Dogodivščine družine, ki je po življenju v Keniji in Dubaju zdaj spet v Sloveniji #intervju

Od zadnjega intervjuja z Nino Puhek na Vandraj je minilo 7 let. Mogoče za bralca malo, a v Nininem življenju se je spremenilo vse. Prav vse. No, skoraj vse. Potovanja ostajajo njena velika ljubezen, le da spomine sedaj nabira v malce drugačni vlogi. 

Nam zaupate, kaj je novega od intervjuja pred 7. leti, ko smo se pogovarjali o vašem delu stevardese in življenju v Dubaju? 

Izpred sedmih let je veliko novega: dva sinčka, selitev v Kenijo in v Dubaj in nazaj v Slovenijo, ker sem rodila nedonošenčka. Povratek v Dubaj je bil potem malo prestavljen, ker je prišla korona in nam je življenje spet obrnila za 360 stopinj. Od takrat sva imela oba nove službene izzive, dva mala otroka, veliko kariernih in življenjskih preizkušenj, za katere sva vesela, da so mimo. In zdaj je spet čas za potovanja. Trenutno bolj po Evropi, planiramo pa tudi večja in daljša potovanja. Sedaj imamo novo mini omejitev, ker je Val že v šoli, in smo vezani tudi na njegove počitnice. V glavnem zelo, zelo pestro. 

V tem času ste torej spet živeli v Dubaju in tudi v Keniji. Oboje tokrat z družino. Kako je raziskovanje sveta sedaj drugače, ko imate otroke? Je težje, lažje, bolj zanimivo, bolj zapleteno?

Veliko več je prilagajanja in organizacije, ti pa potovanje z otroki zares veliko da. Ko vidiš, kako se jim očke svetijo, ko zagledajo letalo, ko vzletimo in nas stevardesa postreže. Ko z njimi odkrivaš kotičke sveta, se ti zgodi sto in ena dogodivščina, ki se je z veseljem spominjaš in otroci si zapomnijo nekaj čisto drugega kot bi pričakoval. Val je na primer že imel govorni nastop v šoli s predstavitvijo Kenije.

Bravo, Val! Otroka sta zaradi življenja drugje navajena različnih ljudi, jezikov, običajev… 

To se mi zdi ogromna prednost in če bi se vrnila v preteklost, bi vedno izbrala enako pot. V vrtcu so govorili angleško, peli francoske in kenijske pesmice, otroci so bili vseh ras in narodnosti in to je pustilo Valu ogromno. Še danes zna kakšno pesmico, imamo stike s kitajskimi prijatelji, ki živijo v Keniji, in res je bilo luštno spremljati odraščanje otrok, ko je bilo toliko novosti zanju. To je ostalo v njima, s tem bosta rastla in vem, da sva jima s tem dala veliko širino in krasno popotnico za naprej. Žal zaradi kovida nismo mogli te zgodbe nadaljevati v Dubaju, ampak je že tako moralo biti in se imamo v Sloveniji tudi izjemno lepo.

Potovanja so nekaj, življenje v popolnoma neznani državi pa povsem nekaj drugega. Sploh, če imaš družino. Kaj so bili nekateri največji izzivi pri selitvah?

Izzivov je veliko, ampak zanimive izkušnje pretehtajo. V Keniji sem imela mini misijo, da sem našla ustrezen vrtec. Vrtcev je milijon in nimajo neke zakonske ureditve, zato ga ima lahko skoraj vsak. Na koncu sem našla krasen vrtec, 8 km od hiše, kar je sicer pomenilo slabo uro vožnje do tja, ampak je bil čudovit, in s prekrasnimi vzgojiteljicami. Otroci so bili cele dneve zunaj, ne glede na vreme, obdani z živalmi, saj so imeli želvo in zajčke, včasih so jih tudi opice prišle obiskat. Res veliko so peli in plesali, se učili pesmic, imeli so tudi bazen in so se učili plavanja. Prirejali so veliko družinskih dni, tako smo imeli veliko noč skupaj in smo šli na lov za jajčka, za božič smo imeli nekakšne igrice in mini tekmovanje z otroki. Za njegov rojstni dan so priredili lov na zaklad, ker si je zaželel gusarske tematike. Val je iz te izkušnje odnesel res ogromno in vsi skupaj z vzgojiteljicami smo jokali, ko smo odhajali iz Kenije.

V zadnjem letu ste obiskali Mallorco, Valencio in Ciper. Kje je bilo najlepše? Zakaj? 

Meni osebno Mallorca, ker ima tako krasno energijo, plaže, krasna mala mesteca, odlično hrano in klimo. Z veseljem bi se preselila tja. Po drugi strani me je pa letos Ciper izjemno presenetil, s prijaznostjo ljudi, čistostjo obale in morja.

Zagotovo imate ogromno zanimivih spominov. Ker izzive jemljete tako zelo pozitivno.

Res je. Letos smo si na Cipru izposodili Buggy s 120 konji in smo šli na 5 urno turo, sami do Modre lagune. Naj bi bila družini prijazna tura. Pa se je pot začela zelo penzionistično, nakar se je strmo vzpenjala in smo šli res v hrib. Potem so okoli nas nastali sami prepadi in ni bilo več tako nedolžno. Lan je užival v pospeških avta, ker obožuje Monster trucke, Val pa v razgledih. Vozili smo se skoraj eno uro in cesta je bila res divje strma in nevarna, ampak glede na to, da zna moj mož voziti tudi oklepnik in je prevozil že marsikateri nevaren teren, sem bila mirna. Ko smo zagledali sinje modre barve morja kot bi bili v bazenu, pa je bilo vse poplačano. Res je bila nora adrenalinska izkušnja in imeli smo se odlično. Fantoma bo sigurno ostala v spominu še dolgo časa, nama pa tudi ko se spomneva kakšna zmešana starša sva. Da povem še to: v Buggy smo namontirali otroška stolčka iz rent-a-car-a, da sta bila fanta bolj varna in tudi višje in imela lep pregled.

Če bi morali pri vsaki od teh treh držav izpostaviti eno stvar, ki je nujna za videti/doživeti, kaj bi to bilo?

Mallorca: mestece Soler
Valencia: The Oceanogràfic de Valencia
Ciper: Vožnja z Buggijem do Blue lagoon

Kako izbirate destinacije za potovanja? 

Izbiram glede na naše želje, vreme in ceno letalskih kart.

Kaj nikoli ne sme manjkati na vaših potovanjih? 

Bi rekla morje, hehe. Res smo morski, vsi imamo radi morske destinacije in sonce. Na pot pa se nikoli ne podamo brez potovalne lekarne, lizik za fanta pri vzletanju in pristanku, knjige in polnilca za telefon. Nismo (še) ravno tip za muzeje, morata fanta še malo zrasti, da ju bo zanimalo, ne organizirava pa potovanja tako, da bo čist samo zanimivo zanju. Tudi ZOO-jev ne obiskujemo ravno. Tako da pri nas predvsem ne izpuščamo plaž, ker je to mini peskovnik za fanta.

Kje boste preživeli poletje? 

Gledala sem Sicilijo pa je začela Etna bruhati. Sardinija, Turčija, Bolgarija so tudi v izboru, če ne drugače, pa Hrvaška. Pa še nek citybreak si bomo omislili.

Nino Puhek lahko spremljate pod imenom Fluffy princess.
Zagotovo vas čaka veliko zanimivih vsebin.

Foto: Nina Puhek

PREBERITE ŠE: Najboljša služba na svetu: stevardesa pri svetovno znani letalski družbi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Najboljša služba na svetu: stevardesa pri svetovno znani letalski družbi

Vsak dan drugo mesto, danes ena celina, jutri že na drugem koncu sveta, vsak dan novi ljudje in nenehno spreminjanje podnebnega okolja. Sliši se sanjsko! In Nina Puhek, ki je vse to doživela, pravi, da tudi je. Nina je namreč delala kot stevardesa pri svetovno znani letalski družbi Emirates in v dveh letih in pol obiskala kar 57 držav.

Kako postaneš stevardesa pri letalski družbi Emirates?

Prvi korak je zagotovo udeležba na Open Day-u, ki so objavljeni na tej povezavi. Večkrat letno so v Ljubljani in Mariboru, pa tudi pri naših sosedih so ti dnevi pogosti. Pogoji, ki ga mora interesent izpolnjevati je starost nad 21 let, dokončana srednja šola, višina vsaj 160 centimetrov, da se lahko v višino stegneš 212 centimetrov, znaš vsaj pogovorno angleščino in nimaš tetovaž, ki bi bili vidni izven uniforme. Moraš imeti tudi psihično in fizično kondicijo, da si kos nalogam stevardese.

Kako sta ti dve leti in pol pri Emiratih spremenili življenje?

To obdobje mi je razširilo obzorja in spoznalo s kulturami ter državami, o katerih sem pred tem le brala. Lahko rečem, da sem opravila s predsodki o ljudeh in da z lahkoto spakiram in tudi raziščem celo mesto v enodnevnem obisku.

Kako poteka povprečen delovni teden stevardese pri Emiratih?

Žal ni povprečnega. Urniki so tako raznoliki, kot so ljudje zaposleni pri Emiratih, ki prihajajo iz celega sveta. Vsak mesec te čaka nekaj novega in tako tudi vsak teden. Leti se v povprečju med 80 in 100 ur na mesec, kar je v mojem primeru pomenilo med šest do osem letov na mesec. Tako se je zgodilo na primer, da sem v enem tednu bila v New Yorku, Dubaju in Londonu.

1 3 5

Ali si že pred tem delom rada potovala?

Uh ja! Že starši so me zasvojili s tem, saj že od mojega otroštva nismo imeli obstanka in smo vedno izkoristili vse vikende, počitnice za raziskovanja in potovanja. Vedno sem sanjarila o potovanjih in ko sem prišla od kod, že načrtovala novo. Potovanja so bila glavni razlog za prijavo za delo stevardese.

Koliko držav si v času, ko si delala kot stevardesa obiskala?

Obiskala sem 57 držav.

6 8 12

Katera je nate naredila največji vtis?

Morda bi izpostavila Brazilijo, mesto Rio de Janeiro, zaradi tako raznolike pokrajine in odprtosti ljudi, vsepovsod se pleše, ljudje so nasmejani in prijetni.

2

Kako so videti obiski mest, ki so v bistvu v času službe?

Po prihodu posadke v hotel smo bili prosti od 24 ur do 72 ur, kar je pomenilo da si si ta čas organiziral po svojih željah. Dobili smo ‘žepnino’ oziroma dnevnice v lokalni valuti, ki smo jih lahko po lastni volji koristili. Vedno sem pred odhodom na let pregledala, kaj bi želela na destinaciji početi, na primer, kje spiti kavico, ali je bil to Safari, ogled sosednjega otočka, obisk sirotišnice ali šole, glavnih znamenitosti. Neverjetno je, koliko lahko vidiš, ko se dobro zorganiziraš – tudi 24 ur je dovolj za spanec, hrano in oglede.

Kako si se ob kratkih obiskih in nenehnem letenju navajala na jet-lag?

Vedno sem se držala le tega, da sem kjerkoli na svetu odšla spat zvečer, po lokalni uri oziroma, ko je bila tam noč. Raje sem si privoščila kratek počitek, power nap, in tako imela energijo za oglede in aktivnosti.

Kaj ti je bilo v tem obdobju najlepše?

Vse! Od tega, da je delo v angleščini in spoznaš na tisoče novih sodelavcev ter potnikov, ki imajo vsak svojo zanimivo zgodbo, do krajev ki sem jih obiskala v roku službe ali počitnic. Res krasno obdobje, ki ga za nič na svetu ne bi zamenjala in mi je dalo toliko, da sem neverjetno hvaležna za to priložnost. Najlepše pa je bilo seveda, da sva z možem iz počitnic na Sejšelih prinesla domov ‘spominček’ po imenu Val.

Je tudi kakšen minus dela, za katerega se res sliši, da je sanjsko?

To je v mojih očeh resnično najboljša služba na svetu. Nikjer drugje ne spoznaš praktično vseh kultur in narodnosti na enem mestu, hkrati prepotuješ svet in si za to še plačan! Stevardov in stevardes je pri Emiratih približno 20.000 in prihajajo iz več kot 160 držav sveta. Ker je Dubaj nekako center sveta in smo leteli skoraj povsod, so bili tudi potniki čisto vseh narodnosti. Slabost je le v tem, da si ločen od svojih bližnjih in da zaradi raznolikega urnika zamudiš veliko rojstnih dni, praznikov, tako da sem na primer svoj rojstni dan praznovala v Barceloni, božič v sirotišnici v Gani in novo leto v Dubaju.

11 10 7

Si se za vrnitev domov odločila sama ali ti je potekla pogodba?

Ja, odločila sem se sama, saj sem zanosila. Pogodba velja tri leta, ki jo lahko prekineš kadar želiš in tudi podaljšaš.

Kako si doživela vrnitev?

Domov sem se z veseljem vrnila, saj je bila nosečnost načrtovana in sem kot stevardesa izkusila več kot sem si le želela in pričakovala, tako da je bilo vse na mestu. Zame je bila in bo Ljubljana vedno dom, kamor z veseljem vračam, Slovenija pa je prelepa varna državica, ki nudi tako lepo naravo in udobno življenje.

Sledi Nini na njenem Instagramu: @fluffyprincess

Foto: Osebni arhiv

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.