Ko pomislimo na Idrijo, slikovito mestece z bogato zgodovino, najprej pomislimo na idrijsko čipko in žlikrofe. Ampak med številnimi zanimivostmi izstopata še dve posebni destinaciji – Dinozavrove stopinje in Tomaževa miza.
Idrija je majhno mesto, znano predvsem po svoji svetovno znani dediščini živega srebra, a ponuja veliko več kot to. Obkrožena je z zelenimi hribi in neokrnjeno naravo, ki navdušuje obiskovalce z edinstvenimi naravnimi znamenitostmi in slikovitimi kotički. Zagotovo si niste mislili, da prav v Idriji najdete Dinozavrove stopinje?
Dinozavrove stopinje
Dinozavrove stopinje imenujemo šest ohranjenih in razkritih stopinj v bližini Godoviča. Te stopinje je pred 220 milijoni leti pustil za seboj dvonožni dinozaver, ko je hodil po mehkem blatu po obali tropskega morja. Zgolj na podlagi fosilnih stopinj ni mogoče ugotoviti, kateri vrsti je pripadal povzročitelj, domneva pa se, da je bil to plateozaver (Plateosauridae), eden prvih dinozavrov, ali fitozaver (Phytosauria), sorodnik današnjih krokodilov.
Odtisi so na odprtem brez kakšne koli zaščite. Za ogled ni časovne omejitve ali vstopnine. Točno lokacijo najdete TUKAJ.
Tomaževa miza
Po obisku Dinozavrovih stopinj se podajte na izlet do Tomaževe mize. To je osupljiva naravna formacija, ki spominja na ogromno mizo, postavljeno na vrhu hriba. Tomaževa miza se nahaja v neposredni bližini Idrije in jo lahko dosežete s kratko pohodniško potjo. Ob vzponu na hrib boste občudovali prekrasne razglede na okoliške hribe in doline. Na vrhu vas bo dočakalo čarobno prizorišče, kjer se lahko spočijete in uživate v naravi. Točno lokacijo najdete TUKAJ.
Ohranjanje Naravne Dedščine: Med obiskom Dinozavrove stopinje in Tomaževe mize se vedno zavedajte pomembnosti ohranjanja naravne dediščine. Spoštujte označene poti in smernice, ki so namenjene ohranjanju teh dragocenih krajev za prihodnje generacije.
Poletje ob vedno topli vodi, kjer ni pomembno, kakšno je vreme in kjer se vedno nekaj dogaja? To so najboljši vodni parki v naši bližini!
Toplice so tudi poleti izjemno priljubljena počitniška destinacija za mlado in staro. Adrenalinski vodni parki, animacija in neskončna vodna zabava razveseljuje dopustnike z vsem dogajanjem, predvsem pa z nizkimi cenami.
Terme Sveti Martin in vodni park Martilandia
Terme Sveti Martin so locirane so v oazi miru, v Medžimurju, na severu Hrvaške, kjer tradicija, kultura in zgodovina živijo v sožitju z naravo že več kot sto let. Resort obkroža kar 27 ha nedotaknjene navdušujoče narave, slikovitih gričev vinogradov, pa tudi navihanih jelenov. Idej za izlet vam zlepa ne bo zmanjkalo, tudi jedli boste odlično, najbolj pa je pomembno to, da se boste naužili nepozabne vodne zabave.
Termomineralna voda Term Sveti Martin se že več kot 100 let uporablja za izboljšanje zdravja. Nekoč je bila dostopna samo skozi vodnjak, danes pa je na voljo vsem obiskovalcem bazenskega kompleksa The Temple of Life. Poleti pa vse odrasle in otroke razveseljuje najbolj srečen vodni park MartiLandia, z bazeni za najmanjše in malce večje otroke.
Ugodno ponudbo za poletje v Svetem Martinu najdete na TEJ POVEZAVI.
Terme Tuhelj z največjim bazenskim kompleksom na Hrvaškem
Vodni planet, srce Term Tuhelj, je največji bazenski kompleks na Hrvaškem. Sestavlja ga osem notranjih in zunanjih bazenov, ki so vsi napolnjeni s termalno tuheljsko vodo. Vodni planet je postal pravi fenomen na Hrvaškem, njegove fotografije pa so se pojavile celo v reviji National geographic. Ima več kot 5000 m2 vodne površine in ponuja različne atrakcije, raznoliko gostinsko ponudbo, zabavno animacijo in edinstveno doživetje za celo družino.
Na zunanjem kopališču boste našli bazene z valovi, otroški bazen s štirimi tobogani in vodnimi topovi, za najmlajše bazen z vodnimi igračami in škropilniki, bazen za sprostitev z vrelci, vodne stolpe in podvodno masažo. Kompleks zunanjih bazenov ponuja tudi tobogan s petimi trakovi za spuščanje v bazene, dva adrenalinska tobogana, tobogan Kamikaza in počasno reko z dvema lagunama in podvodnimi masažami.
Ugodno ponudbo za poletje v Termah Tuhelj najdete na TEJ POVEZAVI.
Thermal Resort Lendava v objemu Prekmurja
Tako zelo kot se je na področju turizma v zadnjih letih razvilo Prekmurje, se ni razvila nobena druga slovenska regija. Od kulinarične in nastanitvene ponudbe do predstavljanja pokrajine na inovativne načine z najsodobnejšo tehnologijo, Prekmurje drži visoko prvo mesto med slovenskimi destinacijami za popoln vikend odklop.
V Termalnem Resortu Lendava boste našli vse, kar potrebujete za sproščujoč in udoben pobeg od vsakdanjega življenja. Poleg zunanjega olimpijskega bazena, otroškega bazena in toboganov, se prepustite razvajanju v intimnem wellness centru. Savne vas popeljejo v nove dimenzije sproščanja, v prostoru za sprostitev pa se boste prepustili omamnim prekmurskim aromam.
Ugodno ponudbo za poletje v Thermal Resort Lendava najdete na TEJ POVEZAVI.
Za še več termalnih idej, sledite TEJ POVEZAVI. Veselo vodno uživanje vam želimo!
Visoke temperature v mestih v nas budijo željo po umiku v hladnejše konce naše lepe dežele. In teh v resnici sploh ni tako malo. Svojo najljubšo je z nami delila mlada mamica Ana Pečnik. Prepričala nas je, da se Mariborsko Pohorje, Rogla in Črno jezero umestijo na sam vrh seznama destinacij, ki jih bomo naslednje obiskali!
“Visoke temperature so nas iz mesta »pregnale« malo višje. Obiskali smo Mariborsko Pohorje.” je povedala Ana Pečnik, ki se je v v hribovit del Štajerske podala kar z dojenčkom. Malce nižje temperature in svež zrak so idealen pobeg sredi poletja. Pohorje je zaradi dobre lege, ravno pravšnje višine in gostih iglastih gozdov tudi klimatsko zdravilišče.
Kar 10 stopinj manj kot v dolini
Za prvi sprehod so si izbrali malce krajšo varianto. Podali so se do znamenitega hotela Bellevue, ki stoji ob koncu pohorske vzpenjače. Tam so ob čudovitem razgledu na Maribor spili kavo in se posladkali z slavno pohorsko omleto. Misel na pot z gondolo v štajersko prestolnico je odvrnil pogled na Arsov termometer, ki je v dolini kazal 10 stopinj več kot na dobrih 1000 metrov nadmorske višine. Lokacija sicer omogoča številne pobege v pohorske gozdove (sezona borovnic, gozdnih jagod in gob), ogled bližnje cerkvice sv. Bolfenka, ki s svojo zanimivo zgodovino navdihuje mimoidoče, je pa tudi občasno koncertno prizorišče. V neposredni bližini se nahaja tudi pohorski energetski park, kjer si lahko okrepite telo in duha. Če radi hodite je obvezen pohod do Areha ali pa do mariborske in ruške koče. Več idej pa najdete na tejle povezavi.
Če bi na Pohorju prenočili in si izlete privoščili v miru, priporočamo nekaj dobrih in ugodnih idej za nočitve TUKAJ.
Črno jezero je v resnici črno!
Na poti domov so se ustavili še na Črnem jezeru. Poti do tja iz Bolfenka je več. Ana Pečnik se je odločila za daljšo (in asfaltirano) po štajerski avtocesti do Slovenske Bistrice in nato do Treh Kraljev. Tam so naredili še obvezen postanek v hotelu Jakec, tokrat z gobovo juho z ajdovimi žganci in pohorsko omleto. Izkoristili so tudi lepo previjalnico, kjer so se opremili za pohodni del na Črno jezero. Od Treh Kraljev so se zapeljali do Osankarice, od tam pa peš do jezera.
Pot je izjemno lepo urejena in dvignjena nad pogostokrat močvirnato gozdno pokrajino – premagati bi se jo dalo tudi z vozičkom, edini del, kjer bi ga bilo potrebno nesti, so stopnice na začetku. Del poti lahko obiskovalci prehodijo tudi po posebej urejeni učni senzorični poti, ki je izjemno zanimiva za otroke, ki lahko preizkušajo različne lesene pripomočke za odkrivanje živali in rastlin.
Na koncu poti se razprostre Črno jezero, ki je v resnici črno. Voda je sicer zelo čista, vendar se na dnu kopičijo organski odpadki rastlin in živali. To pa ustvarja debelo plast črnega mulja, ki daje jezeru črno barvo. Območje jezera je zavarovano kot naravni spomenik, kar pa ne moti številnih rac, ki brezskrbno plavajo na gladini in gnezdijo v trstičju. Na delu jezera, ki je dostopno za obiskovalce, so lesene klopce za počitek, malico, klepet, meditacijo …
Rogla in Pot med krošnjami
Na Pohorju se lahko podate še v šumiški pragozd in do čudovitega slapa Šumik, lahko pa pot nadaljujete proti Rogli. Iz Osankarice do Peska vodi makadamska cesta. Približno pol ure razgibane in prašne vožnje loči zreško Pohorje od bistriškega, večino časa ob hudourniških potokih, ki ustvarjajo tudi kaskade in slapove.
Ko boste na Rogli, ne smete izoustiti znamenite poti med krošnjami (tudi to lahko opravite z vozičkom). Gre za izjemno izkušnjo, primerno za obiskovalce vseh starosti.
Ekstra nasvet: Kaj pomeni iti na izlet z dojenčkom?
Izlet z dojenčkom se od tistega brez razlikuje po količini prtljage in časovnici, ki mora sovpadati z njegovim spancem tako, da ga opravi v avtomobilu, na sami destinaciji pa radovedno raziskuje nov svet okoli sebe. Super je tudi, da so vedno pri roki kakšne urejene toalete in kakšen travnik, ki se lahko hipoma spremeni v zanimivo igralno površino. Destinacijo dopustov izbiramo tako, da imajo prednost senzorični vtisi, kakovost zraka in vode. Urbane cilje bomo prihranili za kasnejši čas in se prvih nekaj let osredotočali na raziskovanje bližnjih in daljnih naravnih lepot.
Recepta glede opreme za dojenčka ni, kajti tudi ko misliš, da si vzel vse, ugotoviš, da manjka kakšna na videz zelo obskurna potovalna stvar, kot je npr. Vanish.
Ste že slišali za pokopališče školjk? To je obvezen izlet za to poletje, ki bo navdušil celo družino!
Pokopališče školjk je edinstvena naravna znamenitost na slovenski obali, ki ponuja obiskovalcem priložnost, da se potopijo v čudovit svet morskih školjk in drugih morskih organizmov. To naravno bogastvo je zanimiva destinacija za vse ljubitelje narave, biologije in morja. Nad izletom pa bodo navdušeni tudi otroci. Izlet na Pokopališče školjk lahko združite z obiskom okoliških obalnih mest Piran, Portorož in Izola.
Kako do tja
Pokopališče školjk se nahaja na začetku Ankarana, do kamor lahko pridete z avtomobilom, kolesom ali javnim prevozom. Če potujete z avtomobilom, lahko parkirate na urejenih parkiriščih v bližini rezervata in se peš odpravite do pokopališča.
Kaj videti in početi
Pokopališče školjk
Ob obisku pokopališča školjk boste našli množico različnih školjk, vseh barv in oblik. Lahko se sprehodite po plaži, ustvarite kakšno morsko umetnino in opazujete čarobnost oblik. To je tudi odličen kraj za fotografiranje in raziskovanje morskih zakladov.
Naravni rezervat Strunjan
Strunjanski naravni rezervat je znan po svoji bogati flori in favni. Sprehodite se lahko po urejenih pešpoteh, ki vas bodo popeljale skozi različne dele rezervata, vključno z obalnimi mokrišči, solinami in klifi. Posebna, označena, krožna pot pelje po gozdni poti okoli resorta Talaso Strunjan. Primerna je tudi za otroke.
Mesečev zaliv
Mesečev zaliv je skriti biser slovenske obale, kjer lahko uživate v miru in tišini. Zaliv je obdan s klifi, ki ponujajo čudovit razgled na Jadransko morje. Zaliv je dostopen peš po označenih poteh iz Strunjana.
Krajinski park Strunjan s solinami
Celoten park je poln naravnih lepot in zgodovinskih znamenitosti. Obiskovalci lahko raziskujejo starodavne soline, kjer se še danes prideluje sol po tradicionalnih metodah.
Nasveti za izlet
Oblačila in obutev: Priporočljivo je, da nosite udobna oblačila in pohodniško obutev, saj boste veliko hodili po naravnih poteh.
Zaščita pred soncem: Ne pozabite na zaščito pred soncem, vključno s kremo za sončenje, sončnimi očali in klobukom.
Hrana in pijača: S seboj prinesite dovolj vode in malico, saj v naravnem rezervatu ni veliko možnosti za nakup hrane in pijače.
Priporočilo za restavracijo: Restavracija Pinija v Strunjanu, kjer strežejo odlične pice in ostale jedi.
Izlet na Pokopališče školjk in Strunjanski naravni rezervat je čudovita priložnost za pobeg v naravo in odkrivanje skritih zakladov slovenske obale. Ta mirna in slikovita destinacija je popolna za dnevni izlet ali krajši oddih, kjer se lahko sprostite in napolnite z energijo ob čudoviti obali in bogati naravi.
Poletje je v polnem razmahu in osvežitev je več kot nujno potrebna. To so najboljša sladkovodna in morska naravna kopališča v Sloveniji, kjer si lahko privoščite skok v vodo.
Zagotovo ima vsak Slovenec svoje priljubljeno bližnje kopališče za hitro osvežitev. V Sloveniji jih res ni malo. Od rek in jezer, vse do toplic in morja. Seznam pa smo pripravili z mislijo na dnevne izlete, kjer lahko na kopališču preživite cel dan. Naj vam naša naravna kopališča odlično služijo tudi to poletje.
Sladkovodna kopališča
Bohinjsko jezero
Bohinjsko jezero je največje naravno jezero v Sloveniji in leži v Triglavskem narodnem parku. Jezero ponuja kristalno čisto vodo, obdano z Alpami, kar ustvarja čudovito kuliso za kopanje, različne vodne športe, čolnarjenje in ribolov. V Bohinjskem jezeru se boste zagotovo dodobra osvežili. Če ne v samem jezeru, pa v zavetju mogočnega gozda. V okolici jezera je več restavracij, kjer boste lahko pogasili žejo in lakoto. Na voljo pa je tudi kar nekaj prenočišč in kampov.
Blejsko jezero
Blejsko jezero je eno najbolj prepoznavnih krajev v Sloveniji. Z značilnim otočkom sredi jezera in gradom na pečini, ponuja Blejsko jezero idilične pogoje za kopanje, veslanje in vožnjo s pletno. Bled ima več urejenih plaž, pa tudi hotelske bazene, več različnih restavracij in lokalov ter vso drugo turistično infrastrukturo.
Cerkniško jezero
Cerkniško jezero je presihajoče jezero, ki v poletnih mesecih pogosto ponuja dovolj vode za kopanje in druge vodne aktivnosti. Njegova posebnost je spreminjajoča se površina, kar ustvarja edinstveno izkušnjo ob vsakem obisku. Ob cerkniškem jezeru lahko hitro vsak najde svoj zaseben kotiček in plažico ter uživa ob petju ptic.
Kolpa
Reka Kolpa, ki teče ob slovensko-hrvaški meji, je priljubljena destinacija za kopanje, kanuizem, raftanje in SUPanje. Reka ponuja številne naravne plaže in mirne zalive, kjer se lahko obiskovalci sprostijo in uživajo v čisti vodi in bogatem zelenju.
Soča
Reka Soča je znana po svoji smaragdno zeleni barvi in je ena najlepših rek v Evropi. Poleg kopanja ponuja Soča tudi odlične pogoje za kajakaštvo, raftanje in ribolov. Kot dodatno idejo za osvežujoč izlet ob reki Soči, priporočamo: Ideja za osvežujoč poletni izlet: Smaragdna dolina reke Soče in slap Kozjak
Slana kopališča
Portorož
Portorož je eno najbolj priljubljenih morskih kopališč v Sloveniji. Ponuja peščene in kamnite plaže, kjer lahko obiskovalci uživajo v čistem morju, sončenju in različnih vodnih športih. Za obiskovalce so na voljo (plačljivi) ležalniki in senčniki, otroci lahko uživajo na mivki in igralih, dovolj je tudi možnosti za kosilo ali večerjo, za kavo ali koktajl. V Portorožu dogajanja zagotovo zlepa ne bo zmanjkalo.
Piran
Piran je slikovito obalno mesto, ki poleg kulturnih znamenitosti ponuja tudi čudovite plaže. Morska voda je čista, plaže (večinoma betonske) pa so primerne za kopanje in potapljanje. Priporočam tudi izlet do plaže v Fiesi.
Strunjan
Strunjanski naravni rezervat ponuja nekaj najlepših plaž na slovenski obali. Obiskovalci lahko uživajo v miru in tišini narave ter se kopajo v čistem morju. V Strunjanu je dovolj sence, zagotovo pa vas bo navdušil tudi sprehod po solinah in obisk pokopališča školjk.
Koper
Koper, največje obalno mesto v Sloveniji, ima več naravnih kopališč, kjer se lahko obiskovalci sprostijo in uživajo v morskih radostih. Prenovljena mestna plaža je primerna za družine in ponuja različne aktivnosti.
Izola
Izola je čudovito obalno mesto s številnimi naravnimi plažami, kjer se lahko obiskovalci kopajo v Jadranskem morju. Mesto ponuja tudi številne možnosti za vodne športe in raziskovanje obale.
Nedaleč od Kobarida, nad smaragdno Sočo, vas bo osvežila čudovita soteska potoka Kozjak, v kateri posebej izstopa 15 metrov visok slap Kozjak.
Slap Kozjak je eden najlepših slovenskih slapov
Slap Kozjak je priljubljena naravna znamenitost, ki ustvarja podobo rajskega kotička. Pred vsakdanjim svetom ga skrivajo visoke temačne stene, ki soteski dodajo pravljičen občutek. Slap je zagotovo vreden obiska. Dostop je enostaven in primeren tudi za družine. Pešpot je lepo urejena. S parkirišča boste potrebovali le pol ure lahke hoje.
Čeprav je slap odlična ideja za sprehod v vročih poletnih dneh, saj strme stene prijetno zadržujejo hlad in nekoliko nižje temperature, kopanje v tolmunu pod slapom ni primerno.
Potok Kozjak
Potok Kozjak, ki izvira v več povirnih krakih visoko pod Krnčico (2142 m), teče skozi več korit in pada v šestih slapovih, od katerih sta le dva dostopna za obiskovalce.
Potok s slapovi je zaščitena naravna vrednota. Pomagajte ohraniti prvinsko doživetje slapa tudi za druge obiskovalce in za kopanje izberite kopalna območja ob Soči, Nadiži in Idrijci.
Dostop in plačilo za uporabo infrastrukture
Na poti iz Kobarida proti vasi Drežnica sledite odcepu za Napoleonovim mostom čez reko Sočo. Slap Kozjak, ki je tudi ena izmed turističnih zanimivosti na Kobariški zgodovinski poti, je dostopen po urejeni pešpoti. S parkirišča boste potrebovali pol ure lahke hoje do slapa. Odrasli boste za sprehod po soteski in ogled slapu plačali 5€, otroci nad 7 let 3€, družina pa 12€.
Poletje je tu v vsej svoji veličini, s tem pa tudi iskanje primernih kotičkov za ohladitev. Jezera, reke ali bajerji, samo da je osvežitev blizu. Za vas smo pripravili seznam, s katerim bodo jezera blizu Ljubljane še bliže.
Zbiljsko jezero
Zbiljsko jezero je verjetno prvo, ko pomislimo na jezera blizu Ljubljane. Znano je po labodih in idiličnem lokalčku ob jezeru. Obkrožen z gozdovi bo poskrbel za veliiiiko sence in svežega hladnega vetra, hkrati pa za vrsto športnih aktivnosti ob jezeru.
Namig: Plavanje po celotnem jezeru sicer ni priporočljivo, saj je jezero globoko in nepredvidljivo, je pa možno pri avtokampu.
Podpeško jezero
Jezero se nahaja pri istoimenski vasi na jugu Ljubljanskega barja, le nekaj kilometrov oddaljeno od centra Ljubljane. S svojimi 51 metri globine je zagotovo odlična izbira za skok v vodo, ki se poleti ogreje tudi do 25°C. Na obali jezera je urejeno kopališče, po osvežilnem plavanju pa se lahko okrepčate v bližnji restavraciji.
Namig: avto raje parkirajte pri gasilskem domu ali za avtobusno postajo, da se izognete iskanju parkirišča pri jezeru.
Iški Vintgar
Iški vintgar ni jezero, a je tako priljubljena točka osvežitve, da ga nismo mogli izpustiti s seznama. Tu je kopanje mogoče v enem od številnih tolmunov reke Iške. Le kratek sprehod od parkirišča pri gostilni in osvežitev v turkizni hladni vodi bo odgnala vonj po vročih mestnih ulicah.
Namig: V kolikor vam čas dopušča, Iški Vintgar raje obiščite med tednom, ter se tako izognite številnim obiskovalcem, ki se sem odpravijo za vikend.
Rakitniško jezero
Privoščite si poživljajoč oddih na ugodni klimi krimskih gozdov ter se tako pripravite na izzive novega tedna. Po kopanju v prijetno hladni vodi jezera Rakitna, se lahko odpravite na sprehod po eni od okoliških poti. Izhodišče za krožno sprehajalno pot, ki vas popelje skozi naselje idiličnih počitniških hišic ter vaško jedro, se nahaja tik ob jezeru, po končanem krogu pa si lahko privoščite prigrizek v bližnji restavraciji.
Namig: za bolj športno doživetje, se lahko s kolesom odpravite na vrh Krima.
98 dni in 13 vikendov poletja kliče po adrenalinskih avanturah, hedonističnih večerih ob dobri hrani, posebnih kulturnih doživetjih in predvsem veliko svežega zraka in hladne vode. To je 20 nepozabnih dogodivščin, ki jih morate to poletje doživeti v Sloveniji:
1. Skočite v hladno jezero
V Sloveniji imamo toliko čudovitih jezer, ki nam poleti nudijo ohladitev, da boste zagotovo hitro našli idealnega za vaš poletni skok v hladno sladko vodo! Ideje za jezera blizu Ljubljane najdete TUKAJ!
2. Naberite si šopek sivke na posestvu Jarkovič
Nasadi sivke zadnja leta bogatijo tudi poletje v Sloveniji. Najbolj poznani so nasadi na Krasu, vedno več jih je tudi v Podravju in na Štajerskem. Mi smo enega, posestvo Jarkovič, našli na Dolenjskem (več TUKAJ). Kjerkoli se boste sprehodili po dišeči vijolični pravljici, ne pozabite na fotografije ob sončnem zahodu in šopek, ki ga odnesete domov.
3. Okopajte se v naravni toplici Klevevž
Kamniti bazen z naravno toplico, ki pozimi in poleti greje z 21 do 25 stopinjami, privablja vsako leto več pogumnih turistov. Tudi mi priporočamo čudovit izlet na Dolenjsko s potopom v naravno toplico pod gradom Klevevž in sprehodom po grajskem parku z mlinom, ki očara vsakogar. (VečTUKAJ)
Nasadi sivke so aktualni v juniju in v začetku julija. Foto: Unsplash
4. Pobegnite iz prve sobe pobega na temo pivovarstva na svetu
Ena ura časa, da si pomagate z vsemi svojimi čuti in razvozlate pot do pivovarjevega zlata. Soba pobega v Laškem je prepletena s pravo zgodovino in pravim pivom. Držimo pesti, da vam uspe! (Več TUKAJ) Po pobegu vam priporočamo pokušanje piva na terasi pivnice Savinja.
5. Ohladite se v turkiznih Tolminskih koritih
Fotogeničen izlet v naravi s turkiznimi odtenki, jamami, mostovi in hladno vodo je idealna izbira za vroče poletne dni. Po sprehodu si nujno privoščite še Tolminsko friko. Več si preberite TUKAJ.
6. Oglejte si film v drive-in kinu Bežigrad
Ko gledaš film iz svojega avta, medtem ko ti hrano in kokice nosijo hostese na kotalkah, se počutiš kot v filmu. Super izkušnja za zmenek, za druženje s prijatelji ali za družinsko dogodivščino. Ker poletje brez kina na prostem (ali v avtu) ni pravo poletje. (Več o kinuTUKAJ)
Drive-in kino na parkirišču Interspar Vič. Foto: Kino Bežigrad
7. Spijte kozarec vina ob najstarejši trti na svetu v Mariboru
Sprehod po Lentu mora vključevati postanek ob najstarejši trti na svetu. Stara trta je stara 450 let in je Guinnessova rekorderka. Njeno življenjsko zgodbo lahko spoznate skozi VR očala, potem pa si privoščite kozarec štajerskega vina ob pogledu na Dravo.
(Več o tem, kaj še videti v Mariboru TUKAJ)
8. Vrnite se nazaj v čas v muzeju na železniški postaji Osluševci
Na sveže odprt muzej na stari železniški postaji v Prlekiji je posebno doživetje. Lastnik je s pomočjo občanov postajo rešil pred rušenjem in jo v spomin svojim prednikom, ki so v času delovanja skrbeli za njeno obratovanje, spremenil v bogat muzej. Sprehodite se lahko po starem vagonu, si ogledate stare predmete in spoznate zgodbe ljudi, ki so prisostvovali ob pomembni progi Dunaj – Trst. Obiščite delček slovenske zgodovine, ki mora ostati na ogled vsem zdajšnjim in bodočim generacijam. Doživetje z veliko duše.
9. Spoznajte plesočega robota v Tehnoparku Celje
Celje je številnim dobrim razlogom za obisk dodalo še enega. Tehnopark Celje privablja staro in mlado. 2 nadstropji znanja, poizkusov, iluzij, tehnologije in zabave bosta skrbeli za večurni obisk, ki se ga ne boste naveličali. Ena od zanimiv atrakcij je tudi govoreči robot Teo, ki ga morate spoznati in z njim zaplesati račke. (Več o dogodivščinah v CeljuTUKAJ)
10. Sprehodite se pod slapom Peričnik
Eden najvišjih slapov pri nas, ki pada čez previsno steno kar 52 metrov globoko, je poseben še zato, ker si ga lahko ogledate iz vseh strani. Pod njim se namreč lahko sprehodite in poskrbite za nepozabno doživetje. Pot do njega je gozdna in primerna tudi za poletne dni. (Več o čudovitih slovenskih slapovih si preberite TUKAJ)
11. Potopite se v svet školjk in polžev v Piranu
Piran je čudovito obalno mestece samo po sebi, obogatite pa ga lahko z obiskom zanimivega muzeja v zasebni lasti. Muzej Čarobni svet školjk je v resnici muzej polžev. Zakaj in kako? Obiščite ga in vse boste izvedeli. Dve sobi polni školjk in polžev, med katerimi sta na ogled tudi največji polž in školjka na svetu. Muzej se nahaja ob Tartinijevem trgu in je za oglede odprt vsak dan.
12. Sprostite se s solinskim blatom sredi Sečoveljskih solin
Dan za razvajanje v Sečoveljskih solinah je popoln z obiskom Thalasso spa Lepa Vida. Izberite oblogo iz solinskega blata, solni piling, kopel v slanici ali klasično masažo. V vsakem primeru bo izkušnja edinstvena. Ne pozabite na kozarec slovenske morske soli za domov.
13. Obiščite edino školjčno sipino v Sloveniji
Malo pred kampom v Ankaranu se nahaja pokopališče školjk. Ne preveč urejena sipina školjk, kjer najdete kar 234 vrst vseh polžev Tržaškega zaliva, je primerna za jutranji ali večerni obisk. Dva skoka čez vodo in znajdete se na sipini belih školjk, ki poskrbijo za čudovito morsko fotko za ohranjevalnik zaslona. Zanimiva izkušnja za otroke in odrasle.
14. SUPajte po jezeru Jasna
SUPi so obnoreli Slovenijo. Čudovita lokacija za tiste, ki se v SUPanju še niste preizkusili, pa bi se radi, je jezero Jasna v Kranjski Gori. V zavetju Alp, s prekrasnimi razgledi, se s SUPom podajte po mirni vodi jezera Jasna. Izlet lahko skombinirate tudi s sprehodom ob reki Pišnici ali pa s sončenjem na plaži ob Jasna Chalet Resortu. (Več o tem, kaj videti v Kranjski gori TUKAJ)
15. Privoščite si slastne štruklje na Šiji
Planina Šija leži le streljaj od zelo priljubljenih Kofc. Lahko dosegljiva za vse vrste hribolazcev ponuja vse, kar ponujajo Kofce, le da je na Šiji manj obljudeno in zato bolj mirno. Ko dosežete kočo na Šiji, si nujno privoščite slastne štruklje in uživajte v čudovitih razgledih.
Slastni štruklji in čudoviti razgledi.
16. Povzpnite se na stolp Vinarium po čudovite razglede
Pomurje nudi ogromno zanimivih atrakcij in ena izmed njih je stolp Vinarium. 53,5 metrov visok razgledni stolp stoji nad Lendavo, med vinogradi. Ob lepem vremenu seže razgled z Vinariuma vse do slovenskih meja z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko. Ob vznožju stolpa je prostor za kavo in užitek ob pogledu na vinorodno pokrajino, ki ga oblega. (Kaj vse še lahko vidite in doživite v teh koncih lahko preberete TUKAJ)
17. Uživajte v predstavi na Festivalu Ljubljana
Letošnji Festival Ljubljana bo že 72. po vrsti. Bogat kulturni program za vse okuse navdušuje vsako leto. Ni lepšega od poletnih večerov ob Ljubljanici, ki si jih obogatite z vrhusnkim koncertom ali predstavo. Eden najstarejših mednarodnih festivalov teh razsežnosti vsako leto s skrbno izbranim in žanrsko raznovrstnim programom pomembno prispeva h kulturnemu dogajanju v prestolnici, saj Ljubljana, predvsem v poletnih mesecih, postane stičišče priznanih tujih in domačih umetnikov.
18. Noč preživite v lesenem šotoru
Glamping ali luksuzni kamping navdušuje vse, ki imajo radi zasebnost, a se zanjo niso pripravljeni odpovedati luksuzu. V Sloveniji imamo na voljo vedno več čudovitih glampingov, vsak pa ponuja posebno izkušnjo, ki si jo letošnje poletje privoščite in uživajte v življenju pod milim nebom. (Več o glampingu TUKAJ)
19. Napolnite si energijo na energetskih točkah v Bukovniškem gozdu
Vroči dnevi bodo vabili ob vodo ali v gozd. Bukovniški gozd se nahaja ob Bukovniškem jezeru v Prekmurju. Poln je energetskih točk, ki pozitivno vplivajo na različna stanja v vašem telesu. Sprehod skozi Bukovniški gozd je gozdni sprehod s piko na i. Ustavite se ob točkah, ki na vas dobro delujejo. Napolnite si energijo in globoko vdihnite.
20. Razveselite svoje brbončice z večerjo na gradu Pavus
Slovenija seveda ponuja tudi ogromno kulinaričnih vrhuncev. Vsaj enkrat si letos poleti privoščite razvajanje ob večhodnem meniju enega naših najboljših chefov. Priporočamo obisk gradu Pavus, kjer se lahko prepustite chefu Marku Pavčniku in uživate v okusih, ki bodo pobožali vaše brbončice.
Kulinarično razvajanje. Foto: Pavus, arhiv
Za več idej, kam po Sloveniji in nastanitve po različnih krajih, preverite znižano ponudbo TUKAJ!
Toplo vreme, cvetoča drevesa in nasmejani ljudje, … končno je čas za super pomladni oddih. Kam? To so naše ideje:
Za družine: Večkrat nagrajen Zaton Holiday Resort
Vse se začne z 1,5 km dolgo, večinoma peščeno, plažo. Nadaljuje se s čistim morjem v središču čudovitega Jadrana. To dopolnijo vrhunski apartmaji. In vse to je šele začetek. Ko pridemo do ogrevanih bazenov in količine aktivnosti, hitro ugotovimo, da je Zaton Holiday Resort sanjska destinacija za družinski pomladni oddih.
Zaton Holiday Resort ni samo odlična izbira za vse, ki obožujete morje in borovce, je odlična izbira za vse, ki si želite aktivnega dopusta, bogate animacije in kupa atrakcij za otroke. To bo pomladni oddih, ki vas bo zbližal.
Budimpešta je eno izmed tistih mest, ki se ves čas pojavlja visoko na lestvicah najlepših metropol sveta, a ostaja precej neobiskana. Kljub osupljivi arhitekturi, poživljajočim termam in edinstveni kulturi, prestolnica Madžarske še kar sameva v senci starih predsodkov. Veliko svetovnih popotnikov se je kar nekako boji. Ne vedo kaj pričakovati, kako se je lotiti. In ali domačini sploh znajo angleško? Odgovor je DA.
V resnici je Budimpešta izredno gostoljubno in prijetno mesto. Lepa modra Donava, nešteto prijetnih lokalov in odlična hrana. Res imamo srečo, da živimo tako blizu tega čudovitega mesta, saj ga lahko obiščemo že ta vikend oziroma praznike! Budimpešta je od glavnega mesta naše države oddaljena le 4 ure vožnje, zato je idealna ideja za kratek city break. (Skoraj tako romantično in navdihujoče, kot citybreak v Parizu, le ceneje in bližje.)
Svet planin, svežega zraka, čudovite narave in dih jemajočih razgledov vas bo očaral! Tako zelo, da boste želeli ostati več dni. Velika planina se s čarobnostjo, neokrnjeno naravo, edinstveno pastirsko tradicijo, izjemnimi razgledi in tradicionalnimi dobrotami, uvršča med najlepše planote, tako doma kot tudi v svetu.
Blizu Ljubljane in le nekaj kilometrov od Kamnika, najdete spodnjo postajo nihalke, s katero se lahko popeljete na to čarobno lepotico. Tisti, ki ste malo bolj aktivni pa se boste zagotovo razveselili označenih pohodniških poti, ki vas bodo med zelenimi gozdovi popeljale do vrha. To bo pomladni oddih za vse, ki obožujete svež gorski zrak in vijolično preprogo iz žafranov.
Dunaj je eno najlepših evropskih mest. Zaradi bogate zgodovine, kulture in arhitekture, je obisk Dunaja kot potovanje skozi čas, ki ponuja številne znamenitosti in doživetja.
Avstrijsko glavno mesto je zaradi svoje bližine odlična destinacija za izletniški pobeg, ko potrebujemo premor od domače rutine. Kulturnega šoka sicer tu ne bomo doživeli, gotovo pa bomo uživali ob raziskovanju mesta, v katerem živi skoraj toliko ljudi kot na celotnem ozemlju naše države.
Že poznate Camping Village Šimuni 4*? Kamp se nahaja na sredini otoka Pag, v smeri proti Novalji, le kilometer stran od ribiške vasice Šimuni. Tu lahko uživate na 4 kilometre dolgi plaži v kampu Šimuni, ki je peščena in prodnata, ob njej pa boste našli tudi senco.
Z ene strani obdan z modrim Jadranskim morjem, z druge pa z zelenjem borovih gozdov, vam bo na najzabavnejši način odkril vse čare kampiranja na Pagu, najmanj običajnem hrvaškem otoku, na katerem rastejo najstarejše oljke na svetu.
Iščete navdih, kam na pomladni oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.
Običaj kurjenja kresov ima v slovenski kulturi dolgo zgodovino. Zakurijo se ob različnih tradicijah, ampak prvomajski nosijo poseben pomen. Letos bodo spet zagoreli v vsej svoj polnosti. Zakaj kres in kje vse ga lahko obiščete letos?
Kresovi že od davnine pa vse do danes
Prižiganje velikega ognja je običaj, ki so ga povzele mnoge kulture po vsem svetu, tudi slovenska. Kres je bil od nekdaj povezan z verovanjem, s soncem, s prižiganjem in ugašanjem luči, s prehajanjem zimskega v poletni čas in obratno. Izhaja iz starih verovanj, ko so ljudje verjeli, da soncu s prižiganjem ognja pomagajo pri uravnavanju njegove moči. Danes kresovi niso več verski obredi, ampak predvsem družabno dogajanje. Strmenje v žareč ogenj deluje pomirjajoče, svetloba in toplota pa ustvarjata posebno vzdušje, primerno za zabavo in pogovore dolgo v noč. kres
Prvomajski kres nosi poseben pomen
Prvomajski kres oz. kres na večer pred prvim majem je tudi družaben dogodek, a nosi pomembno politično sporočilo. Vse od leta 1890 je 1. maj praznik delavcev. Vladajoče opozarja o pomembnosti delavskega razreda, njegovi moči in številčnosti. Kres na večer pred praznikom zato ne izhaja iz verskega obreda, ampak iz kresov, ki so jih kurili v opozorilo, v opomin. Običaj se ohranja že več kot 100 let in tradicija se nadaljuje tudi letos. Kres spremljajo koncerti, nastopi, sindikalni govori in druženje.
Kam se letos lahko odpravite na kres?
Štajerska
29. april ob 19.00: Slivnica – nastopajoči: Calypso. Vstopnine ni.
30. april ob 19:00: Panorama pod gradom, Ptuj – nastopajoči: Nastopali bodo Ljubavnici, Nina Donelli, Dejan Dogaja Band in Skupina Smile.
Pomurje
30. april ob 18.30: Moravske Toplice – prvomajski kres in kulinarični dogodek Festival okusov.
30. april ob 20:00: Gornja Radgona – pohod z baklami in zabava z Rock partizani
Ljubljana
30. april, Rožnik
Kresovanje od 19.00 naprej.
Primorska
1. in 2. maj na gradu Socerb
V sredo, 1. maja, se bo praznovanje začelo s tradicionalnim pohodom Obalnega planinskega društva, nadaljevalo z nastopom Pihalnega orkestra Sv. Anton in koncertom Deana Kozlarja – Luigija z glasbeno skupino. Za dobro vzdušje med obiskovalci bosta poskrbela voditelja Iztok Gustinčič in Tomaž Klepač, najmlajše pa bo zabaval čarodej Sam Sebastian. Zabava se bo nadaljevala tudi v četrtek, 2. maja, ko bosta na Socerbu igrali glasbeni skupini Čuki in P. Valiak (Parni Valjak tribute).
Gorenjska
30. april, Kranjska Gora – od 18.00 naprej na smučišču ob gostilni Oštarija.