Popolno darilo, ki ni za na polico: ISTRA, morje, vino in tartufi

Istra kliče! Oddih, razvajanje, novi razgledi in idilični skupni trenutki so lahko odlično darilo! Če še nimate ideje, kaj podariti svojim najdražjim, jih imamo mi! Kaj pa izlet v Istro? Naj bo to skok do morja za en dan ali kar za ves konec tedna, imamo nekaj idej! Če ste za večdnevno razvajanje, so na Megabonu zbrali kup odličnih ponudb, med katerimi boste zagotovo našli kaj primernega.

Istra ima kup idiličnih krajev, kjer vas bodo ujeli lepi razgledi, vsekakor pa je prijazna tudi za brbončice. Če Istro raje kot skozi zgodovino ali naravo, spoznavate preko njihove kulinarike, vas zagotovo ne bo razočarala. Tartufi, vino, siri, ribe in oljčno olje … Najboljše pregrehe, ki jih Istrijani obvladajo. TUKAJ pa najdete seznam odličnih hotelov za razvajanje v Istri. Kateri kraji so odlična izhodišča za raziskovanje?

UMAG

Umag z okolico je med Slovenci zelo priljubljen kraj za oddihe. Priročno leži samo 10 kilometrov od državne meje s Slovenijo. Umag so imeli za poletno rezidenco že rimski plemiči. Vse to se danes v Umagu čuti v razkošni arhitekturi. Šarm dodajo tudi cerkve in pročelja iz obdobja renesanse in baroka. Umag s svojimi ozkimi uličicami in slikovitimi majhnimi trgi kaže tipično srednjeveško urbano podobo.

Del mestnega obzidja iz 10. stoletja, z obrambnim stolpom iz 14. stoletja, je ohranjen v jugozahodnem predelu Umaga. Ohranjenih je tudi nekaj hiš v slogu beneške gotike. Stolnica Marijinega vnebovzetja in sv. Pelegrina, zaščitnika mesta, je bila zgrajena po načrtih piranskega arhitekta Phillipa Dongettija leta 1760 in ima poznorenesančno pročelje, ki pa ni bilo nikoli dokončano. Na 33 m visokem samostoječem zvoniku iz leta 1691 je beneški lev s pročelja občinske palače, uničene v požaru leta 1924. Na vzhodni strani apside stolnice je vzidana železna krogla, za katero domnevajo, da gre za topovski izstrelek genovske mornarice (1810).

Umag je med drugim tudi odlična kolesarska destinacija. Z 18 medsebojno povezanih označenih stez, ki pokrivajo približno 560 kilometrov, je Umag postal top destinacija v Istri za rekreativce in profesionalne kolesarje. V okolici Umaga vas čakajo dobro označene kolesarske poti, ki vas bodo peljale ob morju, med vinogradi in med oljčnimi nasadi. Ideje, kam zaviti in na kakšno kolesarsko pot se lahko podate, si lahko preberete tukaj.

Kje prespati v Umagu? TUKAJ preverite seznam nastanitev po odlični ceni.

NOVIGRAD

Novigrad, nekoč mirno ribiško mestece, je danes priljubljeno in slikovito turistično središče v hrvaški Istri. Novigrad leži na zahodni obali Istrskega polotoka, južno od Umaga, ob cesti, ki povezuje Novigrad s Porečem, od katerega je oddaljen okoli 16 kilometrov. Z ene strani ga zapira zatok reke Mirne, ki se tu izliva v Jadransko morje, na drugi pa sega do zaliva Dajla. Novigrad je prepoln zgodovinskih znamenitosti in bogate kulturne zapuščine, ima pa tudi manjše pristanišče in dve marini.

Novigrad je v precejšni meri ohranil starodavni videz z značilnimi ozkimi ulicami, majhnimi trgi, številnimi starimi zgradbami v gotskem, renesančnem in baročnem slogu. Med najpomembnejšimi zgodovinskimi spomeniki sta katedrala, pravzaprav bazilika in pa mestno obzidje.

Kje bi se v Novigradu lahko prijetno razvajali? Imamo šopek idej! (KLIK)

POREČ

Poreč, eno največjih mest v Istri, znan po svoji zgodovini, ki sega v rimske čase, postaja ena najbolj priljubljenih destinacij na jadranski obali. Središče mesta, obdano s starimi stavbami in stolpi, se nahaja na polotoku in je obkroženo s čudovitim morjem.

Med najbolj zanimivimi znamenitostmi je zagotovo Evfrazijeva bazilika, zgodnjekrščanski kompleks, ki je edini te vrste ohranjen v celoti. Bazilika, zgrajena v 6. stoletju, je leta 1997 uvrščena na seznam svetovne kulturne dediščine. Ponovite zgodovino in se sprehodite po ulicah, zgrajenih v prvotnem rimskem slogu. Današnji Poreč, nekdanji Parentium, ima pravilno, pravokotno ulično razporeditev kot večina starih rimskih mest.

Seznam odličnih ponudb Istri in nastanitve v Poreču najdete TUKAJ.

FAŽANA

Fažana je majhna ribiška vasica v hrvaški Istri, ki je ena od glavnih iztočnic za izlete v narodni park Brioni. Slikovita Fažana ima prav poseben srednjeveški šarm, kjer boste našli replike amfor in rimskih mozaikov, pa tudi odlično hrano! Zaščitni znak tega kraja so ob dolgi ribiški tradiciji namreč sardele, ki so glavne zvezde ob domači istrski malvaziji, ki jo srkate ob pogledu na morje in Brione v daljavi. Fažana kljub majhnosti slovi še po številnih dobrih restavracijah ob zalivu, fotogeničnih kamnitih hiškah in barvitih fasadah, ki ob pristanišču dajejo imenitno kuliso ribiškega kraja, ki mu godi obisk turistov z vseh koncev sveta.

Prav iz Fažane lahko z ladjico odplujete tudi na izlet do Brionov. Brionsko otočje je skupina 14 otokov z izjemnimi naravnimi lepotami – na Malih Brionih ima svoje gledališke predstave Rade Šerbedžija, v Veliki otok pa se je zaljubil že jugoslovanski predsednik Tito! Ta je v svoji poletni rezidenci gostil številne tuje državnike in znane osebe, ki pa so mu v dar prinesli številne eksotične živali, ki se še danes sprehajajo po safari parku. Na Brionih torej lahko vidite tudi zebre!

Nastanitve v idlični Fažani preverite TUKAJ.

PULA

Ob obisku mesta Pula nikakor ne moremo preskočiti njihove arene, amfiteatra iz prvega stoletja, ki vam bo za trenutek dal občutek, da ste se znašli v Rimu. Pravzaprav je to tudi fizično precej nemogoče, saj se imenitna zgradba dviguje prav skozi glavno obmorsko žilo in jo je nemogoče spregledati. Pogled na areno je osupljiv. Vsakič znova. Puljski “kolosej” je namreč šesti po velikosti na svetu in eno najbolje ohranjenih prizorišč gladiatorskih bojev.

Puljska Arena je danes prizorišče številnih poletnih prireditev, poleg odmevnih koncertov pa gosti tudi filmski festival. V mestu je tudi Avgustov tempelj iz rimskih časov, posvečen prvemu rimskemu cesarju Avgustu. Sprehodite se še do Sergijevškega slavoloka zmage, zanimiv pa je tudi Kaštel, obrambna trdnjava ob obali, zgrajena v času tridesetletne vojne.

Kje prenočiti v Puli? Pestro ponudbo preverite TUKAJ!

ISTARSKE TOPLICE

Tudi v hrvaški Istri se najdejo kotički, kjer izvira zdravilna voda, ki je topla vse dni v letu. Le 10 kilometrov od slovenske meje, na severozahodnem delu polotoka Istra, počivajo Istarske toplice. Istarske toplice se nahajajo ob vznožju znamenite, 85 metrov visoke stene, pod katero izvira mineralni vrelec Sveti Stjepan, ki je znan po vroči vodi z visoko vsebnostjo mineralov (14 vrst), žvepla in optimalno stopnjo radioaktivnosti. Za to vodo je znanstveno in v praksi dokazano, da pospešuje zdravljenje kroničnih revmatičnih obolenj, dermatoloških bolezni, bolezni zgornjih dihal, ginekoloških težav in pospešuje postoperativno rehabilitacijo. Tu najdete več bazenov s termalno vodo, v wellness centru pa se lahko pogrejete v aromatizirani parni savni, v finski, infra in kromo savni ter turški kopelji.

MOTOVUN

V notranjosti Istre, na hribu, ki dominira reki Mirni, se nahaja eden najatraktivnejših srednjeveških gradov, ki je ime dobil zaradi svojega zemljepisnega položaja – grad v gori – Montona, kasneje pa Motovun. Mesto Motovun je simbol istrske notranjosti. Do njega vodi 1052 stopnic, na vrhu pa lahko uživate v pogledu na reko Mirno in Motovunski gozd, ki je poln tartufov ter na slikovita mesteca vse do Jadranskega morja in Alp.

Najstarejši del mestnega jedra je obzidan z dobro ohranjenim obzidjem iz 13. in 14. stoletja, ki danes služi kot sprehajališče, s katerega je lep razgled na okolico. Vsakdo, ki obišče Istro, mora obiskati tudi Motovun in sam doživeti avtentično vzdušje mesta. Motovun je sicer precej znana izletniška točka. V zadnjem času je poznan tudi po letnem filmskem festivalu, ki ga je leta 1999 zasnoval hrvaški filmski režiser Rajko Grlić.

ROVINJ

Ulice starega mestnega jedra Rovinja vas bodo kar same vabile na sprehode in odkrivanja umetniških ateljejev, ki na vsakem koraku krasijo in bogatijo podobo kamnitih stavb. Vodile vas bodo do največje znamenitosti Rovinja, cerkve sv. Evfemije. Ta s svojim 60 metrov visokim stolpom nudi prekrasen razgled na mesto, njegovo okolico in prostrano morje. Stolp je tudi najvišja točka Rovinja. Pravzaprav gre za repliko zvonika bazilike sv. Marka v Benetkah. Bronast kip sv. Evfemije na vrhu stolpa se obrača v smeri vetra, ki jo kaže s svojo desno roko.

KOTLI

Poznate kraj Kotli? Zaspano vasico v idilični pokrajini najdete v samem središču Istre, v bližini Buzeta, Huma in Motovuna, od morja pa je oddaljena le 35 minut vožnje. Vasica Kotli je kraj, kjer se reka Mirna združi s starodavnim bogastvom vodnih mlinov in poveže zemljo in vodo v pričakovanju vrnitve. V vasi je ohranjenih okrog 15 hiš. Leta 2011 so jih obnovili 8 in zdaj lahko tam uživate tudi vi. Ko se sneg z Učke in Čičarije začne topiti, nebo pa nameni obilno deževje, se tamkajšnji kanjoni napolnijo z vodo in lahko smo priča čudoviti igri narave. Med sprehajanjem boste uživali v naravnih lepotah, kot so slapovi, jezera, vasice in kanjoni.

FOTO: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Dolina reke Neretve: Zakaj morate vsaj enkrat v življenju na obiranje mandarin?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Izlet po notranjosti Istre: Momjan, Grožnjan, Oprtalj, puščava in gurmanski postanki

Slovenci ob omembi Istre najprej pomislimo na obmorske turistične kraje kot so Umag, Novigrad, Rovinj, Poreč in Pula. A hrvaška Istra ni le zahodna obala. Tokrat pojdimo nekoliko stran od morja proti notranjosti, tik ob slovensko mejo. Spoznajmo Momjan, Grožnjan in Oprtalj. Če jih še ne poznate, naj bo to ideja za naslednji potep!

Momjan: od kaštela do konobe, kjer diši po boškarinu z rožmarinom

Momjan leži čisto blizu hrvaško-slovenske meje. Od Umaga in od Portoroža je oddaljen skoraj enako – okoli 17 kilometrov. Nad morje se dviga na 289 metrih, ima pa le okoli 200 stalnih prebivalcev. Ena od pomembnih točk Momjana je zagotovo Momjanski grad. Ruševine srednjeveškega gradu, ki datirajo v 13. stoletje, ponujajo čudovit razgled na okoliško pokrajino. Pred starodavnimi zidovi gradu z visečim mostom so še vidni ostanki obzidja, stolpov in portala z lokom ter dva veličastna kamnita polstebra. Obnova gradu je v načrtu, glede na pospešene renovacije hiš in gradenj v okolici, pa se bo kraj v naslednjih letih turistično šele zares razcvetel.

V Momjanu lahko skočite tudi v Hižo kaštela in se sprehodite skozi zgodovino ter si predstavljate življenje v srednjeveških gradovih. Obožujete lepe razglede? Dober kilometer od naselja na 326 m visokem griču stoji cerkev sv. Maura z lepim razgledom – na jugu preko Istre na Učko, proti severu pa na Piranski zaliv.

Momjan je znan tudi po svojih vinogradih in vinskih kleteh, zato ne preskočite kakšne dobre degustacije. Posebej znan je momjanski muškat. In kam na kosilo? Konoba Rino je ena tistih, ki vas bo k sebi povabila že z vonjavami, ki prihajajo iz kurišča sredi glavnega notranjega prostora. Na odprtem ognju cvrčijo zrezki boškarina, ki v družbi rožmarina omamno zadišijo še preden jih postavijo na mizo. Mimogrede, boškarin je priljubljeno ljudsko ime za istrsko govedo z velikimi rogovi, ki je avtohtona in zaščitena vrsta.

Grožnjan: mesto umetnikov in tlakovanic ulic, ki vas bo očaralo

Iz Momjana nato nadaljujemo v Grožnjan. Razdalja med njima je zanemarljiva – približno 7 kilometrov, kar je 10 minut vožnje z avtomobilom. Grožnjan leži na griču nad desnim bregom reke Mirne, zato ponuja čudovit razgled na okoliško pokrajino – od vinogradov, nasadov oljk in zelenih gričkov.

Grožnjan je še ena čudovita istrska vasica, znana po svoji umetniški in kulturni sceni ter starodavni arhitekturi. Sprehodite se po ozkih ulicah in raziskujte čudovito ohranjeno arhitekturo, vključno s starimi kamnitimi hišami, obrambnimi stolpi in mestnimi vrati.

Grožnjan je znan kot »mesto umetnikov«, zato tu ne manjka umetniških galerij, trgovinic in delavnic. Številne zapuščene hiše so preuredili v slikarske ateljeje, ki kraju dajejo dušo. Grožnjan slovi tudi po glasbenih festivalih, ki privabljajo glasbenike in ljubitelje jazz glasbe s celega sveta.

Istrska puščava: nenavadne sipine iz laporja, ki so videti kot iz drugega planeta

Ste vedeli, da se v hrvaški Istri blizu slovenske meje lahko sprehodite po puščavi? Kljub svojemu imenu Piski ni prava puščava kot je na primer Sahara, je pa vizualno prav tako imenitna. Istrska puščava je edinstven fenomen peščenih sipin iz laporja, ki so videti kot nekaj z drugega planeta. Iz enega na drug peščen griček lahko plezate in občudujete sedimentne kamnine, ki so v Istri sicer pogoste, edinstven pojav pa je, da so skoncentrirane na tako veliki površini, ki bi jo lahko primerjali z nekaj nogometnimi igrišči. Več o njej smo pisali že v TEM prispevku, vsekakor priporočamo obisk!

Oprtalj: na omamne tartufe in degustacijo olivnega olja!

Iz istrske puščave pa naprej do še enega slikovitega naselja na gričku nad reko Mirno, ki ima okoli 100 prebivalcev. Oprtalj je znan po številnih kulturno-zgodovinskih spomenikih, zaspano mestece pa nosi duh Istre, kot smo jo poznali nekoč. Oprtalj se ponaša s čudovito ohranjeno srednjeveško arhitekturo, ki vključuje kamnite hiše, ozke ulice, stare mestne zidove in stolpe. Na mestnem trgu v sredini vasi pa stoji tudi župnijska cerkev svetega Jurija.

Tako kot nekoliko slavnejši sosednji Motovun (do katerega pridemo v nadaljevanju) je tudi Oprtalj znan po omamnih tartufih, zlasti zaradi bližine tartufarskih območij, kot je Motovunski gozd. In če se po Motovunu turistov zadnja leta tre, je tu zgodba zaenkrat še malo drugačna. Če pa smo že pri omamno dišečih specialitetah – čas za malico! Streljaj od tod stoji Agroturizam Nežić, kotiček, kjer boste začutili domačnost, vsekakor pa zavohali tudi tartufe.

Nadja in Paolo bosta poskrbela za odlično kulinarično izkušnjo, z veseljem pa bosta z vami delila tudi kakšno skrivnost, ki bi jo morali poznati o tartufih in istrskih kulinariki. Mimogrede, imajo tudi nastanitve!

Poleg tartufov ta del Istre slovi tudi po vinogradih in odličnem vinu, v okolici pa so tudi številne oljarne, kjer pridelujejo kakovostno olivno olje. Zelo blizu stoji zaselek Ipši, kjer se piše še ena imenitna družinska zgodba. Tu so doma večkrat nagrajena in ekološko pridelana ekstra deviška oljčna olja in vina Ipša.

Družina Ipša z ustanoviteljem in gonilno silo podjetja Claudiom, njegovo ženo Iris in najmlajšo generacijo, ki sledi družinskemu poslu, slovi po svoji predanosti kakovosti in tradicionalnim metodam pridelave. Njihovo ekstra deviško oljčno olje je Izdelano iz lokalnih sort oljk, kot je istrska belica. Bili so tudi med prvimi v Istri, ki so videli potencial v degustacijah olivnega olja, ne zgolj vina. In toplo vam priporočamo, da jih (s predhodno najavo) obiščete na prav takšni degustaciji. Če ne le zaradi omamnih vonjev in okusov, pa že zgolj zaradi imenitnega razgleda na istrske griče – med drugim iz njihovega vrta lahko pomahate Motovunu, ki se bohoti na sosednjem griču.

Motovun: slikovito srednjeveško mesto kot iz razglednice

In če ga že omenjamo skozi celotno besedilo, za konec tokratne dogodivščine obiščimo še Motovun! To čudovito srednjeveško mestece na gričku osrednje Istre je zagotovo najbolj znano med zgoraj omenjenimi.

Tu je bil kar 25 let doma Motovunski filmski festival, ki je privabljal številne obiskovalce in ljubitelje filma, a letos ga tam ne boste več našli. Od 24. do 28. julija 2024 ga lahko v novi preobleki kot Cinehill ujamete v Gorskem kotarju, v objemu narave pri planinskem centru Petehovac nad mestom Delnice na 1000 metrih nadmorske višine.

Motovun vsekakor ostaja zanimiva turistična destinacija, o čemer priča tudi število obiskovalcev, ki ga ne moremo primerjati s tistim v zgoraj omenjenih istrskih biserih. Motovun slovi po bogati zgodovini in arhitekturi, tudi on pa ima čudovite razglede na okoliško istrsko pokrajino. Staro mestno jedro vas bo očaralo z ozkimi, tlakovanimi uličicami, kjer se vrstijo kamnite hiše. Mesto obdaja obzidje, seveda pa ima tudi obrambne stolpe in mestna vrata. Tudi tu ne pozabite na tartufe, vino in olivno olje! Se srečamo v Istri!

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ste vedeli, da se v hrvaški Istri blizu slovenske meje lahko sprehodite po puščavi?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Bi prenočili v dizajnerskem hotelu ob vznožju Motovuna?

Odkrijte eklektičen dizajnerski hotel, v katerem še vedno odmevajo koraki preteklosti. Winery & Design Hotel Roxanich se nahaja na vzpetini ob vznožju Motovuna s pogledom na zasanjano dolino reke Mirne, ponuja pa neustavljivo mešanico vonjev in okusov.

Na vzpetini ob vznožju Motovuna s čudovitim pogledom na dolino reke Mirne se v hotelu Winery & Design Roxanich začne pristna istrska pustolovščina. Pustolovščina hedonizma, uživanja in popolne mirnosti. Ni boljšega načina za počitek in napolnitev baterij. Tu je doma bogata dediščina, kjer se preteklost in sedanjost prepletata, da bi ustvarili resnično, dotično lepoto.

Odlična ponudba za luksuzni oddih v Winery & Design Hotel Roxanich na Megabonu – TUKAJ (klik).

32 sob in bazen z imenitnim razgledom

Privoščite si nepozabno doživetje! Uživajte v vrhunski namestitvi v eni od 32 elegantnih, eklektično opremljenih sob ali apartmajev. V tem hotelu je sreča vtkana v vsako najmanjšo podrobnost.

Ogled vinske kleti in degustacija

Raziščite spektakularno pokrajino, poskusite vrhunsko tradicionalno kuhinjo in okušajte izbor nepozabnih vin Roxanich. V odlično ponudbo za oddih, ki jo najdete na Megabonu, sta vključena tudi ogled vinske kleti in degustacija petih etiket vin s prigrizkom.

Popoldne v savni za prave hedoniste

Hotel je tudi prava oaza za sprostitev. Oddih najdete v wellnessu, savnah in prostorih za sprostitev, ki bodo ugodili vašemu umu, duhu in telesu. Nato pa se umirite v sobi za sprostitev s skodelico čaja ali skočite v zunanji bazen, ki je odprt v poletnih mesecih.

Doživite Istro v vseh barvah!

Izkoristite priložnost za raziskovanje Motovuna. Doživite pravljično Istro, začutite njeno preteklost, spoznajte njene veličastne znamenitosti, prepustite se vonjem mediteranskih rastlin. Odkrijte edinstvene, idilične kraje in očarljiva majhna mesta.

Odlična ponudba za luksuzni oddih v Winery & Design Hotel Roxanich na Megabonu – TUKAJ (klik).

FOTO: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Hoteli, kjer so hišni ljubljenčki več kot dobrodošli!

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Pravljični Motovun in pred turisti skriti vili z bazenom in razgledom

V notranjosti Istre, na hribu, ki dominira reki Mirni, se nahaja eden najatraktivnejših srednjeveških gradov, ki je ime dobil zaradi svojega zemljepisnega položaja – grad v gori – Montona, kasneje pa Motovun.

Mesto Motovun je simbol istrske notranjosti. Do njega vodi 1052 stopnic, na vrhu pa lahko uživate v pogledu na reko Mirno in Motovunski gozd, ki je poln tartufov ter na slikovita mesteca vse do Jadranskega morja in Alp. Najstarejši del mestnega jedra je obzidan z dobro ohranjenim obzidjem iz 13. in 14. stoletja, ki danes služi kot sprehajališče, s katerega je lep razgled na okolico. Vsakdo, ki obišče Istro, mora obiskati tudi Motovun in sam doživeti avtentično vzdušje mesta. Motovun je sicer precej znana izletniška točka. V zadnjem času je poznan tudi po letnem filmskem festivalu, ki ga je leta 1999 zasnoval hrvaški filmski režiser Rajko Grlić.

Villa Fragola in Villa Luna, skriti pred turisti, a ne na račun razgleda

Če se boste tja podali na daljši oddih, imamo idejo, kje lahko prenočite! V eni od dveh krasnih zasebnih vil – Villa Fragola ali Villa Luna. Ja, tudi v bazenu z razgledom na zeleno Istro lahko zaplavate!

Villa Fragola je obnovljena v tradicionalnem stilu. Glavne sobe družinske hiše velikosti 91m2 se nahajajo v 1. nadstropju, iz njih pa lahko dostopate do terase, ki je skrita pred pogledi turistov in ponuja razgled na Motovun. Tu sta tudi prostorna dnevna soba in jedilnica ter popolnoma opremljena kuhinja.

Villa Luna ima 3 nadstropja in 85 m2. V pritličju se nahaja kopalnica, v 1. nadstropju dnevna soba, jedilnica in kuhinja, v 2. nadstropju pa velika spalnica, iz katere lahko pridete na teraso. V 3. nadstropju se nahaja galerija. Popolnoma prenovljena je bila pred tremi leti.

Več o ponudbi za oddih v Villi Fragola ali Villi Luna najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock, Megabon

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: Hrvaška: Je sploh še kakšna prosta soba? Je! In tu so ponudbe!

Motovun: Na tartufe, razgled in oddih za 23 evrov na noč

Motovun je čudovito mestece v hrvaški Istri, ki slovi po tartufih, odličnem vinu, izjemnih razgledih – saj je dvignjeno na griču – znan pa je tudi po motovunskem filmskem festivalu.

Motovun leži na hribu, od koder se razteza imeniten razgled na dolino reke Mirne, poleg tega pa je mesto zgrajeno na energetski točki, ki bo poskrbela za odlično razpoloženje, v primeru, da malvazija, pršut in tartufi ne bodo vašega nasmeha na obrazu razvlekli dovolj široko. Čeprav dvomimo, da bo to potrebno.

Mesto lahko izberete za enodneven obisk, za pravi oddih v Motovunu pa smo izbrskali tudi odlično ponudbo nočitev, saj lahko dušo mesta zares spoznate šele, če greste z njim spati in se v njem tudi zbudite. Sploh s takšnih razgledom.

NE ZAMUDITE: Motovun, dve nočitvi z zajtrkom za dve osebi le 92 evrov!

Tradicionalen filmski festival, ki v Motovun vsako leto pritegne filmske navdušence, letos lahko ujamete med 24. in 27. julijem, mesto pa je zanimivo za obisk prav vse dni v letu!

Foto: Shutterstock, Megabon

PREBERITE ŠE:

Hotelski oddih: wellness v objemu italijanskih Alp za manj kot 50 evrov na nočitev na osebo

Kaj imajo skupnega Edo Maajka, afera Baričević in 100 filmov? Motovun!

Si ljubitelj filma, zvezd in Istre? Potem naslednji teden ne zamudi filmskega festivala v Motovunu, kjer bo na odprtih prizoriščih prikazanih okoli 100 filmov. Med njimi tudi film Nočno življenje slovenskega režiserja Damjana Kozoleta, za katerega je režiser navdih našel v aferi Baričević. Damjan Kozole je za režijo Nočnega življenja dobil nagrado za najboljšega režiserja na prestižnem 51. festivalu v čeških Karlovih Varih. V Motovunu bo njegov film na sporedu v četrtek 28. julija.

Sicer pa motovunski festival filmski trak zaganja že v torek, 26.7., festival se bo odprl s filmom Tangerine, gre za neodvisni ameriški film, ki ga je Sean Baker v celoti posnel z mobilnim telefonom. Festival se bo zaključil z italijansko komično dramo Popolni neznanci Paola Genoveseja.

motovun_1

Mojstri italijanskega filma

Fokus letošnjega festivala je italijanski novi film.  Ta bo predstavljen skozi tri programe in 15 filmov s poudarkom na aktualnih mojstrih režije Giuseppeju Tornatoreju, Paolu in Vittoriu Tavianiju, Paolu Sorrentinu, Matteu Garroneju in Nanniju Morettiju. Videti bo mogoče tudi filme s skrajnjega juga države ter posebno projekcijo sveže restavrirane kopije enega največjih filmov vseh časov – klasike Armacord Federica Fellinija.

Cene posameznih vstopnic so od 15 do 35 kun (2 – 4,60 evra)

Po filmih je čas za glasbo

Čeprav se bomo pet dni na Motovunu pogovarjali predvsem o filmu, pa bo imel festival tudi bogat spremljevalni program. Vsak večer bodo po filmskih projekcijah na festivalu koncerti, v torek bo nastopal raper Edo Maajka, v sredo punk skupina Kawasaki  3P, v četrtek iz Reke prihaja skupina Jonathan, v petek bo v Motovunu koncert italijanske skupine Kalascima, v soboto, ko bo največji žur, pa nastopajo elektronski dvojec Nipplepeople in DJ ter ponos Motovuna Filip Motovunski. Vsi koncerti so brezplačni!

motovun_5

Kje spati?

Bogat in zanimiv festivalski program skorajda ne dopušča počitka, a spati bo vseeno treba. Zate smo poiskali tri ponudbe prenočišč, ki so blizu Motovuna.

Le 13 minut vožnje stran so Istarske toplice, kjer se boš dodobra spočil in napolnil baterije.

Pol ure vožnje ti bo vzelo do Novigrada , kjer je prekrasen štiri zvezdničini hotel Aminess Maestral Hotel.

10 minut vožnje od prizorišča, v Motovunu, pa so čudoviti apartmaji z bazenom, kjer se lahko nadaljuje festivalski after party!

motovun_2

motovun_3

motovun_4

Foto: Arhiv festivala

 Istarske Toplice

S kolesom po Istri – 2. del: Po sledeh istrskih tračnic Parenzane

Prvomajski prazniki so kot za nalašč za nova odkrivanja in doživetja. Eni ste se podali v daljne kraje, drugi ste izkoristili čas za počitek, mi pa smo se podali v raziskovanje na dveh kolesih po Istri. Že kar nekaj časa nas je dražila ideja, da odkolesarimo po poti, po kateri je nekoč vijugal vlak iz Trsta v Poreč. In zato smo stopili na pedala in zavili na Parenzano, ki nas je vodila do očarljivih srednjeveških mest skozi čarobno pokrajino Istre, vse do bogatih okusov in prijaznih ljudi.

Smo praktično na začetku kolesarske sezone, zato naj bo naša prvomajska izkušnja vaš navdih, za katerega od prihajajočih sončnih vikendov.

123 kilometrov dolga železniška proga, je med letoma 1902 in 1935 pomenila življenje za istrske kraje. Vlak je namreč vsak dan vozil skozi hribovite kraške predele Istre in poleg potnikov prevažal sol, oljčno olje, sadje, zelenjavo, vino … Danes progo ohranjajo pri življenju številni kolesarji željni razmiganih kolesarskih poti ter razgledov, dobre hrane in istrske uživancije.

Poletje v školjki

Parenzani smo se pridružili v sečoveljskih solinah. Z nadobudno in navihano družbo sem se počutila, kakor da bi pravkar vstopila v film Poletje v školjki.

Morda je k temu pripomogel očarljiv razgled na soline in misel na poletne dni, ki se bližajo. Od nekod pa se je prikradlo tudi navdušenje nad tem, da nam ljubki bazeni dajejo sol že dolgih 700 let, kateri se ni mogel upreti niti Jamie Oliver. In če bi se nekaj stoletij nazaj rodila v Piranu solinarski družini, bi lahko pozabila na lepote kolesarjenja po Istri. Ta čas bi že bila nameščena v solinarski hišici in družini pomagala pri pripravi petol za novo sezono.

Po rdeči zemlji med oljčnimi nasadi in vinogradi

Urejena in dobro označena pot nas je vodila po viaduktih, tunelih, mimo nekdanjih železniških postaj. Naš prvi cilj je bila manjša vasica pred Porečem. In res ni lepšega, ko prikolesariš na cilj, si v večernih urah z družbo zakuriš ogenj in spiješ kozarec ali dva vina, ki smo ga našli kar pri sosedovih. V Istri skorajda ni vrat, kjer se na drugi strani ne bi znašel ali pridelovalec vina ali oljčnega olja ter navsezadnje nekdo, ki te k dobri kapljici pomaga usmeriti.

Juho s tartufi, meso s tartufi, solato s tartufi in morda še kaj sladkega s tartufi

Tako nekako je zvenelo naročilo našega Roka, ki se ni dal motiti, medtem ko so njegove brbončice uživale v okusih tartufa. Istra je namreč raj za tiste, ki nas okus tartufa enostavno začara.

Prvi del sklopa člankov o kolesarjenju, si lahko preberet tukaj. Kako se dobro pripraviti na kolesarske počitnice pa tu.

Naše raziskovanje se je zato ob postojankah v konobah spremenilo v nepozabne gurmanske užitke, ki so nas popeljali v svet tartufa, divjih špargljev, pršuta, sira, malvazije, terana in podobnih dobrot. Bogastvu okusov, ki jih nudi istrski polotok zna biti občasno naporno, še posebej, če je pred teboj še nekaj kilometrov na kolesu.

Mesteca za romantične duše

Potovanje s kolesom je zelo priročno. Ustaviš se kjerkoli želiš, pobožaš oslička na poti,  ne ubadaš se s parkirnimi mesti in pokuriš manj živcev. No, pustimo menjavo zračnic, ki je bila naš redni spremljevalec na poti. Smo se pa zato lahko pripeljali v jedro srednjeveških mestec. Obvezni postojanke na poti sta slikoviti Motovun in boemsko umetniški Grožnjan, kjer smo tudi prespali. Domačini so nas povabili, da se ponovno vrnemo v juliju, ko se srednjeveški kamni spojijo z jazz glasbo – Jazz is back, je ime festivala, ki se tam odvija. V Motovunu pa se bodo zadnji vikend v juliju obesila filmska platna za vedno bolj prepoznaven filmski festival.

Česa ni priporočljivo pozabiti doma, ko se odpravimo na Parenzano

Če ne želite obstati na poti, je obvezna oprema set za krpanje gum in vsaj ena rezervna zračnica, čeprav sem bila rekorderka in v treh dneh porabila kar tri. Rezervna zračnica vam popolnoma nič ne pomaga, če nimate tlačilke, ki po možnosti deluje in ima različne nastavke.

Ker nekateri daljši tuneli niso razsvetljeni, je lučka dobrodošla. Priporočam še sončno kremo, sončna očala, dovolj vode, fotoaparat in obilo dobre volje.

Kakšno časovnico ubrati

Parenzane se lahko lotite kot športnega izziva in jo prevozite v zgolj enem dnevu. To je seveda predlog za tiste, ki imate že kolesarsko utrjeno ta zadnjo in ste vajeni dnevnih razdalj kot je 123 kilometrov. Drugim raje predlagam, da se prepustite naravi, ogledom in kulinaričnim užitkom, ki vam jih ponuja Istra in si za to vzamete dva dni.

1. dan: Trst – Motovun / Grožnjan

2. dan: Motovun / Grožnjan – Poreč

Nazaj se lahko odpraviti po isti poti s kolesom ali se pustite zapeljati s posebej organiziranimi prevozi za kolesa in njihove lastnike.

Če ste kolesar, ljubitelj dobre hrane, obožujete vonj borovih gozdičkov, vas prevzamejo ljubke vasice in še nisti prekolesaril Parenzane, ne vem, kaj še čakate. Parenzana in njene bogate zgodbe vas pričakujejo še letos.

Po sledeh Parenzane:

  • Dolžina: 123 km
  • Višinska razlika: 1080 m
  • Najvišja točka: 310 m (Grožnjan)
  • Najnižja točka: 2 m (Koper, Izola, Poreč)
  • Teren: 28% asfalt, 72% makadam
  • Težavnost: 3/5
  • Primerno kolo: gorsko kolo

Foto: Damijan Janežič in www.parenzana.net

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.