Nara: Pravljično mesto na Japonskem, po katerem se sprehajajo srne

Japonska je polna prizorov, ki vam bodo vzeli dih. Eden takšnih krajev na tem koncu sveta je tudi Nara. Mesto, ki slovi po templjih in srnah, jelenih ter bambijih, ki se prosto sprehajajo po ulicah.

Nara je polna posebnih in neobičajnih stvari, obiskovalce pa najbolj navdušujejo njeni prebivalci. Srne! V Nari živi dobrih 300 tisoč ljudi ter več kot 1000 srn in jelenov. Ti uživajo posebne privilegije, saj se povsem prosto sprehajajo po celem mestu.

Največ jih boste ujeli v mestnih parkih, a se nikar ne čudite, če jih zagledate kar na ulici, pred pragom trgovine in pred templji. Čeprav so divje, so vajene ljudi. Lahko jih hranite, vendar pazljivo, saj niso prav nič plašne. Mimogrede, naša hrana zanje ni najbolj primerna, v Nara parku pa boste naleteli na “deer crackers”. Krekerje iz pšenične moke in riževih otrobov brez dodanega sladkorja. So produkt fundacije za zaščito divjadi v Nari. Del profita od prodaje krekerjev gre prav v namen zaščite teh čudovitih živali.

Do leta 1637 je bila za njihov odstrel celo zagrožena smrtna kazen, a zakon danes ni več veljaven. Po stari legendi so srne svete živali, pomočnice bogov. Zato imajo prav posebno protekcijo.

Od Nare do Jelenovega grebena v Podčetrtku

Mimogrede, če Japonske in njenih srn v kratkem ne boste uspeli odkljukati s svojega seznama stvari, ki jih še želite doživeti, imamo alternativo. Ta je precej bližje. V Sloveniji! Na Štajerskem v Podčetrtku namreč leži domačija Jelenov greben. Tudi tu vam nasproti pritečejo jeleni damjaki in mufloni. Namesto sušija pa lahko pojeste kaj bolj domačega.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Japonska in 8 zanimivosti, ki jih še ne poznate

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Bolgarija: Povratni let v Sofijo pičlih 17 evrov

Sofija, glavno mesto Bolgarije ima več tisoč let staro zgodovino, med drugim je nekoč veljala za trgovsko, industrijsko, kulturno in gospodarsko središče regije in celega Balkana.

Ob tem pa je Sofija danes prijetna tudi za popolnoma turističen obisk. Za oddih v oktobru in novembru smo našli povratno letalsko karto po smešni ceni. Tja lahko iz Zagreba poletite z nizkocenovnikom Ryanair, osnovne cene letalskih kart (brez dodatne prtljage) pa so resnično nizke! Preverite s klikom na spodnjo povezavo – cene se razlikujejo glede na termine odhodov in nakupov.

ZAGREB – SOFIJA – ZAGREB: LETALSKE KARTE PRIKLIKAJTE TUKAJ

Kaj početi v bolgarski prestolnici?

Od katedrale do bulvarja

Mesto leži v zahodni Bolgariji, južno od Stare planine. Ima kup kulturnih in zgodovinskih znamenitosti, na primer katedralo Aleksandra Nevskega, ki velja za enega največjih arhitekturnih podvigov Balkana, saj nosi ogromno pozlačeno kupolo, opremljena pa je z marmorjem, albastrom in zlatim mozaikom. Poglejte še rotundo sv. Jurija, spomenik Vasilija Levskega in univerzo …

Lične tlakovane ulice in tramvaji

Očarale vas bodo tlakovane uličice enega najstarejših evropskih mest, po katerih še vedno vozijo tramvaji. Srce sodobnega mesta predstavlja Bulvar Vitosa. Tam vas čakajo trgovinice, restavracije in kavarne, kjer vas bo očaralo pozitivno vzdušje, prijazni lokalci in umirjen tempo.

V Sofiji ne boste lačni

Tudi lačni tam ne boste, hrana je okusna in poceni, ugodne pa so tudi nastanitve in izleti. Bolgari obožujejo šopsko solato, ki ji dodajo bolgarski beli sir sirene. Radi imajo tudi hladno jogurtovo juho tarator s svežimi kumarami in orehi, ki je zelo osvežilna. Za zdravljenje mačka so imenite njihove čorbe, banitsa pa je ime, pod katerim se skriva bolgarski burek! Bolgari obožujejo tudi meso, zato bodo mize vedno polne pečenega mesa, mesnih kroglic, kebabov, steakov, ražnjičev in klobas. Tudi bolgari imajo svojo musako, pa sarme, polnjene paprike in različne sire, tudi tu pa vse skupaj lahko poplaknete z domačo rakijo, torej žganjem.

ZAGREB – SOFIJA – ZAGREB: LETALSKE KARTE PRIKLIKAJTE TUKAJ

Dober tek! Že pakirate?

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Portugalska: Slikovita Lizbona že za 39 evrov! (povratni let)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kako unikatno ime nosi vaš kraj?

V Sloveniji ima kar 4800 naselij unikatno ime. Podobno je z ulicami, kjer je takšnih okoli 5000. Kako nenavadno ime pa ima vaš kraj?

Ima tudi vaš kraj zanimivo ime? Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) se lahko veliko imen slovenskih krajev poveže z živalskim in rastlinskim svetom, kot sta na primer Mačji dol in Kostanj. Poleg tega imamo v Sloveniji tudi Paradiž in Pekel. Imena nekaterih slovenskih naselij in ulic se pojavljajo večkrat. Od več kot 10.000 ulic jih je na primer kar 52 Šolskih ulic, so zapisali na spletni strani Sursa.

Poznate kraj Žabja vas?

Kar nekaj teh imen se lahko ob prvem branju poveže z živalmi. Tako imamo v Sloveniji naselja z imeni kot so Mačji dol, Konj, Ježevec, Lisjaki, Srnjak, Petelinje, Zajčji Vrh, Žabja vas, Medvedjek, Jelendol, Kačji Dol, Muha vas, Račja vas, Medvedova cesta ter Kačja ulica. Na Sursu pri tem poudarjajo, da V Mačjem dolu ni Mačje ulice.

Borovnica ni dobila imena po borovnicah

Številna imena nakazujejo tudi na tesno povezanost človeka z rastlinskim svetom. Občina Kamnik ima Kostanj, v občini Trebnje je moč najti Brezo, v občini Zagorje ob Savi Jablano, v občini Črnomelj pa Šipek. A kot opozarjajo na Sursu, ni nujno, da je izvor imena dejansko v sadežu oz. drevesu. Etimološki slovar slovenskih zemljepisnih imen iz leta 2009 namreč pravi, da naselje Borovnica ni dobilo imena po borovnicah, naselje Maline pa tudi ne po malinah, so zapisali.

Od Pekla do Paradiža

Med imeni naselij je tudi veliko takih, ki so enaka osebnim imenom. Pri tem gre za kraje, ki so dobila ime po svetniških zavetnikih, kot so Lucija, Florjan, Marjeta, Štefan, Primož in Benedikt. Najde pa se tudi taka imena, ki se zgolj pišejo enako kot nekatera osebna imena in nimajo z njimi nobene pomenske povezave. Taka imena so na primer Draga, Anže, Zala, Bela, Gaj in Vitan. Ta imena se pogostokrat tudi drugače naglašuje, kot bi se osebna imena.

Slovenija ima tudi veliko krajev z nenavadnimi imeni, kot so Pekel, Paradiž, Sveti duh, Kokolajnščak, Vesela Gora in Ritoznoj.

Če bi bila vsa Slovenija naseljena tako gosto, kot je Ljubljana, bi imela 35 milijonov prebivalcev

Po površini in številu prebivalcev je največje naselje Ljubljana. Ob začetku letošnjega leta je v prestolnici na 164 kvadratnih kilometrih živelo skoraj 290.000 prebivalcev ali 1750 na kvadratni kilometer. Ob taki gostoti, kot jo ima Ljubljana, bi imela Slovenija, če bi bila naseljena vsa njena površina, več kot 35 milijonov prebivalcev, so še zapisali na Sursu.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: 5 super idej za krompirjeve počitnice (pohitite, ker se nastanitve hitro polnijo!)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

To sta slovenski mesti, ki gresta Britancem najtežje z jezika

Kako pogosto ste se nasmejali tujcem, ko so poskušali izgovoriti ime našega glavnega mesta in drugih priljubljenih turističnih krajev? Priznamo, ni jim lahko.

Britanski Daily Mail je pred kratkim objavil lestvico krajev, s katerimi imajo Britanci pri izgovorjavi največ težav. Kot kaže, se je na prvem mestu znašel Ptuj! Kar 92 odstotkov vprašanih je ime našega najstarejšega mesta izgovorilo napačno. A to ni edini slovenski kraj, ki Britancem povzroča sive lase. Na osmem mestu zanje najtežje izgovorljivih mest je tudi Ljubljana.

Kako so se na rezultate raziskave odzvali na Zavodu za turizem Ptuj, preverite v spodnjem promocijske videu.

V raziskavi, ki jo je izvedla turistična agencija Bolsover, je sodelovalo 2000 vprašanih. Izkazalo se je tudi, da je za Britance, kar se tiče jezikov, najtežja grščina, takoj za njo pa je slovenščina. Sledijo švedščina, nizozemščina in hrvaščina.

Na drugo mesto med najtežje pravilno izgovorljivimi mesti se je uvrstil portugalski Guimaraes (tega je napačno izgovorilo 88 odstotkov vprašanih), sledijo hrvaška Rijeka (84 odstotkov), makedonska prestolnica Skopje (80 odstotkov), Oaxaca v Mehiki (76 odstotkov), Sitges v Španiji (72 odstotkov), Bloemfontein v Južni Afriki (65 odstotkov) in Ljubljana (61 odstotkov).

V raziskavi so poleg napačno izgovorjenih mest ugotavljali tudi, kako Britanci izgovarjajo znamenitosti in tradicionalne jedi.

Med znamenitostmi se je na vrh uvrstil islandski vulkan Eyjafjallajökull. Pravilno sta ga izgovorila le dva odstotka vprašanih! Sledijo reka Chao Phraya v Bangkoku (težave za 74 odstotkov), Park Güell v Barceloni (68 odstotkov), ulica Khaosan v Bangkoku (57 odstotkov), stolpnica Burj Khalifa v Dubaju (55 odstotkov), Sagrada Familia v Barceloni (53 odstotkov), Machu Picchu v Peruju (48 odstotkov), Arc de Triomphe, oziroma Slavolok zmage v Parizu (45 odstotkov), muzej Louvre v Parizu (37 odstotkov) in Le tour Eiffel, torej Eifflov stolp v Parizu (35 odstotkov).

S čim si Britanci pomagajo pri izgovorjavi najtežjih krajev s seznama? S spodnjim slovarčkom:

  1. Ptuj – P-too-ee
  2. Guimaraes – Gi-mareiz
  3. Rijeka – Re-yeh-kah
  4. Skopje – Skohp-ee-ay
  5. Oaxaca – Waa-haa-kuh
  6. Sitges – Seet-chehs
  7. Bloemfontein – Bloom-fun-tayne
  8. Ljubljana – Loob-lee-yah-nah
  9. Gstaad – Shtahd
  10. Taormina – Ta-or-mina
  11. Llanelli – La-neth-lee
  12. Wroclaw – Vrot-slav
  13. Lesotho – Luh- soo-too
  14. Tijuana – Ti-waa-nuh
  15. Taipei – Ty-pay

Foto: Maja Fister
Video: YouTube

PREBERITE ŠE: Tereza: Hvaležna sem, da živim na delu sveta, kjer vedno lahko pobegnem v naravo #intervju

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

München: Za najlepši razgled se je vredno povzpeti po 299 stopnicah!

Prišel je tisti čas v letu, ko so dnevi vse krajši, temperature padajo, jutra so vedno bolj temna in sveža. Jesen je tu. Čas, ko večino spominja na prve šolske dni, šumenje rumenega listja pod nogami in tople puloverje, prinaša tudi najbolj znan festival piva na svetu – Oktoberfest. Kot že samo ime pove, se Oktoberfest odvija oktobra v Münchnu. Letos se začne že 21. septembra in bo trajal do 6. oktobra.

München – glavno mesto Bavarske

München (klik), glavno mesto Bavarske je bogato z zgodovino, prekrasno arhitekturo, okusno hrano in seveda odličnim pivom. Če ste se kdaj vprašali, ali se izplača obiskati München, je odgovor vsekakor da. Od palače Nymphenburg do glavnega trga Marienplatz in največjega urbanega parka na svetu Englischer Garten je turističnih zanimivosti več kot dovolj. Zato pripravite kovčke in rezervirajte let čimprej.

Turistične znamenitosti, ki jih vsak turist v Münchnu mora videti

München slovi kot eno najlepših evropskih mest. Zato ni nenavadno, da v njem lahko najdete ogromno priložnosti za čudovite slike. Z njimi se lahko pohvalite prijateljem na Instagramu ali jih enostavno shranite v svoj album. Pravna knjižnica oziroma Juristische Bibliothek je eden od krajev v Münchnu, ki jih ne morete in ne smete spregledati. Ena najlepših knjižnic na svetu se nahaja v mestni hiši (Neues Rathaus) in je dobesedno meka vseh odvetnikov in študentov prava. Znana je po svojem neogotskem stilu in prekrasni ureditvi. Preden se odločite za obisk, predlagamo, da si rezervirate voden ogled. Le tako boste obisk lahko ovekovečili s fotografijami.

Vas zanima, kje vas čaka najlepši razgled? To je vsekakor cerkev svetega Petra (Die Kirche St. Peter). V središču mesta se nahaja ena najbolj znanih in najpomembnejših znamenitosti Münchna. Poznajo jo tudi kot cerkev stari Peter (Alter Peter). Z nje se razprostira čudovit pogled na celo mesto. A v njem boste lahko uživali samo, če se boste povzpeli po 299 stopnicah, ki vodijo do vrha cerkve in plačali vstopnino, ki znaša simbolične 3 €.

München – Hrana in bivanje

Poleg turističnih znamenitosti morate v Münchnu preveriti tudi kulinarično ponudbo. Pivske preste, klobase, krompirjeva solata, kislo zelje, … Vsa tradicionalna bavarska hrana, ki si jo želite poskusiti, vas čaka v restavraciji Hofbräuhaus. Ta slovita pivnica in pivovarna ustanovljena davnega leta 1589 je ena od največjih pivnic v Münchnu. Znana je po celem svetu in to je razlog, da so v Ženevi, Dubaju, Las Vegasu in Stockholmu odprli dodatne restavracije s tem imenom.

Za vas smo prav tako preverili, kje lahko bivate po ugodnih cenah. Prijeten hotel, sodobno pohištvo, idelano za vsakogar – tudi za vaše denarnice. Poglejte si in izberite enega od treh hotelov (PONUDBA TUKAJ), ki se nahajajo v središču mesta. Naj se bavarska avantura začne že to jesen.

Foto: Shutterstock

Citybreak: Stockholm in povratni let iz Ljubljane za le 115 evrov!

Ni naključje, da se je švedske prestolnice prijelo tudi ime severne Benetke. Stockholm leži na vzhodni obali Baltika, mesto na ustju jezera Mälaren je zato zgrajeno na več otokih, ki jih povezujejo številni mostovi.

POVRATNI LET: Ljubljana – Stockholm – Ljubljana: 115 evrov (cene se spreminjajo glede na termin)

Eno najbolj zelenih prestolnic na svetu zaznamuje nekoliko drugačna arhitektura, tista skandinavska, ki je zadnja leta tako priljubljena tudi pri nas. To je mesto, kjer sonce poleti praktično ne zaide, zato so toplejši meseci kot nalašč za obisk. Česa ne smete zamuditi?

Gamla Stan

Slikovit, umirjen in romantičen stari Stockholm stoji na največjem otočku, prepredajo pa ga ozke tlakovane ulice in visoke hiše, trgovinice s spominki, dišeče kavarne in številni ulični umetniki. Tu je tudi švedski parlament, pred kraljevo palačo – eno največjih naseljenih zgradb na svetu – pa lahko ujamete tudi menjavo straže. Tu boste našli tudi kup spominkov povezanih s kraljevo družino – Švedi izjemno spoštujejo svojega kralja Carla Gustava in kraljico Silvio, spremljajo pa tudi princesi Victorio in Madeleine ter princa Carla Philipa.

Muzeji – od Nobela do ABBE

Stockholm ima tudi kup zanimivih muzejev – eden ikoničnih je muzej Alfreda Nobela in Nobelove nagrade. V muzeju VASA najdete tudi ladjo, ki so jo po 333 letih dvignili z morskega dna, kamor se je potopila na krstni vožnji. Tu je tudi Skansen, najstarejši muzej na prostem, na Švedskem pa ne gre brez zasedbe ABBA, ki ima tudi svoj muzej. V Junibacken boste našli vse o literaturi pomembnih otroških avtorjev – vlak vas bo popeljal skozi zgodbe Astrid Lindgren in do hiše Pike Nogavičke. Ljubitelji fotografije skočite še do Fotografiske, enega največjih stičišč sodobne fotografije na svetu.

Mestna hiša in Nobelov banket

Eden najbolj zapomnljivih stolpov v mestu je zagotovo tisti na mestni hiši s tremi kronami na vrhu. Nanj se lahko tudi povzpnete in uživate v razgledu, prav v tej zgradbi pa 10. decembra vsako leto prirejajo tudi Nobelov banket. Tu najdete tudi zlato dvorano z mozaikom iz 18.500.000 zlatih ploščic.

Sprehod skozi parke

Stockholm je poln zelenih površin, kjer lahko med pohajkovanjem malo posedite in pomalicate. To je tudi prvo mesto, ki ima nacionalni park prav v mestu. Na otočku Djurgården je tudi živalski vrt.

Na rakce in mesne kroglice

Zaradi obmorske lege je tamkajšnja kulinarika močno povezana z morsko hrano – rakci in ribe so nuja, znani pa so tudi po mesnih kroglicah s krompirjem.

Po nakupih

Skandinavski minimalizem vas bo očaral tudi med nakupovanjem. Med tlakovanimi uličicami je kup trgovin – od nizkocenovnih verig do tistih bolj butičnih, pa tudi trgovine z vintage kosi. Nekaj za vsakogar, torej.

Foto: Shutterstock

 

Praga: Top 4 stvari, ki jih ne smete zamuditi v mestu ob Vltavi

Večina ljudi lahko reče, da je vsaj enkrat v življenju obiskala Prago. Mogoče je bila to destinacija vašega šolskega izleta ali mesto, kjer ste praznovali novo leto. To mesto ponuja veliko več kot le žur in pivo … Ugotovite, zakaj mora biti Praga ponovno na vašem seznamu za obisk.

Klementinum knjižnica

Ta lepa in veličastna knjižnica je pravzaprav eden največjih zgodovinskih stavb v Evropi. Nahaja se v središču Prage in zlahka jo boste našli. V njej najdete več kot 20 000 knjig, znana po svoji lepo urejeni baročni dvorani in astronomskem stolpu s čudovitim razgledom na celotno Prago. Čeprav je fotografiranje v znameniti baročni dvorani prepovedano, to lahko storite z astronomskega stolpa in ujamete čudovit razgled na celo Prago. Vodeni ogledi skozi knjižnico so na voljo vsak dan, trajajo nekje do 50 minut in stanejo 390 CZK (približno 15 €). Rezervirate jih lahko prek spleta.

Praga – najlepša arhitektura v mestu

Prepričani smo, da ste že slišali za “hišo, ki pleše”. Vendar morate poleg nje zagotovo obiskati še druge čudovite stavbe v Pragi. Ena od arhitekturnih lepot je tudi slavni praški grad, ki je eden najstarejših gradov na svetu. Druga baročna lokacija, palača Troja, je mesto, ki vas bo navdušilo. Ta bogato okrašena vila, zgrajena za grofa Sternberga, vas bo navdušila z notranjo opremo, plesno dvorano in najlepšimi stropi, ki ste jih kadarkoli videli. Nasvet: v bližini gradu je tudi živalski vrt, ki je odličen kraj za dodatni izlet.

Tradicionalna slaščica – trdelnik

Kaj je potovanje v Prago, če ne vključuje degustacije trdelnika? Če niste vedeli, trdelnik ali kurtoš kolač je kolač iz testa, pečen na odprtem ognju in posut s kristalnim sladkorjem in mešanico oreščkov. Najdete ga na stojnicah v središču mesta ali v enem od prijetnih bistrojev in slaščičarn, kot je na primer Bistro Creperie U Katejan, kjer ga lahko poskusite v različnih slanih ali sladkih kombinacijah.

Sprehod do najlepše razgledne točke v Pragi

Letna hill (hrib) je druga lokacija, ki ponuja čudovit pogled na reko Vltavo in mostove. V bližini se nahaja Letna park, skozi katerega se lahko sprehodite vse do Hanavsky paviljona, impresivne Art Noveau strukture, v kateri se trenutno nahaja luksuzna restavracija, kamor se lahko odpravite na romantično večerjo ali popoldansko sladico.

Nasvet – lokalni prevoz

Ena stvar, na katero morate biti pozorni, če pridete v Prago brez lastnega prevoza, so taksisti, ki za vožnjo zaračunavajo več, kot bi morali. Čeprav je to težava, s katero se vlada v Pragi že nekaj časa bori, vam predlagamo, da se s hotelom za taksi dogovorite predčasno. Če vseeno pridete v situacijo, ko ga morate izbrati sami, vztrajajte, da je taksimeter vedno vklopljen.

Praga – kje ugodno bivati

V Pragi vas čaka najboljša namestitev z do 65 % popusta, ki jo lahko najdete na strani Megabon (tukaj). Če vas zanimajo letalske vozovnice do Prage ali drugih evropskih prestolnic, kliknite tukaj.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Kontroverzne skulpture v Pragi, ki jih morate poiskati

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.