Predstavljajte si sprehod po belih ulicah s čudovitimi modrimi kupolami, sprostitev na plažah z vulkanskim peskom in uživanje v najboljših sončnih zahodih v življenju. Santorini je eden najbolj čarobnih grških otokov in je popoln kraj za poletni pobeg.
Santorini je znan po svojih belih hišicah z modrimi kupolami, ki se slikovito dvigajo nad Egejskim morjem. Zagotovo se znajde na marsikateri bucket listi in morda je ravno 2025 pravi čas, da ga odkljukate.
5 stvari, ki jih morate doživeti na Santoriniju
Sončni zahodi v Oii
Oia je svetovno znana po svojih osupljivih sončnih zahodih, ki jih občudujejo popotniki z vseh koncev sveta. Najboljša mesta za opazovanje so stari grad, terasa lokalne taverne ali pa preprosto sprehod ob robu pečine.
Plavanje in sprostitev na vulkanskih plažah
Santorini slovi po svojih vulkanskih plažah. Obiščite Rdečo plažo, ki jo krasijo značilne pečine, Črno plažo Kamari z vulkanskim peskom ali Belo plažo, do katere lahko dostopate le z ladjico.
Raziskovanje starodavnega mesta Akrotiri
Arheološko najdišče, znano kot “grški Pompeji”, ponuja vpogled v izjemno napredno civilizacijo iz bronaste dobe. Sprehodite se med ostanki stavb, freskami in ulicami, ki so jih odkrili po vulkanskem izbruhu.
Degustacija lokalnih vin
Santorini je znan po svoji vinski kulturi, zlasti po sorti Assyrtiko, ki uspeva v vulkanskih tleh. Obiščite vinske kleti in poskusite lokalna vina, med njimi tudi sladki Vinsanto, ob razgledih na vinograde in morje.
Pohod od Fire do Oie
Za ljubitelje narave je 10-kilometrska pot ob robu kaldere nepozabna izkušnja. Med potjo vas bodo spremljali dih jemajoči razgledi, očarljive vasice in čudoviti kotički za fotografiranje.
Z Megabonom na Santorini v lastni režiji
Če načrtujete obisk Santorina, ki bi združeval svobodo in organizacijo glavnih točk, ponuja Megabon paket “Pravljičen oddih na otoku Santorini“.
Paket vključuje:
7 nočitev za dve osebi v hotelu ali apartmaju (odvisno od razpoložljivosti).
Povratno letalsko karto iz Benetk do Thire za dve osebi.
Ročno prtljago (dimenzije 55 x 40 x 20 cm) za vsakega potnika.
Ponudba je unovčljiva od 3. junija do 26. septembra 2025, z odhodi ob torkih in petkih. Cena paketa je 999 € za dve osebi, vendar je informativna in se lahko spreminja glede na povpraševanje in razpoložljivost.
Za več informacij in rezervacije obiščite spletno stran Megabon (TUKAJ).
Bi poletje preživeli na enem najbolj priljubljenih grških otokov? Obiščite Megabon (TUKAJ) in si zagotovite nepozaben dopust.
S temi nasveti bodo potovanja 2025 boljša kot kadarkoli prej!
Vzemite si čas za raziskovanje svojega domačega mesta
Ko nas zagrabi potovalna mrzlica, je rešitev lahko veliko bližje kot si mislimo. Ste se kdaj kot turist odpravili v svoje domače mesto? V muzej, gledališče, po ulicah, ki pričajo o tem ali onem zgodovinskem obdobju? Ste se fotografirali na najlepših točkah? Spili najboljšo kavo in opazovali mimoidoče? Poskusite! Navdušeni boste. Hkrati pa boste prihranili nekaj denarja in si lahko privoščili daljše potovanje v tujino. potovanja 2023
Ustvarite si potovalno tablo vizij
Tabla vizij ali “vision/mood board” je odličen način, kako splanirati naslednje potovanje in se ga dodatno veseliti. Ustvarite tablo s fotografijami in idejami, kaj boste videli, kaj jedli, obiskali, počeli… Tablo lahko naredite ali za vaše naslednje potovanje ali za potovanje, ki si ga želite v prihodnosti. V tem primeru vam tabla služi kot navdih in orodje za manifestacijo.
Potovanja vključite v svoj mesečni finančni plan
Se vam zdi, da nikakor ne zberete dovolj za svoje sanjsko potovanje ali za izlete, ki si jih želite? Planirajte vsak mesec! Naredite si finančni plan, poglejte, kje bi lahko prihranili in poskusite 5-10% svojih prihodkov postaviti na stran za svoje potovanje. Morda bo trajalo dlje časa, ampak vsekakor manj kot če se sploh ne lotite.
Poizkusite nekaj, česar še nikoli niste
Pravo zadovoljstvo se začne ko stopite izven svoje cone udobja. Poskusite nekaj povsem novega. Nekaj, česar se morda malce bojite ali pa nekaj, s čimer že nekaj časa oklevate. Pa naj bo to nova svetovna jed, izlet v neznano ali kaj večjega.
Naučite se skuhati tradicionalno jed države, ki jo želite obiskati
Hrana je velik del vsake kulture. Skoznjo spoznavamo ljudi in kraje. Poglejte svojo tablo vizij in si izberite jed, ki jo boste poskusili pripraviti kar doma. To bo še polepšalo vašo izkušnjo s potovanjem in vas zbližalo s kulturo, ki jo boste spoznavali! Pa dober tek!
Investirajte v dober potovalni kovček
Prtljaga je velik del vsakega potovanja. Kvaliteta kovčka pa je ključna za vašo izkušnjo tako na letališču kot na samem potovanju. Naj bo lahek, mobilen in z veliko predali. Naučite se tudi optimalno spakirati in svet vam bo ležal na dlani!
Naučite se osnov novega jezika
Danes se lahko osnov jezika naučite na spletu ali s pomočjo številnih (tudi brezplačnih) aplikacij. Naučite se osnov novega jezika. To ni samo praktično, je tudi odlično za vaše možgane in samopodobo.
Na družbenih omrežjih sledite profilom, ki vas navdihujejo
Naredite “čistko” na svojih družbenih omrežjih in si izberite le profile, ki vas navdihujejo, vas motivirajo in vam pomagajo s koristnimi informacijami. Ne pozabite slediti Vandraj.si😉
Kolikokrat smo si že obljubili, da bomo v svoje potovalne navade dodali več zdravja in nege? Leto 2025 naj bo leto, ko te obljube končno izpolnimo!
To, da je nega kože na potovanjih pomembna ravno toliko kot dobra obutev, čivkajo že vrabci na strehi. Pripravili smo nekaj dobrih napotkov, ki vam bodo pomagali uresničiti plane o zdravi in sijoči koži tudi ko niste doma. Ne spreglejte koristnih namigov!
Nakupujte vsestransko in kompaktno!
Ko pakiramo kozmetiko za na pot, si vsi želimo vsestranskih in kompaktnih izdelkov tako za nego kot lepotičenje. Da porabimo čimmanj prostora, a imamo hkrati vse, kar potrebujemo, je potrebno upoštevati le nekaj profesionalnih namigov.
Izdelke v velikih embalažah (kot so npr. čistilci kože) prelijte v manjše potovalne stekleničke. Tako boste zmanjšali tudi težo svoje prtljage.
Kupite manjše – potovalne izdelke in multifunkcionalne sete.
Izdelke v manjših embalažah lahko v prednovoletnem času dobite v številnih adventnih koledarjih.
Izbirajte večfunkcionalne izdelke: vlažilna krema s SPF; vlažilni spreji, ki jih lahko uporabite tako kot tonik kot osvežilec tekom dneva.
Ne pozabite na čistilo!
Na potovanjih je zelo pomembno, da s seboj vzamete dobro čistilo za kožo, da odstrani vse nesnage iz okolja. Če ste omejeni s težo prtljage, za čiščenje izberite čistilne blazinice iz mikrofibre, za večkratno uporabo, ki za odstranjevanje nečistoč in make upa potrebujejo samo vodo ali čistilni žele.
Vlažilne in hranilne kreme
Predlagamo, da kožo obraza pripravite na vse spremembe že pred potovanjem; temeljito jo očistite, navlažite in nahranite. Vse produkte potem vzemite s seboj v mini embalažah. Odlična ideja pa je tudi priročen osvežilni sprej, ki ga lahko spravite v torbico in kožo osvežujete celo tekom dneva. Brez skrbi, sprej ne poškoduje make-upa.
Skozi vročino in mraz
Nepogrešljiva kombinacija za ohranjanje zdrave in sijoče kože na potovanjih sta SPF (zaščitni faktor) in vlažilni primer ali sprej. SPF in vlažilni primer ali sprej skupaj ščitita in negujeta kožo pred izsušitvijo, poškodbami ter vplivi okolja. Prav tako omogočata, da se počutite sveže in samozavestno, medtem ko raziskujete svet.
UV-žarki prodrejo skozi oblake ter poškodujejo kožo, ne glede na to, ali potujete v tropske kraje, na smučanje ali v mestne destinacije. Sončne opekline niso samo neprijetne, ampak lahko tudi pokvarijo celotno potovanje. SPF je vaša prva obrambna linija. Dolgi leti, klimatske naprave in suho okolje (npr. visoke nadmorske višine ali vroče puščave) pa kožo močno izsušijo. Vlažilni primerji ali spreji ji hitro povrnejo vlago in svežino. Namig: Vlažilni primer/sprej uporabite pred nanosom SPF, saj pomaga enakomerno porazdeliti izdelek in izboljša njegovo absorpcijo.
Poskrbite tudi za ustnice in roke
Ne pozabite na UV zaščito v obliki balzama za ustnice, ki preprečuje razpokane ustnice zaradi sonca, mraza in zunanjih aktivnosti. Roke pa boste ohranili mehke in negovane z negovalnimi olji. Namig: Negovalna olja lahko uporabite za vse dele telesa, in tudi za lasne konice.
Namig: Če ste na preventivno pozabili ali so bili zunanji dejavniki preprosto prehudi, pa vam bo na pomoč priskočila negovalna maska.
Še nekaj besed o ličilih – lahko in obstojno
Na potovanje lahko vzamemo cel kozmetični kovček, ampak nemalokrat je tak podvig preprosto predrag. Če ste omejeni s količino, ne skrbite, še vedno lahko imate s seboj vse, kar potrebujete, le malo več organizacije je potrebne. Na svoj potovalni seznam vključite nevtralna senčila. Izberite manjše paletke ali paletke, kjer imate v eni paleti poleg senčil še osvetljevalec, rdečilo in bronzer. Super so tudi mono senčila ali senčila v barvici, za nanos katerih potrebujete samo prste. Nikar ne pozabote na dober eyeliner in rdečo šminko.
Za trajnejše ličenje med dolgimi dnevi ogledov izberite BB ali CC kreme ali skin tinte, ki vašo kožo poenotijo s koktejlom hranilnih sestavin in kože ne obtežijo. Make up pa »zaklenite« s fiksirnim sprejem, ki vaše kože ne bo obtežil, zagotovil pa bo celodnevno obstojnost.
Kaj pa lasje?
Na potovanjih so številnim zunanjim dejavnikom, kot so sonce, veter, slana voda, klor, mraz ali suh zrak, izpostavljeni tudi naši lasje. Tukaj je nekaj nasvetov, kako lahko zaščitite lase in ohranite njihov zdrav videz, ne glede na destinacijo:
Hidratacija od znotraj: Pijte dovolj vode, saj hidrirano telo vpliva tudi na zdravje las.
Uporabite mehke elastike: Na potovanju nosite lase v rahlih pričeskah, da preprečite lomljenje. Izogibajte se tesnim gumicam, ki lase vlečejo ali poškodujejo.
Čop za zaščito: Če so vaši lasje zelo dolgi, jih spnite v čop ali figo, da preprečite zapletanje in trenje.
Uporabite lamelarne vodico, ki je edinstvena kombinacija maske za lase in balzama.
Upamo, da vam bodo naši nasveti pomagali pri potovanjih v 2025!
Bliža se 27. september, mednarodni dan potovanj. Izbrskali smo nekaj zanimivih dejstev o potovanjih, svetu in destinacijah, ki ste jih že ali pa jih še boste nekoč obiskali.
1. Najdaljši komercialni let 30 ur, najkrajši 2 minuti
Letalska družba Qantas je med leti 1943 in 1945 izvajala lete med Avstralijo in Šrilanko, ki so jih imenovali kar “leti z dvojnim sončnim vzhodom”. Let je trajal več kot 30 ur, potniki pa so lahko med letom kar dvakrat občudovali sončni vzhod. Danes je najdaljši let dolg 17 ur in 50 minut. To je let med Singapurjem in New Yorkom. Najkrajši let pa traja približno minuto in pol, saj leti med škotskima otokoma Westray in Papa Westray, ki stojita le slabe 3 kilometre narazen. svet
2. 17 držav na svetu je popolnoma brez rek
Na svetu je 17 držav, ki nimajo nobene reke. Najbolj znana med njimi je Savdska Arabija.
V Savdski Arabiji ne boste našli nobene reke.
3. Kitajci upoštevajo isti čas na obeh koncih Kitajske
Čerpav se država razteza na petih geografskih časovnih pasovih, se od enega do drugega konca Kitajske uporablja le en čas.
4. Najdaljše uradno ime države na svetu nosi Velika Britanija
Velika Britanija je država, ki nosi najdaljše uradno ime na svetu. Uradno se namreč imenuje Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske. svet
5. Različna obroka za pilota in kopilota
Po standardni konvenciji morata pilot in kopilot za isti let pojesti različna obroka pred vzletom. To je zato, da ne bi pri obeh prišlo do zastrupitve s hrano. Če bi prišlo do težav pri enem, lahko tako drugi prevzame letalo.
Pilot in kopilot ne smeta zaužiti istega obroka pred letenjem.
6. Na Švedskem je popularna pizza z banano
Res je, na Švedskem na pizzi jejo banano! Pizza se imenuje Tropicana, na njej pa se poleg banane znajdejo paradižnikova omaka, sir, šunka, ananas in curry!
7. Kitajski zid v resnici ni viden iz vesolja
Kljub splošnemu prepričanju, Kitajski zid iz vesolja ni viden s prostim očesom. Je preozek, da bi bilo to možno. Je pa iz vesolja viden kompleks belih plastičnih rastlinjakov v španski Andaluziji. Razteza se na 260 km2 in je prostor, kjer pridelajo večino zelenjave in sadja zase in za izvoz. Zaradi bele barve in plastičnega materiala, mu ob pogledu iz vesolja rečejo tudi “plastično morje”:
Kitajski zid ni viden iz vesolja!
8. V Sudanu več piramid kot v Egiptu
V Sudanu je več antičnih piramid kot v Egiptu. V Egiptu jih je nekaj čez 100, v Sudanu pa kar 250. Piramide so nastale med leti 2500 pred. Kr. in 300 n.št.
9. Na otoku Yap kamni kot plačilno sredstvo
Na otoku Yap v Mikroneziji še vedno uporabljajo kamne kot plačilno sredstvo. Vrednost kamna sloni na njegovi velikost in poreklu. Kamne uporabljajo pri tradicionalnih ceremonijah, kot so poroke na primer, za vsakdanjo rabo pa so že začeli uporabljati ameriške dolarje. Na otroku za trgovanje uporabljajo tudi školjke.
10. Najsrečnejši jezik na svetu je španščina
Glede na raziskavo je španščina jezik, ki vsebuje največ pozitivnih, veselih besed. Sledijo ji portugalščina, angleščina, indonezijščina in francoščina.
Si predstavljate, da bi lahko skozi celo leto delali kar na plaži, pod palmo? Potovali po svetu in služili zraven? Katere so najboljše destinacije za digitalne nomade?
Kdo so digitalni nomadi?
Digitalni nomadi so zaposleni, ki niso odvisni od lokacije in lahko svoje delo opravljajo na daljavo. Tak način dela je zelo priljubljen med mladimi, zaradi epidemije pa se je razširil na širšo populacijo. Digitalno nomadstvo je še en velik korak dlje od dela od doma. Delaš lahko kjerkoli na svetu, potuješ in zraven služiš. Države že ponujajo posebne vize za digitalne nomade in skrbijo, da jim nudijo vse, kar potrebujejo za uspešno delo in zaslužen počitek. destinacije za digitalne nomade.
Digitalni nomadi so dobrodošli po celem svetu, saj destinacijam predstavljajo nov vir zaslužka. Evropa, Amerika in Azija so se hitro prilagodile na njihove potrebe in jih že vabijo k sebi, kjer zanje poskrbijo na vseh področjih. Seveda se ob izpadu dobička zaradi pandemije dodatno zainteresirane, da postanejo uspešne kot destinacije za digitalne nomade.
Digitalno nomadstvo je vedno bolj priljubljeno tudi med Slovenci. Digitalni nomadi so na primer lahko pisci oglasov, blogerji, skrbniki družbenih omrežij, novinarji, fotografi, oblikovalci, virtualni asistenti, prevajalci, poklici povezani z IT področjem, delavci v marketingu, umetniki, razvijalci aplikacij, lastniki podjetij…
Kaj morajo ponujati dobre destinacije za digitalne nomade?
Seveda se digitalni nomadi med sebo razlikujejo in imajo različne želje, a dobre destinacije za digitalne nomade morajo zagotovo imeti:
hiter in ugoden internet
ugodno ceno bivanja
prostore za co-working
varnost, udobje
prijetno podnebje, živahno družabno življenje in veliko možnosti za izvajanje prostočasnih aktivnosti
Preden se odločite za destinacijo, si poglejte, kakšni so tam stroši bivanjaTUKAJ.
Najboljše destinacije za digitalne nomade
Lizbona, Portugalska
Lizbona je popolna kombinacija razvitega evropskega mesta z vsemi prednostmi, ki jih to ponuja, in sončnih dni na plaži. Lizbona je univerzitetno mesto, kar pomeni veliko prostora za izobraževanje, pa tudi za druženje.
Je varna in ravno prav velika, s plažami, več možnostmi za najem mize v co-working prostorih, predvsem pa je za Slovence lahko in hitro dostopna.
Malaga, Španija
Španija je zelo priljubljena med digitalnimi nomadi. Letos je sprejela celo posebno delovno vizo, ki digitalnim nomadom, ki prihajajo izven EU, omogoča posebne prednosti. V Španiji deluje tudi več društev, ki pomagajo digitalnim nomadom, da se lažje znajdejo in povezujejo. Španija je priljubljena, ker je sončna in za Slovence zelo blizu.
Kljub temu, da je v Španiji več primernih mest, je absolutni zmagovalec obmorsko mesto Malaga. Življenje v Malagi je cenejše, mladostno, urbano in sproščeno. Tu deluje tudi prvi center za digitalne nomade na svetu.
Istanbul, Turčija
Mogoče na prvi pogled ni najbolj očitna izbira, ampak Istanbul je idelaen za vse, ki iščejo mesto, ki ne spi. Živahno, drugačno, polno zgodovine in kulture, umetnosti in življenja. Zagotovo bo v velik navdih vsakemu, ki ga obišče in doživi.
Med digitalnimi nomadi je priljubljen, ker so lokali za delo in sprostitev odprti dolgo v noč in ker je cena bivanja zelo ugodna.
Chiang Mai, Tajska
Kar je za digitalne nomade Španija v Evropi, je Tajska v Aziji. Tajska je najbolj priljubljena destinacija za digitalne nomade na svetu. Ima toplo podnebje, čudovito naravo, lepe plaže in živahno družabno življenje. To je v kombinaciji z ugodno ceno bivanja idealna destinacija.
Chiang Mai je najljubša destinacija za digitalne nomade in je na splošno eno najboljših mest za bivanje nasploh. Je polno zgodovine in starih templjev, hkrati pa ga obkroža čudovita narava. Mešanica kulture, toplih dni skozi vse leto in bujnega zelenja, bo začarala vsakogar.
Bangkok, Tajska
Še eno tajsko mesto, Bangkok, je idelano za vse, ki bi delali in hkrati raziskovali svet. Posebej bo pritegnil žurerski tip ljudi, saj je dom bogatemu nočnemu življenju. Idealen je za vse, ki si po trdem delu čez dan želijo privoščiti konkretno zabavo.
Bangkok je tudi mesto polno kulture in zgodovine, izjemno priljubljen je tudi zaradi ugodnega bivanja in nezamenljive ulične hrane.
Canggu, Indonezija
Mala vasica na jugu Balija je najboljša izbira za tiste, ki imate radi sproščeno in umirjeno vzdušje. Zadnja leta najljubša izbira za priseljence in digitalne nomade, se smatra za eno najbolje varovanih azijskih turističnih skrivnosti.
Canggu je raj za surferje, tiste, ki obožujete jogo in tiste, ki bi cel dan delali kar na plaži.
Buenos Aires, Argentina
Benos Aires se je na seznamu znašel zaradi izredno ugodne cene bivanja in ker ima to veliko argentinsko mesto močan evropski utrip. Evropski nomadi se bodo tako hitro počutili kot doma. Le da bo tam ceneje, topleje in bolj živahno.
To lepo mesto, polno čudovite arhitekture, je posebej privlačno za bolj umetniške tipe. In spet… plaže,
Ho Chi Minh, Vietnam
Zadnje na seznamu je mesto Ho Chi Minh. Vietnamsko mesto, kjer se dopolnjujeta stara in nova arhitektura. Zgodovina in sodobnost. Posebej privlačno bo mesto za vse, ki obožujete zgodovino in muzeje, pa tudi za vse, ki vas bolj privlačijo sodobni trendi, nakupovanje in nočni klubi.
V Ho Chi Minhu boste uživali tisti, ki imate radi glasnost in gnečo. Pa tudi vsi, ki iščete čimbolj ugodno varianto dela od daleč od doma.
Ko se odpravljate na družinske počitnice z otroki, se količina prtljage ne podvoji, ampak vsaj potroji. Četudi je novi potnik čisto majhen, zahteva kup pripomočkov in oblek. Tole je seznam potrebščin, ki vam zna priti prav na počitnicah z majhnim otrokom.
Ne glede na to, ali se na družinske počitnice odpravljate z dojenčkom, malčkom ali najstnikom, predvsem preverite, kako je z zavarovanjem in kakšen je dostop do zdravnika. Vse ostalo lahko nekako urejate tudi med potjo, če bi bilo nujno.
Za dojenčka
– Podloga za previjanje
– Tetra plenice
– Plenice za enkratno uporabo
– Krema za ritko
– Vlažilni robčki
– Sudocrem (mini pakiranje, ker nikoli ne veš, kdaj bo ritka vneta)
– Steklenička
Osebna higiena
– Milo
– Losjon oz. kremica (npr. za na morje za zvečer po kopanju, ko je koža razdražena od sonca)
– Brisača
– Sončna krema
– Fiziološka raztopina
– Zobna ščetka
– Krtača in špangice za punčke
– Bepanten
– Razkužilni robčki
Igrače
– Igrače za na pot (letalo, letališče, avto, ladja, avtobus, …) naj bodo nove oz. take, ki jih že dolgo niso videli, da jim bodo zanimive. Za večje otroke so super kakšni delovni zvezki z nalepkami
– Igrača za spanje (v avtu in na destinaciji)
– Družabne igre
– Igrače za vodo/sneg/pesek… odvisno od destinacije
Hrana
Ko potujete z otroki, je pomembno, da imate ves čas s sabo vodo. Super je tudi v nahrbtniku vedno imeti kakšne prigrizke. Načeloma se hrana povsod lahko kupi, manjši problem je lahko le pri uvajanju goste hrane.
Če vidite težavo, pripravite vnaprej:
– Kašice za zjutraj in zvečer
– Sadne in zelenjavne kašice
– Prepečenci, grisini, piškotki
– Lonček za pitje ali flaška
– Slinček (vsaj 3x)
– Žlička (ni nujno)
Zdravila
Pri zdravilih se o primernih izdelkih za določeno starost pogovorite s farmacevtom.
– Termometer
– Svečke ali sirup za zbijanje vročine
– zdravilo za drisko (probiotike) in proti zaprtju (laktuloza, glicerinske svečke)
– Zaščita pred insekti
– Zdravilo za alergijo
– Obliži (za rane ali morebitne žulje)
– Citatridina sprej (podobno kot bivacin)
Pri počitnicah z otroki velja pravilo glede oblek, da je bolje imeti več kot manj. Zato računajte več rezervnih kompletov.
– Spodnje hlače, spodnje majice, nogavice
– Hlače in majice (glede na vreme)
– Kopalke oz. smučarski komplet, odvisno od destinacije
– Pižama
– Kopalni plašč
– Kapa, šal, rokavice, bunda (po potrebi)
– Vsaj dva para čevljev (da se jih menjava, če se zmočijo, da ne pride do žuljev…)
Fotografije so odličen način, da zabeležimo te trenutke in jih delimo s prijatelji ter družino. Ne glede na to, ali uporabljate profesionalno kamero ali pa samo pametni telefon, lahko z le nekaj triki vaše fotografije izpadejo fantastično.
Raziskujte in načrtujte
Preden se odpravite na potovanje, raziščite destinacijo in poiščite znamenitosti, skrite kotičke in lokalne posebnosti. S tem boste lahko ustvarili seznam krajev, ki jih želite fotografirati, ter razmislili o najboljšem času dneva za obisk posameznih lokacij. Načrtovanje vam bo omogočilo, da izkoristite najlepše svetlobne pogoje in se izognete gneči turistov. Naši nasveti za fotografiranje pa bodo dodali piko na i.
Izkoristite zgodnje jutro in pozno popoldne
Najlepša svetloba za fotografiranje se običajno pojavi zgodaj zjutraj in pozno popoldne, ko sonce ni preveč visoko na nebu. Te ure, imenovane tudi »zlata ura«, ustvarjajo toplejše in mehkejše svetlobne pogoje, ki dajo vašim fotografijam prav poseben čar. Poskusite se zbuditi zgodaj in izkoristite jutranjo svetlobo ali pa ostanite zunaj tudi v popoldanskih urah.
Uporabite kompozicijo
Kompozicija je ključnega pomena pri ustvarjanju privlačnih fotografij. Uporabite pravilo tretjin, tako da svoj subjekt postavite na eno od linij delitve ali na presečišče teh linij. Prav tako eksperimentirajte z različnimi perspektivami, kot so nizki ali visoki koti, da dodate zanimivost vašim fotografijam. Ne bojte se eksperimentirati in odkrivati novega!
Poudarite lokalno kulturo in identiteto
Na potovanjih se osredotočite na zajemanje lokalne kulture, tradicije in identitete kraja. Fotografirajte lokalno prebivalstvo, njihove običaje, tržnice, ulične umetnike in arhitekturo, ki je značilna za destinacijo. Te fotografije bodo vašim spominom dodale globino.
Izkoristite naravne elemente
Narava je pogosto navdih za čudovite fotografije. Izkoristite lepoto naravnih elementov kot so gore, plaže, jezera, gozdovi in sončni zahodi. Bodite pozorni na linije, barve in vzorce v naravi, ki vam lahko pomagajo ustvariti močne in slikovite kompozicije. Prav tako ne pozabite na majhne podrobnosti, kot so cvetje, listje ali skalne formacije, ki dodajo edinstveno noto vašim fotografijam.
Igrajte se s svetlobo in sencami
Svetloba in sence igrajo ključno vlogo pri ustvarjanju vzdušja in razpoloženja na fotografijah. Bodite pozorni na različne svetlobne situacije, kot so žarki sonca skozi drevesa ali odboj svetlobe od vodne površine. Igrajte se s kontrasti med svetlimi in temnimi območji, da ustvarite dramatičnost in globino v svojih fotografijah.
Ujemite trenutke in emocije
Najlepše fotografije so pogosto tiste, ki zajamejo pristne trenutke in izražajo čustva. Bodite pozorni na spontane trenutke, nasmehe, poglede in geste ljudi ter poskusite ujeti njihove emocije. Tudi pri fotografiranju pokrajine ali arhitekture se osredotočite na trenutek, ko svetloba in okoliščine prenašajo določeno vzdušje ali zgodbo.
Uporabite različne perspektive
Namesto, da se omejujete na običajne ravne posnetke, eksperimentirajte z različnimi perspektivami. Poiščite različne kote, povzpnite se na višjo točko, poiščite zanimive okvire ali se približajte, da ujamete podrobnosti. Spreminjanje perspektive bo dodalo raznolikost in zanimivost vašim fotografijam.
Vključite se v zgodbo
Ko fotografirate, se vključite v zgodbo kraja ali dogodka. Ne omejujte se samo na dokumentiranje, ampak poskusite tudi sodelovati in se povezati z okoljem in ljudmi. To vam bo omogočilo, da ujamete bolj avtentične in intimne trenutke ter ustvarite globlje povezave s kraji.
Ne pozabite na tehniko
Nazadnje, ne pozabite na osnovne tehnične vidike fotografiranja. Bodite pozorni na osvetlitev, ostrenje, kompozicijo in izbiro pravega objektiva ali nastavitev na vašem fotoaparatu ali telefonu. Preučite svojo opremo in se naučite izkoristiti njene funkcije, da boste lahko potegnili najboljše iz vsakega trenutka.
Ne pozabite, da gre pri fotografiranju na potovanju tudi za uživanje v trenutku in doživljanje kraja, zato ne pretiravajte s fotografiranjem in si vzemite čas predvsem za samo doživetje. Ujemite trenutke, ki vas navdihujejo, in ustvarite spomine, ki bodo trajali celo življenje.
Andreja Počkaj je izkušena popotnica, ki se trenutno potepa po Ugandi! Samo v zadnjem letu smo jo na njenem Instagramuspremljali na potovanjih po Islandiji, Peruju, Boliviji, Irski, Maleziji … in povsod je potovala sama! Nenavadno? Za 2024 solo potovanje ne bi smelo biti tabu. Sploh, če upoštevamo nasvete, ki jih je Andreja delila iz prve roke.
1. Najpomembneje: ZAUPAJ SEBI in SVOJI POTI
“Nihče na svetu te ne pozna bolje kot se poznaš sam. In naj se sliši še tako ezoterično, je pomembno, da poslušaš svoje občutke. Ne delaj stvari, ki ti ne pašejo, sploh pa ne zaradi koga drugega. Ne hodi nekam, ker bi tja radi drugi, tebi pa ni do tega. Če ti ljudje okoli tebe niso ok, se odstrani. To je tvoje solo potovanje. Ne potuj potovanja nekoga drugega!”
2. Nihče ni tvoj prijatelj. Tvoji prijatelji so doma.
“Ja, lepo je spoznavati nove ljudi, ampak pazi, kaj komu poveš! Pa ne mislim samo lokalnega prebivalstva, mislim tudi na sopotnike, ki jih srečaš na poti. Solo popotniki si radi zaupamo in zgodi se, da kdaj kdo postane prijatelj. Ampak do takega prijateljstva je dolga pot. Uživaj z novimi znanci, ampak pazi na mero! (Sploh pri solo popotnicah je pomembno, da znamo jasno izraziti besedo NE!)”
3. Poslušaj svoje telo!
“No, priznam, tale mi ne gre vedno. Ravno v tem trenutku imam grozne žulje na nogah. Vsak od nas v resnici ve, koliko zmore. Ne sili v nevarnost, če veš, da ne bo šlo. Ne it na treking, če ti ni za hodit po gozdu in vlagi. Počivaj, ko moraš. Nič ni bolj pomembno od tvojega zdravja!”
“Dobro turistično zavarovanje je obvezno, ko potuješ. Nikoli ne veš, kaj se lahko zgodi in niti ni nujno, da v tvoji pristojnosti. Storitve zdravstvene oskrbe znajo biti zelo drage, zato ne tvegaj. Priporočam tudi dodatna zavarovanja za letalske prevoze, prtljago, dokumente… Jaz imam kar letno turistično zavarovanje.”
5. Redno se javljaj domačim
“Ni treba, da vsak trenutek svojega potovanja obeležite na družbenih omrežjih, kot to počnem jaz, je pa prav, da se javite sem in tja. Naj nekdo vedno ve, kje ste.”
6. Kupi si lokalno SIM kartico
“Da se izogneš nepotrebnim stroškom in lahko ostajaš v stiku. Zdaj so na voljo tudi e-Sim kartice. Meni sicer ne odgovarja, ampak mogoče pa pride prav komu, ki ni stalno na telefonu.”
“V telefon si dodaj hitre številke najpomembnejših ljudi. Če shraniš v telefon, so vidne tudi, ko menjaš sim kartice. Poskrbi tudi, da imaš letalske karte i podobne vstopnice vedno shranjene na več mestih oz. vedno dostopne od kjerkoli.”
8. Ne hodi okoli z večjimi količinami denarja
“Sedaj imamo na voljo kartice in plačevanje s telefonom in je lažje kot včasih, ampak moramo pa biti previdni, da kartic in telefonov ne dajemo nikomur v roke! Ne dovolimo, da kdo kartico fotografira ipd. Kar se da, rezervirajte in plačajte kar preko spleta. Jaz imam več kartic, denar si sama nakazujem iz ene na drugo, na telefonu pa imam aplikacijo Revolut. In NE POZABI: podatke o karticah deli še z nekom domačim.”
“Poskrbi za cepljenja, ki so na voljo. Uporabljaj kvaliteten repelent, sončno kremo z visokim SPF, s seboj imej potovalno lekarno, …”
10. Pojdi na organizirane ture
“Obkroži se z ljudmi, ki imajo podobne interese. Ni se ti treba družiti, ampak imel/a pa boš občutek varnosti.”
11. Priložnost dela tatu
“To na žalost velja doma in povsod drugod. Nekateri te bodo okradli zelo odkrito, z agresivno prodajo nečesa nad ceno. Tu smo ženske še posebej velike tarče. Tu res težko pomagaš, lahko si samo jezna. Potem pa so tukaj še zasede tatov. Ponavadi je to 4-6 ljudi, ki ne izgledajo nevarni. Vedno bodo pozorna in pomembne stvari stiskaj k sebi.”
“No, predvsem sam/a ne! Ne zaupajte lokalnim “frajerjem”, ne posegajte po substancah, ki lahko zameglijo vaš razum, in svoje solo potovanje osredotočite predvsem na varne dnevne izkušnje.”
13. Brez panike!
“Jaz sem že večkrat zamudila avtobus, let, izgubila potni list, se poškodovala, močno zbolela, … To je vse del potovanj. Vedno obstaja rešitev, vse se lahko popravi in uredi. Brez panike. To je del potovanj. Z izkušnjami postaja lažje.”
14. Glej, kaj ješ
“Ne bom lagala, slej ko prej se boš zastrupil/a s hrano. Tako je. Na različnih koncih sveta imamo ljudje različne želodce. Ni lahko, ko moraš sam čez to in preživeti par dni v postelji, ampak je pa to izkušnja, da si naslednjič bolj pozoren/a. In pa voda s pipe. Ne, tudi, če pravijo, da lahko, raje ne.”
“Zelo verjetno je še kaj, kar sem pozabila. Pomembno je, da veš, da je solo potovanje popolnoma drugačno od potovanj, ki si jih deliš. Vsako solo potovanje je nov korak k spoznavanju sebe. Morda ti bo super, morda se boš sam/a sebe ustrašil/a. Vse je ok, vse je normalno. Predlagam, da najprej začneš s kakšnimi krajšimi izleti po Evropi, nato pa nadaljuješ z daljšimi. Najprej v bolj turističnih državah, potem pa naprej. In predvsem: Uživaj!”
Andrejo spremljajte na njenem Instagram profilu.
Prepričani smo, da boste od nje izvedeli še veliko koristnih informacij!
Potovanje skozi eno izmed najboljših letališč na svetu bo naslednje leto še bolj enostavno. Kmalu sledijo še ostala.
Potniki si želijo udobnejšega in hitrejšega potovanja, zato se letališke družbe po vsem svetu trudijo optimizirati postopek identifikacije. Preverjanje letalskih kart in potnih listov je zamuden in za leto 2023 nepotreben postopek. Kakšne so rešitve?
Biometrična tehnologija
Letališče Changi v Singapurju naj bi z letom 2024 uvedlo avtomatizirano carinsko odobritev. To bo potnikom omogočilo odhod iz države brez potnih listov. Potniki bodo tako potovali le s pomočjo biometričnih podatkov.
Singapur bo ena izmed prvih držav na svetu, ki bo uvedla avtomatizirano carinsko odobritev brez potnih listov. Biometrična tehnologija, skupaj s programsko opremo za prepoznavanje obraza, je na letališču Changi deloma že v uporabi v avtomatiziranih pasovih na carinskih kontrolnih točkah.
Prihajajoče spremembe bodo zmanjšale potrebo potnikov po ponovnem predstavljanju svojih potnih dokumentov na kontrolnih točkah. Tako bodo omogočile bolj tekočo obdelavo podatkov. Biometrija bo uporabljena za ustvarjanje “enotnega žetona za preverjanje pristnosti”, ki bo uporabljen na različnih avtomatiziranih kontrolnih točkah. To bo odpravilo potrebo po fizičnih potovalnih dokumentih, kot so letalske karte in potni listi.
Letališče Changi
Letališče Changi v Singapurju je pogosto ocenjeno kot najboljše letališče na svetu in tudi eno izmed najbolj obiskanih. Obratuje za več kot 100 letalskih družb, ki letijo v približno 100 držav po vsem svetu. Letališče je destinacija že samo po sebi, trenutno pa ima štiri terminale. Načrtuje tudi širitev, z dodajanjem petega terminala za rastoče število potnikov.
Prihodnost potovanj?
Napovedi pravijo, da je nemoteno potovanje že zajelo svet in biometrična identifikacija bi kmalu lahko postala prihodnost potovanja.
Leta 2018 je letališče Dubaj uvedlo biometrična “pametna vrata”, ki uporabljajo prepoznavanje obraza za preverjanje identitete potnikov v samo petih sekundah. Potniki lahko prav tako uporabijo svoje prstne odtise ali skeniranje obraza za overjanje, namesto da bi se zanašali na fizične potne liste. Drugod po svetu se tehnologija prepoznavanja obraza že delno uporablja na letališčih kot so hongkonško mednarodno letališče, letališči Narita in Haneda v Tokiu, letališče Indira Gandhi v Delhiju, londonsko letališče Heathrow in pariško letališče Charles de Gaulle.
Digitalni identifikacijski dokumenti, skladni z mednarodnimi standardi Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO) na Arubi, omogočajo popotnikom, da potujejo z varnimi digitalnimi različicami svojih potnih listov na mobilnih telefonih. V ZDA večje letalske družbe, kot so American Airlines, United in Delta, že nekaj let eksperimentirajo z biometričnim prijavljanjem, oddajo prtljage in vkrcanjem na izbranih letališčih.
Kako je z varnostjo podatkov?
Pri vsem tem se poraja vprašanje, kako bo v tem primeru z varnostjo podatkov? Razvojalci sistemov obljubljajo, da bodo potniki ohranili nadzor nad svojimi podatki. Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO) bo poslrbela za visoko varnost s posebnimi standardi, ki bodo morali biti izpolnjeni.
Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.
Ko gremo na pot, se je nanjo treba dobro pripraviti. Ne glede na to, kam potujemo, je zelo pomembno, da ne pozabimo na zdravje. Tu je seznam stvari, ki jih mora vsebovati vsaka dobro pripavljena potovalna lekarna.
1. Analgetiki
Analgetiki skrbijo za lajšanje bolečin, pomagajo pri glavobolu in zobobolu ter pomagajo zniževati telesno temperaturo. Najbolj znani analgetiki so paracetamol in ibuprofen.
2. Antihistaminiki
Antihistaminiki skrbijo za zdravljenje alergijskih reakcij, srbečice, koprivnice ali izpuščajev.
3. Zdravila proti driski
Zdravila proti driski kot so loperamid, smekta ali probiotiki, pripomorejo pri lajšanju simptomov driske.
4. Protivirusna zdravila
Protivirusna zdravila pomagajo pri zdravljenju virusnih okužb, kot so prehladi ali gripa.
5. Sredstva proti potovalni slabosti
Na pot vzemite tudi sredstva proti potovalni slabosti kot so tablete ali obliži, ki lajšajo slabost in bruhanje.
6. Prva pomoč
V vaši torbi ne sme manjkati prva pomoč – obliži, sterilne gaze, razkužilo za rane, pinceta in škarje.
7. Zaščita pred soncem
Ne glede na to, kam potujete, s seboj imejte sončno kremo z visokim zaščitnim faktorjem, balzam za ustnice in sončna očala.
8. Sredstva proti insektom
Zaščitite se pred neželenimi piki in s seboj vzemite repelent proti komarjem in drugim insektom.
9. Zdravila na recept
Če jemljete kakšna zdravila na recept, poskrbite, da jih boste vzeli s seboj v zadostni količini za celotno potovanje.
10. Osebna nega
V potovalno lekarno pašejo tudi higienski vložki, tamponi, zobna pasta, zobna ščetka, milo in šampon.
To je le nekaj ključnih predmetov, ki bi jih mora vsebovati potovalna lekarna. Pred odhodom na potovanje se še dodatno posvetujte s svojim zdravnikom ali farmacevtom, da boste imeli vse potrebne informacije o zdravilih in cepivih, ki jih morda potrebujete za vašo destinacijo.