V Ljubljani po novem diši po ameriški BBQ hrani

V centru Ljubljane se je odprl nov gostinski lokal s široko ponudbo kraft piv in pravim ameriškim BBQ. Obiščite OLD TOWN American Bar & BBQ.

V strogem centru Ljubljane, kjer je bil nekoč legendarni irski pub St. Patrick’s Irish Pub, je danes svoja vrata odprl OLD TOWN American Bar & BBQ. Povsem prenovljen gostinski lokal nudi širok nabor pijač in pristno ameriško BBQ hrano. Mi smo ga že obiskali in komaj čakamo, da se vrnemo.

Široka ponudba piv, viskijev in koktejlov

Ponudba gostinskega lokala temelji na široki ponudbi piv, viskijev, koktajlov in klasične ameriške barske hrane. V ponudbi imajo kar 10 točenih piv, med njimi tako klasične lagerje kot tudi kraft piva iz Slovenije, Evrope in Združenih držav Amerike. Poleg točenih, ponujajo še več kot 30 ustekleničenih piv. Nov lokal se ponaša tudi z eno največjih ponudb viskijev v Sloveniji, saj jih premorejo kar 25 zvrsti. Tudi izbor ostalih žganih pijač je pester, posebej pa so ponosni na svoje domače koktajle, ki so jih razvili v sodelovanju z najboljšimi barmani pri nas.

Izvrstni okusi klasične ameriške barske hrane

V ponudbi hrane boste v OLD TOWN American Bar & BBQ našli klasične ameriške dobrote, kot so hamburgerji, svinjska rebrca, chili con carne in cezarjevo solato, pa tudi številne prigrizke kot na primer piščančje perutničke, mozzarella palčke, čebulne obročke, ocvrte jalapeno feferone in nachose. Ob vikendih je na voljo še dodatna ponudba ameriških mesnih BBQ dobrot, dimljenih več kot 12 ur. Mmmm, za prste oblizat!


Vsak dan med 12.00 in 24.00

OLD TOWN American Bar & BBQ je odprt vsak dan med 12.00 in 24.00, ob petkih in sobotah do 01.00. Prostor, ki je bil prenovljen od temeljev, premore 52 stolov v dveh nekoliko ločenih prostorih. Manjši prostor z nizkimi mizami je bolj jedilniški, medtem ko je večji prostor z visokimi barskimi mizami zasnovan v stilu bara. Celotna zasnova prostora pa pričara gostilniško vzdušje in prostor za neformalno druženje ob dobri pijači in hrani. Lokal se ponaša z unikatnimi podrobnostmi, kot so številne stare kovinske reklamne table iz ZDA.

 

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

 

Foto: Andrija Djordjević

PREBERITE ŠE: Nova restavracija Barra: Nikkei kuhinja od sedaj naprej tudi v Ljubljani!

Citybreak: Praga – osupljivo mesto ob reki Vltavi

Zlata Praga, biser Evrope, je eno izmed najlepših mest v tem predelu sveta in le dobrih šest ur vožnje oddaljeno od nas. Mesto ob Vltavi skriva neskončno presenečenj, ki vam bodo ostala v trajnem spominu. Že podaljšan vikend je dovolj, da čare Prage doživite na lastni koži.

Ste jo že obiskali? Praga turistom ponuja številne znane kulturne znamenitosti, med katere prištevamo Praški Grad, Charles Bridge, Stari mestni trg, Judovsko četrt in Petřín hill. Od leta 1992 je bilo zgodovinsko središče mesta uvrščeno v UNESCO seznam svetovne kulturne dediščine. Mesto se ponaša tudi z več kot 10 večjimi muzeji, pa tudi s številnimi gledališči, galerijami, kino dvoranami in zgodovinskimi razstavami.

Kaj videti v Pragi?

Da bo  skok v Prago kar se da pester in nepozaben, predlagamo nekaj kotičkov mesta, ki jih nikakor ne smete zamuditi. Sodobno urejen javni prevoz vam bo vsekakor olajšal ogled tega osupljivega mesta ob reki Vltavi. Prage si brez tramvajev enostavno ne da predstavljati.

Zgradbe v mestu se v svoji oker barvi svetijo kot zlato

Odpravite se na Praški grad, ki je največji grad na svetu. Občudujte čudovita Plečnikova dela, pokukajte v Zlato ulico, uživajte v fantastičnem pogledu na mesto in Karlov most, ki je ena najbolj obiskanih turističnih točk. Še posebej kip svetega Janeza Nepomuka na Karlovem mostu, ki se ga morate obvezno dotakniti za srečo. Most je priljubljeno zbirališče turistov, umetnikov, zabavljačev in žeparjev. Zato previdnost ni odveč. Ustavite se pred Astronomsko uro in občudujte mesto z bogato arhitekturo v soju večernih luči.

Praga, ko ste lačni

Ko si boste želel obnoviti moči po napornem raziskovanju mesta, bo k temu pripomogla češka kulinarika, ki temelji na mesu in nepogrešljivih cmokih (knedliky). Ta kombinacija se lepo dopolnjuje z odličnim češkim pivom. K popolnemu užitku zagotovo pripomore tudi cena, saj boste za pol litra odšteli manj kot za skodelico kave. Da o čeških slaščičarjih sploh ne izgubljamo besed.

Mesto, ki ne spi

Nočno življenje Prage je prava eksplozija z veliko energije in svetovljanskim pridihom. Ko dan zamenja noč, Praga poskrbi za potrebe vsakega posameznika in njegove želje. V Pragi namreč najdemo razvpito nočno življenje, ki pričara občutek, da ste v svetu, kjer vlada »happy hour«.

Poklon Lennonu v Pragi

Obiščite Lennonov zid, ki je bil v 70. letih, ko je pop in rock glasba predstavljala neke vrste odpor proti komunizmu, kulturni prostor posvečen Beatlesom.  Po umoru  Johna Lennona, so zid v celoti posvetili umorjenemu pevcu in ga okrasili s slikami in podpisi.

Pobeg valovom turistov

V Pragi so lahko množice turistov in trume ljudi, ki se vijejo po ozkih ulicah, tudi izziv. Mirnejši kotiček mesta je otoček Kampa in je del enega najbolj slikovitih in mirnih predelov Prage. To je kraj, kjer se lahko umirite od vsega mestnega direndaja in si privoščite manjši piknik ob reki Vltavi. Morda vas to navdihne kot je nekoč slovitega skladatelja Bedřicha Smetan.

 

Veličastna in skrivnostna ter hkrati udobna ter intimna – to je Praga.
Preverite cene namestitve TUKAJ!

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Poletna Banjaluka, drugo največje mesto v Bosni Hercegovini, po nori ceni

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

 

Guinessova enolončnica z govedino #recept

Veste, kaj Irci jedo za vikend praznovanja Svetega Patrika? Odlično govejo enolončnico z Guinessom! Če boste praznovali ali ne, si tale recept shranite. Odličen je!

Dan svetega Patrika oz. Saint Patrick’s day je verski in kulturni praznik zavetnika Irske. Praznovanje se začne 17. marca in traja še cel vikend, ki temu datumu sledi. Običaj, ki vključuje predvsem veliko piva, se je razširil po vsem svetu. Tudi v Slovenijo. Ker po pitju piva, ali pa že ob, paše pojesti nekaj konkretnega, z vami delimo še recept za obaro, ki se je v tem času na Irskem poje na galone. To je Guinessova enolončnica.

Guinessova enolončnica z govedino

Potrebujete:

– 1 kg govejega mesa, primernega za golaž (na primer bočnik, pleče)
– 1 kg krompirja
– 3 stroke česna
– 2 čebuli
– 3 velike korenčke
– 4 dl Guinessa
– 4 dl goveje jušne osnove
– 2 žlici paradižnikovega koncentrata
– 1 žlico Worcesterske omake
– lovor, timijan, sol, sveže mleti poper

Priprava:

1. Goveje meso narežite na večje kose. Korenje očistite, operete in narežete na kolobarje. Česen in čebulo olupite ter ju drobno sesekljate.

2. V posodi segrejte 2 žlički olja in dodajte polovico mesa. Začinite s soljo in sveže mletim poprom. Meso rjavo opečete na vseh straneh. Ko je dobro opečeno, meso poberete iz lonca in ga shranite na toplo. V loncu na enak način opečete še preostalo meso.

3. Če je potrebno, v posodo prilijete še eno žlico olja, nato pa dodate korenje in čebulo. Med mešanjem pražite 5 minut.

4. Prepraženo zelenjavo zalijete s pivom. S kuhalnico dobro postrgajte po dnu, da odlepite vse karamelizirane koščke, ki so nastali med praženjem.

5. V lonec dodate opečeno meso skupaj z mesnim sokom. Prilijete govejo jušno osnovo in 1,5 l vode. Dodajte lovorov list, česen, timijan, Worchestersko omako in paradižnikov koncentrat. Premešajte in zavrete.

6. Znižajte temperaturo na minumum in posodo pokrijte. Pustite, da se enolončnica počasi kuha 60 minut, med kuhanjem pa jo večkrat premešajte.

7. Olupite in očistite krompir. Narežite ga na kose in dodajte v lonec. Enolončnica naj se ob rahlem brbotanju odkrito kuha še približno 40 minut.

8. Ko se meso in zelenjava zmehčata, je jed pripravljena.

Postrezite s kruhom. Dober tek!

Kaj pa sladica?

Za sladico pa se lahko poigrate z mafini. Ne pozabite na veeeeliko zelene barve!

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Obnorele vas bodo puhaste japonske souflle palačinke (recept + video)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Slabe novice za ljubitelje piva: Oktoberfest že drugo leto na čakanju

Za nemško Bavarsko in za ljubitelje piva drugod po svetu letošnja jesen že drugo leto zapored ne bo takšna, kot bi si je želeli. Tudi letos sloviti Oktoberfest ne bo dočakal luči sveta.

Čeprav naj bi druga polovica leta po zaslugi cepljenja ljudem prinesla malo več svobode in “normalnosti”, so organizatorji enega največjih festivalov – Oktoberfest – sporočili, da ga tudi letos ne bo. Kot sta pojasnila bavarski ministrski predsednik Markus Söder in münchenski župan Dieter Reiter, so namreč epidemiološke razmere še preveč nepredvidljive. 

Varna izvedba z maskami in razdaljo ni realistična

Varna izvedba ob spoštovanju vseh higienskih ukrepov, kot so nošnja mask, ohranjanje razdalje in razkuževanje rok, po besedah Söderja preprosto ni realistična. Če bi še čakali in nato prireditev odpovedali kasneje, pa bi bila gospodarska škoda še večja. Poleg tega bi to škodilo ugledu samega Oktoberfesta.

Oktoberfest lani odpovedan prvi po več kot 70 letih

Lani so Oktoberfest odpovedali prvič po več kot 70 letih. Doslej je bil več kot enkrat odpovedan le v času obeh svetovnih vojn. V letih 1946 in 1948 pa so ga pripravili v manjši izvedbi. Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je bil v kar 211-letni zgodovini sicer odpovedan skupno 26-krat, med drugim že tudi zaradi epidemije, in sicer epidemije kolere v letih 1854 in 1873.

Ena najbolj priljubljenih prireditev v Nemčiji sicer z okoli šestimi milijoni obiskovalcev

18-dnevni festival piva sicer poteka vsako leto od konca septembra do začetka oktobra v Münchnu. Letos bi moral potekati med 18. septembrom in 3. oktobrom. Z okoli šestimi milijoni obiskovalcev je ena najbolj priljubljenih prireditev v Nemčiji in eden največjih festivalov na svetu. Predstavlja pa tudi pomemben del bavarske kulture. Lokalno gospodarstvo z njim letno zasluži okoli 1,2 milijarde evrov, zato so razstavljavci in gostinci ob ponovni odpovedi razumljivo razočarani.

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Velika planina, ko jo prekrije vijoličasta odeja žafranov

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Ljubljana bo spet dišala po burgerjih in pivu

V prestolnico se vrača Pivo & Burger Fest! Priljubljeni kulinarični festival z razširjenim konceptom, ki izpostavlja spajanje piva in hrane.

V soboto in nedeljo, 6. in 7. aprila, bo v Ljubljani potekal prvi letošnji, sicer pa že 12. Pivo & Burger Fest. Eden najbolj priljubljenih kulinaričnih dogodkov v širši regiji bo na Pogačarjev trg prinesel več kot 200 različnih vrst piva. Pa tudi enega najbolj svežih in vznemirljivih gurmanskih trendov, spajanje piva s hrano.

Tokrat se burgerjem pridružujejo tudi ostale jedi

Del festivala bo letos namenjen tudi stojnicam z drugimi jedmi. Seveda pa bo osrednji kulinarični del še vedno pripadel sočnim burgerjem. Na raziskovanje novih kombinacij ter uživanje ob klasikah se bodo obiskovalci lahko podali v soboto, 6. aprila, med 11. in 23. uro ali v nedeljo, 7. aprila, med 11. in 21. uro.

Več kot 200 vrst piva!

Na pomladnem Pivo & Burger Festu bodo pivovarji in distributerji predstavili rekordno število različnih piv. Na festivalskem seznamu jih je tokrat več kot dvesto! »Zelo ponosni smo, da gre pri tej številki za večinoma domača, točena piva slovenskih pivovarjev, med njimi je tudi veliko novosti, ki jih bodo premierno predstavili prav na tem dogodku, ki je zares postal pravi praznik slovenskega pivovarstva,« je pred dogodkom dejal Lior Kochavy, idejni oče in soustanovitelj Pivo & Burger Festa.

Prihajajo fermentirana, nizkoalkoholna in starana piva

Danes, ko odlično kraft pivo in res dobre burgerje dobimo skoraj povsod, si je težko predstavljati, da so od prvega Pivo & Burger Festa minila šele štiri leta in pol. Približno toliko je minilo tudi od prvega zagona slovenskih kraft pivovarjev, kar pomeni, da se je scena šele dobro oblikovala ter da je prostora za razvoj in rast še ogromno. »Prihajajo fermentirana piva, pa nizkoalkoholna piva, ki jim kraft pristop k varjenju zagotavlja bogat, značilen okus. Prihajajo tri, štiri, celo šest let starana piva, ki zorijo v hrastovih, tudi češnjevih sodih. In prihaja spajanje piva s hrano. Bili bi res slepi, če tega kot organizatorji največjega tovrstnega dogodka v širši regiji ne bi opazili,« je trende na področju kraft pivovarstva povzel Lior Kochavy.

Novi kulinarični prijatelji

Burgerji seveda ostajajo odlični prijatelji bogati ponudbi piva, a to se res rado parčka tudi z mnogimi drugimi jedmi, od specialitet mednarodnih kuhinj do modernih krožnikov vrhunskih chefov in celo kremastih sladic.

Tako bodo obiskovalci poleg spajanja piva z burgerji lahko poskusili, kako čudovito gre pivo skupaj z neo bistro dobrotami (EK Bistro), kako se naravno fermentirana piva ujemajo s fermentirano hrano (Fermentstation), kaj izbrati kot pivsko spremljavo za mehiške prigrizke (El Patrón Tacos & Store), ob katerem pivu uživati ob posoških delikatesah (Narezki.si), kako s pravim pivom oplemenititi pivniške jedi (Pivnica Lajbah), kako s pivom ukrotiti najmočnejše čilije (Gorki Chili) in kako pivo poparčkati s slaščicami (Atelier Karim).

Ponudba burgerjev ostaja pestra in bogata

Obiskovalcem Pivo & Burger Festa bo tudi tokrat na voljo bogata festivalska knjižica s seznamom vseh piv ter nasveti o tem, kako jih spajati s hrano. Od tega, kaj popiti h krepkim jedem, s čim sprati ostre okuse in kaj legendarno paše k burger klasikam. Za slednje, pa čeprav bi jih ob bogati kreativnosti težko poimenovali klasični, bodo skrbeli 7Burger, Dnevni bar Pr’Mrtinet, FNX Caffe & Bistro, Hood Burger, Jack & Joe Steak and Burger Club, Kuhinja Krušič, Majmun, Mangoop Burgers’n’stuff, Organic Garden, Pop’s Place, Punkt, Gostilna in pivnica Stari pisker, Superhrust, Tokyo Piknik in Top Chef.

Foto: Pivo & Burger Fest

PREBERITE ŠE:

Opevana pica iz kislega testa, ki jo spečejo v minuti in pol

Oktoberfest privabil tudi Hillary in Billa Clintona

Ta konec tedna se je v bavarski prestolnici München končal Oktoberfest, največji pivski praznik na svetu.

Oktoberfest ni le kraj, kjer se ogromno pije in tudi kaj prigrizne. Vsako leto privabi okoli šest milijonov ljudi in se razteza na 34,5 hektarjih. Zgolj zaposlenih, ki skrbijo za udobje obiskovalcev, je okoli 13.000!

Bill Clinton na festival v “lederhosah”

Na ta dogodek pa pride tudi veliko znanih obrazov. Tik pred koncem festivala sta se ga udeležila celo nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in njegova žena Hillary. Bill si je celo nadel prepoznavne usnjene hlače “lederhose”! In Hillary? Ta je ostala v običajni opravi, brez bavarskega krila.

Spremljali so ju številni policisti in varnostniki, zabavala pa sta se v šotoru Käfer, kjer se zbirajo slavni. Po poročanju tujih medijev sta nazdravila z litrskim kozarcem te priljubljene opojne pijače iz hmelja, sladu, kvasa in vode.

Zakaj je Oktoberfest v bistvu septembra?

Slavni festival izvira iz zabave ob poroki bavarskega kralja Ludvika I. 12. oktobra 1810. Zaradi lepšega vremena so ga kasneje prestavili na nekaj tednov prej, v september, ime pa se je obdržalo. Od leta 1810 festivala niso izvedli le 24-krat. Odpovedali so ga v času obeh svetovnih vojn, med epidemijo kolere in v obdobju hiperinflacije v 20. letih prejšnjega stoletja.

PREBERITE ŠE:

Oktoberfest: Zakaj bo pivo letos še dražje?

 

Oktoberfest: Zakaj bo pivo letos še dražje?

Pivoljubci si med 22. septembrom in 7. oktobrom rezervirajte dopust, saj se bliža Oktoberfest! Da ne boste rekli, da vam nismo pravočasno povedali – letos bo pivo še dražje.

Oktoberfest: Pivo za ceno dobrega kosila

Če vas bo med 22. septembrom in 7. oktobrom zaneslo v München, je velika verjetnost, da vam je zadišalo po pivu, neverjetno priljubljeni opojni pijači iz hmelja, sladu, kvasa in vode. A pripravite se, pivo na Oktoberfestu bo letos še dražje, gneča tudi tokrat nepopisna, vzdušje za zagotovo vrhunsko.

Varnost je na prvem mestu

Za vrček piva, torej en liter, boste na Oktoberfestu letos odšteli med 10,70 in 11,50 evra. Cena piva se viša že več let, letos pa bo dražje za okvirno 55 centov. Dobra novica: cene limonade ostajajo enake, oziroma bodo nekje celo nižje. (Le kdo gre tja na limonado?) Razlog, da se pivo draži, so po besedah organizatorjev predvsem stroški varovanja.

Zaradi porasta terorističnih napadov po Evropi so uvedli še več varnostnih ukrepov. Za kritje stroškov varovanja pa morajo prispevati tudi ponudniki pijače, saj so višje tudi njihove najemnine. Poleg varovalne ograje so stroga tudi pravila za obiskovalce. Prepovedani so veliki nahrbtniki in torbe.

Festival piva, ki privabi tri Slovenije

Oktoberfest ni le kraj, kjer se ogromno pije in tudi kaj prigrizne. Vsako leto privabi okoli šest milijonov ljudi in se razteza na 34,5 hektarjih. Zgolj zaposlenih, ki skrbijo za udobje obiskovalcev, je okoli 13.000! Festivalsko prizorišče obarvajo z različnimi temami in dogodki. Tudi letos lahko skočite na gugalnico, ki vas izstreli v nebo ali sedete v gondolo, ki vam obrne želodec. Le glejte, da pivo ostane v njem, saj ga boste drago plačali. Mimogrede, natančne cene vrčkov najdete TUKAJ.

NE ZAMUDITE: Kaj početi v Münchnu 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

Vandraj insider: V Münchnu je našla samo sebe in povsem nov poklic

Vandraj napovednik: Brewtal festival na Rabu

Ljubitelji morja in piva, pozor! Prihaja brutalno hud festival, ki ga ne smete zamuditi. Odvijal se bo na rajski plaži v Loparju, na otoku Rab.

Brewtal festival se bo letos prvič odvil na sosednjem Hrvaškem. Torej, rezerviraj si čas med 10. – 12. junijem. Zakaj?

Gurmansko pivo

Že samo ime naznanja, da bo na festivalu veliko piva. Pa ne običajnega piva. Tako kot Slovenija, je tudi Hrvaška v zadnjih dveh letih doživela skorajšnjo pivovarsko revolucijo. Nastanek novih domačih pivovarn, za katere lahko rečemo, da iz piva delajo umetnost, dviguje kulturo pitja piva na drug nivo, prav tako pa zaradi njih ne poznamo več samo svetlega in temnega , saj nove pivovarne in butični varilci razkrivajo nove razsežnosti hmeljskih okusov. Na Rabu se bodo tako zbrale najboljše hrvaške ter tuje pivovarne. To pa si zasluži svoj festival, kajne?

pivo_shutterstock_192593051

Domača hrana

Seveda pokušanje piva ne gre brez dobrih prigrizkov. Brez skrbi, nihče ne bo ostal lačen, saj na festivalu sodelujejo tudi lokalni ponudniki domačih dobrot. Hamburgerji vam ne uidejo.

Živa glasba in DJ-ji

Za zabavo in vzdušje bodo skrbele hrvaške glasbene skupine ter znana pevka Ivanka Mazurkijević z živimi nastopi, da se bo žur nadaljeval, pa bodo poskrbeli DJ-ji.

Rajska plaža

Slavni Loparski zaliv, ki je leta 2003 prejel celo modro zastavo (nagrado za najlepšo in urejeno plažo), velja za eno izmed najlepših plaž na Hrvaškem. Rab je znan po svojih dolgih peščenih plažah, Loparska pa je najdaljša in si s svojim kilometrom in pol dolžine definitivno zasluži naziv rajske plaže.

lopar_shutterstock_235096603

Več o festivalu si lahko prebereš tukaj.

Poleg super vzdušja in lepe narave pa imamo še en razlog več, da se udeležiš festivala. Rab je namreč od Ljubljane oddaljen le 3,5 ure vožnje, pot pa bo vmes popestrila 18-minutna vožnja s trajektom, ki stane 17 kun (2,5€) na osebo ter 148 kun (20€) za avtomobil.

Foto: arhiv festivala, Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.