Ideja za izlet: Z avtovlakom iz Bohinjske Bistrice v Most na Soči

Kako pa vi potujete z Gorenjske na Primorsko? Odlična možnost transporta potnikov, kjer ne manjkajo niti lepi razgledi, je skok na avtovlak!

Poznate že vse poti, ki vodijo iz Bohinjske Bistrice do Nove Gorice? Med Gorenjsko in Primorsko vas lahko popelje tudi avtovlak. Postojanke, ki jih opravi, so Bohinjska Bistrica – Podbrdo – Most na Soči in Nova Gorica.

Most na Soči

Na vlak z avtomobilom ali kolesom

Potniki z osebnimi avtomobili se lahko preprosto, hitro in varno zapeljejo z avtovlakom iz Bohinjske Bistrice do Podbrda, Mosta na Soči, Nove Gorice in nazaj. Na vlak lahko naložite osebni avtomobil, kombi, poltovornjak, avtodom, štirikolesnik in kolo. Vozila so lahko visoka največ 3 metre, široka pa največ 2,4 metra.

Vozovnico za prevoz avtomobila kupite pri spremljevalcu vlaka tik pred odhodom. Priporočamo, da prispete na postajo vsaj 15 minut pred odhodom vlaka. Cenik, vozni red in druge podrobnosti preverite na strani železnic (tu).

Skozi najdaljši slovenski železniški predor in najdaljši kamnit mostni lok

Bohinjska proga sicer velja za eno od najlepših gorskih železnic v Alpah. Je tudi izjemen tehnični spomenik, ki z naravnimi lepotami vožnjo naredi nepozabno, hkrati pa poveže dva različna svetova, bohinjskega in primorskega.

Proga se ponaša z najdaljšim slovenskim železniškim predorom – to je seveda Bohinjski predor, ki meri 6.327 metrov. Pa tudi z mostom čez reko Sočo z najdaljšim kamnitnim lokom v svetovnem merilu, seveda govorimo o Solkanskem mostu, ki meri 85 metrov. Avtovlak pelje tudi skozi goro Črna prst v dolino Bače.

Solkanski most

Ogled razstave v vagonu avtovlaka

Poleg vagonov, ki so namenjeni prevozu avtomobilov, v katerih sedijo potniki, pa ima avtovlak tudi potniški vagon, kjer najdete stojala za kolesa. V njem je prostora za 36 potnikov in 30 koles.

Posebnost vagona, imenovanega po gradbenem inženirju Maksu Klodiču, ki je gradil tudi bohinjsko progo, je stalna potujoča razstava o inženirju in gradnji bohinjskega predora. Razstavo z naslovom Inženir Maks Klodič – ustvarjalec novih poti sicer lahko vidite tudi brez da se vozite z vlakom – tako, da si jo ogledate kar na postaji, medtem ko natovorjajo vlak.

Potniški vagon z razstavo

Nekaj idej, kaj vse lahko počnete v Mostu na Soči, pa najdete TUKAJ.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Oddih v dolini turkizne Soče: Hotel Dvorec v Tolminu (tudi za novo leto)

Tolmin je naselje na pomolu med rekama Sočo in Tolminko in ponuja eno najbolj pestrih palet razgledov in dogodivščin.

Tolmin je zaradi pestrega poletnega dogajanja na sotočju turkizne Soče in Tolminke znan tudi kot festivalsko mesto na pragu Julijskih Alp. Vsako leto namreč gosti živahen utrip glasbenih, plesnih in športnih festivalov. Je tudi največje naselje in upravno središče Doline Soče, vsekakor pa ponuja ogromno zanimivosti za vse okuse.

Od festivalov do zgodovinske in kulturne dediščine

Če ste ljubitelji zgodovine in kulturne dediščine, si oglejte Tolminski muzej ter bližnjo Javorco s cerkvico sv. Duha, ki je bila v letu 2006 uvrščena na seznam evropske dediščine.

Lahko greste tudi na voden ali samostojen ogled Kolovrata – muzeja I. svetovne vojne na prostem. Ali pa po Kobariški zgodovinski poti z obiskom Kobariškega muzeja, Kostnice in Tonocovega gradu. In do slapu Kozjak!

Do Tolminski korit in Mosta na Soči

Tolmin ima tudi znamenita in fotogenična Tolminska korita, ki so najnižja vstopna točka v Triglavskem narodnem parku.

Lahko greste tudi na voden ogled Dantejeve jame v spremstvu jamskega vodnika. V okolici obiščite Most na Soči in zaveslajte po smaragdnem jezeru. Tolmin in Most na Soči namreč povezuje akumulacijsko jezero, hkrati pa sta med najpomembnejšimi železnodobnimi najdišči v tem delu Evrope. Tura Tolmin – Most na Soči je odlična tudi za kolesarski izlet – če nimate svojega, jih v okolici tudi izposojajo.

Obiščite tudi alpsko vasico Čadrg, kjer na kmetijah ohranjajo stoletno tradicijo sirarstva, razgledno Šentviško planoto ali pa se z muzejskim vlakom podajte po stari železnici skozi Baško grapo.

Ideja za nočitev: Hotel Dvorec v Tolminu

Dolina Soče je zaradi svoje oddaljenosti in števila zanimivosti vsekakor vredna večdnevnega obiska. Priporočamo nočitev v Hotelu Dvorec, ki leži v osrčju doline Soče, v Tolminu, na lahko dostopni lokaciji v jedru mesta. Nudi udobno namestitev v prenovljenih, prostornih in modernih sobah. Dan začnete z bogatim lokalnim zajtrkom in končate z odlično večerjo, vmes pa raziskujete idilične kraje. Hotel Dvorec ima 58 prostornih sob s 150 ležišči. Večina sob je bila pred kratkim popolnoma prenovljena. Na željo gostov lahko dodajo otroško posteljico, ki je na voljo v hotelu.

Megabon ponudba: oddih v Hotelu Dvorec v Tolminu – več TUKAJ (klik)

Tu lahko pričakate tudi novo leto

Zima v dolini ima tudi svoj čar z najlepšimi sončnimi zahodi na grebenu Kolovrata. Prihaja tisti del leta, ko se bomo začeli spraševati o načrtih za novo leto. Hotel Dvorec ima že odprte tudi rezervacije za zadnji teden v letu – več o novoletni ponudbi preverite TUKAJ.

Pohodništvo z imenitnimi razgledi

V bližini Tolmina se odpirajo številne pohodne poti z razgledi. Kozlov rob, Mengore, Senica, Kobilja glava, Kobala in Kolovrat, ki ima pozimi tudi sankaško progo! V bližini Kobarida pa Tonocov grad, Stol, Matajur, planina Zaprikaj …

Kmečki turizmi, ki jih obiščite v okolici

Obisk kmečkega turizma je nujna postojanka za pravo lokalno doživetje. Priporočajo Kmečki turizem Pri Flandru, Ranč Pelance za jahanje konjev, Kmetijo Široko za razglede in kulinariko. Vsekakor v okolici Tolmina preiskusite tudi kakšno degustacijo sirov, na Jelenov breg pod Matajurjem pa se podajte na kmečki turizem, kjer lahko hranite domače in divje živali.

Turistična kmetija Pri Flandru

FOTO: Megabon, Dolina Soče/Hotel Dvorec, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos

Tokrat smo se potepali po dolini Soče, kjer nas je očaral kraj, ki marsikoga zmede že s svojim imenom. Most na Soči je strjeno naselje na sotočju Soče in Idrijce, znano pa je predvsem po (sicer umetnem) jezeru, ki se lesketa v edinstveni barvi Soče.

Most na Soči je naselje, kjer kraljuje čudovito jezero, ki ponuja številne aktivnosti. Ob bregovih jezera so številne sprehajalne poti, priporočamo pa, da se zapeljete tudi po samem jezeru. Akumulacijsko jezero je nastalo leta 1938 za potrebe hidroelektrarne Doblar. Jezero je dolgo 7 kilometrov, največja globina znaša 32 metrov. Na najširšem delu, pri Mostu na Soči, doseže širino 600 metrov. Most na Soči pa je znan tudi po arheoloških ostalinah iz bronaste in železne dobe ter rimskega imperija.

Do kraja Most na Soči lahko pridemo iz več smeri. Iz Nove Gorice, Bovca in iz Idrije, pa tudi prek Podbrda ali Cerknega (klik za idejo za izlet v Cerkno in do bolnice Franja). Če ne po cesti, pa lahko do Mosta na Soči pridete tudi z vlakom – in to takšnim, na katerega gre tudi vaš avto! Iz Bohinjske Bistrice do železniške postaje Most na Soči namreč vozi tudi avtovlak (več TUKAJ), kar je prav posebno doživetje. In kaj vse lahko počnete, ko ste enkrat tu?

SUPanje po jezeru 

Najbolj idiličen razgled na Most na Soči boste ujeli prav z jezera. Po njem se lahko zapeljete s SUP-om, pa tudi s kajakom ali kanujem.

Po sprehajalnih tematskih poteh

Najbolj priljubljeni poti po Mostu na Soči sta kulturnozgodovinska pot “Čez most po modrost” in vodno-energijska pot “Na Most po krepkost”. Mimogrede, Most na Soči je poleg drugih pešpoti odlično izhodišče tudi za kolesarske poti v okolici.

Z ladjo Lucija do sotočja Tolminke in Soče 

Bi šli na plovbo po smaragdni reki Soči in prisluhnili zgodbam in legendam kapitana Deana? Ladja Lucija pluje v dveh smereh – proti elektrarni Doblar (smer jug) in do sotočja reke Tolminke in Soče (smer sever). Plovba v vsako smer traja eno uro. Vozovnica za odrasle stane 10 evrov, za otroke do desetega leta 5 evrov, če na ladji naročite kosilo, boste za ceno ene vozovnice pluli na oba dela jezera – skupaj okoli 2,5 ure. Na ladji je v običajnih razmerah prostora za 104 potnike. Točko, kjer se lahko vkrcate nanjo, najdete blizu parkirišča pod Modrejem. Med tednom rezervacija ni potrebna, priporočamo pa jo za soboto in nedeljo za plovbe ob 11.00 in 12.30 uri. Več podrobnosti najdete TU.

Ribolov

Jezero je tudi pravi raj za ribiče. Najznačilnejša riba je avtohtona soška postrv. V jezeru plavajo še lipani, potočne postrvi, križanci med soško in potočno postrvjo ter šarenke.

Kam na kosilo?

Najbolj idiličen razgled med srkanjem vina boste zagotovo našli v Penzionu Šterk, ki za goste skrbi že več kot tri desetletja. Priporočamo, na sedete na teraso, ki odpira pogled na sotočje Soče in Idrijce in uživate v enem lepših razgledov na turkizno vodo. Njihova specialiteta je – kakopak – postrv. Mimogrede – imajo tudi sobe in glamping hiški, vrt z bazenom in sprejemajo tudi turistične bone. V srcu mesta najdete še picerijo Jezero, kjer imajo poleg pic tudi odličen sladoled. Hladno pivo z imenitnim razgledom na jezero in vršace v ozadju pa najdete v Frnaži ob šotorišču Senca pred vasjo Modrejce.

Po razgled do cerkve nad mestom

Poleg razgledov s samega jezera se lahko iz središča mesta po stopnicah in klancu povzpnete skozi naselje do cerkve sv. Lucije. V njej najdete freske Toneta Kralja. Pot nato nadaljujete mimo osnovne šole, kjer je tudi arheološki muzej. V naslednjem križišču sledite tabli na levo do cerkve sv. Mavra, od koder se odpira krasen ragled na jezero. 

Ne spreglejte skulptur

V okviru prireditve Noč na jezeru poteka tradicionalna mednarodna slikarska kolonija v sodelovanju z Združenjem Slovenske izseljenske matice. Nekatera dela si lahko ogledate kar ob jezeru, saj krasijo urejene sprehajalne poti okoli njega.

Dogodki, ki jih je vredno ujeti 

Most na Soči je kljub majhnosti lahko prav živahno mesto. Vodna hiša se ob večerih prebudi v soju luči, tu pa se odvijajo različni koncerti, gledališke predstave, ko pade noč, pa se jezero pogosto prelevi tudi v kino na prostem! Vse aktualne dogodke najdete TUKAJ ali na Facebook strani Turističnega društva Most na Soči (tu).

Podaljšan oddih do Tolmina, Kobarida in Bovca

Če ste že v teh koncih, priporočamo, da kakšen dan raziskujete tudi bližnji Tolmin. Tu vas bo očaral sprehod po slikovitih Tolminskih koritih. Če pot nadaljujete do Kobarida, priporočamo gurmansko kosilo v Hiši Polonka in sprehod do slapu Kozjak. Na poti do tja pa še obvezna fotografija na Napoleonovem mostu čez sotesko reke Soče. Po njeni dolini pridete tudi do Bovca, kjer vas prav tako čaka kup adrenalinskih dogodivščin – priporočamo zipline ali spust po brzicah!

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Z avtovlakom iz Bohinjske Bistrice v Most na Soči

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.