Kako dobro pravzaprav poznate Maribor? Ste se po njem sploh že kdaj sprehodili v vlogi radovednega turista? Zbrali smo nekaj točk, ki so zagotovo vredne obiska!
Maribor je mesto najstarejše trte na svetu. Poznamo ga tudi kot vijolično mesto, pa mesto številnih trgov … Štajerska prestolnica je seveda tudi drugo največje mesto v Sloveniji. Leži ob reki Dravi in v objemu zelenih gozdov Pohorja ter slikovitih vinorodnih gričev. In čeprav so staremu mestnemu jedru zadnja leta številni očitali, da je malo zaspalo, se ta vsekakor prebuja! Gremo na sprehod po srcu Maribora!
Jutranja kava na Grajskem trgu
Maribor lahko začnemo raziskovati na trgu v osrčju starega mestnega jedra, ki je ime dobil po gradu, pred katerim se razprostira. Mariborski mestni grad v notranjosti skriva Pokrajinski muzej Maribor, kjer so doma arheologija, etnologija in širša kulturna zgodovina. V 18. stoletju so na Grajskem trgu postavili tudi spomenik, posvečen sv. Florjanu, zavetniku pred požari ter povodnimi in naravnimi katastrofami.
Na tem trgu torej začenjamo s svojo jutranjo kavo v eni od kavarn, ki so posejane po tlakovanih ulicah. Ker le kaj je lepšega, kot dan začeti z opazovanjem mimoidočih in zamišljanjem njihovih zgodb …
Sprehod čez Mestni park in na Piramido
Priljubljeno sprehajališče meščanov je lepo urejen Mestni park. Sprehodite se do treh ribnikov in obiščite priljubljeni akvarij – terarij ter otroško igrišče. V parku se boste sprehajali med številnimi drevesi, ki so stara preko 140 let, od leta 1976 pa je to območje zavarovano kot spomenik oblikovane narave.
Bi šli še malo višje? Piramida je priljubljena izletniška točka Mariborčanov in drugih obiskovalcev. Vzemite si pol ure časa in se iz Mestnega parka povzpnite na 386 metrov visok mestni grič, od koder boste lahko iz mesta, kjer je nekoč stal mariborski grad, uživali ob čudovitem pogledu na pobočja vinske trte ter še naprej na celotno mesto. Če pa vam diši še malo daljši pohod, priporočamo Pohod po treh gričih Piramida – Mestni vrh – Kalvarija.
Ste vedeli, da se pod mestnim jedrom skriva ena največjih tunelskih klasičnih vinskih kleti?
Nazaj v središču Maribora se razprostira ena največjih in najstarejših klasičnih vinskih kleti v Evropi. Vinagova vinska klet se nahaja prav pod Mariborskim mestnim jedrom. Kje jo najdete? Nasproti znamenitega “Kodžaka” stoji mogočna Kriehuberjeva palača, v kateri je sedež podjetja Vinag in vhod v vinsko klet.
Najstarejši del kleti, ki se ponaša s površino 15.000 m2 in z 2,1 kilometra dolgimi podzemnimi predori, je bil zgrajen leta 1847. Leseni sodi, betonske cisterne in steklenice z vinsko patino imajo skupno kapaciteto 3 milijonov litrov!
Najdragocenejša posebnost je zagotovo vinski arhiv, kjer hranijo steklenice najboljših letnikov. Po raziskovanju “mariborskega podzemlja” se lahko ustavite v prijetni degustacijski sobi in se prepustite izvrstnim vinskim pokušinam. Tukaj lahko vina tudi kupite.
Na promenado po Gosposki ulici
Če nadaljujemo s sprehodom po mestnem jedru, nas bo gotovo zaneslo po Gosposki ulici. Ta je nekoč veljala za pravo promenado, kamor se je gospoda prišla pokazat, pokramljati z mimoidočini (ne)znanci in po nakupih. Ob izgradnji nakupovalnega središča so butiki v mestnem jedru pred leti precej zamrli, a življenje se počasi vrača v mesto, kar toplo pozdravljamo!
Na Slomškov trg in nad mesto z zvonika
Ko se prek Gosposke ulice sprehajate proti Glavnemu trgu, se ustavite še na Slomškovem trgu. Tu namreč najdete številne pomembne zgradbe. Tu stoji Stolnica, okoli nje pa so posejani stavba Univerze v Mariboru, Slovensko narodno gledališče Maribor in poslopje Pošte Maribor, ki je pred časi delovala kot bolnišnica.
Ob robu parka, ki so ga nasadili leta 1891, so 100 let zatem postavili spomenik prvemu mariborskemu škofu Antonu Martinu Slomšku, delo kiparja Martina Dreva. V zvoniku Stolne cerkve sv. Janeza Krstnika si lahko ogledate tudi razstavo z naslovom Čuvajnica na stolpu, ki prikazuje nekdanje stanovanje in službo požarnega čuvaja, ki je živel na vrhu stolnega zvonika. Na razgledno ploščad stolnega zvonika, ki odpira odličen pogled na mesto, se lahko po 162 stopnicah povzpnete po predhodnem dogovoru vsaj 2 dni pred obiskom. In tam tudi zazvonite na zvonček želja!
Fotogenično kosilo na Glavnem trgu
Glavni trg je drugi največji mariborski trg, ki je nedavno dočakal prenovo in postal namenjen zgolj za pešce. Tu boste našli tudi tri nam zelo ljube bistroje, kjer toplo priporočamo, da si privoščite slasten brunch! Vedno nas navdušijo v restavraciji Fudo, kjer nam vsakič znova težavo dela dejstvo, da bi namesto ene glavne jedi raje naročili kar tri, saj je odločitev med njimi skoraj nemogoča. Ne bodo pa vas razočarali niti v sosednjih dveh – bistrojih Alexander in Nana.
Osrednjemu mariborskemu trgu so pečat sicer pustile tudi pomembne zgodovinske stavbe, ki ga obkrožajo. Mestna hiša oziroma rotovž je namenjena sprejemom župana in porokam. V 18. stoletju je bila zgrajena poznobaročna Alojzijeva cerkev. V središču trga stoji Marijino ali kužno znamenje, ki so ga prebivalci v 17. stoletju postavili v spomin na kugo, ki je v letih 1680 in 81 terjala življenja skoraj petine prebivalcev.
Med zanimivejše stavbe na trgu sodi tudi stavba bivšega kazinoja. Na mestu nekdanje gostilne Koper je bila prva mariborska pivovarna, vogalna stavba na začetku Poštne ulice z napisom Ludwigshof pa je bila v lasti nekdanje mlinarske družine Franz, ki je imela velik mlin v Melju. V hiši, poslikani z lekarniško motiviko, je bila nekoč mestna lekarna znanega mariborskega lekarnarja Franca Minarika.
Lahko zbežite iz sobe pobega Dr. Hannibal?
Escape Room Enigmarium ima sobo pobega tudi v Mariboru! Se vam bo uspelo rešiti iz zaklenjene sobe in to v eni uri? Boste uspeli razvozlati uganke, dešifrirati kode, najti skrite namige ter odkleniti vrata na prostost še pravočasno?
Dobrodošli v ordinaciji dr. Hannibala Bottinonija, deželno-knežjega kužnega zdravnika iz Benetk! Edini zdravnik, ki si je upal zdraviti prebivalce, je namreč poznal skrivni recept. Si upate ugotoviti, kaj je zdravnika ohranjalo zdravega in pobegniti nazaj še preden se okužite s kugo?
Hiša stare trte na Lentu: degustacija vina in virtualno doživetje
V osrednjem delu starega mestnega jedra na Lentu – pred Hišo Stare trte – še danes domuje najstarejša trta na svetu. Žametovka ali modra kavčina je s potrjeno starostjo več kot 400 let vpisana v Guinnessovo knjigo rekordov kot najstarejša trta sveta, ki še vedno rodi žlahtne sadove. Stara trta simbolizira bogato vinsko kulturo Maribora, Štajerske in Slovenije.
Tako je danes Stara trta tudi edina rastlina, ki ima lasten muzej v Hiši Stare trte. Zgodbo o stari trti lahko preberete TU, v Hiši stare trte pa greste lahko tudi na pravo virtualno dogodivščino. Zgodba najstarejše trte na svetu je zanimiva tudi skozi virtualna očala! Ko si nadenete očala, se namreč prelevite v najstarejšo trto na svetu in podoživite njeno pot.
Vinoteka Hiše Stare trte je tudi prava zakladnica vin mariborskega vinorodnega okoliša, saj je v njej zastopanih okoli 55 lokalnih vinarjev, ki prispevajo v zbirko več kot 200 različnih vinskih etiket. Zato brez vinske degustacije seveda ne gre! Čin!
Mimogrede, prav tu – na Lentu – se vsako poletje odvija Festival Lent, ki je največji slovenski festival na prostem in tudi eden večjih v Evropi.
Zaplujte z Dravsko vilo
Kaj pa, če bi Maribor spoznali z druge perspektive? Mesto na obrežju Drave lahko ujamete tudi z ladjice – Dravske vile! Pristanišče boste našli na Lentu, od koder sledi vožnja do Studenške brvi, nazaj proti Lentu, pod železniški most, skoraj do dvoetažnega mostu in nazaj v pristanišče.
Zaključek dneva na Poštni ulici
Na Poštni ulici se zvrsti nov šopek lokalov, barov in restavracij. Tam se ob običajnih razmerah zvečer zbudi življenje, srečajo prijatelji in dan zamenja noč …
Pohorje
Maribor je zeleno mesto v objemu naravnih lepot Pohorja in slikovitih vinskih gričev, ki segajo vse do mestnega jedra. Je pa tudi mesto z edinstvenim “mestnim smučiščem”! Le 10 minut vožnje z mestnim avtobusom od živahnih ulic in trgov se nahaja največje smučarsko središče v Sloveniji.
Na 1543 metrih nadmorske višine je možno najti širne gozdove s pragozdom Šumik, jase in pašnike, neokrnjene pohorske vode in tudi slapove ter šotna barja z jezerci. Medtem ko se je smučarska sezona ravno poslovila, pa Pohorje tudi poleti ponuja številne aktivnosti. Pohorje je prepredeno s številnimi privlačnimi potmi, ki so v toplejših mesecih primerne tako za družine z otroki kot druge pohodnike.
Na Pohorje se lahko vzpnete tudi s kolesom! Vzpon si lahko olajšate tudi s pomočjo posebnega avtobusa, ki kolesarje na vrh pripelje povsem brezplačno. Sicer pa vas v višave popelje tudi Pohorska vzpenjača. Bike park Pohorje sestavljajo različno dolge in zahtevne proge, ki omogočajo drzne spuste z gorskimi kolesi. Ob spodnji postaji gondole je tudi lažja krožna proga Pump track.
Ste strastni ljubitelji adrenalina? Potem skočite še v Adrenalinski park ali na adrenalinski spust s Pohor Jetom. Približno en kilometer dolgo poletno sankališče Pohor Jet, ki poteka od Trikotne jase do ciljne arene Snežnega stadiona, ponuja kombinacijo hitrih spustov in ostrih zavojev. Mariborska pljuča torej ponujajo nekaj za vsakogar! Prijeten oddih vam želimo!
Foto: Maja Fister, Visit Maribor, Shutterstock