Julijske Alpe med top pohodniškimi destinacijami po izboru Guardiana

Ugledni britanski časopis The Guardian je Slovenijo in Julijske Alpe vključil na seznam destinacij, ki jih priporoča za obisk.

Britanski časopis Guardian je objavil seznam 40 najboljših krajev, ki se jih po njihovem mnenju splača obiskati. Med priporočene je uvrstil tudi pohodniško pot Julijske Alpe. Gre za 300 kilometrov dolgo krožno pohodniško pot po Julijcih.

Slovenske alpske lepote, ki niso le Triglav

Na novo osnovana pot okrog Julijskih Alp v osnovi poteka v smeri urinega kazalca. Razdeljena je na priporočljive etape. Dnevne etape so zasnovane tako, da je v krajih od začetka oziroma konca možno prenočiti. Tam je tudi možnosti za okrepčilo ali nakup hrane in pijače. Etapa se, če je le mogoče, začne na železniški ali avtobusni postaji. To pohodnikom omogoča trajnosten in mobilen dostop.

Julijci ob boku New Yorku, Japonski in Velikem kanjonu

Na lestvici 40 destinacij, ki si jih je vredno ogledati, so med drugim izpostavili tudi otok Madeiro, Lyon, Bristol, Manchester, Severno Irsko, Veliki kanjon, Argentino, Belize, Etiopijo, Jordanijo, New York, Normandijo, Singapur in Japonsko.

OD RATEČ DO MOJSTRANE

Pot se začne na državni meji med Slovenijo in Italijo v Ratečah, do koder bodo pohodniki z zadnje etape prispeli iz Bovca oziroma Loga pod Mangartom. Pot gre dalje skozi vaško jedro Rateč, mimo izvira Save Dolinke v Zelencih in pod pobočji Vitranca v Kranjsko Goro. Tam je pravzaprav začetek prve etape poti. Iz Kranjske Gore vodi pot po levem bregu Save Dolinke. Nato se vzpne na slikovit in razgleden Srednji vrh. Od tam nazaj v dolino in od Belce naprej po desnem bregu Dolinke do Mojstrane, kjer se etapa zaključi.

JESENICE – ŽIROVNICA – RADOVLJICA – BLED

Iz Mojstrane se pot vije prek sončnih Karavank, Dovških Raven po gozdnih cestah vse do Plavških rovtov, od koder se spusti na Jesenice. Skozi muzejsko Staro Savo in pod Mežakljo pot vodi na Lipce in prek Dobravskega polja, v vasi pod Stolom. Vasi pod Stolom od Žirovnice do Rodin povezuje pot kulturne dediščine, ki jim pot okrog Julijskih Alp v dobršni meri sledi.

Z Rodin se povzpnemo na Svetega Petra nad Begunjami, ki nudi enega najlepših razgledov na Julijske Alpe z vzhoda. Hkrati pa odpira pogled skoraj vse do Ljubljane. Nadalje pot vodi skozi vasi Begunje, Dvorsko vas, Gorico in Vrbnje do Radovljice, se spusti k Savi ter ob njenem levem bregu mimo sotočja obeh Sav – Bohinjke in Dolinke – pripelje na Šobec ter od tam na Bled.

POKLJUKA – RIBČEV LAZ – BOHINJSKA BISTRICA

Dalje gre pot ob severni obali jezera pod Blejskim gradom do železniške postaje Bled Jezero in od tam v Gorje. Tu se začne zahteven vzpon na Pokljuko. Pot vstopi v Triglavski narodni park in vodi skozi naraven spomenik Pokljuška soteska čez planini Kranjska dolina in Zajavornik v vas Goreljek na Pokljuki.

Nato se pot spusti skozi slikovite vasi Gorjuše, Koprivnik, Jereko, Zgornje bohinjske doline skozi vasi (Češnjica, Srednja vas, Studor, Stara Fužina) do Ribčevega Laza. Tam začasno zapusti zaselke in vodi pod vznožje spodnjih bohinjskih gora in čez slikovito Dobravo vse do Bohinjske Bistrice.

V Bohinjski Bistrici se pot okrog Julijskih Alp počasi poslovi od Gorenjske. Vodi le še navkreber čez Nemški Rovt in naprej po gozdnih cestah in poteh vse do sedla Vrh Bače. S sedla se spusti v vas Bača, iz vasi pa mimo osamljene kmetije Kacempoh na Kalarsko brdo. Tam se križa s planinsko potjo za Črno prst.

Udobnejša in hitrejša pot do te točke vodi tudi z vlakom skozi bohinjski predor v Podbrdo in navzgor po planinski poti.

VRH BAČE – GRAHOVO – MOST NA SOČI

Skozi slikovite gorske vasi Kal, Stržišče, Znojile in vse do Oblok pot sledi trasi znanega maratona štirih občin. Iz Oblok se pot nadaljuje po stari cesti, ki nas v zložnem spustu povede na današnjo glavno cesto skozi Baško grapo. Po dobrem kilometru jo v vasi Koritnica zapustimo in se po klancu spustimo do reke Bače.

Iz Grahovega se pot ponovno vzpenja – sledimo starim razglednim potem do kmetije Ravence in naprej do vasi Temljine, spustimo se na Knežo, od tam pa sledimo kar stranski cesti proti Tolminu čez Hum do vasi Ljubinj. Malce pred vasjo poiščemo gozdno pot na levi, ki nas popelje na vrh Senice, imenitno razgledišče na Sočo, okoliške gore in dolino. Še zadnji izraziti spust na primorski strani zaključimo na Mostu na Soči.

Ne spreglejte: Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos (klik)

TOLMIN – KOBARID – BOVEC

Od Mosta na Soči pa vse do Bovca naše potovanje okoli Julijskih Alp nadaljujemo ob reki Soči. Najprej po urejeni sprehajalni poti ob jezeru do Tolmina, nato izmenično po poljskih poteh in stranski cesti »na sončni strani«, kot pravijo domačini, do Kobarida, kjer pri odcepu poti za znameniti slap Kozjak (ker je le par minut stran, si ga je vredno ogledati) ulovimo stezo, ki nas mimo vasi Trnovo, Srpenica in Žaga, vse so na nasprotnem bregu, popelje vse do Loga Čezsoškega. Tu ponovno stopimo na asfaltirano stransko cestico, ki ji mimo slapu Boka sledimo v Čezsočo in naprej v Bovec.

Ne spreglejte: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko (klik)

LOG POD MANGARTOM – PREDEL – RAJBELJ – RATEČE

V Bovcu poiščemo zgodovinsko pot, ki nas mimo trdnjave Kluže in naprej ob reki Koritnici vodi v Log pod Mangartom, postavljen pod mogočne alpske zidove Mangarta, Jalovca in Loške stene. Iz Loga nas za Pokljuko in Bačarskim sedlom čaka tretji največji vzpon na našem krogu, čez prelaz Predel. Takoj za mostom na koncu vasi poiščemo stezo, ki nas popelje med slikovite slapove v soteski Predilnice in ji sledimo vse do prelaza.

Na italijansko stran nadaljujemo po cesti, ki pa jo že na tretjem ovinku zapustimo in nadaljujemo kar naravnost naprej po stari poti v rudarski Rajbelj. Na vroč poletni dan se je vredno spustiti tudi do jezera pod prelazom in zaplavati. Iz Rajblja nadaljujemo najprej po nasipih rudniške jalovine in nato nekaj kilometrov po cesti. Malo pred koncem doline prečkamo most čez reko in nadaljujemo po poljskih poteh do kolesarsko pohodniške steze, ki povezuje Trbiž in Kranjsko Goro. V Ratečah se ponovno vrnemo na slovensko stran.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Kraljevski oddih na turistične bone v dvorcu s pogledom na Triglav

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Preberite še: Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Pet odličnih idej, kje preživeti čudovit vikend!

Delovni teden smo zaradi prazničnega ponedeljka komaj začeli, mi pa že razmišljamo, kje bi preživeli prihajajoči vikend. In čeprav se vreme še ni dokončno odločilo, kaj nam bo zagodlo ob koncu tedna, zaenkrat lahko računamo na vsaj pretežno oblačno razpoloženje, ponekod pa nas bo razveselilo tudi sonce. Skratka, prijeten nedeljski izlet nam ne uide, zato smo spodaj pripravili pet predlogov, kam se odpraviti na sproščujoč enodnevni odklop in pripravili tudi alternative za primer dežnih kapelj.

#1 Adrenalinski dan s prijatelji ob Kolpi

Rafting, adrenalinske vragolije in skoki z višine, združeni v prijetno druženje s prijatelji so vedno dobra ideja. Zberi svojo družbo ali člane svoje družine in se z njimi odpravi v idilično Belo Krajino, kjer lahko računaš na dan, poln smeha in zabave, preživet ob reki Kolpi.

#2 Pohod ob ponoru reke Reke po parku Škocjanske jame

Tradicionalni pohod po parku Škocjanske jame bo letos potekal že dvaindvajsetič zapored. Trasa poti je zelo razgibana, ni pa zahtevna, tako da je pohod primeren za vse starosti, pa tudi tvoj pasji prijatelj bo vesel malo daljšega sprehoda. Pohod traja štiri ure, pot nas bo vodila čez panoramsko kraško pokrajino, zavili pa bomo tudi v notranjost Škocjanskih jam, ki se ponašajo z največjim odkritim podzemnim kanjonom na svetu, na njihovem majhnem prostoru pa so razviti mnogi kraški pojavi, ki privabljajo krasoslovce s celega sveta. Več o pohodu in zemljevid poti si lahko ogledaš tukajpohod pa bo potekal tudi v primeru dežja.

#3 Sproščujoče razvajanje ob morju

Lahkoten sprehod čez portoroško riviero lahko nadgradiš z nekaj urnim razvajanjem celotnega telesa v Lifeclass spaju enega od vrhunskih hotelov na obali. Kopanje, savnanje in masaža bodo iz tvojega telesa odpravili še zadnje posledice spomladanske utrujenosti, popoln dan pa lahko zaključiš še z okusno večerjo v restavraciji Adria Grand Hotela Portorož.

#4 Wellness dan s pogledom na jezero

Sproščujoč dan v wellnessu lahko preživiš udi na gorenjskem koncu in sicer na Bledu v wellnessu Živa, kjer lahko ta vikend storitve koristiš za skoraj polovično ceno, če si priskrbiš kupon, ki ga najdeš tukaj. Sprehod okoli jezera seveda ne uide, po čudovitem detoks dnevu pa ne rabiš šteti niti kalorij pri kremni rezini. 

#5 Skok v Benetke

Tudi en dan je dovolj, da obiščemo drugo državo – še več, obiščemo lahko eno izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih destinacij, romantične Benetke. Bodisi si to mesto že obiskal, bodisi si ga želiš ogledati prvič, pisane hiše, neskončni kanali, Doževa palača, Trg svetega Marka, gondoljerji in odlična kava so gotovo tehtni razlogi za enodnevni skok v Benetke, ki ne razočarajo niti, ko jih obiščemo dvajsetič.

Foto: Shutterstock, arhiv

To nedeljo na tradicionalni pohod čez kraške jame

Primorski zrak, UNESCO dediščina, dobra družba in kraška pojedina. Sliši se idealno, prihajajoča nedelja pa je odlična priložnost, da združiš prijetno s koristnim. Pravzaprav kar prijetno s prijetnim, saj za tokratni vikend izlet ne načrtujemo nič težkega. Boš pa malo pretegnil noge, to je koristen del načrta. Odpravili se bomo namreč na pohod ob reki Reki, čez kraške doline in strmine.

Tradicionalni pohod po parku Škocjanske jame bo letos potekal že enaindvajsetič zapored. Trasa poti je zelo razgibana, ni pa zahtevna, tako da je pohod primeren za vse starosti, pa tudi tvoj pasji prijatelj bo vesel malo daljšega sprehoda.

škocjanske jame

IMG_1343

Pot pod noge, začnemo v vasi Matavun ter nadaljujemo skozi Naklo do reke Reke. Od tu naprej sledimo njenemu toku, tako da ni bojazni, da bi se kdo izgubil. Pot vodi skozi eno izmed Škocjanskih jam, ki so uvrščene na seznam UNESCO dediščine. Jame se ponašajo z največjim odkritim podzemnim kanjonom na svetu, na njihovem majhnem prostoru pa so razviti mnogi kraški pojavi, ki privabljajo krasoslovce s celega planeta.

IMG_1342

Začrtana pot nato prečka reko ter nadaljuje v nasprotni smeri njene struge. Spotoma si lahko ogledate razvaline Školjskega gradu in freske Janeza iz Kastava, ki je znan po svojem Mrtvaškem plesu v Hrastovljah. Letos se bo na poti prvič možno povzpeti še malce višje, saj boste lahko občudovali razgled na celoten Kras s Škocjanskega cerkvenega zvonika oziroma turna, kot mu pravijo domačini.

jezero velika dolina66283škoc

Pohod se zaključi v kraju Škocjan, dan pa zlepa še ne gre proti koncu. Po dolgem sprehodu, ki je koristil telesu, obnovil tvoje znanje o kraških pojavih ter očistil pljuča in misli, sledi še prava mala kraška pojedina z živo glasbeno spremljavo. Primorskih štrukljev, domače jote in mesa ne bo zmanjkalo, gotovo pa se prileže tudi kakšen kozarec terana. Skratka, nismo še slišali, da bi na Primorskem kdo ostal lačen ali pa celo slabe volje. To preprosto ni mogoče.

IMG_1340

Vreme bo sončno, družba je zagotovljena, prilagamo pa še zemljevid poti, da se ne bo kdo izgubil. Podrobnejši opis trase je na voljo na spletni strani: http://www.td-skocjan.si/

zem

Foto: TD Škocjan, Park Škocjanske jame, Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.