Ankaran: V butičen hotel s solno jamo in na lov za tartufi

Že veste, kje si boste naslednjič napolnili baterije? Ankaran z zatišno obmorsko lego velja za enega najbolj hedonističnih kotičkov naše obale. Tokrat nas je prepričala Rezidenca Ortus, butičen hotel, kjer imajo vse, kar potrebujete za idiličen oddih.

Ankaran leži na južnem pobočju Miljskega polotoka, na samem začetku slovenskega dela istrske obale, nedaleč od državne meje z Italijo. Eno izmed prikupnejših obmorskih naselij v Sloveniji je docela zaščiteno od severnega vetra – burje. Blagodejna klima, zatišna obmorska lega in neokrnjena narava pa zagotavljajo sproščujoč in miren počitek. Ankaran nas vedno znova očara tudi z romantičnimi sprehajališči med oljčnimi nasadi in vinogradi ter lepimi plažami.

Rezidenca Ortus, butičen hotel z 200-letno oljko in solno jamo

Tokrat smo pokukali v Hotel Rezidenca Ortus, ki mu pred vhodom dela družbo 200 let stara oljka. Zasnovan je kot butičen, individualen in sodobno ter minimalistično opremljen hotel, ki gostom nudi zasebnost, mir in udobje. V lesu zasnovan in trendovski hotel nudi prijeten ambient za sprostitev ter razvajanje v mirni in zeleni naravi polotoka.

Ena novejših pridobitev hotela sta tudi savna in solna jama, imajo pa tudi odlične masaže!

Obožujete tartufe? Potem je to kraj za vas!

V Residenci Ortus ponujajo tudi vodene love na tartufe in ogled showrooma. Lov na tartufe je možen vsak dan, razen ob torkih in sredah. Obvezna pa je prehodna rezervacija – vsaj 3 dni prej. Za lov potrebujete tudi primerno obutev in lasten prevoz do naslova: Padna 8b 6333 Sečovlje. Ponudbo, ki že vključuje nočitev v Ortusu, lov na tartufe in 4-hodno degustacijo na bazi tartufov v Hiši tartufov, najdete TUKAJ.

Kaj pa hišni ljubljenčki?

Bi radi s seboj pripeljali tudi štirinožnega člana družine? Rezidenca Ortus je prijazna tudi do vaših domačih ljubljenčkov in jih (ob doplačilu) toplo sprejme v svoje prostore.

Mirna lokacija hotela vam omogoča prijeten počitek. Da bi vam lahko zagotovili sprostitev kot si jo zaslužite, hotel ponuja celovito udobje. Junior suite so udobno opremljene in primerne za družinski oddih. Vsaka ima zakonsko posteljo, raztegljiv kavč, kopalnico, balkon, manjši hladilnik, TV in klimo. Rezidenca je prilagojena tudi za gibalno ovirane osebe.

Nekaj odličnih ponudb po znižani ceni za oddih v Rezidenci Ortus najdete TUKAJ.

Ankaran za bližino morja in kolesarske izlete

Okolica hotela ponuja veliko aktivnosti. Poleg skoka do morja, ki je oddaljeno 250 metrov in poležavanja na urejenih plažah lahko svoj prosti čas izkoristite tudi s kolesarjenjem po urejenih in označenih kolesarskih poteh.

Na izlet do Italije

Lahko se sprehodite tudi do bližnjega italijanskega mesta Milje (Muggia), ki je oddaljeno kakšnih 5 kilometrov. Ali pa obiščete ostale bisere slovenske obale. In brez skrbi, če vam aktivni oddihi ne dišijo – lahko se predate strokovnim rokam in se prepustite masaži.

Foto: Rezidenca Ortus, Megabon

PREBERITE ŠE: Slikovit enodnevni izlet v Italijo: Čedad, Videm in Palmanova

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Piran in eden najbolj edinstvenih hotelov s pogledom na Tartinijev trg

Piran, naše najlepše obmorsko mesto, vas vabi, da se izgubite med prikupnimi kamnitimi uličicami, si privoščite morsko večerjo in tam ostanete dlje kot za zgolj nekajurni izlet. Našli smo odlično ponudbo za morski oddih v prenovljenem Art hotelu Tartini.

Piran gotovo velja za naše najbolj romantično obmorsko mestece. Tam se lahko izgubite med tlakovanimi kamnitimi uličicami, spijete kozarec domačega vina in s hotelske terase ujamete čudovit sončni zahod.

Sprehod po Tartinijevem trgu do cerkve nad mestom, ki gleda na 3 države

Vsekakor predlagamo, da se povzpnete nad mesto do cerkve sv. Jurija. Od tu se odpira čudovit razgled na vse smeri polotoka – na kar 3 države. Vidite slovensko obalo, v lepem vremenu celo naše Alpe, pa tudi Hrvaško in Italijo. V cerkvi bodite pozorni na freske, saj se na njih skrivajo simboli mesta Piran.

Mimogrede, Tartinijev trg je ime dobil po violinskem virtuozu Guiseppu Tartiniju, ki se je rodil v Piranu. Poseben pečat Tartinijevem trgu daje tudi Benečanka, prelepa stavba in čudovit primerek beneškogotske arhitekture. Zgradili so jo sredi 15. stoletja. Kot pravi legenda, jo je dal za lepo Pirančanko zgraditi bogat beneški trgovec, ki se je vanjo zaljubil. Hiša ima tudi prikupen balkon, s katerega je dekle gledalo v morje in čakalo na svojega Benečana.

Vrt na strehi hotela z razgledom, ki mu ni para

Tokrat nas je povsem očaral poseben umetniški hotel – Art hotel Tartini. Sveže prenovljen hotel se nahaja v osrčju Pirana in ponuja intimnost ter oseben pristop umirjenega butičnega hotela.

Njegovo dvorišče in vrt na strehi ga uvrščata med najbolj izstopajoče in edinstvene namestitve Pirana. Lokacija na Tartinijevem trgu, ki predstavlja središče mesta in shajališče prebivalcev in obiskovalcev, nudi vse, kar potrebujete za romantičen konec tedna, prijeten dopust ali veselo druženje s prijatelji.

Hotel, ki ga krasijo dela priznanega umetnika

Hotel je po obnovi zadihal z deli svetovno priznanega umetnika Jaše Mrevljeta – Pollaka. Art Hotel Tartini tako krasijo imenitne freske na stenah, sodoben pridih pa mu daje prenovljena oprema v svetlih prostorih, kjer je prav tako doma umetnost.

Rezultat tega je ne le udoben, ampak vrhunski hotel, ki med obiskom Pirana ponuja vse, kar si lahko želite. In le kaj je lepšega kot zbuditi se ob šumu morja in krikih galebov, medtem ko vam v hotelski kuhinji pripravljajo omamen zajtrk?

Od parkirne hiše z brezplačnim avtobusom

Če se odpravljate v Piran, lahko na primer parkirate v garažni hiši Fornače, ki stoji tik pred mestom. Do strogega središča Pirana pa na 15 minut vozi brezplačen avtobus, ki vam ustavi prav na Tartinijevem trgu. Parkirna hiša Fornače za goste hotela stane 18 evrov na dan – plačate v hotelu pred odhodom.

Bi preživeli mini oddih v Art hotelu Tartini? TUKAJ najdete odlično Megabon ponudbo! – KLIK*

Kaj še lahko počnete v Piranu?

V Piranu lahko v enem vikendu doživite veliko. Priporočamo ogled Muzeja školjk, Piranski akvarij, kavico na Tartinijevem trgu, sprehod ob obali do Fiese, vzpon na piransko obzidje in hedonistično preživet oddih!

Foto: Megabon, Shutterstock, Art hotel Tartini

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Slikovita Dovžanova soteska in zmajevo mesto Tržič

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Soriška planina: vonj po raju med Gorenjsko in Primorsko

Soriška planina se skriva v osrčju Julijskih Alp, na meji med Gorenjsko in Primorsko. Ujamete jo med vožnjo po panoramski cesti med Bohinjem in Tolminom in je vsekakor vredna postanka. Tudi večdnevnega.

V objemu bujnih gozdov Jelovice in na robu mogočnih Julijskih Alp se na nadmorski višini od 1287m do 1550m bohoti lepotica med planinami – Soriška planina. Ste jo že obiskali? Imamo kup idej, zakaj jo morate dodati na seznam krajev, ki jih velja videti še v tem življenju. Za začetek že zaradi vedno široko nasmejane ekipe ljudi, ki skrbi za goste planine!

Soriška planina ponuja številne aktivnosti skozi vse leto. Pozimi na smučišču obratuje pet naprav – otroška vlečnica Lucija, tri vlečnice in dvosedežnica Lajnar. Poleg alpskega smučanja na desetih kilometrih prog obiskovalci lahko uživajo v turnem smučanju, teku na smučeh na urejenih progah po gozdovih Jelovice, sankanju, krpljanju in zimskem pohodništvu po okoliških vrhovih.

In kaj se na planini obeta v toplejšem delu leta? Marsikaj! 

Soriška planina, kadar na njej ni smučarjev, postane še večji raj za pohodnike

Soriška planina je raj za pohodnike, pa tudi kolesarje, padalce in druge ljubitelje lepih razgledov. Soriška planina je idealno izhodišče za številne krajše in daljše izlete. S parkirišča pod Brunarico se lahko po nezahtevnih poteh odpravite na bližnje vrhove s prelepimi razgledi. Recimo na Dravh (1548 m) in Lajnar (1549 m), Slatnik (1609 m), do Možica (1603 m) in še naprej do Šavnika (1516 m).

Izkušenejši pohodniki se lahko odpravite še dlje proti zahodu, preko Vrha Bače do Koble (1450 m) in morda celo do Črne prsti (1792 m) . Pohodne poti se odpirajo tudi na vzhod, preko Danjarske planine na 1679 m visok razgledni Altemaver in še naprej do koče na Ratitovcu (1667 m).

Po poteh stare Rapalske meje

Soriška planina skozi vse leto ponuja številne aktivnosti. Čudovite razglede na Julijske Alpe in okoliške vrhove pa lahko združite z zgodovino in se podate na edinstven izlet po poteh stare Rapalske meje.

Čez vrhove Soriške planine je včasih potekala stara meja – Rapalska meja, ki je zaznamovala življenje domačinov in od matične domovine odrezala skoraj tretjino Slovencev. Na tematski turistični poti si lahko ogledate mnogo ostankov italijanskega sistema obrambnih utrdb – Alpskega zidu, dobro ohranjene kasarne, mulatjere in opazovalne kupole.

Vodeni ogledi Rapalske meje se pričnejo na parkirišču zraven gostišča Brunarica na Soriški planini (1287m). Do vrha Lajnarja (1549 m) se pripeljete z dvosedežnico Lajnar, nato pa z ogledom vojaških objektov in utrdb nadaljujete po utrjenih mulatjerah do vrhov Slatnika, kasarne na Koru in litoželezne opazovalnice na Možicu. Med prijetnim sprehodom s prelepimi razgledi tako spoznamo zgodbe preteklosti in življenje ljudi na meji. Priporočamo pohodne čevlje in opremo, pot traja 2,5 ure in ni preveč naporna. Informacije in rezervacije vodenih tur: info@soriska-planina.si.

Gorsko in cestno kolesarstvo

Soriška planina je drugi najvišji cestni alpski prelaz v Sloveniji. V poletni sezoni se cestni kolesarji lahko do Soriške planine povzpnejo iz treh strani; preko Železnikov in Sorice iz osrednje Slovenije, iz Primorske strani preko Podbrda in Petrovega Brda ter preko Bohinjske Bistrice iz Gorenjske.

Razgiban teren Soriške planine ponuja zanimive in privlačne turne poti tudi za gorske kolesarje. Po starih vojaških mulatjerah se lahko izkušeni kolesarji odpravite do vrhov Šavnika, Možica pa vse do Baškega Sedla. Ena izmed najlepših poti v gorskem spustu vodi iz vrha Lajnarja preko Kovc do Podbrda, v času poletne sezone pa je urejena tudi tekmovalna proga Žvau. Do vrha Lajnarja je možen dostop z dvosedežnico Lajnar. Preko Soriške planine vodi tudi slovenska turnokolesarska pot. Žig poti se nahaja v gostišču Brunarica ob parkirišču.

Lajnar: ajdovi štruklji, ki jih sanjamo še danes

Na Soriški planini, tik ob začetku smučišča, najdete nov Penzion in gostišče Lajnar. Čudovit gorski ambient skriva tudi povsem nove in lične sobe s pogledom na okoliške vrhove in gozdove Jelovice. V pritličju pa omamno diši iz restavracije, ki je odprta tudi za zunanje goste. In ko smo že omenili zagnano mlado ekipo, ki ceni prav vsakega gosta, ne moremo mimo Polone Golije, ki skrbi za razvoj planinske ponudbe Alp Venture zgodbe. Tako nadaljuje družinsko tradicijo in se bori proti temu, da bi planino prevzeli tuji lastniki. In težko se takšna pripadnost kraju in njegovemu razvoju ne bi poznala. Soriška planina resnično ima dušo!

Polono boste verjetno srečali v penzionu Lajnar, kjer toplo priporočamo, da ne preskočite ajdovih štrukljev z orehi! Srčno ekipo, ki stoji za zgodbo, ki jo piše planina, lahko spoznate tudi v spodnjem posnetku.

 

Na Soriško planino s kamperjem ali šotorom!

Kaj pa večdnevni oddih? Na Soriški planini – na višini 1277 m – najdete tudi urejen manjši kamp in avtokamp. V kampu so na voljo manjše sanitarije s tuši in prostorom za pomivanje posode, pitna voda, mogoč je priklop na elektriko in uporaba wi-fija pri gostišču Lajnar.

Sorica, rojstna vas slikarja Ivana Groharja

Pet kilometrov od smučišča se pod Soriško planino skriva vas Sorica. Sorica je največkrat snemana slovenska vas, saj so jo za naravno kuliso uporabili kar v štirih slovenskih filmih. Katerih? Lucija, Pastirci, Ljubezen nam je vsem v pogubo in Cvetje v jeseni!

Sorica pa je znana tudi kot rojstni kraj enega največjih slovenskih slikarjev Ivana Groharja. Tu lahko obiščete Groharjevo rojstno hišo s spominsko zbirko, etnografskim muzejem, galerijo in likovno/glasbeno delavnico. Na vzpetini nad vasico stoji tudi baročna cerkvica s slikami Janeza Šubica in Ivana Groharja, ki je prav tako vredna obiska. Življenje slikarja Groharja lahko pobližje spoznate tudi med pohodom po urejeni in z rumenimi kažipoti označeni Groharjevi poti.

Gostišče Tolc, razvajanje pri Primožu Pintarju

Sorica ni tako zaspan kraj, kot je morda videti na prvi pogled. Primož Pintar je domačin, ki pravi, da je treba turistom najprej nekaj ponuditi, pa bodo našli še tako skrite kraje. Na domači kmetiji pri Tolc je tako storil prav to. Odprl je gostišče s posteljami in kuhinjo ter vinsko kletjo, od koder diši po domačem in lokalnem.

Na domačiji, ki se je prvotno imenovala Tolz, in katere začetki segajo v leto 1293, imajo tudi ekološko kmetijo. Hrana, ki jo postreže, tako sledi konceptu sezonsko, lokalno in domače. Kuhajo predvsem iz sestavin, ki jih pridelajo na svoji kmetiji ali pa jih kupijo od lokalnih dobaviteljev. Da pa gre pri njih tudi za kuhinjo na višji ravni, vam bo jasno že na prvi pogled, preden jo sploh zavohate in ponudite brbončicam!

“Sorško domače – malo drugače” se glasi slogan, pod katerim ustvarjajo v Gostišču Tolc. In vsekakor priporočamo, da se oglasite na kosilu, če ne kar na podaljšanem oddihu v idilični vasici.

FOTO: Maja Fister

PREBERITE ŠE: BLED in top 10 idej za malo drugačno dogodivščino

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.