Prihajajo nove čarterske povezave med Italijo in Slovenijo

Vas že srbijo pete? 30. junija bodo vzpostavljene čarterske povezave med Bolzanom, Piso, Neapljem in Mariborom. Tedenski poleti med Italijo in Slovenijo, ki pomenijo pomembno vzpodbudo za rast števila turistov iz Italije v Sloveniji, bodo trajali do 15. septembra.

Nove čarterske povezave iz Maribora

Nove čarterske povezave bodo od 30. junija s tedenskimi leti do 15. septembra Maribor povezale z Bolzanom s 55-minutnim letom, Piso z 1 uro in 15 minut trajajočim letom in Neapelj z eno uro in 25 minut trajajočim letom.

Polete bodo izvajali s potniškimi letali Dash 8 s kapaciteto 78 sedežev italijanske letalske družbe SkyAlps. Skupaj bo tako v 11ih tednih izvedenih 12 čarterskih letov iz vsake destinacije, skupaj 36 letov, v okviru katerih naj bi po ocenah v Slovenijo pripeljali okoli 2500 italijanskih turistov.

Mariborsko letališče že od leta 2018 brez rednih čarterskih letov

S ciljem ponovne oživitve mariborskega letališča so vsi čarterski leti predvideni na drugo največje mednarodno letališče v Sloveniji. To sicer že vse od leta 2018 ni beležilo rednih čarterskih letov. »S strani upravljalca letališča smo dobili podporo, ki nam je omogočila pripravo projekta z izhodiščem na štajerskem letališču,« so povedali pri Slovenia Vacation.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Stolp v Pisi po treh mesecih sprejel peščico turistov

Tudi v Italiji se življenje počasi vrača v znane tirnice. Po treh mesecih zaprtih vrat so za obiskovalce spet odprli znameniti poševni stolp v Pisi. Obiskovalcev, ki so se povzpeli nanj, je bilo prvi dan sicer le peščica.

Poševni stolp v Pisi, ki so ga pred tremi meseci zaprli zaradi novega koronavirusa, je danes po treh mesecih znova odprl svoja vrata za obiskovalce. Teh je bilo sicer bolj malo. Pisa je mesto na desnem bregu ustja reke Arno, ki se zliva v Ligursko morje, vsako leto pa privablja milijone turistov. Glavna atrakcija mesta je zagotovo poševni stolp, ki slovi po nevarnem nagibu. Nagib je skoraj toliko star kot stolp, saj je nastal pet let po začetku gradnje leta 1173.

Okoli 56 metrov visok poševni stolp ob stolnici Marije Vnebovzete v Pisi, zgrajen med 12. in 14. stoletjem, bije dvoboj med silo gravitacije in zakoni statike že od začetka gradnje, ki je sicer potekala 200 let! Stolp, ki se nagiba zaradi slabih temeljev v tleh, ki so na eni strani premehka za tolikšno maso, je prav zaradi poševne drže postal ena najbolj prepoznavnih stavb na svetu in eden pomembnejših simbolov Italije.

Flashmob v znak upanja

“To je pomemben dan, saj z odprtjem območja začenjamo znova,” je ob ponovnem odprtju za turiste dejal vodja urada, ki upravlja s stolpom, Pierfrancesco Pacini. V spomin na žrtve novega koronavirusa so pripravili flash mob, s katerim so želeli privabiti tudi obiskovalce. A je bilo teh po Pacinijevih besedah bolj malo. Vendar pa je pomembno dati znak “zaupanja in upanja”, je povedal.

Zelena luč tudi za Kolosej in Vatikan

Po več mesecih zaprtja zaradi koronavirusa svoja vrata odpirajo tudi druge italijanske znamenitosti. Te dni so odprli še rimski Kolosej in vatikanske muzeje. Samo v Koloseju so lani našteli 7,5 milijona turistov, kar je sicer nekoliko manj kot v letu 2019. Da bodo letos številke občutno upadle, je jasno.

Foto: UNSPLASH

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: To so tri najbolj obiskane italijanske znamenitosti

Toskana in šest razlogov, zakaj jo tako ljubimo

Zakaj je Toskana na vrhu seznama želja številnih popotnikov in hedonistov? Ker Italijani pač znajo. Njihova kulinarika navdušuje gurmane prav po vsem svetu, dela njihovih umetnikov so občudovale generacije stoletja pred nami in jih bodo še dolgo potem, italijanski temperament pa ostaja eden najbolj vročih, kar jih boste srečali.

Italijani so znani tudi kot veliki zapeljivci, Toskana pa eden tistih koščkov sveta, kjer lahko romantiko vzbudijo še tako nerodni kandidati. Zakaj v Toskano?

#1 Toskana in izjemna pokrajina

Toskanski griči s kamnitimi hiškami na vrhu so ena najbolj slikovitih podob te pravljične regije. Spomladi so zeleni, poleti se pšenična polja obarvajo v zlato, v vseh letnih časih pa privabljajo pohodnike ali zgolj tiste, ki z gričev radi opazujejo sončne zahode.

#2 Slikovita mesta in vasice

Prestolnica Toskane so Firence, kjer hranijo številne svetovno znane umetnine, vključno z Michelangelovim ikoničnim kipom Davida, tu pa je tudi Palazzo degli Uffizi, ena najslavnejših galerij na svetu. Ne pozabite se sprehoditi po znamenitem mostu Ponte Vecchio in povzpeti na mogočno katedralo Duomo, mesto pa boste imeli na dlani s florentinske razgledne ploščadi Piazzale Michelangelo.

Poleg Firenc lahko odkljukate tudi poševni stolp v Pisi, ki kljubuje gravitaciji. Po dolgih letih obnove se nanj spet lahko povzpnete – ima osem nadstropij, visok je 58,4 m, tehta 14.500 ton, nanj pa boste prišli po 269 polžastih stopnicah. Skočite še v Lucco, Arezzo, kamniti San Gimignano in srednjeveško Sieno.

 

#3 Toskana je raj za ljubitelje umetnosti

Poleg Michelangela so tu ustvarjali in se kalili številni slavni umetniki, med njimi tudi Dante Alighieri in Leonardo Da Vinci. Regija je zato polna njihovih del, krajev, kjer so iskali navdih in zgodb, iz katerih ga boste našli tudi vi.

 

#4 Toskana in termalni vrelci

Tudi Italijani se lahko pohvalijo s termalnimi vrelci po vsej regiji – v številnih se lahko namakate kar brezplačno, na prave hedoniste pa čakajo vrhunski spa resorti, kjer se lahko razvajate do onemoglosti.

#5 Kuhinja, ki zadovolji največje gurmane

Verjetno ni treba posebej poudarjati pomembnosti italijanske kuhinje, brez katere danes sploh ne znamo več sestaviti tedenskega menija. Testenine na tisoč in en način!

 

#6 Vino!

Tisoče hektarjev toskanske pokrajine pokrivajo vinogradi, s katerih prihaja kup najboljših svetovnih vin. Degustacije in obiski kleti so torej nuja!

Vas vleče v Toskano? Več odličnih ponudb od nastanitve do aktivnosti najdete TUKAJ.

Foto: Pixabay

PREBERITE ŠE: Italija: Mar ni že čas, da odkrijete vse njene lepote?

Pisa: Ne bo se zrušil, znameniti poševni stolp se celo ravna!

Pisa je mesto v Toskani, ki po vsem svetu slovi predvsem zaradi poševnega stolpa, zvonika mestne stolnice, ki kljubuje gravitaciji. 

Pisa, mesto na desnem bregu ustja reke Arno, ki se zliva v Ligursko morje, vsako leto privablja milijone turistov. Glavna atrakcija mesta je zagotovo poševni stolp, ki slovi po nevarnem nagibu. Nagib je skoraj toliko star kot stolp, saj je nastal pet let po začetku gradnje leta 1173.

Počasi, a vztrajno

A kot poročajo raziskovalci, ki bdijo nad restavriranjem, se je 57 metrov visok srednjeveški stolp v zadnjih 20 letih zravnal za štiri centimetre! Kot pravijo, je to tako, kot bi se pomladil za kar dve stoletji! Strokovnjaki so dodali še, da je stolp stabilen in da se njegov nagib zmanjšuje zelo počasi. Vendar pa teh štirih centimetrov s prostim očesom zagotovo ne boste zaznali.

Poseben je prav zato, ker je nagnjen

A zakaj se stolp sploh nagiba? Plast ilovice in peska, na katerem je zgrajen, je na južni strani stolpa mehkejša kot na severni. Ko so davnega leta 1173 zgradili tretje nadstropje je nestabilna podlaga razrahljala njene temelje. Gradnjo so za tem večkrat prekinili, leta 1380 pa končno dosegli načrtovano višino, ki stoji še danes.

Leta 1990 so stolp prvič v skoraj 800 letih zaprli za več kot desetletje. Strah jih je bilo namreč, da bi se podrl. Med letoma 1993 in 2001 so tako precej dela vložili v njegovo stabilizacijo in dosegli, da se je njegov nagib zmanjšal za 45 centimetrov. Stolp je bil tako deležen številnih obnov, a Italijani ga v resnici niti ne želijo povsem izravnati, saj bi sicer izgubil svojo posebnost.

Foto: Shutterstock

Preberite še:

Končno razkrili skrivnost, zakaj se stolp v Pisi ne zruši

ITALIJA: 7 manj znanih mest, ki jih morate obiskati

Končno razkrili skrivnost, zakaj se stolp v Pisi ne zruši

Znanstveniki so končno razrešili uganko, zakaj se 740 let star poševni stolp v Pisi ne zruši niti ob potresnih sunkih.

Okoli 56 metrov visok poševni stolp ob stolnici Marije Vnebovzete v Pisi, zgrajen med 12. in 14. stoletjem, bije dvoboj med silo gravitacije in zakoni statike že od začetka gradnje, ki je sicer potekala 200 let! Stolp, ki se nagiba zaradi slabih temeljev v tleh, ki so na eni strani premehka za tolikšno maso, je prav zaradi poševne drže postal ena najbolj prepoznavnih stavb na svetu in eden pomembnejših simbolov Italije.

NE SPREGLEJTE: Izbor top ponudb hotelov v Toskani

Stolp je bil sicer deležen številnih obnov, a Italijani ga v resnici niti ne želijo povsem izravnati, saj bi sicer izgubil svojo posebnost. Vseeno pa preseneča dejstvo, da se stolp ni zrušil niti ob štirih izjemno močnih potresih, ki so to območje prizadeli odkar stolp stoji. Kljub nagibu za okoli pet stopinj od navpičnice, zaradi česar je vrh odmaknjen kar za pet metrov, je stolp preživel vse močne potrese.

Razlog za to je posebna kombinacija višine in togosti stolpa ter mehkobe zemljine, na kateri stoji, so ugotovili britanski in italijanski znanstveniki, ki bodo izsledke raziskave junija obsežneje predstavili na 16. evropski konferenci potresnega inženirstva v grškem Solunu. Stolp se ob potresu ne trese skupaj s tlemi, ironično pa je, da ravno ta tla, ki so kriva, da se je stolp nagnil, skrbijo za to, da prestane tudi potrese.

Do kdaj bo stal? Stabilnost stolpa bo po ocenah znanstvenikov zadovoljiva še vsaj 200 let!

Foto: Pixabay

 

Preberite še:

Šest razlogov, zakaj ljubimo Toskano

https://www.vandraj.si/najlepsih-sest-italijanskih-road-tripov-ki-jih-moras-prevoziti/

Čudovita Toskana: Tri nočitve za dve osebi že 194 evrov!

 

Najlepša italijanska mesta

Tudi, če si v letu 2016 porabil že ves dopust ali pa budget, namenjen potovanjem, si še vedno lahko privoščiš kratek pobeg nekam, kjer boš zares užival. In kdo je večji mojster uživaštva kot Italijani? Že tradicionalna hrana, ki ti jo postreže vesel natakar, ti bo pričarala nasmeh na obraz, seveda pa ne smemo pozabiti na umetnost, nekoliko toplejše vreme in čudovito arhitekturo. Prav slednja pa potovanju po Italiji daje poseben čar, zaradi katerega se znova in znova radi vračamo v to čudovito deželo. Si že obiskal vsa spodnja mesta? Pripravili smo po en razlog, zakaj se odločiti za njihov obisk.

#1 Verona

Doživi Shakespearjevo ljubezensko pripoved ter se postavi pod Julijin balkon, srečo v ljubezni pa ti bo zagotovil dotik njenega kipa, ki stoji na Kapuletovem dvorišču.

italijaverona

#2 Benetke

Romantično mesto, ki ga Hollywood tako rad prikazuje v filmih, je prav tako čarobno tudi v živo.

italija

#3 Bologna

Originalna rimska zasnova mesta je vidna še danes, saj so stavbe odlično ohranjene, seveda pa ne moremo mimo lokalnih trattorij.

italijabologna

#4 Rim

V večnem mestu boš tudi pozimi lahko pozabil na zimsko puhovko ter si bolj svobodno ogledal Vatikan, Kolosej, Panteon in Fontano di Trevi.

italija1

#5 Neapelj

Bella Napoli, kot mu pravijo domačini, je malce bolj kaotično, kot ostala italijanska mesta, a ravno zato obiskovalca nikakor ne pusti ravnodušnega. In seveda, samo ena je prava neapeljska pica.

napoli

#6 Firence

Firence priporočamo vsem ljubiteljem umetnosti, ki si želijo ogledati svetovno znana renesančna dela.

italija2

#7 Pisa

Pisa ponuja veliko več kot le slavni poševni stolp, ob katerem lahko posnameš tradicionalno fotografijo.

italija

#8 Perugia

Največje mesto v pokrajini Umbria so že davno zaznamovali Etruščani. Njihova edinstvena kultura se s sodobnim življenjem današnjih prebivalcev prepleta še danes.

italijaperugia

#9 Lecce

Lecce se z baročno arhitekturo ne bi moglo bolj razlikovati od preostalih italijanskih mest. Ena najlepših, a ne toliko opevanih destinacij, kar kliče po obisku.

italija_shutterstock_386678677

#10 Lucca

Rojstno mesto skladatelja Puccinija s 85 tisoč prebivalci se nahaja blizu renesančnih Firenc ter prav tako navdušuje z zgradbami tega obdobja.

italija_lucca_shutterstock_291653792

Foto: Pixabay, Pexles, Shutterstock

Dolce far niente v Toskani

Zjutraj vstaneš, odgrneš bele zavese, stopiš na balkon, waw, kakšen razgled. Privoščiš si zajtrk na svežem zraku in uživaš svoj mir. Nikamor se ti ne mudi, nihče te ne preganja. Oblečeš se in greš v mesto. Za prvi dan si izbereš Firenze, ki niso daleč stran od vile, kjer živiš. Odpraviš se proti trgu, kjer stoji galerija Ufizzi, pogledat greš Michelangelovega Davida. Potem pa je že čas za ene fetuccine. Ali bi raje gelato?

Dobrodošel v Toskani, tukaj lahko živiš po svojem tempu! Oziroma po italijanskem, ki je nadvse prijeten. Vse kar se tukaj pričakuje od tebe je, da se zares naučiš, kaj pomeni dolce far niente. In to v Toskani ne bo težko, tukaj so dnevi precej uživaški.

Torej, dolce far niente je…

Fotografiranje toskanskih gričev, ki se kopajo v jutranjem soncu. Toskana je namreč ena najbolj slikovitih pokrajin Evrope in sveta, saj se ves čas izmenjujejo vinogradi in romantična mesta.

02_shutterstock_150863765

Sprehod skozi Firenze. Čarobno mesto, polno umetnosti in kulture. Piazza della Signoria, katerdrala, Ponte Vecchio… Vzemi si čas.

03_shutterstock_173846513

Pokušanje vin v vinorodnem okolišu Chianti. Nešteto vasic, ki so raj za vse gurmane in ljubitelje vin. Paša za oči in brbončice.

04_shutterstock_355735475

Okus italijanskega doma izdelanega sladoleda. Preizkuse vse okuse!

09_shutterstock_265279016

Renesančna zbirka v galeriji Uffizi. Giotto, Botticelli, Paollo Uccello, Pierro della Francesca, Raphael, Michelangelo, Carvaggio… Moramo še kaj dodati?

05_shutterstock_270118139

Večerni kozarec vina v romantičnem San Gimignanu, ki mu pravijo tudi srednjeveški Manhattan. Če se povzpneš na Torre Grossa, boš lahko videl prav vsako uličico in stavbo v mestu. Razgled je čudovit.

06_shutterstock_62633977

Občudovanje opečnatih stavb v Sieni. Vzemi si vsaj en dan za to čudovito mesto. Ne pozabi se ustaviti na Piazzi del Campo, trgu, ki nosi značilno obliko školjke. Od tu lahko opazuješ 88 metrski stolp Torre del Mangija, nas pa je prevzela tudi črnobela zunanjost sienske katedrale.

010_shutter

Fotografiranje ob poševnem stolpu v Pisi. Smešno ali ne, pa posnemi še ti eno fotografijo, če to ravno vsi počnejo. Mi temu rečemo del izkušnje.

07_shutterstock_213169732

Italijanske testenine vseh vrst in oblik. Pravijo, da so Itaijani tako zadovoljni ravno zaradi pašte, gotovo boš tudi ti.

08_shutterstock_325757117

V dobesednem prevodu pa dolce far niente pomeni sladko brezdelje.

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.