Šoloobvezni otroci po Sloveniji bodo tudi letos na zimske počitnice odšli v dveh terminih. Prvi termin zimskih počitnic bo od 30. januarja do 3. februarja in velja za učence z območja jugovzhodne Slovenije (*razen občin Ribnica, Sodražica, Loški Potok, Kočevje, Osilnica in Kostel), koroške, podravske, pomurske, savinjske in posavske statistične regije. Drugi termin počitnic pa pade na datume med 6. in 10. februarjem ter velja za učence gorenjske, goriške, notranjsko-kraške, obalno-kraške, osrednjeslovenske in zasavske statistične regije ter občin jugovzhodne Slovenije: Ribnica, Sodražica, Loški Potok, Kočevje, Osilnica in Kostel.
Zimske počitnice za številne družine, ki so jim blizu zimski športi, pomenijo skok na bele strmine. Odlične ponudbe na primer najdete na Pohorju. Če namesto smučanja raje izberete urbane kotičke, se lahko podate na raziskovanje sosednjih ikoničnih mest, kot so Benetke, Budimpešta ali Gradec. Nikoli pa ne razočarajo tudi mesta kot sta Beograd in Sarajevo (v okolici Sarajeva najdete tudi številna ugodna smučišča!).
Leta 1984 je Bosna in Hercegovina gostila zimske olimpijske igre. Sarajevo z okoliškimi smučišči je še danes odlična destinacija tudi med smučarji.
V tem času lahko odlično hotelsko ponudbo po občutno nižjih cenah kot v sezoni najdete tudi v Istri – v Umagu, Novigradu, Poreču, Motovunu, Medulinu in Vrsarju, v tem času pa vas bo očaral tudi Mali Lošinj. Odlično ponudbo nastanitev za vse zgoraj omenjene destinacije, ki vključuje tudi gratis bivanje za najmanj enega otroka, najdete na Megabonu – TUKAJ (klik). Med njimi so nekatere ponudbe znižane tudi do 55 odstotkov! Nepozaben oddih vam želimo!
Hotel Pineta, Vrsar
FOTO: Megabon, Shutterstock
Malta je nova vroča destinacija Mediterana, do katere lahko poleti poletite kar iz Ljubljane. Za več podrobnosti te ponudbe in nakup kupona skočite na Megabon – TUKAJ. Za nekaj navdiha, kaj vse lahko doživite na Malti, pa nadaljujte z branjem.
Glavno mesto Malte – Valetta je očarljivo že zaradi starega dela mesta, ki je uvrščeno na seznam UNESCO kulturne dediščine. Tu najdete fotogenične ozke ulice, hiše z barvitimi balkoni in ujamete pogled na živahno mediteransko pristanišče.
Po otoku najdete tudi kup prijetnih zalivov in plaž, kjer lahko ujamete prve sončne žarke, očarali pa vas bodo tudi številni klifi. Otok z nizkimi hribi, terasastimi polji in rajskimi plažami je priljubljena turistična destinacija, uradna jezika v tej otoški državi pa sta angleščina in malteščina. Majhen, zgolj 27 km dolg in 9 km širok otok, je kot nalašč ustvarjen za raziskovanje.
Ste vedeli, da so prav na Malti snemali Popaja? Tu najdete tematski park, namenjen temu mornarju, ki je oboževal špinačo. Malta je navdušencem zgodovine zagotovo poznana tudi zaradi številnih ostankov megalitskih templjev, navdušilo pa vas bo tudi srednjeveško mesto Mdina. Za vse navdušence zgodovine in umetnostne zgodovine vas vsekakor očarajo umetnine Caravaggia, templji Hagar Qim, Mnajdra ali Ggantija, ki predstavljajo najstarejša svetišča na Zemlji, katakombe ali pa trdnjave, ki so jih zgradili Malteški vitezi.
Obiska vreden je tudi otok Gozo, kjer vas čaka narodni park Dwer in Plava luknja. Za vse filmoljube je tam tudi Dwejra, kjer so snemali Igre prestolov. Vsekakor vas bo Odisejev otok, kjer naj bi ga 7 let v ujetništvu zadrževala lepa Calypso, očaral. Sprehodite se po citadelli glavnega mesta Victorie, zaplavajte v zalivu Xlendi ali po peščeni rdeči Ramla plaži. Obiskati velja tudi baziliko Ta’ Pinu in vas obrtnikov, kjer vam bodo z veseljem dali za poizkusiti njihov ovčji sir Gbejniet, prigrizek iz rikote pastizzi ali bigillo, namaz iz fižola. Skočite lahko še na otok Comino, ki je brez prometa in si ga lahko ogledate le peš. Pod pod noge do plavih lagun, turkizne vode in prizorišče snemanja filmov Troja in Grof Monte Cristo.
Z masko na glavi lahko odkrijete bogat vodni živež in tudi številne potopljene ladje. Tako imenovani »shipwreck diving« je prava uspešnica med potapljači. Če tega še niste, pa lahko na Malti opravite tudi vse potrebne tečaje in licence za potapljanje.
Poleg naravnih znamenitosti, ki so povezne s čudovitim sinje modrim morjem, vam priporočamo tudi ogled Dingli klifov, čudovite ribiške vasice Marsaxlokk in Modre jame. Morje na Malti je res čudovito in poleg lepih peščenih plaž se lahko odpravite tudi do drugačnih zalivov, kot je na primer St. Peter’s pool ali jame Dragonara, ki ji pravijo tudi koralna laguna.
Odlične ponudbe za povratne lete iz Ljubljane v vrhuncu poletne sezone, ki vključujejo tudi 23 kg oddane prtljage in 10 kg ročne prtljage, najdete TUKAJ. Če poleg povratnega leta iz Ljubljane želite rezervirati tudi nastanitev (nekatere vključujejo še zajtrk, druge pa all inclusive ponudbo), kombinacijo obojega najdete TUKAJ.
Svetujemo, da pred potovanjem natančno preverite pogoje za vstop v državo na uradni spletni strani: TUKAJ.
Foto: Shutterstock, Megabon
Plaža Elafonisi je znana po unikatnem naravnem spektaklu, ki ga ustvari prepletanje roza peska in turkizno modrega Egejeskega morja. Plaža, ki spada med najlepše plaže v Grčiji, je lahko dostopna z avtom ali avtobusom iz mesta Hania, ki leži na severni obali otoka Kreta. Zaradi plitke vode je idealna izbira za družine z majhnimi otroki. Na plaži je več barov in lokalčkov, ki bodo cel dan skrbeli, da ne boste ne lačni ne žejni. Plaža je še do nedavnega bila precej neznana, sedaj pa se že uvršča na sezname top znamenitosti, ki jih morate obiskati na Kreti.
Plaža Kokkini oz. Rdeča plaža se nahaja na jugozahodnem delu otoka Santorinini in je prava paša za oči. Ni najlažje dostopna, do nje lahko pridete le s čolnom ali s spustom po pečini, ampak izkušnja je zagotovo vredna podviga. Rdeč pesek je v kontrasti z modrim morjem čudovito doživetje. Prednost nedostopnosti je tudi v tem, da si boste tudi sredi poletja lahko privoščili miren dan, brez gneče, na plaži, ki spada med najlepše plaže v Grčiji.
Otok Naksos je znan po svojih dolgih plažah. Ker je manj poznan od ostalih grških otokov, je še vedno pristen in poln neokrnjene narave. Njegove najlepše plaže so dovolj velike, da na njih ni nikoli gneče. Plaža Plaka na primer je dolga kar 4 kilometre! Plaža je zagotovo najbolj mirna od vseh na seznamu. Hkrati je tudi lahko dostopna z več avtobusnimi linijami, ki vozijo iz mesta Kora. Naksos je odlična izbira za vse, ki vam veliko pomenijo pogled na čisto morje, peščena plaža in mir.
Rodos je verjetno najbolj zanimiv od vseh grških otokov. Ima bogato kulturo, zgodovino, ki so jo oblikovale številne civilizacije, in neverjetne kulturne in naravne spomenike. Poleg vsega tega, je dom nekaterim najlepšim grškim plažam. Plaža Prasonisi je zanimiva, ker stoji na mestu, kjer se srečata Egejsko in Sredozemsko morje. Plaža je peščena in dovolj prostorna, da vsak najde svoj košček, idealna pa je tudi za surferje.
Plaža Balos je najbolj fotografirana plaža na otoku Kreta. Stoji v zaščitenem naravnem predelu severnozahodne Krete in je sestavljena iz turkizne lagune in pogledov na spektakularno gorovje, ki jo obkroža. Ta čudovit raj pa ni lahko dostopen. Do nje se pride le s čolnom ali pa 20 minut peš. Pot bo zagotovo poplačana s toplim turkiznim morjem in belo peščeno plažo.
Mikonos je najbolj znan po svoji žurerski atmosferi, ampak plaža Agia Anna je predstavnica mirnejšega dela otoškega življenja. Plaža je popolnoma neokrnjena, z le nekaj obiskovalci. Ne nudi možnosti za vodne športe in podobne animacije, zato je najbolj primerna za tiste, ki iščete miren dan ob morju. Plaža leži na jugu otoka, kjer potrpežljivo čaka miroljubne obiskovalce, ki jim največ pomenita čisto morje in počitek.
Otok Lefkada je eden izmed treh otokov, ki ležijo v Ionskem morju. Lefkada slovi po prečudoviti pokrajini in kristalno čistem morju. Otok se lahko pohvali z najlepšimi plažami v sredozemskem morju, nekatere med njimi so uvrstili celo med najlepše na svetu. Ena izmed njih je zagotovo plaža Porto Katsiki. Plaža se nahaja tik pod strmo pečino, ob sinje modrem, kristalnem morju. Na Lefkadi pa so čudovite tudi ostale plaže, nekatere primerne za surfarje, druge za tiste, ki dan na plaži najraje preživijo s knjigo v roki.
Foto: Shutterstock, Unsplash
Pri Megabonu so zbrali odličen nabor nastanitev za oddih pri sosedih – in to v visoki sezoni. To poletje kliče Hrvaška! Izbor ponudb najdete TUKAJ (klik).
Čeprav Slovenci na Hrvaškem – sploh med poletnimi dopusti – nismo prav redko, pa morda o tej sosednji deželi marsičesa še ne vemo. Spodaj smo zbrali nekaj zanimivosti, ki jih morda še ne poznate.
#1 Hrvaška obala Jadranskega morja je dolga 1778 kilometrov, ob njej pa leži več kot TISOČ otokov. Glavnina turistične industrije je zgoščena ob obali Jadranskega morja.
#2 Hrvaško morje je precej neonesnaženo, kar dokazujejo številni naravni rezervati. Pohvalijo se lahko tudi s 116 plažami z modro zastavo. Ena svetovno najbolj znanih plaž je Zlatni rat na Braču. Njena oblika, lokacija in barva se spreminjata z vetrom.
Zlatni rat, Brač
#3 Opatija je bila prvo hrvaško turistično letovišče. Turizem se je začel razvijati sredi 19. stoletja, do 1890-ih pa je že postala eno najbolj prepoznavnih zdravilnih letovišč v Evropi.
#4 Tudi na Hrvaškem bomo kmalu plačevali v evrih – pa veste, zakaj smo do zdaj plačevali v kunah? Kuna ima že dolgo vlogo pri plačevanju na Hrvaškem. Nekoč so s krznom kun plačevali že davke. Lik kune se je nato pojavil na prvih kovancih, pozneje pa je to postalo ime uradne denarne valute.
#5 Ena najrazvitejših vej turizma je navtični turizem. Hrvaška ima številne marine z več kot 16 tisoč privezi. Kulturni turizem vabijo obalna srednjeveška mesta in poletne kulturne prireditve ter festivali. V notranjosti pa se razvijajo kmečki turizem, gorska letovišča in zdraviliški turizem.
#6 Pomembnejša turistična destinacija je tudi glavno mesto Zagreb, ki se že kosa z obalnimi letovišči. Božični sejem v Zagrebu je bil že večkrat prepoznan kot eden najatraktivnejših v Evropi.
#7 Po številu turistov se Hrvaška uvršča med 20 najbolj obiskanih držav na svetu.
#8 Hrvaški jezik spada med najpogostejše (tuje) jezike v Sloveniji.
FOTO: Unsplash
Še vedno niste uspeli izkoristiti turističnih bonov? To dobroimetje v informacijskem sistemu FURS upravičenci lahko izkoristijo do konca junija. Turistični bon je nastal z namenom odprave posledic epidemije v turizmu za izboljšanje gospodarskega položaja na področju potrošnje turizma. Sledil mu je še BON21, ki pa je namenjen za izboljšanje gospodarskega položaja z vidika spodbujanja potrošnje v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi. Več podrobnosti o upravičenosti do bonov najdete na uradni spletni strani FURS-a.
Ponudniki sicer niso dolžni sprejemati bonov. Pri BON21 je dodatno predpisano, da ponudnik lahko določi najnižji možni znesek za koriščenje bona za posamezno opravljeno storitev. Zato svetujemo, da pri ponudniku še pred samo rezervacijo vnaprej preverite, ali ponudnik sprejema bone.
Da pa vam to ne bo povzročalo preveč preglavic, lahko TUKAJ najdete odličen izbor nastanitev, ki bone zagotovo sprejemajo. Pred nakupom kupona obvezno preverite zasedenost želenega termina, ob rezervaciji pa ne pozabite povedati, da boste plačali s turističnim bonom.
FOTO: Megabon
Po Family hotelu Lišanj, Maslinica resortu in Hotelu Malin, je na vrsti že četrta Naj družinska destinacija 2022. Tokrat je to Crvena Luka Resort. Naj družinska destinacija je projekt, v katerem Mami blogerke in Megabon iščejo idealne lokacije in namestitve za družine z otroki.
Crvena Luka resort ustreza naštetim pogojem. Predvsem je Mami blogerke navdušila družinska ponudba z velikim družinskim apartmajem, zaprtostjo zaliva in bližina Fun parka Biograd.
“Odločili smo se, da se iz Istre in Kvarnerja odpravimo še malo nižje, v Dalmacijo, ki ima prav tako veliko za ponuditi družinam. Čeprav je več vožnje, so nekatere prednosti tako čudovite, da je vredno.” so povedale Mami blogerke. Izbrale so Crvena Luka Resort, ki se nahaja približno 30km južno od Zadra, v bližini mesta Biograd na Moru. Biograd na Moru, turistično in navtično središče, stoji sredi jadranske obale in je mesto, ki živi vse leto. Obkroženo je s številnimi nacionalnimi parki in parki narave, kot so NP Kornati, NP Krka, NP Paklenica, PN Velebit in PN Vransko jezero.
Crvena Luka Resort se nahaja 3 km južno od centra mesta, v peščenem zalivu, obkroženem s stoletnim borovim gozdom. Je v celoti obnovljen resort s štirimi zvezdicami. Vizija lastnikov je bila narediti majhen luksuzen resort, namenjen obiskovalcem prefinjenega okusa, ki si želijo uživati v miru in naravi.
Obiskovalci se lahko zabavajo in uživajo v zunanjem in notranjem bazenu, zunanjem in notranjem fitnessu, vodnih športih , terenu za mini golf, igrišču za nogomet in tenis, se potapljajo ali tečejo na stezah za tek. Veliko je tudi različne animacije.
Mami blogerke je navdušil družinski apartma, ki sprejme 6 oseb! Namenjen je največ štirim odraslim in dvema otrokoma. To pomeni, da lahko na dopust v isti apartma odide velika družina z več otroki, družina z dvema otrokoma in babico ter dedkom ali pa celo dve družini s po enim otrokom.
Apartmaji se nahajajo v pritličju ali prvem nadstropju, le 30-50 m od morja. Vsi imajo dve spalnici, veliko dnevno sobo z raztegljivim kavčem in popolnoma opremljeno kuhinjo.
Medtem ko lahko starši uživajo ob koktajlu in zvokih morja, je za otroke dobro poskrbljeno. V Resortu deluje Mini klub, ki dnevno ponuja vrsto različnih aktivnosti za otroke vseh starosti. Mami blogerke pa pričakujejo, da bodo že sam pesek in morje dovolj za celodnevno animacijo.
V Resortu stoji veliko otroško igrišče, v ponudbi imajo tudi varstvo za otroke od 3 do 12 let in ponujajo posteljice in otroške stolčke.
Blizu resorta se nahaja Fun Park Biograd, zabava za vso družino!
Mami blogerke bodo Crvena Luka Resort obiskale med 13.-16.5.. Od tam se bodo javljale v živo na svojem Instagram kanalu in lahko jih boste povprašali, karkoli vas bo v zvezi s hotelom zanimalo. Izkoristite to priložnost in lahko si zagotovite brezplačen dopust v Crvena Luka Resort! (Berite spodaj)
Foto: Megabon
Bi tokrat dopustovali poleg znamenite plaže Vela na južnem delu otoka Krk? Tu je recept za popolne počitnice na morju: otok Krk, plaža z majhnimi naravnimi kamenčki, peščeno morsko dno in zelenomodra bistra voda. No, pa tudi udoben dom, stran od doma, odlična kulinarika in nekaj ali nekdo, ki zabava tudi najmlajše člane družine. Corinthia Baška Sunny Hotel by Valamar (KLIK) odkljuka prav vse to. In še …
Kaj je vaš najljubši del prebujanja v hotelu, poleg svežih dišečih belih rjuh? Za nas zagotovo hotelski zajtrk! A ker na dopustu pogosto radi malo dlje spimo, si vedno želimo, da bi namesto zajtrka lahko šli na brunch – torej nekaj med zajtrkom in kosilom (angleško: breakfast + lunch = brunch). Corinthia Baška Sunny Hotel je očitno slišal naše dolgoletne želje. Zajtrke zdaj strežejo od 7h do 13h! Ob polpenzionu pa po celodnevnem hedonizmu ujamete še odlično večerjo.
Ste eni tistih, ki na morju raje plavajo v bazenu ali skočijo med morske valove? Majhni naravni kamenčki, peščeno morsko dno in nežen vhod v bistro vodo vas bodo takoj očarali. Sicer pa se tu lahko pohvalijo z wellness centrom, ki obsega 1300 kvadratnih metrov in ima notranji ter zunanji bazen, savne, masažne kadi in nudi različne tretmaje. Če se radi zadihate tudi na dopustu, pa je tudi hotelski fitnes odlično opremljen.
Poskrbljeno je tudi za najmlajše, ki jih čakajo različne animacije, lahko se zabavajo v igralnici Softplay Zone, igriščih Imagination Playground, pa v igralnici z didaktičnimi igračami in igrami ter v prostoru s konzolami Multimedia Game Lounge.
Corinthia Baška Sunny Hotel by Valamar ima tudi popolnoma prenovljene sobe. Sicer se lahko pohvalijo s pestro izbiro različnih vrst sob in apartmajev ter à la carte restavracijo. Hotelski kompleks je sicer sestavljen iz treh povezanih delov. Nenehno prenavljanje hotela z namenom zagotavljanja najboljše možne storitve, izbrana in raznolika gastronomska ponudba skupaj z rekreacijskimi vsebinami, so nagrajeni z naraščajočim številom obiskovalcev in podaljšano turistično sezono vse do jesenskih mesecev.
FOTO: Corinthia Baška Sunny Hotel by Valamar
Sem ženska, mama in partnerka, ki obožuje kavo, pisanje in potovanja. Pišem blog www.trideseta.com , kjer lahko najdeš vse od nasvetov za lažje in enostavno življenje, osebne izpovedi o materinstvu, osebni rasti in potovanjih. Predvsem o slednjih rada pišem, še raje pa jih živim in ustvarjam spomine. S svojo družino najraje potujem preko Home exchange skupnosti, katere smo tudi ambasadorji v Sloveniji. Home exchange v grobem pomeni, da gremo za določen čas v hišo nekoga drugega, oni pa pridejo k nam.
Kriv je pravzaprav radijski voditelj Andrej Karoli. No, ne on direktno, ampak članek v katerem je razlagal, kako z družino pride z menjavo svojega doma do poceni luksuznih počitnic. Mislim, da so bili omenjeni Havaji, ostalih podrobnosti pa se ne spominjam več. S partnerjem sva takoj zagrabila in se »za foro« včlanila, ne dolgo za tem pa sva že prejela prvo prošnjo za menjavo doma, in sicer iz Bretanije v Franciji. Spogledala sva se in si rekla, »Zakaj pa ne?«. In tako se je vse skupaj začelo. Bolj kot sva brskala po tem, kam bi še šla, bolj naju je tak način potegnil vase. In tako sva tri mesece kasneje opravila kar 7 Home exchange menjav. Od takrat naprej redno potujemo na tak način. Ko enkrat začneš, je težko nehati.
Home exchange ali menjava doma je način potovanja in pravzaprav postane način življenja, ko ga enkrat spoznaš. Verjetno poznate film The Holiday, kjer Kate in Cameron zamenjata svoji domovanji preko Home exchange-a. No, vse to dejansko deluje tudi v resničnem življenju! Ko enkrat postaneš član, si na portalu ogledaš željene hiše, določiš datum potovanja in pošlješ »request« – prošnjo za menjavo. Potem pa (po)čakaš na odobritev. Na začetku je priporočljivo poslati vsaj nekaj prošenj in počakati vsaj en teden na odgovor. Če v mislih nimaš točne destinacije pa lahko enostavno počakaš na ponudbe drugih, in teh ni malo, verjemi. Ko se dogovoriš za menjavo, klikneš »exchange confirmed« in potem – čakaš na menjavo. Z lastniki hiše, kamor greš, se dogovoriš za prevzem ključev (ponavadi komunikacija poteka preko zasebnih sporočil na portalu) in ostale podrobnosti (v navadi je, da lastnik pošlje dokument – navodila hiše, kjer so zapisane vse podrobnosti, ki jih moraš vedeti). Tudi, če je potrebno zaliti vrt ali nahraniti mačko. Pri prvih menjavah, sva se z vsemi predhodno slišala preko video klica.
Da lahko postaneš član Home exchange skupnosti, moraš imeti najprej v lasti nepremičnino (lahko je stanovanje, hiša ali pa vikend). Portal si lahko pred zakupom članarine dobro pogledaš, tako, da vidiš način njihovega delovanja in pogojev, pred zaključkom prve prijave, pa plačaš letno članarino, ki znaša 150 dolarjev. Če v tem letu ne opraviš nobene menjave, naslednje leto ne rabiš plačati članarine. V to je vključena tudi njihova 24urna podpora in zavarovanje, v primeru, da bi šlo karkoli narobe. Pa še to, dlje časa, kot si član, manjšo imaš članarino. Prijaviš se lahko na njihovi spletni strani. Preko mojega linka dobiš še dodatnih 250 točk, ki jih lahko koristiš pri naslednji menjavi.
Predstavljaj si, da bi imel/a zastonj vse nočitve, ki jih v enem letu opraviš preko Bookinga ali katerega drugega ponudnika. Potem lahko res rečeš, da potuješ praktično zastonj. Mi v povprečju za eno nočitev preko Bookinga zapravimo ravno toliko, kot nas pride letna članarina. Da o ostalih ugodnostih ne govorim.
Ne. Menjave se lahko opravijo na različne načine. Lahko se opravi po dogovoru istočasno (simultaneous), v različnih terminih (non-simultaneous) ali pa celo tako, da pride nekdo k vam, takrat ko ste vi doma (host exchange). Potem pa je tu še en način in sicer menjava s točkami GuestPoint exchange. Pri taki menjavi na nek način svoje bivanje plačaš s točkami. To pride v poštev takrat, ko si tvoji gostitelji ne želijo v tvoje stanovanje, svojega pa vam vseeno oddajo v zameno za točke. Se sliši komplicirano? Pa v resnici ni.
Nekaj točk dobiš že ob sami prijavi, potem pa z vsako menjavo, ko nekdo pride k tebi, ti pa k njemu ne – dobiš točke. Točke se zbirajo na dan, torej na nek način vrednotijo koliko točk na dan je vredno tvoje stanovanje. Vrednost tvojega stanovanja ali hiše ti določi Home exchange ob registraciji in upošteva velikost stanovanja, ter lokacijo.
Vse je stvar dogovora med člani. Lahko se dogovoriš en vikend vnaprej (tako, kot smo se npr lani decembra za Graz), par mesecev (najbolj pogosto) ali pa celo za eno leto vnaprej (to je pogosto pri tistih, ki opravljajo dolgotrajne menjave – longterm exchange).
Ne. Lahko menjaš stanovanje za hišo z bazenom in obratno. Midva sva npr. zamenjala stanovanje v Ljubljani, za vilo z bazenom v Provansi, hišo z vrtom v Parizu,..
Iskreno naju je bilo pred prvo menjavo malce strah, pa ne zato, ker naju je skrbelo, da bi naju okradli, ampak, ker nisva vedela, kaj pričakovati. Z nekaterimi se nikoli ne srečaš v živo, zato sva pred prvo leto pred menjavami vedno opravila video klic. Vsi, ki sva jih do zdaj spoznala, so srčni ljudje, ki imajo enake vrednote, druži nas pa predvsem ljubezen do potovanj. Namesto, da te skrbi, da bi te okradli, se raje vprašaj, zakaj bi te okradel nekdo, ki ti je odprl vrata svojega doma. Če te še vedno skrbi, lahko določene stvari, ki ne želiš, da jih uporabljajo/vidijo, zapreš v posebno sobo in enostavno zakleneš vrata. Do zdaj so povsod puščali svoje osebne stvari, tudi računalnike, saj v principu Home exchange deluje na iskrenosti in zaupanju. No, seveda veš, kdo pride, saj menjavo lahko opravijo samo registrirani člani, ob kakršni koli težavi, pa se lahko obrneš na njihov support, ki je na voljo 24/7. Ko (če) se znebiš miselnosti »V moji postelji pa že ne bo noben spal«, »brskal mi bo po omarah« in »ukradel mi bo televizijo«, si odpreš vrata v svet, dobesedno. In s tem tudi izgovor »potovanja so draga« hitro odpade.
Zaenkrat še ne.
Preden sva postala starša, smo skupaj s kužkom prepotovali Francijo (menjave smo imeli v Annecy-ju, Parizu, Guer-u v Bretaniji, Nici, Provansi in Ligletu), kjer smo imeli povsod hiše z vrtom. Pot smo zaključili z menjavo v Italiji, v bližini Firenc. Naslednja leta sva potovala po Irskem, v Cornwallu, šla sva tudi na morje v bližnjo Hrvaško, spala pa sva tudi na čudoviti Amalfijski obali v Italiji.
Ko se nama je pridružila hči, smo že pred njenim prvim letom odšli na potovanje v bližnjo Madžarsko. Zaradi celotne situacije po svetu, smo predlani bolj »počivali« s potovanji, lani pa nam je celo uspelo narediti nekaj menjav. Bili smo na jezeru Como v Italiji, na Bavarskem v Nemčiji, na Madžarskem in v Gradcu. Letos pa nas že čakajo novi plani..
Največje prednosti Home exchange-a so udobje doma, kjer je na voljo vsa oprema, kot si jo vajen doma (oprema v kuhinji, dobre postelje, otroška oprema, avto – po dogovoru), dostopnost (hiše domačinov so ponavadi na boljših lokacijah), domačnost in seveda cenovna ugodnost. Zaradi Home exchange-a si lahko privoščimo počitnice na luksuznih lokacijah in predvsem daljše, kot bi si jih lahko sicer.
Povem, ko jih bom opazila. Ok, morda le ta, da si želiš zaradi ogromne izbire pustiti službo in samo še potovati.
Trenutno imamo že dogovorjeni menjavi v Bratislavi in na Dunaju, kamor se bomo odpravilli spomladi.
Foto: Sanja Cvitič, osebni arhiv
Sanja Cvitić
Zdaj je čas za skok v bistveno manj oblegan Dubrovnik! Če vam denarnica ne dopušča tedenskega poležavanja na plažah Dubrovnika, vseeno premislite o eno- ali dvodnevnem izletu. Če pa ste med drugim tudi oboževalec serije Igra prestolov, pa mislimo, da ne potrebujete dodatnega razloga za obisk. V Dubrovniku so namreč posneli kar nekaj kadrov te priljubljene serije.
Prvega dne ne prespite in si budilko nastavite najkasneje ob 9h. Tako boste ob 10h lahko že pri mogočnih vratih obzidja, še preden se bo mesto začelo prebujati. Na ta način se boste tudi izognili najhujši vročini, ki nastopi v poletnih mesecih. Mesto boste s sprehodom po obzidju spoznali v popolnoma drugi luči, čakalo vas bo namreč nešteto norih razglednih točk. Vstopnina stane 100 kun, priporočamo pa tudi najem vodiča, če bi želeli izvedeti več, saj ob poti ni informativnih tabel.
Če ste ljubitelj HBO-jeve serije Igra prestolov, potem zagotovo dopišite na seznam voden ogled prizorišč, kjer so snemali serijo. Peš tura traja približno dve uri in se je lahko udeležite v poletnih mesecih. Spada med bolj drage aktivnosti, stane okoli 180 kun.
Če fantazijske serije niso vaša stvar, se raje odpravite do trdnjave Lovrijenac. Na vrhu vas bo pričakal panoramski razgled na bujno zelenje naselja Lapad in na rdeče strehe starega mestnega jedra. Lahko bi rekli tudi popolno mesto za Instagram fotografijo.
Vzemite si čas za izlet na goro Srd in brez skrbi, do tja ni treba pešačiti. Na jugovzhodni strani mesta vas čaka žičnica, ki vas pripelje na vrh gore Srd. Povratne vstopnice stanejo 100 kun za odrasle, na voljo pa so tudi študentski popusti. Na vrhu vas bosta čakala čudovit razgled in restavracija z zmernimi cenami in dobro hrano.
Ker Dubrovnik slovi po visokih cenah nastanitev, smo poiskali ugodne akcije za hotele, ki jih lahko najdete TUKAJ.
Dubrovnik ni samo staro mesto in za popolno doživetje je najbolje, da se popoldne odpravite in raziščete predmestje. Plaži Lapad in Port Gruž sta približno 20-30 minut hoje ali 10 minut vožnje z avtobusom od mestnega obzidja. Če iščete senco, vam priporočamo sprehod po obalni poti Babina kuka, ki vas bo pripeljala do idiličnega zdraviliškega kompleksa zgrajenega v skali.
Foto: Unsplash