“Turisti, niste dobrodošli!”: TO so mesta, ki si želijo znižati število turistov

Zadnje čase v novicah vedno večkrat beremo o (precej umazanih) načinih, s katerimi se domačini borijo proti masovnemu turizmu, ki so ga siti do vratu. Množice turistov kvarijo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev in zato so nekatera mesta že sprejela tudi uradne ukrepe, ki bodo zmanjšali število obiskovalcev. Kje so tista mesta, kjer je najhuje? In so ti ukrepi dovolj dober razlog, da se jih ne obiščemo?

Amsterdam

Amsterdam turiste odganja s promocijsko kampanjo, v kateri izpostavlja omejitve, ki so jih sprejeli v mestu. Prepovedi se tičejo predvsem priljubljenih “pub crawl”-ov in uporabe kanabisa. S tem se želijo izogniti predvsem žurerjem, ki pod vplivom substanc razgrajajo dolgo v noč. V letu 2024 pa so oblasti dvignile tudi turistično takso, ki zdaj znaša kar 12.5% stroška nočitve.

Bali

Prenasičenost turistov na Baliju je pripeljala do uvedbe enkratnega turističnega plačila v višini malo manj kot 10 € za vse turiste, ki vstopijo na otok. Oblasti pa resno razmišljajo tudi o prepovedi izposoje motornih vozil za turiste.

Macchu Picchu

Ena izmed svetovno najbolj priljubljenih turističnih točk je, zaradi uničevanja svetovne dediščine, uvedla dnevno omejitev obiskovalcev, ki lahko do znamenitosti dostopajo v le določenih časovnih okvirjih. Poleg tega so sprejeli tudi omejitev, ki narekuje maksimalno 10 turistov na enega turističnega vodiča. Na sami lokaciji pa veljajo tudi posebna pravila glede fotografiranja in časa zadrževanja.

Rim in Benetke

Italija je ena najbolj obiskanih držav na svetu. Zaradi prekomerne gneče so v mestih kot sta Rim in Benetke že sprejeli vrsto omejitev za turiste. Začeli so zaračunavati vstopnine za cerkve, v Benetkah so prepovedali vstop velikim križarkam, uvedli so tudi enkratno plačilo, za vse, ki vstopajo v mesto, ki pa začne veljati šele leta 2025.

Barcelona

Barcelona se že več let bori s turistično preobremenjenostjo. Turistov ne odženejo niti pretirane cene in razne turistične pasti, zato so uvedli strožje ukrepe. Tudi v Barceloni so prepovedali velike križarke, uvedli višjo turistično takso, sprejeli pa so tudi omejitve za nove hotele in oddajanje apartmajev za kratek čas. Iz zemljevida so izbrisali nekatere avtobusne linije, da jih turisti ne bi našli in omejili velikost turističnih skupin.

Japonska, Tajska in Butan

Ukrepe, predvsem dnevne omejitve gostov in višje turistične takse so sprejeli tudi na nekaterih najbolj priljubljenih azijskih turističnih destinacijah. Na tajskem otoku Phi Phi so na primer prepovedali čolne, na Phuket-u se želijo znebiti množice backpackerjev in privabiti manj, predvsem premožnejših, gostov. Butan je uvedel turistično vstopnino, na Japonskem pa želijo goste premakniti iz obljudenih mest na manj obiskane pokrajine v zaledju.

Grčija, Hrvaška, Francija in Portugalska

S prekomernim turizmom se na nekaterih predelih srečujejo tudi evropske države Grčija, Francija in Portugalska. V Grčiji sta preobremenjena Atene in Santorini, v Franciji Pariz in Azurna obala, na Portugalskem pa Lizbona in Porto. Na Hrvaškem imajo največ težav v Dubrovniku, kjer so že sprejeli omejitev števila gostov in prepoved kovčkov s koleščki, ki jih morajo turisti sedaj pustiti v omaricah pred vhodom v mesto.

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

To je 5 najlepših grških otokov

Grčija je polna prelepih otokov, ki se razlikujejo po svoji naravi, zgodovini in kulturi. Izbrali smo tistih pet, ki veljajo za najlepše in najbolj priljubljene.

Za romantike: SANTORINI

Santorini je upravičemo eden najbolj priljubljenih otokov v Grčiji. Poznan je po svojih romantičnih sončnih zahodih, modrih kupolastih cerkvah in prekrasnih plažah. Fotografije s Santorinija preplavljajo družbena omrežja in puščajo brez besed. Otok ima bogato zgodovino, saj je bil nekoč domovina minojske civilizacije. Na otoku lahko poleg čudovitih plaž in večerij ob sončnem zahodu obiščete tudi arheološka najdišča, kot sta antična mesta Akrotiri in Thera. grški otoki

Za hedoniste in žurerje: MIKONOS

Mikonos je otok prekrasnih plaž z belim peskom in turkiznim morjem. Zaradi živahnega nočnega življenja in številnimi možnostmi za vodne aktivnosti, je priljubljen predvsem med mladimi in mladimi po srcu. Obiščite tudi mesto Mikonos, ki je znano po svojih pisanih hiškah in ozkih ulicah, polnih restavracij, barov in butikov.

Za najbolj celostno doživetje Grčije: NAXOS

Naxos je eden največjih grških otokov in ponuja veliko možnosti za raziskovanje. Znan je po svoji povezavi z grško mitologijo. Bil naj bi otroško domovanje grškega boga Zeusa in njegovega sina Dioniza. Počitnice na Naxosu bodo gotovo vzbudile vašo domišljijo. Otok je znan po svojih peščenih plažah in osupljivih arheoloških najdiščih. Obiščite znameniti tempelj Apolona z neverjetnim pogledom na morje in Marmornata vrata Portare. Med drugimi znamenitostmi so očarljiva srednjeveška četrt Kastro in samostan Panagia Drossiani.

Za družine: KRETA

Kreta je eden največjih in najbolj razgibanih grških otokov. Ponuja ogromno možnosti za raziskovanje in uživanje. Kreta ima bogato zgodovino, ki sega nazaj v prazgodovinske čase. Obiščite arheološka najdišča, kot sta palača Knossos ali Festa, in odkrijte bogato mitološko dediščino otoka. Očarale vas bodo tudi neverjetne naravne lepote: slikoviti kanjoni, veličastne gore, idilične plaže in kristalno čisto morje. Obiščite plažo Elafonisi, kjer se boste počutili kot na Karibih, ali pa se odpravite na pohod po kanjonu Samaria. Kreta je znana po svoji okusni hrani, ki temelji na svežih sestavinah in tradicionalnih receptih. Poskusite nekaj značilnih jedi, kot so dakos, moussaka, souvlaki ali pa se prepustite okusom lokalnih oliv in sira.

Za športne navdušence: KRF

Krf je drugi največji grški otok. Znan je po svoji lepi naravi, bogati zgodovini in kulturni dediščini. Obiščite stare mestne ulice in si oglejte številne cerkve, trge in muzeje, ki pričajo o zgodovini otoka. Očarale vas bodo tudi naravne lepote, od slikovitih in raznolikih plaž do zelenih hribov in gora. Krf ima izjemno kulinariko, ki temelji na svežih sestavinah in tradicionalnih receptih. Krf je odlična destinacija za ljubitelje aktivnosti na prostem, kot so kolesarjenje, potapljanje, surfanje ali pohodništvo.

 

Foto: Unsplash

PREBERITE ŠE: 3 super ideje za ugoden pomladni vikend oddih pri nas in naših sosedih

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Otok Santorini: povratni let iz Ljubljane v vulkanski grški raj

Otok Santorini velja za eno najbolj romantičnih grških destinacij za sanjski dopust. Očaral nas je z belimi hiškami, modrimi polkni in strehami ter klifi, ki se na eni strani otoka dvigajo nad morje in odpirajo pogled na potopljeno kaldero.

Otok Santorini slovi tudi kot otok najlepših sončnih zahodov. Najbolj priljubljen je tisti, ki ga zvečer ujamete v slikovitem mestecu Oia, ki očara z belimi hiškami in modrimi kupolami, sončnimi terasami in razgledi. A brez skrbi, tudi iz drugih, manj znanih krajev na tem delu otoka, je razgled krasen, le delili si ga boste z manj ljudmi.

Dopust z razgledom na vulkanski krater in bele hiške z modrimi strehami

Santorini vas bo prevzel z izjemno pokrajino. Na severozahodnem delu otoka se na klifu razprostira glavno mesto Fira, ki vas bo očaralo s svojo belo-modro arhitekturo in čudovitim razgledom na kaldero, ogromen vulkanski krater, ki je ena največjih znamenitosti otoka. Kaldera je posledica enega največjih vulkanskih izbruhov v zgodovini, a brez skrbi, vulkan miruje že 62 let.

Tu se zasidrajo tudi velike križarke. Do starega pristanišča vodi okrog 600 stopnic, lahko greste tudi z gondolo. Po stopnicah nekateri turisti namesto svojih nog osedlajo kar osla, a to v dobro živali močno odsvetujemo. Fira je tudi najbolj živahen kraj za nočno življenje, saj ne manjka barov in klubov. A brez skrbi, tudi mirni kotički otoka so!

Na otok Santorini iz Ljubljane? TUKAJ najdete odlični ponudbi! KLIK.

Rdeča ali črna plaža?

Aktivnosti na Santoriniju ne manjka. Najemite skuter ali štirikolesnik in raziskujte! Lahko tudi skočite na izlet z ladjico in najdete plaže, ki so dostopne le z morja. Otok je znan po čudovitih plažah, najlepše in lepo dostopne so na vzhodu, kjer ni klifov. Med najbolj znanimi turističnimi naselji je Kamari, kjer je tudi bližnje letališče, na katerem boste pristali, če vas zanese na Santorini. Letala nad Kamarijem dnevno čisto nizko preletijo kopalce v morju, kar je atrakcija samo po sebi.

Na vzhodu otoka so lepe plaže z vulkanskim črnim ali rdečim peskom, a pazljivo, ta je precej vroč, zato ne pozabite na obutev! Turistično najbolj prepoznavna je plaža Kokkini paralia (rdeča plaža), ki leži blizu starodavnega Akrotirja. Sprehodite se skozi ozke uličice mestec in odkrijte številne trgovine z lokalnimi izdelki, restavracije s tipično grško kulinariko ter prijetne kavarne.

Zaradi pogostega vetra, vam ne bo preveč vroče

Vreme je povečini sončno, če gre verjeti domačinom, dežuje le en mesec v letu. Pogosto pa piha močan severni veter, imenovan meltemi, kar pomeni, da vročine niti ne boste zares občutili. Le na zaščito pred soncem ne pozabite, saj je njegova moč ob vetru lahko varljiva!

Na otok Santorini iz Ljubljane? TUKAJ najdete odlični ponudbi! KLIK.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Santorini in 8 grehov, ki jih tam nikar ne zagrešite

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Santorini: Jahanje osla? Premislite še enkrat.

Jahanje zlorabljanih slonov na Tajskem, ogledi predstav z orkami v ujetništvu čez lužo in nenazadnje jahanje preobremenjenih osličkov v Grčiji, so le peščica stvari, ki jih lahko za boljši jutri kot potrošniki in onesneževalci preskočimo.

Porast turizma v vseh kotičkih sveta je dober za prihodke držav, hkrati pa obremenjujoč za floro in favno. Zadnja leta so osli na grškem otoku Santorini zaradi vedno večjega števila turistov, ki jih morajo dnevno prenašati, vedno bolj pohabljeni. Povpraševanje za jahanje oslov je veliko. Prav tako pa za domačine pomeni pomemben vir zaslužka.

Santorini je na enem delu otoka namreč precej strm. Do glavnega mesta Fira vodijo stopnice, po katerih se morajo vzpeti gostje, ki jih na otok pripeljejo križarke, ki se sidrajo v potopljeni kalderi. Hoja v klanec po klifu pa je za številne nekaj, česar na dopustu ne želijo početi. Imajo tudi tretjo možnost, vožnjo z vzpenjačo.

Pod pod (lastne) noge

Osel na hrbtu namreč lahko nosi 20 odstotkov svoje teže. Že prvi pogled na majhno žival in turista, ki se mu ne ljubi hoditi, pa jasno kaže, da je odstotek precej večji. Na otoku so v zadnjem letu za zaščito teh živali zagnali tudi kampanjo, ki prepoveduje preobremenitev oslov. Vendar je marsikdo še vedno ne upošteva. Če vas to poletje torej odnese na Santorini in imate več kot 50 kilogramov, spakirajte udobno obutev in pot pod noge. In brez skrbi, osličke boste lahko potrepljali in fotografirali tudi med potjo.

PREBERITE ŠE: Santorini in 8 grehov, ki jih tam nikar ne zagrešite

Santorini in 8 grehov, ki jih tam nikar ne zagrešite

Santorini je eden najbolj opevanih grških otokov. Očaral nas je z belimi hiškami, modrimi polkni in strehami ter klifi, ki se na eni strani otoka dvigajo nad morje in odpirajo pogled na potopljeno kaldero.

Priljubljeni Santorini je najjužnejši otok v Kikladih in je vulkanskega izvora. Vulkan je v fazi ugašanja in je nazadnje izbruhnil leta 1950. S klifov na zahodu otoka se vam odpira pogled na potopljeno kaldero. Medtem ko je vzhodni del bolj bogat s položnimi črnimi plažami.

Otok ima tudi svoje letališče, kjer dnevno pristaja tudi 30 letal. Ta pa pred pristankom zahrumijo nad plažo v Kamariju. A razgibana pokrajina ponuja nekaj za vsakogar. Od poležavanja na plažah, raziskovanja otoka z štirikolesniki, degustacij vin, do divjih zabav v glavnem mestu Fira. Otok je tudi priljubljena romantična destinacija za mladoporočence. Slovi po čudovitem sončnem zahodu v mestu Oia. Ta roko na srce ni nič kaj drugačen od tistega, ki ga gledamo v Istri. Če pa se tja v kratkem odpravljate, se izognite osmim grehom, ki jih turisti na Santoriniju pogosto počnejo.

Ne obtičite le v Oii

Oia je pravljično mestece na severu otoka in je tudi eden najbolj fotografiranih krajev v Grčiji. Mestece na klifu, posuto z belimi hiškami z modrimi strehami nosi naziv kraja z najlepšim pogledom na sončni zahod in potopljeno kaldero. Tudi hoteli tu imajo najbolj čudovite razglede z mini bazenčki, ki visijo nad klifom, pa tudi cene so tu najbolj zasoljene. A vsi ti nazivi so Oii prinesli tudi hrume turistov, ki se tik ob sončnem zahodu nagnetejo na ulice in v boju za najlepšo fotografijo zahoda (ki ni prav nič drugačna od sosedove in je verjetno ne bodo več dvakrat pogledali, ko se enkrat znajde v galeriji) pozabijo, zakaj so sploh tu. Namesto, da bi v miru počakali, da sonce pade v vodo, ta trenutek zamudijo medtem ko ga gledajo skozi ekran telefona. Takoj ob zahodu pa se obrnejo in odkorakajo v notranjost. Čar sončnega zahoda pride namreč šele, ko je sonce že pod morjem, zato je vredno užiti tudi ta trenutek. Kakorkoli že, sončni zahodi na Santoriniju so čudoviti tudi, če jih ne preživite v Oii (čeprav vsaj enega vsekakor priporočamo). Poleg tega mesteca otok ponuja kup zanimivih destinacij, ki jih vsekakor raziščite!

Ne preplačajte večerje na račun razgleda 

Pravilo restavracij na Santoriniju je, da v prvi vrsti ne plačate kakovosti hrane, ampak razgled. Seveda boste na top razgledih našli tudi top restavracije, a to ne pomeni, da v kakšni zakotni uličici hrana ne bo enako, če ne celo bolj okusna. Le razgleda ob njej ne bo tako imenitnega. Kosilo v starodavnem Akrotiriju s pogledom na črno plažo Perissa bo prav tako okusno kot v Oii ali Firi, le ugodnejše.

Ne padajte na tipične turistične zanke 

Ogled mesta med jahanjem oslička, ki komajda hodi pod težo turistov, namesto, da bi uporabili svoje noge? Romantičen izlet z ladjico, ki se izkaže za vse prej kot to, saj vama družbo dela še 30 drugih turistov, ki vas s komolcem dregajo v rebra? Ulična prodaja zapestnic, ki so vredne manj, kot ste mislili? Če vam takšne stvari ustrezajo, zakaj pa ne, a svoj denar lahko porabite za bolj izpopolnjujoče stvari.

Ne vdirajte na dvorišča za popoln selfie

V vrhuncu turistične sezone se v Oii in Firi naberejo turisti z vseh vetrov, ki lovijo tisti popoln razgled za najlepši selfie. Iskanje popolnega kotička za fotografijo in sedenje na strehah med gledanjem sončnega zahoda pa gre pogosto predaleč, saj marsikdo ne spoštuje zasebne lastnine. Skok čez ograjo na dvorišče z lepim razgledom se resnično ne spodobi.

Ne pozabite, da sonce na Santoriniju zahaja tudi drugje

Kot rečeno, Oia ni edini čarobni kraj na otoku. Čudovit sončni zahod lahko ujamete še z morja, iz zaliva Ammoudi Bay, z Imeriviglija, s svetilnika pri Akrotiriju … Če ste ljubitelji vina skočite do vinarne Santo ali pa zahod ujemite z oslovskih stopnic do Skale, pristanišča pri Firi. Spakirajte vino, hrano in pregrinjalo ter si piknik z razgledom naredite na hribu pred mestom. Možnosti je ogromno, zato nikar vsak večer ne stojte v gneči, ki se na najbolj popularnih uličicah Oie zbere ob zahodu.

Santorinija ne enačite z Mikonosom 

Medtem ko je Mikonos znan po divjih zabavah, boste te na Santoriniju zagotovo našli v Firi, drugod pa je otok čez noč precej tih. Prav zato še vedno ohranja status popolne destinacije za mladoporočence, hedoniste, tudi družine in tiste, ki večere raje preživijo v miru, stran od glavnega mesta, ki se zvečer edini zares prebudi.

Ne bojte se raziskovanja!

Če že pridete na otok, nikar ne obtičite le na enem delu. Izposodite si skuter, štirikolesnik ali avto in ga raziščite! Tudi avtobusne povezave so dobre, le malo bolj boste omejeni z voznim redom. Ta sicer ne drži vedno najbolj, obstajajo pa tudi taksiji ali taksi ladjice. Otok je resnično pester, od nakupov v Firi, do antičnega Akrotirija, družinskega Kamarija, vinotek, kuharskih tečajev, skritih črnih in rdečih plaž ter skrivnostnih jam.

Uživajte tudi brez fotografij 

V dobi družbenih omrežij se pogosto ujamemo med iskanjem popolnega kadra, medtem ko pozabimo uživati v trenutku. Med oddihom pozabite na fotografiranje vsega, kar vam pride na pot in sem in tja preprosto uživajte v razgledu.

Foto: Unsplash, Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.