“Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Zadnje čase v novicah vedno večkrat beremo o (precej umazanih) načinih, s katerimi se domačini borijo proti masovnemu turizmu, ki so ga siti do vratu. Množice turistov kvarijo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev in zato so nekatera mesta že sprejela tudi uradne ukrepe, ki bodo zmanjšali število obiskovalcev. Kje so tista mesta, kjer je najhuje? In so ti ukrepi dovolj dober razlog, da se jih ne obiščemo?

Amsterdam

Amsterdam turiste odganja s promocijsko kampanjo, v kateri izpostavlja omejitve, ki so jih sprejeli v mestu. Prepovedi se tičejo predvsem priljubljenih “pub crawl”-ov in uporabe kanabisa. S tem se želijo izogniti predvsem žurerjem, ki pod vplivom substanc razgrajajo dolgo v noč. V letu 2024 pa so oblasti dvignile tudi turistično takso, ki zdaj znaša kar 12.5% stroška nočitve.

Bali

Prenasičenost turistov na Baliju je pripeljala do uvedbe enkratnega turističnega plačila v višini malo manj kot 10 € za vse turiste, ki vstopijo na otok. Oblasti pa resno razmišljajo tudi o prepovedi izposoje motornih vozil za turiste.

Macchu Picchu

Ena izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih točk je, zaradi uničevanja svetovne dediščine, uvedla dnevno omejitev obiskovalcev, ki lahko do znamenitosti dostopajo v le določenih časovnih okvirjih. Poleg tega so sprejeli tudi omejitev, ki narekuje maksimalno 10 turistov na enega turističnega vodiča. Na sami lokaciji pa veljajo tudi posebna pravila glede fotografiranja in časa zadrževanja.

Rim in Benetke

Italija je ena najbolj obiskanih držav na svetu. Zaradi prekomerne gneče so v mestih kot sta Rim in Benetke že sprejeli vrsto omejitev za turiste. Začeli so zaračunavati vstopnine za cerkve, v Benetkah so prepovedali vstop velikim križarkam, uvedli so tudi enkratno plačilo, za vse, ki vstopajo v mesto, ki pa začne veljati šele leta 2025.

Barcelona

Barcelona se že več let bori s turistično preobremenjenostjo. Turistov ne odženejo niti pretirane cene in razne turistične pasti, zato so uvedli strožje ukrepe. Tudi v Barceloni so prepovedali velike križarke, uvedli višjo turistično takso, sprejeli pa so tudi omejitve za nove hotele in oddajanje apartmajev za kratek čas. Iz zemljevida so izbrisali nekatere avtobusne linije, da jih turisti ne bi našli in omejili velikost turističnih skupin.

Japonska, Tajska in Butan

Ukrepe, predvsem dnevne omejitve gostov in višje turistične takse so sprejeli tudi na nekaterih najbolj priljubljenih azijskih turističnih destinacijah. Na tajskem otoku Phi Phi so na primer prepovedali čolne, na Phuket-u se želijo znebiti množice backpackerjev in privabiti manj, predvsem premožnejših, gostov. Butan je uvedel turistično vstopnino, na Japonskem pa želijo goste premakniti iz obljudenih mest na manj obiskane pokrajine v zaledju.

Grčija, Hrvaška, Francija in Portugalska

S prekomernim turizmom se na nekaterih predelih srečujejo tudi evropske države Grčija, Francija in Portugalska. V Grčiji sta preobremenjena Atene in Santorini, v Franciji Pariz in Azurna obala, na Portugalskem pa Lizbona in Porto. Na Hrvaškem imajo največ težav v Dubrovniku, kjer so že sprejeli omejitev števila gostov in prepoved kovčkov s koleščki, ki jih morajo turisti sedaj pustiti v omaricah pred vhodom v mesto.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Popolno potovanje v 2020: Kam bi morali na dopust glede na vaše astrološko znamenje?

Ali v mislih že pakirate kovčke, pa še ne veste, kam bi šli? Morda pa je popolno potovanje za vas že zapisano v zvezdah. Malo za šalo in malo zares.  

Oven (21. marec–19. april): Popolno potovanje mora dvigniti utrip

Ovne je res težko dohajati, saj jih vodi ognjeno rdeč planet Mars. In zato tudi ovnom odgovarjajo destinacije, ki so fizično zahtevne, adrenalinske. Popolno potovanje za ovne je tako denimo Patagonija. Treking ob vznožju Andov, po deževnih gozdovih in gorah Čila in Argentine … In v objemu divje narave. Morda pa jih bo premamil Veliki kanjon, eden najbolj znanih narodnih parkov ZDA, ki ga je urezala reka Kolorado. Oven je pač neutruden in zato mora tudi na dopustu vedno nekaj početi. Četudi gre samo na morje, mora tam nekaj početi: plavati, deskati kolesariti, plezati … In tudi to bo zanj ok.

Bik (20. april–20. maj): V zelene dežele

Biki so zemeljsko znamenje, zato vedno iščejo stik z naravo. In ravno zato je popolno potovanje za bike Irska. Dežela, ki je vedno zelena. Dobra alternativa je tudi veliki francoski kanjon Verdon. To je največja soteska v Franciji, ob kateri leži čudovito modro jezero Lac de Sainte Croix. To je pravi raj za športne navdušence, za pohodništvo, kajak, rafting, windsurfing … Bik obožuje tudi Italijo, kjer uživa v njeni zgodovini, umetnosti in, kar je najpomembnejše, v dobrih kulinaričnih specialitetah. Super mu bo tudi kjerkoli na kampiranju. Ali pa na domačem terenu, na Pohorju.

Dvojčka (21. maj–20. junij): Samo da niso ves čas na enem mestu

Odločitve v zadnjem hipu in malce popotniške akcije gredo tudi z roko v roki z dvojčki. In včasih je na njihovih potovanjih zato tudi lepo, pa tudi malo manj popolno. Ampak to je povsem normalno za dualnost tega znamenja. Dvojčki obožujejspremembe, zato je za njih najboljši dopust tisti, ki je sestavljen iz več različnih lokacij. Ker ne komplicirajo preveč, si znajo povsod narediti tako, da se dobro počutijo, tudi če nastanitev ni ravno po njihovih merilih. In na potovanjih radi spoznavajo nove ljudi. Letos jih zvezde vodijo na Japonsko ali pa na raziskovanje zanimive Krete.

Rak (21. junij–22. julij): Popolno potovanje vključuje rajske plaže

Temu znamenju gospoduje luna, ki ga vodi k vodi – na morske dogodivščine. In ker bo letos sonce luna prekrila kar šestkrat, je to prav posebno leto za rake. Poslušajte notranji klic in se odpravite v vodo. Kličejo vas rajske plaže Filiponov, Polinezije, Bahamov, Havajev, Maldivov … Zelo zadovoljni pa bodo tudi v toplicah, ker imajo radi vlago in toploto. Pa morda kakšno nežno masašo, toplo kopel, kjer ni pretirane gneče …

Lev (23. julij–22. avgust): Na sonce in vročino

To znamenje je pod okriljem Sonca in zato levi vedno zažarijo, kjer koli so. Še raje pa imajo, da obiščejo žareče dežele. Bolj je toplo, boljše je! Več je sonca, več ima lev energije. Na dopustu ga ne motijo niti stopinje okrog 40. Morda jih bo letos premamila Kuba ali pa bližja Egipt in Tunizija. Kamorkoli že, samo da bo veliko sonca. Tega je veliko za leve tudi na vedno sončnem Hvaru.

Devica (23. avgust–22. september): Vse dobro preuči in načrtuje

Device so zelo orgnizirane in pozorne na detajle. In imajo rade tudi potovanje popolnoma načrtovano. Dobro se bodo počutile na agencijskem aranžmaju. So analitiki, ki proučijo možnosti in se šele nato odločijo, kaj je zanje popolno potovanje. Rade si vse zapišejo in prekalkulirajo. No, v veliko pomoč so jim lahko tudi mamljive in cenovno ugodne first minute ponudbe. In katera devica se ne bi branila dobro zorganiziranega potovanja na čudovite portugalske otoke, na Azore?

Tehtnica (23. sepember–22. oktober): V romantična in umetniška mesta

Tehtnice obožujejo vse, kar je lepo, saj je njihov vlada Venera. In kaj je lahko bolj primerno zanje, kot potovanje v Italijo, recimo v Benetke ali Rim. Ali čudovit Pariz. Tam bodo potešile svoje hrepenjenje po lepoti in ljubezni. Zelo jim bo všeč pa tudi centralna Azija, Hiva, Samarkand in Taškend v Uzbekistanu. Občudovale bodo impresivno arhitekturo, umetniška dela in čudovite bazarje. Ker imajo tehtnice rade tudi glasbo in družabne večere, bodo zelo zadovoljne z obiskom Dubrovniških letnih iger ali pa morda kakšnega koncerta v Puli in nato skoka do morje.

Škorpijon (23. oktober–21. november): V vulkansko deželo

Škorpijoni so eno bolj misterioznih in intenzivnih znamenj. Radi imajo adrenalin in situacije, ko se morajo znajti sami. Radi preizkušajo svoje meje. Obožujejo recimo izlete v divjino, pohode po novih poteh. Popolno potovanje za njih je Islandija. Ker jim vlada Pluton, planet ledu in skal, jih privlači njena prvinska in vulkanska pokrajina z gejzirji. Kot vodno znamenje pa uživajo tudi kjerkoli je voda.

Strelec (22. november–21. december): Na avanturo življenja

Vlada jim kralj vseh planetov, Jupiter. In tudi strelci imajo radi svet okoli pod sebe pod nadzorom. So rojeni vodje in tudi raziskovalci. Letos je zanje popolno potovanje divja avantura po divjini Mongolije. Jahanje konj s pogledi na gore in vulkane. Šotorjenje ob tabornem ognju v sibirski tajgi in puščavi. Obisk budističnih samostanov. Neskončne širne planjave Mongolije in safari na kamelah po sipinah puščave Gobi.

Kozorog (22. december–19. januar): V gore

Kam pa njih vodijo poti? Zelo radi gredo in zrejo v gore, saj imajo radi hladnejše podnebje. Morda bodo letos obiskali Dolomite ali Švico. Ali pa se odpravili kar na treking v Himalajo. Naravnost uživali bodo v Butanu, edini državi na svetu, ki svoje blagostanje meri s stopnjo sreče vseh ljudi. V deželi, kjer budizem pomeni način življenja. Morda samo na takšnem potovanju ne bodo ves čas razmišljali o delu in pomembnih stvareh.

Vodnar (20. januar–18. februar): Na samotni otok

Vodnarji so radi del skupine, še raje pa njen vodja. Tudi ko so na potovanju, bodo najbolj srečni, če bodo nekomu lahko pomagali. Morda bodo najbolj srečni, če bodo šli na kakšno prostovoljsko misijo na obalo Karibov. Njihova najljubša smer za dopust so turistično manj oblegani otoki. In tudi bolj divji kampi.

Ribi (19. februar – 20.marec): Popolno potovanje je mistično

Ribe so mistiki, najbolj duhovni in vizionarski med vsemi znamenji. Morje kjerkoli je ponavadi njihova najljubša izbira. Voda jim namreč daje moč in energijo. Ob večernih sprehodih na obali bodo najlažje sledili svoji intuiciji. Njihovo popolno potovanje jih bo letos vodilo v mistično Indijo. Do svete reke Ganges, ki simbolizira življenje, smrt in ponovno rojstvo. In obvezno obisk središča hinduizma v Varanasiju.

Svoj čas pa bodo morda poleg raziskovanja bogate indijske dediščine in utripa dežele nasprotij doživeli tudi v ašramu. Prvi obiskovalci Indije pa bodo najbolj uživali v Kerali, deželi bogov.

Foto: Pixabay

Preberite še: Top 20 popotniških destinacij za 2020 po izboru ekipe Vandraj

Vam še ni dovolj idej? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Top 10 znamenitosti Rima, ki jih ne smete zamuditi

Če razmišljate, da bi šli za vikend v Rim, ne odlašajte. Najlepše znamenitosti Rima lahko pogledate že v dveh dneh. Je sploh katero mesto, ki se lahko primerja z njim? Je sploh še v katerem mestu toliko znamenitosti, o katerih lahko govorimo samo v presežnikih? In k sreči od nas ni tako zelo oddaljen, da ga ne bi obiskali vsaj enkrat.  Preberi več

To so tri najbolj obiskane italijanske znamenitosti

Na katere kraje najprej pomislite, ko naštevate najbolj impozantne italijanske znamenitosti? Prepričani smo, da je med njimi kakšna od tistih, ki štejejo tudi med najbolj obiskane znamenitosti pri naših sosedih. 

Pri turistih so bile po besedah italijanskega ministra za kulturo Daria Franceschinija v lanskem letu najbolj priljubljene in tudi najbolj obiskane italijanske znamenitosti rimski Kolosej, florentinska galerija Uffizi in arheološki park Pompeji.

Kolosej si je samo lani ogledalo 7,5 milijona turistov 

Samo v Koloseju so lani našteli 7,5 milijona turistov, kar je sicer nekoliko manj kot v letu 2019. V galeriji Uffizi se je število obiskovalcev povečalo za 200 tisoč – na 4,4 milijona. V Pompejih pa so našteli štiri milijone obiskovalcev, kar je 160 tisoč več kot v letu 2018.

Notranjost znamenitega Koloseja v srcu Rima

Tudi Italijani brez vstopnin v muzeje vsako prvo nedeljo v mesecu 

V 30 italijanskih državnih muzejih so lani skupno našteli 55 milijonov obiskovalcev, njihovo število je v primerjavi z letom 2018 sicer ostalo nespremenjeno. Podobno kot v številnih muzejih pri nas bo tudi v Italiji letos vsako prvo nedeljo v mesecu vstop v državne muzeje prost. Mimogrede, pri nas je vstop v večino kulturnih ustanov prost tudi na 8. februar – slovenski kulturni praznik, ki ga poznamo tudi kot Prešernov dan, obletnico smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna.

V 30 italijanskih državnih muzejih so lani skupno našteli 55 milijonov obiskovalcev

Priljubljena tudi Neapelj in Matera 

Med najbolj obiskanimi italijanskimi muzeji v lanskem letu je tudi Museo di Capodimonte v Neaplju. Tam se je število obiskovalcev povečalo za 34 odstotkov, in sicer na 253 tisoč. Povečanje števila obiskovalcev so zabeležili tudi v muzejih južne italijanske pokrajine Bazilikata, katere glavno mesto Matera je lani nosilo naziv Evropska prestolnica kulture.

Foto: Unsplash

Poleg čudovitih italijanskih idej za oddihe lahko TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust, po Sloveniji ali prek meja.

PREBERITE ŠE: “Zagotovo je največja zmota to, da so Maldivi draga destinacija” #intervju

Rim: Javni prevoz lahko plačujete z recikliranjem smeti

Rim se ob trumah turistov in gostim prebivalstvom bori s količino smeti, ki se kopiči v mestu. Prebivalce in obiskovalce zdaj k recikliranju spodbujajo tudi s pomočjo javnega prevoza.

Rim ima že vrsto let težave s smetmi, ki se kopičijo v tolikšni meri, da jih ne uspejo dovolj hitro reciklirati in odvažati. Poleg tega, da so kupi smeti grdo videti, je težava tudi v smradu, ki se vali po ulicah. Tokrat so se nad te težave spravili s kreativnim pristopom.

Recikliraj in se pelji ugodneje ali brezplačno

Rim je ljudi k recikliranju spodbudil s pomočjo javnih prevoznih sredstev. Poleti so namreč uvedli sistem +Ricicli +Viaggi. V prevodu torej recikliraj in se pelji. Sistem omogoča, da stare plastenke z etiketo in pokrovčkom v velikosti od 0,25 do 2 litra pretopite v dobroimetje za vozovnico za metro ali avtobus. Plastenke sprejemajo posebni avtomati. Najdete jih na postajah Cipro (metro A), Piramide (metro B) in San Giovanni (metro C). Dobroimetje nato prevzamete prek mobilnih aplikacij My Cicero ali Tabnet.

30 plastenk za eno vožnjo

Za vsako plastenko prejmete 5 centov. Standardna vozovnica za eno vožnjo na metroju ali 100 minut na avtobusu s prestopi stane 1,5 evra. Kar pomeni, da zanjo potrebujete 30 plastenk. Kot turisti jih 30 hkrati verjetno res ne boste imeli, se je pa ideja prijela med domačini.

Le mesec po uvedbi novega sistema so v italijanski prestolnici zbrali že prek 100 tisoč plastenk. Po besedah rimske županje Virginie Raggi je Rim prva evropska prestolnica s tovrstnim sistemom. S tem nagovarjajo več težav. Prva je zagotovo recikliranje smeti. Druga pa spodbuja uporabo javnega prevoza. Ta je v Rimu sicer precej zastarel. Podzemna železnica ima kljub velikosti mesta in gostoti prebivalstva ter obiskovalcev le tri linije. Avtobusni prevozi pa so slabo vzdrževani, zato prihaja do pogostih okvar.

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: Španske stopnice: Takšna kazen vas zdaj čaka za posedanje v Rimu

To so vedno strožje prepovedi v evropskih mestih, ki jih upoštevajte

Mesta po vsem svetu v namen zaščite znamenitosti in okolja uvajajo vedno strožje prepovedi. Vsakoletna rast turizma po vsem svetu namreč prinaša večje zaslužke, vendar tudi obremenjuje okolje. Česa se morate držati v Evropi?

Priljubljene destinacije po Evropi so še posebej obremenjene v poletnih mesecih, ko je vreme najbolj ugodno, hkrati pa je to obdobje, ko večji del delavcev napove dopuste ali pa jih je celo primoran imeti zaradi kolektivnih oddihov. Evropska mesta zato uvajajo vedno strožje prepovedi, saj mase obiskovalcev načenjajo stoletja stare znamenitosti. Vsekakor pa ti prinašajo tudi velik del prihodka, zato ukrepi večinoma ne zahtevajo popolne prepovedi obiska. Zgolj prepovedi določenih aktivnosti. Kršitelji teh prepovedi pa s plačevanjem kazni nenazadnje prav tako polnijo državno blagajno.

Prepovedi v Italiji: Rim in Benetke z najstrožjimi

V Italiji sta najbolj množično obiskani mesti Rim in Benetke. Rimske mestne oblasti se vsako sezono glasneje trudijo ohraniti vse lepote mesta. Nazadnje so tako sklenili prepoved sedenja na vseh zgodovinskih spomenikih, med njimi tudi na Španskih stopnicah in vodnjaku ob vznožju stopnic.

Načeloma boste te dni ob Španskih stopnicah srečali redarje in policiste, ki vas bodo dokaj prijazno opozorili, da tam ne smete sedeti. Sicer pa bolj vztrajne kršitelje, ki ne upoštevajo opozoril, čaka globa v višini do 400 evrov.

Poleg posedanja na spomenikih to velja tudi, če se po mestu sprehajajo zgoraj brez, se kopajo v vodnjakih ali za seboj po zgodovinskih stopnicah vlečejo kovčke.

Tudi Benetke so uvedle številne ukrepe proti nedostojnemu obnašanju turistov, ki predvidevajo globe do 500 evrov. V Benetkah je tako na javnih krajih prepovedano jesti ali piti sede na tleh, nesprejemljivo je tudi kopanje v kanalih, sprehajanje po središču mesta v kopalkah ter sedenje ali ležanje na stopnicah mostov, pred trgovinskimi izložbami in na vhodih zgodovinskih stavb. Benetke zdaj pobirajo tudi vstopnino za dnevne turiste, ki jo bodo namenili za vzdrževanje mesta.

Turisti dušijo tudi Amsterdam

Turisti vsako leto poplavijo tudi nizozemski Amsterdam. Mestne oblasti so zato uvedle več ukrepov. Med drugim so v zadnjem letu povečali denarno kazen, če ljudje na ulici uživajo alkohol ali urinirajo v javnosti. V mestu pa so omejili tudi gradnjo novih hotelov in odprtje trgovin s spominki.

Dunaj pozdravlja turiste, a razmišlja o upravljanju množic

Na Dunaju sicer pozdravljajo številne turiste, a se zavedajo, da bi bilo treba ukreniti nekaj za upravljanje množic. Razmišljajo predvsem o ukrepih za turiste, ki pridejo v mesto s turističnimi ladjicami, ter o omejitvi kratkoročnega najema stanovanj preko platforme Airbnb, ki v številnih mestih predstavlja veliko težavo. Zaradi njega so cene nepremičnin in najemnin še višje, kar pomeni, da so vedno bolj nedostopne za lokalce.

V Budimpešti nič več pivskih koles

S prevelikim številom turistov se spopada tudi madžarska prestolnica Budimpešta. Domačine ob živce spravljata hrup in neprimerno obnašanje turistov. Čeprav ni uspel referendum, ki bi omejil odpiralne čase lokalov, pa so v središču Budimpešte prepovedali t. i. pivska kolesa. Ta so sicer še vedno dovoljena drugod.

Kopenhagen ne odpira novih lokalov, kjer jih je že dovolj

V Kopenhagnu tok turistov omejujejo s t. i. tihimi območji za domačine. Prepovedali pa so tudi odpiranje novih lokalov na območjih, kjer so tovrstni ponudbi že zadostili.

Dubrovnik ima dovolj turistov s križark

Samo letos je Dubrovnik obiskalo okoli 20 odstotkov več ljudi kot lani, pa nismo še niti blizu koncu leta. Dubrovnik je že tradicionalno ena najbolj priljubljenih turističnih destinacij na Hrvaškem, njegovo priljubljenost pa je še okrepila serija Igra prestolov, ki so jo snemali tam. Mestne oblasti število turistov med drugim omejujejo s številom ladij za križarjenje, ki se lahko usidrajo v pristanišču. Njihovo število nameravajo prihodnje leto še zmanjšati.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Hrvaška in njenih 5 najbolj vročih destinacij ta hip

Italija: Mar ni že čas, da odkrijete vse njene lepote?

La bella Italia! Čudovita Italija vsakemu obiskovalcu nudi posebno doživetje. Ni važno ali ste ljubitelj morja, gora, mestnega oddiha, gastronomskih užitkov, raziskovanja podeželja, zgodovine, umetnosti … Italija ima nekaj za vsakogar od nas! Preverite 5 top razlogov, zakaj jo obiskati še letos!

1. Prelepa Toskana

Na vsakem koraku opevana italijanska pokrajina s svojimi griči in znanim visokim drevjem. Ja, prav nebeško je tam! Najlažje jo boste raziskali kar z avtomobilom. Po poti boste videli številne pašnike, majhne slikovite vasice, pa tudi velika mesta. Ne pozabite pa se ustaviti na kakšnem kmečkem turizmu in si privoščiti bruskete z olivnim oljem, mocarelo paradižnikom in domačim balzamičnim kisom. Ali pa katero od drugih lokalnih specialitet. In kje lahko prenočite? Za vas smo poiskali nekaj očarljivih in ugodnih možnosti – PREVERITE TUKAJ.

2. Večna Italija: mesto Rim

Ker vse poti vodijo v Rim, moramo napisati tudi kaj o tem, kaj vas čaka v tem mestu! Italija se ponaša z eno najlepših prestolnic na svetu. Na vsakem koraku so spomini slovite preteklosti. Teh niti ni potrebno naštevati, saj so nam že vsem dobro znani. V Večnem mestu pa vas čaka še nekaj drugega, kar seveda morate obiskati, če pa ste že ravno v Rimu!

Najmanjša samostojna država na svetu, kjer prebiva eden najbolj znanih ljudi na svetu – obiščite Vatikan in mogoče boste srečali tudi papeža. Če se to ne zgodi, nikar ne bodite razočarani. V tolažbo naj vam bodo veličasten Trg sv. Petra, bazilika Sv. Petra, Vatikanski muzeji in seveda slavna Sikstinska kapela. Španske stopnice, Kolosej, Panteon, prečudoviti trgi, kot sta Piazza Navona in Piazza Del Popolo, trgovine najslavnejših modnih kreatorjev, muzeji na prostem, Tibera … zaradi vsega tega se boste zagotovo želeli vrniti v Rim. Saj veste, kaj je treba narediti, ko boste občudovali Fontano di Trevi?

Če Rima in Vatikana ne želite obiskati v lastni režiji, preverite odlično ponudbo (TUKAJ) in se za ugodno ceno odpravite na dvodnevni izlet.

3. Brezčasna Italija in romantične Benetke…

Če še niste obiskali Benetk, potem še niste potovali v času! No, seveda tudi sedaj ne boste, vendar pa je lahko vaš izlet vsaj približek temu. Če boste seveda sami sebi dovolili, da se vam oči spočijejo na številnih stavbah z letnicami od 13. do 18. stoletja, spomenikih, starih mostovih in kanalih, po katerih se lahko popeljete. Ob tem imejte v mislih, da sta približno isti pogled imela tudi Casanova in Napoleon, ko sta pohajkovala po točno teh ulicah, kjer sedaj postopate vi. Še en nasvet – pred raziskovanjem si preberite pravila, ki veljajo za Benetke, da ne boste po nepotrebnem dobili kakšnega opozorila ali celo kazni (o teh smo na Vandraj že pisali TUKAJ).

Ugoden in hiter prevoz si lahko zagotovite s katamaranom, ki vas vsako soboto popelje iz Pirana do Benetk (VEČ TUKAJ).

4. Italija in termalna ponudba

Čeprav ima Slovenija bogato termalno ponudbo, pa včasih prija, da se odpravimo čez mejo in ugotovimo, kaj vse nam ponujajo sosedje. Italija vas bo mogoče presenetila s svojo bogato ponudbo term, vendar se boste v hipu spomnili vseh rimskih toplic, ki so jih omenjali naši zgodovinski učbeniki. Vaše morebitno presenečenje se je najbrž kmalu prelevilo v logičen ‘aaa, saj res’. Sproščujoče termalno razvajanje lahko dopolnite z raziskovanjem okolice in si privoščite idealen oddih.

Za vas smo izbrskali nekaj predlogov za oddih po dostopni ceni – preverite TUKAJ.

5. K sosedom na morje

Zakaj na bi bila letos Italija tista sosednja dežela, ki nas bo očarala s svojimi peščenimi plažami in bogato obmorsko ponudbo? Dovolite si doživeti nekaj novega in obiščite Rimini, Lignano Sabbiadoro, Bellaria, Lido di Jesolo ali Cesenatico, … To so le nekateri od obmorskih krajev, ki nudijo popolne peščene plaže, toplo morje, ugodno podnebje, za spremljavo pa seveda bogato turistično ponudbo!

Če ste se odločili za nova doživetja ob italijanskem morju, potem lahko preverite izbrane ponudbe, ki vas čakajo TUKAJ.

Ne glede na to, kateri od zgornjih petih razlogov vas je prepričal, da se odpravite na raziskovanje Italije, pa imejte v mislih, da vas na prav vsaki od omenjenih lokacij čaka ‘bit’ Italije. Kjer koli se boste znašli, prav povsod vas bodo navdušili tudi s pregovorno vrhunsko hrano, ki bo s pristnimi okusi razvajala vaše brbončice. Se vam že cedijo sline? Pot pod noge!

Foto: Shutterstock, Grand Hotel Terme Roseo, Hotel Morolli

PREBERITE ŠE: Samo za odrasle: Na počitnice brez otrok v adults only hotel!

Španske stopnice: Takšna kazen vas zdaj čaka za posedanje v Rimu

Rimske oblasti uvajajo še strožje prepovedi. Znamenite Španske stopnice, kjer so turisti tako radi posedali, ob novem obisku Rima črtajte s seznama krajev, kjer boste počivali.

Španske stopnice namreč ne bodo več veljale za postojanko, kjer lahko malo posedite in užijete utrip Rima. Rimske oblasti so zdaj prepovedale še sedenje na tem arhitekturnem biseru. V 18. stoletju sta načrt zanje naredila arhitekta Francesco de Sanctis in Alessandro Specchi. Danes so ena najbolj priljubljenih rimskih turističnih točk in mase turistov jih preveč uničujejo.

Policisti so ob stopnicah že ta teden začeli žvižgati in preganjati turiste, ki so želeli tam malo počiti. Na marmornih stopnicah sicer že nekaj časa ni več dovoljeno jesti in piti, od zdaj naprej pa niti sedeti. Prek stopnic je prepovedano tudi vleči vozičke in kovčke. Španske stopnice sicer sestavlja 138 stopnic.

Do 400 evrov za kršitelje 

V Rimu so prepovedali tudi sedenje ob drugih zgodovinskih spomenikih, prav tako pa bodo kaznovani ljudje, ki po mestu hodijo zgoraj brez ali se kopajo v vodnjakih. Zagrožena globa za kršitelje se dviga do 400 evrov.

Španske stopnice, ki trg Piazza di Spagna – torej Španski trg – povezujejo s cerkvijo Trinita dei Monti, so leta 2016 spet odprli po obširni prenovi. Ta jih je stala kar 1,5 milijona evrov.

Foto: Shutterstock

Preberite še: V Rimu še strožje prepovedi za turiste

V Rimu še strožje prepovedi za turiste

Rim se še vedno šibi pod težo mase turistov, ki jo vsako leto zanese v to zgodovinsko bogato italijansko prestolnico. Zaščitili ga bodo s še več prepovedi za obiskovalce.

Vse poti vodijo v Rim in turistov je tam postalo preprosto preveč za njegove zmogljivosti. Rimske oblasti so zato sprejele nova pravila obnašanja v mestu. Upajo, da bodo ta v pomoč pri ohranjanju znamenitosti in za lajšanje življenja v mestu tudi za domačine. Mestni svet je tako posodobil obstoječa pravila, ki izhajajo še iz leta 1946, a so kršitelje do zdaj redkeje preganjali.

Nič več “zgoraj brez po mestu”, petja na avtobusu ali kopanja v fontanah

Nekatera pravila so uvedli že lani ali še nekaj sezon prej, kot kaže, pa bodo počasi nizali vedno več prepovedi. Rimska pravila tako na primer strogo prepovedujejo skakanje v fontane, hojo po mestu zgoraj brez in vlečenje kovčkov ali otroških vozičkov po stopnicah zgodovinskih spomenikov, kot so Španske stopnice. Na javnih prevozih je po novem prepovedano celo petje in igranje instrumentov.

Jasna navodila, kako pijete iz javne fontane, pa tudi kje in kako lahko jeste

Prepovedano je “nemarno” prehranjevanje in pitje blizu zgodovinskih spomenikov, s tem pa seveda tudi puščanje smeti za seboj. Prepovedali so tudi turneje po barih, tako imenovane pub crawle. Šli so celo tako daleč, da so določili točno, kako morate piti iz javne fontane. Med pitjem se namreč ustnice ne smejo več dotikati pipe! Kaznovani pa bodo tudi tisti, ki bodo na tla metali cigaretne ogorke.

Nič več ključavnic za zaljubljence

Po vsem svetu narašča priljubljenost zaklepanja ključavnic zaljubljencev, ki si tako simbolično obljubijo večno zvestobo in ljubezen. Hkrati pa to postaja mednarodna težava, saj so ključavnice pretežke za mostove, kipe in druge kotičke, kamor jih obešajo. Tudi Rim je zato po novem prepvedal zaklepanje ključavnic na spomenike.

Nič več gladiatorjev pri areni

Prepovedali so tudi preoblačenje v gladiatorje, ki se slikajo s turisti in za to zahtevajo plačilo. To je zdaj prepovedano pri Koloseju in v starem mestnem jedru, kjer smo bili takšnim prizorom sicer priča najpogosteje.

Strogi tudi do domačinov

Nova pravila pa niso doletela le obiskovalcev mesta. celo za domačine bo po novem prepovedano obešanje perila na ulici na žicah med stavbami – čeprav smo imeli takšne prizore v resnici radi.

Kršiteljem lahko oblasti prepovedo prisotnost na območju, kjer so storili prekršek. Prepoved lahko traja od 48 ur do 60 dni za večkratne kršitelje, izreče pa se lahko za 14 različnih območij, vključno s središčem mesta.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE:

10 največjih napak, ki jih po mnenju lokalcev zagrešijo turisti v Rimu

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.