Maroko in nenavadni prizori, ki ste jim tam lahko priča

Pisan in živahen Maroko vas zagotovo ne bo pustil ravnodušnih. Tam boste videli marsikaj, česar niste vajeni doma. In takšna potovanja nam navadno najbolj ostanejo v spominu.

Od glasnega barantanja z lokalci v soukih za čudovite usnjene izdelke, preproge in keramiko, do okusne hrane (poskusite tajin!) in čudovitih riadov, kjer lahko prenočite. Maroko ponuja tudi puščavske izlete v Saharo, slikovite vožnje čez gorovje Atlas, surfanje v Atlantiku in obiske ikoničnih mošej ter medin. Kaj vas bo tam presenetilo?

Koze, ki plezajo po drevesih

Eden od bolj zabavnih prizorov Maroka so zagotovo plezalske koze. Te najdete na jugozahodu Maroka, tam, kjer rastejo arganova drevesa. Arganovo olje, ki ga pridelujejo Berberi, velja za eno najdražjih na svetu (in mimogrede, priporočamo, da si svojo kozmetično zalogo naredite točno tam). In prav po teh drevesih plezajo koze. Zaradi suhe klime so se prilagodile na malo drugačno prehrano. Jedo namreč prav arganove plodove.

Predelovanje usnja v golobjih iztrebkih

Mesto Fez slovi po predelavi živalskih kož v usnjene izdelke in to po naravnem postopku. Glavno vlogo pri tem ima raztopina z zelo močnim vonjem, v kateri kože namakajo in je iz golobjih iztrebkov ter govejega urina. V usnjarnah, ki si jih lahko tudi ogledate, nato za barvanje uporabijo žafran in druge naravne sestavine.

To je Maroko: Kamelje glave v soukih

Kamele so v Maroku pomemben način transporta – te lahko celo jahate na treku v Saharo. Poleg mleka, pa kamele uporabljajo tudi za meso. Zato ne bodite preveč šokirani, če boste pri uličnem mesarju na steni videli kakšno odsekano kameljo glavo.

Maroko in čudni načini transporta

Poleg kamel, Maročani osedlajo tudi osle, kolesa in motorje, na katere – podobno kot v južni Aziji – naložijo vse mogoče. Od treh otrok, ovc, hladilnikov, preprog … Podobne prizore lahko ujamete tudi na javnem prevozu, ko so avtobusi prepolni in se ljudje posedejo kar na njegovo streho.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Slovenci in Slovenija skozi oči Japonke Kei #INTERVJU

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

14 fotogeničnih kulis, ki vas popeljejo v Maroko

Maroko je ena najbolj priljubljenih afriških destinacij med Slovenci, ki ponuja kup fotogeničnih znamenitosti in je v primerjavi z drugimi eksotičnimi destinacijami žepu še vedno precej prijazna.

Maroko je v običajnih razmerah med Slovenci precej priljubljena popotniška destinacija, a potovanja tja so trenutno omejena, saj je Maroko iz zelenega padel na rumeni seznam epidemiološko varnih držav. Za raziskovanje te dežele je sicer najbolj priljubljen najem avtomobila, z nekaj iznajdljivosti pa gre tudi z javnimi prevozi. Kdaj bo Maroko spet varna dežela za potovanja, še ni znano, smo pa zbrali nekaj utrinkov te pisane dežele, da jo lahko obiščemo vsaj virtualno.

Kaj ponuja Maroko? Stičišče kontrastov je mešanice arabske in berberske kulture, ki se prepleta z islamom, tu pa ujamete vse od puščavske Sahare, vrhov Atlasa do obale Atlantika in Sredozemlja, ne manjka pa niti začimb in čaja, mošej in opečnatih kasb.

#1 Erg Chebbi

Skok v puščavo iz Merzouge, kjer čakajo fotogenične sipine na jugovzhodu države, tik ob meji z Alžirijo. Prek sipin se lahko podate s kamelami in celo prenočite v šotorih.

#2 Tudi to je Maroko: plezalske koze

Kdaj ste nazadnje na drevesu videli kozo? V Maroku jih najdete na arganovih drevesih, kjer jedo listje in orehe z arganovimi semeni.

#3 Fez

V labirintu ulic naj vas ne preseneti nenavaden vonj, ki prihaja iz bazenov, kjer ročno in z naravnimi barvili barvajo usnje.

#4 Chefchaouen

Mestece ob vznožju gora slovi po modrih stavbah, ki so del judovske tradicije. Pa tudi po ponudbi hašiša.

#5 Casablanca

Ena glavnih znamenitosti urbane džungle v Casablanci je mošeja Hasana II z najvišjim minaretom na svetu.

#6 Ait Benhaddou

Slikovita vasica Ait Benhaddou je bila uporabljena za kuliso številnih znanih filmov, tudi Gladiatorja, podobne kulise pa boste našli v številnih manjših berberskih vasicah.

#7 Prečkanje gorovja Atlas

Neverjetna pokrajina Maroka je razdeljena z gorovjem Atlas. Prečkate ga lahko na primer skozi najvišji cestni prelaz v Maroku Tizi’nTichka, ki povezuje Marakeš in Ouarzazate, si ogledate sotesko Dades in kanjon Todra.

#8 Marakeš

Opečnato mesto za katerim se v daljavi dviga Atlas je polno uličnih prodajalcev, umetnikov in čajnic, gigantski trg Jemaa el-Fnaa pa zares zaživi zvečer, ko ga preplavi tudi pol milijona obiskovalcev in je pravo mesto v malem.

#9 Essaouira

Fotogenično obmorsko mestece vas bo premamilo z morsko hrano, pa tudi z utrdbo, kopelmi, čajnicami in hipijevskim vzdušjem.

#10 Meknes

Najbolj obiskan del mesta je trg El Hedim, kjer se v zrak dvigajo vrata Bab El Mansour.

#11 Legzira

Slikovita plaža z rdečimi skalnatimi oboki.

#12 Rabat

Maroška prestolnica je moderno belo mesto, ki ponuja mavzolej Mohammeda V, preminulega maroškega kralja in Hassanov stolp, ki je pravzaprav minaret nikoli dokončane mošeje.

#13 Ulične prodajalne in živahen Maroko

Če vas v Maroko ni zaneslo zgolj z ročno prtljago, si lahko kupite tudi kaj lepega. Oblačila, posode, začimbe, dodatke za dom, nabiralce prahu in nakit, možnosti je ogromno.

#14 Maroko je tud hrana, hrana, hrana

V Maroku ne boste ostali lačni. Dežela začimb ima pestro kulinariko, od solat in enolončnic za uvod, do jagnjetine, govedine, piščanca in morske hrane ob spremljavi kuskusa z zelenjavo za glavno jed. Sladice so sestavljene iz oreškov, začimb, medu, sladkorja, sezamovih semen, kokosa, vse skupaj pa poplaknete z metinim čajem. Poskusite še datlje, granatna jabolka in melone, domov pa prinesite vrečke začimb, kot so cimet, kumina, kurkuma, poper, ingver, janež, žafran, koriander in meta.

Pastilla je sladko-slana pita iz golobjega ali piščančjega mesa, djej emshmel je piščanec, kuhan z olivami, limonami in medom. Harira je tradicionalna juha iz čičerike, leče in malce mesa, ki jo domačini navadno jejo med ramadanom. Tagin je enolončnica, ki je dobila ime po posebni lončeni posodi, v kateri se kuha. Zaalouk je solata iz paradižnika, jajčevcev, zelene paprike, česna in začimb.

Halva je značilna zelo sladka sladica, narejena iz tahinija – sezamove paste, sončničnega in oreškovega masla ter sladkorja. Kaab el ghzal pa je sladica, piškotno testo, polnjeno z mandljevim nadevom in posuto s sladkorjem. Se vam že cedijo sline?

Foto: Shutterstock, Pixabay

PREBERITE ŠE: Maroko skozi oči Slovenke, ki jo je tja odnesla ljubezen do valov in Maročana IN Gorenjska: To je 9 odličnih nastanitev, kjer lahko unovčite turistični bon

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Burning Man: fotoutrinki festivala v puščavi, ki mu ni para

Letošnji festival Burning Man v puščavi Black Rock na severu Nevade je tudi tokrat končal v plamenih.

Burning Man je puščavski umetniški festival z 80 tisoč obiskovalci, ki ima korenine še v letu 1986. Od takrat se je povečal do nepredstavljivih razsežnosti. V nevadski puščavi so se pretekli teden obiskovalci začasno naselili v Mesto črne skale in bili priča še eni sezoni festivala, ki je videti kot vse drugo, kar ste kdaj doživeli.

Festival vsako leto v puščavo za nekaj dni pritegne posebneže, kreativce, alternativce, umetnike, žurerje, hipije, intelektualce, smetano iz elitnih krogov, od zvezdnikov, poslovnežev do pomembnežev iz Silicijeve doline. Med drugim sta se Burning Man plemenu pridružila že Googlova Sergey Bring in Larry Page, Amazonov Jeff Bezos in Facebookov Mark Zuckerberg. Letos je na Burning manu glasbo vrtel celo najuspešnejši slovenski didžej – Umek, ki se mu je na festivalu leta pridružila tudi žena Senka.

Burning man je videti kot hibrid med Pobesnelim Maxom in Woodstockom, čeprav ni nič od tega, prizori, ki jih tam posnamejo obiskovalci, pa vas bodo osupnili. Od številnih delavnic, interaktivnih umetniških skulptur, templjev, celo Ted talkov, do glasbe, izražanja in iskanja samega sebe … Oprave obiskovalcev so vse prej kot običajne, od nenavadnih kostumov do tistih, ki imajo najraje goloto. V boju proti puščavskem prahu so priročne tudi maske, ki prekrivajo oči in usta.

Burning man je festival, kamor prineseš vse, kar potrebuješ za preživetje in ob odhodu za seboj ne pustiš sledi

Obiskovalci festivala v puščavi postavijo kamp, avtodome in druge oblike bivališč pa parkirajo v obliki črke C. V puščavi ustvarijo pravo samooskrbno mesto. V Mestu črne skale ne boste našli trgovin, zato morate vse – od velikih količin vode, ki jo v puščavi prekleto potrbujete, do hrane in zaščite pred soncem ter komarji, prinesti s seboj. Denar na festivalu Burning man nima veljave, saj tam lahko kupite zgolj kavo in led. Obisk festivala tako zahteva precej logističnih premislekov in načrtovanja. Nenazadnje pa so samooskrba in visoke cene vstopnic, pa tudi najem avtodoma in drugi stroški transporta, dostopni le tistim z malo globljim žepom.

Ena glavnih tradicij dogodka je zažig umetniških del in osupljivih instalacij, ki krasijo prireditveni prostor. Burning man je ime dobil po ogromni skulpturi, ki posnema silhueto človeka in kot simbol festivala zgori ob slovesu. Ko karavana zapusti festival, tam ne ostane prav nič, le pepel, ki ga puščava pogoltne vase.

View this post on Instagram

#burningman #burningman2019 #artcar

A post shared by Bilyana Yankulova (@bilyana68) on

https://www.instagram.com/p/B19dIvrH4vu/

https://www.instagram.com/p/B19d8QMHNPl/

https://www.instagram.com/p/B19ib2fAStd/

 

Puščavo Atacama pokrile čudovite cvetlice

Čilsko puščavo Atacama, ki velja za najbolj suho območje na svetu, je po silovitem in nepričakovanem nalivu pokrila barvita cvetna odeja. Naravni pojav cvetoče puščave se ponovi vsakih pet do sedem let, ko zaradi dežja vzkalijo v pesek zakopana semena. Od zadnjega cvetenja puščave pa je tokrat minilo samo dve leti, poroča britanski BBC.

Naravni pojav v puščavi Atacama, ki leži med Tihim oceanom in Andi, vsakič privablja turiste in botanike iz Čila ter drugod.

Tokrat so puščavo prekrile bele, rumene in vijolične cvetlice. Turistični uradniki upajo, da bo v prihajajočih tednih zacvetelo še več cvetlic, saj različne rastlinske vrste kalijo ob različnem času.

Na območju so sicer našli več kot 200 različnih rastlinskih vrst.

A post shared by ATOK DEAN (@atokdean) on

 

A post shared by Chile es TUYO (@chile_estuyo) on

Vir: STA
Foto: Thinkstock, Instagram

Tako je videti luksuz v puščavi

Ponudba prestižnih hotelov in resortov z okusnim dizajnom in storitvami, ki zadovoljijo še tako zahtevne petične goste, je pestra po vsem svetu. Tisto, kar takšne prestižne kotičke dela še posebej drugačne od množice, je zato zagotovo lokacija. Kaj pravite na puščavo?

Amangiri hotel leži v Utahu, blizu meje z Arizono in se uvršča v sam vrh hotelske ponudbe v ZDA. Eden največjih adutov hotela je zagotovo lokacija, saj leži v srcu pokrajine, ki jo poseljuje največje ameriško staroselsko pleme Navajo. Hotel je znan tudi po prav posebni arhitekturi, ki se lepo sklada s puščavsko okolico.

Hotel sestavlja 34 bivalnih enot, ki se razlikujejo po velikosti in eksluzivnosti, izbirate tako lahko med malekost prepostejšimi sobami in povsem zasebnimi apartmaji.

Sobe so opremljene v minimalističnem slogu, z grobimi betonskimi stenami, neobdelanim lesom in belim usnjem.

V resortu je tudi spa center, zaplavate lahko v bazenih z osupljivimi razgledi, v kompleksu pa najdete tudi telovadnicu in knjižnico. Avanturisti se lahko podajo na turo po puščavi, za tiste z globokim žepom pa ponujajo tudi zasebne prelete nad okolico z letalom, balonom ali helikopterjem.

Aman Resorts je sicer podjetje iz Singapurja, ki je sprecializirano za majhne, a eksluzivne resorte po vsem svetu, ki jih najpogosteje gradijo na nekoliko nenavadnih lokacijah.

Cene nočitev se gibljejo med tisoč in dva tisoč ameriškimi dolarji, rezervacije pa so potrebne nekaj mesecev vnaprej.

Foto: Aman Resorts

Odbit festival v Izraelu, ki je na las podoben Burning Manu

Če ste ljubitelji glasbenih festivalov, zagotovo poznate enega najbolj odbitih umetniško-glasbeno obarvanih na svetu – Burning Man. Ta se v Nevadi odvija že od leta 1986, njegova posebnost pa je to, da se odvija v puščavi, kjer ste odrezani od sveta in si morate sami priskrbeti vodo, hrano, prenočišče in elektriko, če jo le želite. Na koncu festivala zažgejo vse objekte in se držijo načela, da za seboj ne pustijo ničesar, prihodnje leto pa začnejo znova.

Priljubljen festival je tako doživel že nekaj sestrskih regijskih dogodkov, ki so povzeli koncept. Eden takšnih, ki se odvija prav ta teden, je festival Midburn. Dogaja se v Izraelu, v puščavi Negev. Prvi Midburn se je odvil leta 2014 in se ga je udeležilo “le” tri tisoč ljudi. Prihodnje leto se je številka že podvojila, lani pa je v puščavi plesalo že 8 tisoč svobodomiselnih ljubiteljev umetnosti.

Midburn ni klasičen festival, kjer bi se na odrih zvrstila četica slavnih glasbenikov, gre bolj za umetniška druženja, kjer spodbujajo raziskovanje in sprejemanje samega sebe, seveda pa v kampih prirejajo tudi divje zabave. Tudi ta različica Burning Mana ima svoj tempelj, ki ga zadnjo noč zažgejo. Edina stvar, ki jo tu prodajajo, je led, vse ostalo pa si morajo obiskovalci priskrbeti že pred odhodom v puščavo.

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.