Družinska avantura: Pariz in Disneyland v enem paketu!

Koliko otroške domišljije pa živi v vas? Disneyland Paris je velik zabaviščni park v Franciji, ki se nahaja približno 32 km vzhodno od središča Pariza v kraju Marne-la-Vallée. Je odlična destinacija za družine in oboževalce Disneyja vseh starosti.

Disneyland Paris je eden izmed najbolj priljubljenih tematskih parkov v Evropi, leži pa blizu Pariza. Kombinacija obiska obeh je tako odlična izbira za popolno družinsko avanturo. Park so odprli leta 1992 in je prvi Disneyjev tematski park v Evropi. Gre torej za evropsko različico znamenitih Disneyjevih tematskih parkov, ki prinašajo čarobni svet Disneyjevih junakov in atrakcij.

Disneyland Paris sta pravzaprav DVA parka!

Disneyland je sestavljen iz dveh glavnih parkov. Disneyland Park je osrednji park, ki vključuje pet tematskih dežel – Main Street, Adventureland, Frontierland, Fantasyland in Discoveryland. Vsebuje klasične atrakcije, ena izmed najbolj prepoznavnih znamenitosti je zagotovo grad Trnuljčice.

Drugi park je Walt Disney Studios, ki je bolj osredotočen na filmsko industrijo in zakulisje ustvarjanja filmov. Tu lahko obiskovalci odkrijejo svet animacije, vizualnih efektov in filmske produkcije.

Poleg tematskih parkov Disneyland Paris vključuje še Disney Village, ki je nakupovalni in zabavni kompleks, ter več hotelskih resortov. Obiskovalcem nudi celovito izkušnjo – od adrenalinskih voženj do srečanj z Disneyjevimi junaki in nepozabnih predstav, vse to pa je obdano s pravljičnim vzdušjem, ki je značilno za Disneyjeve parke po vsem svetu.

Romantični Pariz: Vse, kar si morate ogledati med obiskom

Pariz je mesto, ki navdušuje z bogato zgodovino, kulturo in arhitekturo. Kaj si obvezno ogledati med obiskom?

Ena izmed najbolj prepoznavnih znamenitosti je zagotovo Eifflov stolp, ki ponuja osupljiv razgled na mesto, še posebej ob nočni osvetlitvi. Med obveznimi postanki je tudi Louvre, največji muzej na svetu, kjer si lahko ogledate mojstrovine, kot sta Mona Lisa in Miloška Venera. Med muzeji izstopata še Musée d’Orsay, znan po zbirkah impresionistične umetnosti, in Centre Pompidou, ki je s svojo nenavadno arhitekturo posvečen sodobni umetnosti.

Kljub požaru ostaja katedrala Notre-Dame veličasten primer gotske arhitekture, medtem ko hrib Montmartre s svojo baziliko Sacré-Cœur ponuja čudovit razgled na mesto. Elizejske poljane vodijo do mogočnega Slavoloka zmage, kjer si lahko ogledate znamenito pariško radialno zasnovo ulic.

Vsekakor priporočamo tudi kakšen sprehod ob reki Seni ali vožnjo z ladjico, od koder ujamete mestne znamenitosti še z druge perspektive – na primer mostove kot je slavni Pont Neuf. Nekoliko iz mesta je še palača Versailles, ki z razkošnimi sobanami in vrtovi predstavlja vrhunec baročne arhitekture. Dolgčas vam vsekakor ne bo!

Bi šli v Pariz in Disneyland, a potrebujete pomoč pri organizaciji nočitev, prevoza in nakupu vstopnic? Ekipa iz Megabon potovanj vam lahko izdela individualno ponudbo! Več TUKAJ.

Foto: Megabon, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Malta v 7 dneh: Popoln načrt za raziskovanje otoka skritih zakladov

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Alja Perne: Prednost mojega dela je, da lahko delam tudi na potovanjih #intervju

Alja Perne je tista instagramerka, na katero se lahko vedno zaneseš, da te bo razveselila z dovršenimi fotografijami, polnimi modnih navdihov. Kje ona dobiva navdih, katere so “must-see” modne destinacije in kako žonglira z vsemi svojimi življenjskimi vlogami, sva se pogovarjali v tokratnem intervjuju.

1. Alja Perne, kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Sem Alja Perne, mamica dvema fantkoma, podjetnica – vodim svoje podjetje The Base Label – in ustvarjalka vsebin na družbenih omrežjih. Obožujem modo in vse, kar je povezano z njo, v prostem času pa rada potujem in raziskujem nove kraje.

 

2. Ste vsestranska ženska, mama, podjetnica, modna influencerka,… hkrati veliko potujete. Kako uskljajujete vse skupaj?

Prednost je zagotovo to, da nobena od mojih služb, tako The Base Label kot moj Instagram, ne zahtevata fizične prisotnosti, kar pomeni da sem lahko pogosteje in dlje odsotna. Je pa res, da nobeno moje potovanje ni popolnoma na off in brez dela, vsa moja potovanja so delovna. Ponavadi tam najraje ustvarjam vsebino, ki je ljudem bolj zanimiva in ima večji doseg, hkrati pa sem na potovanjih lahko tudi bolj kreativna in svobodna. Kadar potujem sama ali potujeva z možem sama, pa je seveda ogromna prednost ta, da imava praktično kadarkoli varstvo (moja mami ali Lukovi starši).

 

3. Težko se je osredotočiti na samo en del vaših potovanj, saj potujete z družino, v poslovne namene, za dopust… ampak, če se tokrat osredotočiva na modo: Katere so za vas tiste “naj naj” modne destinacije?

Moja naj modna destinacija bo vedno Pariz, kamor se z največjim veseljem vračam vsaj 1x letno. Veliko modne inspiracije vedno najdem tudi v New Yorku ali pa v nam bližnji Italiji. To so destinacije, kjer sem povsod bila že večkrat in si mesta dejansko ne ogledujem, ampak ga poskusim začutiti. Moj najljubši “hobi”, ko potujem, je posedanje v kavarnah in opazovanje mimoidočih. Ravno takrat največkrat dobim kakšno idejo.

 

 

4. Kaj v bistvu sploh pomeni “modna destinacija” ali “prestolnica mode”? Kaj nekomu taka destinacija da v modnem smislu? Kaj izžareva?

Mislim, da je vsaka destinacija po svoje modna destinacija, saj se moda od države do države razlikuje, tako da kamorkoli grem najdem inspiracijo oz. drugače začutim ljudi preko njihovega stila oblačenja. Bodo pa prestolnice mode vedno Milano, Pariz in New York, mesta kjer potekajo Fashion Week-i in mesta, kjer lahko na enem mestu vidiš največ modno ozaveščenih ljudi, ki modo dejansko živijo. Pa to ne pomeni, da redno slediš trendom in oblečeš kar je “trendy” ta trenutek, ampak da si ustvariš svoj stil in ga živiš.

 

5. Se redno udeležujete fashion week-ov? Kateri vas je res navdušil in kateri res ne? Kateri je “must-see”?

Fashion Week-a se že nekaj časa nisem udeležila, sem dala to, odkar sem mama, malo na stran, imam pa v naslednjem letu željo in tudi namen, da se udeležim Fashion Week-a v Milanu, morda tudi v Parizu. Zadnje čase je priti do dizajnerjev in revij kar težko, sploh v Parizu, ampak z dobro strategijo in malo sreče mi uspe. Mislim da je must see Chanel revija v Parizu, za katero je izredno težko dobit vabilo. Letos me najbolj zanima kakšna bo LV revija v Parizu, saj sem pred parimi dnevi spremljala kako postavljajo prizorišče. Dejansko so za en dan oz. par ur revije na Elizejskih poljanah celo stavbo oblekli v njihov ikoničen kovček. Gre res za presežek in me zanima, kakšen bo odziv. Je pa zanimivo videt, v kakšne ekstreme z lokacijami in postavitvijo prizorišča samega, grejo v Parizu. Tudi iz tega vidika je mogoče začutiti, da tam res živijo modo.

 

5. Ste tudi lastnica modne znamke The Base Label. Črpate navdih za kolekcije tudi iz potovanj? Kako?

The Base Label kosi so dokaj klasični in namenjeni temu, da jih res lahko nosimo leta, tako da se tu držimo predvsem nekih ustaljenih dizajnov in klasičnih linij. Seveda vsaki kolekciji dodamo tudi kakšen bolj “trendy” kos, za katerega ponavadi pride inspiracija ravno iz potovanj. Ponavadi vidim na ulici neko osebo, oblečeno v obleko, katere kroj mi je všeč, in iz tam izhajamo. Za osnovo poskušamo vzeti osnovni kroj (ki je večinoma zelo preprost) in spreminjamo rokava, ovratnik, patente, način pletenja, itd.

 

6. Pred kratkim ste bili v Parizu…

Res je, ravno včeraj sem se vrnila iz Pariza, tja potujem vsaj 1x letno. Pariz ima nekaj, kar me pomirja, inspirira in navda z energijo, zato je to nujen “city trip” pred izidom nove kolekcije. V Pariz grem s sestro, najin namen pa je vdihniti mesto in začutiti njegov “vibe”. Brez ogledov, brez obveznosti – večinoma samo sprehajanje po mestu, sproščanje v parku, sedenje v pristnih pariških kavarnah in opazovanje ljudi.

7. Kateri so vaši najljubši kotički v Parizu? Iz fotk na instagramu je izgledalo, da res uživate in obvladate mesto. Kdo te fotografira na potovanjih?!

V Parizu je praktično vsak kotiček idiličen in res se rada vračam tja. Moji najljubši kotički so:
  • Jardin de Luxemborug
  • Jardin des Tuileries
  • Cafe de Flore
  • Lou Lou restaurant
  • Palais Royal
  • Saint Germain in vse kavarnice tam
  • sprehod ob reki Seni in opazovanje uličnih umetnikov

8. Kdo vas fotografira na potovanjih, da so fotografije tako dovršene?!

Na potovanjih me fotografira sestra ali mož, ponavadi so slike posnete s telefonom.

9. Je Pariz tudi kulisa za promocijo vaše nove jesenske kolekcije?

Tako je, v Parizu je nastalo tudi nekaj vsebine za predstavitev nove kolekcije AW24.

 

10. Že veste, katera je vaša naslednja modna destinacija?

Naslednja modna destinacija bo Barcelona, kamor se v novembru odpravljam na krajši oddih, potem pa po novem letu na en malo manj modni in bolj sproščen oddih v Mehiko.

 

Modnim potovanjem in ustvarjanju čudovite Alje Perne lahko sledite
na Instagramu TUKAJ

Foto: Alja Perne

PREBERITE ŠE: “Na naših dopustih je veliko štetja.” – Na morju s šestimi otroki #intervju

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na anja@vandraj.si!

Slovenski frizer, ki dela s svetovnimi zvezdami #INTERVJU

Vili Koderman je Slovenec, ki ga v tujini poznajo pod imenom Loui Ferry. Frizira najslavnejša imena iz sveta mode, glasbe, filma, trenutno dela na vseh največjih tednih mode po svetu, če imate srečo, pa ga ujamete tudi v salonu v Ljubljani.

V Parizu se je pravkar končal sloviti teden mode. Kakšno vlogo ste imeli tam?

Tako je, v Parizu sem bil na tednu mode, na haute couture so me povabili urejati frizure na Armani Privé shovu. S strani Giorgia Armanija so me povabili frizirat, PR podjetje pa me je povabilo tudi, da sem med gledalci. Tako sem najprej friziral, nato pa imel čast gledati revijo. Ko si med povabljenci, je to videti tako, da ti uredijo vse, od osebnega prevoza, hotela in vsega vmes. Potem sem friziral tudi VIP goste, ki so prišli na revijo znamke Fendi.

FOTO: Stefano Guindani/@stefanoguindani

Na fotografijah s pariškega tedna se smehljate ob boku velikega italijanskega modnega oblikovalca Giorgia Armanija. Kako je delati za takšno ime?

Zanj delam zadnjih 10 let in to mi je res v veliko čast. Armani je legenda. Preden gre vsak model na modno brv, sam pregleda vse – od oblačil, do nohtov, vse ima pod nadzorom. Si štejem v čast, da si z dogodkov, ki jih delamo, zapomni moj obraz, tako sva se letos po dogodku tudi zaklepetala. In skoraj pozabila narediti to fotografijo (smeh).

FOTO: Stefano Guindani/@stefanoguindani

Modne trende vsak začetek leta napovedo štirje glavni tedni mode, ki se odvijajo v modnih prestolnicah – Parizu, Londonu, Milanu in New Yorku. Na katerih od teh ste bili prisotni tudi v prejšnjih letih? Kakšne razsežnosti imajo takšni prestižni dogodki?

Od svojega 18 leta sem bil vsako leto na vseh, tri mesece zapored. Zame je delo z lasmi poslanstvo, ker v tem res uživam. Je pa pri tem delu tako, da moraš v res kratkem času doseči 100-odstotno kakovost izdelka, delaš pod pritiskom in na zelo visoki ravni. Ko delaš na takšnem dogodku, moraš o laseh vedeti vse, znati vse postopke in trike in biti res dosleden, zagnan. Hkrati pa je nato tudi tvoje delo spoštovano.

Med drugim ste pričeske urejali številnim velikim zvezdam, kot so Oprah, Rihanna, Britney Spears, Heidi Klum, Kim Kardashian, Kylie in Kendall Jenner, Justin Bieber, Karl Lagerfeld, Jason Derulo, Eva Longoria, Snoop Dogg … Kdo vas je najbolj navdušil in kdo morda neprijetno presenetil?

Na seznamu želja tistih, ki jih želim urejati, je še vedno Angelina Jolie. Ampak kmalu! (smeh). Kot slišim je to ženska, ki ima super energijo, spoštuje ekipo in vse, ki nimajo tako znanega imena kot ona.

Vedno se najdejo tudi zvezdniki, o katerih bi lahko spisal knjige pritožb in pohval. Nenavadnih situacij sem doživel toliko, kot biblija ponatisov. Hkrati pa o imenih ne želim, niti ne smem govoriti. Lahko pa rečem, da sem hvaležen tudi za vsako tako izkušnjo, ki sem jo na tej poti nabral.

Torej ne bomo slišali, kakšnim zvezdniškim kapricam ste bili že priča v zaodrju? 

Ni jih bilo malo, ampak to nas krepi (smeh). Lahko povem, da so mimo moje glave že letele krtače za lase. A na srečo niso bile namenjene meni.

Dobrih frizerjev verjetno ni malo? In takšnih, ki jih vleče v vode visoke mode verjetno tudi ne? S čim vi skačete iz povprečja?

Verjamem, da je marsikdo lahko dober frizer, konec koncev nisem tu, da bi sodil delo drugih in verjamem, da se vsak trudi po svojih močeh. A odgovor, kdo je res dober, je po mojem v tem, ali se želje in zadovoljstvo stranke ter izvedba in vizija frizerja na koncu ujemata? Je zmaga na obeh straneh?

V resnici pa frizerjev, ki delajo to, kar delam jaz, niti ni veliko. To delo zahteva nek določen nivo znanja, pa tudi osebnost je del kompleta, da lahko delaš to. To, da že osebnostno skačem iz povprečja, sem pri sebi sprejel že pred leti. Svoboda se začne, ko se sprejmeš takšnega, kot si in vse ostalo pade na svoje mesto. Mislim pa, da me je do sem poleg znanja pripeljal tudi moj karakter, tista iskrica, ki je v meni od vedno.

Čeprav vas v tujini poznajo kot Loui Ferry, pa je vaše ime pravzaprav Vili Koderman. Vas v tujini kdo pozna pod tem imenom in kako ste izbrali umetniško različico?

Rojen sem bil kot Vili, Loui Ferry pa je moja osebna znamka in v tujini me poznajo pod imenom Loui. Meni osebno je vseeno, kako me ljudje kličejo, na koncu koncev so to samo črke, pomembneje se mi zdi, kdo je človek, ki stoji za temi črkami.

Do imena Loui Ferry pa sem prišel skupaj s prijateljem Tiborjem, ko mi je v drugem letniku srednje šole kar povedal, da ko bom enkrat frizer v tujini, bom moral imeti znamko. Takrat – pri 15 letih – nisem imel točne slike, kaj naj bi to pomenilo. A kar nekaj ur je šlo, da je nastal Loui Ferry. Spomnim se, da sem na Google tudi preverjal, če je domena s tem imenom, torej www.louiferry.com, še prosta. In potem sem tudi uradno prišel online.

Karierna pot vas je že zelo kmalu odnesla v tujino. Zadnjih 10 let ste delali in živeli že v Londonu, Milanu, New Yorku, Parizu, Los Angelesu … Kaj vam je dalo življenje v velikih prestolnicah?

Res je, odšel sem pri 18 letih. Najprej živeti v London, potem pa naprej. Lahko rečem, da sem res hvaležen za to potezo, sploh pri teh letih. To mi je dalo priložnost, da se bolje spoznam. Da se naučim sprejeti določene stvari, jih ne obsojam. Spoznal sem ogromno ljudi, vsak od njih je bil nekaj posebnega. Naučil sem se potrpljenja, vztrajnosti. Tu sem prvič dobil občutek, da sem sprejet točno tak, kot sem. Tujina je zame pomenila veliko rast. Sprejemanje. Potisk iz območja udobja samega sebe.

Vsakemu, ki se spogleduje s tujino, bi rekel, pojdi! Pojdi, poskusi in zmagaj. Vredno je narediti nekaj zase.

Kje je trenutno vaš dom?

Moj dom je ves svet, letala gredo v vse smeri, zato je danes to toliko lažje. Trenutno sem v Sloveniji, a kmalu letim novim izzivom naproti. Živimo le enkrat, vsaj v tej obliki in času, zato želim to izkoristiti za vse izkušnje, ki jih lahko ujamem.

Kaj pa Slovenija? Je dovolj velika za vaše sanje?

Slovenija je takšna, kot je. Jo sprejmem, lahko pa povem, da želim rasti in v Sloveniji tega prostora ni. A tudi to je povsem ok. Danes res ni težko zamenjati lokacije ali se tja vračati. Da bi živel svoje sanje, lahko priložnosti najdem marsikje.

Kaj po svetu od tu najbolj pogrešate?

Hmm. Morda kar ničesar? Ko sem po svetu, rad sprejmem svojo novo okolico. In kjerkoli sem, rad najdem nove stvari, ki me navdušijo ali česa naučijo.

Kam vas bo odneslo v prihodnje? Kakšne načrte imate?

Sanj in ciljev običajno ne delim, dokler jih ne izvedem. Ko bom torej na tem, vam povem kaj več (smeh).

FOTO: Stefano Guindani/@stefanoguindani / Arhiv Loui Ferry

PREBERITE ŠE: Slovenski par, ki potuje okoli sveta, dela na poti in je zaradi Tik Toka zaslovel v Savdski Arabiji #INTERVJU

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

6 napak, ki jih po mnenju lokalcev počnejo turisti v velemestih

Življenje v velikem mestu, sploh če je zanimivo tudi za turiste, pomeni, da imajo lokalni prebivalci z njimi pogosto več opravka, kot bi si morda želeli. Kaj si prebivalci velikih mest želijo, da bi turisti, ki prihajajo iz manjših mest, končno nehali početi?

Stanje na napačni strani tekočih stopnic

Tako kot na cestah po vsem svetu, v velikih mestih veljajo pravila tudi za uporabo tekočih stopnic. Če ne želite, da vam na čelu piše, da ste turisti, bodite pozorni na to, kje stojite. Ena stran je za tiste, ki na njih stojijo in čakajo, da jih pripeljejo na vrh/dno in druga stran za tiste, ki se jim še bolj mudi (ali skrbijo za kondicijo) in po tekočih stopnicah hodijo tudi sami. Običajno je stran, ki se ne premika, na desni strani, stran, ki mora biti prosta za prehod, pa na levi. Za vsak primer se o tem najlažje prepričate tako, da opazujete, kaj počne večina.

Vkrcavanje na javni prevoz, preden se drugi potniki izkrcajo

Preden se vkrcate na avtobus, metro, vlak ali drugo javno prevozno sredstvo, najprej pustite, da drugi potniki izstopijo. Če ni označeno drugače, na vstop čakate na levi in desni strani vrat, da potniki izstopajo po sredini.

Ustavljanje na sredi pločnika (ali drugih neprimernih mestih)

Raziskovanje novega, velikega mesta je za popotnika imenitna dogodivščina. Za lokalca, ki se mu po možnosti mudi na delo, po opravkih ali končno domov, pa nenadni zastoji turistov, ki se sredi hoje (ali vožnje, če govorimo o cestnem prometu) ustavijo za popolno fotografijo ali preverijo navigacijo, običajno niso prijetna popestritev dneva. Umik na rob prehodov morda res ni slaba ideja.

Uporaba taksija v prometni konici

V velikih mestih so prometni zamaški precej pogost pojav, sploh ob urah, ko velik del ljudi ravno začenja ali konča z delom. A imejte v mislih, da uporaba taksija ali sorodnih prevozov v prometni konici pogosto traja bistveno dlje in je posledično tudi dražja, kot če bi se do cilja podali peš ali z manj zamudnim javnim prevozom, ki vozi po tirih.

Velika mesta zahtevajo udobne čevlje

Hoja je za marsikoga najboljši način, kako raziskati veliko mesto. In ni redkost, da na klopi parka srečate kakšnega nesrečneža, ki je omagal zaradi žuljev in bolečih nog. Ne le, da je hoja pogosto najhitrejši način premikanja, je tudi najugodnejši. Najpomembneje pa je to, da na tak način pravzaprav največ vidite – in pogosto kaj imenitnega odkrijete kar ponesreči. Udobna obutev je prva stvar, ki jo za to potrebujete. Tudi lokalci gredo na delo pogosto v udobnih supergah, tam pa se nato preobujejo v poslu primernejšo opravo.

Hranjenje golobov

Hranjenje golobov je v velikih mestih postalo tako razširjeno, da je to početje marsikje prepovedano in kaznivo. Primer priljubljenega mesta, kjer vas lahko kaznujejo, če hranite golobe, so Benetke. Razlog ni le v tem, da človek s hranjenjem posega v naravno ravnovesje in vpliva na številčnost populacij, ampak tudi v tem, da je hranjenje golobov slabo tudi za ptice – saj jih turisti običajno pitajo s hrano, ki zanje sploh ni primerna.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Bi šli na brezplačen virtualen sprehod po slavnih muzejih kar z domače zofe?

Potovanja, znamenitosti, muzeji in svet so na čakanju. Zahvaljujoč tehnologiji pa lahko nekaj umetnosti za dušo na virtualen način vidite in doživite kar iz udobja domače karantene. Ste za virtualen sprehod po hramih kulture?

Te dni je virtualen sprehod naša najboljša izbira – poleg tistih v ednini ali dvojini po osamljenih kotičkih narave, seveda. Samoizolacije brez pomoči tehnologije si danes marsikdo ne zna niti predstavljati. Hkrati pa velja – če jo že imamo na dosegu roke, je seveda smiselno, da jo tudi pametno izkoristimo.

Ob razglasitvi pandemije so svoja vrata zaprli tudi muzeji po vsem svetu. Tisti, ki na potovanjih radi zavijete tudi v kulturne hrame, pa na svoj račun vsaj za prvi okus tokrat lahko pridete s pomočjo virtualnih muzejskih razstav.

Na platformi Google Arts & Culture najdete zbirko kar 2.500 muzejev in galerij po vsem svetu. Najdete jih TU. Kateri so najbolj pri srcu nam?

Louvre v Parizu

Louvre je narodni muzej Francije, stoji v središču Pariza, na desnem bregu reke Sene in velja za najbolj obiskan muzej na svetu. V njem je na 60.600 kvadratnih metrov površine razstavljenih 35.000 predmetov. Med njimi tudi slavna Mona Lisa Leonarda da Vincija.

Natural History Museum v Londonu

Prirodoslovni muzej v Londonu, ogled katerega vsakič znova priporočamo vsem, ki jih odnese v London, je eden takšnih, po katerem se lahko sprehodite virtualno. To je tisti muzej z mogočnimi stopnišči, ki očara že s samo arhitekturo, v glavni ladji pa ima razstavljeno tudi gigantsko okostje. Celotna zbirka obsega približno 70 milijonov predmetov, ki so razdeljeni na pet glavnih zbirk s področij botanike, entomologije, mineralogije, paleontologije in zoologije.

Galerija Uffizi v Firencah 

Ta muzej umetnosti najdete v središču Firenc ob reki Arno in ima eno najboljših zbirk italijanske umetnosti, vse od 13. do 18. stoletja. Tu najdete dela Leonarda da Vincija, Sandra Botticellija, Giambattista Pittonija, Michelangela Buonarrotija in drugih, z razlogom pa velja za eno najbolj obiskanih italijanskih galerij. Muzej obsega več kot 1800 razstavljenih slik v 45 sobah.

Guggenheim v New Yorku

Guggenheim je muzej moderne umetnosti na peti aveniji v Manhattnu v Velikem jabolku. Nekaj posebnega je že samo pročelje zgradbe arhitekta Franka Lloyda Wrighta, in spiralno stopnišče, v svojih zbirkah pa imajo vsa velika imena svetovnih umetnikov. Muzej ima sicer podružnice še v Berlinu, Bilbau in Benetkah.

Van Goghov muzej v Amsterdamu

Eden najbolj obiskanih muzejev v Amsterdamu ima v stalni zbirki okoli 200 slik in 550 risb. Poleg Van Goghovih del so v muzeju tudi njegovi sodobniki.

Virtualen sprehod tudi po slovenskih muzejih in galerijah

Poleg številnih tujih, sicer lahko virtualen obisk izvedete tudi v slovenskih muzejih – med drugim v Narodni galeriji, Slovenskem etnografskem muzeju, v Galeriji Jakopič, vsebine na spletu ponuja tudi Moderna galerija, pobudi pa se pridružuje vedno več kulturnih hiš.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Odlične novice: To je prizor iz Benetk, ki vrača upanje

Pariz: slavni muzej Louvre zaprt zaradi strahu pred virusom

Eden najslavnejših muzejev na svetu Louvre, dom verjetno najslavnejše slike v zgodovini likovne umetnosti Mone Lise Leonarda da Vincija, je trenutno zaprt za obiskovalce.

Musée du Louvre, uradno Grand Louvre ali enostavno Louvre je najbolj obiskan muzej na svetu in zgodovinski spomenik. Dnevno ga obišče tudi 15 tisoč ljudi. Kar je eden od razlogov, zakaj so ga ob izbruhu koronavirusa tudi zaprli.

Louvre je vrata zaprl preventivno

Muzej, ki se nahaja v središču Pariza, na desnem bregu reke Sene, je obiskovalcem naznanil, da so se zaposleni na jutranjem sestanku tako odločili v strahu pred širjenjem novega koronavirusa.

V Franciji so doslej zabeležili 100 primerov okužbe z novim virusom in dve smrtni žrtvi. Vlada je med ukrepi sprejela tudi prepoved dogodkov z več kot 5000 udeleženci. To torej pomeni, da slavni muzej kot zaprt prostor, ki sprejme po več tisoč ljudi na dan, v tem času ne bo sprejemal obiskovalcev.

Zaposleni v muzeji ne želijo nazaj na delo

Poleg ukrepa vlade je tudi približno 300 zaposlenih “skoraj soglasno” izglasovalo, da muzej do nadaljnega ne bo odprl vrat. Vodstvo tako ni uspelo prepričati zaposlenih, da bi se vrnili na delo. Hkrati pa še ni znano, do kdaj bo zaprt. Če ste torej v Parizu in načrtujete obisk Louvra, predlagamo, da se o aktualnem dogajanju pozanimate na njihovi uradni strani oziroma na Facebook strani muzeja (tu).

⚠️ Une réunion de présentation aux personnels du plan d’action mis en œuvre au Louvre aura lieu le mercredi 4 mars à…

Objavil/a Musée du Louvre dne Ponedeljek, 02. marec 2020

POSODOBITEV INFORMACIJ 4. februar:

Louvre je svoja vrata po krajšem preventivnem premoru spet odprl in obiskovalce sprejema po ustaljenem urniku.

Mercredi 4 mars : le musée du Louvre est ouvert.-Pour les visiteurs du dimanche 1er et du lundi 2 mars, nous vous…

Objavil/a Musée du Louvre dne Sreda, 04. marec 2020

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Koronavirus v številkah po vsem svetu

Bi šli na oddih na preverjene destinacije? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust po Sloveniji.

Popolno potovanje v 2020: Kam bi morali na dopust glede na vaše astrološko znamenje?

Ali v mislih že pakirate kovčke, pa še ne veste, kam bi šli? Morda pa je popolno potovanje za vas že zapisano v zvezdah. Malo za šalo in malo zares.  

Oven (21. marec–19. april): Popolno potovanje mora dvigniti utrip

Ovne je res težko dohajati, saj jih vodi ognjeno rdeč planet Mars. In zato tudi ovnom odgovarjajo destinacije, ki so fizično zahtevne, adrenalinske. Popolno potovanje za ovne je tako denimo Patagonija. Treking ob vznožju Andov, po deževnih gozdovih in gorah Čila in Argentine … In v objemu divje narave. Morda pa jih bo premamil Veliki kanjon, eden najbolj znanih narodnih parkov ZDA, ki ga je urezala reka Kolorado. Oven je pač neutruden in zato mora tudi na dopustu vedno nekaj početi. Četudi gre samo na morje, mora tam nekaj početi: plavati, deskati kolesariti, plezati … In tudi to bo zanj ok.

Bik (20. april–20. maj): V zelene dežele

Biki so zemeljsko znamenje, zato vedno iščejo stik z naravo. In ravno zato je popolno potovanje za bike Irska. Dežela, ki je vedno zelena. Dobra alternativa je tudi veliki francoski kanjon Verdon. To je največja soteska v Franciji, ob kateri leži čudovito modro jezero Lac de Sainte Croix. To je pravi raj za športne navdušence, za pohodništvo, kajak, rafting, windsurfing … Bik obožuje tudi Italijo, kjer uživa v njeni zgodovini, umetnosti in, kar je najpomembnejše, v dobrih kulinaričnih specialitetah. Super mu bo tudi kjerkoli na kampiranju. Ali pa na domačem terenu, na Pohorju.

Dvojčka (21. maj–20. junij): Samo da niso ves čas na enem mestu

Odločitve v zadnjem hipu in malce popotniške akcije gredo tudi z roko v roki z dvojčki. In včasih je na njihovih potovanjih zato tudi lepo, pa tudi malo manj popolno. Ampak to je povsem normalno za dualnost tega znamenja. Dvojčki obožujejspremembe, zato je za njih najboljši dopust tisti, ki je sestavljen iz več različnih lokacij. Ker ne komplicirajo preveč, si znajo povsod narediti tako, da se dobro počutijo, tudi če nastanitev ni ravno po njihovih merilih. In na potovanjih radi spoznavajo nove ljudi. Letos jih zvezde vodijo na Japonsko ali pa na raziskovanje zanimive Krete.

Rak (21. junij–22. julij): Popolno potovanje vključuje rajske plaže

Temu znamenju gospoduje luna, ki ga vodi k vodi – na morske dogodivščine. In ker bo letos sonce luna prekrila kar šestkrat, je to prav posebno leto za rake. Poslušajte notranji klic in se odpravite v vodo. Kličejo vas rajske plaže Filiponov, Polinezije, Bahamov, Havajev, Maldivov … Zelo zadovoljni pa bodo tudi v toplicah, ker imajo radi vlago in toploto. Pa morda kakšno nežno masašo, toplo kopel, kjer ni pretirane gneče …

Lev (23. julij–22. avgust): Na sonce in vročino

To znamenje je pod okriljem Sonca in zato levi vedno zažarijo, kjer koli so. Še raje pa imajo, da obiščejo žareče dežele. Bolj je toplo, boljše je! Več je sonca, več ima lev energije. Na dopustu ga ne motijo niti stopinje okrog 40. Morda jih bo letos premamila Kuba ali pa bližja Egipt in Tunizija. Kamorkoli že, samo da bo veliko sonca. Tega je veliko za leve tudi na vedno sončnem Hvaru.

Devica (23. avgust–22. september): Vse dobro preuči in načrtuje

Device so zelo orgnizirane in pozorne na detajle. In imajo rade tudi potovanje popolnoma načrtovano. Dobro se bodo počutile na agencijskem aranžmaju. So analitiki, ki proučijo možnosti in se šele nato odločijo, kaj je zanje popolno potovanje. Rade si vse zapišejo in prekalkulirajo. No, v veliko pomoč so jim lahko tudi mamljive in cenovno ugodne first minute ponudbe. In katera devica se ne bi branila dobro zorganiziranega potovanja na čudovite portugalske otoke, na Azore?

Tehtnica (23. sepember–22. oktober): V romantična in umetniška mesta

Tehtnice obožujejo vse, kar je lepo, saj je njihov vlada Venera. In kaj je lahko bolj primerno zanje, kot potovanje v Italijo, recimo v Benetke ali Rim. Ali čudovit Pariz. Tam bodo potešile svoje hrepenjenje po lepoti in ljubezni. Zelo jim bo všeč pa tudi centralna Azija, Hiva, Samarkand in Taškend v Uzbekistanu. Občudovale bodo impresivno arhitekturo, umetniška dela in čudovite bazarje. Ker imajo tehtnice rade tudi glasbo in družabne večere, bodo zelo zadovoljne z obiskom Dubrovniških letnih iger ali pa morda kakšnega koncerta v Puli in nato skoka do morje.

Škorpijon (23. oktober–21. november): V vulkansko deželo

Škorpijoni so eno bolj misterioznih in intenzivnih znamenj. Radi imajo adrenalin in situacije, ko se morajo znajti sami. Radi preizkušajo svoje meje. Obožujejo recimo izlete v divjino, pohode po novih poteh. Popolno potovanje za njih je Islandija. Ker jim vlada Pluton, planet ledu in skal, jih privlači njena prvinska in vulkanska pokrajina z gejzirji. Kot vodno znamenje pa uživajo tudi kjerkoli je voda.

Strelec (22. november–21. december): Na avanturo življenja

Vlada jim kralj vseh planetov, Jupiter. In tudi strelci imajo radi svet okoli pod sebe pod nadzorom. So rojeni vodje in tudi raziskovalci. Letos je zanje popolno potovanje divja avantura po divjini Mongolije. Jahanje konj s pogledi na gore in vulkane. Šotorjenje ob tabornem ognju v sibirski tajgi in puščavi. Obisk budističnih samostanov. Neskončne širne planjave Mongolije in safari na kamelah po sipinah puščave Gobi.

Kozorog (22. december–19. januar): V gore

Kam pa njih vodijo poti? Zelo radi gredo in zrejo v gore, saj imajo radi hladnejše podnebje. Morda bodo letos obiskali Dolomite ali Švico. Ali pa se odpravili kar na treking v Himalajo. Naravnost uživali bodo v Butanu, edini državi na svetu, ki svoje blagostanje meri s stopnjo sreče vseh ljudi. V deželi, kjer budizem pomeni način življenja. Morda samo na takšnem potovanju ne bodo ves čas razmišljali o delu in pomembnih stvareh.

Vodnar (20. januar–18. februar): Na samotni otok

Vodnarji so radi del skupine, še raje pa njen vodja. Tudi ko so na potovanju, bodo najbolj srečni, če bodo nekomu lahko pomagali. Morda bodo najbolj srečni, če bodo šli na kakšno prostovoljsko misijo na obalo Karibov. Njihova najljubša smer za dopust so turistično manj oblegani otoki. In tudi bolj divji kampi.

Ribi (19. februar – 20.marec): Popolno potovanje je mistično

Ribe so mistiki, najbolj duhovni in vizionarski med vsemi znamenji. Morje kjerkoli je ponavadi njihova najljubša izbira. Voda jim namreč daje moč in energijo. Ob večernih sprehodih na obali bodo najlažje sledili svoji intuiciji. Njihovo popolno potovanje jih bo letos vodilo v mistično Indijo. Do svete reke Ganges, ki simbolizira življenje, smrt in ponovno rojstvo. In obvezno obisk središča hinduizma v Varanasiju.

Svoj čas pa bodo morda poleg raziskovanja bogate indijske dediščine in utripa dežele nasprotij doživeli tudi v ašramu. Prvi obiskovalci Indije pa bodo najbolj uživali v Kerali, deželi bogov.

Foto: Pixabay

Preberite še: Top 20 popotniških destinacij za 2020 po izboru ekipe Vandraj

Vam še ni dovolj idej? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.