Cancun 2025: Zakaj obiskati in kaj doživeti v tem karibskem raju

Cancun, biser mehiškega Karibskega morja, je popolna kombinacija čudovitih belih peščenih plaž, turkiznega morja in bogate kulturne dediščine. Ponuja prav vse od luksuznih all-inclusive resortov in živahnega nočnega življenja do dih jemajočih naravnih znamenitosti ter zgodovinskih zakladov starodavnih Majev.

Cancun je pravi raj za ljubitelje sprostitve, pustolovščin in kulture, saj lahko v enem dnevu uživate na idilični plaži, raziskujete podzemne cenote ali obiščete ene najbolj znanih arheoloških najdišč na svetu. Ne glede na to, ali iščete mir, zabavo ali nova doživetja, je Cancun destinacija, ki bo v letu 2025 zagotovo izpolnila vsa vaša pričakovanja.

5 razlogov, zakaj ga obiskati

Turkizno morje, zgodovinska čudesa in nepozabna doživetja so le del tega, kar ponuja Cancun!

Rajske plaže in turkizno morje

Cancun se ponaša z dih jemajočimi belimi peščenimi plažami in kristalno čistim karibskim morjem, ki očara vsakega obiskovalca. Idealno za sproščanje na soncu, plavanje in številne vodne aktivnosti od SUP-a do snorklanja v podvodnem svetu.

Čarobna zgodovina Majev

Le korak stran od Cancuna se skriva zgodovina, ki jemlje sapo. Obiščite Chichen Itzo, eno od sedmih svetovnih čudes, ali Tulum, kjer majevske ruševine kraljujejo tik nad morjem.

Luksuz in brezskrben oddih

Cancun je znan po vrhunskih all-inclusive resortih, kjer vas čaka popoln oddih brez skrbi. Od neskončnih bazenov, zasebnih plaž do vrhunskih spa centrov – tukaj je vsak trenutek zasnovan za užitek.

Nepozabne pustolovščine

Cancun je pravi raj za ljubitelje adrnealina! Potopite se v podzemne jame, imenovane cenotes, plavajte z morskimi želvami ali se podajte na zip-line avanture v tropski džungli. Možnosti za raziskovanje in akcijo ne bo zmanjkalo!

Kulinarika in nočno življenje

Odlična mehiška kuhinja, sveži morski sadeži in vrhunske restavracije navdušijo vse gurmane. Ko pade noč, pa Cancun oživi z živahnim nočnim življenjem – od plažnih barov do svetovno znanih klubov.

10 znamenitosti, ki jih ne smete izpustiti

Chichen Itza

Eden najbolj znanih arheoloških parkov na svetu, ki je del UNESCO-ve dediščine. Impresivna piramida Kukulkan vas bo pustila brez besed.

Cenotes

Cenotes so naravne podzemne jame z osvežujočo vodo, kjer lahko plavate, potapljate ali preprosto občudujete čudeže narave. Med najbolj priljubljenimi sta Gran Cenote in Cenote Ik Kil.

Tulum

Tulum ponuja čudovite majevske ruševine tik ob morju. Kombinacija zgodovine in kristalno čistega morja ustvarja prizor, ki ga ne boste pozabili.

Podvodni muzeji MUSA

MUSA je edinstven podvodni muzej s skulpturami, ki jih lahko raziskujete z masko ali potapljaško opremo. To je prava umetnost pod gladino!

Isla Mujeres

Ta slikovit otoček blizu Cancuna je popolna destinacija za sprostitev, snorklanje in raziskovanje s skuterjem ali golf avtomobilom. Ne pozabite na plažo Playa Norte!

Morske želve v Akumalu

Le uro vožnje iz Cancuna leži Akumal, kjer lahko plavate z morskimi želvami v njihovem naravnem okolju – nepozabna izkušnja za ljubitelje narave.

Xcaret Park

Xcaret je ekološki park, ki ponuja vse – podzemne reke, džungle, živalske vrtove, predstave in kulturne dogodke. To je odlična izbira za družinski izlet!

Nočno življenje

Cancun slovi po živahnem nočnem življenju. Obiščite svetovno znane klube, kot sta Coco Bongo ali The City, kjer vas čaka nora zabava do zgodnjih jutranjih ur.

Laguna Nichupté

Sprostite se med vožnjo z ladjico po prelepih mangrovah lagune Nichupté, kjer lahko opazujete bogato favno in uživate ob sončnem zahodu.

Playa Delfines

Playa Delfines je ena najlepših in najmanj turističnih plaž v Cancunu. Idealna je za fotografiranje, sprostitev in morda celo opazovanje delfinov v daljavi.

Vas zanima potovanje v Cancun? Poglejte TO ponudbo!

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Potujte brez skrbi: Najbolj ugodne destinacije za leto 2025

 

Si vsako leto obljubite, da “naslednjič pa res v Grčijo”? TO je ponudba za vas!

Ste si že ničkolikokrat obljubili, da boste enkrat poletje preživeli v Grčiji? Našli smo idealno ponudbo za vas! Na enega najbolj zelenih grških otokov poletite iz Zagreba, tam pa vas bodo razvajali z All inclusive ponudbo.

Krf z beneško trdnjavo, britanskimi palačami in francosko esplanado po vzoru pariške ulice Rue de Rivoli, se vam na prvi pogled morda sploh ne bo zdel grški. A kultura in kulinarika ter zelenje in modrina vas bodo v hipu spomnili, da doživljate pravo grško pravljico.

Eden najbolj zelenih grških otokov

Otok Krf spada med najbolj zelene grške otoke. Ima zelo bogato zgodovino, kulturno dediščino, prečudovite plaže in neokrnjeno naravo. Je najbolj naseljen in svetovljanski od Jonskih otokov, poln dogajanja in raznolike arhitekture.

Kljub turizmu presenetljivo veliko otoka še vedno sestavljajo oljčni nasadi, gore ali gozdovi. Na Krfu boste lahko raziskovali zgodovino in kulturo ali pa preprosto uživali na čudovitih plažah.

Odlična ponudba za poletne počitnice na Krfu TUKAJ

7 znamenitosti, ki vas bodo očarale

Mesto Krf

Mesto Krf, obdano z zeleno-turkiznim morjem, velja za eno najlepših grških mest in zlahka boste razumeli, zakaj, ko se boste sprehajali po ozkih ulicah. Staro mestno jedro z benečansko arhitekturo je tako edinstveno in slikovito, da je celo zaščiteno pod UNESCOm.

Cerkev Sv. Gregorja

Čeprav cerkev izgleda bolj kot dorski tempelj, so jo v resnici zgradili Britanci v 19. stoletju. Obiščite jo za čudovite fotografije, pozanimajte pa se tudi, če so na sporedu kakšni koncerti. Koncerti v cerkvi so namreč ena izmed najlepših izkušenj, ki jih lahko doživite na Krfu.

Odlična ponudba za počitnice na Krfu TUKAJ

Tunel ljubezni v Sidariju

Na Krfu se v modrini morja in belini skal skriva ljubezenski tunel. Ljudska legenda pravi, da če skozenj zaplavate z ljubljeno osebo, se boste zagotovo s to osebo kmalu poročili. Sidari je torej odlična ideja, če nameravate dokončno utrditi svojo ljubezen, je pa tudi edinstvena izkušnja za vse ostale.

Plaža Paleokastrica

Plaža Paleokastrica se nahaja v bližini istoimenske vasice in velja za zaščitni znak otoka Krfa. To mesto je zelo priljubljeno med obiskovalci, njegova glavna značilnost pa je njegova dolžina in raznolikost, ki omogoča vsakomur in vsem, da najdejo popoln kraj za počitek ali aktivnost.

Plaža Glyfada

Glyfada je dolga in široka plaža z zlato peščeno površino. Ker je obdana s številnimi slikovitimi zalivi in ​​gorami, pokritimi z gozdovi in ​​cvetjem, velja za eno najlepših grških plaž. Plaža je super primerna za sončenje in za aktivno preživljanje prostega časa. Uporabite močno zaščitno kremo in uživajte na pesku in soncu!

Odlična ponudba za počitnice na Krfu TUKAJ

Grška pojedina

Iz Krfa ne morete brez dobre grške pojedine! Rezervirate lahko večerjo ob tradicionalnem grškem plesu in vinu, ali pa se preprosto ustavite v številnih otoških restavracijah in gyros stojnicah. Grška hrana je sveža, polna okusa in barv.

Samostan Vlacherna

Samostan Vlacherna s čudežno ikono Matere Božje spada med najbolj fotografirane motive otoka Krf. Stoji na svojem otočku, ki pa je danes dostopen po brvi. Po legendi naj bi bil »mišji otok«, ki se vidi s samostana, okamnela ladja, s katero se je Odisej vrnil v domovino.

Ne zamudite priložnosti in izpolnite svoje sanje!
Odlična ponudba za poletne počitnice na Krfu

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Obiščite Dublin: 10 doživetij, ki jih zagotovo ne smete izpustiti

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Aljaska skozi oči Slovenke: Od Božička in severnega sija, do srečanja z orkami, medvedi in nezemljani

Medtem ko nas nekatere bolj vleče na plaže, toplo sonce in v modro morje, se drugi navdušujejo nad popolnoma drugačnimi destinacijami. Priznam, da me je po tem pogovoru začelo vleči tudi tja. Aljaska je, po besedah Mirsade Velič Koleša, pravi raj za vse, ki obožujejo naravo. In medvede, orke, ledenike, pa tudi Božička ter skrivnostne nezemljane. Vse našteto je moji sogovornici uspelo ujeti tudi na fotografije.

Zakaj Aljaska? Kaj vas je pritegnilo, da ste izbrali to destinacijo?

V prvi vrsti je bila to sinova želja, potem, ko smo začeli z raziskovanjem, pa nas je Aljaska dobesedno “zasvojila”. Kmalu sploh ni bilo več vprašanje kam gremo, ostalo je le še vprašanje, kdaj gremo. V ZDA smo bili že dvakrat. Tokrat pa smo želeli še vedno občutiti tisti ameriški “vajb”, vendar na malo drugačen način. Jaz sem vedno organizator potovanja. Pregledala sem veliko dokumentarcev, ogromno prebrala, a še vedno nisem natančno vedela, kaj pričakovati. In ravno to je tisti adrenalin, ki te kar potegne vase.

Od kje ste leteli, so cene letalskih kart visoke?

Leteli smo iz Gradca preko Frankfurta v Anchorage. Let iz Frankfurta traja 9,5 ur. Letalske karte smo kupili na valentinovo, 14. februarja, za odhod 3. septembra. Cena povratne vozovnice je bila 850 eur. Do letališča smo se peljali z avtomobilom, parkirišče za 14 dni pa je stalo 135 eur. Za takšne destinacije je kar pametno kupiti karte dovolj zgodaj, saj kakšnih hudih akcij za poletje in zgodnjo jesen ni.

Kje ste spali?

Spali smo večinoma v Airbnb-jih, to je naša najljubša oblika prenočevanja na potovanjih, ker spoznaš, kako ljudje živijo in kakšni so njihovi domovi. Vsa stanovanja so bila vrhunska, zelo lepo opremljena, udobna, v vseh je bila dobro založena kuhinja s kavo, čaji, začimbami, … V kopalnici je bila vedno osnovna kozmetika, vsi so bili izredno čisti.

Ste vse rezervirali vnaprej?

Prvih 6 nočitev in 4 noči v Fairbanksu smo rezervirali vnaprej, ostalo smo si pustili “prosto”, ker nismo radi preveč omejeni z nekimi plani. Nekaj destinacij in aktivnosti je bilo za nas must-see, ostalo pa smo rezervirali na poti, ker nas vedno še kam “potegne”. Dve noči smo prespali v sobi, eno pa v koči, ker smo želeli doživeti tudi to. Cene se gibljejo nekje od 150 eur na noč za stanovanje z 2 spalnicami in za nas 3 je bilo to več kot dovolj. Cene hotelskih sob niso nič kaj cenejše. Odvisno, kaj komu bolj ustreza. Za vnaprejšnjo rezervacijo se da dobiti tudi kakšno ugodnejšo ceno, sploh če rezerviraš dosti vnaprej. Jaz vedno preberem vse ocene in komentarje in na podlagi tega rezerviram.

Kako pa ste se premikali po Aljaski? Ste imeli avto ali ste uporabljali javni prevoz?

Preko aplikacije Turo smo rezervirali avto in ga prevzeli in oddali na letališču. Tudi to smo v ZDA že uporabljali. Tisto, kar je Airbnb za namestitve, je Turo za najem avtomobila. Priporočam pa polno zavarovanje in za potovanje po Aljaski vozilo 4×4. V 14-ih dneh smo naredili nekaj manj kot 3400 km. Vsekakor je na Aljaski avto skoraj obvezen, brez avtomobila si zelo omejen, pa tudi cenovno se najbolj izplača, saj je gorivo dosti cenejše, kot pri nas. Liter bencina je bil nekaj manj kot 0,90 eur.

Lahko opišete svoj plan poti po Aljaski?

Anchorage

Prve 4 noči smo bili v Anchorage-u. Anchorage je največje mesto na Aljaski, ima vse, kar ima Amerika: vse njihove fast foode, trgovine, … Ima pa tudi zelo simpatičen center mesta, kjer je polno skulptur medvedov, na katere so zelo ponosni. Na Aljaski živijo vse 3 vrste medvedov – črni, rjavi grizliji in tudi polarni medvedi (ti so povsem na severu, v arktičnemo krogu). Iz Anchoraga smo se dnevno vozili na okoliške točke – proti severu : Elkutna lake, Eagle river, mesto Wasilla, Palmer, Chugiak park. In proti jugu – Beluga Point, Portage. Narava je tako veličastna na tem področju, da v bistvu kamorkoli greš, je ogromno rek, jezer, raznih pohodnih poti, kampov in razglednih točk. Mi se tudi radi “pomešamo” med domačine in se zapeljemo po njihovih stanovanjskih soseskah.

Kenai Fjords national park

Potem smo se odpravili proti jugu, v mesto Seward. ki je od Anchoraga oddaljeno cca 200 km. Od tu smo se odpravili na 6-urno križarjenje po aljaškem zalivu, kar je bil definitivno “highlight” našega potovanja. Kenai Fjords national park, s svojimi različnimi živalskimi vrstami in ledeniki, je osupljiv. Videli smo vidre, morske leve, ki so se simpatično “borili” med seboj in prav nerodno padali iz skal, veliko različnih ptičev in orke. Ker obožujem kite, je bilo to zame res neverjetno doživetje. Videti te živali v njihovem naravnem okolju je res noro. Prav tako postanek pred modrim ledenikom, kjer pa so temperature kar precej nižje, zato je priporočljivo imeti kakšno kapo in rokavice.

Pot do Fairbanksa

Iz Sewarda smo se odpravili v Fairbanks, cca 800 km proti severu. Na poti smo prespali v mestecu Talkeetna v koči, ki pa je bila od centra oddaljena le par sto metrov. Mestece nas je popolnoma začaralo, saj smo imeli občutek, da smo vstopili nekam v zgodovino, da se je čas tu ustavil že nekje v petdesetih ali šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Tu je ena trgovina z živili, kjer pa dobiš praktično vse, od kruha do toplega puloverja. V trgovini je “pult”, kjer poveš, kaj potrebuješ. Lastnika trgovine sta prišla na dopust iz Oklahome, se v mesto zaljubila, prodala vse svoje imetje in se preselila. To je mesto umetnikov in romantičnih duš, ki cenijo preprosto in odmaknjeno življenje brez stresa in “ponorelega sveta”.

Zjutraj smo se odpeljali naprej proti Fairbansku, še cca 450 km vožnje. To je najbolj slikovita vožnja, kar smo jih kdaj doživeli. Cesta pelje čez nacionalni park Denali, kjer je ogromno različnih kampov, športnih aktivnosti, možnosti za pohodništvo, … Narava v jesenskih barvah je čudovita, na poti je tudi nekaj razglednih točk, kjer se je vredno ustaviti. V zgornjem delu narava prehaja v tundro. Pot je bila polna “oh” in “ah” trenutkov, saj je narava tu že skoraj kičasta. Na poti je nekaj manjših mest, kjer lahko natočiš gorivo ali poješ kakšno malenkost. Prometa ni veliko, cesta pa je v večini ravna in lepo asfaltirana.

Fairbanks

Fairbanks je znan kot “Golden Heart of Alaska” ali “The Land of a Midnight Sun”, Zlato srce Aljaske zaradi prvih zlatokopov, ki so se tu naselili že leta 1900, dežela polnočnega sonca, ker ima poleti kar 70 dni sonca, od 17. maja do 27. julija, brez noči. V septembru je bilo še 13 ur dneva, potem pa se dan krajša do 5.5 ur v decembru. V mestu je Pioneer park, kjer so predstavljene hiše, ki so jih gradili prvi prebivalci okoli leta 1900. Nekatere med njimi so prestavljene iz mesta in imajo napisano, na kateri ulici so stale in kdo je bil njihov lastnik. Tu je tudi hotel, ki je imel “bath house”, kjer so se prebivalci takrat lahko okopali za 50 centov. In, ko se tu sprehajaš, skoraj lahko občutiš njihove sanje o velikih najdbah, njihova razočaranja ter solze veselja in žalosti.

Vojaška baza in Vesoljci (po naključju)

V Fairbanksu je bilo veliko videnj neznanih letečih predmetov, ogromno je pričevanj o vesoljcih in veliko ljudi je izginilo brez sledu. Res ima posebno vibracijo. Ameriška vojska ima tu svojo bazo in ko smo čisto slučajno prišli do nje, so nam preverili vse dokumente, zavarovanja, nas slikali in nam postavili kar nekaj vprašanj. No, zdaj smo vsi trije v datotekah ameriške vojske. So pa zelo prijazni in na koncu so se nam lepo zahvalili za sodelovanje. To pa ni njihova edina baza na Aljaski, obstajajo še druge, veliko bolj odročne. In potem se vprašaš: le kaj skrivajo? So govorice o sodelovanju z vesoljci pod goro Mt Hayes resnične?

Severni sij, tuljenje volkov in slika nezemljana?

V Fairbanks pa ljudje pridejo tudi zato, da bi videli severni sij, ki je tu pogost pojav nekje od septembra do sredine aprila. Seveda smo upali, da ga bomo doživeli. Prva noč je bila oblačna in takrat se aurora borealis ne vidi. Smo pa jo doživeli v vsem njenem sijaju našo drugo noč. Izkušnja je bila res magična. Že na robu mesta je bila čudovita, smo pa imeli željo, da jo doživimo v naravi. Odpeljali smo se na neko razgledno točko, ki naj bi bila idealna za opazovanje. Vozili smo se 33 kilometrov v gozd in na naše presenečenje tam ni bilo nikogar. Ko sem odprla okno avtomobila, se je zaslišalo zavijanje volkov in potem smo se kar hitro odpeljali nazaj v mesto. Na poti sem naredila eno sliko in kasneje pri pregledu slik na njej našla vesoljca. Vsekakor je bila magična noč, ki je ne bomo nikoli pozabili.

North Pole in obisk Božička

Nekaj kilometrov severneje od Fairbanksa je North Pole, kjer lahko srečate Božička skozi vse leto. Seveda smo ga obiskali, da mu zaupamo svoje želje še pravočasno. V Santa Clause hiši pa je ogromna trgovina, kjer lahko kupite vse za božične praznike.

Za konec ponovno Anchorage

Ostale so nam še 3 noči in odločili smo se, da se vrnemo v Anchorage, kjer je veliko možnosti za okoliške izlete, nakupili smo še nekaj spominkov, šli v kino, poskusili najbolj znan sladoled in preprosto uživali naše zadnje dni na Aljaski. V glavi so se že začele prepletati nove ideje, kdaj, kako, kam, kaj bi še lahko videli. Skratka Aljaska nas je vabila nazaj. Zadnji večer se nam je ponovno “zgodila” aurora borealis, kar pa v Anchoragu ni ravno pogosto. In ne samo to, videli smo jo iz balkona našega apartmaja. Če to ni znamenje!

Je na Aljaski veliko turistov? Kje je bilo največ gneče?

Aljaska je ogromna država, ima pa nekaj čez 700.000 prebivalcev. Res je veliko neposeljenega in do severnih mest je možno priti samo z letalom, ker nimajo speljanih cest. A ta del, kjer je dobra cestna infrastruktura, je tudi za turiste najbolj privlačen in prav nikjer ni bilo gneče. Res smo bili v začetku septembra, največ ljudi pa je tukaj julija in avgusta, še največ je Američanov. Poleti so zagotovo temperature prijaznejše, vendar je tudi jesen s svojimi barvami izredno priljubljena med turisti. Cene so že nekoliko nižje, poletne aktivnosti pa se zaključujejo nekje do sredine ali največ konca septembra. Še največ ljudi je bilo v Sewardu, v marini, vendar je veliko ladij in gneča se hitro porazgubi. Temperature so bile cca 10 stopinj ponoči in 15-17 stopinj čez dan. Dežja ni bilo veliko, dva dni je bilo vetrovno, drugače pa smo imeli sonce. In nekaj oblačnosti seveda, skratka vse.

Kakšne so cene za hrano in pijačo? Kje ste jedli?

Cene so kar visoke, višje od povprečja v ZDA. Mi smo jedli v glavnem pizze, burgerje, Papa John’s pizza je naša najljubša ameriška pizza. Od njihove lokalne hrane pa lososa. Hrano smo kupovali tudi v trgovini, vendar nismo veliko komplicirali. Tudi trgovine niso poceni, najmanj 30% so cene višje, kot pri nas.

Kakšno je življenje na Aljaski? Kakšni so ljudje?

Prijaznost ljudi je res neverjetna, tega mi Evropejci nismo navajeni. So pa Aljaščani drugačni od ostalega dela Amerike. To so zares preposti ljudje, povezani z naravo in živijo v skladu z njenim ciklom. Več mesecev živijo v popolni dnevni svetlobi, potem pride zima, ko je le 4 ure dnevne svetlobe, a je to njim vse nekako sprejemljivo. Nihče se ne pritožuje. Prav tako ne nad vremenom, ki je v zimskem času lahko res ekstremno. Oni to jemljejo kot del življenja. Niso takšni kot mi, ki se vedno nekaj pritožujemo. Tudi, če pada dež, v večini nimajo dežnika. So topli in prijazni, a hkrati odmaknjeni. Zelo cenijo zasebnost, niso vsiljivi, če pa je potrebno, z veseljem pomagajo.

Lahko izpostavite 5 stvari, ki so vas presenetile in si jih boste za vedno zapomnili?

Življenje v gozdu

Kar me je navdušilo je to, da živijo v gozdovih. Nekateri le streljaj od mesta, spet drugi bolj globoko v divjini. Poštni nabiralniki pa so postavljeni ob cesti in tam šele vidiš, koliko hiš je nekje v gozdu. Nekateri imajo tudi svoje koče globoko v divjini, svoje agregate in za več mesecev si nabavijo zaloge in se odmaknejo.

Sožitje z medvedi

Zanimivo je bilo tudi, ko smo prevzeli avto na letališču in nam je lastnik takoj povedal, da imamo v avtu sprej za medvede. Ko smo prišli v prvi apartma je bil v kuhinjski omarici tudi sprej za medvede. Videli pa smo samo eno črno medvedko z mladiči ob avtocesti, čeprav smo se potem kar vozili po gozdovih, da bi kakšnega srečali. Nekako te kar potegnejo ti medvedi, tudi če na začetku nisi najbolj navdušen. Lahko bi sicer šli z manjšim letalom ali helikopterjem na točko, ki se imenuje Broks Falls, kjer je veliko grizlijev, ki lovijo losose. A ta avantura stane od 800 do 1000 eur na osebo in smo jo preskočili. Z avtomobilom pa se tja ne pride, ker ni ceste. Nihče pa ne dela nobene panike zaradi medvedov, res živijo v popolnem sožitju.

Temne noči in nezemljani

Najtemnejša noč – še nikoli nisem videla tako črne teme, kot takrat, ko smo se peljali kar globoko v gozd, da bi videli auroro v naravi. No, tudi vesoljca še nikoli prej nisem slikala.

Lastna letala

Zanimivo je tudi to, da ima veliko prebivalcev svoja letala – to so tista, ki lahko pristanejo na vodi.

Komu bi priporočali obisk Aljaske?

Aljasko priporočam vsem ljubiteljem narave, pohodništva in živali. Vsem, ki imajo radi drugačna potovanja. Vsem, ki se radi izognejo gnečam in obožujejo potovanja z avtomobilom. Vsem ljubiteljem svobode in življenja v njegovi najbolj pristni obliki. Primerna je tudi za veliko globlje raziskovanje divjine za tiste, ki imajo že nekaj izkušenj in iščejo nekaj več.

 

Še več o Mirsadinem potovanju po Aljaski si lahko pogledate na njenem Instagram profilu TUKAJ,
kjer ima shranjene tudi video utrinke.

 

PREBERITE ŠE: Potopis: Oman in njegove najlepše točke v 14 dneh (in 1 slaba izkušnja)

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na anja@vandraj.si!

VAMPIRSKE POČITNICE: Na grad grofa Drakule

Turizem v Romuniji je v zadnjih letih doživel velik razcvet. Država, najbolj znana po pokrajini Transilvaniji in mestu Bukarešta, postaja vse bolj priljubljena destinacija za evropske in svetovne turiste. Popotniki so namreč odkrili, da ponuja pestro paleto naravnih lepot, zgodovinskih znamenitosti, kulturne dediščine in unikatnih izkušenj. Preberite, zakaj se jo splača obiskati.

Romunija je v zadnjih letih pospešeno vlagala v infrastrukturo in promocijo turizma, da bi pritegnila več obiskovalcev. Mesta, kot so Bukarešta, Sibiu in Cluj-Napoca, postajajo priljubljene destinacije za mestni turizem, medtem ko naravni parki in zgodovinske znamenitosti privabljajo ljubitelje narave in zgodovine.

Kaj morate vedeti?

Lahko dostopna z letalom

Bukarešta nam je Slovencem najlažje in najugodneje dosegljiva iz Trevisa v Italiji. Kratek let in dogodivščina se lahko začne.

Še vedno precej ugodna evropska destinacija

Čeprav postaja vedno bolj priljubljena, so cene v Romuniji še vedno zmerne. Brez težav boste našli kosilo za manj kot 10€, uporabljali javni prevoz in metro za manj kot 1€ po osebi in obiskali večino znamenitosti kar brezplačno ali z nizko vstopnino.

Ugodna je tudi celotna organizacija izleta. Za letalo, rent a car, izlet v Transilvanijo in 7 nočitev v Bukarešti, boste za štiričlansko družino odšteli že samo 844€. Poglejte ponudbo TUKAJ.

Česa ne smete zamuditi?

Transilvanija

Ena najbolj znanih regij, ki je zaslovela po legendi o Drakuli. Obiskovalci si lahko ogledajo grad Bran, ki je povezan z Vladom Tepesom, navdihom za Drakulo, in srednjeveška mesta, kot so Brașov, Sibiu in Sighișoara.

Bukarešta

Glavno mesto Romunije, Bukarešta, znano kot “Mali Pariz”, ponuja mešanico zgodovinskih stavb, kot je Palača parlamenta, drugi največji upravni objekt na svetu, in živahno kulturno sceno.

Moldavski samostani

Na severovzhodu Romunije, v regiji Bukovina, se nahajajo čudoviti srednjeveški samostani s poslikanimi zunanjimi zidovi, ki so pod zaščito UNESCO.

Karpati

Mogočno gorovje ponuja odlične možnosti za pohodništvo, smučanje in opazovanje narave. Zlasti priljubljeni sta območji Transilvanskih Alp in Retezat.

Delta Donave

Naravni rezervat pod UNESCO-vo zaščito je eno največjih mokrišč v Evropi in dom številnih vrst ptic ter drugih prostoživečih živali.

Črno morje

Romunska obala ob Črnem morju je nekaj posebnega. Obiščite mesti Constanța in Mamaia, kjer boste navdušeni nad lepimi plažami in živahnim nočnim življenjem.

Odlična ideja za jesenske praznike

Romunija je posebej lepa v jesenskem času, ko se ozračje malo ohladi in se vse skupaj ovije v pravljično zlato svetlobo. Biti v Transilvaniji za noč čarovnic pa je izkušnja, ki je zlepa ne pozabiš.

 Za letalo, rent a car, izlet v Transilvanijo in 7 nočitev v Bukarešti, boste za štiričlansko družino odšteli že samo 844€. Poglejte ponudbo TUKAJ

 

PREBERITE ŠE: Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

 

TURČIJA: Nora ponudba za 8 dnevno raziskovanje Likije (že od samo 334 € in let iz Ljubljane)

Ko pomislimo na Turčijo, največkrat pomislimo na Istanbul ali na all inclusive ponudbe na turški rivieri. A Turčija je še veliko več kot to. Sončen juhozahod države je poln čudovite zelene narave, stare kulture in neverjetnih naravnih pojavov. Našli smo noro ponudbo, s katero boste Turčijo lahko dodobra spoznali!

Pokrajina Likija je poznana kot sončna država med goratim svetom in morjem. Področje izvira iz starega veka in se nahaja v današnji jugozahodni Turčiji. Dinamični zgodovini pod vplivom močnih civilizacij so danes priča zanimive izkopanine mest iz časa antike. Ob edinstvenih antičnih izkopaninah vas bodo vsekakor očarali še ugodna klima, gastronomija, kultura in naravne lepote. Turčija s tega zornega kota vas bo navdušila! 

Turčija: Kaj vse boste doživeli na potovanju po Likiji?

Arheološke izkopanine v antičnem mestu Efez

Antično mesto Efez je eno izmed največjih arheoloških izkopanin na svetu. Ohranjenost tega zgodovinskega mesta je izredna. Antikvitete čakajo na vas, da jih raziščete: agora oz. javni prostor, kjer se je odvijalo trgovsko in politično življenje, Artemidin tempelj, Celsusova knjižnica, kopališči, eno največjih gledališč tistega časa, aleja iz marmorja, … Ne boste si niti mislili, kaj vse je pred vami “skrivala” izjemna Turčija.

Slap Karpuzkaldiran

Čudovit, 25m visok slap, ki se izliva v sredozemsko morje je največji slap v Antalyji in je prava paša za oči. Odkar so zraven prenovili še vrtove na območju, kjer se reka vije proti morju, je to ena najlepših izkušenj v Turčiji.

“Bombažni grad” Pamukkale

Snežno bele terase iz apnenca, imenovane tudi “bombažni grad”, se vidijo že od daleč in so ena najprepoznavnejših naravnih čudes na svetu. Ustvarja jih odtekajoča termalna voda, usedline pa nastajajo v obliki bazenčkov in so kot bela čipka, naravni čudež in prava paša za oči. V bazenčke se lahko tudi potopite. 

Ruševine znamenitega mesta Hierapolis

Ruševine znamenitega mesta Hierapolis se raztezajo nad apnenčastimi terasami. Tam je moč videti temelje Apolonovega templja iz 3. stoletja in razkošno rimsko gledališče ter druge ostanke iz tistega časa. 

Grobnice izklesane v skalo v Miri

Mira (Myra) je eno od najpomembnejših mest antične Likije. Najbolj fascinantne so grobnice vklesane v skalo, ki izvirajo že iz petega stoletja pr.n.št.. Ob vznožju skal pa stojijo ruševine veličastnega teatra, ki priča o pomembnosti in izjemnosti prostora v antičnem času. Pri Myri se nahaja tudi cerkev sv. Nikolaja, kjer je sv. Nikolaj tudi pokopan.

Potopljeno mesto v Kekovi

Kekova je majhen, nenaseljen turški otok v bližini kraja Mira v okrožju Antalya, nasproti vasi Kaleköy in Üçağız. Na njegovi severni strani so delno potopljene ruševine antičnega mesta, ki ga je v 2. stoletju uničil potres. Obnovljeno je še vedno cvetelo v obdobju Bizantinskega cesarstva, a je zaradi arabskih vpadov dokončno opuščeno. Vožnja z ladjico do ruševin je posebna izkušnja. 

Plaža želv Turčija 

Dostop do plaže želv je mogoč le z ladjico po čudoviti dolini reke Dalyan, a to je le njena prednost. Plaža želv oz. plaža Iztuzu predstavlja enega pomembnejših evropskih habitatov za gnezdenje želv. Poleg tega se ponaša z mehkim zlatim peskom, plitvo, kristalno čisto vodo in kopico kioskov, v katerih strežejo pravi turški čaj in tradicionalne palačinke gözleme. Ne preveč obljudena plaža je idealna za kopanje in poležavanje na soncu.

Turška riviera in Antalya

Antalya velja za enega najlepših mest turške riviere. V Antalyji lahko med drugim občudujete mestne znamenitosti: minaret Yivli Minare, stolp z uro na stari mestni trdnjavi, Hadrijanova vrata iz leta 130 p.n.št., pristanišče in najbolj ohranjen del mestnega obzidja. Center starega mestnega jedra, nekoč rimsko pristanišče, je danes marina iz katere potekajo ozke uličice s številnimi lokalčki, trgovinicami in manjšimi hoteli, ki so preurejene hiše še iz časa otomanskega cesarstva. Zaradi svoje lege v Sredozemlju je turistično in kulturno središče tega območja.  

Za NORO PONUDBO za potovanje, kjer vam bo Turčija na voljo v vsej svoji lepoti, preverite TO POVEZAVO. Turčija 

 

Foto: Megabon, Unsplash

PREBERITE ŠE: Dolina reke Neretve: Zakaj morate vsaj enkrat v življenju na obiranje mandarin?

Turčija 

Katarina Benček: “Biti plačan, da potuješ, je sanjsko, niso pa to klasične počitnice.” #INTERVJU

Katarina Benček je prava energijska bombica, ki se z vsakim novim izzivom spopade z odločnostjo in širokim nasmehom. Potovanja so njena strast in njena služba. Njeno zadnje pa je bilo posebno. Iz vseh vidikov. S partnerjem sta se tokrat odločila za malce drugačno verzijo Maldivov. Njune objave pa so se zaključile z nepričakovano, čudovito novico. Klepetali sva o potovanju, odnosu in prihodnosti. Zaupala pa mi je tudi, kako lahko Maldivi postanejo vaš dom.

Od našega zadnjega intervjuja je minilo kar nekaj časa, zato še enkrat vprašamo: Kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Najbolje me opišejo besede “svoboden duh s strastjo do življenja”. Sicer pa se dnevno ukvarjam z digitalnim marketingom ter kreiranjem digitalnih vsebin. No, pa še kakšen projekt zraven je vedno aktiven, tako, da vsekakor imam rada aktivno življenje. Katarina Benček

Potovanja so vaša strast, pa tudi vaše delo. Ko vas spremljamo, je vse skupaj videti preprosto. Je res tako? Je kdaj težko ločiti, kje se delo začne in kje konča?

Ne bom rekla, da je preprosto in lahko, ampak vseeno moram biti realna: ko prideš do točke, da potuješ praktično “zastonj” ali si celo za to “plačan” je na nek način sanjsko. Marko se pošali, da sva prelisičila sistem in sva plačana, da dopustujeva (smeh). Sigurno pa to niso klasične počitnice, kot si jih večina predstavlja, saj so zelo aktivne, polne iskanja lokacij, popolne svetlobe, momenta, zgodbe in še marsičesa. Vedno je vsebina v ospredju, saj sva zato tam, kjer sva. Priprave se začnejo že pred samim potovanjem. Potrebujeva okvirni plan, kaj bova posnela ter kako. Potem pa še na sami lokaciji ideje po večini same pridejo. Najtežje je, če hotel ali lokacija ni fotogenična in si totalno brez inspiracije. Potem se počutim ujeto in tesnobno. Moram pa poudariti še to, da vsi, ki smo v tem poklicu, smo na nek način vsak dan na testu – ali bo naša vsebina dobro sprejeta ali ne in če ti ni vseeno za rezultat, zna biti to kar izčrpujoče.

Kaj pa partnerski odnos? Kakšni so izzivi, ko z nekom živiš in delaš? Ostane sploh še kaj skrito?

Od nekdaj sem bila naučena, da v partnerstvu ni nekih skrivnosti. To sem gledala že doma in tako je tudi pri nama. Ne me narobe razumeti, kaj že zadržiš zase, kakšno “neumnost”, ampak nekaj velikega pa res ne. Vsekakor je pa vse še toliko bolj na pladnju, ko si 24 ur na dan skupaj. Pri nama se je vse odvilo tako hitro, da imam včasih občutek, da sva skupaj že 15 let. No, poznava se res že več kot toliko. Pa tudi sicer sva oba kar direktna. Pri nama ni “bomo prespali”, vse razčistiva takoj in zdaj.

Največji izziv je bil to, da je šlo vse skupaj iz hobija v delo. Še toliko bolj za Marka. Jaz sem začela s tem nekoliko prej, a ne v takem obsegu, kot to delava danes. Potem so se začela vprašanja, kako ovrednotiti delo enega in delo drugega. Kako razdeliti prihodke. Izziv je bil zame tudi ta, da sem jaz na 100 obratov in bi vse takoj in zdaj, če lahko pa že kar včeraj. Marko pa rabi čas, kavo, spanec, počutje, da lahko dela. Je bolj umetniški tip. Potrebovala sem kar nekaj časa, da to sprejmem in še danes se včasih učim vdihniti ter počakati. Vsak človek ima pač svoj tempo. Moram reči, da sva zdaj veliko bolj utečena ter lažje prideva do kompromisa, kot prvi dve leti. Uh, je bilo kar pestro.

Ravno sta se vrnila iz potovanja po Maldivih. To ni bil vajin prvi obisk Maldivov, sta pa se prvič podala na lokalni otok. Kako se lokalni otok razlikuje od resorta?

Res je, na Maldivih sva bila ravno v času korone, ko sva iskala luknje v sistemu ter države, kamor lahko odpotujeva. Sicer pa je bila želja že takrat obiskati lokalni otok, a ravno zaradi omenjene situacije ni bilo možno. Je razlika. Ta otok je za tujce odprt šele 8 let in se še vedno čuti ta tradicija ter na nek način surovost Maldivov. Ter islamska kultura. Na otoku ni zaželjeno, da hodiš prav preveč razgaljen. Tudi plaža je prav posebej označena, kjer se lahko kopaš v naših kopalkah. Temu predelu se reče “bikini beach”. Na plaži za domačine je zaželjeno, da si pokrit. V resortu je praktično nemogoče videti košček smeti, medtem ko na lokalnih vidiš kupe plastike ter drugih smeti ležati okoli. Mene je kar srce zabolelo. Tako lepa narava, pa umazana. A to so države tretjega sveta, nimajo še odnosa do zemlje in ekologije.

Vsekakor je doživetje na lokalnem otoku nekaj posebnega. Je bolj pristno. Dobiš res pravi vpogled v življenje Maldivčanov. Po drugi strani pa ne bom lagala, da ne paše po sedmih dneh “divjine” v resort. Voda in mivka sta že enaki, ampak hrana, postrežba, čistoča in še kaj bi se našlo, so pa na čisto drugem nivoju. Moram dodati, da so me šokirale cene resortov, saj so od časa korone praktično podvojile. Res si ne more vsak privoščiti spanja v hiškah nad vodo, zato sem po drugi strani vesela, da se lokalni otoki razvijajo in lahko skoraj vsak obišče ta raj na zemlji.

Kaj pa alkohol, zabava… se kaj dogaja na lokalnih otokih?

Alkohola na lokalnih otokih pač ni. To moraš vzeti v zakup. V tem ne vidim nič slabega, saj opažam, da je današnja družba preveč “obesedena” s tem, da za dobro počutje in zabavo rabi alkohol. Maldivi so meni osebno tako lepi in čarobni, da ne rabiš neke ekstra zabave v smislu ponočevanja. Tja se greš spočiti ter nagledati te neskončne modrine.

Kakšne so cene, hrana, pijača, namestitve?

Presenetilo me je, da lokalni otok sploh ni tako “poceni” kot bi si mislila. Naj povem, da sem slabo leto živela na Baliju, zato vem, kaj pomeni otoško življenje ter otoške cene. Bali je precej cenejši v tem pogledu, pa tudi hrana je 100x bolj okusna. Na lokalnem otoku se morajo res še malo kulinarično podučiti. Edina svetla točka tega otoka je restavracija Priani, ki jo vodi Slovenka. Mimogrede, ravno zdaj iščejo novo vodjo, če koga zanima življenje na Maldivih ter vodenje restavracije. Še dobro, da na plaži lahko kupiš domače pridelano sadje, saj je to reševalo moje “lačne momente”. Ne bom rekla, da sem bila na otoku lačna, ampak sem bila “lačna” res okusne hrane.

Po nekaj dneh na lokalnem otoku sta se za par noči odpravila še v luksuzen resort. Na obrazih je bilo videt, da je to čisto nekaj drugega. Kaj pomeni luksuzna hiška nad vodo na Maldivih? Kako se razlikuje od namestitve na lokalnem otoku?

predvsem je to, da se tu počutiš, kot bi bil na otoku sam. Na lokalnem otoku je bila plaža dokaj zasedena, predvsem v času sončnega zahoda, ko si morda želiš kakšen romantičen trenutek zase. V resortu imaš teh momentov, kolikor želiš. Mene osebno v resortu najbolj prepriča to, da ko odprem oči že slišim šelestenje morja in valove. Spiš pravzaprav sredi Indijskega oceana. Na lokalnem otoku ni čisto nobenih hišic oz. bungalov na plaži.

Bi priporočala kombinacijo lokalni otok in resort ali bi izbrala samo eno?

Kombinacija je top, sploh za tiste ljudi, ki radi vidijo resnico ter začutijo tisto pristnost. Potem, ko imaš malo dosti “divjine” greš pa še v resort na razvajanje.

To je bil v resnici vajin prvi babymoon. Čestitke! Planirate še kakšnega do prihoda dojenčka?

Haha pa res. Nekako res nisem obremenjena s tem “zadnje počitnice v dvoje”. Edina stalnica v življenju so spremembe. Bova pa zagotovo še kam šla, saj imava še kar nekaj časa, upam.

Katarina Benček trenutke iz svojega življenja deli na TEM Instagram profilu.
Sledite ji! (Klik)

 

Foto: Katarina Benček

PREBERITE TUDI: 15 top nasvetov slovenske popotnice o potovanjih in življenju

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na anja@vandraj.si!

Sicilija: 5 dni na očarljivem italijanskem otoku le 298€!

Sicilija, biser Sredozemlja, navdušuje s svojo bogato zgodovino, slikovitimi obalami, vulkanskimi pokrajinami in izjemno kulinariko.

Sicilija je destinacija, kjer se zgodovina sreča z lepoto narave, kjer kulturna dediščina plete svojo zgodbo skozi ozke ulice mest in kjer se okusi tradicije stopijo v vsakem grižljaju. Neodkrite skrivnosti, prijazni domačini in očarljiva pokrajina so dovoljšen razlog, da ne odlašate in odkrijete čare tega izjemnega italijanskega otoka.

5 razlogov, zakaj Sicilija

1. Bogata zgodovina

Začnite svoje odkrivanje Sicilije s potepanjem po njenih zgodovinskih utrdbah. Obiščite antična grška gledališča, kot je gledališče Taormina, kjer boste doživeli edinstveno kombinacijo arhitekture in panoramskih razgledov. Ne pozabite obiskati tudi Valle dei Templi v Agrigentu, ki ponuja eno najlepših arheoloških najdišč na svetu.

2. Vulkan Etna

Sicilijo krasita dva veličastna vulkana, a najbolj impresiven je zagotovo Etna. Vzpon na ognjenik ponuja neverjetne poglede na okoliške kraje in morje. Če niste ljubitelj pohodništva, se lahko odpravite na organiziran izlet ali vožnjo z žičnico in uživate v spektakularnih razgledih z vrha.

3. Barvita mesta in prijazni ljudje

Sicilija slovi po svojih barvitih mestih, kot sta Palermo in Sirakuze, kjer se prepletata zgodovina in sodobnost. Očarani boste nad slikovitimi ulicami, živahnimi trgi in prijaznimi domačini, ki bodo z vami z veseljem delili zgodbe o svoji kulturi. Ne spreglejte lokalnih tržnic, kjer boste okušali sveže pridelke in tradicionalne sicilijanske dobrote.

4. Čarobne plaže

Sicilija je obdana z osupljivimi plažami z zlato obarvanim peskom in kristalno čistim morjem. San Vito Lo Capo, Mondello in Cefalù so le nekateri dragulji ob obali, kjer se lahko sprostite ob zvoku valov in uživate v sončnem zahodu ob obzorju.

5. Kulinarično razvajanje

Sicilijanska kuhinja je pravo doživetje za vaše brbončice. Poskusite lokalne specialitete, kot so arancini, pašta s sardelami in slastne sladice, kot so kanoli. Ne pozabite poskusiti tudi sicilijanskega vina in oljčnega olja, ki sta pridelana na teh rodovitnih tleh.

5 dni Sicilije le 298€!

V kolikor bis e na pot želeli odpraviti v lastni režiji, a potrebujete nekaj pomoči pri letalskih kartah in hotelih, vam priporočamo TO ponudbo. Za 5 dni na Siciliji, z letalom, boste odšteli le 298€!

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Potopis: Oman in njegove najlepše točke v 14 dneh (in 1 slaba izkušnja)

Nara: Pravljično mesto na Japonskem, po katerem se sprehajajo srne

Japonska je polna prizorov, ki vam bodo vzeli dih. Eden takšnih krajev na tem koncu sveta je tudi Nara. Mesto, ki slovi po templjih in srnah, jelenih ter bambijih, ki se prosto sprehajajo po ulicah.

Nara je polna posebnih in neobičajnih stvari, obiskovalce pa najbolj navdušujejo njeni prebivalci. Srne! V Nari živi dobrih 300 tisoč ljudi ter več kot 1000 srn in jelenov. Ti uživajo posebne privilegije, saj se povsem prosto sprehajajo po celem mestu.

Največ jih boste ujeli v mestnih parkih, a se nikar ne čudite, če jih zagledate kar na ulici, pred pragom trgovine in pred templji. Čeprav so divje, so vajene ljudi. Lahko jih hranite, vendar pazljivo, saj niso prav nič plašne. Mimogrede, naša hrana zanje ni najbolj primerna, v Nara parku pa boste naleteli na “deer crackers”. Krekerje iz pšenične moke in riževih otrobov brez dodanega sladkorja. So produkt fundacije za zaščito divjadi v Nari. Del profita od prodaje krekerjev gre prav v namen zaščite teh čudovitih živali.

Do leta 1637 je bila za njihov odstrel celo zagrožena smrtna kazen, a zakon danes ni več veljaven. Po stari legendi so srne svete živali, pomočnice bogov. Zato imajo prav posebno protekcijo.

Od Nare do Jelenovega grebena v Podčetrtku

Mimogrede, če Japonske in njenih srn v kratkem ne boste uspeli odkljukati s svojega seznama stvari, ki jih še želite doživeti, imamo alternativo. Ta je precej bližje. V Sloveniji! Na Štajerskem v Podčetrtku namreč leži domačija Jelenov greben. Tudi tu vam nasproti pritečejo jeleni damjaki in mufloni. Namesto sušija pa lahko pojeste kaj bolj domačega.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Japonska in 8 zanimivosti, ki jih še ne poznate

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Na dopust nikar brez teh stvari!

Poletje je skoraj že tu in z njim prihaja čas za zaslužen oddih in poletne počitnice. Velika večina se vas odpravlja na dopust v tujino. Čeprav je morda najbolj vznemirljiva misel na poletni dopust izbira destinacije in načrtovanje aktivnosti, pa je ključnega pomena, da ne pozabite na nekaj pomembnih stvari, ki jih morate nujno vzeti s seboj na pot.

Se dopustovanja običajno lotevate sistematično in si pripravite seznam? Ali pa pakiranje vzamete bolj z levo roko in stvari prepuščate naključju? Kakorkoli že, v nadaljevanju vam predstavljamo osem stvari, brez katerih se na dopust skoraj ne morete odpraviti. In ne, to niso zgolj kopalke in krema za sončenje!

Kaj torej vzeti s sabo na dopust?

#1 Osebni dokument 

Ne glede na to ali boste dopustovali v Sloveniji ali v tujini, osebni dokument je najpomembnejša stvar, ki jo morate vzeti s seboj na poletni oddih. Pred odhodom preverite veljavnost vašega potnega lista ali osebne izkaznice in se prepričajte, da je res v vaši prtljagi. Ni namreč hujšega kot to, da se na državni meji spomnite, da ste doma pozabili osebni dokument!

Če potujete v tujino, je pomembno, da preverite tudi morebitne vizumske obveznosti za vašo destinacijo. Številne države lahko obiščete zgolj z osebno izkaznico, a kljub temu je priporočljivo s sabo vzeti še potni list, če ga imate. Naredite tudi kopije osebnih dokumentov in jih shranite na varnem mestu, stran od originalov. Kopije vam lahko pridejo prav v primeru izgube ali kraje dokumentov.

#2 Potrditve rezervacij, letalske karte in ostali dokumenti

Vsa dokumentacija za dopust je sedaj lahko priročno shranjena na pametnem telefonu. Letalske karte, potrditve rezervacij nočitev, polica turističnega zavarovanja …  Kljub temu se lahko kaj hitro kaj zalomi, na primer, na letališču vam zmanjka baterije na mobilnem telefonu. Da se to ne bo zgodilo, si lahko pripravite tudi tiskane kopije. Razmislite tudi, katere dokumente potrebujete za vstop v določeno državo, in si dokumente pripravite ter shranite na ustrezno mesto.

#3 Denar in bančne kartice

Brez denarja se seveda na dopust ne boste odpravili. Čeprav imate s sabo običajno dovolj gotovine in bančne kartice, se kljub temu pozanimajte, ali morda v državi, v katero se odpravljate, uporabljajo katero drugo valuto. Tako lahko gotovino pravočasno zamenjate ali poskrbite za način plačevanja, ki s sabo ne bo potegnil visokih provizij. Še posebej pred daljšimi potovanji se pozanimajte, ali bo vaša bančna kartica v ciljni državi sploh delovala. Preverite tudi višino limita porabe in veljavnost kartice ter poskrbite za rezervni način plačevanja.

#4 Potovalna lekarna

Smiselno je tudi pripraviti potovalno lekarno. Naj vsebuje osnovne potrebščine, kot so obliži, dezinfekcijska sredstva, protibolečinska zdravila, zdravila za alergije, zdravila za lajšanje prebavnih težav, zaščito pred soncem in tudi kremo za lajšanje opeklin. Preverite tudi morebitna zdravstvena priporočila za vašo destinacijo dopusta, saj morda potrebujete obvezna cepljenja.

#5 Elektronske naprave in ustrezni polnilci

Elektronske naprave so nepogrešljiv del našega življenja tudi na dopustu. Prepričani smo, da mobilnega telefona ne boste pozabili, toda polnilec lahko kaj hitro ostane doma. Že prej se pozanimajte o električnih vtičnicah v državi, kamor potujete, saj boste morda potrebovali adapter. Še posebej priročna je prenosna baterija, ki vam lahko pride prav, če vam med potjo zmanjka baterije na telefonu.

#6 Primerna oblačila in obutev

Seveda vemo, da so oblačila prva stvar, ki jo boste spakirali. Kljub temu vas opozarjamo, da razmislite, kaj točno boste potrebovali glede na destinacijo vašega dopusta. Bo vaš dopust aktiven in boste potrebovali športna oblačila in superge? Ali nameravate počitnice preživeti ležerno in bodo dovolj natikači? Razmislite o tem, še preden se odpravite na pot, saj še posebej z neprimerno obutvijo pogosto pride do raznih nezgod in poškodb.

#7 Potrebščine za osebno nego

Tudi kozmetika in ostale potrebščine za osebno nego naj najdejo prostor v vaši prtljagi, toda pazljivo! Glede na sredstvo prevoza je lahko namreč odvisno, v kakšni obliki jih lahko vzamete s sabo. Če greste na pot z letalom, bodite pozorni na omejitve glede tekočin in embalaže ter kozmetiko primerno zapakirajte. Če greste na pot z avtom, tega izziva ne boste imeli, a kljub temu razmislite, kaj vse sploh potrebujete in smiselno spakirajte.

#8 Turistično zavarovanje za primer nezgode ali bolezni na potovanju v tujini

Izkušeni popotniki veste, da lahko gre na potovanju marsikaj narobe. Žal nesreča ne počiva niti na poletnem dopustu. Dobro je, da ste že vnaprej pripravljeni. Da bodo skrbi manjše, razmislite o sklenitvi zdravstvenega zavarovanja za tujino.

Turistično zavarovanje vam nekoliko olajša skrbi, če v tujini zbolite, se poškodujete, izgubite osebne dokumente ali prtljago. Z njim se lahko izognete tudi visokim stroškom zdravljenja v tujini.

Ste na tem mestu rekli “pa saj imam evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja”? To je odlična novica, saj v mnogih primerih pride zelo prav, a žal ni vedno dovolj.

Zakaj evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ni dovolj?

Evropska kartica ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v večino držav izven Evropske unije. Tudi v državah, kjer lahko uveljavljate pravice, so te omejene na nujne in potrebne zdravstvene storitve. Dobro je tudi vedeti, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije stroškov nekaterih nujnih storitev, kot so stroški vrnitve domov. Čeprav je priporočljivo, da jo imate, evropska kartica zavarovanja torej ni nadomestilo za turistično zavarovanje.

Zakaj potrebujete nezgodno zavarovanje za tujino? 

Turistično zavarovanje krije stroške nujnega zdravljenja v tujini in nujne medicinske pomoči v primeru bolezni ali nezgode brez neposrednega plačevanja storitev.

S sklenitvijo turističnega zdravstvenega zavarovanja poskrbite tudi, da imate v tujini na voljo 24-urno asistenčno pomoč v slovenščini. To pomeni, da se lahko kadarkoli obrnete na asistenčni center, ki vas usmeri na pravo mesto in zagotovi organizacijo nujne zdravstvene pomoči v tujini.

Nekatera zavarovanja, kot je na primer Merkur Popotnik, pa poleg asistenčne pomoči vključujejo še brezplačen pogovor z zdravnikom družinske medicine na daljavo dr. Merkur in ostale ugodnosti. Tako se lahko tudi kjerkoli v tujini prepričate, da je z vami vse v redu.

Kaj nudi dobro turistično zavarovanje? 

Turistično zavarovanje nudi tudi vrsto drugih storitev, kot je prevoz do zdravstvene ustanove v tujini ali v domovino, krijejo zdravila in zdravniške pripomočke, nujne zobozdravstvene storitve, povračila stroškov letališkega salona v primeru odpovedi ali prestavitve leta, povračila v primeru izgube ali kraje dokumentov ter nadomestilo žrtvi nasilja. Običajno vsebuje tudi široko kritje v primeru okužbe s Covid-19.

Zavarovanje Merkur Popotnik vsebuje tudi nova, inovativna in ekskluzivna kritja, ki so med potovanjem zelo priročna. Poleg zgoraj naštetih kritij vključuje tudi rehabilitacijo po vrnitvi iz tujine, pa tudi recimo oskrbo hišnih ljubljenčkov in ostala ekskluzivna kritja. Prav tako vključuje tudi kritje Covid-19, kar je v današnjih časih zelo dobrodošlo, saj vam s tem omogoča še bolj brezskrben dopust.

Kdaj in kje skleniti turistično zavarovanje 

Zavarovanje sklenite vsaj en dan pred odhodom v tujino. Veljavnost zdravstvenega zavarovanja običajno začne teči šele naslednji dan po sklenitvi in plačilu premije ali celo kasneje. Turistično zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini Merkur Popotnik lahko sklenete kar preko spleta in to samo z nekaj kliki. Zavarovalno polico boste takoj ob sklenitvi prejeli na elektronski naslov. Začetek zavarovanja je tako možen že z dnem sklepa zavarovanja.

Kateri paket izbrati?  

Zavarovanje Merkur Popotnik lahko prilagodite svojim potrebam in sklenete posamično ali družinsko zavarovanje. Izbirate lahko med osnovnim in popolnim paketom ter tremi zavarovalnimi vsotami: 25.000 €, 50.000 € ali 100.000 €.

Kaj narediti, če v tujini potrebujete pomoč?

Pokličite asistenčno številko +386 1 300 55 00, ki vam je na voljo 24 ur na dan in 7 dni v tednu. Sodelavci iz asistenčnega centra vam bodo po posredovanju osebnih podatkov svetovali in organizirali zdravljenje. Ključno je, da se na asistenčni center obrnete čim prej (preden si sami organizirate pomoč).

Samozavestno na poletni dopust

Načrtovanje in priprava sta za brezskrben poletni dopust ključnega pomena. V članku razkrivamo, kaj je osem nujnih stvari, ki jih morate vzeti s sabo. Dobra novica je, da lahko turistično zavarovanje Merkur Popotnik sklenete enostavno preko spleta in polico takoj ob sklenitvi prejmete na elektronski naslov, začetek zavarovanja pa je tako možen že z dnem sklepa zavarovanja!

PREBERITE ŠE: Potovalna lekarna: Katerih 10 stvari ne smete pozabiti spakirati

Kako premagati strah pred letenjem in uživati v potovanju v zraku

Strah pred letenjem je pogost izziv, s katerim se srečujejo mnogi popotniki. Če ste eden od njih, brez skrbi! Obstaja več načinov, kako se lahko spoprimete s tem strahom in se vseeno odpravite na svoje sanjske destinacije.

Ste eden tistih, ki sanja o eksotičnih destinacijah, a se vedno ustavi pri letenju? Niste edini. V resnici je strah pred letenjem izredno pogost pojav, a brez dobrega razloga. Statistično gledano je letenje eden najvarnejših načinov prevoza. Letalske nesreče so izjemno redke v primerjavi z drugimi oblikami prevoza, kot so avtomobili, vlaki ali ladjice. Kljub temu, da so letalske nesreče redke, pa se tudi nenehno dela na izboljšanju varnosti in zmanjševanju tveganja. Letalska industrija si prizadeva za zagotavljanje najvišjih standardov varnosti.

Razumevanje strahu pred letenjem

Strah pred letenjem je pogosto povezan z različnimi dejavniki, kot so strah pred višino, izgubo nadzora ali letalskimi nesrečami. Pomembno je, da se zavedate, da je ta strah pogost in da ga je mogoče obvladati. Začnite z razumevanjem svojega strahu, da boste lahko bolje obravnavali njegove vzroke. Če boste vedeli, kaj je tisto, česar se pravzaprav bojite, boste lažje pridobili informacije, ki bodo pomirile prav vaš strah.

Informacije o varnosti letalskega potovanja

Ena ključnih točk, ki vam lahko pomaga premagati strah pred letenjem, je razumevanje varnosti letalskega potovanja. Letalske družbe in organi za letalsko varnost izvajajo številne varnostne ukrepe, da bi zagotovili potnikom varno potovanje. Letenje je statistično eno najvarnejših načinov potovanja. S pridobivanjem informacij o teh varnostnih ukrepih in statistiki letalske varnosti boste morda lahko zmanjšali svojo tesnobo.

Priprava na let:

Priprava na let je ključna za premagovanje strahu pred letenjem. Tu je nekaj koristnih nasvetov:

  • Pridobite podatke o letalu in izkušenem osebju: Preverite podatke o letalu, letalski družbi in izkušenem osebju, kar vam lahko pomaga izboljšati občutek varnosti.
  • Udobna oblačila in sedež: Nosite udobna oblačila, ki vam omogočajo neovirano gibanje. Pri rezervaciji leta izberite sedež, ki vam najbolj ustreza, na primer bliže krilom, kjer so tresljaji manj opazni.

Tehnike obvladovanja strahu:

Obvladovanje strahu pred letenjem vključuje uporabo različnih tehnik sproščanja. Tu jih je nekaj, ki jih lahko poskusite:

  • Globoko dihanje: Med letom izvajajte počasno in globoko dihanje skozi nos, saj to pomaga zmanjšati stres in tesnobo.
  • Vizualizacija: Predstavljajte si prijetne situacije med letom, kot so čudoviti razgledi ali sproščujoči prizori, ki jih boste doživeli na cilju. Vizualizacija pozitivnih izkušenj lahko pomaga zmanjšati strah.
  • Tehnike sprostitve: Poskusite s tehnikami sprostitve, kot sta progresivna mišična relaksacija ali meditacija. To vam bo pomagalo sprostiti telo in um ter zmanjšati stres.

Razumevanje letalskih pojavov

Turbulenca, tresenje med vzletom in pristankom ter spremembe pritiska v kabini so pogosti letalski pojavi, ki lahko prispevajo k občutku nelagodja. Pomembno je, da razumete, da so ti pojavi običajni in da ne ogrožajo varnosti letala. Piloti so izurjeni za obvladovanje teh situacij, zato ni razloga za skrb.

Spoznavanje delovanja letala, navigacije, varnostnih postopkov in izkušenosti pilotov vam lahko pomaga pridobiti zaupanje in razumeti, da so letala zasnovana za varno potovanje.

Uporaba razpoložljivih virov podpore

Ne pozabite, da niste sami. Obstajajo številni viri podpore, kot so terapevti, podporna skupina za strah pred letenjem ali celo posebni programi za premagovanje strahu pred letenjem. Pridružite se skupnosti, poiščite strokovno pomoč ali se pogovorite s strokovnjakom za letalsko varnost, ki vam lahko ponudi dodatne informacije in nasvete.

Strah pred letenjem je pogost, vendar ga je mogoče premagati. S kombinacijo razumevanja strahu, informacij o varnosti letalskega potovanja, priprave na let, tehnik obvladovanja strahu ter izobraževanja o letalstvu lahko zmanjšate svojo tesnobo in uživate v prijetnem letenju. Ne pozabite, da je letenje eden najvarnejših načinov potovanja, zato si vzemite čas za premagovanje strahu in raziskovanje sveta s samozavestjo.

 

PREBERITE ŠE: Z avtom po Balkanu: 10-dnevni plan potovanja

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.