Ideja za nastanitev: antična toskanska vila z bazenom

Toskana je ena najbolj znanih in priljubljenih regij v Italiji, ki jo izjemno radi raziskujemo tudi Slovenci. Kaj pa, če bi bil vaš dopustniški dom tokrat antična toskanska vila z bazenom?

Obisk Toskane ponuja bogato mešanico kulture, zgodovine, naravnih lepot in kulinaričnih užitkov, kar jo naredi za eno najbolj privlačnih destinacij na svetu. Zagotovo ste že kdaj ujeli razglednico, iz katere vas med toskanskimi griči pozdravlja kakšna toskanska vila z bazenom, ki odpira krasne kulise na oljčne nasade.

Tokratna ideja za nastanitev je antična toskanska vila, ki stoji na posestvu Tenuta La Bandita. Leži na toskanskem podeželju, v slikoviti pokrajini blizu mesteca Sasseta. Tenuta La Bandita je toskanska vila iz 18. stoletja, ki ima svojo dušo. Sobe so opremljene z antičnim pohištvom, ki daje vtis, kot da ste se zbudili v nekem povsem drugem stoletju.

Vila ponuja enkratno doživetje na toskanskem podeželju, ima pa tudi krasen zunanji bazen, kjer se lahko ohladite v vročih poletnih dneh. Obkroža jo slikovita pokrajina, ki odseva mir in spokojnost. Na 35 hektarih posesti si boste lahko odpočili od vsakdana in se sprehodili med oljkami in kostanji. Všeč pa vam bo tudi njihov bogat zajtrk, ki ga gostom postrežejo izjemno prijazni gostitelji.

Posebno ponudbo za oddih v vili Tenuta La Bandita tokrat ujamete na Megabonu – TU.

Do morja, drugih toskanskih mestec ali naravnih termalnih vrelcev

Obkrožala vas bo Toskana v vsej svoji lepoti. Vse najlepše, kar ima ponuditi, je oddaljeno le za streljaj. V okolici najdete tudi Terme di Sassetta. Obisk termalnih vrelcev La Cerreta je odličen način za sprostitev. Te naravne toplice ponujajo sproščujoče kopeli v mineralni vodi, ki ima zdravilne lastnosti. Če imate srečo, da obiščete Sassetto med lokalnim festivalom, boste lahko doživeli tradicionalne plese, glasbo in obrede. Sicer pa je kraj tudi odlično izhodišče za izlet do morja ali drugih slikovitih toskanskih mestec.

Terme La Ceretta

Uživajte v pristni toskanski kuhinji v kakšni od lokalnih restavracij. Poskusite jedi, kot so domače testenine, mesne specialitete in lokalna vina. Vsekakor pa obiščite tudi bližnje vinograde in vinske kleti ter uživajte v degustacijah, kjer boste spoznali in okusili vrhunska toskanska vina.

FOTO: Megabon, Tenuta La Bandita

Preberite še: Toskana in čudovite naravne terme, ki so povsem brezplačne

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Popoln romantičen SPA oddih med vinogradi: Sibon wine & spa resort

Ko iščemo najbolj romantične oddihe na svetu, ne smemo pozabiti, da smo med srečneži, ki imajo nekaj najlepših romantičnih destinacij tik pred nosom. Prlekiji pravimo tudi “slovenska Toskana”, a je v resnici še bolj pristna, neokrnjena, prijazna, lepa in sproščujoča. Sploh, če za oddih izberemo popolno namestitev kot je Sibon wine & spa resort.

Sibon Wine & Spa Resort v Jeruzalemu je ultimativna romantična destinacija za pare, ki iščejo luksuz, mir in sprostitev. S svojimi elegantnimi sobami, vrhunskim spa centrom in neverjetnimi razgledi ponuja popolno nastanitev za romantičen oddih, ki bo še dolgo ostal v spominu.

SPA med prleškimi vinogradi

Sibon Wine & Spa Resort, potopljen v mir in tišino prleške narave, je popolna mešanica tradicije in sodobnosti. Eleganten sodoben dizajn hotela se brezhibno zlije s tradicionalnimi lesenimi tramovi, obokanimi stropi in osupljivimi opečnimi zidovi.

Potem ko je po obsežni prenovi spet odprl svoja vrata aprila 2022, so novembra ponudbo dobrega počutja dopolnili še z novim SPA centrom, ki obsega 180 m2 notranjih površin in 200 m2 zunanjih površin. Vroče kadi in zimski vrt s panoramskim pogledom na vinograde bodo poskrbeli za sprostitev od vsakdanje naglice. 

Foto: Megabon

Sodobno opremljene sobe, idealne za romantiko

Sobe v Sibon Wine & Spa Resortu so prostorne in elegantne. Parom nudijo popolno zavetje za romantičen oddih. Vsaka soba je sodobno opremljena, vključno z hitrim internetom, satelitsko televizijo in klimatsko napravo, tako da lahko pari ostanejo povezani in njihovo zavetje udobno ves čas bivanja.

Nekatere sobe vključujejo tudi kad, ki poskrbi za dodatno romantiko. V vseh prostorih prevladuje les, kar sobam daje sodoben, a starodaven pridih.

Razvajanje brbončic s hrano in vinom

V sklopu resorta deluje restavracija, kjer izkušeni chefi prisegajo na sveže sestavine lokalnih pridelovalcev. Zjutraj vas bo prebudil skrbno pripravljen domač zajtrk, za kosilo in večerjo pa si lahko privoščite izjemne degustacijske menije ali okusne jedi po izbiri. Poskrbljeno je za vse od predjedi do sladice.

V resortu je možna tudi vinska degustacija, ki vključuje nekatera najboljša svetovna vina. Čudoviti razgledi ponujajo popolno ozadje za romantično večerjo, degustacijo vina in pogovor.

Romantična destinacija za vse okuse

Sibon Wine & Spa Resort je popolna destinacija za vse vrste parov. Če imate radi aktiven dopust, vam prleški hribčki ponujajo neskončne poti za sprehode in kolesarjenje. Za tiste, ki najbolj potrebujete popolno sprostitev, bo poskrbel spa center. Za gurmane je poskrbljeno od nog do glave. Če se navdušujete nad kulturo in zgodovino, pa obiščite center Jeruzalema ali pa raziščite širše Pomurje. 

Če iščete popolno destinacijo za naslednji romantičen oddih, vas Sibon Wine & Spa Resort ne bo razočaral. Smo preizkusili iz prve roke!
Ugodno ponudbo najdete TUKAJ

 

Foto: Anja Oman

PREBERITE ŠE: “Življenje je prekratko, da bi hodila v službo, ki naju ne veseli.” – Gremo jest #INTERVJU

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

POTOPIS: Toskana in potovanje z otrokom od a do ž

Preden (virtualno) skočimo v Toskano in pokažemo, kako lepo je lahko potovanje z otrokom, naj se ti najprej predstavimo. Smo tričlanska družina – mami Nastja, oči Luka in že skoraj dve leti star otrok Liam. Na instagramu imamo svoj profil Travel2CatchMemories.

Z Luko sva zelo rada potovala že pred Liamom, kar se z njegovim prihodom ni spremenilo. Spremenile so se samo destinacije, ki jih izbereva tako, da se vprašava, kje bi najbolj užival on, na koncu pa imamo zaradi tega vsi čudovit dopust. Jaz ne bi bila jaz, če ne bi imela že v nosečnosti pripravljenega seznama želja, kam bi šli na potovanje z otrokom. In na vrsto je prišla Toskana.

Kdaj je najboljši čas za obisk Toskane?

Toskana ima v vsakem letnem času svoj čar. Spomladi se narava prebudi in je ujeta v čudovite zelene barve. Prav tako je poleti vse bujno in v svoji lepoti zažarijo sončnice. Jeseni se vse skupaj pomiri, veliko je zemeljskih odtenkov, manj turistov, a še vedno zelo lepo. Mogoče bi za potovanje z otrokom bolj priporočili pomlad in jesen, kot pa poletje. Predvsem zaradi vročine, v kateri je že tako težje raziskovati mesta, avto se pregreva, z otrokom pa je še toliko težje.

5 najbolj fotogeničnih lokacij in njihove koordinate

Cipressi di San Quirico d’Orcia (43.063886, 11.558820)

Agriturismo Poggio Covili (43.0219602, 11.636860)

Agriturismo Baccoleno (43.200311, 11.589751)
kapelica Vitaleta (43.071013, 11.634670)

Mesta, ki jih je vredno obiskati + restavracije

*Prvih pet lokacije tokrat nisva obiskala. V Pisi in Firencah sva bila že enkrat prej, Volterra pa je bila malenkost predaleč od naše lokacije in sva si jo pustila za naslednjič. Prav tako nismo obiskali naravnih kopališč, kot sta Bagni di San Filipo in Saturnia.
– Pisa
– Firence
– Volterra
– Bagni di San Filipo
– Saturnia (več o tej sanjski lokaciji si preberite TUKAJ)

*
– Castiglion d’Orcia – Il Cherchio delle Streghe (lep razgled, veliko jedi s tartufi)
– Siena – Osteria il Carroccio (odlična hrana, blizu glavnega trga)
– San Gimignano – Mandragola (dobra hrana, ni pa presežek, ima lep vrt), Il Cepo Toscano (želeli smo iti tudi sem, a je bilo v četrtek zaprto)
– San Quirico D’Orcia – Ristorante Da Ciacco (odlična hrana), Ristorante Fonte Alla Vena (jo hvalijo, nisva poskusila)
– San Giovanni – Osteria delle Crete (tradicionalna toskanska kuhinja, v sezoni je poudarek na tartufih)
– Pienza
– Montepulciano – Osteria del Borgo (lepa terasa z razgledom)
– Montalcino – Re di Macchia (odlična hrana, je se samo notri, nimajo vrta)
– Monticchiello
– Bano Vignoni – Bistrot Languorino (dobra hrana, lepa terasa)

Dobro si je zabeležiti

Večina restavracij je odprtih vsak dan od 12.00 – 14.30, nato se odprejo šele zvečer med 19.00 in 19.30. Priporočam, da vsaj preden pridete, pokličete in si mizo rezervirate. Še toliko bolje, če to storite že en dan vnaprej. Restavracije so en dan na teden zaprte, imajo različen dan, nekatere ob torkih, druge ob sredah, nekatere tudi ob četrtkih.

Agroturizmi, ki jih priporočajo

– Agriristorante Il Pelo nell’uovo – lokacija je nekaj nekaj posebnega. Vtipkajte jo v google maps, ker je na iphone maps peljalo na napačno lokacijo. Prelep razgled. Ko prideš si misliš: »To je to?«. A ko sedeš in se dobro razgledaš, opaziš vse stole, ki so v urejenem kaosu razporejeni po vrtu, in ti je vse skupaj iz minute v minuto bolj všeč. Zelo je pristno, domače in opremljeno s stilom, hrana pa odlična.
– Il Rigo – treba je rezervirati vnaprej, jo hvalijo, sama tam nisva jedla.

Kako smo v Toskani izbrali prenočišče?

Priporočam vam, da lokacije ne iščete zadnji teden, tako kot mi, saj je izbor veliko slabši. Brskala sva in brskala, našla veliko dobrih stvari, a naju je vedno nekaj zmotilo. V načrtu sva imela, da bi lokacijo menjavali. A ko sva našla posestvo Agriturismo Pieve Sprenna, sva vedela, da je to to. Imelo je vse kljukice, ki sva jih želela zaradi otroka imeti. To pa so:

  • dobra lokacija (ta je bila resnično v osrčju Toskane, do večine mest smo potrebovali pol ure)
  • zajtrk, po možnosti tudi večerjo
  • bazen, po možnosti z naravno senco
  • živali (to je bil samo bonus)
  • naravo, da se Liam lahko čim bolj svobodno giblje
  • balkon ali terasa, da sva lahko zvečer v miru posedela ne da bi pri tem motila Liama pri spanju. Pred vhodom v apartma je bilo zunaj več sedišč in elektronska varuška je delovala ravno do tam. Ko sva kdaj večerjala v njihovi restavraciji, sva uporabila telefon in aplikacijo Luna, ki je javila, če se je kaj premikal.
  • normalna cena

In ko so imeli pogoj, da lahko pri njih spiva, če bomo ostali vsaj 7 noči, sva to vzela v zakup. Na koncu se je izkazalo za odlično odločitev, saj smo v preteklosti že imeli road trip, ko smo menjavali lokacijo in s tem izgubili veliko časa. Tudi Liam je v starosti, ko mu paše rutina in ker prenočišča ni menjaval, se je tu počutil zelo sproščenega in posledično ponoči tudi odlično spal.

CENE

Spanje: 100€ na noč/apartma + 10€ na osebo za zajtrk (za Liama 4€), če sva večerjala pri njih je bila večerja 30€ na osebo + pijača
Hrana: za 2x glavno jed, sladico, sok in vino smo dali v povprečju 50€ na obrok, torej med 100-150€ na dan/2 osebi + otrok
Bencin: 3 rezervoarji bencina
Skupaj cca: 2000-2500€ za dva odrasla + otrok (s tem, da si nismo nobenega obroka pripravili sami, čeprav smo imeli to opcijo v apartmaju)

POTOPIS – TOSKANA: Potovanje z otrokom

Pa se sprehodimo skozi naš potopis. Naj povem še, da smo si ta dopust vzeli zelo sproščeno in nismo imeli napisanega točnega načrta. Vedeli smo, katere kraje v okolici bi si radi ogledali, nato pa smo se sproti odločali kaj in kako. Tako, da če ima kdo na razpolago manj dni, se da vse to ogledati tudi v krajšem času.

#1. DAN: Ljubljana – Ferrara – Pieve Sprenna

Na naše popotovanje v Toskano smo se odpravili brez hitenja in samo pol ure kasneje kot smo načrtovali, kar je bil za nas že velik dosežek. Ob 11.30 smo že jedli sendviče, ki sem jih pripravila večer prej, na zadnji bencinski črpalki pred italijansko mejo. Za kosilo smo načrtovali postanek v mestecu Ferrara, v katerem še nikoli nisva bila.

Malo pred prihodom sem nam v eni restavraciji rezervirala mizo in ko smo ob 14.30 prišli do tja, so rekli, da je kuhinja že zaprta in bomo verjetno lahko jedli samo v McDonaldsu. Kar temo sva dobila na oči. McDonalds v Italiji, kjer je na voljo toliko drugih dobrot, res ni nekaj, kar bi si želela jesti. Prijazno sem natakarja vprašala, če mogoče pozna še kaj in spomnil se je restavracije, ki naj bi bila še vedno odprta – Quatro Angels, da boste vedeli, če boste kdaj v Ferrari zamudili čas kosila.

Po kosilu smo se počasi sprehodili skozi mesto do avta. Ferrara je s svojimi opečnatimi fasadami prav simpatična. Do našega prenočišča nas je čakalo še približno tri ure vožnje. Liam naju je zelo presenetil, kako dobro je zdržal pot. Zelo se je zamotil s tiho knjigo, ki ga nikoli prej ni preveč zanimala, pela sva pesmice, imel je monologe s svojim zajčkom in vožnja je minila. Ves čas sem mu tudi razlagala, da gremo v Toskano in da bo tam dobil najboljši »babyccino«.

.

Že ob samem prihodu na posestvo, kjer bomo prespali 8 noči, smo bili čisto navdušeni. Pred recepcijo nas je veselo pozdravil njihov kuža Artu, razgled s posestva pa se je razprostiral na vse strani. Apartma, ki smo ga dobili, je bil izjemno čist. Namestili smo se in se odpravili k njim na večerjo. Liam je bil odlično razpoložen. On s sokom, jaz z vinom sva nazdravljala s “čin-čin” in to mu je bilo blazno zabavno.

Kar naenkrat so mimo priskakljali zajčki. Noro, vsi smo bili čisto blaženi. Malo manj pa, ko nam je natakarica rekla, da naj obdržimo pribor, ker naj bi na vrsto prišla še glavna jed. Z Luko sva bila čisto polna že po predjedi in testeninah. Dogovorili smo se, da meso preskočiva, sladico pa sva komaj še spravila vase. Tako pač je v Italiji. Že prvi dan sem vedela, da se bom domov vrnila z nekaj kilogrami več.

#2. DAN: Buonconvento

Zbudili smo se v oblačno jutro. Zanimivo, da je zajtrk na voljo šele od 8.30. Ker smo bili že ob 8.00 pripravljeni, smo šli na sprehod po posestvu. Za hišo smo med hranjenjem ravno ujeli konje. Gospod, ki jih je oskrboval, je rekel, da bo danes malo slabše vreme, nato pa bo spet vroče. Povedal je tudi, da je bilo poletje nenormalno vroče, do 40°C in skoraj nič dežja, kar je zaskrbljujoče, če se bo tako nadaljevalo tudi v naslednjih letih.

Po zajtrku se je Liam zaigral na igralih. Zmagovalka je bila mini hiška, v kateri so imeli mini kuhinjo in številne igrače. Zunaj sta bili še mizica in klopca. Tu se je čez cel teden lahko igral ure, midva pa z njim nisva imela nobenega dela. Lahko sva samo sedela in ga opazovala.

Zaradi slabega vremena smo se odločili, da bomo danes še bolj na »izi« in si za kosilo izbrali majhno mestece, pet minut stran od nas – Buonconvento.  Ker je bila sobota, je bila odprta tržnica, kamor so domačini prišli opravit večje nakupe. Buonconvento je luštkano, čisto majhno mestece, obdano z obzidjem. Prečesali smo ga tako hitro, da smo na kosilo čakali že od 11.30 ure. »Chicken open at 12.00,« nam je dvakrat povedala prijazna natakarica. Kako simpatično. Nismo jedli piščanca, a pred 12.00 hrane vseeno nismo dobili.

Popoldansko spanje smo si privoščili kar vsi trije. Ko smo se zbudili, nas je pozdravilo sonce. Nadaljevanje dneva smo preživeli lahkotno, ob bazenu in na igralih.

#3. DAN: Montalcino – Cipressi di San Quirico d’Orcia – San Quirico D’Orcia – Bagno Vignoni

Dan smo začeli z ogledom mesta Montalcino. Gre za mesto s strateško lego na vrhu hriba in že vožnja do tja je bila zanimiva. Znano je po vinu Brunello di Montalcino, ki velja za prvo italijansko vino, ki si je pridobilo standard kakovosti D.O.C.G. kot dokaz plemenitosti ter čudovite nagnjenosti k staranju. S prve roke lahko povem, da je tudi zelo okusno.

Po krajšem sprehodu skozi mesto je ura odbila 12.00 in zavili smo v bližnjo restavracijo z dobro oceno na kosilo. Niso imeli terase, a ker je bilo vreme oblačno, nam je prav pasalo, da smo lahko jedli notri. Hrana je bila odlična. Testenin z ragujem doma ne jem skoraj nikoli, tu sem jih jedla že drugi dan zapored.

Siti in zadovoljni smo se počasi odpravili proti avtu. Zakaj počasi? Ker je Liam imel svoj tempo, vsakih nekaj metrov se je ustavil, stekel po svoje ali pa si ogledoval okolico. Vmes je še rahlo začelo deževati, nato pa je v istem trenutku posijalo še sonce. Ves utrujen je Liam skoraj takoj zaspal v avtu. Odšli smo »domov«, kjer je s spanjem nadaljeval, po počitku pa smo bili zopet pripravljeni za potep po novem mestu.

.

Na poti do San Quirico D’Orcia, smo opazili hrib s cipresami in nekaj avtov, ki so bili parkirani čisto ob cesti. Očitno so to tiste znane ciprese, ki so na kupu, na vrhu hriba pa so bile še tiste v krogu. Obrnili smo takoj, ko je bilo možno in šli nazaj. Bilo je veliko bolj vroče kot dopoldne in sonce je bilo še vedno močno, čeprav je bila ura že pol petih. Luka si je zamislil, da bi vse skupaj posnel z dronom in bi nato šli naprej. Sama pa sem si želela ciprese v krogu na vrhu hriba videti od blizu. Malo sva se pregovarjala, na koncu pa je obveljala moja želja.

Ni nama bilo žal, da smo morali nekaj minut hoditi po soncu. Liam je v sprehodu užival in skoraj celo pot prehodil sam. Na vrhu je še en par spustil drona pred nama, a se je nato skregal in odšel. Mi pa smo nato imeli celotno znamenitost samo zase.

Od mesteca San Quirico D’Orcia nisva pričakovala veliko in naju je pozitivno presenetilo. V mestu je delovalo, kot da se med seboj vsi poznajo. Vsi so se prijazno pozdravljali in pogovarjali. Šli smo na pijačo in poleg aperol spritza smo zraven dobili še vključeno brezplačno malico – čips, grisine, salamo, sir in še olive, ki jih Liam obožuje. Zraven nas je sedela prikupna skupina urejenih babic, ki so klepetale in se veselo družile. Prav začutil si italijansko vzdušje, njihov temperament in brezskrbnost nedeljskega dne.

Za večerjo smo se odpravili v Bagno Vignoni, ki je nekaj minut naprej. To je čisto majhna vasica, kjer je na sredini ograjen izvir termalne vode. Tam je nekaj toplic s termalno vodo, lahko pa greš pogledat tudi, kako se izvir izteka po klancu navzdol. Nisem čisto prepričana, toda mislim, da se da spodaj tudi kopati. Liam je zaspal v avtu na poti domov. Samo prestavila sva ga v posteljo in je spal naprej.

#4. DAN: Monticchiello – Montepulciano

Dopoldne smo preživeli na posestvu. Liam je užival na igralih, še bolj pa ko smo šli pogledat vse njihove živali. Imeli so namreč tri kužke, konje, ponije, vietnamskega pujsa, račke, kokoši, osla, ovco, mačke, zajčke, celo aro in zagotovo sem še kaj pozabila. Prava atrakcija, že za odrasle kaj šele otroke.

Proti mestu smo se odpravili tako uro, da je Liam zaspal v avtu. Na poti do Montepulciana, ki je oddaljen približno 50 minut, sva videla kraj Monticchiello. Ker je Liam spal, sva se odločila, da se zapeljeva do hriba, da vidiva ali se nam ga izplača pogledat. Hitro sem skočila iz avta na prekrasen razgled, ki se je razprostiral pred vhodom v mesto, se poslikala in odpeljali smo se naprej.

Montepulciano je bil ponovno kraj na vrhu hriba, kot skoraj vsi do sedaj. Kot ponavadi, je bila naša prva postojanka v mestu restavracija, da Liam lahko poje kosilo. Ko imaš enkrat otroka, se za razliko od potovanj prej, vse vrti okoli hrane. Sit otrok potem ne postane tudi siten otrok. Tako smo bili že lačni, da smo šele nazaj grede ugotovili, kako lahkotno smo premagali kar oster klanec in to po soncu.

.

Kosilo je bilo ponovno odlično. S polnimi želodčki so nas zelo na hitro lahko prepričali, da gremo na hop on hop off avtobus po mestu. Plačali smo 16 eur (8€/osebo, Liam je imel zastonj). Ups, za nas to ni bil hop off ampak samo hop on avtobus, saj smo celoten krog ostali na mini avtobusu, ki smo ga imeli čisto zase. Nabrali smo si novih moči in šli uživat še na pijačo v centru mesta. Liam je lahko tudi prosto tekal, lovil golobe in se pred cerkvijo vzpenjal na stopnice. Uživali smo v trenutku in se imeli lepo.

Nazaj grede smo se ustavili še na čudovitem razgledu na vijugasto cesto, obdano s cipresami pri Monticchiellu. Z vpisanimi koordinatami smo zavili na stransko peščeno cesto, kjer ni bilo nobenega drugega turista.

#5. DAN: Siena – posest Poggio Covili – Castiglion d’Orcia

Oh, moja Siena. Ko sva deset let nazaj s prijateljico pohajkovali po Toskani, sem se v njo zaljubila. Ta njen poseben trg v obliki školjke, na katerem posedajo turisti, stara arhitektura in vzdušje, kot da se vrneš nazaj v čas ali pa v eno izmed epizod od Game of Thrones. Prav čakala sem na res lep sončen dan, da jo obiščemo in čas je bil za ponovno snidenje.

No, pa se je zataknilo že pri parkiranju. Ker smo želeli priti čim bližje glavnega trga, smo z avtom zapeljali v mesto, znotraj obzidja. Na googlu sem našla parkirišče čisto blizu Piazze del Campo, na tržnici. Pridemo do tja in takoj nas je en domačin pobaral, da imajo tu pravico parkirati le prebivalci Siene. Z našim optimističnim načrtom torej ni bilo nič. Na koncu smo parkirali v hladni parkirni hiši imenovani Parking Il Campo, ki v bistvu sploh ni bila toliko oddaljena od strogega centra..

.

Število ljudi je bilo res veliko, sploh v primerjavi z mesti, ki sva jih obiskala do sedaj. Skupin z vodiči, ki so mahali z zastavicami, da se turisti ne bi izgubili, je kar mrgolelo. Vroče je bilo. Ljudje so sedeli v senci, ki je padala iz najvišjega stolpa na trgu. Trg je bil obdan z restavracijami, a pretekle izkušnje so me naučile, da dobra lokacija še ne pomeni dobre hrane. Ko smo se sprehajali mimo miz, si že na obrazih ljudeh, ki so tam jedli, lahko razbral, da ni noben presežek, dodatno pa so to potrdile tudi ocene teh gostiln na internetu.

.

Sami smo ob prihodu v mesto rezervirali mizo za kosilo v restavraciji minuto stran od glavnega trga in bili s kosilom zelo zadovoljni. Po obroku smo se še malo sprehodili in nato kar odšli. Liam še ni spal, postajal je utrujen, vročina pa je bila vedno večja. Moram priznati, da sem imela občutek, da je bilo deset let nazaj tu veliko manj ljudi. Ko pa sem šla gledat slike za nazaj, sem ugotovila, da je bila gneča mogoče še večja, samo jaz sem se spremenila.

Očitno si z otrokom gnečo interpretiraš čisto drugače, kot, ko si sam. Liama sem morala imeti ves čas na očeh, ko je tekal gor in dol in nisem mogla biti toliko sproščena kot kje drugje. Verjetno pa imaš pri dvajsetih letih tudi veliko več dela sam s seboj, ko misliš, da se vse vrti okoli tebe in gneče še opaziš ne.

Na sončni zahod smo odšli do naslednje »instagramabilne« točke. Ravnega drevoreda cipres, ki se nahaja pred domačijo Poggio Covili. Vsake toliko se je tam ustavil kakšen avto s turisti, ki so se poslikali in odpeljali naprej. Ne predstavljam si, kako mora biti lastnikom, ki tu živijo. Imajo sicer premično ograjo, od katere točke naprej naj ne bi več šel, vseeno pa se pred posestvom ves čas zbirajo ljudje.

Ker je bil torek, je bilo veliko restavracij zaprtih in po naključju sem priklicala eno na vrhu bližnjega hriba, v kraju Castiglion d’Orcia. Ko smo prišli, smo bili edini, a se je situacija hitro spremenila in kmalu so imeli polno. Liam je ponovno zaspal v avtu na poti domov, pred tem pa sva skupaj opazovala luno, ki ga je čisto navdušila.

#6. DAN: Pienza

Po jutranji uživanciji na bazenu, smo si za ta dan izbrali Pienzo – kraljico ovčjega sira. Prvi vtis je bil zelo dober, a se je hitro spremenil, saj smo prvič po dolgem času jedli kosilo, kjer je bila vrhunec solata s paradižnikom in sirom, ki so mi jo naredili, po mojih željah (na meniju je ni bilo). Ostala hrana je bila čisto brez okusa.

V nadaljevanju smo iskali lokal, da bi se usedli in v miru spili eno kavo, a je bila izbira tako majhna in vse je bilo polno, da smo si kupili sladoled in ga pojedli kar na ulici. Za piko na i je bilo še zelo vroče in tudi Liam je tekal vsepovsod. Proti koncu sva mu kupila neko otroško slikanico, da je šel vsaj malo sedet v voziček. Kupili smo še sire in nekaj testenin ter z raziskovanjem za danes zaključili.

#7. DAN: San Gimignano – Baccoleno – večerja v mestecu Osteria del Crete

Slabo vreme naju je prepričalo, da gremo v eno uro oddaljeno mesto San Gimignano, poskusit najboljši sladoled na svetu. Le, da je bilo vreme tam brez oblačka, sijalo je sonce in bilo ponovno več kot 30 stopinj. Tu je bila taka gneča, da sva že parkirišče težko dobila.

V San Gimignanu je bilo prijetno in po kosilu na lepi terasi smo šli še do glavnega trga, kjer smo čakali v dolgi vrsti, da poizkusimo ta slavni sladoled. Sladoled je bil sicer zelo dober, sploh okus sivke, nisem pa čisto prepričana, če je najboljši, kar sem jih kdaj v življenju jedla.

Nazaj grede smo šli po drugi poti in sicer mimo posestva Baccoleno, ki se pojavlja na številnih toskanskih razglednicah. Pot do sem je bila res fantastična. Razgledi na vse strani so bili tipični toskanski, samo še malo sonca je manjkalo, nekaj živahnosti, če smo zahtevni, ki jo polja premorejo spomladi in bilo bi popolno.

Razgled na to vilo in njen dovoz je res nekaj posebnega. Liamu je bilo bolj kot razgled, zanimivo, ko je na polju našel pikapolonico in jo je lahko opazoval. To pesmico namreč ves čas poje in verjamem, da se mu je ob pogledu na pravo piko poko odprl nov svet. Kako majhne stvari lahko polepšajo otroku dan.

Na večerjo smo skočili v bližnjo vas San Giovanni, ki je bila pet minut naprej in tam naleteli na lokalno gostilnico Osteria della Crete, z odličnim pridihom domačega in obenem globalnega. Okusi so bili vrhunski, dodelani, njihov glavni atribut pa so bili tartufi. Luka je bil nad sladico navdušen, da je ena boljših, kar jih je jedel in sicer mousse iz rikote z meringo.

#8. DAN: Agriristorante Il Pelo nell’uovo – kapelica Vitaleta – San Quirica D’Orcia

In že je tu naš zadnji dan v Toskani. Minilo je hitro, a se nam vseeno zdi, da smo doživeli veliko in smo si tudi malo odpočili. Za zadnji dan sva se odločila, da ga preživimo mirno in brez obiska kakšnega izmed mest. Bil je res popoln dan. Začeli smo ga z uživanjem na našem posestvu in nadaljevali s kosilom na drugi turistični kmetiji.

Če bi morala izbrati najljubše kosilo, bi to zagotovo zmagalo. Vse okoli je bila narava in fantastičen razgled. Liam je lahko tekal po svoje, hrana je bila odlična, njihova dekoracija vrta pa čisto nekaj posebnega. Vsakih nekaj metrov je bil postavljen kakšen stol ali drug antique predmet. Na prvi pogled je delovalo kaotično, a dalj, ko si to opazoval, bolj ti je bilo všeč. Tudi vino je bilo nadpovprečno. Postrežba Italijanke, ki je, ko kaj ni razumela, za prevod dobesedno vprašala Siri, pa neverjetno simpatičen.

Vmes smo šli nazaj na naše posestvo, kjer smo že malo začeli s pakiranjem. Za zadnji sončni zahod nam je ostala znamenita kapelica Vitaleta, ki je postavljena na eni izmed ikoničnih lokacij v pokrajini Val D’Orcia in obenem spada tudi pod Unesco zaščito. Do nje vodi približno deset minut hoje dolga potka, ob kateri so postavljeni mini reflektorji. Tega zagotovo ne bi vedela, če se Liam ne bi rabil pri vsakem ustaviti in se ga dotakniti. Kapelica je bila ob našem prihodu tudi odprta. Zraven nje je stavba, v kateri ponujajo vsaj pijačo, a je preveč pihalo, da bi se tu zasedeli. Namesto tega smo se raje odpravili v sosednje mesto San Quirica D’Orcia na večerjo.

Imeli smo popolno zadnjo večerjo. Vse jedi so bile vrhunske. Liama pa sva že čisto specializirala za hranjenje v gostilnah, kar pred Toskano ni bilo najbolj mogoče.

#9. DAN: Pieve Sprenna – Altedo – Ljubljana

Že samo posestvo Pieve Sprenna se nam je zasidrala v srce. Res sva se pravilna odločila, ko sva izbrala to lokacijo za spanje – številne živali, prijazna družina, ki vse skupaj vodi, dobra hrana in nora lokacija je vse, kar si na počitnicah v Toskani lahko želiš. Še pujs se je prišel poslovit od nas, saj je prvič, odkar smo tu, prosto tekal po posestvu in prišel tudi mimo igral, kjer se je Liam še zadnjič igral.

Za domov se nama tokrat ni dalo v nobeno mesto več. Če boste kdaj na poti proti južni italiji, pa močno priporočam družinsko restavracijo Trattoria da Chiara v mestecu Altedo, direktno ob avtocesti, med Bologno in Ferraro. Ko sem jih ob pol treh klicala, če se še odprti, da smo deset minut stran, so prijazno rekli, naj pridemo in postregli so nas z nasmehom na obrazu, brez priganjanja.

Naše počitnice so prišle h koncu in že razmišljamo, kam bi odšli naslednjič, do takrat pa vam želimo veliko potovanj. Upam, da smo vas vsaj malo opogumili, da Toskana ni samo romantična destinacija za pare, temveč je tudi odlična ideja za izlet z otroki.

****

Nastji, Luku, malemu Liamu in njihovim dogodivščinam na poti lahko sledite tudi na profilu na Instagramu: Travel2CatchMemories.

Imate tudi vi prijatelja, ki živi v tujini, veliko potuje, pozna najboljše kotičke za izlete po Sloveniji ali sosedih in bi z Vandraj bralci delil svojo izkušnjo? Ali pa morda sami živite v zanimivem mestu in radi raziskujete svet? Pišite mi na maja@vandraj.si!

Več člankov in namigov o Toskani najdete TUKAJ.

Vas vleče v Toskano? Več odličnih ponudb od nastanitve do aktivnosti najdete TUKAJ.

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom potovanje z otrokom 

Popolno poletje na drugačen način – vse to ponuja Toskana

Toskana je od Ljubljane oddaljena le 5 ur vožnje po avtocesti. Ta italijanska regija je najbolj znana po romantičnih mestih, dobrem vinu, čudoviti pokrajini in zelo fotogeničnih prizorih v naravi. Firence, glavno regionalno mesto, je tudi eno najlepših mest v Evropi. Zaradi tega je Toskana ena najbolj zaželenih destinacij za vse, ki radi potujejo.

Firence – mesto renesanse

Če še niste obiskali Toskane, morate to storiti čim prej. Poletna Toskana je zagotovo eden najboljših časov za raziskovanje krajev, kot so Lucca, Pisa, Firence in Siena. Vsi ti kraji ponujajo veliko dogodkov za družine, kot tudi za mlade, ki iščejo zabavo. Predlagamo vam, da začnete svoje potovanje v Firencah. Ta renesančna zibelka je odličen kraj za začetek potovanja. Do nje lahko pridete v 5 urah, če potujete z avtom.

Enkrat, ko se znajdete v Firencah, boste doživeli brezbrižnost tega mesta. Slikovite Firence niso kot Rim (klik) ali Milano. Tukaj lahko uživate v sproščujočem sprehodu do Duoma, največje bazilike v centru mesta. Vsekakor poskusite najbolj znano vino Chianti iz istoimenske pokrajine, ki se nahaja južno od mesta. Obiščite kulturne spomenike in arhitekturo iz obdobja renesanse in doživite svojo mini renesanso v tem čudovitem mestu.

Poppi, San Gimignano… – biseri Toskane

Nedaleč od Firenc, ki se nahajajo v samem središču Toskane, je mesto Poppi. Tukaj se nahaja čudovit grad iz 13. stoletja, ki ga je vredno obiskati. Na poti do tega očarljivega mesta se lahko ustavite v eni od vinskih kleti in poskusite najboljša vina, ki jih ponuja Toskana (klik). Ne smete zamuditi niti mesta San Gimignano. To majhno mesto v bližini Firenc je eno izmed najbolj obiskanih mest v Toskani. Znano je tudi kot mesto stolpov in čeprav jih je bilo nekoč 72, jih je danes ostalo le še 14. Preostalih 14 je vsekakor vredno obiskati. Ko obiščete stolpe, vam priporočamo, da se odpravite v Gelaterio Dondoli, kjer lahko uživate v najboljšem sladoledu v Toskani. Toda oborožite se s potrpljenjem, ker so vrste za to slaščičarno kar dolge.

Toskana: Kje prespati?

Oglejte si čudovite hotele po ugodnih cenah in popustih v Toskani tako, da skočite na Megabon (tukaj) in si zagotovite svoje sanjsko poletje.

Foto: Shutterstock

Preberite še: Vietnamski zavitki z arašidovo omako #poletnirecept

Tri ideje za sanjski teden v Italiji s povratnim letom iz Maribora

Italija je ena tistih dežel, o obisku katere sanjarijo romantiki in gurmani z vseh koncev sveta. Mi pa imamo to srečo, da lahko k sosedom skočimo praktično kadar se nam zahoče. Imamo tri odlične ideje in ponudbe za tedenski oddih v Italiji.

V Italiji boste težko slabo jedli, pa tudi imenitnih razgledov tam ne zmanjka kar tako. Pri Megabonu so pravkar objavili 3 odlične ponudbe za počitnice v Italiji, kamor se lahko podate kar z mariborskega letališča.

Počitnice v Neaplju s pogledom na Vezuv (odhod 30. junija)

Napoli, pri nas znan kot Neapelj, je tisto mesto, ki leži v senci vulkana Vezuv. Je največje mesto južne Italije, znano kot eno najbolj kaotičnih mest v državi, predvsem glede prometa. Na srečo imajo dobro urejen javni prevoz, s katerim se lahko podate po mestu in v bližnje kraje.

Pompeji in Herculaneum sta rimski mesti, ki ju je Vezuv med izbruhom leta 79 v nekaj urah izbrisal iz zemljevida, ostanki, ki so na ogled še danes, pa so osupljivi. Lahko se tudi povzpnete na vulkan Vezuv in začutite njegovo mogočnost. V mestu ne spreglejte občinske palače, poglejte si še Castel Nuovo, Kraljevo palačo, cerkev sv. Frančiška, ki je zgrajena po vzorcu Pantheona in Teatro San Carlo.

Neapelj je tudi rojstno mesto pice, zato je jasno, kaj boste kosili vsaj enkrat, če ne vsak drugi dan obiska! Najboljše picerije najdete v ulici Via Tribunali. 

Povratni let iz Maribora v Neapelj in 7 nočitev z zajtrkom v hotelu Marad za 2 osebi (KLIK NA PONUDBO)

Kako v Neapelj in kje prenočiti? Pri Megabonu so objavili odlično ponudbo za letalski prevoz in 7 nočitev z zajtrkom v Hotelu Marad, ki se nahaja v Neapeljskem zalivu. Hotel Marad je elegantna zgradba, potopljena v zelenje bujnega zasebnega parka, tiha in prijetna. Ponoči se vzdušje spremeni in postane idealno okolje za vaše uživanje ob koktajlu in na zasebni zabavi, ki jih hotelsko osebje do potankosti in z okusom organizira.

Hotel ima teraso ob bazenu ali s pogledom na Capri ter zasebno parkirišče. Ima tudi dve restavraciji, kulinarika pa je prefinjena kombinacija okusov odličnosti, kjer je vedno mogoče okusiti najbolj sveže morske ribe in dobrote neapeljske kuhinje. Vse skupaj spremljajo obroki s pestro izbiro vin iz kleti.

Hotel ima 71 sob, vključno z 1 suito. Vse sobe so udobne in prijetne in opremljene z zasebno teraso, klimatsko napravo, mini barom, satelitsko TV, brezplačnim Wi-Fi. Sobe, skoraj vse s pogledom na zaliv, ponujajo vso udobje, ki ga potrebujete na počitnicah.

Več podrobnosti o ponudbi za oddih od 30. junija do 7. julija 2022 najdete TUKAJ.

Povratni let iz Maribora v Neapelj in 7 nočitev z zajtrkom v hotelu Poseidon za 2 osebi (KLIK NA PONUDBO)

Druga možnost za raziskovanje Neaplja, ki jo ima v ponudbi Megabon, je Hotel Poseidon. Ta se nahaja na osrednji in panoramski lokaciji v Torre Del Greco. Je idealna lokacija za vse, ki se želite sprostiti in preživeti udobne počitnice, združene z dnevnimi izleti odkrivanja Pompejev, Herculaneuma, Caprija, Positana, Amalfija in Neaplja.

Sodoben in eleganten Hotel Poseidon ima 54 sob in apartmajev, opremljenih z vsem najsodobnejšim udobjem. Vse sobe nudijo maksimalno udobje dvojne ali zakonske postelje, študijski kotiček, Wi-Fi in kabelsko internetno povezavo, satelitsko televizijo z LCD zaslonom, sef, pisalno mizo, garderobno omaro, mini bar, klimatsko napravo, lastno kopalnico s prho, sušilec za lase …

Njihova restavracija “Il settimo cielo” razveseljuje brbončice in oči. Ponuja pogled na nenehno spreminjajoči se spektakel Neapeljskega zaliva, otoka Capri in ozadje Vezuva.

Več podrobnosti o ponudbi za oddih od 30. junija do 7. julija 2022 najdete TUKAJ.

Počitnice v Grosettu z letalskim prevozom iz Maribora in 7 nočitev za 3 osebe (klik)

V središču toskanske Maremme, v mestu Marina di Grosseto, le približno 200 metrov stran od morja, boste našli Apartmaje Eden. Hiša je sestavljena iz 25 dvosobnih in trisobnih apartmajev. Dnevna soba s kuhinjsko nišo in raztegljivim kavčem, spalnica z zakonsko posteljo in enojno posteljo, kopalnica s tušem, velika terasa, opremljena z mizami in stoli, klimatska naprava, pralni stroj v skupnem prostoru in brezplačen Wi-Fi. Objekt, v katerem se nahajajo apartmaji, se nahaja pod borovci in je obdan z zelenimi vrtovi. Le nekaj korakov vas loči do trgovin, sprehajališča in igrišča. Popolnoma družinsko upravljanje je gostom vedno zagotavljalo udobno in prijetno bivanje.

Maremma popotnikom ponuja približno 170 km obale, na kateri se vrstijo romantični zalivi in zelo raznolike plaže, ki lepo zaokrožajo to naravno okolje. V okolici Marine di Grosseto najdete plaže z najfinejšim peskom. Do plaže pa se boste sprehodili skozi borove gozdove. Obalo Maremme, kamor sodi Marina Di Grosseto, ponekod varujejo strme pečine, v morju pa se skrivajo številne arheološke najdbe. Maremma pa postreže tudi z najbolj raznoliko in bogato morsko favno v Tirenskem morju.

Več podrobnosti o ponudbi za odhode v juniju ali juliju najdete TUKAJ.

FOTO: Megabon, Shutterstock, Unsplash

PREBERITE ŠE: Slovenski par, ki z 31-letnim defenderjem lovi neverjetne dogodivščine #INTERVJU

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Toskana in čudovite naravne terme, ki so povsem brezplačne

Toskana ima marsikaj. Nekaj prav imenitnega je tudi skok v naravne terme v kraju Saturnia, ki so resnično nekaj posebnega.

Saturnia je topliško mesto v Toskani, kjer najdete prav poseben vir vode. Potok s pretokom okrog 800 litrov na sekundo tvori velike naravne terme – bazene in kaskade, ki se idilično zlivajo eden v drugega. Našli jih boste pod imenom Cascate del Mulino, kar v prevodu pomeni Slap pri mlinu. Prav ta stari mlin še vedno stoji med bazenčki, zaradi česar so še bolj fotogenični. 

Terme Saturnia – Cascate del Mulino

Vroča voda skozi vse leto

Pogled na idilične bazenčke je nekaj resnično posebnega. Nekoliko vas zna presenetiti vonj vode, saj ima visoko vsebnost žvepla. Voda vsebuje tudi minerale in velja za zelo zdravilno. In nič čudnega ne bo, če zagledate obiskovalce, ki so od pet do nosu namazani z blatom. Voda, po kopanju v kateri bo gladka tudi vaša koža, ima v povprečju 37 °C! In to vse dni v letu, zato jih lahko obiščete tudi pozimi. Bazenčki so dostopni tudi ponoči, če ste bolj nočni kopalci, je torej možno tudi to.

Cascate del Mulino, slap ob mlinu

Vstop v naravne terme je povsem brezplačen, le nekaj metrov stran pa najdete tudi parkirišče. A pozor, čeprav je parkirišče ogromno, se zna ob povečanem obisku hitro napolniti.

Naravni bazenčki so sicer precej priljubljena izletniška točka, zato predlagamo, da se tja odpravite zgodaj, saj zagotovo ne boste sami. Tu lahko preživite eno uro ali pa kar ves dan. Ob bazenih je tudi bar, kjer se lahko okrepčate, če se odpravljate na celodnevno kopanje, pa predlagamo, da si pijačo in prigrizke prinesete kar s seboj. Velike italijanske družine, ki jih boste srečali, s seboj prinašajo tudi ležalnike, senčnike in kup drugih pripomočkov za užitek. A roko na srce, drugega kot kopalk, sočne kreme in slamnatega klobuka (ter veliko pitne vode za sprotno hidracijo!) niti ne potrebujete, saj verjetno iz vode sploh ne boste želeli.

Vas vleče v Toskano? Več odličnih ponudb od nastanitve do aktivnosti najdete TUKAJ.

Terme Saturnia – Cascate del Mulino, bazenčki

Saturnia – mesto, ki ga je zaznamoval Saturn

Mesto Saturnia je sicer dobilo ime po bogu Saturnu. Po legendi naj bi se Saturn naveličal neprestaih človeških vojn in na zemljo poslal strelo, ki je povzročila čudežni izvir vroče vode.

Terme Saturnia – Cascate del Mulino

Alternativa: Bagni di San Filippo

Sicer pa je Toskana posejana s termalnimi izviri. Če imate raje takšne, ki jih je uredila človeška roka, potem se lahko ustavite v kakšnih termah, ki jih ni malo. Če pa si želite obiskati še kakšen tovrstni divji naravni vrelec, pa v Toskani priporočamo še Bagni di San Filippo. So manj obljudeni od Saturnie, imajo pa tudi bistveno manj bazenčkov in manj mogočne slapove.

Bagni di San Filippo

Hedonizem in oddih na kmečkem turizmu

Toskana je polna izjemnih razgledov – od fotogeničnih gričkov do prikupnih kamnitih vasic, ki se dvigajo nad polja. Priporočamo, da kdaj prenočite tudi na kakšni od turističnih kmetij – agriturismih. Te najdete na idiličnih lokacijah, najboljši del pa je sama potrežba in njihova hrana.

Več člankov in namigov o Toskani najdete TUKAJ.

Vas vleče v Toskano? Več odličnih ponudb od nastanitve do aktivnosti najdete TUKAJ.

Foto: Maja Fister

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Imenitnih 5 evropskih destinacij za ljubitelje cvetoče narave

Le kaj je lepšega kot narava, ki se pomladno prebuja v vsej svoji pisani veličini? Če vas mika potovanje po Evropi in je eden od vaših kriterijev osupljiva cvetoča narava, potem imamo nekaj idej. Tu je 5 evropskih destinacij za ljubitelje cvetja – psssst, 2 od teh najdete čiiiisto blizu.

NIZOZEMSKA: polja tulipanov

Težko bi delali seznam dišečih in cvetočih 5 evropskih destinacij, ne da bi omenili Nizozemsko. Znano je, da so tulipani nizozemski zaklad, saj se ponašajo najlepšimi nasadi daleč naokoli. Številne vrste teh cvetov lahko najdete v okolici mest Lisse, Haarlem in Leiden. Najbolj znani in največji vrtovi tulipanov na svetu so Keukenhof Gardens. Keukenhof je znan tudi kot Vrt Evrope. Park pokriva površino 32 hektarjev, na vrtovih pa letno zasadijo približno 7 milijonov cvetnih čebulic. Tulipani sicer niso edino cvetje, po katerem diši po Nizozemskem. Začne se že z žafrani v marcu, nato z narcisami in hijacintami v začetku aprila. Tulipani cvetijo nekje od sredine aprila do prvega tedna maja.

TOSKANA, ITALIJA: makova polja

Prekrasna makova polja lahko od konca aprila do začetka maja najbolj razširjeno občudujete v regiji Val d O’rcia, ki se razteza od Siene do Monte Amiata. Toskana je sicer naravnost imenitna tudi v drugih letnih časih, da o italijanski kulinariki sploh ne začnemo. Več namigov o Toskani najdete TU.

PROVANSA, FRANCIJA: polja sivke

Provansa je zagotovo ena bolj fotogeničnih sredozemskih regij v Franciji. Provanso, obsijano z mehko svetlobo sredozemskega sonca, so opevali pesniki in ovekovečili nekateri največji mojstri impresionističnega slikarstva. Znana je po očarljivih poljih dišeče sivke, kateri so namenili celo muzej. Polja zacvetijo malo kasneje, nekje od sredine junija do sredine julija. Najlepša polja sivke najdete na planotah Luberon, Sault in Valensole.

Na Golico k narcisam ali na Veliko planino k žafranom

Sicer pa osupljivih cvetočnih travnikov ni treba iskati prav daleč, nekaj resnično imenitnih imamo v domačih koncih! Priporočamo na primer izlet k narcisam na Golici (v maju) ali pa k žafranom na Veliki planini (v aprilu)!

FOTO: Unsplash

PREBERITE ŠE: INTERVJU s Sanjo Cvitić o Home exchange-u: “Stanovanje v Ljubljani sva zamenjala za vilo z bazenom v Provansi.”

Iščete idejo, kam na oddih v naši bližini? TUKAJ (klik) vas čaka kup imenitnih ponudb!

Stolp v Pisi po treh mesecih sprejel peščico turistov

Tudi v Italiji se življenje počasi vrača v znane tirnice. Po treh mesecih zaprtih vrat so za obiskovalce spet odprli znameniti poševni stolp v Pisi. Obiskovalcev, ki so se povzpeli nanj, je bilo prvi dan sicer le peščica.

Poševni stolp v Pisi, ki so ga pred tremi meseci zaprli zaradi novega koronavirusa, je danes po treh mesecih znova odprl svoja vrata za obiskovalce. Teh je bilo sicer bolj malo. Pisa je mesto na desnem bregu ustja reke Arno, ki se zliva v Ligursko morje, vsako leto pa privablja milijone turistov. Glavna atrakcija mesta je zagotovo poševni stolp, ki slovi po nevarnem nagibu. Nagib je skoraj toliko star kot stolp, saj je nastal pet let po začetku gradnje leta 1173.

Okoli 56 metrov visok poševni stolp ob stolnici Marije Vnebovzete v Pisi, zgrajen med 12. in 14. stoletjem, bije dvoboj med silo gravitacije in zakoni statike že od začetka gradnje, ki je sicer potekala 200 let! Stolp, ki se nagiba zaradi slabih temeljev v tleh, ki so na eni strani premehka za tolikšno maso, je prav zaradi poševne drže postal ena najbolj prepoznavnih stavb na svetu in eden pomembnejših simbolov Italije.

Flashmob v znak upanja

“To je pomemben dan, saj z odprtjem območja začenjamo znova,” je ob ponovnem odprtju za turiste dejal vodja urada, ki upravlja s stolpom, Pierfrancesco Pacini. V spomin na žrtve novega koronavirusa so pripravili flash mob, s katerim so želeli privabiti tudi obiskovalce. A je bilo teh po Pacinijevih besedah bolj malo. Vendar pa je pomembno dati znak “zaupanja in upanja”, je povedal.

Zelena luč tudi za Kolosej in Vatikan

Po več mesecih zaprtja zaradi koronavirusa svoja vrata odpirajo tudi druge italijanske znamenitosti. Te dni so odprli še rimski Kolosej in vatikanske muzeje. Samo v Koloseju so lani našteli 7,5 milijona turistov, kar je sicer nekoliko manj kot v letu 2019. Da bodo letos številke občutno upadle, je jasno.

Foto: UNSPLASH

Iščete navdih, kam na oddih? TUKAJ preverite odlično znižano ponudbo destinacij za vaš naslednji najljubši dopust – po Sloveniji ali pri naših sosedih.

PREBERITE ŠE: To so tri najbolj obiskane italijanske znamenitosti

Toskana in šest razlogov, zakaj jo tako ljubimo

Zakaj je Toskana na vrhu seznama želja številnih popotnikov in hedonistov? Ker Italijani pač znajo. Njihova kulinarika navdušuje gurmane prav po vsem svetu, dela njihovih umetnikov so občudovale generacije stoletja pred nami in jih bodo še dolgo potem, italijanski temperament pa ostaja eden najbolj vročih, kar jih boste srečali.

Italijani so znani tudi kot veliki zapeljivci, Toskana pa eden tistih koščkov sveta, kjer lahko romantiko vzbudijo še tako nerodni kandidati. Zakaj v Toskano?

#1 Toskana in izjemna pokrajina

Toskanski griči s kamnitimi hiškami na vrhu so ena najbolj slikovitih podob te pravljične regije. Spomladi so zeleni, poleti se pšenična polja obarvajo v zlato, v vseh letnih časih pa privabljajo pohodnike ali zgolj tiste, ki z gričev radi opazujejo sončne zahode.

#2 Slikovita mesta in vasice

Prestolnica Toskane so Firence, kjer hranijo številne svetovno znane umetnine, vključno z Michelangelovim ikoničnim kipom Davida, tu pa je tudi Palazzo degli Uffizi, ena najslavnejših galerij na svetu. Ne pozabite se sprehoditi po znamenitem mostu Ponte Vecchio in povzpeti na mogočno katedralo Duomo, mesto pa boste imeli na dlani s florentinske razgledne ploščadi Piazzale Michelangelo.

Poleg Firenc lahko odkljukate tudi poševni stolp v Pisi, ki kljubuje gravitaciji. Po dolgih letih obnove se nanj spet lahko povzpnete – ima osem nadstropij, visok je 58,4 m, tehta 14.500 ton, nanj pa boste prišli po 269 polžastih stopnicah. Skočite še v Lucco, Arezzo, kamniti San Gimignano in srednjeveško Sieno.

 

#3 Toskana je raj za ljubitelje umetnosti

Poleg Michelangela so tu ustvarjali in se kalili številni slavni umetniki, med njimi tudi Dante Alighieri in Leonardo Da Vinci. Regija je zato polna njihovih del, krajev, kjer so iskali navdih in zgodb, iz katerih ga boste našli tudi vi.

 

#4 Toskana in termalni vrelci

Tudi Italijani se lahko pohvalijo s termalnimi vrelci po vsej regiji – v številnih se lahko namakate kar brezplačno, na prave hedoniste pa čakajo vrhunski spa resorti, kjer se lahko razvajate do onemoglosti.

#5 Kuhinja, ki zadovolji največje gurmane

Verjetno ni treba posebej poudarjati pomembnosti italijanske kuhinje, brez katere danes sploh ne znamo več sestaviti tedenskega menija. Testenine na tisoč in en način!

 

#6 Vino!

Tisoče hektarjev toskanske pokrajine pokrivajo vinogradi, s katerih prihaja kup najboljših svetovnih vin. Degustacije in obiski kleti so torej nuja!

Vas vleče v Toskano? Več odličnih ponudb od nastanitve do aktivnosti najdete TUKAJ.

Foto: Pixabay

PREBERITE ŠE: Italija: Mar ni že čas, da odkrijete vse njene lepote?

Vse pravice pridržane. Vandraj 2016. Pogoji spletne strani Piškotki COPYRIGHT © 2016 MODERNA VENTURES SA, VIA RONCO NUOVO 11B, 6949 COMANO, ŠVICA.