Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Iščete idejo za fotogeničen izlet v naravo? Tolminska korita so najnižja in ena najlepših vstopnih točk v Triglavski narodni park, ki jo priporočamo vsem izletnikom, ki radi zadihajo ob turkizni vodi in se ob tem tudi malo razgibajo.

Tolminska korita je skupno ime za korita Tolminke in Zadlaščice, ki so ena najveličastnejših naravnih znamenitosti na Tolminskem. Krožna pot vodi skozi divja korita Tolminke in Zadlaščice, ki se med seboj zlijeta v edino sotočje v koritih na ozemlju Slovenije. Sotočje je s 180 metri nadmorske višine tudi najnižja točka Triglavskega narodnega parka.

Pot ni težka, vseeno pa se tja nikar ne odpravite brez športne, oziroma pohodniške obutve, saj so – sicer urejene – poti ob vodi ponekod precej spolzke, ponekod zahtevajo tudi nekaj vzpona, pa tudi sicer je dobra opora ključna za takšen izlet v naravi. Novost je enosmerni ogled Tolminskih korit z vstopom pri blagajni. Letos so uvedli tudi omejitev obiska, zato boste pot lahko prehodili brez večje gneče. V posameznem terminu je vstop omogočen določenemu številu obiskovalcev, zato vam priporočamo, da si rezervacijo termina zagotovite z nakupom vstopnice vnaprej. Vstopnico lahko kupite na TEJ povezavi in na blagajni vstopne točke v Tolminska korita.

SVETOVNI DAN TURIZMA – brezplačno vodenje in vstop v Tolminska korita ter slap Kozjak

Kako si ta slovenski biser ogledati brezplačno? 27. septembra 2024, na Svetovni dan turizma, bodo obiskovalce pocrkljali z brezplačnimi vodenimi ogledi Tolminskih korit in slapa Kozjak. V Tolminskih koritih bodo na voljo trije brezplačni vodeni ogledi (ob 9.30, 11.30 in 15.00). Zborno mesto je pred vstopno točko v Tolminska korita, ogled pa traja 2 uri.

Katere so največje zanimivosti, na katere boste naleteli v Tolminskih koritih?

Termalni izvir

Skozi Tolminska korita vodi dobro označena krožna pot, zato ni bojazni, da bi katero od znanih zanimivosti pomotoma izpustili. Ob poti najdete tudi informacijske table, ob plačilu vstopnine v korita pa boste prejeli tudi mapo, po kateri se lahko lažje orientirate.

V turkizni vodi, ki niti poleti ni tako topla, da bi si v njej želeli zaplavati, najdete tudi termalni izvir, kjer se povprečna temperatura giba med 18,8 in 20,8 stopinj Celzija. Ta je ena prvih točk na vaši poti, najdete ga pri jami pod Hudičevim mostom.

Medvedova glava

Ena tistih zanimivosti, ki ste jo zagotovo že ujeli na kakšni fotografiji, je Medvedova glava. V resnici ne gre za pravega medveda. To je pravzaprav velika skala, ki se je zagozdila med stene kanjona Zadlaščice. Njena oblika spominja na medvedovo glavo, zato se je je prijelo takšno ime. Najdete jo nekje na sredi poti skozi korita, potem ko se vzpnete prek nekaj ne preveč napornih stopnic.

Hudičev most 

Hudičev most boste opazili že kmalu ob vstopu v Tolminska korita, a se morate do njega najprej vzpeti skozi celotno krožno pot. Ta se namreč dviga vrtoglavih 60 metrov nad reko Tolminko.

Dantejeva jama

Proti končni postaji krožne poti korit najdete še eno zanimivost. Dantejeva jama je svoje ime dobila po pesniku Danteju Alighieriju, sicer pa jo poznamo tudi kot Zadlaško jamo. Prvih nekaj metrov vanjo lahko pokukate tudi brez vodiča, naprej pa le v spremstvu in z opremo, saj se rov zoža in stemni, pa tudi tla so precej nepredvidljiva in neravna.

Kje parkirati?

Avto pustite na parkirišču P1 ob vstopni točki (plačljivo od Velikonočne nedelje do 30. 9.) ali parkirišču P2 ob cesti Tolmin–Zatolmin. Od P2 vodi do vstopne točke lahka pešpot (15 min), v glavni poletni sezoni je s P2 organiziran tudi brezplačni prevoz. Namen organiziranega prevoza je razbremenitev ceste iz Zatolmina in prenapolnjenega parkirišča v Tolminskih koritih.

Na t’minsko ali tolminsko friko

Frika je tradicionalna jed, značilna za zgornje Posočje, izvira pa iz sosednje Furlanije – Julijske krajine. In če ste že na teh koncih, jo morate obvezno poskusiti. Frika je skozi zgodovino dobivala vedno več sestavin in različnih kombinacij. Ta tradicionalna pastirska oziroma gozdarska jed je v osnovi narejena iz dveh glavnih sestavin: krompirja in sira. Res odlično pripravi gospa Verica v Okrepčevalnici Tolminska korita, ki jo najdete tik ob vhodu v ta naravni biser. Mimogrede, imajo tudi odlične postrvi na žaru in kobariške štruklje!

A vrnimo se k friki. Domačini najraje uporabijo staran sir – najpogosteje je to Tolminc –, poleg krompirja pa lahko dodajo še jajca, svinjsko mast, tudi koščke pancete ali pršuta … Receptov in različic je nešteto, saj ima vsaka vas ali domačija svojega. Jed so včasih uživali za krepčilni zajtrk ali malico, danes pa se postreže kot samostojna jed. Popolno pripravljeno friko razrezano na enake kose postrežejo na velikem krožniku ali kar leseni deski. Pa dober tek!

Foto: Maja Fister

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos

Oddih v dolini turkizne Soče: Hotel Dvorec v Tolminu (tudi za novo leto)

Tolmin je naselje na pomolu med rekama Sočo in Tolminko in ponuja eno najbolj pestrih palet razgledov in dogodivščin.

Tolmin je zaradi pestrega poletnega dogajanja na sotočju turkizne Soče in Tolminke znan tudi kot festivalsko mesto na pragu Julijskih Alp. Vsako leto namreč gosti živahen utrip glasbenih, plesnih in športnih festivalov. Je tudi največje naselje in upravno središče Doline Soče, vsekakor pa ponuja ogromno zanimivosti za vse okuse.

Od festivalov do zgodovinske in kulturne dediščine

Če ste ljubitelji zgodovine in kulturne dediščine, si oglejte Tolminski muzej ter bližnjo Javorco s cerkvico sv. Duha, ki je bila v letu 2006 uvrščena na seznam evropske dediščine.

Lahko greste tudi na voden ali samostojen ogled Kolovrata – muzeja I. svetovne vojne na prostem. Ali pa po Kobariški zgodovinski poti z obiskom Kobariškega muzeja, Kostnice in Tonocovega gradu. In do slapu Kozjak!

Do Tolminski korit in Mosta na Soči

Tolmin ima tudi znamenita in fotogenična Tolminska korita, ki so najnižja vstopna točka v Triglavskem narodnem parku.

Lahko greste tudi na voden ogled Dantejeve jame v spremstvu jamskega vodnika. V okolici obiščite Most na Soči in zaveslajte po smaragdnem jezeru. Tolmin in Most na Soči namreč povezuje akumulacijsko jezero, hkrati pa sta med najpomembnejšimi železnodobnimi najdišči v tem delu Evrope. Tura Tolmin – Most na Soči je odlična tudi za kolesarski izlet – če nimate svojega, jih v okolici tudi izposojajo.

Obiščite tudi alpsko vasico Čadrg, kjer na kmetijah ohranjajo stoletno tradicijo sirarstva, razgledno Šentviško planoto ali pa se z muzejskim vlakom podajte po stari železnici skozi Baško grapo.

Ideja za nočitev: Hotel Dvorec v Tolminu

Dolina Soče je zaradi svoje oddaljenosti in števila zanimivosti vsekakor vredna večdnevnega obiska. Priporočamo nočitev v Hotelu Dvorec, ki leži v osrčju doline Soče, v Tolminu, na lahko dostopni lokaciji v jedru mesta. Nudi udobno namestitev v prenovljenih, prostornih in modernih sobah. Dan začnete z bogatim lokalnim zajtrkom in končate z odlično večerjo, vmes pa raziskujete idilične kraje. Hotel Dvorec ima 58 prostornih sob s 150 ležišči. Večina sob je bila pred kratkim popolnoma prenovljena. Na željo gostov lahko dodajo otroško posteljico, ki je na voljo v hotelu.

Megabon ponudba: oddih v Hotelu Dvorec v Tolminu – več TUKAJ (klik)

Tu lahko pričakate tudi novo leto

Zima v dolini ima tudi svoj čar z najlepšimi sončnimi zahodi na grebenu Kolovrata. Prihaja tisti del leta, ko se bomo začeli spraševati o načrtih za novo leto. Hotel Dvorec ima že odprte tudi rezervacije za zadnji teden v letu – več o novoletni ponudbi preverite TUKAJ.

Pohodništvo z imenitnimi razgledi

V bližini Tolmina se odpirajo številne pohodne poti z razgledi. Kozlov rob, Mengore, Senica, Kobilja glava, Kobala in Kolovrat, ki ima pozimi tudi sankaško progo! V bližini Kobarida pa Tonocov grad, Stol, Matajur, planina Zaprikaj …

Kmečki turizmi, ki jih obiščite v okolici

Obisk kmečkega turizma je nujna postojanka za pravo lokalno doživetje. Priporočajo Kmečki turizem Pri Flandru, Ranč Pelance za jahanje konjev, Kmetijo Široko za razglede in kulinariko. Vsekakor v okolici Tolmina preiskusite tudi kakšno degustacijo sirov, na Jelenov breg pod Matajurjem pa se podajte na kmečki turizem, kjer lahko hranite domače in divje živali.

Turistična kmetija Pri Flandru

FOTO: Megabon, Dolina Soče/Hotel Dvorec, Maja Fister

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Obožujete sir in krompir? Potem morate v Tolmin na kmečki praznik!

Ste že slišali za Frika Fest? Tolmin bo ta oktobrski konec tedna še posebno lepo zadišal po krompirju in siru. Čas je za friko!

V Tolminu bo 6. in 7. oktobra veselo. Na ta vikend se letos simbolično vračajo pastirji z visokogorskih pašnikov, kjer so v majhnih skupnostih na planinah vse poletje sirili mleko, medtem ko je živina na prostem zobala najboljše rastje med Alpami in Mediteranom.

“Wheeeej!”

“Wheeeej”, zakličejo pastirji kravam v čredah, ki jih poznajo po imenih in značajih. Tradicija živih planin v Posočju je stara tri tisočletja. Ves ta čas tiktaka za pastirje in izdelovalce sira naravni koledar. Ob koncu junija se živina že pase na višjih planinah. Tam pastirji in mlekarji ostanejo do začetka oktobra, ko se cikel zaključi. Selitev živine v hleve se zgodi šele ob prvem snegu. Sir in skuta, to naša sta aduta, se pogosto sliši v Dolini Soče, kjer so mlečne dobrote na mizi vsak dan. Tolminski kravji sir – Tolminc ter albuminska skuta in bovški ovčji sir so najbolj prepoznavni lokalni proizvodi.

Kmečki praznik in Frika Fest!

Tolminci so tradicionalni Kmečki praznik povezali še s praznikom posoške specialitete frike in oboje združili v FrikaFest. Na dvodnevnem dogodku bo mogoče okusiti edinstvene sire Doline Soče na čelu s Tolmincem, ki je med najbolj prepoznavnimi slovenskimi avtohtonim siri.

V soboto se bodo tolminske ulice napolnile s stojnicami lokalnih izdelkov, pridelkov ter lokalnih dobrot. Festival obljublja pestro dogajanje za obiskovalce vseh starosti. Na parkirišču za Kinogledališčem boste lahko občudovali razstavo kmetijske mehanizacije za spravilo sena nekoč in danes ter spoznali avtohtone pasme plemenske živine. Za najmlajše bo poskrbljeno z obiskom ponijev ranča Pelance, medtem ko se bo ob 11. uri odvijala avkcija goveda. Glasbeni center harmoNIKA bo gostil srečanje harmonikarjev, medtem ko vas bo Tminska kmetija popeljala v svet avtohtonih pasem. Popoldne bo zaznamovala glasbena skupina BLEFERJI.

Frika kot se šika!

Ljubitelji kulinarike pa že komaj čakajo tradicionalno tekmovanje v pripravi frike, kjer boste sodniki tekmovanja prav vi. Poskusite različne firke in izberite za vas najljubšo. Frika je tradicionalna jed, značilna za zgornje Posočje, izvira pa iz sosednje Furlanije – Julijske krajine. In če ste že na teh koncih, jo morate obvezno poskusiti. Frika je skozi zgodovino dobivala vedno več sestavin in različnih kombinacij. Ta tradicionalna pastirska oziroma gozdarska jed je v osnovi narejena iz dveh glavnih sestavin: krompirja in sira.

Domačini najraje uporabijo staran sir – najpogosteje je to Tolminc –, poleg krompirja pa lahko dodajo še jajca, svinjsko mast, tudi koščke pancete ali pršuta … Receptov in različic je nešteto, saj ima vsaka vas ali domačija svojega. Jed so včasih uživali za krepčilni zajtrk ali malico, danes pa se postreže kot samostojna jed. Popolno pripravljeno friko razrezano na enake kose postrežejo na velikem krožniku ali kar leseni deski. Pa dober tek!

FOTO: 2Lindens Photography

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Še več idej za oddihe na krompirjeve počitnice najdete TUKAJ

Ideja za hedonističen oddih v raju ob smaragdni Soči

V Triglavskem narodnem parku sredi neokrnjene narave najdete Residence Sočo, romantičen kotiček ob robu gora, kjer se čas ustavi. Ste za oddih v raju?

Oddih v raju, sredi Triglavskega narodnega parka, združuje tradicijo in sodobno oblikovanje. Residence Soča je novo naselje z edinstvenimi apartmaji, v katerih poleg spalnice, kopalnice in polno opremljene kuhinje dobite še kup sladkorčkov. Na primer paket naravne kozmetike za osebno higieno. In pa …

Nočitev s savnanjem, masažo in košaricami dobrot

TU čaka ponudba za oddih, ki poleg nočitve že vključuje uporabo zunanje savne in masažne kadi, pa tudi 30-minutno masažo v udobju apartmaja. V njem vas ob prihodu pričaka steklenica roseja in košarica s sadjem, med gostovanjem pa vas pocrkljajo še s košarico lokalnih dobrot, ki jih lahko spakirate v košaro za piknik in malicate na prostem. Gostje apartmaja dobijo tudi paket sestavin in recept za pripravo lokalne jedi.

Raziskovanje okolice s kolesom ali peš

V Megabonovo ponudbo je poleg nočitve že vključen tudi najem električnih koles za raziskovanje okolice. Posodijo pa vam tudi pohodniške palice ter vas opremijo z nasveti za pohodniške ture po vaši meri.

Bovec je oddaljen slabih 12 kilometrov. Residence Soča tako ponuja popoln oddih za vse tiste, ki se želite umakniti vrvežu “slovenske prestolnice adrenalina” in biti še vedno dovolj blizu vsem razburljivim aktivnostim, ki jih le-ta ponuja. 

Izleti v čaroben kraj skozi vse leto 

Ko se poslavljamo od poletja, lahko že malo sanjarimo o zimski idili. Zasnežene gozdne stezice, tišina alpskega gozda in magična smaragdna reka … Po dnevu, polnem raziskovanja, pa razvajanje z vrhunsko kulinariko in prvovrstnimi vini, sprostitev v savni ter masaža v dvoje v objemu vašega apartmaja.

Ideje za potepanja ali krpljanje v primeru snega: dočakajte sončni vzhod (ali zahod) na dvatisočaku, napolnite baterije v čarobnem Šunikovem gaju, pozabljeni zaselek Lemovje, edinstven prelet Julijskih Alp in doline Soče.

Megabonovo ponudbo za oddih v Residence Soča najdete TUKAJ – klik.

FOTO: Residence Soča, Megabon

PREBERITE ŠE: Kranjska Gora in top 10 stvari, ki jih morate doživeti v okolici

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Most na Soči: turkizni razgledi, ki jih morate doživeti še letos

Tokrat smo se potepali po dolini Soče, kjer nas je očaral kraj, ki marsikoga zmede že s svojim imenom. Most na Soči je strjeno naselje na sotočju Soče in Idrijce, znano pa je predvsem po (sicer umetnem) jezeru, ki se lesketa v edinstveni barvi Soče.

Most na Soči je naselje, kjer kraljuje čudovito jezero, ki ponuja številne aktivnosti. Ob bregovih jezera so številne sprehajalne poti, priporočamo pa, da se zapeljete tudi po samem jezeru. Akumulacijsko jezero je nastalo leta 1938 za potrebe hidroelektrarne Doblar. Jezero je dolgo 7 kilometrov, največja globina znaša 32 metrov. Na najširšem delu, pri Mostu na Soči, doseže širino 600 metrov. Most na Soči pa je znan tudi po arheoloških ostalinah iz bronaste in železne dobe ter rimskega imperija.

Do kraja Most na Soči lahko pridemo iz več smeri. Iz Nove Gorice, Bovca in iz Idrije, pa tudi prek Podbrda ali Cerknega (klik za idejo za izlet v Cerkno in do bolnice Franja). Če ne po cesti, pa lahko do Mosta na Soči pridete tudi z vlakom – in to takšnim, na katerega gre tudi vaš avto! Iz Bohinjske Bistrice do železniške postaje Most na Soči namreč vozi tudi avtovlak (več TUKAJ), kar je prav posebno doživetje. In kaj vse lahko počnete, ko ste enkrat tu?

SUPanje po jezeru 

Najbolj idiličen razgled na Most na Soči boste ujeli prav z jezera. Po njem se lahko zapeljete s SUP-om, pa tudi s kajakom ali kanujem.

Po sprehajalnih tematskih poteh

Najbolj priljubljeni poti po Mostu na Soči sta kulturnozgodovinska pot “Čez most po modrost” in vodno-energijska pot “Na Most po krepkost”. Mimogrede, Most na Soči je poleg drugih pešpoti odlično izhodišče tudi za kolesarske poti v okolici.

Z ladjo Lucija do sotočja Tolminke in Soče 

Bi šli na plovbo po smaragdni reki Soči in prisluhnili zgodbam in legendam kapitana Deana? Ladja Lucija pluje v dveh smereh – proti elektrarni Doblar (smer jug) in do sotočja reke Tolminke in Soče (smer sever). Plovba v vsako smer traja eno uro. Vozovnica za odrasle stane 10 evrov, za otroke do desetega leta 5 evrov, če na ladji naročite kosilo, boste za ceno ene vozovnice pluli na oba dela jezera – skupaj okoli 2,5 ure. Na ladji je v običajnih razmerah prostora za 104 potnike. Točko, kjer se lahko vkrcate nanjo, najdete blizu parkirišča pod Modrejem. Med tednom rezervacija ni potrebna, priporočamo pa jo za soboto in nedeljo za plovbe ob 11.00 in 12.30 uri. Več podrobnosti najdete TU.

Ribolov

Jezero je tudi pravi raj za ribiče. Najznačilnejša riba je avtohtona soška postrv. V jezeru plavajo še lipani, potočne postrvi, križanci med soško in potočno postrvjo ter šarenke.

Kam na kosilo?

Najbolj idiličen razgled med srkanjem vina boste zagotovo našli v Penzionu Šterk, ki za goste skrbi že več kot tri desetletja. Priporočamo, na sedete na teraso, ki odpira pogled na sotočje Soče in Idrijce in uživate v enem lepših razgledov na turkizno vodo. Njihova specialiteta je – kakopak – postrv. Mimogrede – imajo tudi sobe in glamping hiški, vrt z bazenom in sprejemajo tudi turistične bone. V srcu mesta najdete še picerijo Jezero, kjer imajo poleg pic tudi odličen sladoled. Hladno pivo z imenitnim razgledom na jezero in vršace v ozadju pa najdete v Frnaži ob šotorišču Senca pred vasjo Modrejce.

Po razgled do cerkve nad mestom

Poleg razgledov s samega jezera se lahko iz središča mesta po stopnicah in klancu povzpnete skozi naselje do cerkve sv. Lucije. V njej najdete freske Toneta Kralja. Pot nato nadaljujete mimo osnovne šole, kjer je tudi arheološki muzej. V naslednjem križišču sledite tabli na levo do cerkve sv. Mavra, od koder se odpira krasen ragled na jezero. 

Ne spreglejte skulptur

V okviru prireditve Noč na jezeru poteka tradicionalna mednarodna slikarska kolonija v sodelovanju z Združenjem Slovenske izseljenske matice. Nekatera dela si lahko ogledate kar ob jezeru, saj krasijo urejene sprehajalne poti okoli njega.

Dogodki, ki jih je vredno ujeti 

Most na Soči je kljub majhnosti lahko prav živahno mesto. Vodna hiša se ob večerih prebudi v soju luči, tu pa se odvijajo različni koncerti, gledališke predstave, ko pade noč, pa se jezero pogosto prelevi tudi v kino na prostem! Vse aktualne dogodke najdete TUKAJ ali na Facebook strani Turističnega društva Most na Soči (tu).

Podaljšan oddih do Tolmina, Kobarida in Bovca

Če ste že v teh koncih, priporočamo, da kakšen dan raziskujete tudi bližnji Tolmin. Tu vas bo očaral sprehod po slikovitih Tolminskih koritih. Če pot nadaljujete do Kobarida, priporočamo gurmansko kosilo v Hiši Polonka in sprehod do slapu Kozjak. Na poti do tja pa še obvezna fotografija na Napoleonovem mostu čez sotesko reke Soče. Po njeni dolini pridete tudi do Bovca, kjer vas prav tako čaka kup adrenalinskih dogodivščin – priporočamo zipline ali spust po brzicah!

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Ideja za izlet: Z avtovlakom iz Bohinjske Bistrice v Most na Soči

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Tolminska korita in odličen način, kako do brezplačne letne vstopnice

Tolminska korita je skupno ime za korita Tolminke in Zadlaščice, ki so ena najveličastnejših naravnih znamenitosti na Tolminskem.

Ste že obiskali Tolminska korita? Krožna pot vodi skozi divja korita Tolminke in Zadlaščice, ki se med seboj zlijeta v edino sotočje v koritih na ozemlju Slovenije. Sotočje je s 180 metri nadmorske višine tudi najnižja točka Triglavskega narodnega parka. Obisk priporočamo vsem izletnikom (z dobro obutvijo!), ki radi zadihajo ob turkizni vodi in se ob tem tudi malo razgibajo.

Korita so trenutno zaprta, z dobrim delom pa si lahko zagotovite brezplačno letno vstopnico!

Obiski Tolminski korit trenutno sicer niso dovoljeni, zato bodo izleti še malo počakali. Lahko pa jih obiščete kot prostovoljci, ki jim ni vseeno za lepote naše narave. Kako?

Tako, da se v petek, 26. marca 2021 pridružite čistilni akciji! Čistilna akcija Tolminskih korit bo potekala od 15h do 18h, zbor prostovoljcev pa bo ob vstopni točki v Tolminska korita. S seboj prinesite orodje, na zbirnem mestu pa prejmete vrečke in rokavice. Vsi udeleženci prejmejo letno vstopnico za vstop v Tolminska korita!

Na čistilno akcijo se prijavite prek e-naslova: info.tolmin@dolina-soce.si, in sicer do četrtka, 25. marca do 12h. V primeru močnega dežja čistilna akcija odpade.

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: Izlet v idilo: V osupljiva Tolminska korita in na t’minsko friko

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

Dolina reke Soče in 4 razlogi, zakaj je to jesen vredna obiska

Poletje se izteka, a dolina reke Soče ne gre nikamor. Raziskovanje slovenskih naravnih biserov je tudi po poletnih oddihih fotogenično, ko se tuji turisti odpravijo nazaj prek meja, pa dogajanje v dolini Soče še ne potihne.

Dolina reke Soče poleg naravnih lepot to jesen ne bo počivala. Tam se bodo v septembru in oktobru odvili številni športno-rekreativni dogodki, vodeni pohodi in gastronomski festivali. Kam na izlet?

Bovec maraton: 14. september 2019

Bovec Maraton je s trasami ob smaragdni Soči in po skritih kotičkih Bovške zagotovo eden najlepših in zares uživaških tekov. Bovec maraton tako ni klasičen maraton, kakršne prirejajo v velikih mestih, temveč ponuja nekaj več. Tek prek visečih mostov in po naravnih poteh – skorajda polovica trase je makadamska podlaga. Maratonci bodo obtekli celo bovško kotlino, od Bovca prek Žage do Srpenice in Loga Čezsoškega do Čezsoče, od koder jih bo pot vodila do Jablanc v soško dolino in dolino Lepene, od tam pa se bodo vračali proti Kal-Koritnici, prek Kolovrata skorajda pod trdnjavo Kluže, kjer bodo prečkali reko Koritnico in nadaljevali v smeri Bovca. Več o maratonu in prijavah – tu.

 

Festival pohodništva: 20. september – 20. oktober 2019

V septembru in oktobru, najlepših mesecih za pohode, v Dolini Soče vsako leto organizirajo Festival pohodništva. Lepote narave in spomenike preteklosti lahko odkrivate pod vodstvom izkušenih vodnikov. Podroben program pohodov lahko preverite TU.

Jestival v Kobaridu: 5. oktober 2019

Na osrednjem trgu v Kobaridu bodo ponujali lokalne jedi, odvijale se bodo delavnice in predavanja, vse skupaj pa bo požlahtnila dobra kapljica slovenskega vina ali lokalnih piv in izbrana glasba. Na Jestivalu se bodo predstavile lokalne restavracije in turistične kmetije s ponudbo lokalnih in tradicionalnih dobrot med katerimi vedno kraljujejo Kobariški štruklji. Tam bodo tudi lokalni ustvarjalci s pestro ponudbo unikatnih izdelkov.

Frika Fest – kmečki praznik v Tolminu: 12. oktober 2019

Vsaka vas in celo vsak posameznik ima svoj recept in pristop za pripravo frike. V Tolminu lahko 12. oktobra degustirate in izberete svojo najljubšo!

Foto: Shutterstock

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.