Barcelona v 4 dneh: Od Gaudìja, peščenih plaž, nogometa in tapasov

Barcelona je takoj za Madridom drugo največje mesto v Španiji, sicer pa velja za prestolnico Katalonije. Leži ob sredozemski obali in je znana po svoji bogati zgodovini, kulturi, arhitekturi ter umetnosti. V mestu se zlahka izgubite za več dni, mi pa imamo nekaj namigov, kaj vse tam lahko počnete.

Barcelona, živahna prestolnica Katalonije, ponuja nekaj za vsakogar. Lepe plaže, odlično hrano, mogočne zgradbe, izjemne muzeje, veliko zabave in tudi marsikaj za ljubitelje nogometa. Sprehodite se po svetovno znani ulici La Rambla, ki je središče živahnega mestnega vrveža, nato pa do vseh pomembnih točk, ki jih bomo našteli v nadaljevanju.

Sagrada Família

Gaudijeve mojstrovine: od Sagrade Famílie do Parka Güell

Antoni Gaudí, slavni katalonski arhitekt, je v Barceloni ustvaril več mojstrovin, ki so danes ključne znamenitosti mesta. Eno njegovih najpomembnejših del je zagotovo Sagrada Família. To veličastno baziliko zaznamujejo osupljiva fasada, organski motivi in kompleksna simbolika, ki povezuje krščansko vero z naravo. Obiska vreden je tudi njegov čaroben Park Güell, ki se na mestnem hribu bohoti z unikatnimi mozaiki, vijugastimi klopmi in pravljičnimi strukturami. Park nudi tudi čudovit razgled na mesto in je eden najbolj priljubljenih turističnih krajev v Barceloni. Ikoničnih stavb z njegovim podpisom je v mestu še veliko, priporočamo še Caso Batlló in Caso Milà.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Park Güell

V muzeje: Od Picassa do Mirója

Barcelona je središče umetnosti in kulture, z bogato ponudbo muzejev, galerij, gledališč in festivalov. Med pomembnimi muzeji so Muzej Picassa, Fundació Joan Miró in Muzej sodobne umetnosti (MACBA).

Mestne plaže in pestro nočno življenje

Barcelona ima tudi krasne peščene plaže, med najbolj znanimi je Barceloneta, ki je priljubljeni tako med domačini kot turisti. Mesto je znano tudi po živahnem nočnem življenju, s številnimi bari in klubi, po vsem mestu pa odmeva glasba, ob kateri se vam bodo boki kar sami začeli zibati v ritmu.

Camp Nou za nogometne navdušence

Barcelona je tudi pomembno športno središče, najbolj znano po nogometnem klubu FC Barcelona, ki ima enega največjih stadionov na svetu – Camp Nou.

Enega od popoldnevov preživite na hribu Montjuïc, kjer so Magične fontane (Font Màgica) in čudovit pogled na mesto. Na Montjuïcu je tudi MNAC (Narodni muzej katalonske umetnosti) in Olimpijski stadion. Mesto je leta 1992 namreč gostilo poletne olimpijske igre, kar je pripomoglo k sodobni urbanistični prenovi Barcelone.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

Hrana, hrana, hrana

Kot povsod drugod v Španiji, tudi tu zagotovo ne boste jedli slabo. Kulinarika v Barceloni je bogata in raznolika, saj združuje tradicionalne katalonske jedi s sodobnimi vplivi sredozemske kuhinje.

Glavna tržnica v Barceloni se imenuje La Boqueria (uradno Mercat de Sant Josep de la Boqueria). Nahaja se na znameniti ulici La Rambla in je ena najbolj znanih in obiskanih tržnic v Evropi. Za prvi okus kulinarike se vsekakor podajte tja! Vsak dan pa sedite tudi v kakšen tapas bar.

Barcelonska kulinarika nudi tudi vrsto svežih morskih sadežev, kot so gambas a la plancha (kozice na žaru) ali pulpo a la gallega (hobotnica v galicijskem slogu). Ljubitelji morskih sadežev bodo uživali v fideuà, jedi, podobni paelli, vendar narejeni z rezanci namesto riža in običajno pripravljeni z različnimi morskimi sadeži, kot so lignji in školjke.

Med sladkimi dobrotami izstopa crema catalana, kremasta sladica, ki spominja na crème brûlée, z značilno hrustljavo karamelizirano skorjo na vrhu. Eden najbolj priljubljenih prigrizkov je pa amb tomàquet, preprost opečen kruh, natrt s paradižnikom, olivnim oljem in soljo, ki se pogosto postreže kot spremljava k različnim narezkom ali sirom. Če želite okusiti nekaj resnično tradicionalnega, poskusite escudella i carn d’olla, bogato mesno enolončnico.

V najstarejši živalski vrt v Španiji

Živalski vrt v Barceloni se nahaja v središču mesta v parku Ciutadella. Odprli so ga leta 1892 in je eden najstarejših živalskih vrtov v Španiji. Ima več kot 2 tisoč živali, ki predstavljajo okoli 300 različnih vrst. Znan je po svojih prizadevanjih za ohranjanje ogroženih vrst ter po sodobnem pristopu do oskrbe živali.

Megabon potovanja: Raziskovanje Barcelone – organiziran povratni let in 4 nočitve! Več o ponudbi najdete TUKAJ.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Sicilija: Kako v 7 dneh doživeti slikovit otok, ki je malo večji od Slovenije

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Na Tenerife v samostojni organizaciji: Raziščite otok večne pomladi v svojem ritmu

Si že od nekdaj želite na Kanarske otoke, pa vam vodeni programi ne ustrezajo, za samostojno organizacijo pa še nimate dovolj izkušenj? Mi smo našli rešitev, kako boste brezskrbno potovanje organizirali sami, povsem po svojih željah. Raziščimo Tenerife!

Zakaj na Tenerife? Tenerife je destinacija, ki ponuja veliko več kot le običajen oddih na plaži. Obiskovalce privlači s svojo raznoliko naravo, kulturo in aktivnostmi. Otok večne pomladi ponuja široko paleto aktivnosti za obiskovalce, vključno s prelepimi plažami, aktivnostmi na prostem, vodnimi športi, ogledi kulturnih in zgodovinskih znamenitosti ter bogatim nočnim življenjem.

5 razlogov, zakaj morate obiskati Tenerife

Osupljiva narava

Tenerife ponuja osupljive naravne znamenitosti, vključno z narodnim parkom Teide, kjer se nahaja vulkan Teide, najvišja gora v Španiji. Odpravite se na pohodniške poti in uživajte v spektakularnih razgledih na okoliške pokrajine, vulkanske formacije in edinstveno floro otoka večne pomladi.

Čudovite plaže

Otok se ponaša s širokim naborom plaž, od zlatih peščenih plaž na jugu do črnih vulkanskih plaž na severu. Med najbolj priljubljenimi so Playa de las Teresitas, Playa de las Américas in Playa Jardín, kjer lahko uživate v sončenju, plavanju ali vodnih športih.

Blaga klima skozi vse leto

Tenerife ima prijetno subtropsko podnebje, kar pomeni, da je otok odlična destinacija za obisk skozi vse leto. Temperature so večinoma konstantne, kar omogoča uživanje na prostem ne glede na letni čas.

Kulturne in zgodovinske znamenitosti:

V glavnem mestu Santa Cruz de Tenerife in v mestecu La Laguna, ki je tudi na Unescovem seznamu svetovne dediščine, lahko odkrijete bogato kulturno dediščino, tradicionalno arhitekturo in živahno mestno življenje. Oglejte si tudi karneval Santa Cruz, enega največjih in najpomembnejših karnevalov na svetu.

Raznolika kulinarika

Tenerife ponuja bogato kulinarično izkušnjo, ki združuje lokalne kanarske jedi z vplivi španske, latinskoameriške in afriške kuhinje. Poskusite lokalne specialitete, kot so “papas arrugadas” (nagubani krompir) z “mojo” omako, sveže morske sadeže ter slastno vino iz lokalnih vinogradov.

Na Tenerife samostojno, a z nekaj pomoči

Megabon vam nudi pomoč pri samostojni organizaciji potovanja. Poskrbijo za povratno letalsko karto, nočitve in rent a car. Vse, kar potrebujejo od vas, so imena potnikov in željeni datumi. Več o ponudbi in ceni si preberite TUKAJ.

 

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: TURČIJA: Nora ponudba za 8 dnevno raziskovanje Likije (že od samo 334 € in let iz Ljubljane)

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Par, ki že 3 leta živi v avtodomu: Svet ni tako črn, kot ga nekateri predstavljajo #INTERVJU

Nastja Rajar, Rok Tomšič in Šnofka od oktobra 2020 živijo v Potujočem brlogu, avtodomu, s katerim raziskujejo svet. V tem času so prečesali velik del Evrope, zdaj pa jih pot na štirih kolesih nese še v Afriko.

Nastja in Rok sta svojo pot načrtovala in zanjo varčevala več let, tik preden bi se morala nanjo odpraviti, pa ju je skoraj ustavila pandemija. Čez mejo sta šla tik pred njenim zaprtjem in v avtodomu sta še danes, tri leta kasneje. Kako je videti življenje na štirih kolesih, kako se je nanj navadila njuna psička Šnofka in zakaj je manj – več. Preverite v tokratnem Vandraj intervjuju!

Kdo ste in kako bi se predstavili tistim, ki vas še ne poznajo?

Živjo! Smo Rok, Nastja in psička Šnofka. Ker zelo radi preživljamo čas v naravi, smo se že v »normalnem« življenju vsako popoldne in vsak konec tedna potepali po hribih, gozdovih ali pa ob morju. Prav zato nam je bilo potovanje v avtodomu vedno všeč, saj si veliko zunaj, poleg tega pa nisi od nikogar odvisen. Čeprav se radi družimo s podobno mislečimi popotniki, pa smo večino časa najraje sami, nekje daleč od norega, skomercializiranega sveta.

Od oktobra 2020 živite v avtodomu, ki ste mu nadeli ime Potujoči brlog. Čeprav je bil načrt, da boste šli na pot za kakšne pol leta, morda leto, ste zdaj po svetu že bistveno dlje. Nimate še nobenega domotožja?

Res je, več let sva planirala, da bova po končanem študiju odšla na nekaj mesečno potovanje. Prav zares pa si nisva predstavljala, da bo to postala nekajletna odisejada. Ne, domotožja nimamo, saj smo živeli v stanovanju v Ljubljani, kjer smo se počutili malce utesnjeno. Nekako smo vsak prosti trenutek izkoristili za pobeg v naravo, zato hitrega tempa življenja ne pogrešamo. Z moderno tehnologijo si lahko ves čas v stiku z domačimi, nekajkrat pa smo tudi že dobili obiske. Bolj kot samo Ljubljano oz. Slovenijo pogrešamo sneg. Naš brlog ni najbolj primeren za zimska potepanja, zato zime vedno preživimo nekje na jugu Evrope, kjer so temperature višje. Ko se enkrat vrnemo, bomo zagotovo takoj izkoristili nekaj dni na snegu. Če se seveda ne vrnemo sredi poletja (smeh).

Kako strogo – če sploh – je zarisana vaša pot? Kako izbirata naslednjo destinacijo?

Naša pot ni zarisana. Ideje, kam bi šli, dobivava spotoma, pri tem pa upoštevava 2 dejavnika. Prvi je Šnofka, ki vročine ne prenaša najbolje. Zato poletja vedno preživimo nekje, kjer je malce hladneje. Prvo leto na Norveškem, drugo v Gruziji v Kavkazu, letos pa v francoskih Alpah. V toplejše kraje se premaknemo šele jeseni, ko temperature padejo. Drug kriterij pa je tehnični pregled. Slovenija ima žal takšno zakonodajo, da ga moramo opraviti vsako leto, kar je precej zoprno. Zaradi tega se nam sicer ni potrebno vračati v Slovenijo, ker ga je mogoče narediti skoraj v vseh evropskih državah, a se vseeno od Evrope ne moremo preveč oddaljiti.

Tako se ponavadi pozimi odločiva, kje bi radi preživeli poletje ali naslednjo zimo, nato pa sklenemo neko logično pot. Načrtovanje nama sicer ne gre dobro od rok, saj se nama redno dogaja, da začneva razmišljati, kaj si ogledati, šele po prihodu v določeno državo. Ko si doma in načrtuješ poletni dopust, je čisto drugače, ker se potovanja veseliš in med planiranjem že malce virtualno potuješ. V avtodomu tega občutka ni, ker si že ves čas na poti.

Kje smo vas ujeli tokrat in katere države ste do sedaj že prevozili?

Trenutno smo v okolici Chamonix-a v francoskih Alpah, kjer intenzivno pohajkujemo. Do sedaj smo obiskali 32 držav – Avstrijo, Italijo, Francijo, Monako, Španijo, Andoro, Nizozemsko, Belgijo, Nemčijo, Dansko, Švedsko, Norveško, Finsko, Estonijo, Latvijo, Litvo, Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo, Bolgarijo, Grčijo, Turčijo, Gruzijo, Armenijo, Albanijo, Makedonijo, Kosovo, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Hrvaško. V zadnjih tednih smo teoretično obiskali tudi Švico, saj smo na enem izmed pohodov prečkali francosko – švicarsko mejo.

Kako težko je spakirati svoje življenje na nekaj kvadratnih metrov in kaj sta naredila z vsem, kar sta pustila za sabo?

Kot že omenjeno, sva to potovanje načrtovala kar nekaj let, a se prav veliko nisva pripravljala. Avtodom je bil že pri hiši, zato sva ga pred odhodom le malo modernizirala. Zamenjala sva blazine, položila nova tla in spremenila oz. dodala nekaj malenkosti. Vse skupaj bi potekalo zelo gladko in brezskrbno, če ne bi ravno takrat svet zaustavila pandemija covida-19. Celo poletje sva upala, da bo do oktobra, ko naj bi zaključila s študijem, vse skupaj že minilo, a se je situacija le zaostrovala. Ko sva v ponedeljek zjutraj na TV slišala, da se bodo začele zapirati državne meje, sva v trenutku sklenila, da moramo čimprej “pobegniti”. Tako sva v torek zjutraj, en teden po mojem zagovoru magisterija, vse potrebno spakirala v avtodom in se popoldne vsa živčna odpeljala proti Avstriji. Ker smo prečkali regijske meje, ki so bile takrat zaprte, nisva vedela ali bomo sploh uspeli priti iz Slovenije. Ko sva prišla čez avstrijsko mejo, sva si tako oddahnila, da sva takoj nazdravila s kozarcem vina in se vsa izmučena, a z nasmeškom na obrazu, odpravila spat.

Če je težko spakirati svoje življenje na nekaj kvadratnih metrov tako težko odgovoriva, ker časa za premišljevanje in premlevanje, kaj vzeti s seboj in česa ne, nisva imela. Seveda se je to tudi poznalo, saj sva vzela kar nekaj stvari, ki jih ne bi potrebovala, pozabila pa sva npr. pohodniške čevlje, ki jih redno uporabljava. Imela sva sicer to srečo, da sva lahko vse pustila doma, marsikatero malenkost pa so nama starši kasneje poslali po pošti. 

Kako so se na vajino odločitev za selitev v avtodom in pot okoli sveta odzvali vajini domači in prijatelji?

Prav vsi so naju podprli in nama zaželeli srečo. Res je sicer, da se je to dogajalo sredi pandemije, zato so bili, tako kot midva, prepričani, da se bomo vrnili čez nekaj mesecev, če ne celo tednov. Takrat se ni nikomur sanjalo, da bo avtodom postal naš večletni dom.

Pravita, da še nikoli nista plačala za nočitev. Na kaj moramo biti pozorni, ko iščemo kotičke pod soncem, kjer lahko legalno prespimo v bivalnem vozilu?

Izven Slovenije in hrvaške obale je to zelo enostavno, saj je parkiranje povsod dovoljeno. V večini držav pa tudi s kampiranjem ni nobenih težav. V avtodomu z lastno kopalnico – wc-jem in tušem ter kuhinjo imaš to prednost, da lahko parkiraš kjerkoli v naravi ali na kakšnem parkirišču, s tem pa ne motiš domačinov in okolice. Midva po Evropi prostore večinoma najdeva na aplikaciji Park4Night, kjer lahko tudi prebereš komentarje popotnikov, ki so tam že bili. Tako dobiš občutek ali je nek kotiček varen in ali si med domačini zaželjen.

Izven Evrope omenjena aplikacija ni preveč uporabna. Zato v takšnih krajih kotičke najdeva kar preko satelitske slike. Takšen način iskanja prenočišč je sicer bolj naporen, saj ne veš točno ali bo prostor sploh primeren in ali bo mobilni signal (midva ga potrebujeva za delo), a nama je vseeno ljubši. Če prenočišče poiščeš sam, je zelo verjetno, da boš parkiran sam. Medtem ko prostori, objavljeni na aplikaciji Park4Night, privabijo množice kamperjev. To predstavlja velik problem, saj nemalokrat zmanjka parkirnih prostorov za domačine, poleg tega pa marsikdo v naravi opravi svoje potrebe ali pa odvrže smeti. To vodi v vedno več prepovedi in nejevolje s strani lokalnih skupnosti.

Kje sta se počutila najbolj domače in sprejeto ter kje sta se morda poslovila prej, kot sta načrtovala?

Najbolj sprejeto sva se počutila na severu in na vzhodu Turčije. Šele tam sva dobila občutek, da sva prišla na »tuj teritorij«, saj v Evropi neke bistvene raznolikosti nisva začutila. Turčija pa je kot muslimanska država v nerazvitih delih še tako pristna, da turistov niso (še) vajeni. Tako so nama povsod mahali, vsakič, ko sva se ustavila, pa so naju ogovorili in naju včasih celo povabili na čaj. Ko smo se na severovzhodu Turčije pripeljali na neko gorsko planoto, smo se domačinom zdeli tako nenavadni, da so nam na vrata potrkali policaji in nas z zanimanjem spraševali o našem potovanju. Nekaj začudenja smo bili deležni tudi v Gruziji in Armeniji, kjer se jim je seveda avtodom zdel povsem neverjetno vozilo. Na neki bencinski črpalki na zahodu Gruzije so celo vprašali, če si ga lahko ogledajo od znotraj, saj si niso niti približno predstavljali, kako vse skupaj izgleda.

Nikjer se nisva počutila nezaželeno, tako da nobene države nisva predčasno zapustila. Sva pa bila zelo razočarana nad Brusljem, kamor dvomim, da se bova še kdaj vrnila. Nekako sva si predstavljala, da bo to lepo, pretižno mesto, v resnici pa se utaplja v smeteh.

Na pot sta se odpravila po koncu študija, načrtovala pa sta jo več let in v ta namen tudi varčevala. So prihranki že pošli in kako financirata nomadsko življenje, delata na daljavo?

Na začetku sva potovala s prihranki, saj sva za potovanje več let varčevala. Šele na severu Evrope, ko sva resno razmišljala, da bi zimo preživela na Lofotih, sva začela iskati delo na daljavo. Vedela sva, da prihrankov za celo zimo v tako dragi državi nimava dovolj. A nama vrnitev domov vseeno še ni preveč dišala. Na koncu sicer nisva ostala na Lofotih, temveč smo odpotovali v Grčijo, a sva vseeno oba našla svojo zaposlitev, ki nama prinaša dovolj dohodka, da lahko potujemo še naprej. Čeprav nama je tak način življenja zelo všeč, pa je kombinacija potovanja in dela včasih zelo naporna.

Na družbenih omrežjih se zdi, da le uživamo, čeprav je to daleč od resnice. Ker čisto vsako popoldne, tudi med vikendi, delava, imava le dopoldneve za oglede, vožnjo, hojo v hribe, polnjenje vode in praznjenje odpadne vode ter vsega ostalega kar spada pod življenje v avtodomu. Stalno sva pozorna na uro, saj morava priti do prostora, kjer bomo prespali že v zgodnjih popoldanskih urah, da preveriva ali je na mestu dovolj močen mobilni signal. To naju včasih kar utruja, a se lahko vseeno v zameno zbujamo na prekrasnih mestih in raziskujemo dele držav, ki jih na krajšem potovanju ne bi.

Kako je življenje na kolesih všeč Šnofki?

Šnofka je verjetno najsrečnejši pes na svetu. Ves čas smo skupaj in ves čas se ji nekaj dogaja. Če ne hodimo po hribih ali plažah, sedi na vozniškem sedežu in opazuje okolico. Včasih se ji kar smejiva, saj ima večina psov med spanjem glavo naslonjeno na topli blazini, ona pa na trdem volanu. Naš brlog je res dojela za svoj dom, zato jo z lahkoto pustiva tudi kdaj samo. To se sicer zgodi redko, a se nama zdi vseeno zelo pomembno, da lahko mirno počaka, ko greva v trgovino ali kam, kamor pes ne sme.

Ima potovanje s kužkom kakšne omejitve?

Na splošno naju obiskovanje raznih muzejev in česa podobnega ne veseli, zato s tem večinoma nimamo težav. Omejitve so predvsem kar se tiče vročine, saj moramo poletne mesece preživeti v hladnejših krajih. Poleg tega pa je, če je vroče, ne moreva pustiti same v avtodomu. Tako mora npr. v trgovino le eden, drugi pa počaka z njo. Z drugimi omejitvami se do pred kratkim nismo srečali, a nas je Francija precej negativno presenetila. V večini narodnih parkov je hoja s psom prepovedana, tudi na povodcu! Zato smo se morali kar nekaj lepim pohodom odpovedati. To se nama zdi povsem nesmiselno, ker ne veva, s čim naj bi privezan pes škodoval naravi. A žal prav veliko ne moremo storiti.

Sta imela na poti tudi kakšno nenavadno izkušnjo?

Največ nenavadnih izkušenj smo imeli v Turčiji. Še nikoli se nama recimo ni zgodilo, da bi nam carinik med pregledom dokumentov v avtodom prinesel čaj. Že s tem naju je država povsem navdušila. Še bolj presenečena pa sva bila naslednje jutro, ko sva se ob jezeru sredi ničesar, zapletla v pogovor z nekim domačinom. Čeprav ni znal praktično nič angleško, nama je povedal, da je policaj in da živi nekje v bližini. Po končanem pogovoru se je odpeljal, midva pa sva se tudi pripravljala, da odrinemo naprej. Ravno, ko sva prižgala avtodom, da bomo odšli, se je policaj pripeljal nazaj, nama čez okno porinil vrečko domačih jajc, se usedel v avto in odpeljal naprej. Vse se je zgodilo tako hitro, da se mu nisva uspela niti lepo zahvaliti. Takšnega gostoljubja v Evropi žal ne poznamo (več).

Vlomi v avtodome niso redkost, poleg odtujitev lastnine pa preglavice povzroča tudi škoda na vozilu. Se vama je kaj takšnega že kdaj zgodilo? Kako se zaščitita pred tovrstnimi morebitnimi nevšečnostmi?

Zaenkrat z vlomi še nisva imela težav, trkava na les. V San Sebastianu se nama je sicer zgodilo, da so vlomili v sosednji kamper, a so našega na srečo pustili pri miru. Neke 100 % zaščite ni, sta pa zagotovo k naši varnosti pripomogli 2 stvari. Šnofka, ki je pravi čuvaj, in dejstvo, da je brlog star preko 20 let. Na splošno je najino prepričanje ravno nasprotno od večine, saj meniva, da si najbolj varen nekje sredi narave, kjer si parkiran sam. Z mnenjem mnogih, da je bolj varno na raznih parkiriščih za avtodome, kjer je parkiranih na desetine kamperjev, se ne strinjava. Zdi se nama, da se bodo tatovi prej odpravili tja, kot pa te iskali po gozdnih poteh. V vsakem primeru bi morebitni vlomilec iz našega kamperja odšel zelo nejevoljen, saj vse vredne stvari vedno vzameva s seboj in ničesar ne puščava brez nadzora.

Najboljši nasvet, ki ga lahko namenita drugim popotnikom?

V medijih slišimo ogromno stvari, ki se marsikdaj izkažejo za precej neresnične. Mi smo npr. med pandemijo uspeli prepotovati celo Evropo, čeprav je imela večina občutek, da je prehanje mej nemogoče. Na vzhodu Turčije smo se npr. počutili zelo varno in sprejeto, čeprav mediji predstavljajo, da je to območje zaradi Kurdov zelo nevarno. Seveda je potrebno potovati previdno, a ne verjeti prav vsaki novici. Svet ni tako črn, kot ga nekateri predstavljajo, zato je strah, da se vam bodo na potovanju zgodile vse grde stvari tega sveta, odveč.

Top 3 jedi, ki sta jih spoznala po svetu?

Prva je zagotovo »kačapuri«, ki sva ga jedla v Gruziji. To je v bistvu neke vrste gruzijska pica, čeprav se od nje precej razlikuje. Obstaja več vrst, a najbolj tradicionalen je podolgovate oblike v obliki ladjice, v sredici pa se skriva ogromno sira, masla in jajce.

Drugo sva prav tako jedla v Gruziji. »Khinkhali« so kot neki ogromni ravioli, ki so v obliki mošnjička. Napolnjeni so lahko z mletim mesom, sirom ali s čim drugim. Nama so bili sirovi najboljši.

Tretja pa je bila »guvec«, ki sva jo jedla v Turčiji. Najboljša primerjava te jedi bi bila s peko, ki jo delajo na Balkanu. V bistvu je to v glineni posodi pečena zelenjava in goveje meso, ki postane božansko mehko.

Kmalu vas bo odneslo tudi v Afriko! Kako nameravate prečkati do tega kontinenta in katere države nameravate obiskati?

Res je! Ker smo v Španiji že preživeli 6 mesecev, sva se odločila v Maroko oditi kar s trajektom iz Genove. Najina želja je prepotovati Maroko, Zahodno Saharo, Mavretanijo, Senegal in morda celo Gambijo, a je vse odvisno od stanja cest itd. Ne rada se »hvaliva« s stvarmi, ki jih še nisva dosegla, zato je naš cilj najprej Maroko, nato pa lepo počasi naprej.

Katerih življenjskih lekcij so vaju naučila potovanja?

Da v življenju ne potrebuješ veliko. Med življenjem v avtodomu sva nekako odmaknjena od potrošništva, kateremu smo izpostavljeni v vsakdanjem življenju, kar nama zelo ustreza. Ljudje bi se morali zavedati, da so vsi kuhinjski in tehnološki pripomočki, ki jih najdemo v vseh domovih, pravzaprav povsem nepotrebni. Namesto, da porabljamo čas in denar za materialne stvari v življenju, ki nas v resnici ne osrečujejo, se raje družimo in počnimo stvari, ki nas veselijo. Če bi zvečer namesto gledanja negativnih novic in neskončnih reklam kartali, se pogovarjali, nekaj skuhali in, ko je priložnost, zakurili ogenj, bi bili na splošno bistveno bolj povezani. Tekom potovanja po Turčiji, Gruziji in Armeniji sva opazila, da so domačini v revnejših vasicah veliko srečnejši od tistih, ki se vozijo v najprestižnejših avtomobilih. Bolj znajo uživati v majhnih stvareh. Prav zato se Afrike že tako veseliva, saj se nama zdi, da je moderen, skomercializiran, kapitalističen svet usmerjen le v ustvarjanje bogastva, ki pa ga na koncu življenja marsikdo nima priložnosti izkoristiti.

In vprašanje, ki vam ga verjetno pogosto zastavijo domači – kdaj vaju bo pot spet pripeljala na domači prag?

Iskreno lahko rečeva, da nimava niti približne ideje. Ko smo zapustili Norveško, sva si rekla: »Čez zimo v Grčijo, potem pa domov.« Po koncu zime sva bila mnenja: »Čez poletje v Gruzijo, potem pa domov.« Kasneje pa je padla odločitev še o Afriki. Kaj bo sledilo, se nama zaenkrat še ne sanja.

HITRIH 6 

Najljubša država: Gruzija
Najljubše mesto: Amasra (Turčija)
Najljubša plaža: Vik (Norveška)
Najljubša kulinarika: grška
Naljubši način transporta: avtodom!
Najljubši jezik: norveščina

Nastji, Roku in Šnofki na njihovih dogodivščinah v Potujočem brlogu lahko sledite na Patreonu (KLIK), Instagramu in Facebooku ali pa skočite na Youtube!

FOTO: Osebni arhiv

PREBERITE ŠE: Slovensko-ameriška družina, ki se je iz sončne Kalifornije preselila na dolenjsko podeželje #INTERVJU

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini? Ali pa veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih? Bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Španija: Costa Brava, turkizno morje in katalonski temperament

Fiesta in siesta! Costa Brava slovi po številnih karnevalih, lepih peščenih plažah, turkiznem morju in slikoviti pokrajini. Je priljubljena počitniška destinacija, ki ponuja morske radosti in številne aktivnosti na prostem, pa tudi kup hedonističnih užitkov.

Costa Brava je skoraj 300 kilometrov dolga, razgibana in raznolika severovzhodna obala Španije, ki se razteza 60 kilometrov od Barcelone do obale Francije.

Od lepih plaž do slikovitih tradicionalnih vasic

Katalonski temperament, ležeren tempo življenja in glasba, ob kateri boste svoje boke težko obržali pri miru. Takšne oddihe ponuja Costa Brava. Na tem delu Španije poleg lepih plaž prav tako ujamete bogato kulturno dediščino. Obiščite slikovite vasi, ki ohranjajo tradicijo in šarm preteklosti. Raziskujte arhitekturne zaklade, muzeje in zgodovinske znamenitosti, ki vam bodo približale življenje v preteklih stoletjih. In seveda, ne pozabite uživati v odlični španski kulinariki!

S kom na dopust v Španijo?

Pri Megabonu so objavili ponudbe za oddih na sončni obali Španije, ki vključujejo povratni let iz Ljubljane in 7 nočitev z zajtrkom. Nastanitve ponujajo v hotelih na širšem področju Costa Brave – kot so letovišča Blanes, Calella, Malgrat de Mar, Santa Susanna, Lloret de Mar, Tossa de Mar – in ležijo do 900 m od morja. Več o ponudbi preberite TUKAJ.

Uživajte v toplini sonca, vonju morja in občutku sprostitve, ki ga prinaša ta slikovita španska obala.

FOTO: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Otok Santorini: povratni let iz Ljubljane v vulkanski grški raj

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Alicante: Sončna obala, bogata kultura in osupljive znamenitosti

Alicante, špansko pristaniško mesto, se nahaja na slikoviti sončni obali Costa Brava. Skozi vse leto privablja številne obiskovalce, predvsem zaradi svojega čudovitega podnebja, kulturne dediščine in čudovitih plaž. Potrebujete več razlogov, zakaj bi morali obiskati to čudovito mesto?

Alicante je mesto, ki ponuja popolno kombinacijo sončnih plaž, bogate kulture, zgodovinskih znamenitosti in živahnega vzdušja. Ne glede na to, ali iščete oddih na plaži, želite odkrivati ​​zgodovinske bisere ali se preprosto potopiti v lokalno kulturo, Alicante vam bo zagotovo izpolnil željo.

300 dni sonca na leto in neskončne plaže

Alicante ima izjemno ugodno podnebje, kjer sonce sije več kot 300 dni na leto. To pomeni, da lahko uživate v aktivnostih na prostem skozi vse leto, od sproščanja na plaži do sprehodov po mestu.

Neskončne plaže so eden glavnih atributov te destinacije. Playa del Postiguet, ki se nahaja ob samem mestnem središču, je ena izmed najbolj priljubljenih. Njena mehka zlata obala in čisto turkizno morje vabita obiskovalce k sprostitvi in uživanju v sončnih žarkih. Prav tako pa lahko obiščete tudi bližnje plaže, kot so San Juan, El Campello in Playa de la Albufereta.

Veličasten grad in očarljivo mestno jedro

Ena od najpomembnejših znamenitosti v Alicanteju je spektakularen grad Santa Barbara, ki se dviga na vrhu gore Benacantil. Utrdba, ki sega vse do 9. stoletja, ponuja čudovite razglede na mesto, morje in obalo.

Alicante ima tudi očarljivo staro mestno jedro, imenovano El Barrio, ki vas bo očaralo s svojim slikovitim ozračjem. Tlakovane ulice, barvite hiše in številne tapas restavracije vas bodo prevzele. Sprehodite se skozi ozke ulice, odkrijte skrite trge in občutite pristno špansko vzdušje.

Živahno mesto, polno kulturne raznolikosti

Alicante je mesto, ki združuje bogato zgodovino in raznoliko kulturo. Prepustite se kuhinji, ki je znana po okusnih morskih sadežih, tapasih in slastnih rižotah. Prav tako si lahko ogledate tradicionalne španske plesne predstave, kot je flamenko, ter se udeležite različnih kulturnih festivalov, ki potekajo skozi vse leto.

Alicante ponuja tudi pestro nočno življenje, ki privablja obiskovalce vseh starosti. V središču mesta boste našli številne bare, restavracije in klube, kjer se lahko zabavate vse do jutranjih ur. Odpravite se na sprehod po Explanadi, znani promenadi ob obali, kjer boste lahko uživali v uličnih predstavah.

Let iz Trevisa

Začutite sončne žarke na svoji koži, raziskujte ozke ulice starega mestnega jedra in se prepustite edinstvenim okusom in vonjem Alicanteja. To mesto vam bo zagotovo ostalo v spominu kot eno izmed najlepših potovanj na španski obali.

Če vas zanima ugodna opcija letala in nastanitve, sledite TEJ POVEZAVI.

Bi obiskali Alicante? Ugodna opcija letala in nastanitve, vas čaka na TEJ POVEZAVI

 

Foto: Shutterstock

PREBERITE ŠE: Z avtom po Balkanu: 10-dnevni plan potovanja

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Otok Tenerife: povratni let, 7 nočitev z zajtrkom in najem avtomobila

Tenerife je čudovit španski otok vulkanskega izvora, ki je za obisk primeren prav vse letne čase!

Tenerife je največji in najbolj gosto poseljen izmed sedmih Kanarskih otokov. Pravijo mu tudi otok večne pomladi, saj je tu povprečna temperatura pozimi 20° – 22 °C, poleti pa 26° – 28 °C. Na otoku najdete številne bele in črne peščene plaže, naravne skalnate bazene, všeč pa vam bo tudi odlična kulinarika!

Otok večne pomladi in lepih plaž

Tenerife boste vzljubili že zaradi lepih in čistih plaž ter neskončnih sončnih dni. Številne plaže imajo modro zastavico, bogata pa je tudi ponudba vodnjih športov kot so surfanje, smučanje na vodi in številni potapljaški centri. Večina najboljših plaž leži na jugu: Playa Del Duque, Playa Fanabe, Playa de Las Americas … Na severu pa je Playa Las Teresitas, čudovita plaža z zlatim peskom, ki so ga pripeljali kar iz Sahare.

Odlična ponudba – TENERIFE: povratni let, 7 nočitev z zajtrkom in najem avtomobila za dve osebi (klik na Megabon)

Charco de la Laja

Na najvišji vrh Španije!

Velik del otoka Tenerife zavzema nacionalni park Parque nacional del Teide, ki je bil ustanovljen leta 1954 in bil leta 2007 uvrščen na seznam UNESCO-ve svetovne dediščine. Njegov vulkan že dolgo več ne deluje, zato ste lahko brez skrbi, je pa vseeno vreden vaše pozornosti. To je namreč tudi najvišji vrh Španije, ki stoji na sredi otoka. Spakirajte primerno obutev in se podajte na vrh!

Naravni skalnati bazenčki

V mestu Garachico boste našli naravne skalnate bazenčke, ki so primerni za kopanje in so nastali zaradi vulkanskega delovanja. Mesto je leta 1706 za las ušlo vulkanskemu uničenju, še vedno pa lahko vidite poti, kjer je tekla lava.

Občudujte vasico Masca

Masca je miniaturna vasica, ki jo sestavlja le nekaj deset hiš. Leži na nadmorski višini 650 metrov in velja za enega najlepših kotičkov na otoku. Nekoč je to bila vas, kjer so se zbirali pomorščaki in gusarji. Barvita vasica je tudi izhodišče za treking, ki vodi do plaže.

Na otoku najdete še kup odličnih zanimivosti, več o tem kraju pa preberite tudi v ostalih člankih na Vandraj – tu.

Odlična ponudba: povratni let, 7 nočitev z zajtrkom in najem avtomobila za dve osebi (klik na Megabon)

FOTO: Shutterstock, Megabon

Ideja za jesenski oddih: Majorka z otroki za krompirjeve počitnice

Kaj če bi letošnje krompirjeve počitnice preživeli malo bolj eksotično? Čudovite bele peščene plaže, zanimiva zgodovina in arhitektura, pestro dogajanje in tihi sončni kotički. Majorka je vse to in še več! In za vas imamo noro ponudbo!

Majorka je španski otok v Sredozemskem morju, ki jo skupaj s še dvema priljubljenima otokoma Menorko in Ibizo poznamo kot Balearske otoke. Majorko označujejo za “biser Sredozemlja” ali “sončni otok”, saj jo odlikujejo številne peščene plaže in klasično sredozemsko podnebje. Nekdaj žurersko središče se zadnja leta bolj osredotoča na popotniški turizem, kar si ob čudoviti naravi in kulturno bogatim mestom absolutno lahko privošči.

Majorka je otok izrazitih nasprotij

Majorka, najlepši sredozemski otok, predstavlja s svojo krajinsko sliko že od nekdaj veliko privlačnost za vsakega gosta, ki si želi pestrega dopusta. Značilnost otoka so njegova izrazita nasprotja. Od zasanjanih, delno težko dostopnih osamljenih zalivov, do živahnih promenad in neštetih zabaviščnih možnosti, od sodobne arhitekture, do zanimivih gotskih znamenitosti, od velikih hotelskih sklopov, do prijetnih hišic v notranjosti otoka. Naravnih in kulturnih draguljev je veliko.

Kaj početi na Majorki?

  1. Raziskujte številne priljubljene peščene plaže in samotnejše divje plaže
  2. Obiščite mesto Palma de Mallorca in očarljivi vasici Valldemosso in Deia
  3. Spoznajte Majorkino neokrnjeno naravo
  4. Obiščite vodne in zabaviščne parke ter akvarij
  5. Povzpnite se na vrh Massanella (1364 m, enostavna pot)
  6. Podajte se na treking na eno od številnih poti
  7. Obiščite vsaj eno številnih jam
  8. Uživajte v dobri hrani

Nora ponudba za krompirjeve počitnice: Letalo, 8 nočitev in najem avtomobila

Bi na Majorko odšli za krompirjeve počitnice? Ponudba, ki smo jo našli, vključuje: povratno letalsko karto Treviso – Palma de Mallorca – Treviso za 2 odrasli osebi in 1 otroka do 9,99 let, 8x nočitev v 4* hotelu za 2 odrasli osebi in 1 otroka do 9,99 let, zajtrk, najem avtomobila Ford Fiesta ali podobnega, letališke in varnostne pristojbine ter stroške rezervacije. Vse to velja za odhod: 26. 10. 2022. Preverite ponudbo TUKAJ!

Odlična ponudba za krompirjeve počitnice na Majorki se skriva TUKAJ. 

 

Foto: Shuttestock

 

PREBERITE ŠE: 5 super idej za krompirjeve počitnice (pohitite, ker se nastanitve hitro polnijo!)

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Kanarci: sestavljen let na Tenerife s postankom v Barceloni za 98 evrov

Tenerife, ta čudoviti španski otok je vulkanskega izvora in je največji med Kanarskimi otoki, hkrati pa tudi zelo priljubljena počitniška destinacija, kamor lahko iz sosednjih Benetk z nizkocenovnim Ryanairom in z daljšim nočnim prestopom v Barceloni poletite že zelo ugodno. Gre torej za dve ločeni vozovnici Benetke – Barcelona in Barcelona – Tenerife. Mimogrede – daljši prestop lahko kombinirate z dnevnim skokom v Barcelono in naprej na Tenerife letite šele naslednji dan.

Letalske karte preverite TU (cene se spreminjajo)

Tenerife obiskujemo zaradi čudovitih belih in črnih peščenih plaž, slastne hrane, ki vas bo razvajala med dopustom, varnosti in lepih nastanitvenih objektov, pa tudi odlične zabave, pravega otoškega vzdušja in norega nočnega življenja. Kaj si ogledati, kaj početi in kje lenariti?

Plaže, plaže, plaže

Tenerife boste vzljubili že zaradi lepih in čistih plaž ter neskončnih sončnih dni. Večina najboljših plaž leži na jugu: Playa Del Duque, Playa Fanabe, Playa de Las Americas … Na severu pa je Playa Las Terecitas, čudovita plaža z zlatim peskom iz Sahare.

Na najvišji vrh Španije! 

Nacionalni park Parque nacional del Teide je pod UNESCO zaščito svetovne dediščine, njegov vulkan že dolgo več ne deluje, zato brez skrbi, je pa vseeno vreden vaše pozornosti. To je namreč tudi najvišji vrh Španije, ki stoji na sredi otoka.

Na karneval! 

V Santa Cruzu slovijo po Kanarskem karnevalu, ki mu lahko brez pretiravanja rečemo, da konkurira tistemu v Rio de Janeiru. Nič za to, če boste tam kakšen drug datum, zabava na Tenerifih se najde vsak del leta!

Kje je lava?

V mestu Garachico boste našli naravne skalnate bazenčke, ki so primerni za kopanje in so nastali zaradi vulkanskega delovanja. Mesto je leta 1706 za las ušlo vulkanskemu uničenju, še vedno pa lahko vidite poti, kjer je tekla lava.

Letalske karte preverite TU (cene se spreminjajo)

Foto: Shutterstock

Pred skokom na Tenerife preberite še:

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.