Cezarjeva solata: veste, katera sestavina se redno pozablja pri pripravi?

Cezarjeva solata je zagotovo ena najpopularnejših jedi na svetu. Skoraj je ni države na svetu, kjer je ne bi imeli na meniju. Danes jo poznamo v izpopolnjeni različici, a njen izvor je precej skromnejši. In zelo zelo presenetljiv. Dobra novica je, da imamo za vas originalni recept, pripravljen na samem kraju njenega nastanka.

Cezarjeva solata prihaja iz … Mehike!

Ko pomislimo na sestavine in ime Cezarjeve solate, največkrat pomislimo na Italijo. A Cezarjeva solata je doma daleč od Italije – v Mehiki! Natančneje, v Tihuani, mehiškemu mestu ob meji z ZDA.

Njen “stvaritelj” je bil Cesaro (Caesar) Cardini, Italijan, ki je najprej imigriral v ZDA, kjer je odprl svojo prvo restavracijo, kasneje pa se je zaradi prohibicije preselil v Tihuano in leta 1927 odprl restavracijo, ki dela še danes.

Cezarjeva solata je bila … naključje!

Legenda pravi, da je recept nastal 4. julija v dvajsetih letih prejšnjega stoletja. Zaradi praznika ob ameriškemu dnevu samostojnosti, je bila Cardinijeva restavracija nabito polna, gostje pa lačni tudi ko je zmanjkalo že skoraj vseh sestavin. Cardini je nabral sestavine, ki so mu še ostale – solato romano, rumenjak, parmezan, česen,… – in pripravil prvo Cezarjevo solato.

Cezar iz imena solate ni Cezar, ampak Cesaro Cardini

Solata je nemudoma navdušila. Cardini jo je dodal na meni ter jo poimenoval kar po sebi – Cezarjeva. Sloves njenega okusa se je hitro razširil v ZDA in od tam po celem svetu. Že leta 1940 jo je svetovno priznana kulinarična revija Gourmet Magazine označila za “gastronomski vrhunec trenutnega časa”. Leta 1953 pa so v Parizu recept okronali za “najboljši originalni recept iz Amerike v zadnjih 50. letih”.

Cardini se je z družino preselil v Los Angeles, kjer je leta 1948 patentiral recept za solatni dresing. Ta še danes prodaja kot Caesar Cardini’s Dressing.

V Tihuani še vedno pripravljajo originalno Cezarjevo solato – pred vašimi očmi

Čeprav je Cardini svoj uspeh doživel predvsem v ZDA, je Cezarjeva solata še vedno najbolj močno povezana s Tihuano. Na nek način je ta solata Tihuano rešila in je njen odraz. Tihuana je po tem, ko je bila manjša različica Hollywooda, kjer so se rade družile zvezde in gangsterji, desetletja bredla po breznu visokega kriminala in nasilja. Pred kratkim pa je doživela kultruni preporod.

Cardinijeva restavracija je počasi propadala vse do leta 2010, ko jo je prevzela lokalna družina Plascencias. Družina Plascencias je restavracijo, ki jo jemlje za ikonično, obnovila in spet ponudila originalne Cardinijeve recepte. Ponosni so na njeno izročilo in njen pomen v kulturni zgodovini Tihuane. Cezarjevo solato pripravljajo kar pred očmi gostov.

Poglejte si video priprave iz originalne restavracije v Tihuani:

Sestavine in kaj se je izgubilo s prevodom

Cezarjeva originalna solata je torej narejena iz zelene solate romana, parmezana, olivnega olja, rumenjaka, Worcestershire omake, dijonske gorčice, inčunov, črnega popra, krutonov in limone. Mi danes najbolje poznamo različice s celim, trdo kuhanim jajcem, paradižniki in piščancem. Nekateri dodajo še slanino in piščanca spanirajo.

Imajo pa čisto vsi recepti za Cezarjevo solato izven Tihuane eno napako. Cezar ni uporabil limone, ampak limeto. Limeta se je s prevodi spremenila v limono. Ampak očitno recept tudi tako deluje.

Dober tek!

 

 

PREBERITE ŠE: Pomladni recept: Piknik sendviči s piščancem

Foto: Unsplash

Recept: Velikonočne vroče štručke (Hot cross buns)

Vroče štručke “s križem” oz. hot cross buns tradicionalno ne smejo manjkati na velikonočni mizi v Angliji in ZDA. Postrežene morajo biti tople in mehke, ponavadi z maslom. Slovijo po tem, da jih je lažje kupiti kot ustvariti, ampak glede na naše izkušnje s peko raznoraznega kruha iz časa pandemije, se bomo tega recepta lotili precej samozavestno.

Vroče štručke so bile v nekem obdobju celo prepovedane!

Nihče ni prepričan, kdaj se je tradicija z vročimi štručkami začela. Prve zapisane vire o njih najdemo v otroški pesmici iz leta 1733: ‘One a penny, two a penny, hot cross buns’, a zagotovo so jih jedli že pred tem. Nekateri viri pravijo, da jih je v 12. stoletju pekel menih iz Svetega Albansa in jih na veliki petek delil revnim. Štručke naj bi zaradi svojih začimb imele čarobne zdravilne učinke. Okoli leta 1500 jih je zato krajica Elizabeta I celo prepovedala in dovolila izključno za veliko noč, božič in na pogrebih.

Kako jih pripravimo

Vroče štručke zahtevajo kar nekaj časa in potrpljenja, ampak bo vredno!

Za štručke: 

  • 750g bele moke za kruh
  • 1 žlička soli
  • 90g narezanega masla
  • 1 žlička cimeta
  • 60g lahkega muscovado sladkorja
  • 150g različnega suhega sadja
  • 90g nasekljanih posušenih marelic
  • 7g suhega kvasa
  • 300ml toplega mlega
  • 2 jajci

Za križe:

  • 90g bele moke
  • 2 žlici sladkorja v prahu

Priprava:

  1. V veliko posodo stresite moko in sol. Dodajte maslo v kockah in zmešajte, da dobi masa strukturo krušnih drobtin. Vmešajte začimbe, sladkor, kvas in suho sadje. Na sredini naredite luknjo in vanjo vlijte mleko in jajca, ki ste jih prej zmešali skupaj. Mešajte dokler ne dobite mehkega testa.
  2. Testo položite na pomokano površino in knetite 1o minut, da bo testo mehko in elastično. Položite testo v naoljeno posodo, pokrijte in pustite vzhajati 45 minut. Vzemite testo in ga rahlo gnetite še nekaj minut.
  3. Razdelite testo na 12 delov in vsakega oblikujte v štručko. Postavite na peki papir in nežno pokrijte z naoljeno folijo. Pustite vzhajati v toplem prostoru 45 minut. Štručke morajo vzhajati dokler ne podvojijo svoje velikosti. Potem jim z ostrim nožem na vrhu vrišemo križ.
  4. Zmešajte moko s 3 – 4 žličkami mrzle vode, da nastane pasta. S pasto zapolnite križ na vrhu štručk.
  5. Segrejte pečico na 200°C in pecite štručke 15 do 20 minut.
  6. Sladkor zmešajte z žličko vrele vode, da nastane sirup. Ko vzamete štručke iz pečice jih še vroče namažite s sirupom. Ohladite štručke.
  7. Štručke postrezite z maslom in marmelado.

 

Dober tek!

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: 3 super recepti za nepozaben pomladni piknik v naravi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Slovenka z za marsikoga nenavadno službo, ki pa je njej odprla svet #INTERVJU

Neja Gril je kulinarična blogerka, ustvarjalka vsebin in podjetnica, ki je pred kratkim postala tudi avtorica svoje prve knjige Kuhajmo okusno. Nejino spontano ustvarjanje in kreiranje receptov na Instagram profilu Everyday breakfast club, je v roku dveh let postalo tudi njena služba. Sprva je imela le spletno trgovino s katero je spodbujala sledilce k rednemu zajtrkovanju, do danes pa je mojstrica meal-prepa in avtorica svoje prve kuharske knjige.

Kako bi se predstavili vsem, ki vas še ne poznajo?

Zase bi rekla, da sem res preprosta punca, ki ji veliko pomeni svoje dobro počutje in strmenje k izboljšanju same sebe. Trudim se, da se izboljšujem na vseh področjih, trenutno pa mi je prioriteta zdravje in svoje podjetje. Dnevno poskušam loviti ravnotežje med delom in prostim časom, ki mi ga moje delo pogosto zamegli – delo na socialnih omrežjih se pogosto prevesi v celodnevno delo. Everyday breakfast club je trenutno velik del mojega življenja.

Vsi vaši recepti so tako barviti in sveži, polni zelenjave. Kaj za vas pomeni zdrava prehrana?

Temelj mojega dobrega počutja, motivacije in energije za vse dnevne izzive izhaja iz mojega dobrega počutja zato dajem velik poudarek svoji prehrani. Zame pomeni zdrava prehrana to, da 80% uživam polnovredne in uravnotežene obroke in 20% tiste za dušo. Tukaj imam v mislih predvsem kake manj hranilne obroke, sladice, zabave ob pijači, … Menim, da nobeno omejevanje in ekstremi pri prehrani, pa tudi drugih področjih v življenju, niso dobri in lahko vodijo v slab odnos do hrane.

Kaj najraje jeste za zajtrk?

Sama imam več najljubših zajtrkov, ki se razlikujejo po sezonah. V trenutnih hladnih mesecih imam najraje kakšno vročo kašo. Ponavadi ovseno ali iz tsampe – slednja je instant kaša iz pražene ječmenove moke, ki jo najdete tudi v moji spletni trgovini. V vročih poletnih dneh, bi pa bila moja izbira gosta smuti skleda z domačo granolo in žlico arašidovega masla. Za vikende v vseh sezonah pa si večkrat privoščim kakšna jajčka in avokado toast.


Zakaj Everyday breakfast club? In zakaj v angleškem jeziku?

Ob odprtju mojega IG profila je bil Instagram v porastu in večinoma so na njem ustvarjali le tuji ustvarjalci. Tako sem sklenila, da odprem mednarodni profil, na katerem sem na začetku tudi pisala v angleškem jeziku. Nato se me je ime nekako »prijelo« in ga nikoli nisem spremenila.

Od kje je prišel navdih za knjigo?

Knjiga je bila moja dolgoletna želja. Že od samega začetka delovanja na socialnih omrežjih. Mislim, da je vsem nam kreatorjem receptov to želja, ki jo želiš izpolniti vsaj enkrat v karieri. Knjiga Kuhajmo okusno je torej plod dolgoletnega kreiranja receptov za socialna omrežja, moj blog in dela za naročnike. Torej nekako je plod moje službe, ki je še vedno marsikomu zelo nenavadna. Meni pa je odprla svet, za katerega se s prvo objavo na socialnih omrežjih nisem zavedala.
Spodbudila me je dolgoletna želja in pa sporočila moje skupnosti, ki že več kot 4 leta ustvarja po mojih receptih. Na nastanek knjige so v največji meri vplivali vsi, ki so mi v zadnjih letih namenili kakšno lepo sporočilo, všeček ali komentar na socialnih omrežjih. Najlepše je namreč videti in slišati, da nekdo kuha po tvojih receptih in ti na koncu sporoči, da je bilo res slastno.

Kljub temu, da je želja že bila prisotna pa knjige nisem prej izdala, saj sem šele letos nekako izoblikovala, kaj želim s svojimi recepti, vsebinami in knjigo sporočati in kakšne težave želim z njimi reševati posameznikom.

Knjiga Kuhajmo okusno vsebuje kar 79 preprostih receptov. Komu bodo prišli prav?

Tako je, 30.10.2023 je izšla moja prva knjiga Kuhajmo Okusno, ki vsebuje 79 preprostih receptov za vsako priložnost v dnevu. Knjiga je namenjena predvsem posameznikom, ki si želijo kuhati, pa mogoče nimajo idej ali motivacije za pripravo obrokov doma. Pa tudi tistim, ki si želijo samo popestriti svoje jedilnike.

Ponavadi recepti zahtevajo veliko sestavin (po možnosti, so te nekoliko težje dostopne) zato sem si želela zastaviti knjigo na način, da so v njej zbrani preprosti, hitri in okusni recepti iz dostopnih sestavin, ki jih ima večina že v hladilniku ali shrambi. Seveda se najde tudi nekaj posebnih sestavin, ki pa so v uvodnem delu knjige tudi opisani in jih vsebuje majhen del receptov.

Knjiga je namenjena tudi tistim, ki bi si želeli svoje jedilnike samo popestriti z novimi recepti in idejami ter posameznikom, ki bi si želeli povrniti veselje do kuhanja. V knjigo sem zbrala namreč vse situacije v dnevu, ki lahko marsikomu predstavljajo stres. Cilj knjige je, da kuhanje postane užitek ter najboljša oblika skrbi zase.

Kako dolgo ste knjigo ustvarjali?

Knjiga je pospešeno nastajala od septembra 2022, ko je tudi padla odločitev, da se bom spustila v sam projekt knjiga. Vmes sem si tudi nekajkrat premislila glede samega koncepta in jo na koncu zapeljala tako, da predstavlja mene kot kreatorko receptov.

Kako ste izbrali recepte za v knjigo?

To je bil natežji in najlažji del hkrati. Najlažji zato, ker sem vesela, da želim nekaj najbolj popularnih receptov po katerih sem prepoznavna vključiti v samo knjigo in jih imeti za vedno v tiskani obliki. Najtežji pa zato, ker sem morala skreiraiti večino novih računov za katere nisem vedela, če bodo mojemu občinstvu sploh všeč. Za večino mojih receptov na Instagramu ponavadi skreiram na podlagi odzivov, anket ali sporočil, ki jih prejmem – pri knjigi pa tega ni bilo.

Od nekdaj sem namreč bila velik »foodie« in mi je prehrana pomenila veliko. No, v resnici sem se vedno želela le dobro počutiti v svoji koži in že kmalu ugotovila, da ima na moje dobro počutje hrana ogromen vpliv. Zato sem si začela že v najstniških letih sama pripravljati svoje obroke in se začela zavedati sestave obrokov.

Opazila sem, da sploh maščobe znajo imeti velik vpliv na moje počutje in prebavo. Tako sem si začela pripravljati »bolj zdrave« sladice in poustvarjati klasične obroke na bolj fit način. V veliki večini so to bile samo manj mastne verzije z dovolj beljakovinami in zelenjave. Na ta način se še danes prehranjujem – obroke gradim okoli beljakovin, dodajam vlaknine v vsako glavno jed (s sadjem ali zelenjavo) in se izogibam nepotrebnemu dodajanju olja jedem. Recepte s takšnim konceptom lahko pričakujete tudi v moji knjigi Kuhajmo okusno.

Kateri recept iz knjige je vaš najljubši?

Mislim, da bi kot najljubši recept izbrala par klasik, ki jih res pogosto tudi pripravljam. To bi bila budina skleda, tunina poke skleda in pa bananina ovsena kaša ter grahov guacamole. Joj a sem jih že preveč izbrala?

Kaj je meal prep in komu je namenjen?

Meal Prep ali priprava obrokov vnaprej, predstavlja preprosto a močno orodje za izboljšanje prehrane in življenjskega sloga. Gre za načrtovano pripravo obrokov vnaprej, ki omogoča, da se izognemo stresu vsakodnevnega kuhanja, obenem zagotavlja redne obroke, ki podpirajo naše prehrambene cilje. Pa naj bo to pridobivanje/ izgubljanje teže, redni obroki, ki zmanjšajo verjetnost prenajedanja, manjše »lušte«,..

Meal Prep ni le trend, ampak odgovor na izzive sodobnega življenja. S hitrim tempom in natrpanimi urniki se včasih zdi nemogoče skrbeti za uravnoteženo prehrano zato je primeren še posebej za posameznike, ki se soočajo s sodbnimi izzivi pomanjkanja časa. Meal Prep omogoča, da prevzamemo nadzor nad svojo prehrano, hkrati pa prihranimo čas in energijo.

Sama sem z njim začela, ko sem se prvič preselila na svoje in začela za svoje obroke in obroke mojega partnerja skrbeti sama. Letos pa sem začela tudi druge učiti kako uspešno pripravljati obroke vnaprej – v svoji trgovini imam že dva e-priročnika iz katerih se lahko naučite osnov tudi vi.

Nam lahko zaupate popoln recept za božično sladico?

Seveda! Moja izbira so vedno cimetove rolice.

Neji Gril lahko sledite na njenem Instagram profilu ali blogu Everyday breakfast club

 

Foto: Neja Gril, Eveyday breakfast club

PREBERITE ŠE: Potopis: Oman in njegove najlepše točke v 14 dneh (in 1 slaba izkušnja)

VANDRAJ OBDARUJE #4: Kuharska knjiga SIMPLE, Yotam Ottolenghi

Skozi praznični december tudi Vandraj obdaruje svoje bralce! Tokrat v sodelovanju z Založbo Vida podarjamo odlično kuharsko knjigo Yotama Ottolenghija: SIMPLE. Kako lahko sodelujete? Berite naprej!

NAGRADNI ŽREB JE KONČAN: nagrajenka je Ana Žugelj! Nagrajenka bo o prevzemu darila obveščena po elektronski pošti. V naslednjih prazničnih tednih bomo na Vandraj še naprej obdarovali svoje bralce. Da ne bi česa zamudili, nas spremljajte tudi na Facebooku!

Kuharska knjiga SIMPLE, Yotam Ottolenghi

Ottolenghi SIMPLE: kuharica je polna barvitih fotografij Jonathana Lovekina in prinaša več kot 130 povsem novih jedi, ki vsebujejo vse izvirne sestavine in kombinacije okusov, po katerih je poznan Ottolenghi. Vendar s preobratom! Vsakodnevno boste svoje brbončice lahko razvajali skoraj brez napora, ko boste na hitro pripravili pečena jajca s porom in zatarjem, široke rezance z rožno hariso, črnimi oljkami in kaprami, lososa iz ponve s salso iz pinjol kot v filmu Bridget Jones ali narastek friand z ringloji, robidnicami in lovorom. Vsak človek kuha drugače. In Yotamovi recepti res izstopajo, ker ustrezajo vsem vrstam kuhanja. S svojo ekipo je zasnoval zabaven in enostaven sistem, s katerim boste zlahka ugotovili, kakšne vrste »simple« kuhar ste. Morda najraje skuhate v 30 minutah, uporabite največ 10 sestavin, obroke pripravljate vnaprej ali pa vse skuhate v enem loncu? Ta kuharica Založbe Vida ima nekaj za vsakega!

Pravila in pogoji nagradne igre Vandraj obdaruje

Obvestilo ob povečanem številu prevar

POZOR! Naš edini uradni Facebook profil je: Vandraj. Vandraj vam v zvezi z obdarovanjem na nobenem družbenem omrežju ne bo pisal zasebnih sporočil, vam začel slediti, vas prosil za podatke ali zahteval karkoli več od tega, kar piše v navodilih v TEJ OBJAVI! Nagrajenec bo obveščen po elektronski pošti.

VANDRAJ PODARJA: Sladice iz Budimpešte

Prišel je čas decembrskih obdarovanj! Vandraj bo tokrat med svojimi bralci razdelil DVE kuharski knjigi z najboljšimi recepti iz bogate budimpeštanske in madžarske tradicije.

Že poznate sladko plat Madžarske? Ulice madžarskih mest so polne kavarn in slaščičarn. Če vas bo v prazničnem decembru odneslo na izlet v Budimpešto, pa se le pripravite na pojedino! V kuharici Sladice iz Budimpešte in močnate dobrote madžarske kulinarike iz založbe Totaliteta, boste našli kup idej, kaj vse od madžarske kulinarike morate preizkusiti. Če že ne na izletu, pa v domači kuhinji!

Za prste obliznit: Recepti nekdanjega predsednikovega glavnega kuharja

Na primer slastno torto Doboš, ki krasi tudi naslovnico knjige in kostanjev pire, pa slane prigrizke. Ne pozabite tudi na zavitke – na primer višnjeve ali tople sladice. Nam se sline najbolj pocedijo ob orehovih palačinkah, mareličnih cmokih in kurtoših, večna uspešnica pa so tudi kokosove kroglice ali sladki krhki flancati.

Avtor kuharske knjige Tamás Bereznay je pravi ambasador madžarske kulinarike, kot nekdanji predsednikov glavni kuhar pa verjemite, da dobro ve, kaj pomeni ustvariti sladico, ki bo vedno navdušila.

Kako je kuharica lahko vaša?

Kaj morate storiti, da eno od kuharic dostavimo na vaš dom? Navodila so preprosta.

  1. Skočite na naš Facebook profil (kliknite tukaj),
  2. če še niste, všečkate Vandraj na Facebooku,
  3. všečkate objavo Sladice iz Budimpešte ter
  4. v komentarju pod objavo označite osebo, s katero bi najraje pojedli slavno madžarsko tortico.

Sodelujete lahko do četrtka, 6. 12. 2018 do 12. ure, ko bomo izbrali dva srečneža, ki prejmeta kuharsko knjigo Sladice iz Budimpešte in močnate dobrote madžarske kulinarike iz založbe Totaliteta. Držimo pesti!

 

Foto: Shutterstock, Vandraj

Norveški praznik in skandinavske slaščice, ki sodijo zraven

Na Norveškem so 17. maja praznovali Constitution day ali praznik otrok, kot mu pravijo mnogi. Za razliko od drugih narodov, ki ponavadi organizirajo parade v čast preteklim dogodkom, Norvežani s tem praznikom slavijo prihodnost. Tako po vsej državi simbolno priredijo povorke in sprevode, kjer skozi glavne ulice korakajo otroci osnovnih šol, kot simbol prihodnjih rodov. Ta dan je dela prost, mesta pa so odeta v norveške zastave. Vse skupaj je zelo veličastno in slavnostno, seveda pa zraven sodijo praznične jedi, ki v tem primeru niso tipično slavnostno kosilo. Na dan, ko se slavi prihodnost, Norvežani namreč tradicionalno jedo hrano, ki jo najraje jedo otroci. Hot doge, torte in slaščice, torej. Najbolje od vsega pa je, da na ta dan lahko poješ toliko sladoleda, kot ti poželi srce.

Čeprav je praznik že mimo, smo se odločili, da ta dan vseeno malce obeležimo tudi pri nas. Saj veš, vsak izgovor za sladkanje je dober in danes bomo pekli, kot pravi Norvežani. Prilagamo preproste recepte za tradicionalne in okusne norveške slaščice. Pa brez slabe vesti, praznik je pač praznik.

Norveška smetanova torta z jagodami

Biskvit

3/4 skodelice moke
1 čajna žlička pecilnega praška
6 jajc, ločeni beljaki in rumenjaki
1 skodelica sladkorja

Krema

3 rumenjaki
2 čajni žlički masla
1,5 skodelice smetane za kuhanje
1/4 skodelice sladkorja
2 stroka vanilije
Pol skodelice jagodne ali marelične marmelade
350 g svežih jagod

Premaz

1,5 skodelice sladke smetane
2 čajni žlički sladkorja v prahu
1 strok vanilije

Za torto najprej zmešaj moko s pecilnim praškom ter postavi na stran.V veliki skledi stepi jajčne beljake v sneg ter mu postopoma dodaj sladkor.V manjši skledi penasto umešaj 3 jajčne rumenjake, moko postopoma umešaj v sneg iz beljakov in vse skupaj zmešaj.

Z maslom namaži dva pekača premera 20 cm, ter testo razdeli med njiju. Segrej pečico na 180°C ter peci biskvit 30 minut oziroma do trenutka, ko se bo sredina biskvita ob pritisku s prstom vrnila v prvotni položaj.

Za polnilo zmešaj jajčne rumenjake, maslo, smetano za kuhanje in sladkor. Na zmernem ognju ob mešanju kuhaj dokler ni mešanica gladka. Razreži vanilijin strok ter semena postrgaj v mešanico. kremo odstavi z ognja ter počakaj, da se shladi.

Oba biskvita vzdolžno prereži, da dobiš 4 biskvitne sloje za torto. Začni z enim slojem biskvita, ki ga namažeš s polovico polnila. Nadaljuj z naslednjim slojem biskvita, ki ga premažeš z jagodno ali marelično marmelado, ter nanjo položiš narezane sveže jagode (nekaj najlepših jagod prihrani za vrh torte). Sloju marmelade in jagod sledi tretji nivo biskvita, ki ga premažeš s preostalo polovico polnila ter prekriješ z zadnjim nivojem biskvita.

Največ 1 uro preden postrežeš torto, stepeš smetano, pri koncu stepanja pa vmešaš še sladkor v prahu ter izdolbeš strok vanilije. S smetano premažeš vrh torte ter nanjo zložiš preostale jagode.

Sladoled iz rikote in rabarbare

Za 12 porcij rožnatega sladoleda potrebujemo:

3 skodelice sesekljane rabarbare
25o gramov jagod
¾ skodelice sladkorja
2 žlici svežega limoninega soka
1 čajna žlička limonine lupinice
1 skodelica rikote
½ akacijevega medu
1,5 skodelica sladke smetane
1/2 skodelice mleka s 3,8% maščobe
¾ skodelice praženih, sesekljanih makadamia oreščkov

Zmešaj rabarbaro, jagode, sladkor, limonin sok in lupinico v ponvici. Naj zavre, nato pa na zmanjšani temperaturi praži 10 do 15 minut, dokler se rabarbara ne razpusti. Odstavi z ognja in počakaj, da se ohladi.

V skodelici stepaj rikoto in med, dokler zmes ne postane kremasta. Stepi sladko smetano in jo vmešaj. Dodaj rabarbarino mešanico ter vse skupaj mešaj, dokler ne postane gladka krema.

Vse skupaj daj v napravo za sladoled ali pa v zmrzovalnik (kjer bo trajalo malce dlje, pomembno pa je, da na vsake toliko časa zmes premešaš). Tik preden je sladoled pripravljen, dodaj makadamia oreščke. Ko je sladoled ohlajen, ga postrezi v posodice.

Skandinavska jabolčna pita

Za 8 sladkosnedov potrebuješ:

2 beljaka
¾ skodelice rjavega sladkorja
1 vanilijev sladkor
Ščepec soli
1 majhna žlička pecilnega praška
½ skodelice moke
1 žlička cimeta
½ sesekljanih pekan orehov (lahko tudi navadnih)
2 skodelici narezanih jabolk na kocke

Ogrej pečico na 180 stopinj Celzija in namaži pekač za pito z maslom. Penasto stepi beljake, dodaj sladkor, vanilijo, cimet, med, moko in pecilni prašek. Skandinavska pita se od klasične razlikuje po tem, da se testa prej ne peče, ampak vse sestavine zmeša skupaj. V zmes torej nežno umešaj še oreščke in jabolka in vse skupaj zlij v model. Peci približno 25 minut do pol ure in zlato rumeno pito postrezi s kepico vanilijevega sladoleda.

Foto: Shutterstock

V mitu o tartufih je erotična tudi cena

Neobičajen gomolj, nenavadna oblika in intenziven vonj – to je tartuf. Z drugimi besedami diamant, biser in zlato kuhinje. Vrhunska delikatesa, ki je že pred 4000 leti dražila mezopotamske vladarje, je danes ena najprestižnejših sestavin svetovne gastronomije. V vrhunski kulinariki ga izredno cenijo, predvsem zaradi intenzivnega okusa in vonja.

Ampak ali je ta zlat gomolj nenavadnega vonja, ki se uvršča med enega najdražjih prehrambnih afrodiziakov na svetu, res tako čaroben in učinkovit? V Istri, kjer uspevajo, so zanj vedeli že rimski cesarji in avstro-ogrski plemiči, ki so ga ponesli vse do dunajskega dvora. Pritegnil jih ni samo edinstven okus, ampak tudi misel, da bodo med rjuhami še bolj zablesteli. Veliki francoski gastronom Brilliant Savarin je v 18. stoletju napisal izjemno delo Filozofija okusov, ki je zaslovela po vsem  svetu. V tej knjigi je kar nekaj poglavij posvečenim tartufom. V  njih opeva njihovo dragocenost in lastnosti. Prav njemu pa gre pripisati izjavo, da je tartuf »diamant kuhinj«, zaradi katerega »so ženske nežnejše in moški ljubeznivejši«.

shutterstock_366295124

Tartufi tako že več stoletij slovijo kot afrodiziak, kljub temu, da znanstvena stran tega fenomena ni nikoli potrdila. Morda privlačnost pričara prav njegova cena. Najbolj prestižen je žlahtni beli tartuf. Cena se giblje od 1500 do 3000 evrov za kilogram, odvisno do ponudbe in povpraševanja. Glavna sezona nabiranja je od septembra do konec decembra. Cene črnega tartufa so precej nižje, približno 200 evrov za kilogram. Poletna gomoljka navadno raste od maja do konec novembra.

To opevano čudo, za katerega še ni opredeljeno ali ga smatramo kot jed ali kot le začimbo jedi, uspeva samo na redkih delih v Evropi. Človek ga lahko najde le s pomočjo dobro treniranega psa ali prašiča na območjih v Franciji, Italiji ter v Istri. To so kraji kjer domuje blaga klima, male temperaturne razlike in siva glinena zemlja. Najbolj priznani beli tartufi prihajajo prav iz hrvaške Istre in uspevajo v tako imenovanem »Bermudskem trikotniku« tartufov. Ta se nahaja med Pazinom, Bujami in Buzetom v dolini reke Mirne. Območje obdaja motovunski gozd, ki je največje prebivališče belega tartufa sploh. Zato morda ni presenečenje, da je bil tukaj najden tudi največji tartuf na svetu, ki je z 1310 grami zapisan v Guinnessovo knjigo rekordov. Srečni najditelj je bil sin istrskega »kralja tartufov« Giancarla Zigantea.

shutterstock_247435099

V Sloveniji rastejo tartufi v slovenski Istri in v okolici Postojne. Čudežen pridelek narave uspeva v simbiozi z nekaterimi drevesnimi vrstami, ki vplivajo na intenzivnost njegovega vonja in značilnost okusa. Prava najdišča so seveda najstrožje varovana družinska skrivnost. Zato se tartufe nabira zgodaj zjutraj, še bolje v temi, tik pred svitom zato, da dobre lokacije ostanejo skrite očem.

Vsak, ki je kdaj okusil tartuf in ga tudi vzljubil, mu bo ostal zvesti oboževalec. Tisti, ki ste na poti, naj vas opozorimo, da lahko postanete odvisnik od njega, kakor od vsakega drugega greha.

Velikokrat se ne zavedamo privilegija dežele v kateri živimo. Ta nam omogoča, da se usedemo v avto in čez kratek čas smo že postreženi s svežimi tartufi. Lahko vas napotimo v zaspano istrsko vas Belvedure, kjer boste kaj kmalu postali budni. Še posebej, ko bo pred vami vaš gostitelj zmešal domače fuže »okrašene« z opojnimi tartufi.

Lahko pa svoje brbončice in najdražje presenetite tudi v  domači kuhinji. Zato vam dajemo še nekaj idej za pripravo jedi, ki bodo imele okus po »zlatu«. Naj vam tekne.

Recepti so povzeti po  jb-vino

Istrski fuži s tartufato

– 80 g tartufate,
– nekaj kapljic oljčnega olja z okusom belih tartufov,
– 320 g istrskih fužov
– 80 g masla
– 200 ml smetaneza kuhanje
– sol, poper, parmezan

Maslo raztopimo v ponvi (pazite, da se maslo ne prežge). Maslu dodamo smetano za kuhanje, začinimo in hitro pokuhamo. Istrske fuže skuhamo “al dente” (ne smejo se lepit za zobe), odcedimo in prelijemo z omako. Dodamo Tartufato in par kapljic oljčnega olja z okusom belih tartufov. Postrežemo z naribanim parmezanom.

tartufi_shutterstock_217506841

Polenta s tartufi s šampinjoni 

– 80 g tartufate s šampinjoni,
– oljčno olje z okusom črnih tartufov,
– 200 g polente,
80 g masla,
sol

Ko kuhamo polento, moramo upoštevati razmerje vode in polente, in sicer 1:3, oziroma 1:4, odvisno od tega, ali želimo gosto ali redko polento. Vodo za polento posolimo in dodamo maslo, ko voda zakuha, vmešamo polento. Kuhamo na majhnem ognju 2 do 3 minuti in pri tem stalno mešamo. Ko je polenta skuhana, ji primešamo proizvod Tartufi s šampinjoni in dodamo nekaj kapljic oljčnega olja z okusom črnega tartufa

Solata iz puranjih prsi in olja z okusom belega ali črnega tartufa

– 20 ml oljčnega olja z okusom belega ali črnega tartufa,
– 20 ml oljčnega olja,
– 10 ml balzamičnega kisa,
– 400 g puranjih prs,
– 100 g rdečega radiča,
– 100 g zelene solate,
– 100 g rukole,
– 100 g motovilca,
– sol, poper,
– 80 g parmezana

Puranja prsa narežemo na rezance, začinimo in prepražimo na oljčnem olju. Meso odcedimo in pustimo, da se ohladi. Solato očistimo, operemo, odcedimo. Radič in zeleno solato narežemo na rezance, dodamo rukolo in motovilec, ter ohlajeno meso. Vse začinimo z balzamičnim kisom in oljčnim oljem z okusom belih ali črnih tartufov. Na premešano solato dodamo parmezan narezan na lističe.

Foto: Shutterstock

Če bi se na tartufe raje odpravili kar v Istro, poiščite svoj oddih TUKAJ 

Preberite še:

Zgodbe iz lonca: šparglji in slasten recept vrhunskega Tomaža Kavčiča

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.