi Upper Barrakka ponujajo čudovit razgled na pristanišče in Tri mesteca – Vittoriosa, Senglea in Cospicua, ki so znana po svojih zgodovinskih utrdbah. Sprehod po glavni ulici Republike razkriva vrsto trgovin, kavarn in zgodovinskih stavb, kar dodaja še več čara temu slikovitemu mestu. Priporočamo, da večer preživite v eni od restavracij in preizkusite vse, kar ponuja malteška kuhinja.

Dan #2: Sliema in St. Julian’s

Sliema in St. Julian’s sta priljubljeni obalni mesti blizu Valette. Sliema je znana je po svoji dolgi obalni promenadi, ki ponuja čudovite razglede na Valletto. Poleg tega je priljubljena zaradi svojih luksuznih trgovin, kavarn, restavracij in hotelov. Mesto je tudi odlično izhodišče za trajektne prevoze do Vallette. Je bolj umirjena od St. Julian’s, a vseeno živahna in priljubljena pri turistih. St. Julian’s, ki je le nekaj minut stran od Slieme, je znan kot središče zabave na Malti. Tukaj se nahaja živahna četrt Paceville, ki je znana po nočnem življenju, s številnimi bari, klubi in restavracijami.

Dan #3: Marsaxlokk in St. Peter’s Pool

Marsaxlokk je slikovita ribiška vasica, znana po barvitih ribiških čolnih luzzu. Nedeljska tržnica je odlična priložnost za nakup svežih morskih sadežev. Blizu je tudi St. Peter’s Pool, naravni bazen, kjer lahko skočiš s klifa in se ohladiš v morju. Če so vam všeč trdnjave, se zapeljite še do Forta Rinella, zgodovinske trdnjave, ki se menda lahko pohvali z največjim topom na svetu.

Dan #4: Mdina, Rabat in Klifi Dingli

Mdina je starodavno obzidano mesto, ki ga pogosto imenujejo “Tiho mesto”. Gre za nekdanje glavno mesto Malte, ki ima več kot 4000-letno zgodovino. Mdina je ohranila srednjeveški značaj s svojimi ozkimi ulicami, ki vodijo do impresivnih zgradb, cerkva in palač. Ena izmed glavnih znamenitosti je Katedrala sv. Pavla (St. Paul’s Cathedral). Nekoliko večji in živahnejši Rabat se nahaja tik ob Mdini in je znan predvsem po svoji bogati zgodovini, povezani z zgodnjim krščanstvom. Tukaj najdete Katakombe sv. Pavla (St. Paul’s Catacombs).

Popoldne se zapeljite še do klifov Dingli, ki se nahajajo na zahodni obali Malte in so najvišja točka otoka. Mogočno se dvigajo približno 250 metrov nad morjem in odpirajo dih jemajoče razglede na Sredozemsko morje. Ob klifih stoji tudi majhna kapela sv. Marije Magdalene, ki je še ena zanimivost tega območja.

PREBERITE ŠE: MALTA: nasveti za obisk skozi oči Slovenke, ki tam živi #INTERVJU

Dan #5: Otok Gozo

Najbolj pogost način potovanja na Gozo je s trajektom iz pristanišča Ċirkewwa na severu glavnega otoka Malte. Trajekti vozijo pogosto, vožnja traja približno 25 minut in vas pripelje v glavno pristanišče Goza – Mgarr.

Glavno mesto otoka, Victoria (znano tudi kot Rabat), je dom starodavne Citadele, utrdbe, ki ponuja neverjetne poglede na celoten otok. Znotraj obzidja si lahko ogledate zgodovinske cerkve, muzeje in sprehodite se po ozkih ulicah. Ogleda vredna je tudi Bazilika Ta’ Pinu, osupljiva cerkev blizu kraja Għarb, ki je tudi pomembno romarsko središče. Megalitski templji Ggantija so ena najstarejših prostostoječih struktur na svetu, starejša od egiptovskih piramid in Stonehengea. Nahajajo se v kraju Xagħra in so na seznamu Unescove svetovne dediščine.

Dwejra Bay je eno najbolj znanih naravnih območij na Gozu. Čeprav se je znamenita Azurna luknja leta 2017 zrušila, območje še vedno ponuja neverjetne geološke formacije, kot sta Inland Sea (notranje morje) in Fungus Rock. Krasna je tudi plaža Ramla Bay, ki je prepoznavna po svojem rdečkasto-oranžnem pesku. Tu je tudi jama Calypso, po legendi tista, kjer je Odiseja zadrževala nimfa Kalipso.

Dan #6: Popajeva vas in Mosta

Na glavnem otoku se lahko odpravite v Popajevo vas. Gre za tematski park, ki je bil prvotno zgrajen kot filmska kulisa za film “Popeye” iz leta 1980, v katerem je igral Robin Williams. Vas je danes priljubljena turistična atrakcija, kjer si lahko obiskovalci ogledajo ljubke lesene hiške, sodelujejo v različnih aktivnostih in si ogledajo predstave likov iz filma. Park ponuja tudi mini golf, otroške delavnice in ogled filma. Poleg tega ima vas osupljivo lokacijo ob zalivu Anchor Bay, kjer se lahko obiskovalci tudi kopajo – ne pozabite kopalk!

Zanimivo mestece je tudi Mosta. Mosta je najbolj znana po svoji ogromni rotundi, ki je arhitekturna in zgodovinska ikona Malte. Rotunda sv. Marije je ena največjih kupolastih cerkva na svetu. Kupola ima premer kar 37 metrov in je arhitekturni čudež. Cerkev je znana tudi po čudežnem dogodku med drugo svetovno vojno, ko je nemška bomba padla skozi kupolo med mašo, a se ni razstrelila, kar prebivalci še danes dojemajo kot božji čudež. To “čudežno bombo” lahko vidite razstavljeno v cerkvi. Mesto je polno kavarnic in ozkih ulic z malteškimi balkoni.

Dan #7: Otok Comino z Modro laguno

Comino je majhen otok brez prometa, kamor pridete s trajektom z Malte – Ċirkewwa ali Goza – Mgarr. Na otoček vozijo tudi čolni turističnih ponudnikov, ki izvajajo dnevne izlete. Otok leži med Malto in Gozom in meri le 3,5 kvadratnega kilometra. Slovi predvsem po Modri laguni (Blue Lagoon), beli peščeni plaži s kristalno čisto turkizno vodo. Tu lahko ves dan snorklate in uživate v morskih radostih. Vse to je Malta!

Megabon potovanja: Oddih na Malti – organiziran povratni let, nočitve in najem avtomobila! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

MALTA: nasveti za obisk skozi oči Slovenke, ki tam živi #INTERVJU

V rubriki Vandraj insider mladi, ki živijo v tujini, z nami delijo svojo zgodbo, izkušnje in najljubše kotičke kraja, v katerem živijo. Tokrat gremo na otok! To je Malta skozi oči Anastasie Beatritie Vidovič.

Malta je otoška država, ki jo sestavlja več manjših otočkov in čeri. Običajno govorimo o glavnem, največjem in najbolj poseljenem otoku Malta, turisti pa pogosto obiščejo tudi manjša otoka Gozo in Comino. Anastasia živi v glavnem mestu Valletta, kjer študira psihologijo, zaupala pa nam je tudi kup njej ljubih kotičkov po otoku, ki so vredni obiska.

Kako bi se opisali tistim, ki vas še niso spoznali?

Sem Anastasia Beatritia Vidovič, študentka psihologije, ki živi in študira na Malti. Rodila sem se v Ljubljani, odraščala sem v Sloveniji in malo pred svojim 20. rojstnim dnem sem se preselila na Malto. Sicer pa prihajam iz multikulturne družine. Mami je Rusinja, rojena v Ukrajini, oči pa je delno srbske, delno črnogorske krvi. Doma smo v Sloveniji, smo pa pogosto marsikje drugje po svetu (smeh).

Zelo rada imam umetnost, tudi slikam, pišem in plešem tango. Več let sem igrala violino in zaključila glasbeno šolo, vzporedno pa trenirala ritmično gimnastiko. Morje je velik del tega, kar sem. Če le imam priložnost, grem v vodo, tudi v zimi in mrazu. Skoraj vedno sem odprta za nove izkušnje, sem precej ekstrovertirana, rada spoznavam ljudi, hkrati pa rada preživljam čas tudi v samoti.

Kdaj vas je odneslo na Malto in kaj tam počnete?

Na Malto sem se preselila zaradi študija. Iskreno – nikoli prej nisem imela potrebe po študiju v tujini, saj imamo v Sloveniji veliko dobrih fakultet. Ker pa je bila moja trdna izbira psihologija in si nisem želela zapirati poti, sem preverila tudi možnosti študija v tujini. In zdaj sem tu.

Zakaj ravno Malta?

Malteška Univerza ima enega izmed najboljših programov za psihologijo v Evropi, menda so celo med top 5 odstotki na svetu. To je ena od stvari, ki je vplivala na odločitev. Odtehtalo je tudi to, da sem šla prvič živeti na svoje – ideja o majhnem otoku se mi je zdela veliko bolj privlačna od kakšnega velikega mesta. In tretja stvar – Malta ima okoli 300 sončni dni na leto, kar se mi zdi dovolj dober razlog že samo po sebi (smeh). 

Kako je videti povprečen dan študentke na Malti?

Predavanja so prijazno razporejena, nikoli nimam več kot 6 zaporednih ur pouka. Nekateri oddelki imajo 8 ur brez odmorov, a so to bolj izjeme kot standardi. Urniki se razlikujejo med smermi študija, moja smer zahteva več samostojnega dela in manj predavanj. Kakšen dan imam predavanja samo 2 uri.

Sicer pa je moj dan videti tako, da zjutraj vstanem, odtreniram in pred zajtrkom berem kaj za faks. Živim blizu univerze, kar je praktično, saj grem lahko med daljšim odmorom kar domov. Številni študenti se zadržujejo kar na univerzi, saj imamo angleški princip kampusa, kar pomeni, da je vse skupaj eno ogromno območje s številnimi stavbami, v katerih so različne fakultete ali pa samo večje dvorane za predavanja in dogodke.

Univerzo širijo že nekaj let, stari del kampusa je eden najstarejših v Evropi, v novih delih pa so zgradili sobe in stanovanja za študente, parke za učenje, pa Starbucks, različne restavracije, ogromne živilske trgovine, kakšno tudi z oblačili in elektroniko. Kampus ima tudi frizerja in športne aktivnosti.

Sama grem po predavanjih kosilo običajno skuhati kar domov in dokler je še sonce tečem do morja, da se skopam, nato pa kar tam še malo berem. Z učenjem nadaljujem doma ali v knjižnici, zvečer pa mi ostane še čas za sprehod ali pijačo s prijatelji. 

Kateri so največji izzivi, s katerimi se na Malti soočate kot študentka iz tujine?

Iskreno – izzivov kot tujka nimam prav veliko, saj je tujcev na Malti toliko kot lokalcev. Je pa res, da se pri lokalcih pozna “mediteranska kultura”. V primerjavi s Slovenijo je tu precej nižji nivo organizacije in birokracije, kar nekaj globokega dihanja zahteva urejanje dovoljenj za bivanje in študij na Malti. Priznam, da traja kar nekaj časa, da se navadiš na ta nonšalanten pristop. 

Kaj je najboljše, kar ste odnesli od življenja v tujini? 

Svoboda in odgovornost. To, da sem v popolnoma drugi državi, kjer nikogar ne poznam in nihče ne pozna mene, zame ni samo novo poglavje, ampak cela nova knjiga. Lahko sem, kar hočem, brez vsakega vpliva okolja, v katerem sem odraščala. Kar bi iskreno priporočala vsakemu, tudi če samo za kratek čas.

To, da sem odgovorna sama zase, za svoje stanovanje, za to ali je hladilnik poln ali prazen, ali je perilo oprano, stanovanje čisto. In to, da svoj urnik prilagajam izključno sebi. To so najbolj koristne stvari, ki se jih lahko študent, živeč na svojem, nauči. 

Katere so največje zmote, ki jih imajo ljudje o življenju v tujini in potovanjih nasploh?

Ne bi vedela, kaj si ljudje zares mislijo o tem. Sama nikoli nisem dobila kakšnega negativnega komentarja. Kadar imam s kom debato na to temo, se običajno vsi strinjamo, da so potovanja in spoznavanje drugih kultur za vsakega človeka lahko le koristni.

Mislim, da potovanja lahko širijo naše metaforične horizonte, nam pomagajo dati več priložnosti drugačnim in novim izkušnjam ter zmanjšujejo to pogosto človeško naravo rigidnosti in delanja predsodkov.

[O MALTI:]

Kako bi opisali Malto?

Skozi moje oči je Malta majhen košček raja sredi Mediterana. Otok je majhen, kar pomeni, da je vse relativno blizu. Plaže so peščene in kamnite, možnosti za uživanje na soncu so povsod. Malta ima muzeje, 5 tisoč let stare templje pa tudi občine, ki so sestavljene izključno iz barov in klubov.

Marsikdo za Malto reče, da je samo velika skala sredi morja. Kar sicer ni daleč od resnice, saj nima nobenega gozda in ni prav zelena, ima pa zato bogat morski svet, s čimer uspešno kompenzira za vse, česar nima.

 Pa tamkajšnje ljudi?

Tu je zelo veliko tujcev. Na Malti živi kakšen milijon ljudi, le pol od njih ima malteški potni list. Za koga je prihod na Malto kulturni šok ravno to, da tu srečate ljudi iz vseh koncev sveta. Kar je načeloma lahko dobra stvar, vsaj zame je bila. Ko hodim po ulici, se nikoli ne počutim kot tujka, saj je velik del ljudi okoli mene v istem položaju. 

To otoško državico sicer sestavlja kar 20 otokov in čeri, stalno naseljena sta le glavni otok Malta in sosednji Gozo, občasno je naseljen tudi Comino, otoček med njima. Katere točke Malte običajno priporočite za obisk? 

Gozo je veliko manjši otok z manj moderega pridiha ter gradnje, zato je veliko Maltežanom in turistom bolj všeč. Comino je majhen otoček med Gozom in Malto, tam živita samo dva človeka, gradnja na otoku je prepovedana.

Na Cominu se nahaja modra laguna “Blue Lagoon”, kar je prva stvar, ki jo omenim vsakemu, ki me vpraša za priporočilo. To je majhna, kristalno čista laguna, kamor prideš s čolnom. Dnevne in poldnevne izlete organizira veliko turističnih agencij, tja greš lahko tudi s katamaranom in brez vodenega obiska. Moram pa opozoriti, da na Cominu ni sence, kar pomeni, da poleti tam težko preživiš več kot 3 ure.

Na Cominu ni restavracij in lokalov, so pa stojnice, kjer imajo vse. Od sladoleda, pice in konkretnih obrokov, do sokov in koktajlov. Je pa laguna premajhna za takšno količino turistov, ki jo obišče poleti. Zato obisk priporočam maja/junija ali potem septembra/oktobra.

Na Malti pa bi priporočila St. Peter’s Pool, ki je naravni bazen z zelo globoko in čisto vodo. Tudi tu ni sence, okoli je sama narava in nobenih objektov. Je pa to ena od redkih plaž, kjer je voda zaradi lege in globine tudi poleti osvežilna. Na ostalih plažah je voda sredi poletja lahko že tako topla, da se v njej sploh ne ohladiš, le zmočiš.

Katera je najbolj nadležna stvar otoka? 

Najbolj nadležna stvar je to, kako lokalci vozijo. Nisem nesramna, to sami priznajo. Bizarno je, da je vožnja na majhnem otoku, ki nima niti avtoceste, lahko tako nevarna. Na otoku redko vidiš kolesarje, saj so pred leti podirali rekorde v številu smrti kolesarjev, ki jih je zbil avto. Takoj za tem so po pogostosti nesreče z električnimi skiroji in motorji. Zadnje leto je bilo med skiroji in avti toliko nesreč, da je Malta izdala zakon o prepovedi najema Boltovih skirojev.

Nekaj časa traja, da se navadiš na tak prometni režim, kjer so pravila za okras in nate nihče ne pazi, ampak si moraš svoje mesto v prometu priboriti sam.

Katere so najpogostejše zmote, ki jih imamo o otoku kot turisti, pa jih spregledamo, ko enkrat tam živimo?

Ena od mojih zmot je bila, da sem podcenila njihovo zimo. Zimske temperature sicer res ne padejo pod 10 stopinj, ampak veter doseže med 30 in 90 km/h! In zato tudi tu potrebuješ takšno puhovko kot za slovensko zimo.

Malta ima dva uradna jezika. Ste se naučili tudi kaj malteščine ali se večinoma zanašate na angleščino? 

Malteščina je kombinacija italijanščine, arabščine in angleščine. Od mojega učenja sem zaenkrat samo na mašilih in tu pa tam kakšni besedi. Učila sem se že veliko jezikov, ampak pri malteščini, priznam, nisem najbolj ambiciozna. Da se znajti zgolj z angleščino, večina lokalcev jo govori, seveda pa ne vsi najbolje.

Glede na to, da prihajate iz multikulturne družine, koliko jezikov sicer govorite in v katerem razmišljate?

Večinoma se pogovarjam v ruščini, slovenščini in angleščini. Včasih sem tekoče govorila francosko, učila sem se še nekaj drugih jezikov, ampak če jezika ne uporabljam, mi hitro izzveni.

Rusko govorim z mami in babico, razmišljam večinoma v slovenščini in angleščini, priznam pa, da imam v angleščini precej boljši besedni zaklad. Sploh odkar sem se preselila. Doma in tudi v pogovoru z ljudmi, ki razumejo vsaj dva od omenjenih jezikov, pogosto skačem med jeziki in uporabljam nekaj iz vsakega. To počnem že od otroštva in ko pridem v položaj, ko moram vse povedati le v enem jeziku, včasih zablokiram, ker mi uide neka beseda, čeprav mi ta beseda v mislih poskakuje v vseh drugih jezikih, le v pravem ne (smeh).

Na malteško kulturo, arhitekturo in kulinariko so vplivale številne sredozemske kulture, pa tudi britanska. Če ostaneva pri kulinariki, kako bi jo opisali?

Najde se vse. Imajo pridih italjanske kulinarike, skozi zgodovino se je sem priseljevalo veliko Italijanov. Pravijo, da tradicionalna hrana temelji na letnih časih. Imajo ribje pite, zajčje enolončnice, ovčji ali kozji sir, goveje olive in – zelo pomembno – pastizze!

Pastizzi so slano, tradicionalno pecivo, polnjeno z rikoto, mesom ali grahom. Najbolj znano mesto, kjer jih morate jesti, je Rabat, majhno mesto zravne Mdine. Mdina je bila pred leti glavno mesto Malte, tudi po tem mestu priporočam sprehod.

V katerem delu leta vam je Malta najbolj pri srcu?

Obožujem pomlad. Tukajšnja pomlad glede na vročino deluje že kot poletje, a je še vedno vetrovno, kar je najbolj prijeten čas za uživanje na soncu – in to brez vrtoglavic (smeh).

Kaj menite, da je največja prednost življenja na Malti v primerjavi z drugimi kraji, kjer ste živeli?

Imam tako veliko razlogov, da sploh ne vem, kje začeti. Na kratko pa bi rekla morje in odprtost ljudi!

 [TOP kotički Malte]

Najlepša plaža: Paradise Bay.
Muzej ali galerija, kamor vas rado zanese: Spazju Kreattiv, Valletta.
Najljubši festival/dogodek: International Wine festival, ki se odvija junija.
Najboljša zabava: Café del Mar v Qawri. Čez dan je to beach klub, do večera pa se ambient spremeni v nočni klub na odprtem.
Najboljšo kavo postrežejo v: Abrazo, majhna franšiza kavarn na Malti, imajo tudi smutije, različne zdrave prigrizke in tudi konkretne jedi.

Najboljše kosilo najdete pri: Trabuxu Bistro v Valletti.
Tradicionalna jed, ki vas je navdušila: Njihova najbolj znana jed je na več različnih načinov pripravljen zajec (fenek). Po mojem okusu pa bi še najbolj priporočala narezke, specifično njihov sir z otoka Gozo.
Najlepši razgled najdemo: Dingli Cliffs! So malo oddaljeni od vsega, tja prideš z avtom ali avtobusom, razgled z visokih klifov pa se odpira na morje. Ne glede na to, ali je sončno, megla, dež ali polna luna, razgled nikoli ne razočara.
Najljubši kotiček za sprostitev: Manoel Island je majhen otoček, ki se Malte drži s približno 15 metrov dolgim mostičkom. Če temu ne nameniš pozornosti, sploh ne opaziš, da je to že drug otok. Otoček ima dve plaži, ena je pod starim teatrom, ki je bil posvečen admiralu in gleda naravnost na obzidje glavnega mesta Valletta.

Park, kjer najraje poležavate: Barrakka Lower Gardens so eni izmed mnogih vrtov v Valletti. Obstajajo tudi Barrakka Upper Gardens, ki imajo malo več od razgleda, v obeh pa lahko kupite kavico, vinček in kakšen prigrizek za počitek.
Najbolj podcenjena atrakcija v mestu: Menda Aviation Museum – sama, iskreno, tam še nisem bila, mi ga je pa priporočilo že veliko lokalcev.
Najbolj precenjena turistična točka v mestu: Plaža Golden Bay, na njej je vedno res preveč ljudi, da bi lahko užival. Je pa blizu nje Riviera beach, manjša plaža, ki je pozimi, oziroma v vetrovnih mesecih tudi dobra točka za deskanje.
Najboljši šoping je: Specifično za nakit je dobra glavna ulica Vallette, kar se vsega ostalega tiče, bi pa rekla Sliema The Point Mall.
Top foto kadri, ki jih potrebujemo za Instagram: Skoraj katerakoli ulica v Valletti! 

[Uporabno]

Katera je po vaših izkušnjah najugodnejša pot iz Slovenije do Malte?

Let z nizkocenovnim prevoznikom Ryanair iz Trsta, Trevisa ali Zagreba – odvisno, v katerem času potujete. Večinoma bi rekla kar Trst.

Kateri je najugodnejši prevoz po Malti?

To je zelo odvisno od časa v letu, v dnevu in lokacije. Zelo popularna sta Uber in Bolt, veliko tujcev, ki pridejo delat na Malto, si službo najde pri takšnih prevozih. Sama na Uber še nisem čakala več kot 15 minut, povprečno ga čakam kakšne 3 minute.

Poleg tega vozi avtobus, hop on/off avtobus, ki gre čez cel otok, opcija sta tudi rentanje vozila in katamarani. Večji katamarani gredo tudi do Goza in Comina, manjši pa delujejo tudi na hop on princip.

Kako zanesljive so avtobusne linije in kakšne so cene vozovnic?

Niso zanesljive. Pogosto avtobus enostavno ne pride ali pa zamuja tudi do pol ure. Načeloma ob vstopu na avtobus plačaš 2 evra, dobiš račun, vstopnica pa velja 2 uri, tudi če vmes menjaš avtobus. Veliko turistov vzame tudi tedensko vozovnico.

Koliko na primer stane pot z Uberjem iz Vallette do Goza? Ali pa iz letališča do Vallette?

Odvisno, kje se nahajaš in ob kateri uri naročiš prevoz. Uber lahko stane 10 evrov od letališča do Slieme. Ampak če v naslednjih minutah prispe veliko letalo in se povpraševanje po prevozu poveča, lahko cena naraste tudi dvakrat. Odvisno torej od dela dneva, gneče na cesti in povpraševanja.

Neka razumna cena iz Slieme do najbolj severnega dela otoka, kjer je veliko lepih plaž in trajekt na sosednja otoka, bi bila 20-25 evrov.

Najem avtomobila je tudi ena od možnosti raziskovanja otoka, promet pa sicer poteka po levi strani ceste. Da vas promet na Malti spravlja v stres, ste že omenili …

Tako je in tudi vse je na levi – mimogrede, tudi vtičnice so angleške. Glede kaosa na cesti je odvisno od dela dneva, zjutraj in med 15 in 19h se naredijo zamaški in je gneča. Če se na soboto spravljate iz juga na sever, to naredite pred poldnevom.

Kako težavno je iskanje parkirnega mesta na otoku? Na kaj moramo biti pozorni? 

Zelo težavno, sploh Vallette z avtom ne bi priporočala, lokalci se ves čas pritožujejo, da parkinga nikjer ni ali pa da so ga res dolgo iskali. Pozorni bodite na ostale ljudi na cesti, ker oni pogosto ne bodo pozorni na vas. 

Na katerem delu otoka bi priporočali nastanitev nekomu, ki Malto obišče kot turist?

Valletta ali Sliema. Če potujete poleti, bi priporočala Sliemo. Valletta je malo oddaljena od vode, v višku poletja in največji vročini je veliko bolj prijetno v Sliemi, oziroma nekje, kjer se lahko samo sprehodiš v morje. Sliema ima veliko hotelov in apartmajev in je tudi konkretno cenejša od Vallette.

[Na hitro]

Stopnja težavnosti iskanja stanovanja od 1 do 10 (10 = najtežje): 9,5, če govorimo o dolgotrajem najemu.

Stopnja težavnosti navezovanja novih prijateljstev od 1 do 10: 1!

Občutek varnosti od 1 do 10 (10 = najbolj varno): Med 4 in 9, odvisno, kje se nahajaš.

[Plus in minus]

Katere so prednosti in slabosti v primerjavi z življenjem v Sloveniji?  

Prednosti je veliko. Malta je majhen otok, vse je blizu, vreme je večino časa lepo in ljudje so prijazni. Knjige za faks berem na plaži, januarja se pred predavanji na sončen dan vržem v vodo in med najtežjim junijskim izpitnim obdobjem, če si primerno organiziram dan, grem za pavzo med učenjem na eno izmed najlepših lagun v Mediteranu. Pritoževala se že dolgo nisem (smeh).

Slabosti ne vidim, je pa v primerjavi s Slovenijo na ulicah res več smeti in umazanije, pa tudi veliko manj je zelene narave.

Kaj pa prednosti in slabosti študija v tujini?

Ena zelo velika prednost, ki sem jo omenila že prej, je ta občutek novega začetka, brez navezanosti na preteklost in na dom. To mi daje priložnost iskanja sebe, kar vem, da se mi v Sloveniji ne bi zgodilo, vsaj ne na tak način.

Slabosti, iskreno, ne vidim. To, da se za en čas umakneš od družine in mesta, kjer si odraščal, je lahko tudi koristno. To nas odveže od “gnezda”, da lahko naprej sami raziščemo, kdo smo in kam želimo iti.

FOTO: osebni arhiv

PREBERITE ŠE: Slovenka v Londonu: sedem let in dva dvojezična otroka kasneje #VandrajInsider

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Malta: povratni let in odličen izbor hotelov

Sredi Sredozemskega morja leži Malta, sanjski otok južno od Italije. Njegovo glavno mesto je Valletta. Ste letos že izbrali svojo destinacijo za oddih? Če ne, smo našli nekaj odličnih ponudb na Megabonu (klik).

Malta je priljubljena vroča destinacija Mediterana, do katere skozi vse leto vodijo ugodne letalske povezave iz Trsta ali Trevisa. Za več podrobnosti in nakup kupona skočite na Megabon – TUKAJ. Za nekaj navdiha, kaj vse lahko doživite na Malti, pa nadaljujte z branjem.

Sprehod po fotogeničnih ulicah in skok v turkizno morje 

Glavno mesto Malte – Valetta je očarljivo že zaradi starega dela mesta, ki je uvrščeno na seznam UNESCO kulturne dediščine. Tu najdete fotogenične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in ujamete pogled na živahno mediteransko pristanišče.

Po otoku najdete tudi kup prijetnih zalivov in plaž, kjer lahko ujamete prve sončne žarke, očarali pa vas bodo tudi številni klifi. Otok z nizkimi hribi, terasastimi polji in rajskimi plažami je priljubljena turistična destinacija, uradna jezika v tej otoški državi pa sta angleščina in malteščina. Majhen, zgolj 27 km dolg in 9 km širok otok, je kot nalašč ustvarjen za raziskovanje.

Malta: Od Popaja do Troje

Ste vedeli, da so prav na Malti snemali Popaja? Tu najdete tematski park, namenjen temu mornarju, ki je oboževal špinačo. Zaradi neurja v začetku leta so vasico obnavljali, zato stanje in razpoložljivost aktivnosti pred obiskom raje preverite TU. Malta je navdušencem zgodovine zagotovo poznana tudi zaradi številnih ostankov megalitskih templjev, navdušilo pa vas bo tudi srednjeveško mesto Mdina. Za vse navdušence zgodovine in umetnostne zgodovine vas vsekakor očarajo umetnine Caravaggia, templji Hagar Qim, Mnajdra ali Ggantija, ki predstavljajo najstarejša svetišča na Zemlji, katakombe ali pa trdnjave, ki so jih zgradili Malteški vitezi.

Obiska vreden je tudi otok Gozo, kjer vas čaka narodni park Dwer in Plava luknja. Za vse filmoljube je tam tudi Dwejra, kjer so snemali Igre prestolov. Vsekakor vas bo Odisejev otok, kjer naj bi ga 7 let v ujetništvu zadrževala lepa Calypso, očaral. Sprehodite se po citadelli glavnega mesta Victorie, zaplavajte v zalivu Xlendi ali po peščeni rdeči Ramla plaži. Obiskati velja tudi baziliko Ta’ Pinu in vas obrtnikov, kjer vam bodo z veseljem dali za poizkusiti njihov ovčji sir Gbejniet, prigrizek iz rikote pastizzi ali bigillo, namaz iz fižola. Skočite lahko še na otok Comino, ki je brez prometa in si ga lahko ogledate le peš. Pod pod noge do plavih lagun, turkizne vode in prizorišče snemanja filmov Troja in Grof Monte Cristo.

MALTA: Za več podrobnosti ponudbe in nakup kupona skočite na Megabon – TUKAJ. 

Raziščite podvodni svet Mediterana

Z masko na glavi lahko odkrijete bogat vodni živež in tudi številne potopljene ladje. Tako imenovani »shipwreck diving« je prava uspešnica med potapljači. Če tega še niste, pa lahko na Malti opravite tudi vse potrebne tečaje in licence za potapljanje. Poleg naravnih znamenitosti, ki so povezne s čudovitim sinje modrim morjem, vam priporočamo tudi ogled Dingli klifov, čudovite ribiške vasice Marsaxlokk in Modre jame. Morje na Malti je res čudovito in poleg lepih peščenih plaž se lahko odpravite tudi do drugačnih zalivov, kot je na primer St. Peter’s pool ali jame Dragonara, ki ji pravijo tudi koralna laguna.

Kako torej do tja in kje prespati?

MALTA: Za več podrobnosti ponudbe in nakup kupona skočite na Megabon – TUKAJ. 

Foto: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE: Slovenka, ki je kot prostovoljka skrbela za geparde v Afriki #INTERVJU

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Top 3 ideje za sončen pobeg z letalom iz Ljubljane

Že komaj čakate, da se začne pravo poletje? Kam vas bo na dopust odneslo letos? Imamo top 3 destinacije, kamor lahko poletite kar iz Ljubljane.

Zbrali smo top 3 ideje, kje lahko dopustujete letos, tja pa greste kar s čarterskim letom iz Ljubljane.

Malta

Malta je priljubljena vroča destinacija Mediterana, ki leži južno od Italije. Uradna jezika v tej otoški državi sta angleščina in malteščina. Majhen, zgolj 27 km dolg in 9 km širok otok, je kot nalašč ustvarjen za raziskovanje.

Valetta, glavno mesto Malte, je očarljivo že zaradi starega dela mesta, ki je uvrščeno na seznam UNESCO kulturne dediščine. Tu najdete fotogenične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in ujamete pogled na živahno mediteransko pristanišče. Po otoku je posejanih kup prijetnih zalivov in plaž, kjer lahko ujamete prve sončne žarke, očarali pa vas bodo tudi številni klifi. Otok z nizkimi hribi, terasastimi polji in rajskimi plažami je priljubljena turistična destinacija.

Obiska vreden je tudi otok Gozo, kjer vas čaka narodni park Dwer in Plava luknja. Za vse filmoljube je tam tudi Dwejra, kjer so snemali Igre prestolov. Vsekakor vas bo Odisejev otok, kjer naj bi ga 7 let v ujetništvu zadrževala lepa Calypso, očaral. Skočite lahko še na otok Comino, ki je brez prometa in si ga lahko ogledate le peš. Pod pod noge do plavih lagun, turkizne vode in prizorišče snemanja filmov Troja in Grof Monte Cristo.

Odlične ponudbe za oddih na Malti z letom iz Ljubljane najdete TUKAJ.

Egipt

Na kaj najprej pomislite, ko slišite za Egipt? Na piramide, kamele, cenkanje, starodavne civilizacije in mumije, seveda. No, vsekakor pa velja omeniti tudi odlične all inclusive resorte, kjer se lahko razvajate ves dan.

Egipt je znan zaradi svoje antične civilizacije in mogočnih spomenikov, kot sta kompleks piramid pri Gizi in velika sfinga. V južnem mestu Luksor so številni starodavni spomeniki, kot sta Karnak in Dolina kraljev. Egipt pa ima tudi veliko lepih plaž ob Sredozemskem in Rdečem morju. Rdeče morje ima čisto vodo, barvne koralne grebene, redke ribe in lepe gore. Sharm El Sheikh, Hurgada, Luksor, Dahab, Ras Sidr, Marsa Alam, Safaga in severna obala Sredozemlja so večji turistični kraji za rekreativni turizem. Kaj boste izbrali?

Tokrat v Egipt? Megabon ponudbo za lete iz Ljubljane najdete TUKAJ.

Tunizija

Tunizija nudi za vsakogar nekaj – dolge plaže, peščene spine, neskončne nasade sadnega drevja, okusno hrano, tržnice s pestro izbiro avtohtonih izdelkov in še mnogo več. Ko pa boste siti poležavanja na plaži in uživanja na soncu – če je to sploh možno – pa si lahko ogledate katero od znamenitosti Tunizije.

Najbolj znan del Tunizije je zagotovo otok Djerba. Na Djerbi lahko vidite najdaljše peščene plaže, se podate na puščavsko pustolovščino ali pa obiščete Midoun – tradicionalno arabsko mestece, ki je obdano z nasadi dateljnov. Če imate radi zgodovino, ne spreglejte mesta Mahida, ki vas očara s tradicionalnimi arabskimi hišami in pa mesta Tozeur, kjer vas čakajo ogromni nasadi stoletnih oljk. Zagotovo vas bo očaralo tudi mestece Monastir, ki je narejeno kot kombinacija širokih ulic in palm. Idealno za vse, ki obožujejo utrip majhnega mesta.

V Tunizijo s čarterjem iz Ljubljane? TUKAJ preverite Megabon ponudbe!

FOTO: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Istrski glamping: to ponujajo mobilne hišice na Hrvaškem

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Zdaj lahko na Malti kupite nekdanji dom kraljice Elizabete

Če razmišljate o nakupu nepremičnine in imate v žepu kakšen milijon ali šest odveč, naj vam zaupamo, da je na Malti naprodaj nekdanji dom britanske kraljice Elizabete. Vilo so zgradili leta 1900, danes pa je pogled nanjo bolj klavrn.

Kraljica Elizabeta ima zavidljivo število mogočnih nepremičnin. To so Buckinghamska palača, grad Windsor, Holyroodhouse v Edinburgu, Sandringham v Norfolku, Balmoral v škotskem višavju in grad Hillsborough na Severnem Irskem. Nekoč pa je živela tudi v vili na Malti, ki jo je imel v najemu oče princa Filipa.

Elizabetina vila za šest milijonov

Še preden je postala kraljica in podedovala vso bogastvo, sta s princem Filipom živela v idiličnem domu na Malti. Vilo Guardamangia, kjer sta živela med letoma 1949 in 1951, nepremičninska agencija prodaja za skoraj šest milijonov evrov.

Elizabeta je na Malti živela s pricem Filipom, ko je bil ta še aktiven v britanski mornarici. Vila ima šest spalnic, salon, dnevni prostor, jedilnico in veliko dvorano za srečanja. Pred njo je tudi velik vrt s pogledom na zaliv Marsamxett. Vila sicer že leta propada, nov lastnik pa bo imel z njo precej dela.

Propadajoča vila bi lahko postala muzej in turistična točka

Organizacije za varovanje kulturne dediščine FAA zato poziva nove lastnike in malteški urad za dediščino, naj najdejo skupno rešitev za vilo. Po njihovi oceni je zelo pomembno, da se zgodovinsko stavbo restavrira in preuredi v muzej, ki bo tako na ogled javnosti. Je namreč del nacionalnega spomina in kot muzej bi bila odličen magnet za turiste, so prepričani.

Nepremičnina je trenutno v zasebni lasti, nazadnje pa je v njej živela starejša ženska. Elizabeta je vilo nazadnje videla na obisku pred štirimi leti, ko je v poklon dobila tudi sliko z njeno podobo, nad stanjem nekdanjega doma pa ni bila najbolj navdušena.

Foto: Shutterstock

Spomladanska Malta: Povratni let le 24 evrov!

Kaj pa, če bi se letos na sanjski dopust odpravili še pred prvim majem? Kam? Na Malto!

Ta sanjski otok na jugu Italije leži sredi Sredozemskega morja, njegovo glavno mesto pa je Valletta. Ekipa Vandraj je med brskanjem po letalskih kartah prav do tja iz Benetk našla POVRATNO karto za 24 evrov!

Otok z nizkimi hribi, terasastimi polji in rajskimi plažami je priljubljena turistična destinacija, uradna jezika v tej otoški državi pa sta angleščina in malteščina.

Kaj si ogledati? Glavno mesto Valetta je očarljivo že zaradi starega dela mesta, ki je uvrščeno na seznam UNESCO kulturne dediščine. Tu najdete fotogenične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in ujamete pogled na živahno mediteransko pristanišče. Po otoku najdete tudi kup prijetnih zalivov in plaž, kjer lahko ujamete prve sončne žarke, očarali pa vas bodo tudi številni klifi.

Od Popaja do Troje

Ste vedeli, da so prav na malti snemali Popaja? Tu najdete tematski park, namenjen temu mornarju, ki je oboževal špinačo. Če vas vleče v nočne klube – ne spreglejte St. Juliansa, ki sicer nima posebnih znamenitosti, zagotovo pa boste našli zabavo! Malta je navdušencem zgodovine zagotovo poznana tudi zaradi številnih ostankov megalitskih templjev, navdušilo pa vas bo tudi srednjeveško mesto Mdina.

Obiska vreden je tudi otok Gozo, kjer vas čaka narodni park Dwer in Plava luknja, tu pa je še lani stalo tudi Azurno okno, ena največjih naravnih znamenitosti, ki pa se je ob nevihti lani zrušila v morje. Skočite lahko še na otok Comino, ki je brez prometa in si ga lahko ogledate le peš. Pod pod noge do plavih lagun, turkizne vode in prizorišče snemanja filmov Troja in Grof Monte Cristo.

Kaj boste jedli? V kulinariki je čutiti vpliv arabskega, angleškega in italijanskega sveta, od odličnih testenin, morske hrane, zajčjih obar – fenkata, svinjine in pic, pa tudi kava je dobra!

In še dodaten plus: Malta je varna država,kjer so nasilna kriminalna dejanja – razen kakšnih manjših tatvin v izredno turističnih krajih – redkost! Prav tako imajo visok standard zdravstvenih storitev in opreme, tudi osebje pa tekoče govori angleško. In mimogrede, ker gre za globoko verno katiliško državo, je ženskam prepovedano sončenje in kopanje zgoraj brez, sicer pa so Maltežani topli in odprti ljudje.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Bari iz Trsta in nazaj že za 34 evrov!

5 citybreakov, ki si jih za manj kot 50 evrov lahko privoščite še to zimo

Berlin, Pariz, Malta, Edinburgh in Valencia!

Potovanje je bilo nekdaj res drago, danes pa so cene letalskih vozovnic včasih prav smešno poceni. Raziskovanje sveta tako nikakor ni več le domena bogatih, zaradi ugodnih letov, ki jih ponujajo mnoge nizkocenovne letalske družbe, pa si končno lahko dovolimo tudi veliko večjo mero spontanosti kot nekoč. Je še kaj bolj zabavnega od popolnoma nenačrtovanega odklopa v eni izmed evropskih prestolnic?

Kot vsako soboto, smo zato tudi danes za vas pobrskali za ugodnimi možnostmi in ponovno našli odlične ponudbe za skok v bližnja evropska mesta. V prav vsa izmed spodnjih petih lahko s povratno vozovnico iz Benetk odpotujete za manj kot 50 evrov!

Ujemite zadnje izdihljaje zimskih razprodaj v modni prestolnici, naužijte se morja in sonca na romantični Malti ali mladostni Valencii, raziščite underground sceno Berlina ali si oglejte čudoviti Edinburgh!

Pariz, 24 evrov

Vaš vodnik po Parizu najdete tukaj: Citybreak v Parizu 

Valencia, 48 evrov

Oglejte si čudovit surferski hotel, ki se je nedavno odprl v Valencii.

Malta, 36 evrov

Katera prizorišča iz serije Iger prestolov najdete na Malti, preverite tukaj.

Berlin, 24 evrov

Preverite, kaj vse morate v Berlinu doživeti po mnenju Maše Marolt, ki živi v Berlinu.

Edinburgh, 33 evrov

Edinburgh bo še posebej navdušil oboževalce Harryja Potterja. Preverite zakaj.

Če vam prvi termin na seznamu ne odgovarja, za več opcij podrsajte malce nižje na iskalniku letalskih kart.

Za sveže popotniške novičke nas spremljajte na Facebook profilu.

Preberite še:

Šest stvari, s katerimi boste stevardese spravili v slabo voljo?
Rimske terme: kopanje v najbolj fotogeničnih slovenskih termah za le 7,5 evrov
FUTOURIST: Slovenski blockchain startup, ki vas bo nagradil za pisanje pritožb in pohval

Foto: Unsplash

Neverjetna prizorišča Igre prestolov: kraji, ki jih moraš obiskati

Vemo, do naslednje sezone razvpite serije smo obsojeni na še kar nekaj čakanja, medtem pa se lahko zabavamo na drugačen način. Zbrali smo namreč najlepša prizorišča snemanja Igre prestolov, ki jih moraš obiskati vsaj enkrat v življenju, tudi če nisi fan serije. Dve izmed kulis ležita samo nekaj sto kilometrov stran na sosednjem Hrvaškem. Pot pod noge, torej!

#1 Essaouira, Maroko

got_1_shutterstock_130260287

 

#2 Dubrovnik, Hrvaška

got_2_shutterstock_207068215

#3 Girona, Španija

got_3_shutterstock_108897728

#4 Gozo, Malta

got_4_shutterstock_301444703

#5 Sevilja, Španija

got_5_shutterstock_223162096

#6 Thingvellir nacionalni park v Grjotagji, Islandija

got_6_shutterstock_347346212

#7 Downpatrick, Country Down, Severna Irska

got_7_shutterstock_278915090

#8 Ouarzazate, Maroko

got_8_shutterstock_414437026

#9 Cordoba, Španija

got_09_shutterstock_421916671

#10 Manoel Island, Gzira, Malta

got_010_shutterstock_319019300

#11 Ston, Pelješac, Hrvaška

got_011_shutterstock_102517691

#12 Birgu, Malta

got_012_shutterstock_395970553

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.