Kdaj bodo letos v slovenskih mestih prižgali praznične lučke?

Čas je za praznične lučke! Kdaj se prižgejo po mestih v Sloveniji?

Praznične luči ponekod že v novembru

Praznične luči lahko že občudujete v Arboretum Volčji Potok , 2.12. pa se bodo prižgale tudi v Mozirskem gaju. Na zadnji dan v novembru (30.11.) bodo lučke prižgali v Mariboru, kjer bodo praznično okrasitev skupaj s prižigom lučk otvorili ob 17:00. 

Kje bodo praznične luči prižgali v decembru?

Ljubljana bo v veseli december vstopila kar prvi dan v decembru, 1.12.2023. Hkrati bodo v praznike vstopili tudi v Piranu, na Ptuju in v Velenju. V Kopru in Celju se bo praznično dogajanje začelo 2. decembra 2023, Kranj pa se bo dogajanju pridružil 3. 12. 2023. Zadnje med večjimi mesti bo Novo mesto, ki se v praznične luči odene 5.12. 2023.

Za spremljevalni program ob prižigu lučk in o dogajanju skozi celoten veseli december si preberite na straneh posameznih občin. Naj bo veselo!

Seznam prižiga luči v mestih po dnevih

17.11. Arboretum Volčji Potok

30.11. Maribor

1.12. Ljubljana, Ptuj, Piran, Velenje, Portorož, Izola, Ankaran, Ribnica

2.12. Mozirski gaj, Koper, Celje, Bled, Krško

3.12. Kranj

5.12. Novo mesto, Murska Sobota, Kočevje, Kamnik

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ideja za adventni izlet: Na sprehod med lučkami v Arboretum Volčji Potok

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Nov izolski resort, ki je popolnoma prilagojen gibalno oviranim

Izola je antično ribiško naselje s prebogato zgodovino, ki se nahaja na skrajnem jugozahodnem delu Slovenije, med Piranom in Koprom. Priljubljena slovenska morska destinacija je bogatejša za Resort Dva topola – resort, ki je popolnoma prilagojen gibalno oviranim osebam.

Izola je znana predvsem po toplini in gostoljubnosti svoje prijazne lokalne skupnosti. Obiskovalci lahko na vsakem koraku občutijo duh Sredozemlja. Ko se sprehajajo po ozkih srednjeveških ulicah, občudujejo mirujoče barke v pristanišču, se sproščajo ob prijateljskem klepetu z domačini ter uživajo v vonju morskih kulinaričnih specialitet. Njeno turistično ponudbo je dopolnil resort Dva topola. Resort, ki ponuja edinstveno izkušnjo. Vsi prostori, od sob do jedilnice, plaže in notranjega bazena, so prilagojeni gibalno oviranmi osebam, ki lahko brezskrbno uživajo v morskem oddihu.

Edinstven resort Dva topola

Resort Dva topola  se nahaja le kratek sprehod stran od mestnega jedra in je obdan z očarljivim parkom. Gostje lahko uživajo v osupljivem razgledu in vdihnejo svež zrak, ki diši po morju.

Do sedaj je bil resort odprt le kot rehabilitacijsko središče, pred kratkim pa so ga odprli za širšo javnost. Vse komoditete za gibalno ovirane ostajajo in so edinstvena priložnost za vse, ki si želijo udobnejšega in brezskrbnega oddiha.

Prilagojena tudi plaža in wellness

V bližini, le 100 metrov stran, se nahaja prilagojena plaža “Dva Topola,” ki vključuje tudi ogrevan bazen in je namenjena vsem, ne glede na njihove fizične omejitve. Prav tako je na notranjem bazenu in v wellnessu.

Sprostitev v parku ali ob slovenski kulinariki

Zelenje je ključna, naravna in osvežujoča sestavina v človekovi okolici, ki je nezamenljiva in nepogrešljiva. Poseben poudarek na raznolikosti rastlin v parku, ki obkroža resort, omogoča ustvarjanje kompozicij s priljubljenimi rastlinami, ki z raznobarvnimi odtenki zelene barve, nežnimi cvetovi ali zanimivimi teksturami listov napolnijo cvetlične gredice in se prepletajo z okolico. Nič ni tako dragoceno kot sedeti v senci dreves, vdihavati vonj sivke in drugih aromatičnih rastlin ter poslušati šumenje morja.

Mogoče edino odlična večerja. Restavracija DVA TOPOLA združuje tradicionalne slovenske jedi v edinstvena kulinarična doživetja. Izpod rok hotelskega kuharskega velemojstra in njegove ekipe se vsak dan rojevajo novi okusi, ki zadovoljijo prav vsakega.

Bi si želeli oddiha v čudovitem resortu Dva topola?
Več informacij in ugodne ponudbe najdete TUKAJ.

PREBERITE ŠE: Veste, kje stoji najvišja stavba na Hrvaškem in da lahko v njej tudi prespite?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Foto: Megabon

Temačni turizem v Sloveniji: To so top 4 najbolj srhljive destinacije pri nas

Poznate izraz temačni turizem? Je posebna vrsta turizma, ki vsako leto pritegne več turistov. Poiskali smo kraje v Sloveniji, ki so se znašli na njegovem seznamu.

Temačni turizem

Temačni turizem, včasih imenovan tudi “turizem spomina” ali “turizem tragedije,” je vrsta turizma, ki privablja obiskovalce k spoznavanju krajev in dogodkov, povezanih s tragičnimi ali temačnimi zgodovinskimi dogodki. To vključuje obisk krajev, kot so nekdanji koncentracijski tabori, vojna bojišča, grobišča, muzeji holokavsta in druge lokacije, povezane z naravnimi nesrečami ali zločini proti človeštvu. Temačni turizem lahko obiskovalcem omogoči, da se poglobijo v pretekle grozote in tragedije, s čimer se lahko izobrazijo o zgodovini ter prispevajo k ohranjanju spomina na te dogodke.

Vendar pa tovrstno potovanje pogosto prinaša tudi etična vprašanja in moralne dileme, saj se postavlja vprašanje, kako spoštovati in občutljivo obravnavati takšne kraje ter spoštovati čustva preživelih in prizadetih.

Kaj pa temačni turizem in srhljive destinacije v Sloveniji?

Na seznamu vseh destinacij temačnega turizma smo pod državo Slovenija našli 4 temačne destinacije:

Koncentracijsko taborišče Ljubelj

Gre za spominski prostor, kjer je med drugo svetovno vojno stalo pomožno taborišče zloglasnega taborišča Mauthausen. Poleg temeljev, kjer so stale barake, lahko obiščete spominski muzej, kjer so razstavljeni predmeti in zgodbe, ki opisujejo kruto trpljenje ujetnikov.

Več o obisku si preberite TUKAJ.

Kobariški muzej

Najbolj obsežen muzej o dogajanju na Soški fronti.

2. avgust 1915

»Danes nadaljujem s pisanjem dnevnika. V štirih dneh, ki sem jih prebil na Batognici, to ni bilo možno. V teh dneh sem doživljal najbolj žalostne grozote neverjetno strašne vojne. deževati ni prenehalo niti za trenutek. Bilo je tako mrzlo, da je moralo iz celotnega bataljona kar petdeset mož sestopiti z gore s pomrznjenimi nogami. 29. sem bil 24 ur v strelskem jarku in ves čas čepel med trupli, našimi in sovražnikovimi. Smrad je bil neznosen, vrh vsega pa smo morali še zadržati besen sovražnikov napad, ki smo ga odbili. Veliko naših padlih je bilo zadetih v glavo, ko so se dvignili čez prsobrane, da bi streljali.

Menaža je pičla in vsebuje predvsem kruh, plehko in mrzlo kuhano meso ter kakšno konzervo. Vodo prinašajo v mehovih, malo jo je in smrdi. Jedel in pil nisem dva dni. Tisti smrad trupel, mraz, neužitna voda, pomanjkanje spanja zaradi nenehnih alarmov. Vse to me je spravilo v usmiljenje vredno stanje…«

(Virgilio Bonamore – iz neobjavljenega dnevnika bersaljerja; arhiv Kobariškega muzeja)

Muzej na prostem Kolovrat

Muzej, kjer se lahko sprehodite po istih poteh kot vojaki v tretji obrambni črti v času prve svetovne vojne. Krožna pot vodi mimo poveljniških in opazovalnih mest, mitraljeških in topniških položajev, kavern ter mreže strelskih in povezovalnih jarkov v več nivojih.

Ljubljana

Ljubljana se med srhljive destinacije umešča zaradi Muzeja novejše zgodovine, ki razstavlja o slovenskih žrtvah holokavsta, in Ljubljanskega gradu, kjer si lahko ogledate temačno grajsko ječo.

PREBERITE ŠE: 5 strašljivih krajev, ki jih nikar ne obiščite sami (noč čarovnic special)

Foto: Usnplash

20 nepozabnih dogodivščin, ki jih morate v Sloveniji in okolici doživeti jeseni

Jeseni se Slovenija odene v zlato rjave barve, vse diši po jesenskih dobrotah, dogodki in festivali se kar vrstijo en za drugim in skrivnostni večeri destinacijam vdihnejo posebno dušo. Po tem, ko ste tako lepo sprejeli naš poletni bucket list, smo za vas pripravili še jesenskega. Naj bo jesen v Sloveniji in njeni okolici nekaj posebnega! Si upate obkljukati čisto vse destinacije?

1. Potopite se v jesenske barve Arboretuma Volčji potok

Jeseni je obisk Arboretuma Volčji Potok, ki v tem letnem času navdušuje z mešanico cvetja in jesenskega pridiha, obvezen. V parku bodo nastale najlepše jesenske fotografije, obisk pa bo popestrilo jesensko dogajanje v obliki razstave buč, obiska čarovnic, dneva starih staršev, Migimigi dneva, različnih delavnic in rednih razstav cvetja.

2. Pridružite se čarovnijam na Noči čarovnic v dvorcu Rakičan

Najboljše dogajanje za Noč čarovnic se odvije v Murski Soboti, v dvorcu Rakičan. Čarovniški ples spremljajo srednjeveški in čarovniški program, odlična animacija za otroke in odrasle, prekmurska kulinarika ter bogat glasbeni program. Več o programu preberite TUKAJ.

3. Okusite jesensko Kraško kuhinjo

Kras je vedno lep, ampak jeseni pa zasije v vsej svoji veličastnosti. Število kraških festivalov in dogodkov je tolikšno, da boste zagotovo našli idealnega zase. Od Festivala brkinske sadne ceste do Meseca kraške kuhinje, ki letos praznuje že 26 let, vas bodo kraški gostinci z izbranimi meniji in jedmi popeljali v svet jesenskih dobrot Krasa. Okusi v kombinaciji z razgledi in kamnitimi mesteci, vas bodo prepričali, da se boste vračali vsako jesen.

4. Prehodite Levstikovo pot od Litije do Čateža

Doživeto opisana pot Frana Levstika, od Litije do Čateža, je dolga dobrih dvajset kilometrov. S svojo slikovito pokrajino in številnimi zidanicami, okrog martinovega vsako leto privabi tisoče ljudi iz vse Slovenije in nekaterih evropskih držav. Dobro se obujte in oblecite, skočite na vlak in se podajte po najbolj znani slovenski literarni poti.

5. Sodelujte na trgatvi

Martinovo je krasen praznik, a še lepše je doživetje trgatve. Trgatve običajno potekajo od konca avgusta pa vse do prve polovice oktobra. Čas trgatve se razlikuje glede na področje vinogradov, glede na vremenske razmere, ter glede na sorto grozdja. Kam in kdaj lahko odidete na to čudovito izkušnjo trganja grozdja, druženja ob zvokih harmonike in dobrega počutja ob opravljenem delu, boste najlažje izvedeli na eni od vinogradniških turističnih kmetij.

6. Raziščite, kje se rodi Cerkniško jezero

Obisk Cerkniškega jezera jeseni vas bo očaral. Sprehodite se lahko ob našem največjem jezeru, ki je hkrati še presihajoče in tako še bolj skrivnostno. Podate se lahko po gozdni učni poti do opazovalnice ptic, obiščete okoliške kmetije in ponudnike domačih dobrot, lahko pa se podate na vodene sprehode ob in v okolici Cerkniškega jezera.

7. Potopite se v toplice

Jeseni se ne moremo upreti topli termalni vodi slovenskih toplic. Ali boste izbrali tiste na Dolenjskem, tiste v Pomurju, na spodnjem Štajerskem ali celo naravno toplico Klevevž. Vse šteje!

8. Preizkusite se na degustaciji piva ob reki Savinji v Laškem

Pivnica Savinja v Laškem je osrednji del dogajanja v mestu, znanem po Pivovarni Laško. Ko vam izkušeni laški pivovar predstavi skrivnosti, ki vplivajo na okus in aromo piva, lahko zares občutite razlike med pivi. Privoščite si pivo v dobri družbi, za še bolj zanimivo izkušnjo pa se preizkusite v sobi pobega Enigmarium Laško, kjer se boste s prijatelji poskušali iz sobe rešiti z razvozlanjem skrivnosti prvih varilcev piva.

9. Podajte se po poteh skrivnostnih mlinov v Beli krajini

Ste že raziskali Belo krajino? Priporočamo raziskovanje z zanimiv izdelkom Trip in the bag.  Gre za svojevrsten izlet, ki bo nedvomno začinil vaš dan. Je mešanica pravega izleta, lova na zaklad in sobe pobega. Izlet si boste časovno krojili sami, saj ni nikakršnih časovnih omejitev, prav tako ne potrebujete nobene predhodne rezervacije. Preprosto vzamete svoj Trip in the Bag in se podate na dogodivščino v Belo krajino, kjer boste spoznali poklic mlinarja, se predajali objemu čudovite Kolpe in spoznali prelepo naravo naj-južnejšega dela Slovenije.

10. Premagajte strah pred višino z Zipline Bovec

V vsakem letnem času premagamo enega od strahov, velja? Tokrat se podamo na adrnealinski zipline. Največji zipline park v Sloveniji je Zipline Bovec, ki je odprt celo leto. Jeseni lahko občudujete pisano obarvano pokrajino nad kanjonom reke Učje. Sestavljen je iz desetih jeklenic v dolžinah 250 – 600m, kar zagotavlja več kot dve uri zabave. Izkušeni vodniki, ki vas spremljajo ves čas izleta, vas bodo poučili tudi o zaščitenih živalskih in rastlinskih vrstah v dolini Učje in o njeni zgodovini. Gremo na Bovec Zipline!

11. Kupite knjigo na Slovenskem knjižnem sejmu

Letos bo  med 21. in 26. novembrom na Gospodarskem razstavišču potekal Slovenski knjižni sejem. Že 39. po vrsti. Sejem, kjer knjige lahko kupujete po promocijskih cenah, spremlja bogat literarni program z gosti iz Slovenije in tujine. Veliko je tudi dogodkov za otroke. Ne glede na to, ali bo knjižni sejem letos potekal v živo ali preko spleta, priporočamo udeležbo. Ob jesenskih večerih ni lepšega kot udobno ležišče, topla deka in knjiga v rokah.

12. Skočite v naravno toplico: Klunove toplice

Ste vedeli, da imamo v Sloveniji kar 3 naravne toplice, v katere se lahko potopite? Najtoplejše od njih so Klunove toplice v v Bušeči vasi, nedaleč od Cerkelj ob Krki. Njihova posebnost je visoka temperatura, ki znaša kar 27 stopinj Celzija in je primerna tudi za jesenski vodni podvig. Vrelec vsebuje žveplo, ogljikovo in dušikovo kislino, karbonate in različne organske snovi. Izlet lahko nadaljujete do gotske cerkve Žalostne Matere božje v južnem delu Bušeče in do spomeniško zavarovane Kožarjeve hiše z gankom.

13. Obiščite drugi največji slovenski slap – Slap Rinka

Logarska dolina je čudovita že sama po sebi. Slap Rinka pa je njena glavna zvezda. Pada preko široke stene in je s svojimi 105 metri drugi najvišji slap v Sloveniji. Obisk ni zahteven, slap od parkirišča na koncu asfaltne ceste po enostavni označeni poti dosežemo v približno 15. minutah. Ideja za jesenski izlet, ki je ne smete izpustiti.

14. Okusite zdravo, lokalno in tradicionalno Radol’co

Kulinarična ponudba Radovljice in njene okolice od nekdaj velja za kakovostno in pristno. V zelenem okolju dobrav in dežele nastajajo zdravi proizvodi, ki jih spretni kuharji povežejo v izjemne jedi, ki jih navdihuje lokalna tradicija. Posebej okusno je meseca novembra, ko tam poteka festival Okusi Radol’ce. Okusi Radol’ce v svojih lokalih ponujajo lokalno pridelane surovine in iz njih ustvarjajo jedi, značilne za radolško okolje. Vključene gostilne prepoznate po napisu na vhodih, lokalne jedi pa so v jedilnih listih označene s stilizirano radolško čebelico.

15. Ugriznite v kostanj

Jesen je čas kostanja in ta preprosto ne sme manjkati na jesenski mizi. Lahko ga naberete sami, si ga skuhate ali spečete in pojeste doma. Lahko ga vzamete na eni od stojnic, kjer pečejo kostanje. Za posebno izkušnjo z več dogajanja in družbe pa si izberite enega od številnih kostanjevih piknikov.

16. Povzpnite se na najvišji vrh v slovenski Istri – Slavnik

1028 metrov visok hrib Slavnik je najvišji vrh v slovenski Istri in velja za priljubljeno izletniško točko. Vzpon ni zahteven, vrh pa nudi enega najlepših razgledov v regiji, saj lahko z vrha ob lepem vremenu občudujemo Jadransko morje, italijanske Dolomite, del Karnijskih in Julijskih Alp (med katerimi seveda izstopa Triglav), Karavanke, Kamniške in Savinjske Alpe. V bližini so vidni tudi Nanos, Vremščica, Snežnik in drugi hribi. Razgled bo še lepši prav jeseni, ko se pokrajina obarva v rdeče zlate odtenke.

17. Odločite se za sprehod kamorkoli

Na pisan jesenski sprehod se v Sloveniji lahko odpravite kamorkoli in povsod bo lepo. Gozdovi, parki, mesta in podeželje jeseni utripajo z ravnopravšnjo mero živahnosti in umirjenosti. Če na sprehodu naletite na jesenske plodove, ki jih ob povratku domov pripravite in dopolnite še s skodelico čaja, bo dan več kot popoln. Če želite mimogrede posneti še lepe fotografije, si preberite naše nasvete: Najlepši jesenski prizori v Sloveniji

18. Izkoristite dolge jesenske počitnice za nepozaben družinski oddih

Letos lahko z le tremi dneva dopusta dobite devet dela prostih dni. Izkoristite jih za nepozaben družinski oddih pri nas ali v bližini. Nekaj idej najdete TUKAJ.

19. Obiščite čaroben Hallstatt

Če razmišljate o romantičnem jesenskem izletu, je slikovito mestece Hallstatt v Avstriji destinacija, ki bo izpolnila vsa vaša pričakovanja. Več o izletu si preberite TUKAJ.

20. Odločite se za jesenski city break v eni od bližnjih prestolnic

Le nekaj ur vožnje od doma so nam Slovencem dostopne svetovno znane destinacije. Očarljiva mesta naših sosed nas kar vabijo, da jih obiščemo. Očarala vas bodo, ne glede na to, ali se odločite za izlet ali krajše počitnice. Katera mesta priporočamo, preberite TUKAJ.

Za nastanitve po različnih krajih, kjer bi svoj jesenski izlet podaljšali, preverite znižano ponudbo TUKAJ!

Foto: Unsplash, Shutterstock

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Raziskovanje jeseni v čarobnem Hallstattu

Nam že sledite na Instagramu? Vabljeni!

Ideja za jesenski izlet med vinogradi: Prečudoviti Jeruzalem

Jesenski sprehod med trtami, okušanje prleških dobrot in slikoviti razgledi. Legenda pravi, da so se križarji na poti v Sveto deželo ustavili na najlepšem hribu, kar so jih videli, da bi si odpočili. Sprejeli so jih gostoljubni domačini, ki so jim ponudili božansko dobro vino, in križarji so se odločili, da ostanejo kar tam, kraj pa poimenovali za svoj Jeruzalem. Tudi vam bo zlezel po kožo!

Jeruzalem je slikovita vasica, ki je nastala okrog Marijine cerkve iz leta 1652. V njej najdete podobo matere božje, za katero pravijo, da so jo križarji prinesli seboj. Celotno območje pa je postalo sinonim za vrhunsko vino in čudovito pokrajino. Ne gre zgolj za vinsko regijo, ampak tudi kulturno bogat kraj, ki privablja ljubitelje narave in brezčasne romantike.

Jeruzalem: Kako do tja in kje parkirati?

Že sama vožnja do cilja bo zgodba zase. Ko se iz Ormoža dvignete na gričevje polno vinogradov, vam bo na vsakem ovinku zastal dih. Ustavite se in vdihnite pokrajino, ki ji pravijo tudi “slovenska Toskana”. A je v resnici še lepša. Sledite znakom za dvorec Jeruzalem, kjer boste našli manjše parkirišče.

Kaj početi v Jeruzalemu?

Dvorec Jeruzalem in Marijina cerkev

Sprehodite se skozi dvorišče dvorca Jeruzalem in vstopite v majhno Marijino cerkev. Cerkev je bila zgrajena v 1652, poimenovali so jo po podobi Žalostne Matere božje (original bi naj prinesli križarji ali romarji iz Jeruzalema v 13. stoletju), ki je na glavnem oltarju. Na desnem stranskem oltarju je slika papeža Urbana II., začetnika križarskih pohodov. Sprehod nadaljujte po botaničnem vrtu, ki nudi tudi čudovite razglede na vinograde. Za piko na i si privoščite kozarček lokalnega vina, ki ga izberite v vinski kleti.

Raziskovanje vinogradov in vinskih poti

Jesen je idealen čas za sprehod po vinogradih, ko se trte obarvajo v rdeče in oranžne odtenke. V Jeruzalemu boste našli številne poti, ki vas vodijo skozi slikovite vinograde, medtem ko uživate v svežem jesenskem zraku. Ne pozabite poiskati tudi kakšnega klopotca.

Kulinarično razvajanje in degustacija vina

Eden izmed glavnih razlogov za obisk Jeruzalema so tudi njegova vrhunska vina. Regija je znana po avtohtonem vinu, imenovanem “Šipon”. V vinarijah in kleteh, ki se razprostirajo po hribih, lahko degustirate široko paleto vin, ki jih pridelujejo z ljubeznijo in strastjo. Priporočamo sprehod do zidanice Malek, kjer boste lahko poskusili izvrstna vina in tradicionalne jedi iz regije.

Obisk Jeruzalema ne bi bil popoln brez kulinaričnih užitkov. Lokalne restavracije in gostišča ponujajo tradicionalne jedi, pripravljene z lokalnimi sestavinami. Ne pozabite poskusiti kulinaričnih dobrot, kot so prleška gibanica, tunka, bučno olje in druge jedi iz te regije. Eno od dobrih idej za kosilo najdete na TEJ povezavi.

Spa resort in zmenek s fičkom

Za piko na i se lahko ustavite v Spa resortu Sibon, kjer se lahko potopite v spa izkušnjo z neprimerljivimi razgledi. Več o resortu TUKAJ. Ali pa se odločite za piknik s fičkom. Več o tej zanimivi izkušnji najdete na TEJ povezavi.

Jesenski izlet v Jeruzalem bo nepozabna izkušnja za vse ljubitelje vina, narave in kulture. To območje vabi obiskovalce, da odkrijejo njegovo čarobno pokrajino, okusijo vrhunska vina ter se poglobijo v bogato zgodovino in kulinarično izročilo Prekmurja. Ne glede na to, ali ste strasten enolog, ljubitelj narave ali zgolj želite pobegniti iz vsakdanjega vrveža, bo Jeruzalem izpolnil vaša pričakovanja.

 

Foto: Shutterstock, Anja Oman

PREBERITE ŠE: Morje, kulinarika in wellness: Kako dobro poznate Kvarner?

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Hotel na Bledu z nepozabnim razgledom na jezero in grad

Bled je ena najbolj priljubljenih slovenskih izletnih destinacij, ki s svojo očarljivo kuliso privlači tudi številne turiste. Ena od njenih najbolj fotografiranih točk je zagotovo jezero z edinim otokom v Sloveniji, mi pa smo našli kotiček, od koder se ta odlično vidi iz udobnega wellnessa. To je Hotel Kompas Bled!

Po kaj na Bled? Posladkajte se s pristno kremno rezino, se odpravite na dobrih šest kilometrov dolg sprehod okoli ledeniškega jezera ali pa se povzpnite do še enega simbola Bleda, ki se nad jezero dviga 130 metrov visoko, kjer na mogočni strmi skali stoji Blejski grad. Kje spati? Odličen razgled na znamenitosti odpira Hotel Kompas Bled!

Hotel in spa z razgledom na domače lepote

Prav ta grad, jezero pod njim in vrhove gora v ozadju lahko ujamete s Hotela Kompas Bled, ki stoji na manjši vzpetini v samem središču mesta. Zgrajen v značilnem alpskem slogu se harmonično vklaplja v svojo naravno okolico, ki jo zaznamujejo visoke planote in julijski vršaci. Posebej očarljiva je hotelska terasa, tam pa lahko zaplavate v zastekljenem bazenu z razgledom ali skočite v masažni bazen in finsko, turško ali infrardečo savno. Vstop v bazen in uporaba masažnega bazena sta za goste, nastanjene v Hotelu Kompas, brezplačna.

PREVERITE PONUDBO: Hotel Kompas Bled, 2 nočitvi s polpenzionom in wellness centrom za 2 osebi (+1 otrok do 12. leta brezplačno)

Foto: Hotel Kompas Bled, Megabon

PREBERITE ŠE: Ankaran: V butičen hotel s solno jamo in na lov za tartufi

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ankaran: V butičen hotel s solno jamo in na lov za tartufi

Že veste, kje si boste naslednjič napolnili baterije? Ankaran z zatišno obmorsko lego velja za enega najbolj hedonističnih kotičkov naše obale. Tokrat nas je prepričala Rezidenca Ortus, butičen hotel, kjer imajo vse, kar potrebujete za idiličen oddih.

Ankaran leži na južnem pobočju Miljskega polotoka, na samem začetku slovenskega dela istrske obale, nedaleč od državne meje z Italijo. Eno izmed prikupnejših obmorskih naselij v Sloveniji je docela zaščiteno od severnega vetra – burje. Blagodejna klima, zatišna obmorska lega in neokrnjena narava pa zagotavljajo sproščujoč in miren počitek. Ankaran nas vedno znova očara tudi z romantičnimi sprehajališči med oljčnimi nasadi in vinogradi ter lepimi plažami.

Rezidenca Ortus, butičen hotel z 200-letno oljko in solno jamo

Tokrat smo pokukali v Hotel Rezidenca Ortus, ki mu pred vhodom dela družbo 200 let stara oljka. Zasnovan je kot butičen, individualen in sodobno ter minimalistično opremljen hotel, ki gostom nudi zasebnost, mir in udobje. V lesu zasnovan in trendovski hotel nudi prijeten ambient za sprostitev ter razvajanje v mirni in zeleni naravi polotoka.

Ena novejših pridobitev hotela sta tudi savna in solna jama, imajo pa tudi odlične masaže!

Obožujete tartufe? Potem je to kraj za vas!

V Residenci Ortus ponujajo tudi vodene love na tartufe in ogled showrooma. Lov na tartufe je možen vsak dan, razen ob torkih in sredah. Obvezna pa je prehodna rezervacija – vsaj 3 dni prej. Za lov potrebujete tudi primerno obutev in lasten prevoz do naslova: Padna 8b 6333 Sečovlje. Ponudbo, ki že vključuje nočitev v Ortusu, lov na tartufe in 4-hodno degustacijo na bazi tartufov v Hiši tartufov, najdete TUKAJ.

Kaj pa hišni ljubljenčki?

Bi radi s seboj pripeljali tudi štirinožnega člana družine? Rezidenca Ortus je prijazna tudi do vaših domačih ljubljenčkov in jih (ob doplačilu) toplo sprejme v svoje prostore.

Mirna lokacija hotela vam omogoča prijeten počitek. Da bi vam lahko zagotovili sprostitev kot si jo zaslužite, hotel ponuja celovito udobje. Junior suite so udobno opremljene in primerne za družinski oddih. Vsaka ima zakonsko posteljo, raztegljiv kavč, kopalnico, balkon, manjši hladilnik, TV in klimo. Rezidenca je prilagojena tudi za gibalno ovirane osebe.

Nekaj odličnih ponudb po znižani ceni za oddih v Rezidenci Ortus najdete TUKAJ.

Ankaran za bližino morja in kolesarske izlete

Okolica hotela ponuja veliko aktivnosti. Poleg skoka do morja, ki je oddaljeno 250 metrov in poležavanja na urejenih plažah lahko svoj prosti čas izkoristite tudi s kolesarjenjem po urejenih in označenih kolesarskih poteh.

Na izlet do Italije

Lahko se sprehodite tudi do bližnjega italijanskega mesta Milje (Muggia), ki je oddaljeno kakšnih 5 kilometrov. Ali pa obiščete ostale bisere slovenske obale. In brez skrbi, če vam aktivni oddihi ne dišijo – lahko se predate strokovnim rokam in se prepustite masaži.

Foto: Rezidenca Ortus, Megabon

PREBERITE ŠE: Morje v septembru: TOP 5 destinacij za zamudnike

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kam za krompirjeve počitnice? Po avanturo in v wellness na Golte!

Ko obiščete Golte, boste deležni brezmejnih razgledov, zelenih poti, aktivnosti v naravi in razvajanja v Wellness hotelu Montis. Letošnja novost pa je pustolovski park, ki bo navduševal tudi med krompirjevimi počitnicami.

Z najdaljšo nihalko v Sloveniji se boste iz doline pripeljali na 1400m nadmorske višine. Svež gorski zrak bo zajel vaša pljuča, vaše oči pa bodo osupnile nad čudovitimi razgledi. Golte so prava izbira v vseh letnih časih.

Najlepše iz dveh svetov

Golte so visoka kraška planota v vzhodnih Kamniško-Savinjskih Alpah. Površje je iz apnenca, na njem pa so kraške vrtače, jame in suhe doline. Kraški svet »golta«, torej požira vodo, to pa je dalo planoti tudi ime.

Sprehodi po Golteh so nekaj posebnega, saj na njih doživite najboljše iz dveh svetov: Alpski svet z visokimi gorami pobeljenimi s snegom in zeleni kraški svet, ki ga oblikuje voda.

Od Alpskega vrta do SUPanja

Na Golte se lahko podate na sprehod po gozdovih. Priporočamo Pot po Golteh, ki predstavi številne naravne, kulturne in zgodovinske znamenitosti.

Ljubitelji botanike boste lahko uživali v Alpskem vrtu, ki ponuja več kot 100 tipičnih alpskih rastlin. Sprehod skozi vrt, ki traja približno eno uro, je idealna priložnost za vse, ki si želite spoznati skrivnostno moč zdravilnih rastlinic.

Golte se ponašajo tudi z enim največjih vzponov v Sloveniji, ki je primeren tudi za najbolj vzdržljive cestne kolesarje. Za vse, ki ste radi v višavah, priporočamo spust s padalom ali zip line, s katerim lahko doživite 200 metrov adrenalinskega spusta v osrčje krajinskega parka.

Pri Koči Trije ploti pa se lahko preizkusitev SUPanju.

Če vam vse to še ni dovolj, se lahko pa odločite za obisk podzemnih poti, kjer si lahko ogledate pojave, ki jih izoblikuje moč vode. Na Golteh vam dolgčas zagotovo ne bo!

Novost 2023: Pustolovski park Avantura Golte 

Pustolovski park Avantura Golte je namenjen vsem športnim entuziastom, otrokom, družinam in ljubiteljem izzivov. Nahaja se na 1.468 metrih in obsega 6 prog, od katerih je ena šolska. Skupno ima park 57 elementov, zahtevnosti prog pa so različne- Park lahko naenkrat sprejme do 90 oseb, dolžina pa traja 2 – 3 ure. Otroci pod 15. letom starosti lahko uporabljajo proge le v spremstvu staršev ali odgovorne polnoletne osebe.

 Wellness Hotel Montis

V objemu krajinskega parka Golte stoji Wellness Hotel Montis, ki vam omogoča prijetno namestitev v udobju štirih zvezdic.

Poleg arhitekturno dovršenega rustikalnega ambienta, boste očarani tudi nad izjemno in popolno kulinariko, s poudarkom na domači, lokalno pridelani hrani. Izpod rok kuharskega mojstra boste svoje brbončice razvajali s tradicionalno slovensko hrano, s pridihom sodobnosti in z okusom po lokalnih značilnih sestavinah iz narave.  Izvrsten okus bo dopolnilo vrhunsko domače vino ali craft pivo iz lokalnih butičnih pivovarn.

V Wellnessu hotela se lahko sprostite v toplem objemu visokogorja in umirite vse svoje čute. Srce wellnessa je prostor s štirimi različnimi savnami, manjšim bazenčkom za noge, masažnim bazenom, ledenim gejzirjem in ambientnimi prhami. Privoščite pa si lahko tudi masažo in poskrbite za popolno sprostitev in regeneracijo telesa.

 

Za ugodno nastanitev v Wellness Hotelu Montis, za celo družino, z zajtrkom in večerjo ter obiskom adrenalinskega parka, kliknite TUKAJ

 

PREBERITE ŠE: Izlet, ki vam bo polepšal začetek jeseni

 

Foto: Wellness hotel Montis

Ideja za izlet: Prlekija in 20. tradicionalni praznik buč

To je ideja za čudovit izlet v Prlekijo in na 20. tradicionalni praznik buč. Ta bo letos v Središču ob Dravi potekal v soboto, 16. septembra 2023 od 10. do 14. ure.

Zakaj v Prlekijo?

Prlekija je gričevnata pokrajina med Dravo in Muro, ki vsakega obiskovalca navduši z zgodovino, kulturo, naravnimi danostmi in hudomušnostjo prebivalcev. Znana je po vinorodnih območjih Jeruzalema in osrčju pokrajine Ljutomeru. Prleki o sebi pravijo takole: “Prleki so domiselni in se radi pošalijo na lasten račun, še raje pa zbadajo soseda.” Živahnost razgibane pokrajine in hudomušnost njenih prebivalcev je tisto, kar Prlekijo postavlja na sam vrh zanimivih slovenskih destinacij vrednih obiska. Če je še niste obiskali, le na pot in slišali boste: “Denok si priša!” ali “Končno si prišel!”

Kaj videti v Prlekiji?

Ko boste obiskali Prlekijo, vas čaka ogromno čudovitih poti, kjer se lahko sprehajate med vinogradi in uživate v razgledih na čudovito pokrajino. Prlekija je fantastična izbira tudi za kolesarje. Kakorkoli se je boste lotili, ne pozabite obiskati Mlina na Muri v Veržeju, Otoka ljubezni v Ižakovcih, Ljutomera – središča Prlekije in Jeruzalema – nebeškega kraja. Absolutno pa se nekje ustavite in poskusite njihovo božansko vino in lokalno hrano.

Za popestritev izleta: 20. tradicionalni praznik buč

20. tradicionalni praznik buč v Središču ob Dravi bo letos potekal v soboto, 16. septembra 2023 od 10. do 14. ure. Dogajanje se bo vrtelo okoli tekmovanja v kuhanju bučnega golaža in razstave srediških literatov. Za obiskovalce bo kuhala tudi Brina Robinik Kobal iz Masterchefa 2023, prav tako bo na dogodku potekala likovna delavnica za otroke. Vrhunec dogodka bo 20 metrska bučna rulada velikanka. Prvič v zgodovini praznika buč bodo namreč razrezali 20 metrsko bučno rulado velikanko in jo razdelili med obiskovalce. Celoten program najdete TUKAJ.

PREBERITE ŠE: Ideja za septembrski oddih: Pobeg na sanjska Plitviška jezera

Foto: Shutterstock, Vandraj

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Ste vedeli, da lahko v Sloveniji vidite prave Dinozavrove stopinje?!?

Idrija, slikovito mesto z bogato zgodovino, ponuja obiskovalcem edinstvene naravne in kulturne znamenitosti. Vsi najprej pomislimo na idrijsko čipko in žlikrofe, ampak med številnimi zanimivostmi izstopata še dve posebni destinaciji – Dinozavrove stopinje in Tomaževa miza.

Idrija je majhno mesto, znano predvsem po svoji svetovno znani dediščini živega srebra, a ponuja veliko več kot to. Obkrožena z zelenimi hribi in neokrnjeno naravo, Idrija navdušuje obiskovalce z edinstvenimi naravnimi znamenitostmi in slikovitimi kotički. Zagotovo si niste mislili, da prav v Idriji najdete Dinozavrove stopinje? S pestrim naborom možnosti za raziskovanje, tako kulturnega kot naravnega, je Idrija popolna destinacija za vse, ki iščejo nekaj posebnega in avtentičnega.

Dinozavrove stopinje

Dinozavrove stopinje, ki jih najdemo v bližini mesta Idrije, so ena izmed najbolj zanimivih geoloških znamenitosti v Sloveniji. Gre za odtis stopinje dinozavra, ki je živel pred več kot 150 milijoni let. Začetek izleta do stopinje je na parkirišču v vasici Žirovnica, od koder sledite markirani poti, ki vas popelje skozi slikovito podeželje. Ko dosežete lokacijo stopinje, boste lahko občudovali edinstveno naravno dediščino, ki povezuje sodobni svet s pradavnino.

Tomaževa miza

Po obisku Dinozavrove stopinje se podajte na izlet do Tomaževe mize. To je osupljiva naravna formacija, ki spominja na ogromno mizo, postavljeno na vrhu hriba. Tomaževa miza se nahaja v neposredni bližini Idrije in jo lahko dosežete s kratko pohodniško potjo. Ob vzponu na hrib boste občudovali prekrasne razglede na okoliške hribe in doline. Na vrhu vas bo dočakalo čarobno prizorišče, kjer se lahko spočijete in uživate v naravi.

Ohranjanje Naravne Dedščine: Med obiskom Dinozavrove stopinje in Tomaževe mize se vedno zavedajte pomembnosti ohranjanja naravne dediščine. Spoštujte označene poti in smernice, ki so namenjene ohranjanju teh dragocenih krajev za prihodnje generacije.

 

Izlet v Idrijo, kjer si izletniki ogledajo Dinozavrovo stopinjo in Tomaževo mizo, je nepozabna izkušnja, ki združuje arheološko zanimivost s čudovitimi razgledi in naravno lepoto. S pravilno pripravo, spoštovanjem narave in možnostjo vodenega izleta boste zagotovo ustvarili nepozabne spomine na vašo avanturo.

 

PREBERITE ŠE: Idrija niso samo čipka in žlikrofi: To je 10 odličnih razlogov, zakaj tja na izlet

Foto: Shuttestock

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

 

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.