Sicilija je največji otok v Sredozemskem morju, ki je s skoraj 26 tisoč kvadratnimi kilometri celo nekoliko večji od Slovenije!
Sicilija je avtonomna regija Italije, njihov uradni jezik je italijanščina, vendar se na otoku govori tudi sicilijanščina, ki je avtohtoni jezik z močnimi vplivi grščine, arabščine, španščine in francoščine. Njeno glavno mesto je Palermo. Od celine – regija Kalabrija – jo s prsti italijanskega škornja loči Mesinski preliv, ki povezuje Tirensko morje z Jonskim morjem.
Kako do tja? Najhitrejši in najbolj priljubljen način za potovanje na Sicilijo je z letalom. Sicilija ima več mednarodnih letališč, najverjetneje boste pristali v Kataniji ali Palermu. Na Sicilijo lahko iz več pristanišč pridete tudi s svojim avtomobilom, ki ga na otok prepelje trajekt. Zanimiva možnost pa je tudi vlak, ki ga čez Mesinski preliv prav tako prepelje trajekt. Na tem trajektu so namreč železniški tiri, na katere premaknejo vagone.
Sicilija: od lepih plaž do vulkana
Sicilija je zelo razgiban otok. Ima veliko čudovitih plaž, rodovitne doline, a tudi bolj hribovito pokrajino. Na vzhodni obali otoka leži tudi najvišji aktivni vulkan v Evropi – Etna. Vulkan Etna je eden najaktivnejših vulkanov na svetu in kar pogosto izbruhne.
Etna je tako ne le pomembna znanstvena destinacija, ampak tudi turistična. Obisk Etne je namreč zelo priljubljena dejavnost med turisti, ki obiščejo Sicilijo. Ob tem je seveda pomembno upoštevati vse varnostne ukrepe in opozorila lokalnih oblasti. Etno lahko raziščete po različnih poteh, odvisno od vaše kondicije, vsekakor pa se primerno obujte in opremite. Do 2.500 metrov nadmorske višine vozi tudi žičnica, od tam pa lahko nadaljujete le še peš ali s terenskimi vozili.
Na pistacijev sladoled in cannole!
Sicilijanska kuhinja je, tako kot drugod po Italiji – božanska! Testenine na vse načine, na otoku pa vsekakor poskusite kakšno sladico s pistacijo – na primer kremen gelato. Pa tudi različne jedi iz morskih sadežev, arancine in cannole! Cannoli je sicilijansko pecivo, sestavljeno iz cevaste lupine iz ocvrtega testa, polnjenega s sladkim, kremastim nadevom iz rikote. Arancini pa so ocvrte riževe kroglice, polnjene z različnimi nadevi. V Kataniji jih pripravljajo tudi v stožčasti obliki. So ena izmed najbolj prepoznavnih in priljubljenih uličnih jedi na Siciliji, znane po svojem hrustljavem zunanjosti in okusnem, mehkem nadevu.
Ker Sicilija ni ravno majhen otok, si lahko zanj vzamete najmanj en teden. Seveda lahko za prvi okus na otoku preživite tudi manj časa, vsekakor pa vam ne bo dolgčas niti, če tam preživite kar ves mesec. Tokrat smo pripravili načrt poti za 7-dnevni oddih, ki ga vsekakor lahko raztegnete tudi na kakšen dan (ali teden!) več. Tokrat smo nekaj več pozornosti namenili jugu in vzhodu otoka. Največ in najhitreje boste videli kar z najetim avtomobilom, temu smo prilagodili tudi tokratno pot. Začnimo v Kataniji!
# 1. dan: Prihod v Katanijo
Katanija je drugo največje mesto na Siciliji, znano po svoji baročni arhitekturi in bližini vulkana Etna. Ima tudi mednarodno letališče, ki je zelo blizu mesta. Prvi dan avtomobila načeloma še ne potrebujete, saj iz letališča do mesta na 25 minut vozi avtobus. Najprej torej raziščimo Katanijo! Kaj si ogledati?
Piazza del Duomo je glavni mestni trg, kjer stojita znamenita katedrala sv. Agate in vodnjak s slonom Fontana dell’Elefante, ki velja za simbol mesta. Glavna ulica Katanije, kjer lahko nakupujete in občudujete baročne stavbe, je Via Etnea. V središču mesta je tudi Teatro Romano, ostanki rimskega gledališča v središču mesta.
Najbolj znana tržnica v Kataniji La Pescheria se nahaja tik ob znameniti Piazza del Duomo in Fontani dell’Elefante. Čeprav je osredotočena na ribe, je to veliko več kot le ribja tržnica. Najbolj živahna v zgodnjih jutranjih urah, ko ribiči pripeljejo svež ulov.
# 2. dan: Vulkan Etna in Taormina
Zgodaj zjutraj se odpravite na izlet do Etne, najvišjega aktivnega vulkana v Evropi. Vožnja z žičnico in terenskimi vozili vas bo pripeljala blizu vrha, od koder boste uživali v čudovitih razgledih. Popoldne pa se zapeljite še do Taormine, enega najbolj očarljivih mest na Siciliji. Tu najdete Grški teater, starodavno gledališče z osupljivim pogledom na Etno in morje. Očarala vas bo tudi Isola Bella, majhen otoček in naravni rezervat, povezan z obalo z ozko peščeno plažo. Mimogrede, do Taormine iz Katanije vozi tudi vlak, kar je odlična alternativa iskanju parkirnega mesta v tem priljubljenem kraju.
# 3. dan: Sirakuze in Ortigia
Tretji dan namenite obisku mesta Sirakuze in njenega starega mestnega jedra Ortigia. Ortigia je majhen otok, povezan s preostalim delom Sirakuz z dvema mostovoma. Je srce mesta in najstarejši del Sirakuz. To mesto je bilo nekoč najmočnejše grško mesto na Siciliji. Na seznamu krajev za ogled je zagotovo čudovita katedrala Duomo di Siracusa, zgrajena na ostankih starodavnega grškega templja. Obiščite Arheološki park Neapolis, oglejte si grški teater, rimski amfiteater in slavno Dionizovo uho. Če vas zanimajo ostanki enega najstarejših grških templjev na Siciliji, obiščite še Apolonov tempelj. Za večerjo vam bo prijalo nekaj morskega!
*Če vam ostane kaj časa, so proti jugu še številna prikupna obmorska mesteca: Avola, Lido di Noto, Noto, naravni park Vendicari in plaža Calamosche ter San Lorenzo.
# 4. dan: Ragusa, Modica in Scicli
Ragusa, Modica in Scicli so tri čudovita mesta v jugovzhodnem delu Sicilije, znana po svoji baročni arhitekturi in bogati zgodovini. Skupaj s še nekaj drugimi mesti v dolini Val di Noto so vključena na Unescov seznam svetovne dediščine.
Ragusa je eno najbolj slikovitih in zgodovinsko pomembnih mest na Siciliji. Po potresu leta 1693 so jo delno obnovili na novem mestu, kar je privedlo do obstoja dveh delov mesta: Ragusa Superiore (zgornji del) in Ragusa Ibla (spodnji, starejši del).
Modica je znana po svoji izjemni baročni arhitekturi in čokoladi, ki jo izdelujejo po starodavnem azteškem postopku, brez končnega temperiranja, kar ji daje značilno zrnavo teksturo. Čokolada je pogosto obogatena z okusi, kot so cimet, vanilja, pomarančna lupina ali čili.
Scicli je manjše, a zelo slikovito mesto, ki se ponaša z bogato zgodovino in čudovito arhitekturo. Čeprav je turistično manj obiskan kot Ragusa in Modica, tudi ta ponuja čudovite baročne palače in cerkve, na primer Chiesa di San Bartolomeo. Mestno jedro je polno zgodovinskih stavb, tlakovanih ulic in očarljivih trgov.
# 5. dan: Agrigento in Dolina templjev
Peti dan se odpravite na zahod proti Agrigentu, kjer vas čaka eno najpomembnejših arheoloških najdišč na svetu – Dolina templjev. Tempelj Concordia je eden najbolje ohranjenih grških templjev. Tempelj Junone in Herkula pa so ostanki dveh velikih templjev, ki ponujajo vpogled v zgodovino antične Grčije. Popoldne se lahko sprostite na eni izmed izjemnih plaž v bližini. Priporočamo skok do Scale dei Turchi. To je očarljiv bel skalni klif, znan po svoji edinstveni beli barvi in osupljivih pogledih na morje. Dan zaključite s pistacijevim sladoledom!
# 6. dan: Palermo in Monreale
Vožnja proti severu vas bo pripeljala do sicilijanske prestolnice – Palerma! Palermo je mesto z bogato zgodovino in mešanico arhitekturnih stilov. Ne zamudite katedrale v Palermu, Normanskega palače in tržnice Ballarò. Obiščete lahko tudi Monreale, mesto na hribu nad Palermom, znano po svoji veličastni katedrali z mozaiki iz 12. stoletja.
# 7. dan: Cefalù in odhod
Zadnji dan se odpravite proti obalnemu mestecu Cefalù. To očarljivo mestece ima lepo plažo, normansko katedralo in srednjeveške ulice. Zadnji dan tako uživajte na plaži, nato pa se vrnite v Katanijo in odletite domov. Namig: na poti domov lahko že naredite načrt za vnovičen obisk Sicilije, v katerem se boste bolj posvetili predelu okoli Palerma in Eolskim otokom. Tako! Sicilija vas vsekakor ne bo pustila ravnodušnih ali lačnih, imenitnih razgledov pa vam tudi ne bo manjkalo! Uživajte!
FOTO: Shutterstock